Sopronnémeti Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2024. (IX. 13.) önkormányzati rendelete

a helyi környezet és természet védelméről

Hatályos: 2024. 09. 14

Sopronnémeti Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2024. (IX. 13.) önkormányzati rendelete

a helyi környezet és természet védelméről

Hatályos: 2024. 09. 14

Sopronnémeti Község Önkormányzata Képviselő-testülete a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 46 § (1) bekezdés c) pontjában és 48. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a következőket rendeli el:

I. Fejezet

Általános rendelkezések A rendelet célja

1. § A rendelet célja, hogy az emberi egészség megóvása, a környezeti károk megelőzése, csökkentése, megszüntetése, a környezet meglévő állapotának fenntartása, illetve fejlesztése érdekében:

a) az ingatlanok és közterületek tisztántartására, a zöldterületek és zöldfelületek megóvására vonatkozó szabályokat

b) a levegőtisztaság védelem területén megállapítsa az avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályokat

c) a zajvédelem területén a helyi zaj-és rezgésvédelmi szabályokat megállapítsa.

II. Fejezet

A köz-és magánterület tisztántartása

1. Köztisztasági előírások

2. § A helyi rendelet hatálya kiterjed Sopronnémeti község közigazgatási területére, minden természetes és jogi személyre, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre, akik állandó vagy ideiglenes jelleggel a település területén laknak, tartózkodnak, illetve tevékenykednek.

3. § (1) A település belterületén lévő ingatlanok tulajdonosai, használói kötelesek a szükségesség mértékének megfelelően – de évente legalább két alkalommal – beépített belterületi ingatlan esetében május 15-ig, beépítetlen belterületi ingatlan esetében június 15-ig, illetve szeptember 15-ig ingatlanaikat a gyomtól, gaztól, hulladéktól, vadon növő bokroktól megtisztítani illetve az ingatlanuk zöldterületi részének kaszálásáról gondoskodni.

(2) Ha az ingatlan tulajdonosa, használója a 3. § (1) bekezdésében foglaltakat nem teljesíti, akkor az Önkormányzat a teljesítésre való eredménytelen felhívást követően az elhanyagolt ingatlanon a tulajdonos, használó költségére a hivatkozott bekezdésekben meghatározott feladatokat elvégeztetheti.

2. Síkosságmentesítés és hóeltakarítás

4. § Az ingatlanok, üzletek előtt lévő járdaszakaszok (az ingatlan és az úttest közötti valamennyi járdaszakasz) folyamatos tisztántartásáról, a csapadékvíz elvezetéséről a tulajdonos/használó köteles gondoskodni a köztisztasággal és a települési szilárd hulladékkal összefüggő tevékenységekről szóló 1/1986. (II.21.) ÉVM-EüM együttes rendeletben foglaltaknak megfelelően.

3. Zöldterületek fenntartása és kezelése

5. § (1) A község területén lévő közterületek, valamint növényzet ápolásáról és az idényszerű növényvédelmi munkálatok elvégzéséről a tulajdonosok kötelesek gondoskodni.

(2) Az önkormányzat tulajdonában és használatában lévő közhasználatú parkok építéséről, felújításáról, fenntartásártól, gondozásáról az önkormányzat gondoskodik.

4. A telepítésre vonatkozó szabályok

6. § (1) A fás szárú növények legkisebb ültetési (telepítési) távolsága a telekhatártól

a) m-nél magasabbra nem növő cserje, bokor, sövény 1,0 m

b) 2 m-nél magasabbra nem növő cserje, bokor, sövény, díszfa, szőlő 1,5 m

c) 3 m-nél magasabbra nem növő minden egyéb bokor és díszfa 2,0 m

d) 4 m-nél magasabbra nem nővő, nem terebélyes díszfa 3,0 m

e) 4 m-nél magasabbra növő, terebélyes díszfa, alacsony növésű gyümölcsfa 4,0 m

f) cseresznyefa, nyár, fűz, akác, fenyő, keménylombú fa 6,0 m

g) dió-és gesztenyefa 7,0 m

(2) Élő sövény kerítésként, lehatárolásként telekhatárra csak mindkét ingatlan tulajdonosának beleegyezésével telepíthető.

(3) Kúszó-kapaszkodó fás szárú növény csak saját tulajdonban lévő falra, fára, kerítésre futtatható fel.

5. Közterületen történő telepítés

7. § (1) Közterületen e rendelet hatálya alá tartozó fás szárú növényt telepíteni csak a jegyző engedélyével lehet.

(2) Közterületre elsősorban őshonos magyar fajokat lehet telepíteni.

(3) Közterületen közmű létesítménybe vagy közművezeték fölé, illetve alá e rendelet hatálya alá tartozó növény nem telepíthető, kivéve, ha a közművezeték biztonsági övezetét nem érinti és annak biztonságos működését, valamint karbantartását nem akadályozza.

(4) Közút mentén közlekedésbiztonsági okok miatt csak olyan fás szárú növény telepíthető, mely a közlekedést és a közlekedés biztonságát nem zavarja, nem gátolja, és nem akadályozza.

6. Meglévő fás szárú növények kezelése, gondozása

8. § A fás szárú növény tulajdonosának a kötelessége a növényzet ápolása, gondozása, valamint a szomszéd telekre átnyúló, közterületre kinyúló ágak levágása. A tulajdonos köteles úgy gondozni, nyírni a növényt, hogy az a szomszédokat, érintetteket ne zavarja, más tulajdonában kárt ne okozzon.

III. Fejezet

Levegővédelem A kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályok

9. § (1) Avar és kerti hulladék megsemmisítése elsősorban komposztálással történhet.

(2) Tűzgyújtás és égetés a fentiek figyelembevételével közterületen és ingatlanon belül szeptember 1-től május 31-ig, hétfőtől szombatig 8 – 18 óra között szélcsendes időben megengedett. Vasárnap és ünnepnap tilos égetni. Az égetés maximum 30 percig tarthat, tartós füstölés nem megengedett.

IV. Fejezet

Zajvédelem

10. § (1) A község belterületén tilos akár emberi hanggal, akár hangszerrel vagy más technikai, illetve egyéb eszközzel a köznyugalmat és a közcsendet sértő zajt okozni, különösen:

a) erős zajjal járó ipari tevékenységet folytatni,

b) zajt keltő munkákat végezni (különösen: fűnyírógép, kapálógép, betonkeverő, fűrészgép, stb. használata) 20,00 – 07,00 óra között, vasárnap és ünnepnapon 8,00 óráig.

c) 22,00 órától 08,00 óráig a szabadban, vagy nyitott ajtójú illetőleg nyitott ablakú helyiségben a csendet hangos énekléssel, zenével vagy egyéb módon zavarni.

(2) Az üzemi és szabadidős zajforrások, az építési kivitelezési tevékenységből, a közlekedéstől származó zaj zajterhelési határértékeit külön jogszabály tartalmazza. A jogszabályban leírt határértékeket figyelembe kell venni a község területén a hangsugárzó berendezések közterületi üzemeltetésénél, az épületek kivitelezési tevékenységének folytatásánál (építkezés, felújítás, bővítés, korszerűsítés) és a lakóterületek melletti utakon való közlekedésnél.

V. Fejezet

Záró rendelkezések

11. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba. (2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Sopronnémeti Község Önkormányzata Képviselő-testületének a helyi környezet és természet védelméről szóló 13/2009. (XII. 15.) önkormányzati rendelete.