Átány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2021. (X.1.) önkormányzati rendelete

Az önkormányzat és szervei szervezeti és működési szabályzatáról

Hatályos: 2024. 10. 24

Átány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2021. (X. 1.) önkormányzati rendelete

Az önkormányzat és szervei szervezeti és működési szabályzatáról

2024.10.24.

Átány Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk. (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, és az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva az önkormányzat és szervei szervezeti és működési szabályzatáról a következőket rendeli el:

1. Az önkormányzat hivatalos megnevezése, székhelye

1. § (1) Az önkormányzat hivatalos megnevezése: Átány Községi Önkormányzat (a továbbiakban: önkormányzat)

(2) Az önkormányzat székhelye: 3371 Átány, II. Rákóczi Ferenc út 60.

2. Az önkormányzat jelképei, ünnepe

2. § Az önkormányzat jelképei a címer és a zászló. Az önkormányzat a címerének és zászlójának leírását, valamint azok használatának rendjére vonatkozó szabályokat önálló rendeletben rögzíti.

3. § Az önkormányzat ünnepe a Falunap, melynek konkrét időpontját, a Képviselő-testület minden évben külön állapítja meg.

3. Az képviselő-testület átruházott hatásköreinek felsorolása és az önkormányzat alaptevékenységei

4. § (1) A képviselő-testület a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 41. § (4) bekezdése alapján hatáskört önkormányzati rendeletben ruházhat át.

(2) A képviselő-testület átruházott hatásköreinek felsorolását az 1. melléklet tartalmazza.

(3) Az önkormányzat szakágazati besorolását, valamint alaptevékenységének kormányzati funkciók szerinti besorolását az 2. melléklet tartalmazza.

4. Az önkormányzat önként vállalt feladatai

5. § Az önkormányzat önként vállalt feladatai során gondoskodik:

a) a versenysport támogatásától,

b) sz önszerveződő közösségek támogatásáról,

c) vállalkozás élénkítő környezet biztosításáról,

d) felsőoktatásban tanuló tehetséges fiatalok támogatásáról.

5. A képviselő-testület üléseinek összehívása, vezetése, tanácskozási rendje

6. § A képviselő-testület tagjainak száma a polgármesterrel együtt 7 fő. A képviselők névsorát a 3. melléklet tartalmazza.

7. § (1) A képviselő-testület évente 11 alkalommal – december kivételével minden hónap utolsó csütörtöki napján 14 órai kezdettel – ülésezik. December hónapban az ülés napja a munkatervben meghatározott naptári nap.

(2) A képviselő-testület alakuló-, ünnepi-, soros- és rendkívüli ülést tart.

(3) A képviselő-testület – a nyári szabadságolások miatt – minden év július hónapjára ülésszak-szünetet rendel el. Az ülésszak-szünetben csak előre nem tervezhető, azonnali döntést igénylő esetben kerülhet sor rendkívüli ülésre.

8. § (1) A képviselő-testület soros üléseit az e rendelet 56. §-ával szabályozott munkaterv szerint tartja. A munkatervben nem szereplő ülés rendkívüli ülésnek minősül.

(2) A Képviselő-testület rendkívüli ülésének időpontját, a polgármester a képviselők véleményét előzetesen kikérve tűzi ki.

9. § (1) A képviselő-testületi ülés összehívása, vezetése a polgármesteri és az alpolgármesteri tisztség egyidejű betöltetlensége, valamint tartós akadályoztatásuk esetén az Ügyrendi Bizottság elnökének feladata.

(2) A polgármesteri és az alpolgármesteri, valamint az ügyrendi bizottsági elnöki tisztség egyidejű betöltetlensége, valamint tartós akadályoztatásuk esetén az ülés összehívása, vezetése a mandátummal rendelkező legidősebb képviselő (a továbbiakban: korelnök) feladata.

10. § (1) A képviselő-testület tagjait az ülés helyének és napjának, kezdési időpontjának, a naprendi pontok tárgyának és előterjesztőjének, előkészítőjének megjelölését, a zárt ülés megtartására vonatkozó javaslatot is tartalmazó meghívóval kell összehívni.

(2) Az ülés összehívását tartalmazó meghívót a polgármester, a polgármesteri tisztség betöltetlensége, vagy a polgármester tartós akadályoztatása esetén a 10. §-ban meghatározottak (a továbbiakban együttesen: polgármester) az ülés napja előtt 3 naptári nappal elektronikus úton és papír alapú iratként küldi meg a képviselők és e rendeletben meghatározott meghívottak részére.

(3) A rendkívüli ülés összehívása rövid úton, telefonhívás vagy mobiltelefonon küldött rövid terjedelmű üzenet útján is lehetséges. A sürgősség okáról a képviselő-testületet tájékoztatni kell. A rendkívüli ülés összehívásakor, a meghívót, a polgármester az ülés előtt legalább 24 órával korábban küldi meg. A rendkívüli ülés írásbeli meghívója mellőzhető, ha az ülésre okot adó körülmény az ülés azonnali megtartását indokolja.

(4) Határozatképtelenség esetén a képviselő-testületi ülést változatlan napirendekkel, 7 napon belüli időpontra ismételten össze kell hívni.

(5) A polgármester a meghívóval egyidőben gondoskodik a tervezett ülés napirendjére vett ügyekben előkészített előterjesztéseknek a meghívottak részére papír alapú dokumentumként és elektronikus úton történő megküldéséről. Ettől eltérni csak indokolt esetben, a polgármester engedélyével lehet.

(6) A zárt ülés napirendi pontjaihoz készült előterjesztések dokumentumai dokumentumvédelemmel küldhetők meg a címzettek részére.

11. § A képviselő-testület ülésére meg kell hívni:

a) a képviselő-testület tagjait,

b) a jegyzőt,

c) az előterjesztőt, az előterjesztés előkészítőjét,

d) a napirendi ponttal érintett szervek, intézmények vezetőit,

e) a településen székhellyel rendelkező önszerveződő közösségek képviselőit a tevékenységüket érintő napirendi pont tárgyalásakor,

f) azokat a személyeket, akiknek meghívását jogszabály kötelezővé teszi,

g) akiknek a jelenléte az előterjesztés tárgyalásánál az előterjesztő és a polgármester megítélése szerint szükséges.

12. § (1) Az ülésen megtárgyalásra kerülő napirendek előterjesztése általában írásban történik. Szóbeli előterjesztést kivételesen a képviselő-testület egyszerű szótöbbséggel hozott döntés alapján lehet felvenni a napirendek közé.

(2) Amennyiben az előterjesztés előkészítője nem a jegyző irányítása alá tartozó köztisztviselő, az írásbeli előterjesztést, tájékoztatót, beszámolót, határozati javaslatot legkésőbb az ülést megelőző 10. napig kell leadni a jegyzőnek.

13. § A polgármester ülésvezetéssel kapcsolatos feladatai:

a) megállapítja, és figyelemmel kíséri a határozatképességet, megnyitja és berekeszti az ülést; ha a képviselő-testület határozatképtelenné válik, a polgármester kísérletet tesz a határozatképesség helyreállítására; amennyiben a képviselő-testület a polgármester kísérlete ellenére határozatképtelen marad, a polgármester az ülést berekeszti; az ülés berekesztése esetén a képviselő-testület a következő ülésén elsőként az elmaradt napirendi pontokat tárgyalja meg,

b) előterjeszti a napirendi javaslatot, mely a meghívó szerinti napirendi pontokat és az írásban beterjesztett képviselői kérdéseket tartalmazza, továbbá napirendre vételi javaslatot tesz az ülésen kiosztott dokumentumok alapján,

c) tájékoztatást ad a két ülés közötti fontosabb eseményekről, folyamatban lévő projektekről, beszámol az átruházott hatáskörben tett intézkedésekről,

d) napirendi pontonként megnyitja, vezeti a vitát, szavazásra bocsátja a döntési javaslatokat,

e) megadja, vagy megtagadja, illetve megvonja a szót a hozzászólótól.

14. § (1) A napirendet a képviselő-testület vita nélkül határozza meg – eltérő döntés hiányában – az alábbi sorrendben:

a) rendeletalkotásra vonatkozó előterjesztés,

b) minősített többséget igénylő döntési javaslatra vonatkozó előterjesztés

c) egyéb előterjesztések,

d) indítványok, kérdések.

(2) A napirendi pont tárgyalásának elhagyására, elnapolására az előterjesztő és bármely képviselő tehet javaslatot.

(3) A képviselők kezdeményezhetik a javasolt sorrend megváltoztatását. Az indítvány elfogadásáról a képviselő-testület vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel határoz.

(4) A képviselő-testület – bármely képviselő javaslatára – legkésőbb a napirend elfogadásakor elhatározhatja, hogy a lakosság széles rétegét érintő témát, két fordulóban – előbb az előterjesztés elveit, majd a vita után a szerkesztett előterjesztést – tárgyalja meg.

(5) A napirendi pontokat az elfogadott sorrend szerint tárgyalja a képviselő-testület.

15. § (1) A soros ülésen napirend előtt bármely képviselő mondandóját röviden megfogalmazva – legfeljebb 3 perces időkeretben – felszólalhat. Napirend előtt felszólalni a település életét, a képviselő-testület munkáját, vagy a képviselőket érintő, általános jelentőségű kérdésekben lehet, kivéve az olyan ügyeket, amelyek az általános szabályok alapján napirendre tűzhetők, valamint kérdésként, vagy indítványként előterjeszthetők.

(2) A polgármester, a napirendi pontok tárgyalása előtt, szót ad a napirend előtti felszólalásra jelentkező képviselőknek feltéve, hogy a napirend előtti felszólalás szándékát, legkésőbb az ülés kezdete előtt a polgármesternek, a tárgy megjelölésével előre jelezte, és a felszólalás e rendelet szabályainak megfelel.

(3) Amennyiben a megjelölt tárgy nem minősül napirend előtti felszólalásnak, és ezért a polgármester a napirend előtti felszólalás lehetőségét megtagadja, a képviselő igényéről a Képviselő-testület vita nélkül dönt.

(4) A napirendi pont előtti felszólalásra a polgármester válaszol. A választ követően a felszólaló képviselő 2 perc időtartamban viszonválaszra jogosult.

(5) A napirend előtti felszólalás határozati javaslatot nem tartalmaz, arról a Képviselő-testület határozatot nem hoz.

16. § (1) Az írásbeli előterjesztés tárgyalását szóbeli kiegészítés előzheti meg. Ennek megtételére az előterjesztő jogosult lefeljebb 3 perc időtartamban.

(2) A polgármester az egyes napirendi pontok felett külön-külön nyitja meg a vitát. A vitában elsőként a véleményező bizottság véleményét kell meghallgatni.

(3) A napirenddel kapcsolatban bármikor szót kérhet a jegyző, ha az elhangzottakkal kapcsolatban a törvényességet illetően észrevétele van.

(4) A képviselők ügyrendi kérdésben bármikor szót kérhetnek. Ügyrendinek minősül az a hozzászólás, melyben a képviselő a Képviselő-testület munkájával – ülésének lefolytatásával – kapcsolatos eljárási ügyben tesz észrevételt.

17. § (1) Az előterjesztőhöz a napirenddel kapcsolatban a képviselők és a tanácskozási joggal meghívottak kérdéseket intézhetnek.

(2) A képviselő, ugyanahhoz a napirendi ponthoz, legfeljebb kétszer szólhat hozzá. A képviselő hozzászólása alkalmanként legfeljebb 3 percig tarthat.

(3) Az előterjesztőhöz kérdést intézhet és a vitában részt vehet az is, aki az ülésen nem tanácskozási joggal vesz részt, ha részére a képviselő-testület a szót – egyszerű szótöbbséggel – megadja. A hozzászólás ebben az esetben sem lehet 3 percnél hosszabb.

(4) A napirendi pont tárgyától eltérő, vagy az időhatárt túllépő hozzászólótól a polgármester megvonhatja a szót.

18. § (1) A vita során a képviselők, a tárgyalt előterjesztéshez kapcsolódó döntési javaslatra vonatkozóan módosító indítványt tehetnek. A módosító indítványt szövegszerűen kell megfogalmazni.

(2) Nagyobb terjedelmű módosító indítványt lehetőség szerint írásban kell benyújtani.

(3) Nagyobb terjedelműnek minősül a módosító indítvány, ha az eredeti döntési javaslat több mint 20 %-ának megváltoztatására irányul, vagy a döntési javaslatban szereplő számszerű adat újra számítása hosszabb időt vesz igénybe. Hosszabb idő alatt az 5 percnél hosszabb időtartamot kell érteni.

(4) Ha a nagyobb terjedelmű módosító indítvány a vita során hangzik el, annak írásbeli elkészítése érdekében a polgármester a napirend tárgyalását felfüggesztheti, szünetet rendelhet el.

(5) Új döntési javaslatot vagy módosító indítványt csak a vita lezárásáig lehet előterjeszteni.

19. § A polgármester lezárja a vitát, ha megállapította, hogy hozzászólásra több hozzászóló nem jelentkezik. A vita lezárásának tényét a jegyzőkönyv részére rögzíti.

20. § A vita lezárását bármely képviselő javasolhatja, amelyről a Képviselő-testület külön vita és felszólalás nélkül, minősített többséggel határoz. Ebben az esetben a Képviselő-testület a vitát azzal a feltétellel zárja le, hogy a vitában még szót nem kapott képviselő szót kaphat, ha a vita lezárására vonatkozó szavazásig szólásra jelentkezett. Az így tett hozzászólásokat a vita részének kell tekinteni.

21. § (1) A vita lezárását követően, a napirend előterjesztője válaszol a hozzászólásokra, és legkésőbb ekkor nyilatkozik az elhangzott kiegészítések és módosító javaslatok felvállalásáról.

(2) Az előterjesztő által elfogadott módosításokat, kiegészítéseket a napirendre vonatkozó eredeti döntési javaslat részének kell tekinteni.

(3) Az előterjesztő a (1) bekezdés szerinti válasz, valamint a nyilatkozat megtétele, vagy a szavazás előtt kérheti szünet elrendelését. A kérés alapján a polgármester köteles szünetet elrendelni.

(4) A válasz után a polgármester az elhangzott módosító javaslatokat összefoglalja és szövegszerűen, az eredeti javaslathoz illeszkedő módon ismerteti az arra vonatkozó (1) bekezdés szerinti előterjesztői nyilatkozattal együtt.

22. § Bármely képviselő javaslatára, a Képviselő-testület döntése alapján, valamint az előterjesztő kérésére, a több eldöntendő kérdésre osztható határozat-tervezetről, a Képviselő-testület külön-külön szavaz.

23. § (1) A napirendi pont tárgyalásától annak előterjesztője, az ülés bármely – a napirendi pont tárgyában történő szavazást megelőző – szakaszában elállhat, és a beterjesztett anyagot Képviselő-testületi döntés nélkül visszavonhatja.

(2) Bármely képviselő javaslatára, a Képviselő-testület a napirendi pontot a következő rendes Képviselő-testületi ülésre elnapolhatja. A Képviselő-testület az elnapolásról vita és felszólalás nélkül, minősített többséggel határoz.

(3) A képviselők a szavazás megkezdése előtt, bármikor javasolhatják a téma napirendről való levételét, amelyről a Képviselő-testület vita és felszólalás nélkül határoz.

24. § Amennyiben a vita lezárására és az elnapolásra is érkezik javaslat, az elnapolásra vonatkozó javaslat eldöntése, megelőzi a vita lezárására vonatkozó javaslat eldöntését.

25. § Ugyanazt a napirendi pontot a Képviselő-testület legfeljebb egy alkalommal napolhatja el.

26. § Amennyiben, a polgármester az ülést nem a rendelet szabályainak megfelelően vezeti, az Ügyrendi Bizottságának elnöke jelzéssel él a polgármester felé.

6. Az önkormányzati képviselőkre vonatkozó magatartási szabályok, az ülés rendjének fenntartása és az annak érdekében hozható intézkedések

27. § (1) A települési képviselő – az Mötv. 32. § (2) bekezdésében meghatározottakon túl – köteles

a) kapcsolatot tartani a választókkal, kérdés esetén tájékoztatást nyújtani a képviselő-testület működése során hozott közérdekű döntésekről,

b) lehetőség szerint előre bejelenteni, ha a testület ülésén nem tud megjelenni,

c) képviselőhöz méltó magatartást tanúsítani, a képviselő-testület és szervei tekintélyét, hitelét óvni,

d) a tudomására jutott önkormányzati, szolgálati, üzleti, valamint magán titkot megőrizni.

e) véleményt nyilváníthat és kezdeményezhet az önkormányzat feladat- és hatáskörébe nem tartozó, de a helyi közösséget érintő ügyekben. E jogával különösen abban az esetben élhet, ha az ügy a településfejlesztéssel és üzemeltetéssel, a lakossági közszolgáltatások fejlesztésével áll szoros kapcsolatban.

(2) A képviselő döntéseit kizárólag saját meggyőződése alapján hozza, szavazatát megindokolni nem köteles, emiatt hátrány nem érheti.

(3) A képviselőt feladatainak ellátásában az önkormányzat hivatala támogatja.

(4) A képviselőt a polgármester, alpolgármester, jegyző és az önkormányzati hivatal köztisztviselője köteles soron kívül fogadni.

28. § Amennyiben a képviselő az Mötv. 37 § (1) bekezdése alapján összeférhetetlenségi ok megszüntetésére köteles, és a jogszabályban meghatározottak szerint nem lehetséges az összeférhetetlenségi ok alapjául szolgáló jogviszony harminc napon belül történő megszüntetése, akkor az önkormányzati képviselő a jogviszony megszüntetéséről szóló, az arra jogosult által írásban megerősített lemondó nyilatkozatát az Ügyrendi Bizottságnak köteles átadni.

29. § (1) Amennyiben a képviselő az Mötv. 49. § (1)-(2) bekezdéseivel előírt személyes érintettségre vonatkozó bejelentési kötelezettségét elmulasztja, a képviselő-testület – a mulasztás ismertté válását követően azonnal – vizsgálat lefolytatását kezdeményezi az Ügyrendi Bizottságnál.

(2) Az Ügyrendi Bizottság eljárása során biztosítja az érintett képviselő személyes meghallgatását, bizonyítékainak előterjesztését.

(3) Az Ügyrendi Bizottság az eljárás lefolytatása után a vizsgálat eredményét a képviselő-testület soron következő ülésén terjeszti elő.

(4) A Képviselő-testület határozattal dönt a személyesen érintett képviselő részvételével hozott határozat érvényben tartásáról, illetve egy havi bruttó tiszteletdíjának legfeljebb 10%-os mértékű csökkentéséről.

30. § A polgármester az ülés rendjének fenntartása érdekében

a) figyelmeztetheti a hozzászólót, hogy csak a napirenddel kapcsolatban tegye meg észrevételét, javaslatát és attól ne térjen el,

b) felszólíthatja a hozzászólót, hogy a tanácskozáshoz nem illő, másokat sértő kijelentésektől tartózkodjon,

c) rendre utasíthatja azt, aki a testülethez méltatlan magatartást tanúsít,

d) megvonhatja a szót attól, aki a fentiekben írt rendzavaró magatartást megismétli,

e) a nem képviselő résztvevőt – ismételt rendzavarás esetén – a teremből kiutasíthatja.

31. § (1) A Képviselő-testület – bármely tagjának javaslatára – vita nélkül, minősített többséggel hozott határozattal - rendbírsággal sújthatja azt a képviselőt, aki

a) az ülésen másokat sértő vagy a testülethez méltatlan, nem illő kifejezést vagy hangnemet használt, vagy

b) a napirendtől ismételt figyelmeztetés ellenére eltért.

(2) A rendbírság összege alkalmanként 3.000,- Ft.

(3) A rendbírság megfizetése a kiszabást követő tiszteletdíj, vagy illetmény kifizetésekor esedékes.

7. A nyilvánosság biztosítása

32. § (1) Az önkormányzat hivatalos honlapjának internetes elérhetősége: www.atany.hu.

(2) A rendeletek, normatív határozatok, hirdetmények helyben szokások módja a Községháza hirdetőtábláján történő kifüggesztés.

33. § (1) A képviselő-testület a nyilvánosság biztosítása érdekében alakuló-, ünnepi- és soros ülésének időpontjáról, helyéről és napirendjéről a meghívó kézbesítésével egyidejűleg a település lakosságát is tájékoztatja a meghívónak a Községháza hirdetőtábláján való kifüggesztésével és az önkormányzat hivatalos honlapján történő megjelentetésével.

(2) A képviselő-testület az önkormányzat hivatalos honlapján közzéteszi a nyilvános ülésről készült jegyzőkönyveket.

(3) Az önkormányzat hatályos rendeletei a Nemzeti Jogszabálytárba az önkormányzati rendeletek közé kerülnek feltöltésre a mindenkor hatályos jogszabály alapján és alkalmazott informatikai felület igénybevételével.

8. A döntéshozatali eljárás, a szavazás módja

34. § (1) A Képviselő-testület a döntéseit az Mötv. 48. §-ában meghatározott módon az ülésein hozza.

(2) A nyílt szavazás során a képviselők a polgármester szavazásra történő felkérését követően kézfelemeléssel szavaznak.

(3) A szavazás során „igen”, „nem” és „tartózkodom” szavazat adható le. A szavazatok megszámlálásáról a polgármester gondoskodik.

35. § (1) A Képviselő-testület a jogszabályokban meghatározott név szerinti szavazási kötelezettségen túl egyéb esetben név szerinti szavazást nem rendel el.

(2) Név szerinti szavazás esetén a jegyző ABC sorrendben felolvassa a képviselők nevét, s a jelenlévők nevük elhangzásakor az igen, nem, vagy tartózkodom szó kimondásával szavaznak. A név szerinti szavazásról aláíró ívet kell készíteni, melyet a jegyző és a polgármester aláírásával hitelesítve az ülés jegyzőkönyvéhez kell csatolni.

36. § (1) A Képviselő-testület az Mötv. 46. § (2) bekezdésében foglalt ügyekben titkos szavazást tarthat, törvényben meghatározott esetekben titkos szavazást tart.

(2) A titkos szavazást az Ügyrendi Bizottság bonyolítja le. Amennyiben ez bármely okból nem lehetséges, a Képviselő-testület e feladat ellátásra, a polgármester javaslatára - nyílt szavazással - 3 fős szavazatszámláló bizottságot választ.

(3) A szavazás eredményéről a polgármestert a bizottság elnöke szóban tájékoztatja. A szavazás eredményének megállapítására vonatkozó szóbeli tájékoztatást az ülés jegyzőkönyve rögzíti, a titkos szavazás során felhasznált szavazólapok a jegyzőkönyv mellékletét képezik.

37. § A Képviselő-testület az Mötv-ben, és további törvényekben meghatározottakon túl minősített többséggel hozandó döntés szükségességét írja elő

a) a képviselő-testület munkatervének elfogadásához,

b) gazdasági program, közép- és hosszú távú program, annak végrehajtásáról szóló beszámoló elfogadásához,

c) kitüntetések és elismerő címek adományozásához,

d) fegyelmi eljárás megindításához,

e) a képviselő rendbírsággal való sújtásához,

f) a vita 21. § szerinti lezárására, a napirendi pont 24. § (2) bekezdés szerinti elnapolására vonatkozó javaslatról szóló döntéshez.

9. A rendeletalkotás és határozathozatal

38. § (1) Rendeletalkotást kezdeményezhet:

a) a polgármester,

b) az alpolgármester,

c) az ügyrendi bizottság elnöke,

d) a képviselő,

e) a jegyző,

f) az önszerveződő közösségek képviselője.

(2) A rendeletalkotásra irányuló javaslatot képviselő-testületi ülésen szóban lehet előterjeszteni, vagy írásban a polgármesterhez kell benyújtani.

39. § (1) A rendeletalkotásra, vagy hatályos rendelet módosítására vonatkozó előterjesztés kötelező melléklete a rendelet-tervezet.

(2) A napirendi pontokhoz készült – döntést igénylő – előterjesztések kötelező melléklete a határozati javaslat.

40. § (1) A képviselő-testület – a lakosság szélesebb körét érintő rendelet-tervezet előkészítéséhez – alapelveket, szempontokat állapíthat meg.

(2) A rendelet-tervezet tárgyában indokolt, vagy jogszabály által előírt egyeztetést és véleményeztetést a polgármester folytatja le a jegyző közreműködésével.

(3) A rendelet-tervezetet a jegyző készíti elő.

(4) A rendelet-tervezet előterjesztésével egyidejűleg tájékoztatni kell a képviselő-testületet az előkészítés és a véleményezés során felvetett, de a tervezetbe fel nem vett kisebbségi javaslatokról - utalva a mellőzés indokaira is.

(5) A rendeletalkotást követően kihirdetett önkormányzati rendeletet az Mötv-ben meghatározottakon túl meg kell küldeni mindazok számára, akiknek az feladatot, vagy hatáskört állapít meg.

41. § (1) A képviselő-testületi határozatokról a jegyző nyilvántartást vezet.

(2) A képviselő-testület határozata tartalmazza a végrehajtás határidejét és a végrehajtásért felelős személy nevét és beosztását.

(3) A képviselő-testület határozatait meg kell küldeni valamennyi tárgy szerint érintettnek.

42. § A polgármester, amennyiben a képviselő-testület – határozatképtelenség vagy határozathozatal hiánya miatt – két egymást követő alkalommal ugyanazon ügyben nem hozott döntést, – az Mötv. 42. §-ban meghatározott ügyek kivételével valamennyi ügyben döntést hozhat.

43. § A polgármester a jogszabályok betartása és a képviselő-testület utólagos tájékoztatása mellett, az Mötv. 42. §-ban meghatározott ügyek kivételével dönthet a két ülés közötti időszakban felmerülő, halaszthatatlan, a képviselő-testület hatáskörébe tartozó valamennyi önkormányzati ügyben.

10. A képviselő-testület ülésének jegyzőkönyve

44. § (1) A képviselő-testület üléséről az Mötv. 52. § (1) bekezdésben előírt tartalommal kell jegyzőkönyvet készíteni.

(2) A jegyzőkönyv a polgármester és a jegyző aláírásán túl tartalmazza az ülésen megválasztott 2 jegyzőkönyv-hitelesítő aláírását is.

45. § A képviselők vagy más felszólalók a polgármesternél írásban kérhetik a jegyzőkönyv kiigazítását, ha annak tartalma, megítélésük szerint, nem egyezik meg az általuk előadottakkal. Ha a polgármester a kiigazítási javaslattal nem ért egyet, az Ügyrendi Bizottság - a hangfelvétel meghallgatását követően - dönthet a jegyzőkönyv kiigazításáról.

11. A közmeghallgatás

46. § (1) A képviselő-testület a közmeghallgatás időpontját éves munkatervében rögzíti.

(2) A közmeghallgatás időpontjáról és témáiról a képviselő-testület meghívóban tájékoztatja a lakosságot. A meghívót a helyben szokásos módon közzé kell tenni.

(3) A közmeghallgatáson meg nem válaszolt kérdést a polgármester az annak tárgyában feladat- és hatáskörrel rendelkező részére adja át válaszadás céljából, aki 15 napon belül köteles írásban választ adni a kérdezőnek. A válaszról a polgármester a képviselő-testületet a soron következő ülésen tájékoztatja.

12. Az önkormányzat szervei, azok jogállása, feladatai

47. § Az önkormányzat képviselő-testületének szervei a polgármester, az Ügyrendi Bizottság, az Átányi Közös Önkormányzati Hivatal, a jegyző, és az a társulás, melynek az önkormányzat társulási megállapodás alapján tagja.

48. § (1) A polgármester megbízatását főállásban látja el, polgármesteri esküjének megfelelően képviseli az önkormányzatot.

(2) A polgármester államigazgatási tevékenységéért a közszolgálati szabályok szerint felelős.

(3) A polgármester ellátja a jogszabályok által hatáskörébe utalt feladatokat, szervezi a településfejlesztést és a közszolgáltatásokat, biztosítja az önkormányzat demokratikus működését. Tevékenységével hozzájárul Átány község fejlődéséhez, az önkormányzat szervei munkájának hatékonyságához. Biztosítja a demokratikus helyi hatalomgyakorlás, a közakarat érvényesülését. Gondoskodik a testület működésének nyilvánosságáról, a helyi fórumok szervezéséről, támogatja a lakosság önszerveződő közösségeit, kapcsolatot tart a megyei önkormányzattal, a helyi önszerveződő közösségek, a helyi egyházközségek és pártok vezetőivel.

(4) A polgármester gondoskodik arról, hogy a település lakossága, a nemzeti és a helyi ünnepeket méltó módon megünnepelhesse. A képviselő-testület – a polgármester javaslatára – a tárgyévi munkaterv elfogadásával határozatban dönt arról, hogy az egyes nemzeti, és helyi ünnepek megszervezése mely önkormányzati intézmény feladata.

(5) A polgármester szervezi az állami szervekkel, valamint az önkormányzat külföldi partnereivel történő együttműködést.

(6) A polgármester az önkormányzat székhelyén minden hét szerdai napján 8 órától 12 óráig fogadóórát tart.

(7) A polgármester szabadságát a szabadságos ütemterve alapján a Képviselő-testület engedélyezi.

49. § (1) A képviselő-testület saját tagjai közül 3 tagú Ügyrendi Bizottságot (a továbbiakban: bizottság) hoz létre. A bizottság tagjainak névsorát a rendelet 4. melléklete tartalmazza.

(2) Az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatára vonatkozó rendelet-tervezet csak a bizottság állásfoglalásával nyújtható be a képviselő-testület felé.

(3) A bizottság feladat- és hatáskörébe tartozik

a) az összeférhetetlenségi-, méltatlansági-, vagyonnyilatkozat-tételi eljárás lefolytatása és döntésre való előkészítése,

b) a képviselői vagyonnyilatkozatok nyilvántartása és ellenőrzése,

c) a szervezeti és működési szabályzat hatályosulásának folyamatos figyelemmel kísérése,

d) a képviselő-testület titkos szavazásaink lebonyolítása,

e) képviselői indítványok vizsgálata.

f) az önkormányzat által kötött szerződések, megállapodások és azok megvalósulásának figyelemmel kísérése.

(4) Véleményezheti

a) a rendelet-tervezeteket,

b) az önkormányzatot érintő pénzügyi- gazdasági tárgyú napirendi pontok előterjesztéseit,

(5) Javaslatot tesz

a) a képviselő-testület munkatervének összeállításához,

b) a külön önkormányzati rendeletben meghatározott kitüntetések, elismerő címek odaítélésére és indokolt esetben történő megvonására,

(6) Javaslatot tehet

a) a civil szervezetek, egyesületek, alapítványok támogatására,

b) az önkormányzat rendeleteinek felülvizsgálatára, módosítására, vagy hatályon kívül helyezésére.

(7) A bizottságból vissza kell hívni azt a tagot, aki a bizottság üléseiről egy naptári éven belül 3 alkalommal indok nélkül távol marad.

(8) A bizottság állapítja meg a működési szabályait tartalmazó ügyrendjét, melyet a megalakulást követő 30 napon belül a jegyzőnek meg kell küldeni.

(9) A bizottság üléséről készült jegyzőkönyvet az elnök és további egy tag írja alá.

50. § (1) A képviselő-testület a Hevesvezekény Községi Önkormányzat képviselő-testületével közösen az önkormányzat működésével, valamint a polgármesterek vagy a jegyző feladat- és hatáskörébe tartozó ügyek döntésre való előkészítésével és végrehajtásával kapcsolatos feladatok ellátására közös önkormányzati hivatalt alapít átányi székhellyel és hevesvezekényi kirendeltséggel.

(2) A közös önkormányzati hivatal elnevezése: Átányi Közös Önkormányzati Hivatal (a továbbiakban: hivatal).

(3) A hivatal az Mötv. 84. §-ának rendelkezései, a képviselő-testület által egyedi határozattal jóváhagyott alapító okirat, saját szervezeti és működési szabályzata, valamint a jegyző által meghatározott és jóváhagyott szabályzatok előírásai szerint működik.

51. § (1) A jegyző az Mötv. 81. § (1) - (4) bekezdéseiben foglaltak szerint vezeti a közös önkormányzati hivatalt, szervezi annak munkáját.

(2) A jegyző köteles a képviselő-testület és szervei részére a képviselő-testületi-, bizottsági ülésen szóban, egyéb esetben a polgármester részére haladéktalanul, de legkésőbb 3 munkanapon belül írásban jelezni, amennyiben a működés során, vagy a döntéshozatal folyamán jogszabálysértést észlel.

(3) A jegyzői tisztség betöltetlensége, illetve a jegyző tartós akadályoztatása esetén a jegyzői feladatokat Sebőkné Kövesdi Kinga pénzügyi előadó látja el.

(4) A jegyzői és a pénzügyi előadói munkakör egyidejű betöltetlensége, illetve tartós akadályoztatásuk esetén a képviselő-testület – legfeljebb hat hónap időtartamra – a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 129. § (5) bekezdése szerint jár el.

(5) A jegyző minden hét hétfői napján a hivatal Hevesvezekényi Kirendeltségén, és minden hét szerdai napján a hivatal székhelyén fogadóórát tart 9 órától 12 óráig.

52. § (1) Az önkormányzat társulási megállapodásban meghatározott önkormányzati feladatai ellátása érdekében tagja a

a) Dél-Hevesi Kistérségi Társulásnak,

b) REGIO-COM Térségi Kommunális Szolgáltató Társulásnak.

(2) Az önkormányzat - a képviselő-testület minősített többséggel hozott döntésével – a polgármester – vagy delegálása esetén az alpolgármester – útján vesz részt az önkormányzatok által létrehozott társulások munkájában.

(3) A polgármester évente két alkalommal beszámol a képviselő-testületnek a társulásokban végzett tevékenységéről.

13. Az alpolgármester

53. § (1) A képviselő-testület saját tagjai közül - a polgármester javaslatára - titkos szavazással, minősített többséggel a polgármester helyettesítésére, munkájának segítésére egy alpolgármestert választ.

(2) Az alpolgármester társadalmi megbízatásban látja el a polgármester által számára meghatározott feladatokat.

(3) Az alpolgármester havonta, az éves munkaterv szerinti testületi-ülést megelőző keddi napon fogadóórát tart 15 órától 16 óráig, az önkormányzat székhelyén.

(4) A polgármesteri tisztség betöltetlensége esetén a polgármesteri feladatkört az alpolgármester látja el.

14. A helyi önkormányzati képviselők tiszteletdíja

54. § (1) A képviselő-testület önálló rendeletben állapítja meg az önkormányzati képviselőnek, a bizottsági elnöknek és tagnak a tiszteletdíjat és természetbeni juttatást.

(2) A képviselő-testület az (1) bekezdés szerinti rendeletben szabályozza a képviselőnek az Mötv-ben meghatározott kötelezettségei megszegése esetén alkalmazandó szankciókat.

15. Munkaterv

55. § (1) A képviselő-testület éves munkaterv alapján végzi tevékenységét.

(2) A munkatervet a polgármester terjeszti a tárgyévet megelőző év december 31-ig a képviselő-testület elé, amelyet a jegyző készít elő.

(3) A munkaterv tervezetére a tárgyévet megelőző év november 30-ig – a jegyző felhívására – javaslatot tehetnek a képviselők, az önkormányzat intézményének vezetői, és az átányi székhelyű önszerveződő közösségek vezetői.

(4) A munkaterv rögzíti a tervezett képviselő-testületi ülések időpontját és helyét, napirendi pontonként az előterjesztések tárgyát, az előterjesztők meghatározását, az előkészítés felelőseit.

(5) A munkaterv rögzíti továbbá a tárgyévben legalább egy alkalommal tervezett közmeghallgatás és falugyűlés időpontjait is.

(6) Az elfogadott munkatervet a jegyző megküldi a képviselőknek és a munkatervbe felvett napirendi pontok előterjesztőinek.

(7) A jóváhagyott munkatervet – az elfogadást követő 15 napon belül – közzé kell tenni a Községháza hirdetőtábláján és a település honlapján is.

16. Önszerveződő közösségek képviselőinek tanácskozási joga, az egyesületek, lakosság közvetlen tájékoztatását biztosító fórumok rendje

56. § (1) A képviselő-testület és bizottsága ülésein az illetékes nyilvántartó szerv közhiteles nyilvántartásában szereplő önszerveződő közösségek képviselőit tevékenységi körükben tanácskozási jog illeti meg.

(2) A civilszervezetek névjegyzékében szereplő átányi székhelyű szervezetek felsorolását az 5. melléklet tartalmazza.

57. § (1) A lakosság és az önszerveződő közösségek közvetlen tájékoztatását, a fontosabb döntések előkészítésébe való bevonását a falugyűlés szolgálja.

(2) A Falugyűlésen a polgármester beszámol a község lakosságának az előző évi költségvetés végrehajtásáról és tárgy évre vonatkozó elképzelésekről, tervekről.

(3) A falugyűlés megszervezésére, és dokumentálására a közmeghallgatás szabályait kell alkalmazni.

17. Az Átányi Roma Nemzetiségi Önkormányzat működési feltételeinek biztosítása

58. § (1) Az önkormányzat a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény (a továbbiakban: Nektv.) 80. § (2) bekezdése alapján közigazgatási szerződésben rögzíti az Átányi Roma Nemzetiségi Önkormányzattal (a továbbiakban Nemzetiségi Önkormányzat) a helyiséghasználatra, a további feltételek biztosítására és a feladatok ellátására vonatkozó megállapodást.

(2) Az önkormányzat a Nemzetiségi Önkormányzat részére helyiséghasználatot a hivatal székhelyén biztosít a közigazgatási szerződésben meghatározott módon.

(3) Az önkormányzat – összhangban a Nektv. előírásaival – a hivatal útján biztosítja a helyi nemzetiségi önkormányzat részére az önkormányzati működés személyi és tárgyi feltételeit, szakmai segítséget nyújt, továbbá gondoskodik a működéssel kapcsolatos gazdálkodási és adminisztratív végrehajtási feladatok ellátásáról.

18. Záró rendelkezések

59. § Ez a rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról szóló 14/2019. (XII. 02.) önkormányzati rendelete.

60. § Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

1. melléklet

A képviselő-testület átruházott hatásköreinek felsorolása

1. A képviselő-testület a polgármesterre a következő hatáskörök gyakorlását ruházza át:

1.1. Közfoglalkoztatottak alkalmazásával kapcsolatos munkáltatói feladatok

1.2. Pénzügyi átruházott feladatok:

1.2.1. dönt a célhoz nem kötött forrásai, betétként történő elhelyezéséről, az állami hozzájárulás kivételével,

1.2.2. dönt – a soron következő testületi ülésen történő utólagos tájékoztatás kötelezettségével – az általános tartalék terhére történő előirányzat átcsoportosításról – pályázati forrásból megvalósuló projektek bevételi- és kiadási előirányzatainak kivételével – alkalmanként 500.000 Ft összeghatárig.

1.2.3. a fizetőképesség helyreállítása érdekében - a hatósági és az alapvető lakossági szolgáltatások kivételével - felfüggeszti a feladatok finanszírozását,

1.3. Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 19. § (1) bekezdés és (2) bekezdés a-b) pontjaival meghatározott állati eredetű melléktermék – így különösen az elhullott állat tetemének – elszállításáról, ártalmatlanná tételéről történő gondoskodás,

1.4. a település belterületén - az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 48/A § (3) bekezdése szerinti kóbor állatok befogásával kapcsolatos feladatok ellátása.

1.5. A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (továbbiakban: Kkt.) 46. §. (1) bekezdése szerinti közút kezelői feladatok közül a Kkt.

1.5.1. 3. § (2) bekezdésében

1.5.2. eb) 7. § (3) bekezdésében,

1.5.3. ec) 9/D § (1) bekezdésében,

1.5.4. ed) 12. § (5) bekezdésében,

1.5.5. ee) 14. § (1) a) pontjában,

1.5.6. ef) 15. § (1) bekezdésében,

1.5.7. eg) 29. § (4) és (9) bekezdésében,

1.5.8. eh) 33. § (2) bekezdésében,

1.5.9. ei) 34–35. §-ában,

1.5.10. ej) 41. §-ában,

1.5.11. ek) 43. § (1) bekezdésében,

1.5.12. el) 45. § (1) bekezdésében

meghatározott feladatok.

1.6. Külön önkormányzati rendelet alapján, engedélyezi a közterület használatát.

1.7. Az önkormányzati vagyonnal kapcsolatos,- külön önkormányzati rendeletben- meghatározott feladatok ellátása, az önkormányzat javára bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalmak törlésének engedélyezése, ha a tilalommal biztosított kötelezettség teljesítésre került

1.8. címerhasználat engedélyezése.

1.9. A képviselő-testület a Dél-Hevesi Kistérségi Társulásra ruházza át a hétköznapi éjszakai és hétvégi orvosi ügyelet biztosítását.

2. A képviselő-testület a jegyzőre a következő hatáskörök gyakorlását ruházza át:

2.1. A közút kezelői feladatok közül, a Kkt.

2.2. 29/B. § (2) bekezdés a) pontjában,

2.3. 36. § (1), (3) és (4) bekezdésében,

2.4. 37. § (2) és (3) bekezdésében,

2.5. 42. § (3) bekezdésében,

2.6. 42/A. § (1) és (2) bekezdésében

meghatározott feladatok.

3. melléklet2

A képviselő-testület tagjai

1. Jámbor Dénes polgármester

2. Vígné Baráth Szilvia alpolgármester

3. Barna János képviselő

4. Jámbor Csaba képviselő

5. Ötvös Károly képviselő

6. Laczházi Károly képviselő

7. Végh János képviselő

4. melléklet3

Az Ügyrendi Bizottság tagjai

1. Jámbor Csaba elnök

2. Ötvös Károly tag

3. Laczházi Tibor tag

5. melléklet

A civilszervezetek névjegyzékében szereplő átányi székhelyű szervezetek

Nyilvántartási szám

Szervezet neve és székhelye

B

C

1

10-01-0000650

Átányi Nyugdíjasokért Alapítvány
3371 Átány, Rákóczi út 34.

2

10-01-0000786

Átányi Iskoláért Alapítvány
3371 Átány, Szabadság út 2-8.

3

10-01-0000714

Együtt Egymásért Alapítvány az Átányi Református Gyülekezetért
3371 Átány, Templom utca 2.

4

10-01-0000941

Az „Átányi Egyházi Iskoláért" Közhasznú Alapítvány
3371 Átány, II. Rákóczi F. út 43.

5

10-02-0001198

Átányi Vadásztársaság
3371 Átány, Vadász utca 4.

6

10-02-0001788

Átányi Turisztikai, Kulturális és Hagyományőrző Egyesület
3371 Átány, Szabadság út 1.

7

10-02-0002454

Csillagfalu Közhasznú Egyesület
3371 Átány, Tavasz u. 3.

8

10-02-0002476

Átány Község Megújulását Támogató Innovatív Baráti Kör Egyesület
3371 Átány, Szabadság út 1.

9

10-02-0002597

Átányi Sportegyesület
3371 Átány, Szabadság út 1.

10

10-02-0002807

Átányi Gazdakör
3371 Átány, Szabadság út 1.

1

A 2. melléklet az Átány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2023. (X. 27.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 3. melléklet az Átány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2024. (X. 23.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

3

A 4. melléklet az Átány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2024. (X. 23.) önkormányzati rendelete 1. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.