Vág Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2024. (XII. 10.) önkormányzati rendelete
a közterületek használatáról
Hatályos: 2024. 12. 11Vág Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2024. (XII. 10.) önkormányzati rendelete
a közterületek használatáról
Vág Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. §. (1) bekezdés 2. pontjában és az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következő rendeletet alkotja:
1. Általános rendelkezések
1. § (1) A rendelet hatálya Vág község közigazgatási területén található, az önkormányzat tulajdonában vagy kezelésében lévő közterületekre és azok használóira terjed ki.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a közút nem közlekedési célú igénybevételével kapcsolatos, a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvényben meghatározott eljárásra.
(3) A rendelet szabályait kell alkalmazni a nem önkormányzati tulajdonú ingatlanoknak – külön megállapodás alapján – a közhasználat céljára átadott területrészére is.
2. § A közterületeket, azok építményeit, berendezéseit, felszereléseit – állaguk sérelme nélkül, az általános magatartási szabályok betartásával, mások használatának korlátozása vagy kizárása nélkül – bárki ingyenesen használhatja.
2. A közterület rendeltetéstől eltérő használatának általános szabályai
3. § (1) A közterület rendeltetéstől eltérő használatára - az 5. § (1) bekezdésben meghatározott közterület-használat kivételével - közterület-használati engedély alapján kerülhet sor.
(2) A közterület-használati engedély iránti kérelmet az 1. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani az önkormányzati hivatalba.
(3) Amennyiben a közterület-használat célja olyan tevékenység végzése, amely bármely más hatóság engedélyéhez kötött, a tevékenység megkezdésére csak akkor kerülhet sor, ha az engedélyes rendelkezik a külön jogszabályban előírt végleges hatósági engedéllyel.
4. § (1) A közterület-használat engedélyezése esetén az engedélyesnek – az 5. § (2) bekezdésben meghatározott kivételekkel – a 2. melléklet szerinti közterület-használati díjat kell fizetni.
(2) A közterület-használati díjat a közterület-használat időtartamára, de legalább egy napra kell megállapítani.
(3) A közterület-használati díjat a közterület-használatot megelőzően, egy összegben kell az önkormányzat bankszámlájára megfizetni.
5. § (1) Nem kell közterület-használati engedély:
a) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányításának célját szolgáló berendezések elhelyezéséhez,
b) a közterületen, illetve az alatt vagy felett elhelyezett közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkához,
c) a közút, járda építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban a közút, járda területének elfoglalásához,
d) tüzelőanyag tárolására ha annak időtartama a 30 napot nem haladja meg,
e) építőanyag, építéshez szükséges szerkezet 6 hónapnál rövidebb időtartamra történő elhelyezésére, lerakására,
f) üzlethomlokzat, kirakatszekrény, hirdető berendezés, fényreklám, cég-, és címtábla elhelyezéséhez, ha a közterületbe 10 cm-en túl nem nyúlik be,
g) díszítési célú tárgy, virágláda elhelyezéséhez,
h) egyéb eszköz, tárgy, anyag, konténer elhelyezéséhez ha annak időtartama a 15 napot nem haladja meg,
i) az önkormányzat saját beruházásában végzett építési, felújítási munkálatok esetében,
j) az önkormányzat és a helyi civil szervezetek által szervezett rendezvények esetében,
k) egyházi szervezésű rendezvények esetében,
l) humanitárius, karitatív, jótékonysági rendezvények esetében,
m) kulturális és sportrendezvények esetében, kivéve, ha a rendezvény szervezője egyéni vagy társas vállalkozás,
n) a fegyveres erők, rendvédelmi szervek, mentők közterületi kitelepüléséhez,
o) közvetlen életveszély elhárításának céljára szükséges területek használata esetén.
(2) Nem kell közterület használati díjat fizetni:
a) a közműveknek (elektromos, gáz, víz-és csatornázási művek, internet és telefon szolgáltatás) valamint a köztisztasági szerveknek a feladatuk ellátását szolgáló létesítményei elhelyezése után, illetve e közművek kiépítésével járó közterület bontás esetén,
b) a vezetékjog, szolgalmi jog, használati jog, közérdekű szolgalmi jog, használati jog vagy közművezeték elhelyezéséről az önkormányzattal kötött megállapodás jogosultjának, amennyiben az önkormányzattal kötött szerződés alapján az önkormányzat a közterület-használati engedély iránti kérelemben megjelölt tevékenység tűrésére köteles.
6. § (1) A közterület-használati engedély határozott időre, a kérelemben megjelölt időtartamra, de legfeljebb egy évre adható.
(2) Az engedély érvényessége a kérelmezőnek az engedélyezett időtartam lejárta előtt 15 nappal benyújtott kérelmére meghosszabbítható.
7. § (1) A közterület használati engedély jogosultja (a továbbiakban: engedélyes) köteles az igénybevett területet és környezetét tisztán tartani, hó és síkosság mentesítéséről, a keletkezett hulladék, szemét elszállításáról gondoskodni.
(2) A közterület-használat megszűnését követően a közterület-használó köteles a közterület eredeti állapotát helyreállítani.
(3) Az engedélyes köteles a közterület-használati engedélyt, valamint a tevékenység folytatásához szükséges engedélyeket (vállalkozói, magánkereskedői igazolvány, működési engedély, díjfizetésről szóló bizonylat stb.) magánál tartani és azokat az engedélyező hatóságok ellenőrzése esetén kérésre felmutatni.
8. § Nem adható közterület használati engedély:
a) bűzös, tűz-és robbanásveszélyes tevékenység gyakorlására (kivéve tűzijáték), erotikus termékek bemutatására és értékesítésére, továbbá szeszesital (kimért és palackozott) forgalmazására, kivéve a vendéglátó ipari egységek közterületen ideiglenesen kialakított kerthelyiségeit,
b) a közlekedés biztonságát veszélyeztető berendezések és anyagok elhelyezésére,
c) településképbe, utcaképbe nem illő berendezések és eszközök elhelyezésére,
d) annak a kérelmezőnek akinek közterület-használati díjtartozása áll fenn.
9. § Tilos közterületen járművek javítása, átalakítása, szerelése a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendeletben meghatározott műszaki hiba, valamint közúti baleset esetét kivéve.
10. § (1) A közterület-használati engedélyt vissza kell vonni, ha az engedélyes
a) az engedélyben előírt kötelezettségét nem teljesíti,
b) a közterület-használat nem az engedélyben meghatározott célból és módon történik.
(2) Meg kell tiltani a közterület-használatot, amennyiben az közterület-használati engedély nélkül történik, vagy a közterület-használat során a rendelet előírásait megszegik.
(3) Amennyiben a közterület jogosulatlan használata a közterület állagának sérelmével jár, a közterület jogosulatlan használóját kötelezni kell a közterület helyreállítására.
3. A közterület bontásának és helyreállításának általános szabályai
11. § A közterület felbontásához közterület-bontási engedély szükséges.
12. § (1) Engedély nélkül közterületet felbontani csak a közmű üzemzavarának halasztást nem tűrő elhárítása érdekében lehetséges.
(2) A közterület tervezett felbontását az igénybevevő köteles a bontás megkezdése előtt legalább 5 nappal korábban bejelenteni az önkormányzati hivatalban.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott bejelentés a következő adatokat tartalmazza:
a) a bejelentő nevét, címét, elérhetőségét,
b) a bontás tervezett időpontját, helyét (utca, házszám, helyrajzi szám),
c) a bontással érintett közterület nagyságát, bontással érintett burkolat típusát,
d) a bontás okát,
e) a munkát végző kivitelező nevét, címét,
f) a helyreállítás várható időpontját.
(4) A bejelentéshez mellékelni kell a helyszínrajzot.
13. § (1) Burkolt közterületet kizárólag a burkolat alatti átfúrásos technológia alkalmazásával lehet bontani.
(2) Amennyiben a bontási munka annak műszaki sajátossága miatt átfúrásos technológia alkalmazásával nem kivitelezhető, kivételes esetben engedélyezhető a burkolat felbontása. Ebben az esetben a burkolat helyreállítására kell kötelezni az igénybevevőt.
(3) Az átfúrásos technológiától eltérő bontás szükségességét műszakilag indokolni kell.
(4) Közterület bontása november 15. és március 15. közötti időszakban nem engedélyezhető.
(5) A (4) bekezdés szerinti bontási tilalom nem vonatkozik a halasztást nem tűrő, a közmű meghibásodása miatt szükséges, valamint más, veszély elhárítását szolgáló bontásokra.
14. § (1) Az előre tervezett bontások esetén a helyreállítás módját, minőségét, határidejét, a munkaterület környezetének biztonságára vonatkozó rendelkezéseket a közterület-bontási engedélyben kell meghatározni.
(2) Téli időszakban, illetve technológiailag alkalmatlan időben ideiglenes helyreállítást kell végezni, a végleges helyreállítás határidejének meghatározása mellett.
(3) A közterület-bontási engedély kiadását meg kell tagadni, ha a kérelmező engedély nélkül vesz igénybe rendeltetésétől eltérően közterületet, mindaddig, amíg az engedély nélküli közterület-használat fennáll.
4. A közterület-használattal kapcsolatos hatáskör gyakorlása
15. § A rendeletben meghatározott szabályok szerint önkormányzati hatósági jogkörben, átruházott hatáskörben a polgármester jogosult
a) a közterület-használati, közterület-bontási engedély kiadására, visszavonására,
b) a közterület-használati engedély meghosszabbítására,
c) a közterület-használat megtiltására, kötelezésről szóló döntés meghozatalára.
5. Jogellenes közterület-használat és bontás
16. § (1) Aki közterületet engedély nélkül vagy az engedélytől eltérő módon használ vagy közterületet engedély nélkül vagy az engedélytől eltérő módon bont fel, köteles az önkormányzat felhívására közterület-használati kérelmet illetve közterület-bontási kérelmet benyújtani vagy a jogellenes közterület használatot, közterület-bontást haladéktalanul megszüntetni és a közterület eredeti állapotát helyreállítani.
(2) Az (1) bekezdés szerinti helyreállítási kötelezettség elmulasztása esetén az önkormányzat az eredeti állapot helyreállítását a kötelezettséget elmulasztó költségére elvégeztetheti, amennyiben a helyreállításra vonatkozó felhívásnak az érintett 15 napon belül nem tesz eleget.
(3) Az önkormányzat az eredeti állapotot - az erre irányuló felhívás mellőzésével - azonnal helyreállíthatja, ha az élet- és balesetveszély, vagy jelentős anyagi kár, a közrend, közbiztonság, a közterület rendje, rendeltetésszerű használata súlyos sérelmének elhárítása érdekében, jelentős közérdekből egyébként indokolt. Az eredeti állapot helyreállításának költségeit ebben az esetben is a közterületet jogosulatlanul igénybe vevő köteles viselni.
(4) Az (1)–(3) bekezdésben meghatározottakon túl az önkormányzat e rendelet megsértésével történő közterület-használat valamint közterület-bontás esetén a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló rendeletében meghatározottak szerinti eljárást folytat le.
6. Záró rendelkezések
17. § Hatályát veszti a közterületek használatáról és a búcsúvásárról szóló 6/2002. (V. 28.) önkormányzati rendelet.
18. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
1. melléklet a 10/2024. (XII. 10.) önkormányzati rendelethez
2. melléklet a 10/2024. (XII. 10.) önkormányzati rendelethez
Sorszám |
Megnevezés |
Díjtétel |
---|---|---|
1. |
Árusító és egyéb fülke, büfékocsi, pavilon tartós elhelyezése |
5000,- Ft/m2/hónap |
2. |
Alkalmi árusítás áramfogyasztással |
5000,- Ft/alkalom |
3. |
Alkalmi árusítás áramfogyasztás nélkül |
2000,- Ft/alkalom |
4. |
Alkalmi javító, szolgáltató tevékenység |
1000,- Ft/m2/alkalom |
5. |
A közterületbe 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat, kirakatszekrény, ernyőszerkezet, hirdető berendezés, fényreklám, cég-, és címtábla elhelyezése |
1000,- Ft/m2/hónap |
6. |
Önálló vagy mobil hirdető berendezés, reklámtábla, vitrin (elfoglalt közterület + a hirdetési felület nagysága alapján) |
500,- Ft/m2/nap |
7. |
Építőanyag, építéshez szükséges szerkezet 6 hónapon túli tárolása |
200,- Ft/m2/nap |
8. |
Tüzelőanyag 30 napon túli tárolása |
200,- Ft/m2/nap |
9. |
Saját üzlet elé történő kitelepülés |
1000,- Ft/m2/hónap |
10. |
Vendéglátó-ipari előkert |
500,- Ft/m2/hónap |
11. |
Mutatványos és egyéb szórakoztató tevékenység (pl. cirkusz, búcsú), rendezvény, kiállítás |
300,- Ft/m2/nap |
12. |
Egyéb anyag, eszköz, tárgy, konténer 15 napon túli tárolása |
300,- Ft/m2/nap |
13. |
Járművek, munkagépek közterületi tárolása |
25,- Ft/m2/nap |