Alsóberecki Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2008. (IV. 15.) önkormányzati rendelete

Helyi Építési Szabályzatról

Hatályos: 2008. 04. 15

Alsóberecki Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2008. (IV. 15.) önkormányzati rendelete

Helyi Építési Szabályzatról

2008.04.15.

ALSÓBERECKI KÖZSÉG Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló, többször módosított 1990. évi LXV. törvény 16. §. (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, valamint az épített környezet alakításáról és védelméről szóló többször módosított 1997. évi LXXVIII. törvény 6 §.-ában foglaltakra az építés helyi rendjének biztosítására megalkotja a Helyi Építési Szabályzatról (HÉSZ) szóló rendeletét az alábbiak szerint:

1. § (1) A rendelet területi hatálya kiterjed ALSÓBERECKI község közigazgatási területére.

(2) A rendelet hatálya alá tartozó területen területet alakítani, épületet és más építményt (a műtárgyakat is ide értve) tervezni, kivitelezni, építeni, felújítani, átalakítani, korszerűsíteni, bővíteni, lebontani, használni, valamint mindezekre hatósági engedélyt adni az általános érvényű előírások mellett csak és kizárólag e rendelet és a hozzá tartozó Szabályozási Terv együttes alkalmazásával szabad.

(3) A rendelet területi és tárgyi hatályát érintő minden természetes és jogi személyre nézve kötelező előírásokat tartalmaz. A rendeletben foglalt kötelező előírásoktól eltérni csak a HÉSZ és a Szabályozási Terv módosításával lehet.

2. § (1) A beépítésre szánt területre (belterületre) – a vonatkozó tervlapokon (SZ-1, SZ-2) jelölt - kötelező szabályozási elemnek kell tekinteni az alábbiakat:
- a közterület és egyéb terület-felhasználási egységek határvonala,
- építési határvonal,
- az eltérő terület-felhasználási egységek határvonalai,
- a terület-felhasználási kategóriák, a terület-felhasználási besorolás, övezeti besorolás,
- a legnagyobb beépítettség mértéke,
- a megengedett építmény magasság,
- a minimális telekméret,
- a kötelező beépítési vonal,
- a környezetvédelmi előírások,
- korlátozások.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt kötelező szabályozási elemek a település egésze szempontjából a legfontosabb elemek, ezért azok módosítása megváltoztatása csak a Szabályozási Terv módosításával történhet.

3. § (1) A beépítésre nem szánt területre (külterületre) – a vonatkozó tervlapon jelölt - kötelező szabályozási elemnek kell tekinteni az alábbiakat:
- a szabályozási vonalakat,
- a terület-felhasználási egységek határát,
- a terület-felhasználási egységeken belüli övezetek határát,
- a terület-felhasználási egység, illetve övezet jelét,
- a terület-felhasználási egységekben, illetve övezetekben előírt beépíthető legkisebb telek, illetve földrészlet nagyságát,
- a terület-felhasználási egységekben, illetve övezetekben kialakítható legkisebb földrészlet területét,
- a belterület bővítés határát.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt szabályozási elemek csak a Szabályozási Terv módosításával változtathatók, illetve szüntethetők meg.

4. § A kötelező erejű elemek módosítására vonatkozóan a területrendezési tervek készítéséről, egyeztetéséről, módosításáról és karbantartásáról az épített környezet alakításáról és védelméről szóló többször módosított 1997. évi LXXVIII. sz. törvény.

I. Fejezet

Az építési engedélyezés általános szabályai

5. § (1) (1) Engedélyhez kötött építési munkák
A képviselő-testület az egyes építményekkel, építési munkákkal és építési tevékenységgel kapcsolatos építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokról szóló 46/1997. (XII. 29.) KTM rendelet 9. §-ában meghatározott engedélyhez kötött építési munkák körét az alábbiak szerint bővíti:
- az 1,5 m2-nél nagyobb nagyságú reklámhordozó elhelyezése esetén
- védett épületek átfestése, illetve színezése esetén
- klíma-berendezések épület utcai homlokzatra szerelése esetén

6. § (1) (1) Az építési engedélykérelmekhez a 46/1997. (XII. 29.) KTM rendelet 12. §-ban, illetve 17.§-ban felsoroltakon túl benyújtandó egyéb mellékletek a következők:Az e rendelet építési engedélyhez kötött építési munkák esetében az építési engedélykérelemhez csatolni kell:
a.) Védőrács-, közmű- és klíma berendezések felszereléséhez be kell mutatni a szerkezet minden eltérő nézetét m=1:50-es méretben, továbbá m=1:100-as homlokzati rajzot, fotómontázst, az érintett homlokzatról, műszaki leírást a szerkezet anyagáról, színéről, felszerelésének módjáról.
b.) Mindenfajta hirdetési és reklám célú építmény, reklámszerkezet és reklám-, cég-, vagy címtábla, fényreklám felszerelése illetve elhelyezése esetén - a szerkezet minden eltérő nézetét m=1:50-es méretben, továbbá a környezetet bemutató fotómontázst, műszaki leírást a szerkezet anyagáról, színéről.
c.) Önálló antenna létesítése esetén fotómontázs nyújtandó be, az ingatlannal szemközti utcavonalról vagy az ingatlan 20 méteres környezetében legalább két jellemző irányból.
d.) kerítés létesítése esetén m=1:100-as helyszínrajzot, m=1:100-as méretarányú alaprajzot, legalább 1 jellemző metszetet, minden eltérő homlokzatot, fotómontázst, műszaki leírást a szerkezetről, anyaghasználatról, színtervről.
e.) Közterületek kialakítása esetén benyújtandó –
▬ m=1:200-as helyszínrajz, melyen ábrázolni kell a közterületet határoló térfalakat, épületekkel, kerítésvonalakkal, bejáratokkal (gyalogos, gépkocsi, üzlet egyaránt), az utak, szegélyek, lépcsők, stb. szintjét, anyagát, burkolat rajzolatát, növényesítés foltjait, továbbá épületek, köztéri szobrok, esetleg térplasztika, szökőkút, utcabútorok, közvilágítás oszlopainak, egyéb közmű berendezések helyét.
▬ Jellemző metszet(ek) m=1:200-as méretarányban;
▬ Épület (újságos pavilon, telefonfülke, buszmegálló) elhelyezése esetén a 45/1997. (XII. 29.) KTM rendeletben, illetve a 46/1997. (XII. 29.) KTM rendelet 12. § és 17. §-aiban meghatározott dokumentációt;
▬ Köztéri szobor, térplasztika, elhelyezés esetén a művészeti zsűri által véleményezett dokumentációt,
▬ M=1:20-as méretarányú rajzot az elhelyezendő utcabútorokról (padok, székek, növényládák, szemétgyűjtők stb.), közvilágítás oszlopairól, közmű fedlapokról.
f.) A sugárzás céljára (adóantenna) is felhasználni kívánt antenna létesítése esetén, a létesítést megelőzően minden esetben be kell szerezni a HVK Hadműveleti Főcsoportfőnökség és a HM Katonai Légügyi Hivatal szakhatósági hozzájárulását. A szakhatósághoz benyújtott kérelem tartalmát jelen rendelet 2. számú melléklet tartalmazza.

7. § (1) Azokon a területeken, ahol a terület felhasználása, vagy az építés minősége (övezete) a szabályozási terven jelöltek szerint megváltozik, építés (és telekalakítás is) csak a változásnak megfelelően engedélyezhető.

(2) Azokon a beépítésre szánt területeken, melyeken az építés feltételei (például terület előkészítés vagy közművesítés hiánya miatt) nem biztosítottak, építési engedély nem adható, elvi építési engedély esetében az építési engedély feltételeit a határozatban közölni kell.

(3) Minden beépítésre szánt területen az építmények, önálló rendeltetési egységek, területek rendeltetésszerű használatához a 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 42 §-ában meghatározott mértékű járműtárolót, várakozó (parkoló) helyet és rendszeres teherszállítás esetén rakodóhelyet kell biztosítani.

A telkek beépítésének feltételei

8. § (1) Az egyes építési övezetekben előírt közműellátottság megléte az építés feltétele.

(2) Az egyes építési övezetekben építési engedélyt kiadni - a zárt rendszerű csapadékvíz-elvezetés kivételével - csak a teljes közműhálózat kiépítése, vagy az azokat pótló berendezések megléte esetén lehet.

(3) Szennyvíz-elvezetés szolgáltatásának igénybevétele a használatbavételi engedély kiadásának időpontjától kötelező. Amennyiben a szennyvízkezelés zárt rendszerű egyedi szennyvíztározóban történik, ennek üzembe helyezését szintén a használatbavétel feltételeként kell kezelni.

(4) A tervezett földmunkák előtt szükséges a terv által érintett (még beépítetlen) nagyobb összefüggő területek régészeti lelőhelyeinek topográfiai meghatározása, a veszélyeztetett régészeti lelőhelyek feltárása, azok anyagának megfelelő elhelyezése

(5) A település+95 mBf. szint alatti területein építés csak a talajvíz magasságát és minőségét, a talaj állékonyságát, teherbírását meghatározó talajmechanikai szakvélemény alapján engedélyezhető.

(6) A település+95 mBf. szint alatti területein az egyedi építmények (felszín alattiak is) létrehozásának feltételeit talajmechanikai vizsgálatok eredményei alapján, a talajvíz várható szintjének figyelembe vételével kell meghatározni.

A közigazgatási terület-felhasználási egységeinek tagozódása

9. § (1) A település közigazgatási területe beépítésre szánt és beépítésre nem szánt területből áll.

(2) A beépítésre szánt területek a település központi és egyéb belterületéhez, a beépítésre nem szánt területek pedig a település külterületéhez tartoznak.

(2) A beépítésre szánt terület az alábbi terület-felhasználási egységekre (övezetekre) tagozódnak:
falusias lakóterületek
- Lf-1 Falusias aprótelkes lakóövezet
- Lf-2 Falusias szalagtelkes lakóövezet
- Lf-3 Falusias kertes lakóövezet
- Lf-4 Falusias lapos telkes lakóövezet
- Lf-5 Falusias nagytelkes lakóövezet
településközpont vegyes terület
- Vt1 Településközpont vegyes terület, dominánsan lakóépületek elhelyezésére szolgáló kistelkes alövezet
gazdasági területek
- Vt2 Településközpont vegyes terület, dominánsan intézmények elhelyezésére szolgáló nagytelkes alövezet
gazdasági területek
- Gip-M mezőgazdasági feldolgozó ipar övezete
- Gksz kereskedelmi, gazdasági övezet
Különleges területek
- Kt temető
- Kc kemping
- Ksp sportpálya
- Kst szabadstrand

(3) A beépítésre nem szánt terület a következő terület-felhasználási egységekre tagozódik:
a.) közlekedési és közműterület
- Köu közút
b.) zöldterület
- Z zöldterület
c.) erdőterület
- Evk környezetvédelmi célú erdő
- Eg gazdasági célú erdő
- Evt természetvédelmi célú erd
d.) mezőgazdasági rendeltetésű terület
- Má-I szántó művelésű terület intenzív használattal
- Má-Ix szántó művelésű terület intenzív használattal – major-létesítési tilalommal
- Má-E gyep, legelő területek – extenzív használattal
- Má-Ex gyep, legelő területek majorlétesítési tilalommal
- Mk kertgazdálkodásra szolgáló terület és szőlőültetvények területek
e.) egyéb rendeltetésű területek
- V vízgazdálkodási területek

10. § (1) A belterületi határ módosításáról és kitűzéséről a belterületi szabályozási terv alapján kell gondoskodni, a vonatkozó és érvényben lévő rendeletekben és utasításokban foglaltak figyelembe vételével.

(2) A belterületbe kerülő területek rendeltetését, övezeti besorolását a belterületi szabályozási terv határozza meg. A belterületbe vonandó területek bevonása a konkrét építési igények szerint, szakaszosan is végrehajtható. A belterületbe vonásról az ingatlan tulajdonosának kell gondoskodnia.

(3) Belterületbe vonandó területeket a külterületi településszerkezeti terv tartalmazza.

II. Fejezet

Beépítésre szánt területek
Az egyes terület-felhasználási egységekre vonatkozó előírások
Telekalakítás

11. § (1) Azon övezetek területén, ahol a Szabályozási Terv telekalakítási terv készítését írja elő, a telekalakítás és az építési engedély kiadásának feltétele a telekalakítási terv elkészítése.

(2) Ha a telekalakítási terv készítése során a kialakítandó telkek bármelyike nem közelíthető meg a Szabályozási terv szerint kialakított közterületről, akkor
- amennyiben magánút kialakítható, azt a telekalakítási tervben kell megoldani,
-amennyiben közterület kialakítása vagy módosítása (bővítés, megszüntetés, -szűkítés) válik szükségessé, a Szabályozási Tervet módosítani kell.

(3) Övezet, építési övezet határa csak telek, építési telek határa mentén lehet, ezért telekalakítás (telekegyesítés) nem engedélyezhető úgy, hogy egy telekre két övezet előírásai legyenek érvényesek.

(4) A település belterületén új nyúlványos telek nem alakítható ki.

(5) Az övezetekben több telek összevonásával - az övezeti előírásoknak megfelelően -egységesen beépíthető építési telek kialakítható.

(6) A telekalakítás szabályai:
a.) Az OTÉK III. fejezetében foglaltak és a 85/2000. (XI.08.) FVM rendelet szerint kell eljárni.
b.)Telket csak úgy szabad alakítani, hogy a terület rendeltetésének megfelelő használatra alkalmas legyen, továbbá annak alakja, terjedelme, beépítettsége a szabályozási tervnek és a vonatkozó jogszabályoknak megfeleljen.
c.) A szabályozási terv szerinti telekcsoport rendezésénél a telkeket egyesíteni kell, az egyesített földrészletből ki kell venni a közterületeket, majd a fennmaradt területet a területre vonatkozó előírásoknak megfelelő telkekre kell felosztani.

Általános előírások

12. § (1) A település közigazgatási területén építési engedély csak az építési szabályoknak megfelelően kialakított kiszolgáló-, vagy lakóútról, vagy önálló helyrajzi számmal rendelkező magánútról gépjárművel közvetlenül megközelíthető telekre adható. Az egynél több telket kiszolgáló magánutakat közforgalom elől nem szabad elzárni, biztosítani kell, hogy az általuk kiszolgált telkek járművel akadályoztatás nélkül, bármikor megközelíthetők legyenek.

(2) Az egyes telkek beépítési lehetőségét az általános előírásokon túlmenően az adott telekre vonatkozó övezeti előírások határozzák meg. Építési engedély csak a HÉSZ vonatkozó általános és részletes előírásainak betartásával adható ki. Ha a kialakult már beépített telkek területén új épület létesítésére kerül sor, akkor a telek beépítése a számszerűen meghatározott építési előírások szerint történhet. A kialakult (K) beépítési mód, beépítettség, építménymagasság, teleknagyság csak akkor alkalmazható, ha az új épület a szomszédos telkek beépítését nem korlátozza.

(3) A település közigazgatási területén a már meglévő, kialakult beépítés fenntartható (állagmegóvás, felújítás engedélyezhető), de új építési munka csak a HÉSZ előírásainak betartásával végezhető.

(4) Építési engedély kiadásánál figyelembe kell venni a szabályozási terven feltüntetett, valamint egyéb jogszabályok által megalapozott, a szakhatóságok által megszabott védőterületet, védőtávolságot, védősávot.

(5) A talaj- és felszíni vizek áramlását és minőségét veszélyeztető építés esetén építési engedély csak az illetékes vízügyi hatóság bevonásával adható ki.

(6) Az előkertek mélységét a környezetben kialakult beépítésnek megfelelően kell meghatározni. Az új építési övezetté váló területeken, vagy ha az adott telek környezetében nincs kialakult beépítés, az előkert mélysége legalább 5 m.

(7) Az oldal- és hátsókertek kialakítására az OTÉK vonatkozó előírásai a mértékadók minden olyan esetben, ahol e szabályzat ettől eltérő értékeket nem határoz meg.

(8) A jelenlegi terület-felhasználásában megváltozó, beépítésre szánt területeken építési engedély csak a teljes közmű, burkolt út és a terület vízrendezésének meglétekor adható.

(9) A beépítésre nem szánt területeken a közműellátás tekintetében az OTÉK 33. §-ában rögzített feltételek teljesítése esetén adható ki építési engedély.

(10) Az egyes övezetekben, építési övezetekben tervezett létesítményekre akkor adható ki építési, használatbavételi és rendeltetés-megváltoztatási engedély, ha a létesítményben tervezett tevékenység nem lépi túl az adott övezetre, építési övezetre jelen rendeletben előírt környezetvédelmi határértékeket.

(11) Homlokvonali kerítés létesítésére engedélyt kiadni az OTÉK 44. §-ának és a HÉSZ kerítésekre vonatkozó előírásai szerint lehet.

(12) A település területén állattartó építmény építési engedélyezési eljárásánál az állattartást szabályozó helyi önkormányzati rendelet előírásait be kell tartani.

(13) A település közigazgatási területén a vezeték nélküli hírközlési és mikrohullámú létesítmények engedélykötelesek.

(14) Közcélú vezeték nélküli hírközlési és mikrohullámú létesítmények lakóterületen nem, egyéb területen a lakóépülettől 50 m-re helyezhetők el.

(15) Lakótelkeken csak magáncélú és- tulajdonú vezeték nélküli hírközlési létesítmények (antennaoszlopok) helyezhetők el.

(16) Valamennyi övezetben elhelyezhetők:
- a nyomvonal jellegű építmények és műtárgyaik, a külön jogszabályok keretein belül, kivéve a településközpont vegyes területet, itt az (5) bekezdés szerint kell eljárni.
- a köztárgyak,
- a kutatást és az ismeretterjesztést szolgáló épületnek nem minősülő építmények,
- a honvédelmet és a belbiztonságot szolgáló műtárgyak,
- a nyilvános illemhelyek, hulladékgyűjtők
18.)Az építési telken a telek beépített területébe be nem számíthatóan az alábbi melléképítmények helyezhetők el.
elő- és oldalkertben:
közműbecsatlakozási műtárgy, hulladéktartály tároló (legfeljebb 1,50 m-es magassággal), kirakatszekrény (legfeljebb 0,40 m-es szélességgel).
oldal- és hátsókertben:
kerti építmény (hinta, csúszda, szökőkút, a terepszintnél 1 m-nél nem magasabbra emelkedő lefedés nélküli terasz), kerti víz- és fürdőmedence, napkollektor, kerti épített tűzrakó hely, lugas, kerti tető legfeljebb 20 m2 vízszintes vetülettel, kerti szabadlépcső és lejtő, szabadon álló és legfeljebb 6 m magas szélkerék, antennaoszlop

(17) Terepszint alatti építmény- a közműépítményeket kivételével- a legnagyobb beépítés nagyságát meghaladó mértékben csak az építési hely határain belül, a telekre vonatkozó legkisebb zöldfelület megvalósításával, és csak akkor engedélyezhető, ha terepszinttől számított magassága az 1 m-t nem haladja meg.

(18) Az alábbiakban felsorolt területeken átjátszó antennát és annak tartószerkezetét nem szabad elhelyezni:
műemléken és a hozzá tartozó telekterületen,
műemléki környezet területén,
helyi értékvédelmi területen,
lakóépülettől 50 méteren belül.

Lakóterületek általános előírásai

13. § (1) A területen fő funkcióként elsősorban lakóépületek helyezhetők el, valamint
-termelő kertgazdasági építmény,
-a terület ellátását szolgáló üzleti, kereskedelmi, vendéglátó épület, 500 m2 beépített szintterületig
-kézműipari építmény, 500 m2 beépített szintterületig
-igazgatási, egyházi, művelődési és nevelési-oktatási, egészségügyi, szociális épület, 500 m2 beépített szintterületig
-szolgáltató és szállás épületek 500 m2 beépített szintterületig
-sportlétesítmény
-üzemanyagtöltő kivételesen sem helyezhető el
-nem zavaró hatású egyéb üzleti építmény

(2) Kiegészítő mellékfunkcióknál az alábbi előírásokat kell figyelembe venni:
-Ha a főfunkcióval egybeépülve egy tömeget képez, az építmény és tetőgerinc magasságra vonatkozó előírásokat kell betartani, de a főfunkció építmény magasságát nem lépheti túl.
-Különálló kiegészítő mellékfunkció építménymagassága 3,5 m lehet.

(3) Az építési hely (építmények elhelyezése) feleljen meg:
-a lakóterületre vonatkozó jelen előírásoknak,
-a lakóterületre vonatkozó zaj és rezgésvédelmi előírásoknak,
-a levegőminőségi előírásoknak,
-működésük a közízlést, közrendet nem sértheti,
az ellátó rendszerek igénybevételével azok működésében zavart nem okozhat.

(4) Egy lakótelken több főfunkció építménye (főépület) nem építhető.

(5) Különálló kiszolgáló melléképítmény elhelyezésének szabályai:
Az épületek közötti távolság betartandó,
-Oldalhatáron álló beépítés esetén állattartó melléképítményt feltétlenül, egyéb építményt a hátsó kertben a főfunkció építménye mögött kell elhelyezni arra a telekhatárra, ahol a főfunkció építménye áll. Ettől eltérni csak abban az esetben lehet, ha a főfunkció építménye nem közvetlenül a telekhatárra került.
-Szabadon álló beépítésnél az építmény mögött a hátsó kertben, a szomszédos telken lévő épületek közt előírt legkisebb távolság betartásával lehetséges.

(6) Állattartó építmény utcafrontra, előkertbe nem épülhet. Állattartó kiegészítő funkciójú melléklétesítmények esetén az alábbi védőtávolságokat is be kell tartani.

(7) Nagyüzemi állattartás létesítményei belterületen nem helyezhetők el.

(8) A helyi értékvédelemre kijelölt területen a lakóépület tetőfedése pikkelyszerű, vagy kerámia anyagú (lehetőleg) cserép kerüljön. A harsány színű városképbe nem illő tetőfedő anyag alkalmazása nem engedhető meg.

(9) Az övezetekre vonatkozó általános követelményeket az egyes övezetekhez csatolt táblázatok tartalmazzák.

(10) Az övezeti eltérések
(a)Ha az építési jellemzői a rögzített építési előírásoknak nem felelnek meg, de az eltérés a korábbi előírások szerint alakult ki, az alább felsorolt szabályok szerint lehet építési munkát, illetve telekalakítást végezni:
Ha a telek jelenlegi beépítettsége nem felel meg az építési előírásoknak, a meglévő épület felújítható, de sem a beépítettség, sem az épület(ek) szintterülete, építménymagassága nem növelhető, kivéve a tetőtér-beépítést, amely esetben az építménymagasság és a beépítettség megtartása mellett a szintterület növelése megengedhető.
Ha az épület lebontásra kerül, a telket beépítetlen teleknek kell tekinteni ez esetben az övezetre vonatkozó előírásokat kell betartani.
b)Ha a telek jelenlegi méretei nem felelnek meg az építési előírásoknak, akkor a telekméretek – a szabályozási tervlapon jelölt közterületi határrendezést kivéve – tovább nem csökkenthetők és a telek beépíthető, ha a telekre vonatkozó egyéb országos és építési előírások betarthatók.
c)Ha a telek jelenlegi beépítési módja és az előkert nagysága nem felel meg az építési előírásoknak, az előírástól eltérő beépítési mód megtartható, de az épületek csak a telekre vonatkozó egyéb országos és építési előírások betartása esetén és az előírások szerinti építési helyen belül bővíthetők.
d)Ha a telek jelenlegi építményeinek magassága meghaladja az építési előírásokban előírt értéket, a meglévő építmények bővíthetők, de a bővítmények építmény-magassága az előírt értéket nem haladhatja meg. Ha a meglévő építmények lebontásra kerülnek, a telket beépítetlen teleknek kell tekinteni és a vonatkozó építmény magassági előírásokat kell érvényesíteni.

(12) Kialakult állapot
Az övezeti jelekben előforduló “K” betűjelzés kialakult állapotot jelent. Ha az övezetre előírt paraméterektől a kialakult állapot szerinti adatok eltérnek:
a.) a kialakult állapot tartható, telekméret, beépítettség, zöldfelület, építménymagasság, előkert vonatkozásában újjáépítés esetén is;
b.) a kialakult előkert mindig egy utcavonal mentén, vagy legalább 8 egymás melletti telken nagyobb többségben előforduló kialakult méretet jelenti.
c.) oldal- és hátsókert vonatkozásában, ha a kialakult állapot szerint az épületek közti távolság OTÉK 36. § (2) bekezdésében meghatározott értéknél kisebb, ez az érték csak átépítés esetén tartható. Új építésnél a távolságokat az előírás szerint biztosítani kell (ld. még 5. §. (5) bekezdés).

A lakóterület övezetei
Lf-1 építési övezet
Falusias lakóterület

14. § (1) Az övezetbe azok a lakótömbök tartoznak, amelyekben a telkek túlnyomó többsége megfelel a I. sz. táblázatban előírtaknak.
a.) a lakóépület legfeljebb kétlakásos lehet, de legfeljebb két rendeltetési egység helyezhető el. Két rendeltetési egység elhelyezése esetén azonban a minimális telekterület további 150 m2-nyi teleknövekmény biztosítása mellett engedélyezhető. Egy rendeltetési egység 120 m2 beépített szintterületnek felel meg
b.) a főfunkció építménye nem lehet alacsonyabb a mellékfunkció építménynél. (kivételt képez csűr építmény)
c.) bármely funkció esetén a területigény nem haladhatja meg a minimális telekméret háromszorosát.
I. sz. táblázat

Övezet
Jele

Beépítési
mód

Kialakítható legkisebb
telekterület

Legkisebb telek
szélesség

Legnagyobb
beépítettség**

Legnagyobb
építmény magasság

Zöldfelület legkisebb
mértéke

Lf-1

O
Oldalhatáron álló

550 m2

16 m

30%

4,5 m

40%

Lf-2

O
Oldalhatáron álló

800 m2

14 m

30%

4,5 m

40%

Lf-3

O
Oldalhatáron álló

700 m2

16 m

30%

4,5 m

40%

Lf-4

O
Oldalhatáron álló

K

K

30 %

4,5 m

40 %

Lf-5

O
Oldalhatáron álló

1200 m2

20 m

30 %

4,5 m

40 %

Lapos telek
az olyan telek, amelynek utcai homlokmérete nagyobb, mint a telek mélységi mérete.
* Amennyiben a telek szélesség meghaladja a 18 m-t az oldalhatáron álló beépítési módú építési helyen belül az építmény szabadon állóan is elhelyezhető.
**A minimális teleknagyság kétszeresét meghaladó telekhányad a beépítési %-nál nem vehető számításba.
(2) A tetőidom utcára merőleges, vagy utcával párhuzamos, összetett.
(3) Az övezetben a tetőtér beépítés megengedhető, de abban önálló lakrész nem alakítható ki.
(4)A telekhasználat belső határvonalai
Lakó- és gazdasági udvar határvonala
- Az utcai telekhatártól számított 10,0 méteren belül nem lakó funkciójú önálló épület nem helyezhető el.
- Az utcai telekhatártól számított 10,0 méteren belül épület csak a főépülettel egybeépítve létesíthető.
- Az állattartó funkciójú épület esetében az állattartó épületre vonatkozó védőtávolságok betartandók.
Gazdasági és kert határvonala
- Az utcai telekhatártól számított 10,0 métertől 40,0 méterig terjedő terület a gazdasági tevékenységek számára kijelölt zóna.
- A nem lakó funkciójú épületek a kötelező oldalkerti méretek betartása mellett az építési területen belül szabadon elhelyezhetők. Oldalhatárra épület csak a főépülettel megegyező telekhatárra épülhet.
Az utcai telekhatártól számított 40,0 méteren túl a telekrészen legfeljebb csűr építhető.
(5)Az állattartás céljára szolgáló épületek és építmények létesítését az állattartási rendelete szabályozza.
(6)A falusias lakóterületek építési telkein a telek beépített területébe beszámított módon az alábbi épületek helyezhetőek el az övezeti szabályoknak megfelelően:
- jármű- (gépkocsi, motorkerékpár, munkagép stb.) tároló
- nyári konyha, mosókonyha, szárító
- egyéb tárolóépítmények (tüzelőanyag- és egyéb tároló, szerszámoskamra, szín, fészer, magtár, góré, csűr, pajta stb.),
- az állattartás céljára szolgáló épületek és építmények, ahol ezt az övezeti szabályozás és az állattartási rendelet lehetővé teszi,
- kisipari vagy barkácsműhely, műterem, kiskereskedelmi üzlet,
- a falusi turizmushoz kapcsolódó funkciók (idegenforgalmi, kereskedelmi, szolgáltató, szálláshely-szolgáltató funkciók),
- hőtermelést szolgáló épület (kazánház).
(7)környezetvédelmi besorolások
levegőminőség: általános levegőtisztaság védelmi övezet
zajvédelmi és rezgésvédelmi besorolás falusias lakóterület
Közművesítés: részleges
A szennyvizek szikkasztása átmenetileg sem engedhető meg. A szennyvíz csatornahálózat kiépítése miatt a hálózatra való rákötés kötelező.

Vegyes terület

15. § (1) A vegyes terület lakó, kereskedelmi, szolgáltató és a települési infrastruktúra alapfokú ellátást biztosító intézményrendszerének elhelyezésére szolgál.

(2) A vegyes terület lehet:
Településközpont vegyes terület, dominánsan lakóépületek elhelyezésére szolgáló kis telkes alövezet

Településközpont vegyes terület általános előírásai

16. § (1) A településközpont vegyes terület több önálló rendeltetési egységet magába foglaló, lakó és olyan helyi települési szintű igazgatási, kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, szálláshely szolgáltató, egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épületek, valamint sportlétesítmények elhelyezésére szolgál, amelyek alapvetően nincsenek zavaró hatással a lakófunkcióra.

(2) A településközpont vegyes területen elhelyezhető:
-lakóépület
-igazgatási épület
-kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, szálláshely szolgáltató épület
-egyéb közösségi szórakoztató épület
-egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület
-sportépítmény 2 ha-ig
-parkolóház, üzemanyagtöltő kivételesen sem engedhető meg

(3) A településközpont vegyes területen az OTÉK 31. § (2) bekezdésben előírtak figyelembevételével kivételesen elhelyezhető:
-Nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény
-Termelő kertészeti építmény

(4) A településközpont vegyes területen nem helyezhető el önálló parkoló terület és garázs a 3,5 t önsúlynál nehezebb tehergépjárművek és az ilyeneket szállító járművek számára.

Vt A településközpont vegyes terület Jellemzően lakóépületek elhelyezésére szolgáló kis telkes alövezet Vt-1 Jellemzően intézmények elhelyezésére szolgáló alövezet Vt-2

17. § (1) Az övezetbe azok a telektömbök tartoznak, amelyekben a telkek túlnyomó többsége megfelel a II. sz. táblázatban előírtaknak. A terület építési övezeteinek legfontosabb előírásai:
a.)A kialakult beépítésű területeken az új és az átépülő házak esetében az utcaképbe illesztést az engedélyezési terv készítésekor a szomszédos 3-3 épületet feltüntető, legalább M=1:200 utcakép készítésével kell bemutatni.
b.)A minimális teleknagyságot intézmények elhelyezésénél az ágazati szabványok és a technológiai tervek szabják meg. (pl. oktatási intézmények minimális telke)
c.)Meglévő, kialakult, 10-14 m szélesség közötti lakótelkek beépítése, illetve azokon lévő épületek átépítése engedélyezhető. A kialakult beépítésre való tekintettel az oldalkert minimális mérete a 14 m-nél kisebb szélességű telkek esetében 4 m-re csökkenthető, de ez esetben az építmény magasság csak maximum 4,0 m lehet.
d.)Közterület felőli telekhatáron maximum 1,2 m magas, tömör lábazatú, áttört kerítés mező létesítése engedélyezhető.
e.)Az intézményekhez az OTÉK szerinti, előírt gépjármű várakozóhelyeket telken belül kell biztosítani, amennyiben a Helyi Parkolási Rendelet az ettől való eltérési lehetőséget nem biztosítja. A teljes településközpont vegyes területre vonatkozó parkoló-mérleg számításba a közterületen létesíthető parkolóhelyeket is be kell számítani.
f.)Az övezetben sportlétesítmény legfeljebb 1 ha terület nagyságig helyezhető el.
g.)Tilos az övezetben a sugárzott hírközlés tornyainak létesítése, valamint lemezházas trafó és épített gáznyomás szabályozó elhelyezése

(2) Egyéb előírások:
Környezetvédelmi besorolások
-levegőminőség: általános levegőtisztaság védelmi övezet
-zaj- és rezgésvédelmi besorolás: falusias lakóterület
-közművesítés: teljes körű
II. sz. táblázat

Övezet
jele

Beépítési
Mód

Kialakítható legkisebb
telekterület

Legnagyobb beépítettség

Legnagyobb építmény-
magasság

Zöldfelület legkisebb
mértéke

Vt-1

O
Oldalhatáron álló

K(400) m2

30%

4,5 m

30%

Vt-2

SZ
Szabadonálló

600 m2

30%

6,5 m

30 %


A Vt-1 és Vt-2 övezetekben egyéb előírások:a lakó és közintézmény épületre vonatkozó szabályok:
Lábazatképzésnél:
Kő, műkő, vagy egyéb igényes természetes anyag használható fel.
Falfelület képzésnél:
Vakolt, fehér, vagy pasztellszínek; ríkító, erős színek nem alkalmazhatók
Falburkolat kialakításánál:
Kő, műkő mészhomok tégla tagolt, plasztikus homlokzatképzés a helyi hagyományos díszítő motívumok felhasználásával, a helyi kultúra formakincseinek felhasználásával történhet.
Homlokzat arány rendszer kialakításánál:
A hagyományos lakókörnyezeti kultúra hagyományai szerinti nyílás és falfelület arány, valamint a homlokzat és a tető felépítmény arány kerüljön kialakításra.
..Oromfal falazottan, illetve deszkázottan is megjeleníthető.
Tetőszerkezet kialakításánál:
A tetőidom általában utcára merőleges, hajlított ház esetén utcával párhuzamos összetett. Tető hajlásszög 35-45fok
Lapostető nem építhető.

Gazdasági területek

18. § (1) A gazdasági terület kereskedelmi, szolgáltató és egyéb ipari tevékenységet biztosító intézményrendszerének elhelyezésére szolgál.

(2) A gazdasági terület lehet:
Mezőgazdasági ipari terület, elsősorban nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenységi célú épületek elhelyezésére szolgál.

A Gazdasági terület általános előírásai

19. § (1) A Gazdasági terület több önálló rendeltetési egységet magába foglaló, kereskedelmi, szolgáltató, egyéb ipari és szociális épületek, valamint terület ellátó alapfokú intézmények elhelyezésére szolgál, amelyek alapvetően nincsenek zavaró hatással a lakófunkcióra, illetve megfelelő mértékű védőtávolságra vannak.

(2) A betelepülő ipari tevékenységhez technológiai tervet kell az engedélyezési tervmellékleteként benyújtani. A technológiai tervnek igazolnia kell az övezetre vonatkozó környezetvédelmi előírások betarthatóságát.

(3) A gazdasági területen elhelyezhető fő funkciók:
-átrakó építmény, mérlegház
-üzletház
-raktár
-szociális helyiség építménye
-üzemi jellegű kutató és szolgáltató építmény
-szolgálati lakó és szállásépületek
-terület ellátó alapfokú intézmény
-üzemanyagtöltő
-termék vezeték
-nem zavaró hatású egyéb gazdasági építmény
-termelő kertészeti építmény

(4) A gazdasági területen elhelyezhető mellékfunkciók:
-garázs
-kirakat szekrény
-tüzelőanyag tároló
-kazánház

(5) A gazdasági területen elhelyezhető terepszint alatti építmények:
-süllyesztett rakodó
-mérlegház
-tüzelőanyag tároló
-pincehelyiség (talajmechanikai szakvélemény alapján)

(6) A betelepülésre engedélyezhető tevékenységi köröket a TEÁOR szerint kell meghatározni, de a betelepülésre nem engedhető tevékenységi körök a következők:
-alapanyag, üzemanyag ügynöki nagykereskedelem
-élőállat nagykereskedelem
-nyers-félkész bőr nagykereskedelem
-energiahordozó nagykereskedelem
-fém-, érc, nagykereskedelem
-fa, -építőanyag. -szaniter nagykereskedelem
-vasárú szerelvény nagykereskedelem
-vegyi árú nagykereskedelem
-egyéb termelési célú termék nagykereskedelem
-hulladék nagykereskedelem
-akkumulátorgyártás
-ércdúsító
-bányaüzem
-lőporgyártás
-lakk és festékgyártás
-műtrágyagyártás
-atomenergiai létesítmény
-izotóp labor
-veszélyes hulladékégető és feldolgozó üzem
-fehérje-feldolgozó üzem
-zsírfeldolgozó üzem
-azbesztgyártás
-cellulózgyártás
-kőolaj és földgáz feldolgozó
-grafitgyártás
-foszgéngyártás
-gyógyszergyártás
-növény védőszer gyár
-klórgyártás
-kokszoló mű

(7) Nem kerülhet az ipari területre:
-vörös iszap-tároló
-zagytér
-veszélyes hulladéklerakó

(8) Eseti döntés alapján kerülhet az ipari területre:
-téglagyár
-műanyag feldolgozó
-nyomtatott áramkör előállító üzem
-üveggyártó
-nehéz gépjárműjavító

(9) A (2), (3), (4) pontban felsorolt építményeken túlmenően elhelyezhetők olyan ipari jellegű létesítmények, melyek a lakóterülettől védőtávolság betartását nem igénylik, és a szomszédos üzem funkcióját nem zavarják (tárolás, raktározás, településgazdálkodás).

(10) A területen a (2), (3), (4) pontban felsorolt építményeken túlmenően elhelyezhetők olyan ipari jellegű létesítmények, melyek a lakóterülettől kb. 100 m védőtávolság betartását igénylik, de a szomszédos üzem funkcióját nem zavarják (ipari, építőipari, tárolás, raktározás, településgazdálkodás, energiaipari létesítmények).

(11) A teljes közművesítettség, valamint a technológiához tartozó ellátó és biztonsági rendszerek kialakítása kötelező. A káros és veszélyes anyagokat tartalmazó szennyvizeket a közcsatornába, ill. a zárt szennyvízgyűjtőbe vezetés előtt a telken belül előtisztítani, illetve előkezelni kell.

(12) A tiszta technológiák fogadását kell előtérbe helyezni!

(13) Egyéb előírások:
-levegőminőség: általános levegőtisztaság védelmi övezet
-zaj- és rezgésvédelmi besorolás: gazdasági terület
-közművesítés: részleges, azonban a szennyvizek szikkasztása átmenetileg sem engedhető meg. A szennyvíz csatornahálózat kiépítése után a hálózatra való rákötés kötelező.

Gip-M Mezőgazdasági iparterület

20. § (1) Az övezetbe a meglévő és újonnan létesülő mezőgazdasági üzemek (majorok) tartoznak, ahol a mezőgazdasági termékek feldolgozása, tárolása, a mezőgazdasági gépek és szállítóeszközök javítása folyik, nagyüzemi állattartás vagy mezőgazdasági illetve mezőgazdasági termeléshez szorosan kapcsolódó ipari tevékenység, szőlő és gyümölcs feldolgozás folyik.

(2) Az övezetbe azok a területek tartoznak, amelyekben a telkek túlnyomó többsége megfelel az III. sz. táblázatban előírtaknak

(3) A belterülethez közeli mezőgazdasági területeken (a szabályozási terven majorlétesítési tilalmi határon belüli területeken) majorok számára új terület nem alakítható ki.

(4) A korlátozás alá nem eső mezőgazdasági területeken, elvi engedélyezési eljárás keretében jelen előírásokat betartva, mezőgazdasági ipari gazdasági terület alakítható.

(5) A meglévő területek fejlesztése, átalakítása, korszerűsítése, a teljes létesítményre kiterjedő terv alapján engedélyezhető.

(6) Az egyéb élelmiszer-feldolgozó üzemek területén állattartás csak a közegészségügyi és környezetvédelmi előírások betartása mellett lehetséges.

(7) Egyéb előírások:
-levegőminőség: általános levegőtisztaság védelmi övezet
-zaj- és rezgésvédelmi besorolás: falusias lakóterület
-közművesítés: részleges, azonban a szennyvizek szikkasztása átmenetileg sem engedhető meg. A szennyvíz csatornahálózat kiépítése után a hálózatra való rákötés kötelező.

(8) Az építési telkek legkisebb szélessége és mélysége: 25 m.
III. sz. táblázat

Övezet
Jele

Beépítési
mód

Kialakítható
legkisebb
telekterület

Legnagyobb beépítettség

Legnagyobb építmény-
magasság

Zöldfelület legkisebb
mértéke

Gip-M

SZ
Szabadon álló

1000 m2

40%

7,5 m

30 %

Gksz Kereskedelmi szolgáltató területek övezetei

21. §

1) Az övezetbe a meglévő és újonnan létesülő kereskedelmi, szolgáltató létesítmények tartoznak, ahol elsősorban nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenység folyik, és megfelel az alábbi előírásoknak. (IV. sz. táblázat)
a.) funkciók: az OTÉK 19. §. /2/3/-ban megnevezettek helyezhetők el a következő megkötésekkel:
- lakások szálláshely jelleggel is kialakíthatók
- sport, egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület csak „főrendeltetésű tevékenységhez kapcsolt funkcióként” létesíthető.
b.) A településképi megjelenítés feltételei:
az építési vonalra (előkertbe) építészetileg nem kialakított építmények (nyitott vasvázas szín, hevenyészve bekerített rakatok, stb.) nem kerülhetnek. Takarásukról gondoskodni kell (egyéb épület, reklámfelület, örökzöld növényzet.)
a tevékenységhez szükséges toronyszerű építmények utcaképi elemet ne képezzenek.
A beépítés mértéke az egyéb ágazati előírásoknak megfelelő (közlekedés, rakodás, parkolás, zöld, tűztávolságok, stb.) de max. 50 % lehet. Az építmény magasság a technológiai, építészetileg rendezett burkolata által meghatározott.
c.) Az övezeten belül önálló rendeltetési egység szolgalmi jog igénybevételével nem létesíthető.
IV. táblázat (Gksz)

Övezet
jele

Beépítési
mód

Kialakítható legkisebb
telekterület

Legnagyobb beépítettség

Legnagyobb építmény-
magasság

Zöldfelület legkisebb
mértéke

Gksz

SZ
Szabadon álló

1000 m2

40%

7,5(T) m

30 %

* T –vel jelölt értékek technológiafüggő értékek (darupálya, felvonó, siló)
(2)A kereskedelmi, szolgáltató terület [Gksz] elsősorban nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenységi célú épületek elhelyezésére szolgál.
(3)A TEAOR 1998. ÉU megfeleltetés alapján a III. számú tevékenységi körök. (KERESKEDELEM ÉS SZOLGÁLTATÁSOK „G” kód alatt felsoroltak), kivéve az alábbi tevékenységeket:
51.12 Alapanyag,üzemanyag ügynöki nagykereskedelem
51.23 Élőállat nagykereskedelem
51.24 Nyers-félkész bőr nagykereskedelem
51.51 Energiahordozó nagykereskedelem
51.52 Fém-, érc, nagykereskedelem
51.54 Vasárú szerelvény nagykereskedelem
51.55 Vegyi árú nagykereskedelem
51.56 Egyéb termelési célú termék nagykereskedelem
51.57 Hulladék nagykereskedelem
(4)Az övezetbe elhelyezhető gazdasági építmények (fő funkciók):
- átrakó építmény, mérlegház
- üzletház
- raktár
- szociális helység építménye
- üzemi jellegű kutató és szolgáltató építmény
- szolgálati lakó és szállásépületek
- terület ellátó alapfokú intézmény
- termék vezeték
- üzemanyagtöltő
melléképítmények:
- garázs
- kirakat szekrény
- tüzelőanyag tároló
- kazánház
terepszint alatti építmények
(talajmechanikai szakvélemény alapján)
- süllyesztett rakodó
- mérlegház
- technológiai és üzemelés közbiztonsági célú pincehelyiség
(5)A kereskedelmi szolgáltató területen a (2), (3) pontban felsorolt építményeken túlmenően elhelyezhetők olyan ipari jellegű létesítmények, melyek a lakóterülettől védőtávolság betartását nem igénylik, és a szomszédos üzem funkcióját nem zavarják. (tárolás, raktározás, településgazdálkodás)
(6)A teljes közművesítettség a technológiához tartozó ellátó és biztonsági rendszerek kialakítása kötelező.
(7)A technológiai tervnek igazolnia kell az övezetre vonatkozó környezetvédelmi előírások betarthatóságát, miszerint a környezetterhelés a szomszédos telkekre és a közterületekre nem terjed át.

K Különleges területek

22. § (1) Az övezetbe azok a területek tartoznak, amelyekben a telkek túlnyomó többsége megfelel a V. sz. táblázatban előírtaknak. A különleges területbe azok a területek tartoznak, amelyek a rajtuk elhelyezendő építmények különlegessége miatt (helyhez kötöttek, jelentős hatást gyakorolnak a környezetükre, vagy a környezetük megengedett külső hatásaitól is védelmet igényelnek), a települési infrastruktúra jelentős intézményei.

(2) A különleges területek minősülnek az alábbi létesítmények elhelyezésére kijelölt területek:
- Kt temető
- Ksp sportpálya
- Kc kemping
- Kst strand (szabad strand)
V.sz. táblázat

Övezet
jele

Funkcionális besorolás

Beépítési
Mód

Kialakítható
legkisebb
telekterület

Legnagyobb beépítettség

Legnagyobb építmény-
magasság

Kt

Működő temető

SZ
Csak kiszolgáló épület

K (1000)

5%

(K)7,5 m

Ksp

Sportpálya

SZ
Csak kiszolgáló épület

1000 m2

10 %

4,5 m

Kc

Kemping

SZ
Kiszolgáló épület

1000 m2

20%

4,5 m

Kst

Strand*

SZ
Csak kiszolgáló épület

1000 m2

20%

4,5 m

* Elvi vízjogi engedély és vízjogi létesítési engedély beszerzése szükséges.
K-kialakult
IV. Fejezet

Beépítésre nem szánt területek

A közlekedési területek általános előírásai

23. § (1) Az övezet az országos és helyi közutak, a kerékpárutak, a gépjármű várakozó helyek (parkolók) – a közterületnek nem minősülő telken megvalósulók kivételével -, a járdák és gyalogutak, mindezek csomópontjai, vízelvezetési rendszere és környezetvédelmi létesítményei, továbbá a közművek és a hírközlés építményeinek elhelyezésére szolgál. A közutak elhelyezése céljából a településszerkezeti terven ábrázoltaknak megfelelően útkategóriáktól függően, legalább a következő szélességű építési területet kell biztosítani:

Országos főút esetén 30 m
Országos mellékutak esetén 22 m
Helyi gyűjtő-utak esetén 16-22 m
Külterületi fő dűlőutak esetén 12 m
Kiszolgáló utak esetén 10 m
Kerékpárút esetén 3 m

(2) A közlekedési területen elhelyezhető a közlekedés kiszolgálói:
a.)Közlekedési létesítmények
b.)Közművek és hírközlési létesítmények

(3) Az országos közutakat érintő új csomópontok vagy útcsatlakozások tervezésekor figyelembe kell venni az UT-2-1. 115-1994. számú útcsatlakozások ideiglenes műszaki előírásaiban foglaltakat.

(4) Figyelembe kell venni továbbá:
az 1988. I. törvény, illetve ennek végrehajtásáról szóló 30/1988. (IV.21.) MT rendeletet
az utak forgalomszabályozásáról és a közúti jelzések elhelyezéséről szóló 20/1984. (XII.01.) KM sz. rendeletet
a közutak igazgatásáról szóló 19/1994. (V. 21.) KHVM rendeletet

Közműlétesítmények, közműellátás

24. § (1) A közműhálózatok és közműlétesítmények elhelyezésénél az OTÉK előírásait, valamint a megfelelő ágazati szabványokat és előírásokat be kell tartani.

(2) A közműlétesítmények ágazati előírások szerinti védőtávolságon belül mindennemű tevékenység csak az illetékes üzemeltető hozzájárulása esetén engedhető meg.

(3) Új közművezeték létesítésekor és egyéb építési tevékenység (útépítés, építmény, épület-, műtárgyépítés, stb.) esetén, a kivitelezés során, a meglévő közművezetékek nyomvonalával, vagy közműlétesítmény telepítési helyével ütköző meglévő közművezetékek, vagy közműlétesítmények kiváltását, vagy szabványos keresztezési ágazati előírások szerint kell kivitelezni.

(4) A meglévő közművek egyéb építési tevékenység miatt szükségessé váló kiváltásokat, vagy szabványos keresztezés kiépítésekor azoknak – szükség esetén – egyidejű rekonstrukciójáról is gondoskodni kell.

(5) Épületek építésére engedély csak az övezeti előírásoknak megfelelő közművesítés biztosítása esetén adható.

(6) A közlekedésfejlesztést, a területfejlesztést a célszerű kivitelezés érdekében a közmű ágazati fejlesztési tervekkel egyeztetni kell.

(7) A közművezetékek telepítésénél (átépítéskor és új vezeték létesítésekor) a gazdaságos területhasználatra figyelmet kell fordítani. Utak alatt a közművek elrendezésénél mindig a távlati összes közmű elhelyezési lehetőségét kell figyelembe venni. A csak távlatban várható közmű számára is a legkedvezőbb nyomvonal fektetési helyet szabadon kell hagyni, nem szabad eléépíteni.

(8) Közművezeték, járulékos közműlétesítmények elhelyezésénél az esztétikai követelmények betartására is figyelemmel kell lenni.

(9) Mindennemű építési tevékenységnél a meglévő és megmaradó közművezetékek, vagy közműlétesítmények védelméről gondoskodni kell.

(10) Útépítésnél, útrekonstrukciónál a tervezett közművek egyidejű kiépítéséről, illetve a meglévő közművek szükséges egyidejű rekonstrukciójáról gondoskodni kell.

(11) Szennyvízkezelés, csapadékvíz elvezetés
a.)A talaj, a talajvíz és a rétegvizek védelme érdekében a szennyvizek szikkasztása még átmenetileg sem engedélyezhető.
b.)A csatornázatlan területeken a szennyvízcsatorna hálózat megépítéséig átmeneti közműpótló berendezésként – szigorúan ellenőrzötten kivitelezett – zárt szennyvíztározó medencék létesítése engedélyezhető. A zárt szennyvíztározó medencékből az összegyűjtött szennyvizet a kijelölt szennyvízleürítő helyre kell szállítani.
c.)A nyílt árkokra való esetleges szennyvízrákötéseket, valamint a felhagyott kutakba történő szennyvízbekötéseket meg kell szüntetni.
d.)A gazdasági területen keletkező ipari szennyvizeket a telken belül kell előtisztítani (olaj-, zsír-, hordalékfogó, stb.). A szennyvizet csak a hatóságok által előírt mértékű előtisztítás után szabad a közcsatornákba bevezetni.
e.)A ÉKÖVIZIG kezelésében lévő vízfolyások, vízfelületek partéleitől 6-6 m, a társulati kezelésű vízfolyások partéleitől 6-6 m, az önkormányzati kezelésben lévő vízfolyások, vízfelületek partéleitől 2-2 m, a nyílt árkok mentén legalább az egyik oldalán minimum 2 m, a másik oldalán minimum 1 m szélességű sávkarbantartás számára szabadon hagyandó.
f.)A magasabban fekvő területekről lefolyó csapadékvizek ellen a beépített területeket övárkok létesítésével kell megvédeni. Az övárkok belterületi nyílt árkokba csatlakozása előtt hordalékfogók telepítése szükséges.

(12) Villamosenergia-ellátás
a.) A középfeszültségű 20 kV-os oszlopra fektetve épített villamoshálózatok előírások, az MSZ 151. számú szabvány szerinti rögzített biztonsági övezetét szabadon kell hagyni. A 20 kV-os vezeték védőtávolsága külterületen 5-5 m, belterületen 2,5-2,5 m a szélső szálaktól. A szélső szálak távolsága 3 m.
b.) A villamos energia elosztó hálózatok föld feletti elhelyezése egyelőre területgazdálkodási szempontból fennmarad, az utcabútorozási és utcafásítási lehetőség biztosítása érdekében a hálózatokat közös oszlopsorra kell elhelyezni, lehetőleg a közvilágítási lámpatesteket tartó oszlopokra. Hosszabb távon a villamos energia közép- és kisfeszültségű, valamint a közvilágítási hálózatokat lehetőleg földkábelbe fektetve kell építeni.

(13) Gázellátás
a.) Az érvényes előírások szerint a földgázvezeték biztonsági övezete a földgázvezeték falsíkjától nagy-középnyomású vezeték esetén 9-9 m. A középnyomású vezeték biztonsági övezete az átmérőtől függően jobbra-balra 3-5 m közötti, a kisnyomású vezetéké 3-3 m.
b.) Középnyomású földgázellátású területeken telkenként egyedi nyomás-szabályozókat kell elhelyezni. A tervezett gáznyomás szabályozók az épületek utcai homlokzatára nem helyezhetők el. A berendezés a telkek előkertjeiben, udvarán, vagy az épület alárendeltebb homlokzatára szerelhetőek.

(14) Távközlés
a.) A távközlési hálózatot létesítésekor illetve rekonstrukciójakor szükséges földkábelbe illetve alépítménybe helyezve föld alatt vezetve építeni.
b.) A föld feletti vezetés fennmaradásáig, területgazdálkodási okokból, valamint az utca fásítási és utcabútorozási lehetőségének a biztosítására a 0,4 kV-os, a közvilágítási és a távközlési szabadvezetéket közös oszlopsoron kell vezetni.
c.) A mobiltelefon-szolgáltatók antenna tornyait belterületen nem lehet elhelyezni.

Közterületek kialakítása, nyilvántartása és használata

25. § (1) A település igazgatási területén közterületként a szabályozási terveken ekként jelölt és az ingatlan-nyilvántartásban így bejegyzett területeket kell számon tartani.

(2) A közterületeket rendeltetésének megfelelően bárki szabadon használhatja, de a használat mások hasonló jogait nem korlátozhatja.

(3) A közterület rendeltetésétől eltérő használathoz a tulajdonos, az Önkormányzat hozzájárulása szükséges. Amennyiben az eltérő használat építési tevékenységgel is jár, a tulajdonosi hozzájárulásokon túl, az építési hatóság engedélye is szükséges.

(4) A település közterületein az alábbi használatok engedélyezhetők:
Hirdető, reklám berendezés elhelyezése,
Közúti közlekedéssel kapcsolatos építmények (pl. tömegközlekedési váróhely, parkoló, információs tábla) elhelyezése
Köztisztasággal kapcsolatos építmények, tárgyak elhelyezése
Utcai bútorok, műtárgyak (szobor, kút, óra, stb.) elhelyezése
Távbeszélőfülke elhelyezése
Építési munkával kapcsolatos létesítmények, építőanyagok időleges elhelyezése.

(5) Tömegközlekedési várakozóhelyeket az utcaképbe illeszkedő módon lehet építeni.

(6) A közterületek eredeti rendeltetésétől eltérő használatát, annak időtartamát, a használat egyéb feltételeit, pl. a használati díjat, és egyéb elvárásokat, valamint az engedély nélküli szankciókat külön önkormányzati rendeletben kell szabályozni.

Egyéb terület V-1, V-2, V-3, V-4 Vízgazdálkodási területek övezetei

26. § (1) V-1 jelű övezetbe tartoznak a közcélú nyílt csatornák, patakok.
Területükön építmények nem helyezhetők el.

(2) V-2 jelű övezetbe tartoznak a holtágak, tavak és a tározók.
Területükön építmények nem helyezhetők el.

(3) V-3 jelű övezetbe tartoznak a mocsarak, lápok, időszakos vízállások.
Területükön építmények nem helyezhetők el.

(4) V-4 jelű övezetbe tartoznak a védművek, árvédelmi töltések.
Területükön építmények nem helyezhetők el.

Z Zöldterületek Általános előírások

27. § (1) A település területén az OTÉK 6. § (3) és 27. § alapján a belterületen:

(2) Beépítésre nem szánt övezet került bevezetésre, melyek területét a szabályozási terv tünteti fel.

(3) Zöld területek kertépítészeti terv alapján létesíthetők.

(4) A zöldterület az állandóan növényzettel fedett közterület (közkert, közpark)

(5) A zöldterületnek közútról, köztérről közvetlenül megközelíthetőnek kell lennie.

(6) A zöldterületnek kerekesszékkel és gyermekkocsival is megközelíthetőnek és használhatónak kell lennie.

(7) A zöldterületen elhelyezhető:
- a) a pihenést és a testedzést szolgáló építmény (sétaút, pihenőhely, tornapálya, gyermekjátszótér, stb.),
- b) vendéglátó épület,
- c) a terület fenntartásához szükséges épület.

(8) A zöldterületen épületek legfeljebb 2%-os beépítettséggel helyezhetők el.

Közparkok területe

28. § (1) Az övezetbe a közparkok, díszparkok, pihenő- és játszóparkok tartoznak.

(2) Területüknek közútról, köztérről közvetlenül megközelíthetőnek kell lennie.

(3) Az övezetbe elhelyezhető:
Vendéglátó, elárusító épület, nyilvános illemhely.
A terület fenntartásához szükséges épület.
pihenést és testedzést szolgáló építmények (sétaút, pihenőhely, tornapálya, gyermekjátszótér, stb).

E Erdőterület

29. §

Az erdőterület övezeti tagozódása

(1)Erdőterület, a földhivatali nyilvántartás szerint erdőművelési ágban nyilvántartott, az erdőtörvény alapján erdőnek minősülő, valamint a szabályozási tervben erdőként (E) körülhatárolt és megjelölt, e célra szolgáló terület.
(2)Az erdőterület az építési használata szerint (épület, építmény elhelyezése szempontjából)
a)védelmi (Ev)
b)gazdasági (Eg)
rendeltetésű övezetekbe tartozik.

30. §

Védelmi rendeltetésű erdőövezet (Ev)

(1)A szabályozási terven védelmi rendeltetésű erdőövezetként (Ev) szabályozott területen épület nem építhető.
(2)Védelmi rendeltetésű erdőövezetben az OTÉK 32. §-a szerinti építmények csak akkor létesíthetők, ha az erdőt védelmi rendeltetésének betöltésében nem zavarják.

31. §

Gazdasági rendeltetésű erdőövezet (Ev)

(3) Gazdasági rendeltetésű erdőövezetként (Eg) szabályozott erdőterületen az erdőgazdálkodáshoz, fa- vagy szaporítóanyag-termeléshez, vadgazdálkodáshoz, erdészeti kutatáshoz, oktatáshoz kapcsolódó funkciójú épületek helyezhetők el:

M Mezőgazdasági területek Általános előírások

32. § (1) A község külterületének, mezőgazdasági termelést (növénytermelést, szőlő és gyümölcstermelést, állattenyésztést továbbá termékfeldolgozást és tárolást) szolgáló része.

(2) A mezőgazdasági területeken az OTÉK 6. § (3) alapján és a 29. § előírásainak megfelelően a következő övezetek kerültek kijelölésre:
- Má-I szántó művelésű terület övezete intenzív használattal
- Má-Ix szántó művelésű terület övezete intenzív használattal – major-létesítési tilalommal
- Má-E gyep, legelő területek övezete– extenzív használattal
- Má-Ex szántó művelésű terület övezete extenzív használattal – major-létesítési tilalommal
- Mk kertgazdálkodásra szolgáló terület, ültetvények

(3) A területen elhelyezhető építményeket jelen szabályzat és az adott terület építési hagyományainak megfelelően kell kialakítani.

Má-I (döntően) Gyep, legelő vagy kisparcellás szántó művelésű terület

33. § (1) Az övezetbe azok a területek tartoznak, amelyekben a telkek túlnyomó többsége megfelel az VI. sz. táblázatban előírtaknak. Az övezetbe a mezőgazdasági területek azon – viszonylag egybefüggő részei tartoznak, ahol a szántó művelésű területek meghatározó arányban találhatók, ezért főként a legeltetés, állattartás jelenti a fő gazdálkodási tevékenységet. A telekalakítás és építés feltételei a meghatározó tevékenységhez igazodva kerültek meghatározásra.

(2) Tanya és farmgazdaság 6000 m2 építési telek kialakítására legalább 10 ha nagyságot elérő terület fenntartás, birtoklás esetén lehetséges, vagy igazolni szükséges a mezőgazdálkodásból való megélhetést.
VI. sz. táblázat

Övezet jele

Beépítési mód

Kialakítható legkisebb telekterület

Legnagyobb beépítettség

Legnagyobb építmény-
magasság

Má-I

SZ
Szabadon álló

6000 m2+10 ha

3%

4,5 m

Má-E

(döntően) Gyep, legelő vagy kisparcellás szántó művelésű terület

33. § (1) Az övezetbe azok a területek tartoznak, amelyekben a telkek túlnyomó többsége megfelel az VII. sz. táblázatban előírtaknak. Az övezetbe a mezőgazdasági területek azon – viszonylag egybefüggő részei tartoznak, ahol a gyep, legelő művelésű területek meghatározó arányban találhatók, ezért főként a legeltetés, állattartás jelenti a fő gazdálkodási tevékenységet. A telekalakítás és építés feltételei a meghatározó tevékenységhez igazodva kerültek meghatározásra.

(2) Tanya és farmgazdaság 6000 m2 építési telek kialakítására legalább 10 ha nagyságot elérő terület fenntartás, birtoklás esetén lehetséges, vagy igazolni szükséges a mezőgazdálkodásból való megélhetést. Szabadon álló beépítési móddal, maximum 4,5 m építménymagasságú épületekkel, a telekterület maximum 3- %-ának beépítésével.
VII. sz. táblázat

Övezet jele

Beépítési mód

Kialakítható legkisebb telekterület

Legnagyobb beépítettség

Legnagyobb építmény-
magasság

Má-E

SZ
Szabadon álló

6000 m2+10 ha

3%

4,5 m

Mk Kertgazdálkodásra szolgáló terület, gyümölcsös terület

34. § (2) Az övezetbe azok a területek tartoznak, amelyekben a telkek túlnyomó többsége megfelel a VII.sz. táblázatban előírtaknak. Az övezetbe azok a mezőgazdasági területek tartoznak, ahol kertgazdálkodást, túlnyomórészt szőlő, gyümölcstermesztést folytatnak, illetve azok a földrészletek, melyeket korábban zártkertnek parcelláztak.

(3) A legkisebb beépíthető telek területe szőlő, gyümölcsös, vagy kertművelési ág esetén 720 m2, szántó vagy gyep művelés esetén 1500 m2. Az övezetben egy gazdasági épület helyezhető el, melynek alapterülete 30 m2. Lakó vagy pihenőtér elhelyezésének feltétele 3000 m2 telekterület és legalább 5 ha ültetvény tulajdonlása szükséges.

(4) Az Mk-1 Belterületen lévő kertségben építményt elhelyezni nem lehet.
VIII. sz. táblázat

Övezet jele

Beépítési mód

Kialakítható legkisebb telekterület

Legnagyobb beépítettség

Legnagyobb építmény-
Magasság

Mk-2

SZ
Szabadon álló

1500 m2

3%

3,5 m

35. §

Mezőgazdasági birtoktest és birtokközpont kialakítás előírásai

(1)ALSÓBERECKI közigazgatási területén az OTÉK 29. § (5)-(8) bekezdései, ill. az OTÉK 1. sz Melléklet 55/A pontja figyelembe vételével mezőgazdasági birtoktest és birtokközpont kialakítható
(2)A birtoktest szükséges minimális területi nagysága 15 ha, de a birtokközpont kialakítása a művelési ágakat és az azok által elfoglalt telekterületet figyelembe véve csak abban az esetben megengedett, ha a birtoktesthez tartozó telkek összterületéből (egyéb művelési ágak mellett)
-legalább 15 ha szántó és 5 ha egyéb művelési ágú, vagy
-kert, gyümölcsös, szőlő összesen legalább 5 ha, és 15 ha egyéb művelési ágú, vagy
-kert, vagy gyümölcsös, vagy szőlő (illetve ezek együttesen) legalább 15 ha kiterjedésű
-ha a birtoktest csak gyep művelési ágú telekből, telkekből áll, azok össz- kiterjedésének legalább 30 ha–nak kell lennie
Az OTÉK 29. § (7) bek. szerinti kiegészítő központból birtoktestenként 2 db létesíthető ALSÓBERECKI területén.
A birtokközpont telke legalább 1 ha (10000 m2) legyen, beépítettsége max. 30 % lehet és a
telek min. 45 %-át zöldfelületként, túlnyomórészt fákkal, cserjékkel fedetten kell kialakítani.
A birtokközpont telkén lakóépület is elhelyezhető, de annak alapterülete max. 300 m2, építménymagassága max. 4,5 m lehet.
A birtokközpont telkén max. 2 db lakás létesíthető
A birtokközpont telkén a gazdasági épületek építménymagassága max. 5,5 m, kivételesen – technológia, funkció által indokoltan – max. 7,5 m lehet.
Gazdasági épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára állandó tartózkodásra alkalmas helyiségek kialakíthatók.
Birtokközpont, kiegészítő központ korlátozott funkciójú mezőgazdasági terület övezetében nem alakítható ki.
Kiegészítő központ kialakítására is a fenti előírások vonatkoznak, azzal az eltéréssel, hogy kiegészítő központ már legalább 3000 m2 kiterjedésű telken is létesíthető, de kiegészítő központ területén lakóépület nem építhető.
Birtokközpont, illetve kiegészítő központ kialakítás céljára a gazdasági rendeltetésű erdőövezetbe sorolt területen meglévő (az erdőterületek közé ékelődő) tanyák, tanyaudvarok, mezőgazdasági művelésű ágú telkek is felhasználhatók, ha területnagyságuk megfelelő méretű.
A birtokközpont, kiegészítő központ telkén nagy létszámú állattartó telep (az Állategészségügyi Szabályzat kiadásáról szóló 41/1997. (V. 28.) FM rendelet meghatározása szerinti értelmezésben – lásd Függelék) belterülethez, lakóterülethez, üdülőterülethez, különleges szabadidős, sport, strand területhez 300 m-nél, vízfolyásokhoz, vízfelületekhez 100 m-nél közelebb, illetve hidrogeológiai védőterületen nem létesíthető. Hígtrágyás rendszerű állattartás csak úgy folytatható, hogy az nem járhat együtt szabadtéri (fedetlen) trágyalégyűjtő létesítésével, illetve talaj, vagy felszíni és felszín alatti vizek szennyezésével és a fentebb jelzett terület-felhasználású területeken zavaró bűzhatással.
Az ártéri gazdálkodás szintjei

36. § 94 m alatti területek
A terület állandó tavainak kiterjedésének jellemző területe. E tavak a feltöltődés különböző stádiumában vannak. Gazdasági hasznosításukhoz általában meg kell őket tisztítani, medrüket ki kell kotorni. A tavak felmérése, hasznosításuk mikéntjének meghatározása a tervezés első fázisának feladata.
Az év nagy részében víz alatt lennének. Felmérésük után több egymáshoz kapcsolt halast, illetve állandó vízborítást lehet a területen kialakítani. A magasabban fekvő nem kotort részek nád és gyékénytermesztésre adnak lehetőséget.
94 és 94,5 m közötti területek
Nedvesebb mocsárrétek térszintje. Jellemző hasznosítás lehet a nád és a gyékény. További átalakítást nem igényelnek
Fás növénytársulások közül füzesek, botoló füzesek alakíthatók ki igény szerint
94,5 és 95 m közötti területek
Rétek, elsősorban kaszálók kialakítására alkalmas terület, melyeken a sarjú legeltethető.
Fás társulások közül a fűz-nyár telepíthető, illetve nevelhető.
95 és 95,5 m közötti területek
Rétek, elsősorban legelők kialakítására alkalmas térszint.
Fűz-nyár ligetek a 95,5 m körüli magasságokban tölgy-kőris-szil társulással vegyesen
95,5 m feletti térszint
magasabb területek elárasztását. Természetes körülmények között e területek egy része még az alacsony ártér legmagasabb tartományaiba esne. Hasznosításuk ennek megfelelően differenciált:
az alacsonyabb területeken
rétek, kaszálók, legelők
Az infrastruktúra és a településszerkezet a területen nem engedi meg a 95,5 m-nél fűz-nyár ligetek
a magasabban fekvő területeken
szántók
tölgy-kőris-szil ligetek
gyümölcsösök

Építészeti értékvédelem

37. § (1) A műemlékek és a helyi értékvédelmi rendelet megalkotásáig és jóváhagyásáig – átmenetileg – helyi védelem alá vonandó épületek felsorolását a a függelék tartalmazza.

(2) A műemlék épületek műemléki környezetébe tartozó telkeket érintő építési munkák engedélyezése során a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szakhatóságként jár el.

(3) A védett közterületek közterület rendezési terveinek készítésekor az alábbi szempontok szerint kell eljárni:
- A mikroarchitektúra elemei és az utcabútorok egy tárgyegyüttest alkossanak, egyedi tervezésű, iparművészeti minőségű, időtálló kivitelű legyen.
- A védett területeken el kell kerülni a stíluskeveredést, az épített környezethez és a terek, közterületek karakteréhez nem illő tárgyak elhelyezését.
- A védett közterületekre került tárgy önmagában is a tér, közterület karakteréhez illeszkedő legyen, összhangban legyen a mikroarchitektúra elemeivel és a többi tárggyal.
- A közterületre kihelyezett tárgyegyüttes, utcabútor család terveinek része kell legyen az egyes épületekre elhelyezett feliratok, reklámhordozók, arculatterve is.
- A közterület rendezési terv készítésébe városrendezőkön túl szaktervezőket, iparművészeket, zöldterület rendezőket, közműtervezőket is be kell vonni.

(4) A műemlékvédelmi környezetben az egyes épületek kialakításánál (védett és nem védett épületek esetében is) az alábbi szempontokat szükséges kötelező jelleggel figyelembe venni, és az építtető tudomására hozni:

a) Építési anyaghasználat

1. Lábazatképzés
- Kő, műkő, vagy egyéb igényes anyag, fém kivételével.

2. Falfelületek
- Vakolt, vagy falburkolattal ellátott (tégla, mészhomok tégla, kőburkolat, vagy ezek kombinációja, plasztikus, igényes, tagolt homlokzatképzéssel, a helyi építési hagyományok szerint.
- Nem alkalmazható fém homlokzatburkolat, eternit jellegű homlokzat-burkolat, mázas kerámiaburkolat (csempe), függönyfalszerűen alkalmazott üveg és fémszerkezet.

3. Tető
- A tetőfedés anyaga cserép, (amennyiben a meglévő környezethez illeszkedik) legyen.
Nem alkalmazható fém tetőhéjalás, (kivételt képez a nem teljes felületen alkalmazott rézlemez, horgany, cink az egyes tetőrészletek kiegészítő fedéseként), hullámpala, műanyag hullámlemez, műanyag síklemez, TEGOLA.

b) Homlokzati arányrendszer és építészeti térarányok, utcaképek védelme
- A műemléki környezetben és műemléki jelentőségű területeken az egyes épületek homlokzatain nagy, összefüggő nyílásfelületek nem jelenhetnek meg pl. szalagablak, erkélysor
- A nyílás és falfelületek aránya a műemléki épületekhez és védett értékekhez hasonló arányrendszerrel és tagozati gazdagsággal jelenjen meg, a földszinten is a portálok esetében.
- A meglévő kortörténeti dokumentumok alapján az egyes épületek eredeti homlokzat kialakítása rekonstruálandó legalább jellegében, anyaghasználatában, tetőformájában.

(5) Az építészeti örökségnek azok az elemei, amelyek értékük alapján nem részesülnek országos védelemben, de a sajátos megjelenésüknél, jellegzetességüknél, településképi vagy településszerkezeti értéküknél fogva a térség, illetőleg a település szempontjából kiemelkedőek, hagyományt őriznek, az ott élt emberek és közösségek munkáját és kultúráját híven tükrözik, a helyi építészeti örökség részét képezik.

(6) A helyi építészeti örökség értékeinek feltárása, számbavétele, védetté nyilvánítása, fenntartása, fejlesztése, őrzése, védelmének biztosítása a települési önkormányzat feladata.

(7) A helyi védetté nyilvánításról vagy annak megszüntetéséről, továbbá a védettséggel összefüggő korlátozásokról és kötelezettségekről a települési önkormányzat dönt.

(8) A helyi művi, táji és természetvédelmi értékek védelmét az Önkormányzat külön helyi értékvédelmi rendelet keretében szabályozza.

(9) A helyi védelem alá tartozó épületek sajátos építési szabályai:
- A helyi védelem alá tartozó épületek esetében elhelyezkedésétől függően - műemléki jelentőségű terület vagy sem - kell eljárni. Az építési engedélyezési eljárás során ki kell kötni, hogy ha az Önkormányzati Testület másként nem rendelkezik- az épület nem bontható el (csak életveszély esetén). A bontáshoz egyébként önkormányzati testületi hozzájárulás szükséges
- A helyi védelem alatt álló épületek esetében bármilyen külső változtatást érintő építési tevékenység, bővítés, átépítés pl. homlokzatvakolás, színezés, nyílászáró csere, tető felújítás, tetőtér beépítés – csak részletes értékvizsgálaton alapuló engedélyezési terv alapján lehetséges. Az átalakítás során az épület tömegét, homlokzatát, anyaghasználatát, jellegzetes formai kialakítását a falfelületek és nyílászárók arányát megváltoztatni nem lehet. A homlokzati díszítőelemeket (gipszek, tagozatok, mozaikok, festett díszítések, szobrok, egyéb értékek) meg kell őrizni. Meg kell őrizni az eredeti épületkiegészítőket, korlátok, belső nyílászárók, kapuk, stb.
- A műszaki okokból szükségessé váló bontás esetén az épületről felmérési dokumentációt és fotókat kell készíteni, ennek archiválásáról gondoskodni kell

A régészeti értékek védelme

38. § (1) A régészeti lelőhelyek védelméről a 2001. évi LXIV. törvény a kulturális örökség védelméről rendelkezik. A még beépítetlen területeken el kell készíteni a régészeti lelőhelyek topográfiáját, a veszélyeztetett régészeti lelőhelyek feltárását, és biztosítani azok anyagának megfelelő elhelyezését.

(2) A védetté nyilvánított régészeti lelőhelyen nem lehet olyan tevékenységet folytatni, amely a lelőhelynek akár részleges állapotromlását eredményezheti.
a. A földmunkával járó fejlesztésekkel, beruházásokkal a nyilvántartott régészeti lelőhelyeket el kell kerülni, ha ez nem lehetséges, előzetes feltárást kell végezni. (2001. évi LXIV. törvény a kulturális örökség védelméről 22. . §. (3).

(3) A régészeti feltárás költségeit – a mentő feltárások kivételével – annak kell fedeznie, akinek érdekében a feltárás szükségessé vált.

IV. Fejezet

39. §

Záró rendelkezések

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
a.) hatálybelépésével egyidejűleg hatályát veszti
a.a.) a 15/2003. (XI.28.) sz. rendelet a közterületek rendjéről és a közterület használatának szabályairól szóló rendelet
A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.

1. függelék

Építészeti értékek védelme
Az építészeti örökség védelme
1. §
ALSÓBERECKI község önkormányzati testülete az 1997. évi LXXVIII az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény, illetve annak módosításáról szóló 1999. évi CXV. törvény, továbbá a Műemlékvédelemről szóló 1997. évi LIV. törvény 30 §-ában biztosított jogkörében – valamint a Kulturális örökség védelméről szóló, 2001. LXIV. tv.illetve Az építészeti örökség helyi védelmének szakmai szabályairól szóló 66/1999. (VIII.13.) FVM rendelet a védelem országos rendelkezéseinek megtartása mellett a település és a táj kapcsolatának, a település sajátos arculatának, karaktert teremtő értékeinek megóvása, a kultúrtörténeti, régészeti, történeti, városépítészeti és építészeti értékek helyi védelme érdekében a következőket rendeli el:
A helyi védelem tárgyai
A helyi védelem – a mellékletben felsorolt következő területekre terjed ki:
(1)Településképi jelentőségű területek
(2)védendő látvány pontokra (panoráma pontok)
( A szabályozási tervlapon jelölt pontokról, vagy útvonalakról feltáruló látvány, vagy település sziluett a település látványának értékes része, megőrzéséről gondoskodni kell.)
(3)A helyi régészeti (történeti) jelentőségű területekre.
A régészeti védelemről a többszörösen módosított 1963. évi 9. törvényerejű rendelet 18. ( (2) bekezdése intézkedik.
Ezidáig nem ismert és nem nyilvántartott területekre vonatkozóan az 1997. évi CXL. Törvény 35 §-ában foglaltakat kell figyelembe venni és betartani.
(4)A helyi településszerkezeti jelentőségű területek.
(E területek a település, illetve a településhez csatolt önálló településrészek történelmük során folyamatosan kialakult területek. A jellemző út és utca-szerkezet, azokat határoló beépítési vonalak, a telekszerkezet, telkek beépítésé-nek módja mértéke értéket képvisel.
(5)A karakteradó épületek és csoportos előfordulások területeire, valamint a karakteres utcaképekre.
(6)Az értékes utcaképek a helyi településszerkezeti védelem alatt álló területek egységes beépítéséből és a karakteradó épületek csoportos előfordulásából adódnak. Történeti üzenetet, esztétikai és hangulati értéket képviselnek.
(7)Az egyedi helyi védettségű épületekre
Azok az épületek tartoznak ide, amelyek kifejezik a település egyedi kultúráját, hagyományait, de esztétikai értéküket az országos védelem nem indokolja.
Helyi védettségű közterületekre (burkolat, szobrok, parkok, világító terek, zöld-területek, utcai fasorok)
A település sajátos hangulatú közterei, értékes zöldfelületei és természeti értékei, valamint jellegzetes utcai fasorok, a megőrzendő városképek, látványok meghatározó elemei.
A helyi védelem személyi hatálya
3 §.
A rendelet személyi hatálya a helyi védelem alá vont területek az építészeti értékek tulajdonosaira és kezelőire (üzemelőire, bérlőire, használóra terjed ki.
4 §.
(1)A helyi településszerkezeti védettségű területen szigorúan védendő:
a szabályozási vonal (utcahálózat)
a beépítés módja
a telekszerkezet jellege
Védendő a teleknagyság
a telek rendszere
a telkek beépítettsége
(2)A védendő látványok és a látványban megjelenő új építmény esztétikai minőségének biztosítása érdekében az építési hatóság az építési hatóság az építési engedélyezési tervhez látványterv készítését írhatja elő.
(3)A helyi régészeti jelentőségű területek védelme érdekében az építést megelőzően kötelező a feltárás.
Az építés alatt építési és mélyépítési megfigyelést kell végezni leletmentés, esetleg építési módosítás céljából
(4)A helyi településszerkezeti jelentőségű területeken a
-megőrzendő az utcák és közök rendszere, nem nyithatók új utcák és közök
-megőrzendő a telekszerkezet, a telkek tovább nem oszthatók, illetve összevonással -a jellemzőtől eltérő telkek, tömbtelkek nem alakítható ki.
-a telkek jellegzetes beépítésének megőrzésére a tömbbelsők nem építhetők be, a -telkeken épület csak a már kialakult beépítési módnak megfelelően helyezhető el, a -terület szabályozási tervének és a helyi előírásoknak megfelelően
(5)Karakteradó épületek és csoportos előfordulások területein, valamint a karakteres utcaképek esetében:
-az egyes épületek utcai traktusát csak igen indokolt esetben szabad elbontani.
-homlokzatát felújítani, átalakítani csak a teljes épülethomlokzatra kiterjedően és annak eredeti formavilágának megfelelően szabad. A tetőtér – utólagos hasznosítás esetén – csak az utca felé illeszkedően nyitható meg.
-a földszinten portál kialakítás, átalakítás csak az épület teljes földszintjére kiterjedő, egységes megformálással engedélyezhető.
-cégér, cégtábla csak az épület architectúrájához, formavilágához illeszkedő módon és igényes kivitelben helyezhető el.
-a közmű csatlakozás, vezetékek, vonalas létesítmények, reklámhordozók megjelenését kerülni kell. Ha ez nem lehetséges, akkor csak az épület architectúrájának sérelme nélkül, minőségi és esztétikus kivitelben és megjelenéssel létesíthetők
-az épületek az építési övezet előírásának megengedte mértékig bővíthetők. A homlokzatot csak a jelen rendelet szerint megengedett helyreállítás és védelem mértékéig bővíthetők.
Utcaképi védelem területein
-Elsősorban a homlokzatok és kerítések megtartása, illetve rekonstrukciója szükséges. A harsány színekre történő színezés nem engedhető meg.
-Az utcaképi védelem a jelölt utcaszakaszok épületeinek beépítési módját, az épületek építészeti arculatának, tömegének, jellemző paramétereinek megőrzését jelenti. A védett utcaszakaszon lévő, a védett értékeket hordozó épület lebontása csak az önkormányzati képviselő testület hozzájárulásával engedélyezhető. Az épületek felújítása illetve új építése csak a meglévő értékekhez szigorúan igazodó módon történhet.
Hagyományőrző építészeti karaktervédelem.
-A beépítés hagyományos jellegzetességeit viszonylag egységesen megőrző településrészek, utcák hangulatának, építészeti értékeinek megőrzése, valamint a folyamatos átépítések során megvalósítható még egységesebb, összefüggő utcaképi megjelenés, illetve a látványvédelem megvalósulása érdekében
-A védett területen az épületek csak oldalhatáron állóan, előkert nélkül helyezhetők el. -Az épületek meghatározó építészeti jellegzetességeit a helyi védelem alatt álló épületeket alapulvéve kell meghatározni. Ennek megfelelően az utcára merőleges tetőgerincű épületeket, a helyben jellegzetes oldaltornácos, utcai homlokzaton is megjelenített módon kell építeni, kontyolás, az oromfalban tetőtéri erkély-loggia nem tervezhető. Egyéb építészeti kiselemek alkalmazása, pl. ablak körüli vakolatdíszítés alkalmazása szükséges.
-A tetőtéri beépítéskor szükséges ablakokat csak tetősíkban szabad elhelyezni. A homlokzatokon, kerítéseken alkalmazásra kerülő anyagokat, színeket hagyománytisztelő módon kell megválasztani.
Építészeti karaktervédelem:
-Annak érdekében, hogy az értékes épületek, utcarészek lehetőség szerint egy folyamatában is „átélhető”, megszemlélhető egységet alkossanak, a helyi védettségű épületeket is tartalmazó, de össz építészeti értékét tekintve kevésbé értékes néhány utcában építészeti karaktervédelem kerül bevezetésre.
-A védett területen az épületek többnyire oldalhatáron állóan helyezhetők el. Az épületek meghatározó építészeti jellegzetességeit a helyi védelem alatt álló épületeket alapulvéve kell meghatározni. Az építészeti kiselemek, pl. nyílászárók, vakolatdíszítések és egyéb apró helyi jellegzetességek alkalmazása ajánlott.
(6)Az egyedi helyi védettségű épületrész védelmében
-az épület vagy épületrész csak indokolt, a gazdaságossági indokokat is meghaladó, megalapozott esetben bontható el,
-az épület bontási kérelmének elbírálásánál a hatóság a döntés megalapozására szakértőket vonhat be. Ez az eljárás rendjét nem változtatja mg.
-az épületek bontása esetén felmérési tervet és fotódokumentációt kell készíteni és azt archiválni kell.
-az épületeken végzett bármely építési tevékenység csak települési főépítész bevonásával történhet
-homlokzat felújítás, átalakítás, portál ki, vagy átalakítás csak a teljes épülethomlokzat figyelembevételével történhet.
-felújítás, átalakítás esetén az építési hatóság az önkormányzat költségére értékelemző, állapotrögzítő tanulmány készítését írhatja elő. E kötelezettséget a tulajdonos a felújítást, átalakítást megelőzően, de legkésőbb 3 hónapon belül köteles végrehajtani.
-a védett épületek, épületrészek szerkezeti, homlokzati részletei, tartozékai megőrzendők, hiány esetén pótlandók.
felújítást, átalakítást az épület eredeti formavilágához illeszkedő módon szabad végezni.
(7)A helyi védettségű köztereken, zöldterületeken a felszín feletti és alatti épületek létesítése nem engedélyezhető. A terek átalakítását, fejlesztését csak kertépítési tervekkel megalapozott építési engedély szerint szabad végezni.
A helyi védelem tárgyainak nyilvántartása
(1)A helyi védelem alá helyezést, vagy annak megszüntetését minden jogi, vagy természeti személy kezdeményezheti.
Ennek során:
-a kezdeményezést indokolni kell, az indoklás fényképes és leíró részből áll,
-a kezdeményezést nyilvánosságra kell hozni és az érintett tulajdonost (tulajdonosokat) a kezdeményezésről külön értesíteni kell.
-a kezdeményezéstől a testületi döntésig terjedő időszakban az építményt védettnek kell tekinteni, és átmeneti szabályozásként a helyi védelemre vonatkozó előírásokat kell alkalmazni
(2)A védelemről, vagy annak megszüntetéséről szóló döntés az önkormányzat testületi joga.
(3)A helyi védettségű értékekről katasztert kell vezetni, amelynek alátámasztó anyagát fényképes és leíró törzslapok képezik. A katasztert évente felül kell vizsgálni és annak alapján a jelen rendelet mellékleteit szükség szerint módosítani kell.
A régészeti lelőhelyeken és környezetükben a muzeális emlékek védelméről szóló 1963. évi IX. sz. törvényerejű rendelet, valamint a végrehajtásról kiadott 2/1965. (I. 8.) MM rendelet szerint kell eljárni. Amennyiben a közigazgatási területen jelentősebb földmunkák során régészeti lelet kerül felszínre, a munkálatokat fel kell függeszteni és az illetékes Múzeumok Igazgatóságát értesíteni kell.
Ezidáig nem ismert és nem nyilvántartott területekre vonatkozóan az 1997. Évi CXL. Törvény 35. §-ában foglaltakat kell figyelembe venni és betartani.
Záró rendelkezések
(1)A helyi védelem alá eső épületek felújításához, jó karbantartásának biztosításához a tulajdonos kérheti az önkormányzat támogatását.
(1)Szabálysértést követ el és 30.000.-Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható az, aki jelen rendelet előírásait megszegi, tilalmait megsérti.

A melléklet

a.)Műemléki védelem alatt áll

Kat.

Tsz.

Helység

Típus

Védési h.sz.

Cím

Hrsz.

Objektum

M III

1272

Alsóberecki

Református templom

22509/1958

Petőfi Sándor u. 16.

322/1

Református templom, késő barokk, 1786.
Tornya 1965-ból.

HELYI VÉDELEMRE JAVASOLT ÉPÜLETEK UTCA, HÁZSZÁM, HELYRAJZISZÁM ALAPJÁN

Utca megnevezése

Házszám

Helyrajzi szám

1

Rózsa Ferenc

Temető

249/1

2

Rózsa Ferenc

Ravatalozó

249/2

3

Kossuth Lajos

Templom

72/2

4

Kossuth Lajos

Temető

72/1

Nyilvántartott ( ex lege védett ) régészeti lelőhelyek:

1. Alsóberecki- Haraszti dűlő: a községtől D-re, mintegy 1km távolságra található

2. Alsóberecki-Horgásztanya (Halásztanya): a lelőhely a falutól Ny-ra, mintegy másfél km-re fekszik.

3. Alsóberecki-Zsaró tanya- Túrós zacskó-dűlő

üres cím

2. függelék

Egyes sajátos jogintézmények

1. §

(1)Tilalmakkal, korlátozásokkal érintett területeket, területegységeket a szabályozás terv tartalmazza. A település igazgatási területét érintő tilalmak, korlátozások:

(2)Elővásárlási jog bejegyzése szükséges a táblázat szerinti területeken

Elővásárlási jog gyakorlására a költségvetés elkülönített fejezet tartalmaz, melynek felhasználásáról a képviselőtestület esetenként (60 napon belül) határoz. Elővásárlási jog illeti meg a települési önkormányzatot az alábbi ingatlanok esetében:

x

HRSZ

Ingatlan felhasználás célja

Lejegyzés jogcíme

037/8

Építési telek

037/9

Építési telek

037/10

Építési telek

037/11

Építési telek

037/12

Építési telek

261

Közterület – park

238

Közterület - park

2. §

Az elrendelt településrendezési kötelezettségeket az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyezni.

3. §

(1)Településrendezési intézkedések következtében okozott károk esetében a tulajdonost, haszonélvezőt korlátozási kártalanítás illeti meg, melynek eljárási rendjét, mértékét és rendszerességét az 1997. évi LXXVIII. tv. 30. §-a szabályozza.

(2)A korlátozási kártalanítást az köteles megfizetni, akinek az érdekében a településrendezési intézkedés történt. Az önkormányzati célok megvalósításához a települési önkormányzatnak a kártalanítási igények aktualitását és azok mértékét célszerű napirenden tartani és kérelemre indult igény teljesítésére a forrást is meg kell teremteni.

Záró rendelkezések

4. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.

3. függelék

A környezet védelmére vonatkozó előírások

1. §

1.)A környezet védelmének általános szabályairól szóló többször módosított 1995. évi LIII. törvény alapján helyi környezetvédelmi programot kell készíteni.

2.)A környezetvédelem részletes előírásait az Önkormányzat környezetvédelmi rendelete tartalmazza, melynek előírásai be kell tartani.

3.)A környezetvédelem vonatkozásában az érvényes környezetvédelmi jogszabályban előírtakat kell figyelembe venni.

4.)Új funkció létesítése esetén, ha az a létesítmény az érvényes jogszabályok szerint hatásvizsgálat köteles, akkor a hatásvizsgálatot el kell végezni, legkésőbb az építési engedély iránti kérelem beadásáig.

5.)Új területhasználat, beruházás esetén az engedélyezés feltétele a környezeti adottságok, továbbá a változással várható környezeti hatások vizsgálatának elvégzése és e vizsgálatok és értékelésük csatolása az engedély kérelemhez.

6.)A 33/2000 (III.17.) Korm. rendelet szerint a település a „A” ( fokozottan érzékeny) kategóriába sorolható, intézkedési szennyezettségi határérték Ci=C1.

Levegőtisztaság védelem

2. §

1.)A területen kizárólag olyan tevékenység folytatható, és olyan építmények helyezhetők el , amelyek légszennyező-anyag kibocsátása, légszennyezettségre gyakorolt hatása a módosított 21/2001. (II.14.) sz. Korm. rendelet előírásait teljesíti környezetveszélyeztetést nem okoz.

2.)A mezőgazdasági termelés során keletkező növényi hulladék nyílttéri, valamint hagyományos energia termelő berendezésben történő égetése, a nem védett, ill. a helyi védelem alatt álló területeken a nádas és más vízi növények égetése, a tarlóégetés vonatkozásában is a módosított 21/2001. (II.14.) Korm. rendelet előírásai szerint kell eljárni.

3.)Helyhez kötött diffúz légszennyező forrásnál az ingatlan tulajdonosa, kezelője, illetve, használója köteles –a diffúz levegőterhelés elkerülése érdekében- az ingatlan rendszeres karbantartásáról és tisztántartásáról gondoskodni a módosított 21/2001.(II.14.) Korm. rendelet 10. §.-a értelmében.

4.)Lakóterületen, szagos ,bűzös tevékenység nem folytatható, csak külterületen korszerű technológia mellett. Új létesítmények, technológiák telepítése esetén valamint a rendezési terv módosításánál vegyék figyelembe fenti jogszabály 5. §.szerinti,védőtáolságokra vonatkozó előírásokat.

5.) A hatályba lépett a légszennyezettségi agglomerációk és zónák kijelöléséről szóló módosított 4/2002. (X. 7.)KvVM rendelet et, amelynek 1. sz. melléklete, határozza meg a kialakított agglomerációt és zónákat, a 2. sz. melléklet pedig a hozzá tartozó településeket.

6.)Levegőtisztaság védelmi szempontból a 21/2001.(II. 14.) Korm rendelet, továbbá e jogszabály utasításainak /10/2001.(IV.19./ KöM rendelet és a 14/2001. (V.9.) KöM-EüM-FVM együttes rendelet, valamint a 17/2001. (VIII. 3.) KöM, valamint a 23/2001. (XI.13.) KÖM rendelet előírásainak megfelelő levegőminőségi határértékek biztosítandók. E szerint levegőminőségi övezeteket kell kialakítani.

2.)A település belterülete az általános levegőminőségi övezetbe tartozik.

7.)A légszennyezettségi egészségügyi határértékeket a 14/2001 (V.9.) KöM-EüM-FVM együttes rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

A közigazgatási területen kizárólag olyan tevékenység folytatható, és olyan építmények helyezhetők el, amelyek légszennyezési anyagkibocsátása – légszennyezettségre gyakorolt hatása - kielégíti az adott terület besorolási kategóriájára vonatkozó követelményeket és környezetveszélyeztetést nem okoz.

8.)Lakó és intézményterületen csak olyan szolgáltató-, ipari-, és kereskedelmi kisvállalkozás kaphat működési engedélyt, amely az érintett hatóságok véleményével is alá van támasztva.

9.)A környezeti hatástanulmányok alapján további részletes hatásvizsgálatok készítése rendelhető el, amennyiben a környezetállapot veszélyeztetettsége és a megelőzés, vagy kárelhárítás lehetséges módozatai nem kellően tisztázottak. A képviselő-testületnek - a szakbizottság javaslatára - az önkormányzat közigazgatási területén megvalósuló, vagy az önkormányzat közigazgatási területére hatást gyakorló nagyobb beruházás esetén a beruházótól környezeti hatástanulmány készítését kell igényelnie. Az erre vonatkozó határozatban meg kell nevezni, hogy a tanulmánynak milyen hatások vizsgálatára kell kiterjednie. Az önkormányzat közigazgatási területén megvalósuló, vagy az önkormányzat területére hatást gyakorló nagyobb beruházásnak kell tekinteni azt a beruházást, amelynek a megvalósulása esetén annak hatásai előreláthatólag az önkormányzat közigazgatási területén élő állampolgárok legalább 3 %-át érintik, illetve a környezet minőségét előreláthatólag negatív módon befolyásolják.

10.)A környezet védelmének általános szabályairól szóló többször módosított 1995 évi LIII. tv. és az azt módosító 2000. évi CXXIX törvény valamint a 120/2001. (VI. 30.) Korm. rendelettel módosított 21/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 11. § és 23. § (3) és (4) pontjainak előírásai alapján, illetve a 2000 évi CXXIX törvény 1. § b.) pontja alapján az avar és kerti hulladék égetését külön önkormányzat által szabályozott módon lehet elvégezni.

Zajvédelem

3. §

-A módosított 12/1983. (V.12)MT rendelet 4. §. (1) bekezdés szerint „ A zaj- és rezgésvédelmi követelményeket a területrendezési tervekben érvényre kell juttatni. A környezetbe zajt illetve rezgést kibocsátó és a zajtól illetve rezgéstől védendő létesítményeket úgy kell tervezni , egymáshoz viszonyítva elhelyezni, hogy a zaj és rezgés ne haladja meg a megengedett zaj-illetve rezgésterhelési határértékeket.’

A zaj- és rezgés elleni védelem érdekében bármely zajt kibocsátó létesítmény csak abban az esetben üzemeltethető, illetve bármely tevékenység csak abban az esetben folytatható, ha az általa kibocsátott zaj mértéke környezetében a vonatkozó - 8/2002 (III.22.) KöM- EüM együttes rendelet - szerinti határértéket nem haladja meg.

A zaj- és rezgésterhelési határértékeket a 8/ 2002 (III.22.) KöM- EüM együttes rendelet szabályozza.


Zajtól védendõ terület

Határérték (LTH) az LAM megítélési szintre
(dB)

nappal 6-22 óra

éjjel 22-6 óra

1.

Üdülõterület, gyógyhely, egészségügyi terület, védett természeti terület kijelölt része

45

35

2.

Lakóterület (kisvárosias, kertvárosias, falusias, telepszerû beépítésû)

50

40

3.

Lakóterület (nagyvárosias beépítésû), vegyes terület

55

45

4.

Gazdasági terület és különleges terület

60

50

Építõipari kivitelezési tevékenységtõl származó zaj terhelési határértékei zajtól védendõ területeken

Határérték (LTH) az LAM megítélési szintre
(dB)

ha az építési munka idõtartama

Zajtól védendõ terület

1 hónap vagy kevesebb

1 hónap felett 1 évig

1 évnél több

nappal
6-22 óra

éjjel
22-6 óra

nappal
6-22 óra

éjjel
22-6 óra

nappal
6-22 óra

éjjel
22-6 óra

1.

Üdülõterület, gyógyhely, egészségügyi terület, védett természeti terület kijelölt része

60

45

55

40

50

35

2.

Lakóterület (kisvárosias, kertvárosias, falusias, telepszerû beépítésû)

65

50

60

45

55

40

3.

Lakóterület (nagyvárosias beépítésû), vegyes terület

70

55

65

50

60

45

4.

Gazdasági terület és különleges terület

70

55

70

55

65

50

Építõipari kivitelezési tevékenységtõl származó zaj terhelési határértékei zajtól védendõ területeken

Határérték (LTH) az LAM megítélési szintre
(dB)

ha az építési munka idõtartama

Zajtól védendõ terület

1 hónap vagy kevesebb

1 hónap felett 1 évig

1 évnél több

nappal
6-22 óra

éjjel
22-6 óra

nappal
6-22 óra

éjjel
22-6 óra

nappal
6-22 óra

éjjel
22-6 óra

1.

Üdülõterület, gyógyhely, egészségügyi terület, védett természeti terület kijelölt része

60

45

55

40

50

35

2.

Lakóterület (kisvárosias, kertvárosias, falusias, telepszerû beépítésû)

65

50

60

45

55

40

3.

Lakóterület (nagyvárosias beépítésû), vegyes terület

70

55

65

50

60

45

4.

Gazdasági terület és különleges terület

70

55

70

55

65

50

A közlekedéstõl származó zaj terhelési határértékei zajtól védendõ területeken

Határérték (LTH) az LAM,kö megítélési szintre
(dB)

Zajtól védendõ terület

üdülõ-, lakóépületek és közintézmények közötti forgalomtól elzárt területeken; pihenésre kijelölt közterületeken

kiszolgáló út; átmenõ forgalom nélküli út mentén

gyûjtõút; összekötõút; bekötõút; egyéb közút; vasúti mellékvonal és pályaudvara; repü-
lõtér, illetve helikop-
terállomás, -leszál-
lóhely mentén

autópálya; autóút; I. rendû fõút; II. rendû fõút; autóbusz-pályaudvar; vasúti fõvonal és pálya-
udvara; repülõtér, illetve helikopter-
állomás, -leszálló-
hely mentén

nappal
6-22 óra

éjjel
22-6 óra

nappal
6-22 óra

éjjel
22-6 óra

nappal
6-22 óra

éjjel
22-6 óra

nappal
6-22 óra

éjjel
22-6 óra

1.

Üdülõterület, gyógyhely, egészségügyi terület, védett természeti terület kijelölt része

45

35

50

40

55

45

60

50

2.

Lakóterület (kisvárosias, kertvárosias, falusias, telepszerû beépítésû)

50

40

55

45

60

50

65

55

3.

Lakóterület (nagyvárosias beépítésû), vegyes terület

55

45

60

50

65

55

65

55

4.

Gazdasági terület és különleges terület

60

50

65

55

65

55

65

55

A rezgésvédelemre vonatkozóan szintén ezen rendelet határértékei a mérvadóak.

A hangosító berendezéseket zajvédelmi szempontból, illetve valamennyi szolgáltatói tevékenységgel összefüggő zajkibocsátó forrást a helyi önkormányzattal is engedélyeztetni kell.

Vízvédelem

4. §

A Vízkeret Irányelv, a felszín alatti vizek védelméről szóló 219/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet, a felszíni vizek minősége védelmének szabályairól szóló 220/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet, valamint a vízgyűjtő-gazdálkodás egyes szabályairól szóló 221/2004. (VII.21.) Korm. rendelet szabályozza.

1.)Vízvédelmi szempontból be kell tartani a vízgazdálkodásról szóló többször módosított 1995. évi LVII. törvényben, valamint az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló 201/2001. (X. 25.) Korm. rendeletben, a felszíni vizek minősége védelmének egyes szabályairól szóló 203/2001. (X. 26.) Korm. rendeletben, a csatornabírságról szóló 204/2001. (X. 26.) Korm. rendeletben, illetve a felszín alatti vizek minőségét érintő tevékenységekkel összefüggő feladatokról szóló 33/2000. (III.17.) Korm. rendeletben foglalt előírásokat.

2.)A hullámterek, a parti sávok, a vízjárta, valamint a fakadó vizek által veszélyeztetett területek használatával és hasznosításával kapcsolatos előírásokat a 46/1999. (III.18.) Korm. rendelet tartalmazza.

3.)A folyókban, tavakban és egyéb szabad vizekben való tartózkodás szabályairól szóló 46/2001. (XII.27.) BM rendelet előírásait be kell tartani, illetve alkalmazni kell. Stég építésével kapcsolatos ügyekben a 2/1985. (III.28.) OVH Elnökének rendelkezése és az azt módosító 18/1992. (I.28.) Korm. rendelet szerint az engedélyező hatóság az ÉKÖVIZIG.

4.)A távlati vízbázisok védelme érdekében betartandóak a 123/1997. (VII.18.) Korm. rendelet 5. számú mellékletébe foglalt előírások.

5.)A szennyvízcsatorna hálózat továbbépítése, fejlesztése kiemelt fontosságú. Közcsatorna hálózat hiányában közműpótló berendezésként csak szigorúan ellenőrzött, zárt rendszerű szennyvíztározók fogadhatók el. A településrendezés során a településszerkezet minden nemű átalakítását terület-felhasználását úgy kell megtervezni és végrehajtani , hogy annak során a talaj, a felszíni-, felszín alatti vizek elszennyeződése kizárható legyen.

6.)A település közigazgatási területe a 3/1984. (II.7.) OVH Elnökének rendelkezése szerint a II. számú vízminőségi kategóriába tartozik. A tervezett befogadóba vezetendő vizek (csapadékvizek) minőségével ki kell elégítenie az említett rendelet által rögzített paramétereket.

7.)Az ÉKÖVIZIG (és az önkormányzat) kezelésében lévő árvízvédelmi töltés keresztezésére, megközelítésére a 4/1981. (III. 11.) KpM-IpM rendeletben foglaltak betartandók.

8.)A Bodrog-folyó jobb partján fekvő árvízvédelmi töltés kiépítettnek tekinthető, azonban a töltés mentett oldali területsávja változó szélességben fakadóvizek által veszélyeztetett területnek minősül.

9.)A nyílt árterekre vonatkozó előírások értelmében a házak padlószintjét, szennyvízgyűjtők aknafedlapját (szellőzőjét) legalább a Bodrog -folyóra vonatkozó mértékadó árvízszint (MÁSZ) + 1 m biztonság magasságában kell megépíteni. A pincéket és szennyvízgyűjtő aknákat, tartályokat felúszásra méretezni kell. Az ármentesített területeken az árvízvédelmi töltések mentén a töltés vízoldali lábától 110 m-es sávon belül anyagnyerő helyet nyitni nem szabad, az épületek alá pince nem építhető, illetve e sávokon belül a fedőréteg megbontása esetén a Vízügyi Igazgatóság szakhatósági hozzájárulását meg kell kérni.

10.)A Bodrog -folyó mindenkori partélétől számított 6 m-es parti sávot szabadon kell hagyni, ott semmilyen létesítmény nem helyezhető el. Az árvízvédelmi töltések mentett- és vízoldali előterén szükséges a 10 m-es kezelési sáv biztosítása, valamint a fejlesztésre váró területeken a fejlesztések helyigényének (+5 m) biztosítása. Ezeken a területeken semmilyen építmény nem helyezhető el. A mentett oldali töltéslábtól mért 10 m-es fenntartási sávon belül csak gyepművelést lehet folytatni. A nyílt ártéri területeken, vagy a védvonalak mentén esetlegesen bekövetkező árvízkárokért az ÉKÖVIZIG nem vállal felelősséget.

12.)Figyelembe kell venni a Nemzeti Település Szennyvízelvezetési és tisztítási Program végrehajtásával összefüggő nyilvántartásról és jelentési kötelezettségéről szóló 27/2002. (II. 27.) Korm. rendelet előírásait, továbbá a 2005/2001. (X.26.) Kormányrendelet az egyes vízgazdálkodással összefüggő jogszabályok módosításáról, valamint a csatorna bírságról szóló 204/2001. (X.26.) Korm. rendelet előírásait, valamint az ÉVIZIG által kiadott vízjogi engedélyben foglaltakat.

Földvédelem

5. §

1.).Építési telek kialakítására elsősorban a már belterületbe vont területeket kell felhasználni, igénybe kell venni a foghíjtelkeket és a telek megosztási lehetőségeket is.

A távlati fejlesztési terveknél a külterület belterületbe csatolásánál az 1994. évi LV.tv. 36. §. (b) pontja szerint kell eljárni.

Termőföld más célú hasznosításának engedélyezését a Körzeti Földhivataltól kell kérni a szükséges munkarészek becsatolásával.

A törvény 47. §.(1) A kérelemnek a más célú hasznosításához szükséges teljes területigényt tartalmaznia kell.

Beruházás esetén az elhelyezésre – a helyhez kötött beruházás és a hófogó erdősáv kivételével- több helyet (változatot) kell megjelölni. E rendelkezés alkalmazása szempontjából helyhez kötött beruházásnak kell tekinteni a meglévő létesítmény bővítését, közlekedés és közmű kapcsolatainak kiépítését, valamint a bányaüzemet és egyéb természeti kincsek kitermeléséhez szükséges létesítményt is.

A kérelemhez mellékelni kell a földmérési alaptérképnek a más célú hasznosításra tervezett területet feltüntető másolatát és az ehhez tartozó terület – kimutatást.

A tv. 38. § (1) Ha a termőföldnek a más célú hasznosítását engedélyezték, a földhasználó köteles a föld engedélyezett célú felhasználásáig a 36. §.(1) bekezdés szerinti hasznosítási kötelezettségét teljesíteni (ideiglenes hasznosítás)

Más célú hasznosítást elsősorban a gyengébb minőségű termőföld igénybevételével kel tervezni, a termőföld más célú hasznosítása esetén egyszeri földvédelmi járadékot kell fizetni.

A belterületbe vonást csak fokozatosan, az igények kielégítésének ütemében lehet elvégezni, addig az eredeti művelési ág szerinti művelést kell folytatni.

2.)A termőföldről szóló 1994. évi LV. törvényben foglaltakat be kell tartani. Termőföld művelési ágból történő kivonás esetén földvédelmi járulékot kell fizetni. Belterületen szántó művelési ágként nyilvántartott területeken 1 ha-nál nagyobb területek más célú hasznosítása szintén földvédelmi járulék köteles. Belterületen 1 ha-nál kisebb terület kivett területnek minősül.

3.)A felhagyott bányaterületek és roncsolt felület rekultivációjáról az 1993. évi XLVIII. törvény alapján gondoskodni kell. A Természeti Területek védelmére a Kormányhatározat hatálybalépése után a BNPI előírása érvényes.

4.)A bányatelek területén történő építési célú telekalakításnál, illetve a telekingatlan beépítésénél figyelembe kell venni az 1993 évi XLVIII. Bányászatról szóló törvényt és az annak végrehajtásáról szóló 209/1998. (XII. 19.) számú Kormány Rendeletet. Bánya telekhatáron belül, illetve alábányászott területen építményt elhelyezni csak a bánya vállalkozó hozzájárulásával, talajmechanikai és bányageológiai szakvélemény és statikai terv alapján meghatározott módon (pl. lemezalapozás, vasbeton koszorú építésével) lehet.

5.)A földmozgatással járó építési-, rendezési tevékenység (tereprendezés, alapozás, előkészítés) végzése során:

a kitermelt humuszt és az altalajt egymástól elkülönített területen kell tárolni újrahasznosításig,

a földmozgatás, majd a végleges elhelyezés során biztosítani kell a kiporzás elleni védelmet (nedvesítéssel, takarással),

az építési tevékenység befejeztével a deponált humuszos talaj hasznosítását helyben kell megoldani, vagy a szakhatóságok által előírt helyen és módon kell kezelni.

6.)A csapadékvíz elvezetéséről úgy kell gondoskodni, hogy a környező termőföldeken belvizet, pangó vizet ne okozhasson.

7.)A táj jellege, a természeti értékek, az egyedi tájértékek és az esztétikai adottságok megóvása érdekében a 166/1999. (XI. 19.) Korm. rendeletben meghatározott tevékenységek esetében a fent említett Korm. rendelet szerint kell eljárni. A tájvédelem érdekeit az Bükki Nemzeti Park Igazgatósága szakhatósági állásfoglalása alapján kell elbírálni.

8.)A defláció elleni védelem érdekében azon 5 hektárt meghaladó szántó művelési ágú mezőgazdasági területen, amelynek az uralkodó szél irányába eső határától 50 m-en belül erdőművelési ágú terület, vagy védőfásítás nem található, a terület minimum 2%-án többszintes védőfásítást (fák és cserjék együttes telepítését) kell kialakítani, a teleknek az uralkodó szél irányába eső határa mentén.

Természet és tájvédelem

6. §

jogi szabályozás

1991. évi XX. Törvény A helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamit egyes centrális alárendeltségű szervek feladat és hatásköréről

1996. évi LIII. Törvény A természet védelméről

1996. évi LIV. Törvény Az erdőről és az erdő védelméről

1996. évi LV. Törvény A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról

1997. évi XLI. Törvény A halászatról és a horgászatról

13/1997. (V. 28.) KTM rendelet A védett természeti területek és értékek nyilvántartásáról

33/1997. (XI.20. ) KTM .A polgári természetőrökről

67/1998. (IV. 3.) Korm. rendelet A védett és fokozottan védett életközösségekre vonatkozó korlátozásokról és tilalmakról

166/1999. (XI. 19.) Korm. rendelet A tájvédelmi szakhatósági hatáskörbe tartozó engedélyezési eljárásokról

13/2001. (V. 9.) KÖM rendelet A védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról, a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az európai közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről

30/2001. (XII. 28.) KÖM rendelet A természetvédelmi kezelési tervek készítésére, készítőjére és tartalmára vonatkozó szabályokról

2/2002. (I. 23.) KÖM-FVM együttes rendelet Az érzékeny természeti területekre vonatkozó szabályokról

Hulladék-elhelyezés

7. §

1.)Tilos a hulladékok illegális lerakása és égetése.

2.)Tilos a veszélyes hulladékot a kommunális hulladék közé juttatni.

3.)A település területén végzett tevékenységek során képződő veszélyes hulladékokat – melyek körét a mód. 16/2001. (VII. 18.) KöM rendelet 1. sz. melléklete határozza meg – elkülöníteni, a környezet károsítását kizáró módon, az e célra kijelölt gyűjtőhelyen kell összegyűjteni.

4.)A keletkezett veszélyes hulladékok kezeléséről (gyűjtés, előkezelés, szállítás, hasznosítás, ártalmatlanítás) a veszélyes hulladékokkal kapcsolatos tevékenységek végzésének feltételeiről szóló mód. 98/2001.(VI. 15.) Kormányrendelet előírásai szerint kell gondoskodni.

5.)A veszélyes hulladékok kezelésére valóátadása esetén meg kell győződni az átvevő kezelésre való jogosultságáról.

6.)A rendezési terv által érintett területen kiemelt figyelmet kell fordítani a lakosság, az intézmények és közterületek települési szilárd hulladékainak magas színvonalú gyűjtésére és rendszeres elszállítására, mint kötelezően ellátandó közszolgáltatás végzésére.

7.)Ennek érdekében megfelelő számú és színvonalú gyűjtő edényzetet kell rendszeresíteni, az edényzet ürítését és a hulladék elszállítását kellő gyakorisággal kell végezni.

8.)A köz-és parkterületek tisztán tartását, takarítását, hulladékmentesítését kellő gyakorisággal kell végezni.

9.)Az építési és bontási hulladékok kezelését a 45/2004. (VII: 26.) BM-KvVM együttes rendelet előírásának megfelelően kell végezni.

10.)Amennyiben a kivitelezési munkálatok során a keletkező hulladékok valamely komponensének mennyisége átlépi a 45/2004. (VII. 26.) BM-KvVM együttes rendelet 1. sz. mellékletében meghatározott küszöbértékeket, úgy a használatbavételi eljárás során a terv dokumentációhoz csatolni kell a fent említett rendelet 4. sz. melléklete szerinti építési hulladék nyilvántartó lapot.

11.)A használatbavételi eljárások során a dokumentációhoz csatolni kell a kivitelezés során keletkezett hulladékok elszállítását igazoló dokumentumokat.

12.)Az elhullott állati tetemek ártalmatlanításánál pedig a 41/1997. (V.18.) FM rendelettel közzétett Állategészségügyi Szabályzatot kell figyelembe venni.

13.)A kommunális eredetű hulladékok szelektív gyűjtéséről a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. XLIII. törvény alapján kell gondoskodni.

Környezetbiztonság

8. §

1.)A műszaki biztonság betartatásának érdekében az alábbi rendelkezéseket kell figyelembe venni:

2.)A 110/2003. (VII.24.) Korm. rendeletbe, illetve a 2/1971. (IV.28.) NIM rendeletbe foglalt nyomástartó berendezések, létesítmények, rendszerek biztonságával kapcsolatos előírásokat.

3.)A villamos energiáról szóló 2001. évi CX. törvényben és a végrehajtásról szóló 180/2002. (VIII.23.) Korm. rendeletbe foglalt villamos csatlakozó, összekötő és fogyasztói berendezések biztonságával kapcsolatos előírásokat.

11/1994. (III.25.) IKM rendeletbe foglalt éghető folyadékok és olvadékok tartályainak biztonságával kapcsolatos előírásokat.

4.)Az 1994. évi XLI. törvényben, illetve az 1/1977. (VI.6.) NIM rendeletbe foglalt olaj- vagy gázüzemű berendezések biztonságával kapcsolatos előírásokat.

5.)A gázüzemű járművek üzemanyag-ellátó berendezéseiről szóló 6/1993. (V.12.) IKM rendeletben megfogalmazott biztonsági előírásokat.

9. §

A fák védelméről szóló ,többször módosított 21/1970. (VI.21.) Korm rendelet 6. § (1) pontja értelmében ha a fa a táj jellege, a természeti értékek, az egyedi tájértékek és az esztétikai adottságok megóvása szempontjából jelentős – és a fa a szóban forgó Korm. rendelet alkalmazási körébe tartozik -, a jegyző a természetvédelmi és tájvédelmi hatósági jogkört gyakorló környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőség hozzájárulásával intézkedik.

Alsóberecki község területe a Bodrköz működő ÉTT és a Bodrköz, Kopaszhegy kiemelten fontos ÉTT térsége által érintett terület.

1.)A táj jellege, a természeti értékek, az egyedi tájértékek és az esztétikai adottságok megóvása érdekében a 166/1999. (XI. 19.) Korm. rendeletben meghatározott tevékenységek esetében a fent említett Korm. rendelet szerint kell eljárni. A tájvédelem érdekeit az Bükki Nemzeti Park Igazgatósága szakhatósági állásfoglalása alapján kell elbírálni.

2.)A természeti értékek védelméről szóló 1996. évi LIII. Törvény és Az erdők védelméről szóló 1996. évi LIV. Törvény előírásai betartandók.

3.)Az általános tájvédelem érdekében a külterületi utak menti fasorok, mezsgyék, vízfolyások, csatornák menti galérianövényzet védelméről gondoskodni kell.

4.)Külterületi közutak és jelentősebb külterületi dűlőutak mentén a hiányzó fasorokat pótolni kell.

5.)A termőföldről szóló 1994. évi LV. törvény 37. §-a alapján az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett, mezőgazdasági termelés számára kedvezőtlen termőhelyi adottságú területeken a természetes növényállományt (mocsár, láp, rét, legelő) meg kell őrizni.

6.)Védett természeti területen, adótorony, távközlési magasépítmény, magasfeszültségű villamos távvezeték nem létesíthető.

7.)Új közutak, utcák kialakításánál legalább egyoldali fasor telepítéséhez területet kell biztosítani.

8.)Ahol a szabályozási szélességek és a közműadottságok lehetővé teszik, a meglévő utcákban is fasorokat kell telepíteni.

9.)Fasor telepítésénél a gyorsan öregedő, szemetelő vagy allergiakeltő pollenű és termésű fafajok (pl. nyárfák) telepítését kerülni kell. A fafajok kiválasztásánál előnyben kell részesíteni a levegőszennyezést tűrő fafajokat.

10.)Gyümölcsfák utcai fasorként csak a kis forgalmú lakóutcákban ültethetők.

Légvezeték alatt csak olyan kis növésű fák, cserjék ültethetők, amelyek rendszeres csonkolása nem szükséges.

üres cím

4. függelék

A közlekedési hálózat hierarchiái
A gyűjtőút hálózat ma is fontos szerepet tölt be a község forgalmi rendszerében.
A lakóutak eléggé rendezettek, szabályozási szélességük eléri a 14 m-t.
Gyalogos közlekedés céljára a közlekedési utaknál javasolt járdahálózat vehető igénybe, illetve vegyes forgalmú útként használhatók a keskeny szabálytalan közök. A járdák javasolt szélessége 1,50 m. A faluközpontban gyalogos dísztér alakítható ki.
Az álló forgalom, azaz a parkolás általában telken belül biztosítható úgy a lakótelkek, mint a legtöbb intézmény területén. Néhány kereskedelmi intézmény, pl. ABC, vendéglátó intézmény parkolása az út menti leállósávon belül biztosítandó
A tömegközlekedés szinte kizárólag a VOLÁN autóbuszjárataival biztosított.
A kerékpár forgalom jelenleg a közút és utcahálózaton belül bonyolódik. Az utak szabályozási szélessége nem mindenütt teszi lehetővé önálló kerékpár sáv kialakítását.
A KÖZLEKEDÉSI TERÜLETEK BESOROLÁSA
1.)Köu-1- gyors forgalmi út
A települést nem érinti
2.)Köu-2-országos főt (I. és II. rendű ) főforgalmi út
Távlatban érinti a települést
3.)Köu-3 –országos mellékút, települési főút, forgalmi út
Belterületi szabályozási terv szerint
4.)Köu-4 települési mellékút, gyűjtő út
Belterületi szabályozási terv szerint
5.)Köu-5 kiszolgáló út
Belterületi szabályozási terv szerint
6.)Köu-6 önálló gyalogút, kerékpárút
Belterületi szabályozási terv szerint
7.)Köu-7 kiemelt külterületi kiszolgáló út
külterületi szabályozási terv szerint
Fogalom meghatározások a közlekedésfejlesztéshez
Külterületen
Az út szabályozási szélessége: az út szabályozási területén belül csak az út és az út vízelvezető műtárgyai helyezhetők el.
Az út építési területe: Az út építési területén belül csak a közlekedésit kiszolgáló
Közlekedési építmények
Kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, szálláshely szolgáltató épület
Igazgatási épület
A gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakás helyezhető el.
Az út védőtávolsága: Az út védőtávolságán belül funkció korlátozás nélkül bármilyen épület és építmény elhelyezhető, de csak a közút kezelőjének hozzájárulása feltételeinek, előírásainak betartása mellett.
Belterületen
Szabályozási szélesség:
A közterületeket és a nem közterületeket elválasztó vonal
Közlekedési mintakeresztszelvények
null
2x1 nyomú út = 16,00 méter
0,5 m biztonsági sáv +1,5 m járda +3,0 m zöldsáv +6,0 m útburkolat +3,0 m zöldsáv +1,5 m járda +0,5 m biztonsági sáv
null
2x1 nyomú út vízelvezető árokkal = 16,00 méter
0,5 m biztonsági sáv +1,5 m járda +3,0 m zöldsáv +6,0 m útburkolat +3,0 m zöldsáv +1,5 m járda +0,5 m biztonsági sáv
null
2x1 nyomú út merőleges parkolóval = 16,00 méter
0,5 m biztonsági sáv +1,5 m járda +5,5 m parkoló +6,5 m útburkolat +1,5 m járda +0,5 m biztonsági sáv
null
2x1 nyomú út kerékpárúttal = 16,00 méter
0,5 m biztonsági sáv +1,5 m járda +1.5 m zöldsáv +7,0 m útburkolat +1,5 m zöldsáv +2,0 m kerékpárút +1,5 m járda +0,5 m biztonsági sáv
üres cím

5. függelékA Bükki Nemzeti Park Igazgatósága adatszolgáltatása a településrendezési tervhez

ALSÓBERECKI KÖZSÉGHATÁRÁBAN TALÁLHATÓ VÉDETT TERÜLETEK ÉS KATEGÓRIÁK
Országos védelem alatt álló területek Alsóberecki község határában ilyen a 27/1996. számú KTM rendelettel védetté nyilvánított, Long-erdő Természetvédelmi terrület (LeTT). A helyrajzi számokat az 5.számú melléklet, a
védett területeket az 1. számú térképvázlat tartalmazza.
A községhatárt érinti a LeTT folyamatban lévő bővítése, amely a következő helyrajzi
számokat foglalja magába: 01,02,03.

1. táblázat Természeti területek

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei az 1996. évi LIII. tv. 15. §-ában foglaltak alapján felmérték a község határában lévő ún. természeti területeket.Ezek természetközeli állapotokkal jellemezhető, főleg erdő és gyep művelési ágú földrészletek. A kataszter elkészült, feldolgozásuk és kihirdetésük folyamatban van. Térképi és helyrajzos nyílvántatásuk jelenleg pontosítás alatt áll, ezért egyelőre róluk nincs adat. Ezeken a területeken nem kívánatos semmi olyan tevékenység, ami a tájképben, a természetes életközösségekben (növénytársulásokban) és élő-helyekben maradandó károsodást vagy átalakulást eredményezne.

Érzékeny természeti terűletek (ESA/ÉTT)

A 2/ 2002. (i. 23.)KöM-FVM együttes rendelet 2. számú mellékletében foglaltak alapján Alsóberecki község határa a Bodrogköz kiemelten fontos ÉTT térsége által érintett terület. Az ÉTT a település teljes közigazgatási területét lefedi.

Az Érzékeny Természeti Területek rendszerének kijelölésének az a célja, hogy a természeti adottságokkal tájjal és a termelési hagyományokkal harmóniában lévő termelési módokat honosítson meg vagy élesszen fel természet-és tájvédelmi szempontból értékes területeken.

Ezek megvalósításának anyagi fedezetét-pályázatok útján- jelentős források biztosítják, melyek elérésében, a pályázatok elkészítésében , és a folytatandó gazdálkodás előkészítésében, kidolgozásban a területileg illetékes természet-és tájvédelmi (szak)hatóság-jelen esetben a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság- készséggel nyújt segítséget az ezen támogatásokat igénybe venni, környezet-és természetbarát gazdálkodást folytatni kívánó tulajdonosoknak vagy bérlőknek.

ESA terület leírása és elhelyezkedése

A terület Bodrogzugba és Taktaközbe esö területein igen jelentős nagyságú a rét-legelő gazdálodás. A Bodrogzugban levő gyepterületek alullegeltetettek, inkább takarmánynak kaszálják egy alkalommal, attól függően, hogy a tavaszi-nyári elöntés meddig tart. A Taktaközben sokkal jelentősebb a legeltetés és kevésbé a kaszálás. Mindkét területen szarvasmarha és juh legeltetése folyik. A Bodrogzugban jelentéktelen a szántó nagysága, a Taktaközbe eső területen is mindössze 15-20%. A szántókon szemestakarmány termesztése is az állattartást szolgálja. Erdőgazdálkodás nagyobb egybefüggő területen a Bodrogzugban történik. Szinte az összes erdő telepített nemesnyáras. A Taktaközben inkább legelőerdőként, vadászterületként funkcionál.

A Kopasz-hegyen a különböző természetes erdőtársulások a jellemzők. Ezek az erdők természetvédelmi és tájvédelmi rendeltetésűek. Van a területen szőlő és gyümölcsös, de csak kis területen érintett. Több felhagyott és egy működő kőbánya is található.

A három területből a Bodrogzugban tilos a vízivad vadászata, a többi területen is csak állományszabályozás folyik.

A Bodrogzugban, Taktaközben a műtrágya és növényvédőszer felhasználása elenyésző, sajnos a Kopasz-hegyen élő szőlőkben a szükségesnél jóval több növényvédőszert használnak. Sajnos egy részük a szeles időben is végzett munkák következtében a védett területre is rásodródik.

Természeti értékei: A terület jelentős része természetközeli állapotban található. Ezek az élőhelyek sok, ritka növénynek és állatnak adnak utolsó menedékhelyet.

Jelentős értékek: A Bodrogzug a vízimadarak fontos vonuló, táplálkozó és költőhelye. Európa legjelentősebb haris állománya itt él! Hat-nyolcszáz fekete gólya tartózkodik őszi őszi vonulás idején, de szép számban költ is. Sok kis és nagykócsag, nyári lúd költ. Jelentős a réti fülesbagoly állomány. Újra költ a réti és békászó sas.

A Taktaköz értékei csaknem egyezőek a Bodrogzugéval.

A Kopasz-hegyen költ az uhu, a kövirigó, bajszos sármány és igen sok énekesmadárfaj. Jelentős számban költ a gyurgyalag. Él a területen vadmacska és nyuszt is. Több az igen ritka növényfaj, pl. gyapjas őszirózsa, gyapjas csűdfű, tizennyolc orchideafaj.

Különleges madárvédelmi területek (SPA)

A Zempléni –hegység SPA- területe a település teljes közigazgatási területét nem érinti.

Ökológiai hálózat területei

Alsóberecki községhatárában a védett Long-redő TT területe egyben ökológiai magánterületnek is minősül.

2. táblázat Egyéb védettségi kategóriák és területek

A község határában ilyenekről A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának nincs tudomása.

3. táblázat Natura 200 (SCI és SPA) területek által érintett földrészletek

˙ Bodrogzug – Kopasz-hegy –Taktaköz SPA (különleges madárvédelmi terület) terület helyrajzi számos listája (275/2004.(X.8) kormányrendelet 5.számú melléklet alapján):

02, 03, 04, 048, 049, 050/2a, 050/2b, 050/4, 050/5a, 050/5b, 050/5c, 050/5d, 050/5f,

050/5g, 050/5h, 050/6b, 051, 052/1, 052/2a, 053a, 053b

- Long-erdő SCI (kiemelt jelentőségű különleges természet-megőrzési terület ) terület

helyralyzi számos listája(275/2004.(X.8.) kormányrendelet 7.számú melléklete alapján):

049, 050/2a, 050/2b, 050/4, 050/5a, 050/5b, 050/5c, 050/5d, 050/5f, 050/5g, 050/5h, 050/6a,

050/6b, 051, 052/1, 052/2a, 052/5b, 053a, 053b

Természetvédelemhez kapcsolódó célok és feladatok

A biodiverzitás védelmére és a tájvédelemre vonatkozó részletes helyzetértékelését, koncepciót, célokat és feladatokat az NKP-II részét képező második Nemzeti Természetvédelmi Alapterv tartalmazza.

A természetvédelem célja a kiemelt természeti értékek védelem alá vonása, a védett területek megóvása, növelése, társadalmi ismertségük és ismertségük növelése. A község természeti értékeinek és környezetének védelme, fenntartható használata.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság előírásai a táj- és természetvédelmet

illetően a következőket kell figyelembe venni:

a)A természet, az erdő és a vad védelméről szóló 1996. évi LII., LIV., illetve LV. Törvényt, valamint a tájvédelmi 166/1999. (XI. 19.) kormányrendelet mindenkor be kell tartani.

b)A különféle védettségi kategóriákba eső, egymást jobbára átfedő területeken ( a védelemre tervezett és Természeti Területeken, a Nemzeti Ökológiai Hálózat területein, valamint az ESA/ÉTT és SPA- területeken) a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága nem tart kívánatosnak, ennélfogva nem is támogat jelentős fejlesztéseket, kiváltképp nem un. zöldmezős beruházásokat.

c)A községhatár természetvédelmi szempontból igen értékes élőhelyeit nem szabad felszabdalni (pl. utakkal vagy egyéb nyomvonalas létesítményekkel, épületekkel, stb.), művelési águk megváltoztatása nem kívánatos, sőt, természetvédelmi szempontból ellenjavalt (pl. értékes gyepek erdősítése).

d)Fontos –különösképp a védett területtel határos földrészeken, ill. az ÉTT területeken –a hagyományos terület és tájhasználat fenntartása, az ökológiai alapokon nyugvó extenzív növénytermesztési és állattenyésztési formák megtartása, meghonosítása. Ennek érdekében az Igazgatóság javasolja a település határában extenzív mezőgazdasági termelés (kert, szőlő, gyümölcs, hagyományos legeltetés állattartás).

e)Fontos feladat a községhatár Bodrog mentén húzódó, ill. a külterület más részein fellelhető vizes élőhelyeinek megóvása. Ezek fontos ökológiai folyosók, amely összeköttetést teremt a hegységben és annak előterében található élőhelyek között. Azok „szabályozása”, vagyis vonalvezetésének megváltoztatása, medrének burkolása tilos, az azt kísérő növényzet károsítása, eltávolítása-magában a mederben esetlegesen kinőtt cserjéken és fákon kívül-nem kívánatos, és természetvédelmi szempontból ellenjavalt.

f)A település közigazgatási területén természeti értékek felmérése, azokról egy un. természeti értékleltár készítése javasolt.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság által meghatározott célkitüzések és támogatandó tevékenységek az ESA keretében:

Erdőkre vonatkozó előírások

- Nemesnyárasok, akácosok, fekete és erdei fenyvesek fafajcserje

- Fák, fasorok meghagyása, újak telpítése őshonos fafajokkal

Gyepekre vonatkozó előírások

- Gyepek fenntartása

- Égetés bszüntetése

Vegyszerezés mellőzése, biodinamikus gazdálkodás szerei hasznáhatók

- Elkerülendő a gyepek felülvetése, műtrágyázása

- Állatlétszám szintentartása

- Legeltetés szabályozása tájegységenként

- Kaszálás kezdete Bodrogzugban július 15-től

- Kifelé történő kaszálás

- Libatartás teljes tilalma

Szántókra vonatkozó előírások

- Visszagyepesítés

- Ugarolás

- Csökkentett műtrágya és növényvédő szer használata

- Istállótrágyázás előtérbe helyezése

- Légi talajerő-utánpótlás és növényvédelem beszüntetése

- Tároló és gaz égetés teljes beszüntetése

Egyéb természetvédelemmel kapcsolatos feladatok

A község védett természeti és táji értékeinek megismertetése érdekében tájékoztató kiadványok készítése és tanösvények kialakítása lehat egy távolabbi cél, mely segíti a turizmus fellendítését.

A védett természeti értékek állagvédelméről, fenntartásáról folyamatosan gondoskodni kell.

A község környékén lévő élővilág felmérése (alállapot felvétel) a változások nyomon követése az Országos-és a létrehozandó Megyei Biomonitoring Hálózátához kapcsolódóan.

A helyi lakosság kertjei, fenntartásuk, fejlesztésük támogatandó (a természeti értékek figyelemnevételével)

Az égetésből származó problémák visszaszorítása ügyében:

Fel kell hívni a lakosság figyelmét az égetés káros következményeire. Ezt legalább évente egyszer-a legkritikusabb időszakban- tél végén, koratavasszal meg kell tenni. Ez történhet írásban, esetleg hangosbemondó útján.

Meg kell oldani, hogy a lehető legszélesebb körben tudjanak a jakosok a tűzgyújtási tilalom idejéről (pl. hangosbemondó segítségével), ugyanis a tapasztalat azt mutatja, hogy az emberek jelentős része nem tud a tilalom bevezetéséről.

Községi szinten is lépjenek fel határozottan a tilalom ellenére, illetve nem saját területen tűzgyújtók ellen. Lakossági összefogással segítenek a tüzek megfékezésében. A tűzoltóságnak a „tüzes” szezonokban nincs kapacitása minden tűzesethez kivonulni, ezért fontos, hogy helyi önkéntesek, közmunkások, polgárőrök is részt vegyenek a tűzoltásban.

Lehetőség szerint minden kialakult tüzet még a csírájában vissza kell fojtani.

üres cím

Térképek

üres cím