Balatongyörök Község Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2018.(III.26.) önkormányzati rendelete

a településkép védelméről

Hatályos: 2019. 04. 24- 2021. 10. 27

Balatongyörök Község Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2018.(III.26.) önkormányzati rendelete

a településkép védelméről

2019.04.24.

1Balatongyörök Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) a) pontja és a Magyarország helyi önkormányzatról szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 12. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazása alapján a településkép védelméről szóló 5/2018. (III. 26.) önkormányzati rendeletét (a továbbiakban: Rendelet) az alábbiak szerint módosítja:

I. Fejezet

Bevezető rendelkezések

A rendelet célja és hatálya

1. § (1) E rendelet célja Balatongyörök Község sajátos településképének társadalmi bevonás és konszenzus által történő védelme és alakítása:

a) a helyi építészeti örökség területi és egyedi védelem (a továbbiakban: helyi védelem) meghatározásával, a védetté nyilvánítás és a védelem megszüntetésének szabályozásával;

b) településképi szempontból meghatározó területek meghatározásával;

c) településképi követelmények meghatározásával;

d) településkép-érvényesítési eszközök szabályozásával,

e) településképi önkormányzati támogatási és ösztönző rendszer alkalmazásával.

(2) E rendelet mellékletei:

1. melléklet: Településkép szempontjából meghatározó területek, s a település védett értékei

2. melléklet: Helyi egyedi és területi védelem

3. melléklet: Kérelem településképi véleményezési eljáráshoz

4. melléklet: Kérelem településképi bejelentési eljáráshoz

5. melléklet: Telepítésre nem javasolt növények jegyzéke

(3) E rendelet függelékei:

1. függelék: Emlékeztető településképi szakmai konzultációról

2. függelék: Védett építmények önkormányzat támogatása

3. függelék: Telepítésre javasolt növények jegyzéke

Értelmező rendelkezések

2. § (1) E rendelet alkalmazása során:

a) Cégtábla: a vállalkozási tevékenységet folytató ingatlanon elhelyezett cégér, címtábla, cégfelirat, címfelirat, amely a vállalkozás nevét és székhelyét, logóját vagy egyéb adatait tartalmazza.

b) Egyéb grafikai elem: A vállalkozással kapcsolatos egyéb információ, adatközlés, ábra, felirat.

c) Épületszélesség: Az épület utcai – saroktelek esetén a rövidebb - homlokzatának szélessége. Az utcai homlokvonal szélességéhez hozzá kell számítani azokat az oldalirányú épületkiugrásokat is, amelyeket az utcai homlokvonal sarokpontjain, a homlokvonal síkjára állított – a telek mélysége felé eső - 45 fokos egyeneseken kívül esik.

d) Galérianövényzet: vízfolyásokat kísérő természetes növénytársulás.

e) Helyi védett épület (H1): helyi egyedi védelem alatt álló olyan épület, építmény, amely a hagyományos településkép megőrzése érdekében, továbbá építészeti, településtörténeti, helytörténeti, régészeti, művészeti vagy ipartörténeti szempontból jelentős alkotás.

f) Helyi védett műtárgy, műalkotás (H2): helyi egyedi védelem alatt álló műtárgy, műalkotás amely a hagyományos településkép megőrzése érdekében, továbbá építészeti, településtörténeti, helytörténeti, régészeti, művészeti vagy ipartörténeti szempontból jelentős alkotás, jellemzően emlékmű, szobor, síremlék, kereszt, kút, dombormű, kerítés, kapuzat.

g) Helyi védett utcakép (hu): védetté nyilvánított utcaszakasz, térfal, amely a közterületre néző épületek tömege, megjelenése, beépítési módja, ritmusa miatt jelentőséggel bír.

h) Közterületi eligazodást segítő, tájékoztató tábla: közérdekű információt nyújtó olyan közterületi jelzés, amelynek funkciója idegenforgalmi eligazítás, közösségi közlekedési szolgáltatásról tájékoztatás, vagy egyéb közérdekű tájékoztatás;

i) Molinó: olyan nem merev anyagból készült hordozófelületű hirdetmény, amely falra vagy más felületre, vagy két felület között van kifeszítve oly módon, hogy az nem képezi valamely építmény homlokzatának tervezett és engedélyezett részét.

j) Önkormányzati faliújság: az önkormányzat által a lakosság tájékoztatása céljából létesített és fenntartott, elsődlegesen az önkormányzat testületei, szervei, tisztségviselői tevékenységéről a lakosságot tájékoztató berendezés, mely az önkormányzat működését szolgáló épületek homlokzatán kerül elhelyezésre és mely a közérdekű tájékoztatási célt meghaladóan reklámok közzétételére is szolgálhat;

k) Önkormányzati hirdetőtábla: az önkormányzat által a lakosság tájékoztatása céljából létesített és fenntartott, elsődlegesen a település élete szempontjából jelentős információk, közlemények, tájékoztatások, így különösen a település életének jelentős eseményeivel és a település életét meghatározó döntésekkel, hirdetményekkel kapcsolatos információk közzétételére szolgáló, közterületen elhelyezett tábla, mely a közérdekű tájékoztatási célt meghaladóan reklámok közzétételére is szolgálhat;

l) Önkormányzati információs célú berendezés: önkormányzati hirdetőtábla, önkormányzati faliújság, útbaigazító hirdetmény, molinó, üvegezett világító reklámtábla.

m) Tömör kerítés: az a kerítés, amelynek a közterület felőli merőleges vetületének összes felületének kevesebb, mint 50%-ban átlátható. Az összes felület a lábazatot is tartalmazza.

n) Védelem megszüntetését alátámasztó szakvélemény: építészmérnök, településmérnök, statikus, műemlékvédelmi szakmérnök szakképzettséggel rendelkező személy által készített szakvizsgálat, amely a védelem alatt álló épület, építmény vizsgálatát követően részletezi annak állagában, esztétikai megjelenésében, szerkezetében végbement folyamatokat, és annak eredményét, mely alapján a védelem oka már nem áll fenn.

o) Zöldsáv: az a növényültetésre alkalmas sáv, amely legalább 1,0 m szélességű, alkalmas utcaszakaszonként a 8,0 m-enkénti tőtávolsággal ültetendő fasor elhelyezésére.

II. Fejezet

A helyi VÉDELEM

A helyi védelem alá helyezésnek és a helyi védelem megszűnésének szabályai

3. § (1) A helyi védelem alá helyezési vagy annak megszüntetése iránti eljárást bármely természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet kezdeményezheti írásban.

(2) A helyi védelem alá helyezést kezdeményező javaslatnak tartalmaznia kell:

a) a helyi védelemre javasolt építészeti örökség megnevezését, egyedi védelem esetén a címét és helyrajzi számát, területi védelem esetén a terület térképi lehatárolását a helyrajzi számok megjelölésével,

b) a helyi védelem alá helyezés kezdeményezésének indoklását,

c) a kezdeményező megnevezését, lakcímét vagy székhelyét, egyéb elérhetőségét,

d) a helyi védelemre javasolt építészeti örökséget bemutató értékvizsgálatot.

(3) A helyi védelem megszüntetésére vonatkozó kezdeményezésnek tartalmaznia kell:

a) a helyi védett érték megnevezését, egyedi védelem esetén címét és helyrajzi számát, területi védelem esetén a terület lehatárolását a helyrajzi számok megjelölésével,

b) a helyi védett érték nyilvántartási számát,

c) a helyi védelem megszüntetésére irányuló kezdeményezés indokolását,

d) a kezdeményező megnevezését, lakcímét vagy székhelyét, egyéb elérhetőségeit,

e) a helyi védelem megszüntetését alátámasztó szakvéleményt.

(4) Amennyiben a helyi védelem alá helyezést vagy annak megszüntetését kezdeményező javaslat nem tartalmazza a jelen rendeletben meghatározott kellékeket, a polgármester a kezdeményezőt 30 naptári napos határidővel hiánypótlásra hívja fel. Amennyiben a hiánypótlási felhívás eredménytelenül eltelik a polgármester a javaslatot érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.

(5) A polgármester intézkedhet az értékvizsgálat kiegészítéséről, vagy önálló értékvizsgálat készítéséről.

(6) A helyi védelem alá helyezési vagy a helyi védelem megszüntetése iránti eljárásban érdekeltnek kell tekinteni:

a) a javaslattal érintett földrészlet, ingatlan tulajdonosát, haszonélvezőt,

b) műalkotás esetén az alkotót vagy a szerzői jog jogosultját,

c) a kezdeményezőt.

(7) A helyi védelem alá helyezés vagy a helyi védelem megszüntetése iránti eljárás kezdeményezéséről, az értékvizsgálat vagy szakvélemény közzétételével egyidejűleg, az önkormányzat honlapján 15 napon belül tájékoztatást kell közzétenni, továbbá helyi egyedi védelemre irányuló kezdeményezés esetén írásban értesíteni kell az 3. § (6) bekezdés szerinti érdekelteket.

(8) A kezdeményezéssel kapcsolatban az érdekeltek:

a) egyedi védelem esetén az értesítés átvételét,

b) területi védelem esetén a hirdetmény közzétételét

követő 15 napon belül írásban észrevételt tehetnek.

(9) A helyi védelem alá helyezésről vagy a helyi védelem megszüntetéséről a képviselő-testület:

a) a helyi védelem alá helyezés elrendelését vagy megszüntetését megalapozó értékvizsgálat vagy szakvélemény és

b) az 3. § (6) bekezdésben meghatározott érdekeltek észrevételeinek

figyelembe vételével dönt.

(10) A helyi védelem alá helyezéssel vagy a helyi védelem megszüntetésével kapcsolatos képviselő-testületi döntésről az Önkormányzat honlapján a döntés napjától számított 15 napon belül tájékoztatást kell közzétenni, továbbá helyi egyedi védelemmel kapcsolatos képviselő-testületi döntés esetén írásban értesíteni kell az 3. § (6) bekezdés szerinti érdekelteket.

(11) A helyi védelem alá helyezést, illetve a helyi védelem törlését elrendelő önkormányzati döntés hatályba lépésétől számított 15 napon belül a jegyző kezdeményezi az ingatlanügyi hatóságnál a védelem jogi jellegként való feljegyzését, vagy a védelem ingatlan-nyilvántartásból való törlését.

(12) Ha egy helyi védelem alatt álló érték országos védelem alá kerül a helyi védelem megszűnik.

A helyi védett értékek megjelölése

4. § Az Önkormányzat a helyi egyedi védelem alatt álló értéket - annak értékeit nem sértő módon, de a közterületről jól láthatóan – az e célra rendszeresített, egységes táblával jelölheti meg.

A helyi védelem alatt álló értékek nyilvántartása

5. § A helyi védelem alá helyezett értékek nyilvántartásának vezetéséről az önkormányzati főépítész a külön jogszabályban foglaltak szerint gondoskodik.

A helyi védelem fajtái

6. § (1) A helyi egyedi védelem fajtái:

a) helyi védett épület (H1),

b) helyi védett műtárgy, műalkotás (H2)

(2) Helyi területi védelem fajtái:

a) helyi védett utcakép (hu).

A helyi egyedi védelemmel kapcsolatos szabályok

7. § (1) Helyi egyedi védelem alatt állnak a 2. mellékletben meghatározott értékek.

(2) A helyi egyedi védelem alatt álló érték karbantartása, állapotának megóvása a tulajdonos kötelezettsége.

(3) A helyi egyedi védelem alatt álló érték megfelelő fenntartását és megőrzését megfelelő használattal kell biztosítani.

(4) Helyi egyedi védelem alatt álló érték nem bontható le.

(5) Helyi védelem alatt álló műtárgyak, műalkotások közül a kereszt, szobor, emlékmű áthelyezhető.

8. § (1) A helyi egyedi védelem alatt álló építmények eredeti külső megjelenését:

a) egészének és részleteinek külső geometriai formáit, azok rész és befoglaló méreteit,

b) eredeti anyaghatását egészében és részleteiben,

c) ha ismert eredeti színhatását, ha nem ismert a feltételezhetően hasonló színhatását,

d) az eredeti épület tartozékait és felszerelését

meg kell őrizni és/vagy helyre kell állítani.

(2) Ha a helyi egyedi védelem alatt álló építmény egy részét vagy részletét korábban az eredetitől eltérő megjelenésűvé alakították át, az építmény egészére vagy lehatárolható – az átalakított részt is magában foglaló – részegységére kiterjedő felújítás során azt

a) az eredeti állapotnak megfelelően, vagy

b) ha az átalakított rész eredeti állapotára vonatkozó dokumentum nem lelhető fel és azt következtetésekkel sem lehet valószínűsíteni, a homlokzatot a megfelelően megmaradt eredeti elemeinek, vagy hasonló stílusú épülethomlokzatok, eredeti és analóg formaelemeinek alkalmazásával kell helyreállítani.

A helyi területi védelem

9. § (1) Helyi területi védelem alatt állnak a 2. mellékletben meghatározott területek.

(2) Helyi területi védelem alatt álló területen új építményeket a jellegzetes településkép, valamint az épített és természetes környezet egységes megjelenését biztosító módon kell építeni, a meglévőket erre tekintettel kell használni, illetve fenntartani.

(3) Helyi területi védelem alatt álló területen a közterületek kialakítását, burkolatát, bútorzatát a kialakult környezeti kép jellegzetességeinek és karakterének megtartásával, azokkal összhangban kell kialakítani.

III. Fejezet

A TELEPÜLÉSKÉPi SZEMPONTBÓL MEGHATÁROZÓ TERÜLETEK

A településképi szempontból meghatározó területek megállapítása

10. § Balatongyörök területén az arculati kézikönyvben eltérő karakterű területként megállapított településképi szempontból meghatározó területek (a továbbiakban: MT) lehatárolását az 1. melléklet tartalmazza, amelyek az alábbiak:

a) Ófalu

b) Újfalu

c) Üdülőközpont

d) Szőlőhegyek

e) Part menti sáv

f) Természetközeli területek

A településképi szempontból meghatározó területek szabályai

11. § (1) A helyi védett értékre előírt településképi követelmények és a védett érték elhelyezkedése szerinti MT-re vonatkozó településképi követelmények együttesen alkalmazandók. Ellentmondás esetén a helyi védett értékre előírt településképi követelményeket kell figyelembe venni.

(2) Az általános településképi követelmények az összes MT-re vonatkoznak – amennyiben az MT előírásai másképp nem rendelkeznek.

IV. Fejezet

A TELEPÜLÉSKÉPI KÖVETELMÉNYEK

A helyi védett értékekre vonatkozó egyedi építészeti követelmények

12. § (1) A helyi védett épületen (H1) állagmegóvási munkák végzése, felújítás, helyreállítás, korszerűsítés, tetőtérbeépítés, bővítés során az eredeti épület anyaghasználatát, léptékét és formavilágát használó, vagy ahhoz illeszkedő építészeti megoldások alkalmazhatók.

(2) Helyi védett épületen (H1) történő állagmegóvási munka végzésénél, felújításnál, helyreállításnál, korszerűsítésnél, tetőtérbeépítésnél, bővítésnél

a) az épület jellegzetes tömegét, tömegkapcsolatait eredeti formában és arányban kell fenntartani, bővítés esetén a meglévő és új épülettömegek arányai, formái és anyaghasználatai illeszkedjenek egymáshoz,

b) az épületnek a közterületről látható homlokzatán meg kell tartani, illetve szükség esetén az eredeti állapotnak megfelelően vissza kell állítani:

ba) a homlokzat felületképzését;

bb) a homlokzat díszítő elemeit;

bc) a nyílászárók formáját, azok jellegzetes szerkezetét, az ablakok osztását;

bd) a tornácok kialakítását;

be) a lábazatot, a lábazati párkányt.

(3) Helyi védett épület (H1) közterületről látható homlokzatán parabolaantenna, reklámfelirat, klímaberendezés kültéri egysége nem helyezhető el.

(4) Helyi védett műtárgyak, műalkotások (H2) felújítása során az eredeti anyaghasználatot és formai elemeket kell továbbra is alkalmazni.

A településképi szempontból meghatározó területekre vonatkozó területi építészeti követelmények

13. § A HÉSZ készítése során az alábbi területi építészeti követelményeket kell figyelembe venni:

a) az utcafronti kerítés magassága legfeljebb 1,8 m lehet, a sportpályát határoló labdafogó háló, kerítés kivételével.

b) újonnan 2,0 m-nél hosszabb tömör kerítés nem létesíthető.

c) sátor jellegű építmények, lakókocsik nem helyezhetők el a településen, kivéve ideiglenesen, maximum 1 hónapra az Újfalu, Üdülőközpont és Part menti sávban a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkon kívül eső területeken.

A településképi szempontból meghatározó területekre vonatkozó egyedi építészeti követelmények

Anyaghasználatra (színre) vonatkozó követelmény

14. § (1) Az épületek vakolt, színezett homlokzati falfelületének színezésénél csak a fehér, tört fehér és a világos földszínek, illetve természetes építőanyagok esetén azok természetes színei alkalmazhatók. Faburkolat, faszerkezetek esetén a fent említett színek mellett az ehhez illeszkedő színek is alkalmazhatók.

(2) Egymással harmonikus egységet alkotó, azonos színcsaládba tartozó színek alkalmazhatók egy épületen.

(3) Közterületek felől az épületek homlokzatait részlegesen színezéssel ellátni nem lehet, kivéve, ha az épület homlokzati struktúrája, tagozódása ezt lehetővé teszi.

(4) A homlokzatfelújításnak, homlokzatszínezésnek a közterületről látható épülethomlokzat egészére ki kell terjednie.

(5) Ikres beépítés esetén a nyílászárók anyaga, formája, homlokzat színe és a tetőfedés anyaga a közterület felől egymáshoz illeszkedő legyen.

(6) Part menti sáv MT-n az épületeken – az (1) bekezdésben megfogalmazott követelményektől eltérően – sötét tónusú színek, valamint kis felületen, kiegészítésként élénk színek is használhatók.

15. § (1) Az épületek fedését elsősorban a településen jellemző, nádfedéssel vagy természetes anyagú és színű égetett cserép fedéssel kell megoldani.

(2) Műanyag hullámlemez, alumínium trapézlemez, fémlemez, bitumenes zsindely tetőhéjalásként, épületburkolatként nem alkalmazható – amennyiben az MT-re vonatkozó előírás másként nem rendelkezik és a (3) bekezdés kivételével.

(3) Az összes tetőfelület vízszintes síkra vetített területének legfeljebb 20%-án előtető, árnyékoló, tetőablak esetén a (4) bekezdés szerinti fémlemez fedés is megengedett.

(4) A (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően tetőhéjalásként – Ófalu MT és Szőlőhegyek MT kivételével -

a) korcolt fémlemez,

b) előregyártott elemes fémburkolat

c) vörösréz, horganylemez

d) minőségi táblás és elemes fémlemez fedés

alkalmazható.
Kerítés anyaghasználatára, színére vonatkozó egyedi építészeti követelmény

16. § (1) A kerítés anyaga, színe és architektúrája illeszkedjen a főépülethez.

(2) Szőlőhegyek MT-n

a) utcafronton legfeljebb 50%-os áttörtséget biztosító anyagok használhatók;

b) telekhatárokon kizárólag drótfonatos kerítés, vadvédelmi háló helyezhető el.

(3) Természetközeli területek MT-n kizárólag természetvédelmi, vagy erdészeti célú, vagy közműlétesítményekhez kapcsolódó drótfonatos kerítés, vadvédelmi háló helyezhető el.

Tömegformálásra vonatkozó követelmény

17. § (1) Az MT-ken – Újfalu MT, Üdülőközpont, MT és Part menti sáv MT kivételével - csak magastetős épület építhető. Az összes tetőfelület vízszintes síkra vetített területének legfeljebb 20%-án kialakítható alacsonyabb hajlásszögű tető vagy lapostető is.

(2) Ikres beépítés esetén a csatlakozó épület tetőkialakítása, tetőhajlásszöge a közterület felől illeszkedő legyen.

(3) A melléképület tetőhajlásszöge illeszkedjen a főépület tetőszerkezetének jellemző hajlásszögéhez.

(4) Ófalu MT-n kizárólag 37-42°közötti tetőhajlásszögű magastetős épület helyezhető. Nád fedés esetén a 42-45°-os tetőhéjalás megengedett.

(5) Ófalu MT-n és Szőlőhegyek MT-nem alkalmazható - harcsaszájtól vagy egyszerű négyszögletes geometriai formájú, téglalap keresztmetszetű formától eltérő - tetőfelépítmény, tetősíkból kiemelkedő tetőablak.

(6) Ófalu MT-n oromfalas épület esetében – a közterület felé – kontyolás nem alkalmazható.

(7) Ófalu MT-n az oromfalas épület szélessége nem lehet szélesebb, mint 8,0 méter.

(8) Ófalu MT-n épület oldalirányú bővítése kizárólag az épület homlokvonalától számított 6 m-en túli keresztszárny kialakításával lehetséges, ha az egytraktusú épület utcai homlokzatszélessége legfeljebb 8,0 méter.

(9) Üdülőközpont MT-n és Part menti sáv MT-n épület egy azonos síkban lévő homlokzati hossza nem lehet több mint 30,0 méter. Egy homlokzati síknak számít a homlokzat 4,0 méter mélységet meg nem haladó eltolása.

(10) Szőlőhegyek MT-n

a) 37-42°közötti tetőhajlásszögű magastetős épület helyezhető;

b) nád fedés esetén a 42-45°-os tetőhéjalás megengedett;

c) földdel borított boltpince kialakítható.

Homlokzatkialakításra vonatkozó követelmény

18. § (1) Ófalu MT-n és Szőlőhegyek MT-n a hagyományos építészeti elemek, homlokzati tagozatok, díszek megőrzendők.

(2) Ófalu MT-n és Szőlőhegyek MT-n épületfelújításkor az eredeti épület karakteréhez illeszkedő típusú nyílászárók megőrzendők.

(3) Ófalu MT-n és Szőlőhegyek MT-n csak faanyagú vagy fa utánzatú nyílászárók alkalmazhatók.

(4) Ófalu MT-n a meglévő tornácok megtartandók, oldalai a homlokzati síktól mért 6,0 méterig nem falazhatók be.

(5) Ófalu MT-n az utcára néző főhomlokzaton-ablakon kívül más nyílás nem létesíthető, a földszinti ablak formája álló téglalap alakú;

(6) Ófalu MT-n tetőn és oromfalon erkély, francia erkély nem létesíthető.

(7) Ófalu MT-n a közterület felé néző homlokzaton garázskapu nem létesíthető.

(8) Szőlőhegyek MT-n a kialakult pincebejáratok homlokzati kialakítását eredeti formájában kell megőrizni.

Egyéb műszaki berendezésekre vonatkozó településképi követelmények

19. § (1) Az épületek közterület felőli homlokzatán (beleértve a homlokzati tetőfelületet is) szerelt égéstermék-elvezetőt, parabolaantennát, légkondicionáló berendezés kültéri egységét és kivezetését (kifolyó), valamint egyéb technikai berendezést – a riasztó kültéri egységét kivéve – elhelyezni nem lehet.

(2) Ófalu MT-n új villamosenergia ingatlan-bekötést földalatti csatlakozással kell kiépíteni akkor is, ha a közhálózat oszlopsoron halad.

(3) Napenergiát hasznosító berendezés (napkollektor, napelem) – tetőfelületre történő telepítésnél –

a) magastető esetén –a tetősíktól legfeljebb 10°-kal térhet el közterületről látható tető esetén - védett természeti terület kivételével;

b) lapostetőn csak az attikafal takarásában, szükség esetén annak megmagasításával, helyezhető el napkollektor, napelem.

Zöldfelületek kialakítási módjára vonatkozó követelmény

20. § (1) Új épület elhelyezése során biztosítani kell, hogy a tömbbelsőben egybefüggő zöldfelület alakulhasson ki.

(2) Nem telepíthetők az 5. melléklet szerinti növényfajok.

(3) Őshonos, a termőhelyi és táji adottságoknak megfelelő növényfajok telepítése ajánlott, a 3. függelék ajánlása szerint.

(4) A 10 gépjárműnél nagyobb befogadóképességű felszíni várakozó-(parkoló) helyet fásítani kell. A parkoló felületek árnyékolását biztosító fásítását minden megkezdett 4 db várakozó-(parkoló) hely után 1 db, nagy lombkoronát nevelő, környezettűrő, túlkoros, allergén pollent nem termelő lombos fa telepítésével kell megoldani.

A közterületekre vonatkozó egyedi építészeti követelmények

21. § (1) Közterületek, útmenti növényzet vagy védelmi célú zöldsávok telepítésekor elsősorban a táji és környezeti feltételekhez alkalmazkodó, 3. függelékben szereplő őshonos fa- és cserjefajokat illetve azok faiskolai változatait kell alkalmazni

(2) A közterületeken nem telepíthető az 5. melléklet szerinti növényfajok, illetve a gyorsan öregedő, könnyen törő, szemetelő, illetve allergiakeltő fafajok.

(3) Meglévő, kiegészítendő fasor egyedeinek pótlása, kiegészítése csak a meglévő fafajjal azonos fajjal lehetséges.

(4) Tervezett, új fasor létesítésekor egy-egy utcaszakaszon azonos fafaj ültetendő.

(5) Új út építése, vagy egy utcaszakasz átépítése során legalább az egyik oldalon – ha a műszaki feltételek lehetővé teszik – fasor, vagy fás szárú növényzet telepítendő, a közlekedés biztonságának figyelembe vételével.

(6) A 10 gépjárműnél nagyobb befogadóképességű felszíni várakozó-(parkoló) helyet fásítani kell. A parkoló felületek árnyékolását biztosító fásítását minden megkezdett 4 db várakozó-(parkoló) hely után 1 db, nagy lombkoronát nevelő, környezettűrő, túlkoros, útsorfa méretű lombos fa telepítésével kell megoldani.

A cégtáblákra és egyéb grafikai elemekre vonatkozó egyedi építészeti követelmények

22. § (1) Vállalkozásonként 1 db, több portálszakaszból álló homlokzat esetén vállalkozásonként legfeljebb 5 méterenként 1 db cégtábla helyezhető el az épület homlokzatán, vagy a kerítésen.

(2) A cégtábla mellett egyéb grafikai elem is elhelyezhető úgy, hogy ezek együttes mérete nem haladhatja meg a 2 m2-t, kivéve a gazdasági jellegű, valamint az intézményi és különleges területeket.

(3) Az elhelyezett cégtáblák és egyéb grafikai elemek az elhelyezési magasság, a betűnagyság és a színvilág tekintetében egymáshoz illeszkedően alakítandók ki, figyelembe véve az épület homlokzati architektúráját.

(4) Új épület elhelyezésénél, meglévő épület átalakításánál, funkcióváltásánál, homlokzati felújításánál a cégtáblák, egyéb grafikai elemek elhelyezését a homlokzattal együtt kell kialakítani.

(5) Cégtábla, egyéb grafikai elem még részben sem takarhatja az épület, épületegyüttes nyílászáró szerkezetét, párkányát, korlátját és egyéb meghatározó építészeti elemét.

(6) Cégtábla, egyéb grafikai elem kialakításánál a kábeleket a falon belül, vagy takartan kell vezetni, Villogó, zavaró fényű cégtábla, egyéb grafikai elem nem helyezhető el.

A reklámhordozókra vonatkozó településképi követelmények

23. § (1) Az utcabútorok közül reklám célra kizárólag a kioszk, a közművelődési hirdetőoszlop és az információs vagy más célú berendezések használhatók.

(2) Információs vagy más célú berendezésnek minősül

a) a közérdeket alapvetően szolgáló

aa) kerékpártároló,

ab) hulladéktároló, -gyűjtő,

ac) pad,

ad) telefonfülke,

amelyen reklámhordozó elhelyezhető.

b) a közérdeket a – hirdetőfelületének legalább egyharmadán közzétett – közérdekű információval szolgáló

ba) parkolót határoló korlát

bb) megállító tábla

bc) önkormányzati hirdetőtábla,

bd) önkormányzati faliújság

be) közterületi eligazodást segítő, tájékoztató tábla,

amelyen reklám a hirdetőfelület legfeljebb 2/3-án helyezhető el.

(3) Az Önkormányzati hirdetőtábla és az Önkormányzati faliújság az alábbi gazdasági reklámnak nem minősülő közérdekű információ közlésére létesíthető területi korlát nélkül:

a) az önkormányzat működés körébe tartozó információk;

b) a település szempontjából jelentős eseményekkel kapcsolatos információk;

c) a településen elérhető szolgáltatásokkal, ügyintézési lehetőségekkel kapcsolatos tájékoztatás nyújtása;

d) idegenforgalmi és közlekedési információk;

e) a társadalom egészét vagy széles rétegeit érintő információk

(4) A település területén reklámcélokat nem szolgáló utcabútorok elhelyezése nem korlátozott.

(5) A település szempontjából jelentős eseményről való tájékoztatás érdekében – az esemény előtt és annak időtartama alatt – időszakosan, de legfeljebb összesen 12 hétig molinó, plakát, egyéb hirdetés elhelyezhető.

(6) A település területén az építési tevékenység idejének végzése alatt építési reklámháló kihelyezése megengedett, amennyiben az építésinapló-bejegyzés igazolja a tevékenység megkezdését.

(7) E rendelet 1. mellékletében lehatárolt:

a) műemlék területen, a műemléki környezet területén,

b) természeti és természetközeli területeken és értékeken,

nem tehető közzé reklám, illetve nem helyezhető el reklámhordozó, reklámhordozót tartó berendezés.

(8) Régészeti érdekű területen reklám, reklámhordózó, reklámhordozót tartó berendezés csak abban az esetben helyezhető el, ha az adott terület védelmi besorolás szerinti jelleget nem befolyásolja.

24. § (1) Reklámhordozók elhelyezése a hagyományosan kialakult településképet nem változtathatja meg hátrányosan.

(2) Reklámhordozó megvilágítása céljából kizárólag 80 lumen/Watt mértéket meghaladó hatékonyságú, statikus meleg fehér színű fényforrások használhatók.

(3) Reklám analóg és digitális felületen, állandó és változó tartalommal is közzétehető.

(4) Közterület fölé nyúló árnyékoló berendezésen reklám, reklámhordozó nem helyezhető el.

Az egyes sajátos építmények, műtárgyak elhelyezésére vonatkozó településképi követelmények

25. § (1) Új felszíni energiaellátási és elektronikus hírközlési sajátos építmény, műtárgy csak fás szárú növényzettel takartan vagy utcabútorral egyben helyezhető el

a) Ófalu MT-n

b) közparkokban, közkertekben, játszótereken,

c) temetők területén,

d) védett természeti területen,

e) tájképvédelmi területen.

(2) Új energiaellátási és elektronikus hírközlés hálózat létesítése, illetve meglévő kiváltása kizárólag földkábeles formában történhet

a) Ófalu MT-n

b) Szőlőhegyek MT-n

(3) Föld felett vezetett villamosenergia, elektronikus hírközlési hálózatok esetén - villamosenergia és/vagy közvilágítási hálózati rekonstrukció során a vezetékeket a meglévő oszlopsorra illetve közös tartóoszlopra kell fektetni. Közös oszlopsorra való telepítés bármilyen akadályoztatása esetén az építendő hálózat csak földalatti elhelyezéssel kivitelezhető.

(4) Önálló tartószerkezetre telepített antenna nem helyezhető el

a) Ófalu MT-n,

b) Újfalu MT-n,

c) Üdülőközpont MT-n,

d) Szőlőhegyek MT-n,

e) Par menti sáv MT-n,

f) oktatási, egészségügyi, szociális létesítmények telkén, valamint ezek telekhatárától mért 150 méteren belül,

g) közparkokban, közkertekben, játszótereken,

h) temetők területén,

i) védett természeti területen,

j) tájképvédelmi területen.

(5) Önálló tartószerkezetre telepített antenna – a tartószerkezettel együtt – nem lehet magasabb, mint az építési övezetben, övezetben megengedett legnagyobb épületmagasság értékének kétszerese, de legfeljebb 20,0 méter.

(6) Település ellátását szolgáló építményekre helyezhető elektronikus hírközlési antenna csak takartan vagy a közterületről nem látható helyen helyezhető el

a) Ófalu MT-n,

b) Újfalu MT-n,

c) Szőlőhegyek MT-n,

d) Par menti sáv MT-n,

(7) Település ellátását szolgáló építményekre helyezhető elektronikus hírközlési antenna nem helyezhető el

a) helyi védett értéken,

b) közparkokban, közkertekben, játszótereken,

c) temetők területén,

d) védett természeti területen,

e) tájképvédelmi területen.

A természeti értékekre vonatkozó településképi követelmények

26. § (1) A település területén található országos jelentőségű védett természeti területeket és értékeket, a Natura 2000 területeket, az országos ökológiai hálózat övezeteibe tartozó területeket és a térségi jelentőségű tájképvédelmi terület övezetbe tartozó területeket, az egyedi tájértékeket (a továbbiakban együtt: természeti és természetközeli területek és értékek) az 1. melléklet tartalmazza

(2) A természeti és természetközeli területek és értékek megőrzendők, megóvását biztosítani kell, ennek érdekében

a) csarnok jellegű épület nem létesíthető

b) a galérianövényzet megőrzendő.

(3) Szőlőhegyeken

a) a szőlőkataszterből kivett területek és utak kivételével a területre jellemző tájhasználat, szőlőművelés fenntartandó;

b) meglévő támfalak, sáncok, vízelvezetők megtartandók, védendők.

c) a történeti szőlőművelés fenntartandó, legalább 80%-ban a telket szőlővel kell megművelni;

d) csak az épület vagy boltpince bejáratnál alkalmazzunk kis gyepfelületet;

e) egyéb területeken alkalmazandó növényegyedek:

ea) tájhonos gyümölcsfa, főként csonthéjasok, és cserjék;

eb) a tájidegen növényzet alkalmazását mindenképp kerülni kell.

V.FEJEZET

A települsékép-védelmi tájékoztatás és szakmai konzultáció

A településkép-védelmi tájékoztatás és szakmai konzultáció esetei

27. § (1) Az építtető vagy megbízottja köteles településkép-védelmi tájékoztatást és szakmai konzultációt (a továbbiakban együtt: szakmai konzultáció) kérni, ha a tervezett építési tevékenységet megelőzően:

a) a lakóépület egyszerű bejelentéséről külön jogszabály hatálya alá tartozik, vagy

b) helyi egyedi védelem alatt álló épületet érint, vagy

c) helyi területi védelem alatt álló területen történik, vagy

d) engedélyezési eljárást,

e) településképi véleményezési eljárást,

f) településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni.

A szakmai konzultáció szabályai

28. § (1) A szakmai konzultáció folyamata az önkormányzatnak benyújtott írásos kérelemre indul.

(2) A kérelemnek tartalmaznia kell legalább:

a) a kérelmező nevét és elérhetőségét,

b) az érintett ingatlan pontos beazonosításához szükséges adatokat és

c) a tervezett településképet érintő tevékenység ismertetését.

(3) A szakmai konzultáció szóban történik.

(4) A szakmai konzultáció az önkormányzat hivatalos helyiségében vagy kérésre, az önkormányzati főépítész döntése alapján a helyszínen is lefolytatható.

(5) A szakmai konzultációról emlékeztető készül, melyet a konzultáció résztvevői aláírásukkal látnak el.

(6) A szakmai konzultációról készített emlékeztetőt a kérelmező megkapja és az önkormányzat nyilvántartásba veszi.

VI.FEJEZET

A Településképi véleményezési eljárás

A kötelező településképi véleményezési eljárás esetei

29. § Településképi véleményezési eljárást kell lefolytatni minden esetben építmény építésére, bővítésére és településképet érintő átalakítására irányuló építési, fennmaradási és összevont engedélyezési eljárást megelőzően.

A településképi véleményezési eljárás részletes szabályai

30. § (1) A településképi véleményezési eljárás a 3. melléklet szerinti kérelem benyújtásával indul.

(2) A településképi véleményezési eljáráshoz kötött építési munkákra vonatkozó építészeti-műszaki tervdokumentációkkal kapcsolatban a településképi vélemény alapját az önkormányzati főépítész szakmai állásfoglalása képezi.

(3) Amennyiben a külön jogszabály szerinti tartalommal és módon véleményezésre benyújtott építészeti-műszaki tervdokumentáció a szakmai konzultáción javasoltaktól eltérő megoldást tartalmaz, azt a településképi követelményeknek való megfelelésről szóló műszaki leírásban indokolni kell.

A településképi véleményezés szempontjai

31. § (1) A településképi véleményezési eljárás során vizsgálni kell, hogy az építészeti-műszaki tervdokumentáció

a) megfelel-e a jelen rendeletben foglalt kötelező előírásoknak,

b) ha volt, akkor figyelembe veszi-e az előzetes tájékoztatás, illetve szakmai konzultáció során írásba foglalt javaslatokat, véleményt, és hogy

c) a b) pont szerinti javaslatoktól eltérő megoldás azokkal egyenértékű vagy kedvezőbb beépítést és településképi megjelenést eredményez-e.

(2) A tervezett telepítéssel kapcsolatban vizsgálni kell, hogy a beépítés módja

a) az (1) bekezdés a) pontjában foglaltakon túl megfelel-e a környezetbe illeszkedés követelményének,

b) figyelembe veszi-e a terep adottságait és annak megfelelő épülettömeget alkalmaz-e,

c) nem jár-e a meglévő terep indokolatlan mértékű átalakításával,

d) megfelelően veszi-e figyelembe a kialakult és az átalakuló környező beépítés adottságait, rendeltetésszerű használatának és fejlesztésének lehetőségeit,

e) figyelembe veszi-e a település egyéb területeiről való rálátási viszonyokat,

f) nem sérti–e egyéb vonatkozásokban a szomszédos ingatlanok tulajdonosainak, használóinak jogos érdekeit,

g) több építési ütemben megvalósuló új beépítés vagy meglévő építmények bővítése esetén

ga) biztosított lesz vagy marad-e az előírásoknak és az illeszkedési követelményeknek megfelelő további fejlesztés, bővítés megvalósíthatósága,

gb) a beépítés javasolt sorrendje megfelel-e a rendezett településképpel kapcsolatos követelményeknek.

(3) A tervezett épület homlokzatának és tetőzetének kialakításával kapcsolatban vizsgálni kell, hogy

a) azok építészeti megoldásai megfelelően illeszkednek-e a kialakult vagy a helyi építési szabályzat előírásai szerint átalakuló épített környezethez,

b) a homlokzat tagolása, a nyílászárók kiosztása összhangban van-e az épület rendeltetésével és használatának sajátosságaival,

c) a homlokzat színezése utcaképi szempontból megfelelő-e,

d) javaslatot ad-e a rendeltetéssel összefüggő reklám, cégtábla és egyéb grafikai elemek elhelyezésére és kialakítására,

e) településképi szempontból kedvező megoldást tartalmaz-e az épület gépészeti és egyéb berendezései, tartozékai elhelyezésére, továbbá hogy

f) a tetőzet kialakítása – különösen hajlásszöge és esetleges tetőfelépítményei – megfelelően illeszkednek-e a domináns környezet adottságaihoz.

(4) A határoló közterülettel való kapcsolatot illetően vizsgálni kell, hogy az építészeti-műszaki tervdokumentációban

a) a közterülethez közvetlenül kapcsolódó szint alaprajzi kialakítása, illetve ebből eredő használata

aa) korlátozza-e a közúti közlekedést és annak biztonságát,

ab) korlátozza-, illetve zavarja-e a gyalogos és a kerékpáros közlekedést és annak biztonságát,

ac) megfelelően veszi-e figyelembe a közterület adottságait és esetleges berendezéseit, műtárgyait, valamint növényzetét, és ebből eredően

ad) a terv megfelelő javaslatokat ad-e az esetleg szükségessé váló – a közterületet érintő – beavatkozásokra,

b) a közterület fölé benyúló építményrészek, illetve szerkezetek és berendezések milyen módon befolyásolják a közterület használatát, különös tekintettel a meglévő, illetve telepítendő fákra, fasorokra.

(5) Az (1)-(4) bekezdésben szereplő szempontokat az önkormányzati főépítészi szakmai állásfoglalás során is figyelembe kell venni.

VII. Fejezet

A településképi bejelentési eljárás

A településképi bejelentési eljárás esetei

32. § (1) Településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni minden közterületről, közforgalom által használt területről vagy közforgalom céljára átadott magánterületről látható, építésügyi hatósági engedélyhez nem kötött építési tevékenység megkezdése előtt, - amennyiben az építtető nem a helyi Önkormányzat - [KM1] az alábbi esetekben:

a) Építési engedéllyel építhető építmény homlokzatának megváltoztatása esetében, ha az építési tevékenység az építmény tartószerkezeti rendszerét, alapozását nem érinti;

b) Meglévő építmény utólagos hőszigetelése, homlokzati nyílászáró áthidalóját nem érintő, de méretét tekintve a meglévőtől eltérő cseréje esetén, a homlokzatfelület színezése esetén;

c) Nettó 20,0 m2 alapterületet az építési tevékenységet követően sem meghaladó méretű kereskedelmi, szolgáltató, illetve vendéglátó rendeltetésű épület építése, bővítése esetén;

d) Nettó 100 m3 térfogatot és 4,5 m gerincmagasságot az építési tevékenységet követően sem meghaladó méretű, nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, bővítése, átalakítása, felújítása esetén;

e) Növénytermesztésre szolgáló üvegház vagy fóliasátor építése, bővítése, megváltoztatása esetén, ha alapterülete meghaladja a 20 m2-t, de nem éri el az 50 m2-t ;

f) Meglévő épület homlokzatához illesztett előtető, védőtető, ernyőszerkezet építése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, bővítése, megváltoztatása esetén;

g) A magánhasználatú kerti víz-, fürdőmedence, kerti tó építése esetén;

h) Kerítés, kerti építmény, húsfüstölő építése, átalakítása esetén;

i) Napenergia-kollektor, szellőző-, klímaberendezés, áru- és pénzautomata létesítése esetén,

j) Építménynek minősülő szelektív és háztartási célú hulladékgyűjtő, tároló elhelyezése esetén;

k) Cégtábla és egyéb grafikai elemek elhelyezése esetén.

(2) Településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni meglévő építmények rendeltetésének megváltoztatása esetén:

a) ha bármely meglévő rendeltetés más célú rendeltetési egységre módosul, vagy

b) a rendeltetési egységek száma változik.

(3) Településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni a település területén önálló reklámtartó építmény építése, reklám-elhelyezés esetén.

A településképi bejelentési eljárás részletes szabályai

33. § (1) A településképi bejelentési eljárás a 4. melléklet szerinti kérelem benyújtásával indul.

(2) A bejelentést papír alapon, két példányban kell benyújtani. A bejelentéshez papíralapú dokumentációt vagy a dokumentációt tartalmazó digitális adathordozót kell mellékelni. A digitális adathordozón benyújtott dokumentáció pdf vagy jpg file formátumú lehet.

(3) A településképi bejelentési eljáráshoz kötött tevékenységekre vonatkozó építészeti-műszaki tervekkel kapcsolatos hatósági határozat alapját az önkormányzati főépítész szakmai állásfoglalása képezi.

(4) A polgármester csak hiánytalanul összeállított építészeti-műszaki tervdokumentációt véleményez. Egy alkalommal hiánypótlásra hívja fel a kérelmezőt, melynek kérelmező 15 napon belül eleget tesz.

(5) A településképi bejelentéshez kötött tevékenység a bejelentés alapján, a tudomásul vételt igazoló hatósági határozat birtokában, az abban foglalt esetleges kikötések figyelembevételével, vagy hatósági határozat hiányában a bejelentéstől számított 16. napon – megkezdhető, ha ahhoz más hatósági engedély nem szükséges.

A településképi bejelentési eljárás szempontjai

34. § (1) A településképi bejelentési eljárás lefolytatása és az építészeti-műszaki tervdokumentáció értékelése során a településképben esztétikusan megjelenő, településképet nem zavaró, az épített és természeti környezethez illeszkedő, és annak előnyösebb megjelenését segítő megoldási szempontokat kell érvényesíteni.

(2) Részletes vizsgálati szempontok:

a) a tervezett megoldás megfelel-e jelen rendelet előírásainak,

b) a tervezett megoldás léptékében, arányaiban megfelelően illeszkedik-e a kialakult településszerkezetbe,

c) a tervezett megoldás nem zavarja-e a környezetében levő épületek, építmények, utcák, terek, használhatóságát,

d) a cégtáblák, egyéb grafikai elemek, továbbá a reklámok, reklámhordozók, reklámhordozót tartó berendezések mérete, nagysága, anyaga, kialakítása megfelel-e a településképhez igazodó esztétikus elhelyezés követelményeinek,

e) a tervezett megoldás harmonikusan illeszkedik-e a környezetébe, figyelembe veszi-e a környező beépítés sajátosságait,

f) a tervezett megoldás kielégíti-e, a helyi építészeti értékek védelmével kapcsolatos építészeti esztétikai elvárásokat,

g) a tervezett megoldás megjelenésével, színezésével, méreteivel nem okoz-e esztétikai és látványbeli zavart, különösen a helyi védett értékek vonatkozásában, valamint a település kiemelt jelentőségű közterületei felőli látványban,

h) meglévő építmények rendeltetésének – részleges vagy teljes – megváltoztatása esetén a helyi építési szabályzat előírásainak megfelel-e.

VIII. Fejezet

A településképi kötelezési eljárás és a településképi bírság

A településképi kötelezési eljárás részletes szabályai

35. § (1) A polgármester ellenőrzi a települési követelmények teljesítését, és ha a szakmai konzultáció, településképi véleményezési eljárás, településképi bejelentési eljárás lefolytatásának elmulasztását észleli, vagy a tevékenység folytatását megtiltotta vagy azt tudomásul vette, de attól eltérő végrehajtást tapasztal,

a) kötelezési eljárást kezdeményez, vagy

b) reklám, reklámhordozó elhelyezése esetén 15 napon belül értesíti a megyei kormányhivatalt.

(2) A kötelezési eljárás hivatalból vagy kérelemre folytatható le.

(3) Kérelemre folytatott településképi kötelezés a polgármesternek benyújtott kérelemmel kezdeményezhető. A kérelemnek legalább az alábbiakat kell tartalmaznia:

a) a kérelmező nevét, címét, elérhetőségét,

b) a kezdeményezett településképi kötelezési eljárás indoklását.

A településképi birság

36. § (1) A polgármester a településkép-érvényesítési eszközök elmulasztása, a településkép-érvényesítési eszközök elmulasztása, a településképi követelmény megszegése, valamint a településképi kötelezésben foglaltak végre nem hajtása esetén, e magatartás elkövetőjével szemben 1.000.000 forintig terjedő bírság kivetését szabja ki, amennyiben a végzésben biztosított határidőn belül a jogszabálysértés nem szűnt meg.

(2) A településképi bírságot az Önkormányzat 74500516-11026785-00000000 számlájára kell megfizetni.

IX. Fejezet

ÖNKORMÁNYZATI TÁMOGATÁSI ÉS ÖSZTÖNTŐ RENDSZER

37. § (1) Az Önkormányzat a védetté nyilvánított helyi építészeti értékek megóvásának, fennmaradásának, megőrzésének elősegítésére forrást biztosíthat.

(2) Az Önkormányzat a helyi egyedi védelem alatt álló épületek felújítása mellett tájékoztató füzetek, kiadványok megjelentetését, kiállítások szervezését, védettség tényét megjelölő táblák elhelyezését, népszerűsítő előadások megtartását és a védett érték megmentését elősegítő pályázati források lehívását is támogathatja.

38. § (1) Az önkormányzati támogatás pályázat alapján nyerhető el.

(2) A Képviselő-testület minden év április 30-ig pályázatot ír ki, meghatározza a pályázati feltételeket.

(3) A pályázatot az önkormányzati főépítészhez kell benyújtani.

(4) A benyújtott pályázatnak/kérelemnek tartalmaznia kell:

a) az építési engedélyezési tervdokumentációt és a jogerős építési engedélyt, amennyiben a tervezett építési tevékenység építési engedély köteles;

b) amennyiben a tervezett építési tevékenység nem építési engedély köteles:

ba) a tervezett felújítás részletes leírását,

bb) helyszínrajzot,

bc) az ingatlan tulajdoni lapját;

c) a megvalósítást szolgáló tételes költségvetést;

d) megpályázott összeg megjelölését,

e) az Önrész rendelkezésre állásáról szóló nyilatkozatot,

f) a megpályázott munka elkészülésének határidejét;

g) előzetes kötelezettségvállalást arra, hogy a támogatás elnyerése esetén a kapott összeget a pályázati feltételek szerint használja fel.

(5) Csak azok a pályázatok részesíthetők támogatásban, amelyeket a munkák megkezdése előtt nyújtanak be és a felújítás költsége részletes kalkulációval igazolható, hitelt érdemlően alátámasztott.

(6) A támogatás odaítélését követően a pályázat nyertesével/kérelmezővel megállapodást kell kötni.

X. Fejezet

Záró rendelkezések

39. § Jelen rendelet a 2018. május 01-én lép hatályba.

40. § Jelen rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti:

(1) Balatongyörök Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2016. (II.23.) önkormányzati rendelete Balatongyörök község településképi védelméről;

(2) Balatongyörök Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2016. (II.23.) önkormányzati rendelete a településképi kötelezési eljárásról.

(3) Jelen Rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a helyi építési szabályzatról szóló 17/2008. (XII.19.) számú rendelet (a továbbiakban: HÉSZ)

a) 4. § (9) bekezdése

b) 7. § (2) bekezdés 7. pontja

c) 7. § (3) bekezdés 7. pontja

d) 9. § (1) bekezdés 7. pontja

e) 10. § (5), (8), (9), (13), (14) bekezdései

f) 11. § (11) bekezdés b. pontja

g) 15. § (4) bekezdés 11. pontja

h) 16. § (1) bekezdés 13. pontja

j) 5. számú melléklet

k) 1. számú függelék

l) 2. számú függelék.

41. § Jelen rendelet hatályba lépésével egyidejűleg a HÉSZ az alábbiak szerint módosul:

(1) 5. § (2) bekezdés

„A tervezési területen az építési engedély teljes közművesítettséghez kötött. A teljes közművesítettség mértéke OTÉK 8. § (2) bekezdés a.) pontja szerint értendő, továbbá légkábel nem létesíthető.”
helyett
„A tervezési területen az építési engedély teljes közművesítettséghez kötött. A teljes közművesítettség mértéke OTÉK 8. § (2) bekezdés a.) pontja szerint értendő.” szövegrész kerül.
6. § (2) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata


5,0/6,5 m•

Jellemzően
magastető lehet


12,0 m

Hullámpala nem lehet.

• Az épületek homlokzatmagasságának egyetlen pontja sem haladhatja meg a 6,5 m-t.

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: 5,0 m. Az épületek homlokzatmagasságának egyetlen pontja sem haladhatja meg a 6,5 m-t.” szövegrész kerül.
6. § (3) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata


5,0/6,5 m•

Jellemzően
magastető lehet


12,0 m

Hullámpala nem lehet.

• Az épületek homlokzatmagasságának egyetlen pontja sem haladhatja meg a 6,5 m-t.

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: 5,0 m. Az épületek homlokzatmagasságának egyetlen pontja sem haladhatja meg a 6,5 m-t.” szövegrész kerül.
6. § (4) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata


5,0/6,5 m•

Jellemzően
magastető lehet


12,0 m

Hullámpala nem lehet.

• Az épületek homlokzatmagasságának egyetlen pontja sem haladhatja meg a 6,5 m-t.

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: 5,0 m. Az épületek homlokzatmagasságának egyetlen pontja sem haladhatja meg a 6,5 m-t.” szövegrész kerül.
6. § (5) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata


5,0/6,5 m•

Jellemzően
magastető lehet


12,0 m

Hullámpala nem lehet.

• saroktelken alkalmazható értékek.

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: 5,0 m. Saroktelken alkalmazható érték: 6,5 m.” szövegrész kerül.
6. § (6) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata


5,0/6,5 m•

Jellemzően
magastető lehet


14,0 m

Hullámpala nem lehet.

• a második szám saroktelken alkalmazható értékek.

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: 5,0 m. Saroktelken alkalmazható érték: 6,5 m.” szövegrész kerül.
6. § (7) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata


4,5 m

Jellemzően
magastető lehet


12,0 m

Hullámpala nem lehet.

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: 4,5 m.” szövegrész kerül.
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint, új légkábel nem létesíthető..”
helyett
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint,” szövegrész kerül.
7. § (1) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata


K tartható ill. 4,5 m

Jellemzően
magastető lehet


9,0 m

Cserépfedés lehet.

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: K tartható ill. 4,5 m.” szövegrész kerül.
7. § (1) bekezdés 9. pontja

Vonatkozó védelmi kategóriák

a.) Örökségvédelem szerint:
▬ Az 5. számú régészeti terület érinti az alábbi ingatlanokat: 179/1-, 182/1-, 186/4-, 188/1-, 193- 197-, 201/3-, 204-, 205/3-, 207/1-, 209 hrsz-ok.
▬ A 11. számú régészeti terület érinti az alábbi ingatlanokat: 154-, 157/1-, 158/5-, 159/6-, 160-162-, 166/3-, 167-170-, 176/1-,./2-, 177-178-, 179/1-, 182/1-, 186/4-, 188/1-, 193-198-, 201/3-, 204-, 205/3-, 207/1-, 208-209-, 212/2-, 213/6-, 215-, 221-, 222/4-, 223-, 237-239-, 242/1-, 396-, 398/1-, 401-404-, 406-407-, 409/1-, 410/1-, 412/2-, 413/1-, 414/1-, 415/2-, 418-, 419/2 hrsz-ok (ld. 2. számú melléklet);
▬Helyi védett utcasor a Kossuth u. mindkét oldala az övezetben (ld.2. számú függelék) -he-
b.) BTSZ szerint:
▬Települési terület U-1
▬Felszíni szennyeződésre fokozottan érzékeny területen fekszenek az övezetek
SZ-1

helyett:

Vonatkozó védelmi kategóriák

a.) Örökségvédelem szerint:
▬ Az 5. számú régészeti terület érinti az alábbi ingatlanokat: 179/1-, 182/1-, 186/4-, 188/1-, 193- 197-, 201/3-, 204-, 205/3-, 207/1-, 209 hrsz-ok.
▬ A 11. számú régészeti terület érinti az alábbi ingatlanokat: 154-, 157/1-, 158/5-, 159/6-, 160-162-, 166/3-, 167-170-, 176/1-,./2-, 177-178-, 179/1-, 182/1-, 186/4-, 188/1-, 193-198-, 201/3-, 204-, 205/3-, 207/1-, 208-209-, 212/2-, 213/6-, 215-, 221-, 222/4-, 223-, 237-239-, 242/1-, 396-, 398/1-, 401-404-, 406-407-, 409/1-, 410/1-, 412/2-, 413/1-, 414/1-, 415/2-, 418-, 419/2 hrsz-ok (ld. 2. számú melléklet);
b.) BTSZ szerint:
▬Települési terület U-1
▬Felszíni szennyeződésre fokozottan érzékeny területen fekszenek az övezetek
SZ-1

kerül.
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint, új légkábel nem létesíthető..”
helyett
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint,” szövegrész kerül.
7. § (2) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata


4,0 m

Jellemzően
magastető lehet


9,0 m

Égetett agyagcserép fedés lehet.

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: 4,0 m.” szövegrész kerül.
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint, új légkábel nem létesíthető..”
helyett
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint,” szövegrész kerül.
7. § (3) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata


6,5 m

Jellemzően
magastető lehet


max 12,0 m

Égetett agyagcserép fedés alkalmazható.

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: 6,5 m.” szövegrész kerül.
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint, új légkábel nem létesíthető..”
helyett
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint,” szövegrész kerül.
8. § (1) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata


K tartható ill. 7,5 m

Jellemzően
magastető lehet


max 12,0 m*

Cserép-, fém- és üveg-fedés alkalmazható.

• Ettől eltérni nagyobb fesztáv lefedéséhez alkalmazandó szerkezetek (fedett uszoda, tornacsarnok, konferencia terem, ideiglenes sátor, stb.) esetén kivételesen lehet.

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: K tartható ill. 7,5 m.” szövegrész kerül.
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint, új légkábel nem létesíthető..”
helyett
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint,” szövegrész kerül.
8. § (2) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata

K tartható ill.
6,5/7,5 m·

Jellemzően
magastető lehet


max 12,0 m**

Cserép-, fém- és üveg-fedés alkalmazható.

· Az épületek homlokzata egyetlen ponton sem lehet 7,5 m-nél magasabb,
·· Ettől eltérni nagyobb fesztáv lefedéséhez alkalmazandó szerkezetek (fedett uszoda, tornacsarnok, konferencia terem, ideiglenes sátor, stb.) esetén kivételesen lehet

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: K tartható ill. 6,5 m. Az épületek homlokzata egyetlen ponton sem lehet 7,5 m-nél magasabb” szövegrész kerül.
8. § (3) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata

K tarható
illetve 4,5 m

Jellemzően
magastető lehet


9,0 m

hullámpala nem lehet.

helyett:

„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: K tarható

illetve 4,5 m.” szövegrész kerül.
8. § (4) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata

K tarható
illetve 4,0 m

Jellemzően
magastető lehet


9,0 m lehet

hullámpala nem lehet.

helyett:

„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: K tarható

illetve 4,0 m.” szövegrész kerül.
9. § (1) bekezdés 2 pontja
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint, új légkábel nem létesíthető..”
helyett
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint,” szövegrész kerül.
9. § (1) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata

8,0 /4,5 m●

Környezetéhez illeszkedő, jellemzően magastetős●● szerkezet legyen.


max. 16,0 m ●●●

Hullámpala nem alkalmazható

· -Torony szerű építmény esetén, jelen szabályzat 10. §. (10) bekezdésében foglaltak szerint kell eljárni
·· Jellemzően magastető fogalma ld. jelen szabályzat 10. §. (8) bekezdésében
···Ettől eltérni nagyobb fesztáv lefedéséhez alkalmazandó szerkezetek esetén kivételesen lehet, az építésügyi hatóság jogkörében hozott döntés alapján.

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: 8,0 m. Torony szerű építmény esetén, jelen szabályzat 10. §. (10) bekezdésében foglaltak szerint kell eljárni.” szövegrész kerül.
9. § (2) bekezdés 2 pontja
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint, új légkábel nem létesíthető..”
helyett
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint,” szövegrész kerül.
9. § (2) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata

K tartható, új épület esetén legfeljebb
4,5 8,0 m lehet

Környezetéhez illeszkedő, jellemzően magastetős● szerkezet legyen.


12,0 m ●●

Cserép-, fém- vagy üvegfedés lehet

· Jellemzően magastető fogalma ld. jelen szabályzat 10. §. (8) bekezdésében
··Ettől eltérni nagyobb fesztáv lefedéséhez alkalmazandó szerkezetek esetén kivételesen lehet, az építésügyi hatóság jogkörében hozott döntés alapján.

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: K tartható, új épület esetén legfeljebb 8,0 m lehet.” szövegrész kerül.
9. § (2) bekezdés 7. pontja

Egyedi előírások

▬Az övezetben létesítendő kerítéssel építészeti összhangban, a kerítés szerves részeként megtervezett, mindösszesen legfeljebb 100 m2 nagyságú épületek -, vagy a kerítéssel építészeti összhangban megtervezett földdel fedett építmények létesíthetők, porta, kapuház, karbantartó helyiség, gépészeti helyiség, iroda, kisebb turisztikai, idegenforgalmi célú üzlethelyiség stb. számára;
▬Az övezet elő-, oldal- és hátsókertjeiben többszintes, gyep, cserje és lombkoronaszinten is zárt növényállomány telepítendő, őshonos fajokkal (ld. OTÉK. 25. §.).
▬ A területen csak őshonos növények telepíthetők (ld. 1. számú függelék).
▬ Fásított parkolók felületét gyephézagos burkolattal kell kialakítani.
▬ Gyalogos közlekedésre alkalmas utak kavicsburkolatot kaphatnak, kétoldali kőszegéllyel kialakítva.
▬ Gépkocsi közlekedésre alkalmas felületek csak kiselemes (kockakő) burkolattal készülhetnek.

helyett:

Egyedi előírások

▬Az övezetben létesítendő kerítéssel építészeti összhangban, a kerítés szerves részeként megtervezett, mindösszesen legfeljebb 100 m2 nagyságú épületek -, vagy a kerítéssel építészeti összhangban megtervezett földdel fedett építmények létesíthetők, porta, kapuház, karbantartó helyiség, gépészeti helyiség, iroda, kisebb turisztikai, idegenforgalmi célú üzlethelyiség stb. számára;

9. § (3) bekezdés 2 pontja
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint, új légkábel nem létesíthető..”
helyett
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint,” szövegrész kerül.
9. § (3) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata

4,5 m

Környezetéhez illeszkedő legyen.


max 6,0 m

Cserép-, fém- vagy üvegfedés lehet

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: 4,5 m.” szövegrész kerül.
9. § (3) bekezdés 7. pontja

Egyedi előírások

▬ A teljes együttest környezetéhez illeszkedően, a minőségi turizmust szolgáló egységben kell megvalósítani.
▬Az övezetben csak olyan létesítmények üzemeltethetők, amelyek megfelelnek:
a.) a kiemelten védett kategória levegőtisztaság-védelmi előírásainak,
b.) nem okoznak a vonatkozó jogszabályban az üdülőterületekre előírt határértéknél nagyobb zaj-, illetve rezgésterhelést.
▬Az övezetben utcafronton kerítés növényzetből kialakított, ill. növényzettel átszőtt (takart szerkezet) lehet

helyett:

Egyedi előírások

▬Az övezetben csak olyan létesítmények üzemeltethetők, amelyek megfelelnek:
c.) a kiemelten védett kategória levegőtisztaság-védelmi előírásainak,
d.) nem okoznak a vonatkozó jogszabályban az üdülőterületekre előírt határértéknél nagyobb zaj-, illetve rezgésterhelést.

9. § (4) bekezdés 2 pontja
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint, új légkábel nem létesíthető..”
helyett
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint,” szövegrész kerül.
9. § (4) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata

7,5 m

Környezetéhez illeszkedő magastető● legyen.


max 14,0 m●●

Cserép-, fém- vagy üvegfedés lehet

● Jellemzően magastető fogalma ld. jelen szabályzat 10. §. (8) bekezdésében,
●●Ettől eltérni nagyobb fesztáv lefedéséhez alkalmazandó szerkezetek esetén kivételesen lehet, az építésügyi hatóság jogkörében hozott döntés alapján.
helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: 7,5 m.” szövegrész kerül.
9. § (4) bekezdés 7. pontja

Egyedi előírások

▬Az övezetben létesítendő kerítéssel építészeti összhangban, a kerítés szerves részeként megtervezett, mindösszesen legfeljebb 100 m2 nagyságú épületek -, vagy a kerítéssel építészeti összhangban megtervezett földdel fedett építmények létesíthetők, porta, kapuház, karbantartó helyiség, gépészeti helyiség, iroda, kisebb turisztikai, idegenforgalmi célú üzlethelyiség stb. számára;
▬Az övezet elő-, oldal- és hátsókertjeiben többszintes, gyep, cserje és lombkoronaszinten is zárt növényállomány telepítendő, őshonos fajokkal (ld. OTÉK. 25. §.).
▬ A területen csak őshonos növények telepíthetők (ld. 1. számú függelék).
▬ Fásított parkolók felületét gyephézagos burkolattal kell kialakítani.
▬ Gyalogos közlekedésre alkalmas utak kavicsburkolatot kaphatnak, kétoldali kőszegéllyel kialakítva.
▬ Gépkocsi közlekedésre alkalmas felületek csak kiselemes (kockakő) burkolattal készülhetnek.

helyett:

Egyedi előírások

▬Az övezetben létesítendő kerítéssel építészeti összhangban, a kerítés szerves részeként megtervezett, mindösszesen legfeljebb 100 m2 nagyságú épületek -, vagy a kerítéssel építészeti összhangban megtervezett földdel fedett építmények létesíthetők, porta, kapuház, karbantartó helyiség, gépészeti helyiség, iroda, kisebb turisztikai, idegenforgalmi célú üzlethelyiség stb. számára;

9. § (6) bekezdés 2. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata

K/6,5·m

Környezetéhez illeszkedő szerkezet legyen


-

Cserép-, fém-, üveg- ill. üveghatású műanyagfedés alkalmazható

· Egyházi épület, templom, kápolna esetén ettől el lehet térni (ld. Jelen szabályzat 10. §. (10) bek).
helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: K/6,5 m. Egyházi épület, templom, kápolna esetén ettől el lehet térni (ld. Jelen szabályzat 10. §. (10) bek)..” szövegrész kerül.
9. § (7) bekezdés 2 pontja
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint, új légkábel nem létesíthető..”
helyett
„A közművesítettség mértéke: 5. § (2) bekezdés szerint,” szövegrész kerül.
9. § (7) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Tetőzet és a tető hajlásszöge

Magastető legnagyobb szélessége

Tető héjazata

7,5 m

Környezetéhez illeszkedő magastető● legyen.


max 14,0 m●●

Szürke pala nem lehet

helyett:
„Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések: A megengedett építménymagasság: 7,5 m.” szövegrész kerül.
13. § (6) bekezdés
„Az erdőterületeken létesíthető építmények építménymagassága legfeljebb 4,5 m magas lehet. Az épületet jellemzően magastetős kialakítással, tájba illeszkedő módon kell kialakítani.
Jellemzően magastető fogalmának meghatározását ld. Általános építészeti előírások 10. § (8) bekezdés;”
helyett:
„Az erdőterületeken létesíthető építmények építménymagassága legfeljebb 4,5 m magas lehet.” szövegrész kerül.
15. § (2) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Terepszint alatti építmény nagysága

Max. 5,0 m •
(homlokzatmagasság legfeljebb 6,5 m)

Az övezetben terepszint alatti építmény alapterülete a telek 10%-át nem haladhatja meg (Bt. 13 § (1) bekezdés)

• A táblázat adatát meghaladó igény esetén (kilátó, híd, torony, víztározó stb.) az építménymagasságot esetenként kell meghatározni, jelen rendelet 10. § (10) bekezdése szerint, a következő előírások betartásával:
▬ 10 méternél magasabb építményeket a környezethez (a domborzati és növényzeti adottságokhoz) illeszkedően kell elhelyezni 55.
56
helyett:

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Terepszint alatti építmény nagysága

Max. 5,0 m •
(homlokzatmagasság legfeljebb 6,5 m)

Az övezetben terepszint alatti építmény alapterülete a telek 10%-át nem haladhatja meg (Bt. 13 § (1) bekezdés)

• A táblázat adatát meghaladó igény esetén (kilátó, híd, torony, víztározó stb.) az építménymagasságot esetenként kell meghatározni, jelen rendelet 10. § (10) bekezdése szerint, a következő előírások betartásával:
55.
56
15. § (3) bekezdés 6. pontja

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Terepszint alatti építmény nagysága

Max. 4,5 m •
(homlokzatmagasság legfeljebb 6,0 m)

Az övezetben terepszint alatti építmény alapterülete a telek 10%-át nem haladhatja meg (Bt. 13 § (1) bekezdés)

• A táblázat adatát meghaladó igény esetén (kilátó, híd, torony, víztározó stb.) az építménymagasságot esetenként kell meghatározni, jelen rendelet 10. § (10) bekezdése szerint, a következő előírások betartásával:
▬ 10 méternél magasabb építményeket a környezethez (a domborzati és növényzeti adottságokhoz) illeszkedően kell elhelyezni 72.
73
helyett:

Az övezetben elhelyezhető épületekre vonatkozó megkötések

Megengedett építménymagasság

Terepszint alatti építmény nagysága

Max. 4,5 m •
(homlokzatmagasság legfeljebb 6,0 m)

Az övezetben terepszint alatti építmény alapterülete a telek 10%-át nem haladhatja meg (Bt. 13 § (1) bekezdés)

• A táblázat adatát meghaladó igény esetén (kilátó, híd, torony, víztározó stb.) az építménymagasságot esetenként kell meghatározni, jelen rendelet 10. § (10) bekezdése szerint, a következő előírások betartásával:
72.
73
15. § (4) bekezdés 10.) pontja
„Az árutermelési mezőgazdasági rendeltetésű területeken létesíthető építményeket jellemzően magastetős kialakítással, tájba illeszkedő módon kell kialakítani. Építményt elhelyezni, meglévő és új ingatlanhatártól legalább 16,0 m elő-, oldal-, és hátsó távolságok megtartásával, szabadon állóan lehet.”
helyett:
„Építményt elhelyezni, meglévő és új ingatlanhatártól legalább 16,0 m elő-, oldal-, és hátsó távolságok megtartásával, szabadon állóan lehet.” szövegrész kerül.
18. § (5) bekezdés
„A közterületen elhelyezhető építményekkel szembeni elvárások:
a.)árusító pavilon legfeljebb 15 m2 alapterülettel, legfeljebb 3,00 m építménymagassággal, magastetős kialakításban létesíthető,
b.) közúti közlekedéssel kapcsolatos várakozóhelyek az egész településben egységes kialakításúak lehetnek,
c.) az építmények közműellátása csak földkábellel történhet,
d.) közterületen építmény elhelyezés miatt fa kivágás nem végezhető.”
helyett:
„A közterületen elhelyezhető építményekkel szembeni elvárások:
a.)árusító pavilon legfeljebb 15 m2 alapterülettel, legfeljebb 3,00 m építménymagassággal létesíthető,
b.) közúti közlekedéssel kapcsolatos várakozóhelyek az egész településben egységes kialakításúak lehetnek,
c.) az építmények közműellátása csak földkábellel történhet,
d.) közterületen építmény elhelyezés miatt fa kivágás nem végezhető.”
szövegrész kerül.
melléklet: Településkép szempontjából meghatározó területek, és a település védett értékei
melléklet: Helyi egyedi és területi védelem
Helyi egyedi védelem alatt álló értékek

cím

hrsz

funkció

védelem megnevezése

1.

Kossuth L. u. 18.

212/2

lakóház

H1

2.

Kossuth L. u. 19.

410/1

lakóház

H1

3.

Kossuth L. u. 21.

412/2

lakóház

H1

4.

Kossuth L. u. 22.

207/1

lakóház

H1

5.

Kossuth L. u. 30.

195-197

lakóház

H1

6.

Kossuth L. u. 31.

421

lakóház

H1

7.

Kossuth L. u. 32.

194

lakóház

H1

8.

Kossuth L. u. 45.

435/1

lakóház

H1

9.

Kossuth L. u. 46.

170

lakóház

H1

10.

Kossuth L. u. 71.

503

lakóház (Bucsy villa)

H1

11.

Kossuth L. u. 53.

460

lakóház

H1

12.

Kossuth L. u. 60.

154

lakóház

H1

13.

Kossuth L. u. 64.

152/2

Jüngling Zoltán Közösségi Ház

H1

14.

Petőfi S. u.

438

Volt BM Számvevőszéki Üdülő

H1

15.

Petőfi S. u. 7.

984

villa

H1

16.

Petőfi S. u. 15.

989

üdülő

H1

17.

Petőfi S. u. 65.

1018

villa

H1

18.

Balaton u. 7.

251/1

lakóház

H1

19.

Balaton u. 9.

253

lakóház

H1

20.

Balaton u. 13.

255

villa

H1

21.

Balaton u. 57.

1012

villa

H1

22.

Balaton u. 15.

256

villa

H1

23.

Szent István u. 12.

621

présház

H1

24.

Eötvös K. u. 24.

476

hétvégi ház (Macavilla)

H1

25.

Eötvös K. u. 118.

692

lakóház

H1

26.

Eötvös K. u. 122.

694/3

présház

H1

27.

Takács József u. 3.

717

présház

H1

28.

Deák F. u. 5.

237

lakóház

H1

29.

Deák F. u. 7.

223

lakóház

H1

30.

Csetény

3323

villa (Szentkirályi villa)

H1

31.

Paphegy

1915

pince

H1

32.

Paphegy

2027

pince

H1

33.

Paphegy

2034

pince

H1

34.

Paphegy

2193

pince

H1

35.

Paphegy

2234

pince

H1

36.

Paphegy

2232

templom

H1

37.

Felsőhegy

1369/1

pince

H1

38.

Kossuth L. u. 14. előtt

szobor

H2

39.

Kossuth L. u. 23. előtt

kereszt

H2

40.

039/1 hrsz. sarkán

kereszt

H2

41.

2456 hrsz.-on

lévő kereszt

H2

Helyi területi védelem alatt álló értékek
Helyi védett utcakép:
- Kossuth Lajos utca 2-60. számok: 154, 157/6, 158/5, 159/6, 160, 161, 162, 166/3, 167, 168, 169, 170, 176/1, 176/2, 177, 178, 179/1, 182/1,186/4, 188/1, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 201/3, 204, 205/3, 207/1, 208, 209, 212/2, 213/6, 215, 221, 222/4,225, 226, 227, 228, 230 231, 232, 233 hrsz.
- Kossuth Lajos utca 5-53. számok: 396, 398/1, 401, 402, 403, 404, 406, 407, 409/1, 410/1, 410/3, 412/2, 413/1, 414/1, 415/2, 418, 421, 422, 427, 428, 429, 432, 433/1, 435, 436/1, 458/1, 459, 460 hrsz.
- Deák Ferenc utca teljes hosszában: 222/4, 223, 229, 237, 238, 239, 242/1, 244, 245 hrsz.
- Balaton utca északi oldala: 247, 248, 249, 250, 251/1, 253, 254, 255, 256, 257.
melléklet: Kérelem településképi véleményezési eljáráshoz
Iktató szám: …………………………

KÉRELEM

településképi véleményezési eljáráshoz

Kérelmező(k) neve:.....................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
Lakcíme: .......................................................................................................................................................................................
Elérhetősége (telefon és e-mail): ..............................................................................................................................................
Kérelmező jogcíme (aláhúzandó): építtető tulajdonos tervező megbízott
Az építési tevékenységgel érintett ingatlan helyrajzi száma: ..............................................................................................
címe: .................................................................................................................................... utca.......................................... hsz.
Építési tevékenység rövid ismertetése, tárgya:.......................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
A kérelem tárgyában korábban született engedélyek, vélemények, emlékeztetők száma, kelte: (ikatatószámot megadni, vagy másolatot csatolni).......................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
A benyújtandó építészeti-műszaki tervdokumentáció tartalma:
ð műszaki leírás (és/vagy technológiai leírás)
o a településképi követelményeknek való megfelelés igazolása
o rendeltetés meghatározása
ð helyszínrajz
o a tervezéssel érintett, valamint a szomszédos telkeken álló építmények,
o a terepviszonyok és a be nem épített területek kialakításának ábrázolásával,
o az érintett közterület adottságainak, berendezéseinek, műtárgyainak és növényzetének ábrázolásával
o a szomszédos építménytetők felülnézeti ábrázolása.
ð az épület működését és tömegalakítását meghatározó jellemző szintek alaprajza,
ð a megértéshez szükséges metszetek,
ð valamennyi homlokzat,
ð utcakép,
ð látványterv vagy modellfotó,
ð fotódokumentáció a tervezési területről és környezetéről,
ð a cégtábla egyéb grafikai elemek ábrázolása, ha tervezett
201.. ……………………….. hó ……….. nap

....................................................................................................

a kérelmező sajátkezű aláírása

melléklet: Kérelem településképi bejelentési eljáráshoz
Iktató szám: …………………………

KÉRELEM

településképi bejelentési eljáráshoz

Kérelmező(k) neve:.....................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
Lakcíme: .......................................................................................................................................................................................
Elérhetősége (telefon és e-mail): ..............................................................................................................................................
Kérelmező neve (aláhúzandó): építtető tulajdonos tervező megbízott
A kérelmezett tevékenységgel érintett ingatlan pontos helyének megjelölése:......................................................... hrsz
címe: .................................................................................................................................... utca.......................................... hsz.
A kérelmezett tevékenység rövid ismertetése, tárgya:..........................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
A kérelmezett tevékenység tervezett időtartama:...................................................................................................................
A kérelem tárgyában korábban született engedélyek, vélemények, emlékeztetők száma, kelte: (másolatot mellékelni is kell)
.........................................................................................................................................................................................................
A benyújtandó egyszerűsített műszaki dokumentáció tartalma:

építési munkákhoz

műszaki leírás: rendeltetés, forma, anyag, méretek, szín stb. leírással

helyszínrajz, alaprajz, a megértéshez szükséges metszetek,

homlokzatok, nézetek anyaghasználat és színek jelölésével

utcakép vagy fotó / látványterv vagy fotó,

közterületi elhelyezés esetén M=1:500 méretarányú, a közmű-szolgáltatókkal dokumentáltan egyeztetett – helyszínrajzot,

Kerítés építés esetén geodéziai felmérés

rendeltetésváltáshoz

tulajdoni lap másolat, alaprajz, külső fénykép

helyszínrajz, a változással érintett alaprajz

műszaki leírás, mely kitér a rendeltetés-változásból adódó környezetterhelés ismertetésére, a gépjárműelhelyezés igazolására, üzletnél technológiai ismertetésére

reklámelhelyezéshez

műszaki leírás: rendeltetés, forma, anyag, méretek, szín leírással

terv vagy fotomontázs

201.. ……………………….. hó ……….. nap

....................................................................................................

a kérelmező sajátkezű aláírása

melléklet: Nem telepíthető növények listája

magyar elnevezés

(tudományos) latin elnevezés

magyar elnevezés

(tudományos) latin elnevezés

fehér akác

Robinia pseudoacacia

gyalogakác

Amorpha fructicosa

bálványfa

Ailantus altissima

kisvirágú nebáncsvirág

Impatiens parviflora

fehér eper

Morus alba

bíbor nebáncsvirág

Impatiens garndiflora

ezüstfa

Eleagnus angustifolia

japán keserűfű-fajok

Fallopia spp.

zöld juhar

Acer negundo

magas aranyvessző

Solidago gigantea

amerikai kőris

Fraxinus pennsylvanica

kanadai aranyvessző

Solidago canadensis

kései meggy

Prunus serotina

selyemkóró

Asclepias syriaca

kanadai nyár

Populus x canadensis

ürümlevelű parlagfű

Ambrosia artemissiiflora

nyugati ostorfa

Celtis occidentalis

arany ribiszke

Ribes aureum

adventív szőlőfajok

Vitis-hibridek

perzsa medvetalp

Heracleum persicum

vadszőlőfajok

Parthenocissus spp.

kaukázusi medvetalp

Heracleum mantegazzianum

süntök

Echinocystit lobata

Sosnowsky-medvetalp

Heracleum sosnowskyi

észak-amerikai őszirózsák

Aster novi-belgii

hévízi gázló

Hídrocortyle ranunculoides

olasz szerbtövis

Xanthium strumaium subsp. italicum

fodros átokhínár

Lagarosiphon major

amerikai karmazsinbogyó

Pytholacca esculenta

nagyvirágú tóalma

Ludwigia grandiflora

japán komló

Humulus japonicus

sárgavirágú tóalma

Ludwigia peploides

átoktüske

Cenchrus incertus

sárga lápbuzogány

Lysichiton americanus

tündérhínár

Cambomba caroliniana

közönséges süllőhínár

Myriophyllum aquaticum

kanadai átokhínár

Elodea canadensis

felemáslevelű süllőhínár

Myriophyllum heterophyllum

aprólevelű átokhínár/vékonylevelű átokhínár

Elodea nuttallii

keserű hamisüröm

Parthenium hysterophorus

moszatpáfrányok

Azolla mexicana, Azolla filicuoides

ördögfarok keserűfű

Persicaria perfoliata

borfa, tengerparti seprűcserje

Baccharis hamilifolia

kuzdu nyílgyökér

Pueraria montana

kaliforniai tündérhínár

Cambomba caroliniana

aligátorfű

Althernanthera philoxeroides

vízijácint

Eichhornia crassipes

óriás rebarbara

Gunnera tinctoria

Microstegium vimineum

tollborzfű

Pennisetum setaceum

függelék: Emlékeztető településképi szakmai konzultációról
Iktató szám: …………………………

EMLÉKEZTETŐ

településképi szakmai konzultációról

Készült: dátum:............................................... hely: ................................................................... PMH
Jelen vannak: ...............................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
A szakmai konzultációval érintett ingatlan helyrajzi száma: ..............................................................................................
címe: .................................................................................................................................... utca.......................................... hsz.
Tárgy: ............................................................................................................................................................................................
Felvetett kérdések/javaslatok:....................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
Tervek csatolva: igen nem
.........................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................
Aláírások:
önkormányzati főépítész Kérelmező
függelék: Védett építmények önkormányzati támogatása

Védett építmények önkormányzati támogatása

______________________________________________________________________________
Figyelem!
Mielőtt kitölti a kérelmet, győződjön meg arról, hogy a felújítandó épület szerepel-e a …/2018.(…) Ök. rendelet helyi egyedi védett épületeket és építményeket felsoroló 2. mellékletében.
______________________________________________________________________________
A kérelmező neve ……………………………………………………………………………………………
Lakcíme: …………………………………………………………………………………………………
Telefonszáma: ……………………………………………………………………………………………
A településképi jelentőségű épület, építmény pontos helyének megjelölése:
Balatongyörök, ………………………………………………………(út, utca stb),………………………………… (házszám)
Helyrajzi szám: ………………………,
Épületrész megnevezése (pl. homlokzat, oromfal, tetőzet, ablak, kapu, kerítés stb): ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
A felújítani kívánt épület, épületrész jelenlegi állapotának rövid ismertetése, leírása:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
A támogatási kérelem indoklása:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Kötelező mellékletek:
- a meglévő eredeti állapotról színes fotók, rajzok stb.
- tulajdoni lap
- építési engedélyezési tervdokumentáció, jogerős engedélyezési határozat, ha építési engedély köteles a megvalósítani kívánt beruházás
- költségvetés-tervezet a munka során felmerülő összes költségről, az önrész és az igényelt önkormányzati támogatás részletezésében a szükséges önrész rendelkezésre állásáról szóló igazolás
A pályázat/kérelem benyújtója aláírásával kötelezettséget vállal arra, hogy az önkormányzati támogatás elnyerése esetén a kapott összeget a pályázatban meghirdetett, illetve az építési engedélyben leírt munkálatokra, az esetlegesen a Képviselő-testület által megszabott feltételekkel használja fel.
201.. ……………………….. hó ……….. nap
……………………………….
a kérelmező sajátkezű aláírása
függelék: Telepítésre javasolt növények jegyzéke
Az alábbi jegyzek ajánlás, a felsoroltakon kívül számos további honos növényfaj megtalálható, alkalmazható.
A lakóterület kertje:
Javasolt kialakításának előzménye és mintája a parasztkertek hagyománya, melynek számos vonása ma is megtalálható a Balaton-felvidék településein. Ez kiegészíthető a klimatikus adottságoknak megfelelő, honos növényzet.
· gyepterületek:
Kialakításánál a lakókertben az egyetlen fajból álló, fajszegény gyepek helyett a területen előforduló több fűfaj és más alacsony lágyszárú növényzet használatával virágos gyep létesítése javasolt. Kialakítása természetes úton, vagy fűmag keverék vetésével történhet. (Pl. Sport keverékkel megerősödő gyepre Margitsziget keverékkel es apró díszítő lágyszárúakkal faj gazdag, természetes hatású pázsit telepítése.) A gyep széleinél, vagy kevésbé taposott foltokban a környék szép vadvirágai ültethetők.
Többféle fűmag használatával a természeteshez közelebb álló gyep kialakítása.
Javasolt alkotók:
francia perje (Arrhenatherum elatius), karcsú fényperje (Koeleria cristata), prémes gyöngyperje (Melica ciliate), sziklai csenkesz (Festuca pseudodalmatica), kései perje (Cleistogenes serotina), vékony csenkesz (Festuca valesiaca)
· A fű felületét apró növésű lágyszárúak díszíthetik, pl.
százszorszép (Bellis perennis), vajszínű ördögszem (Scabiosa ocroleuca), kakukkfű (Thymus sp), veronika fajok (Veronica sp), hasznos földitömjén (Pimpinella saxifraga), fehér here (Trifolium repens)
- A gyep széleinél, vagy kevésbé taposott foltokban a környék szép vadvirágai telepíthetők, pl. hóvirág (Galanthus nivalis), széles levelű salamonpecsét (Polygonatum latifolium), illatos ibolya (Viola odorata), gyöngyvirág (Convallaria majalis), télizöld meténg (Vinca minor)
A kertet szegélyezhetik alacsony növésű, ill. helyenként magasabb virágos növények. Kedvező a fűszer és gyógynövények használata is. A kerítések, támfalak felületét díszcserjék sora élénkítheti. Nagyobb felület esetén feltétlenül szükséges a kőbástyára, kerítésre felkúszó, vagy lecsüngő növényzet telepítése.
· Alacsony növésű szegélyvirágok:
pocsinrózsa (Portulaca grandiflora), petúnia (Petunia hybrida) árvácska (Viola wittrockiana), körömvirág (Calendula oficinalis) jácintok (Hyacinthus sp), lila sáfrány (Crocus vernus), fehér nárcisz (Narcissus poeticus), aranysáfrány (Crocus aureus), csupros nárcisz (N. pseudonarcissus), kék nőszirom (Iris germanica), tazetta nárcisz (N. tazetta), pompás nárcisz (N. incomparabilis), törökszegfű (Dianthus barbatus). törpe bársonyvirág (Tagetes patula), kerti szegfű (Dianthus caryophyllus), búzavirág (Centaurea cyanus), lenvirágú habszekfű (D. plutnaris), szikla-bőrlevél (Bergenia crassifolia)
· Magasabb kerti virágok:
nefelejcs (Myosotis silvestris), tornyos harangvirág (Campanula pyramidalis), őszirózsa fajok (Aster sp), ezüstös pipitér (Anthemis biebersteiniaia), kerti margaréta (Chrysanthhemum maximum), estike (Hesperis matronalis), mezei margaréta (C. leucantheum), erdei szellőrózsa (Anemone sylvestris), kerti szarkaláb (Consolida ajacis), fehér liliom (Lilium candidum), japán árnyliliom (Hosta 1ancifolia), tűzliliom (Lilium bulbiferum), pálma liliom (Yucca filamentosa), tulipánfélék (Tulipa sp.), bugás lángvirág (Phlox paniculata), oroszlánszáj (Antirrhinum majus), kerti fátyolvirág (Gypsophila elegans), bárányfarok (Amaranthus hypochondriacus)
· kerti díszként is használható fűszer- és gyógynövények: üröm fajok
(Artemisia sp.), izsóp (Hypossus officinalis), levendula (Lavandula angustifolia), rozmaring (Rosmarinus officinalis), kerti ruta (Ruta graveolens), orvosi zsálya (Salvia officinalis), kakukkfű fajok (Thymus serpyllum, T. sp.), bazsalikom (Ocymum basalicum)
· kerítést kísérő díszcserjék
kerti madárbirs (Cotoneaster horizontalis), tűztövis (Pyracantha coccinea), egybibés galagonya (Craetegus monogyna), szederfajták (Rubus sp.), nyári orgona (Buddleia davidii), közönséges orgona (Syringa vulgaris), mályva (Hibiscus siriacus)
· felkúszó és lecsüngő növényzet (támfalra, kerítéshez, kőfal elé)
trombita folyondár (Campsis radicans), sarkantyúka (Tropaeolum majus), tatár lonc (Lonicera tatarica), magyar lonc (Lonicera tellmaniana), borostyán (Hedera helix), kék hajnalka (lpomoea tricolor), ligeti szőlő (Vitis silvestris), bíboros hajnalka (I. purpurea)
· kőfalakat, támfalakat élénkítő növényzet (a kúszónövényekkel együtt alkalmazva)
sziklai ternye (Alyssum saxatile), fehér varjúháj (Sedum album), rózsás kövirózsa (Sempervivum marmoreum),borsos varjúháj (Sedum acre)
· A lakótelkek fái:
A régi falusi kertekben jellemzőek a haszonfák voltak, főleg a kevés permetezést igénylő gyümölcsfák. Más fákat csak megtűrtek nem vágtak ki -, ha kivételesen szép volt. pl. kislevelű hárs (Tilia cordata), berkenye (Sorbus sp.), vadkörte (Pyrus pyraster), tölgy (Quercus sp.)
· Javasolt gyümölcsfák és cserjék
dió (Juglans regia), kajszibarack (Prunus armeniaca), őszibarack (Prunus persica), mandula (Prunus dulcis), szilva (Prunus domestica), meggy (Prunus cerasus), cseresznye (Cerasus sp.), alma (Malus domestica), körte (Pyrus communis), eperfa (Morus alba), szőlő (Vitis vinifera), füge (Ficus carica) málna (Rubus ideaus), piros ribizli (Ribes spicatum), egres (Ribes uva-crispa), mogyoró (Corylus avellana)
Sajátos hangulatot adhat a különféle dísztökök (Cucurbita pepo), a kúszó bab (Phaseolus sp.), napraforgó (Helianthus annuus) mértéktartó alkalmazása.
A lakótelken a felsorolt növényfajokból ízléssel összeválogatva alakítható ki a virágos gyep, néhány árnyékot adó (gyümölcs)fa, a széleken cserjék, virágok, a kerítést kísérő magasabb virágok vagy cserjesor, a nagyobb függőleges felületeket vagy kőfalat derítő kúszónövények, sziklai növényzet. A lakóházat, tornácot, falmélyedéseket cserepes dísznövények gazdagíthatják, legjellemzőbb a muskátli (Pelargonium zonale).
Közterületek, parkok növényzete:
Alapvető szempont, hogy a területen honos növényfajok, fák es cserjék használatával kerüljenek kialakításra. Nagyszámú fa, bokor alkalmazása esetén a lágyszárúak, virágok a kezelt parkok jellegét kevésbé határozzák meg, a növények nemesítésével távoli területeken honos virágok mindennapi alkalmazása elterjedt. A díszparkokban a honos fajok alkalmazása mellett lágyszárúak esetében kisebb mértékben elfogadott a zöldfelületek karakteréhez igazodó nemesített más fajok ültetése is.
· Fák a településközpontban, a templom körül es a jelentősebb középületeknél
kislevelű hárs (Tilia cordata), vadgesztenye vagy bokrétafa (A.esculus hippocastarium), molyhos tölgy (Quercus pubescens), kocsánytalan tölgy (Quercus oetrae)
· További honos fafajok
mezei juhar (Acer campestre), mezei szil (Ulmus minor), magas kőris (Fraxinus exceksior), virágos v. mannakőris (Fraxinus omus), madárberkenye (Sorbus aucuparia) Színezheti az összetételt egy-egy rezgő nyár (Populus tremula), nyír (Betula pendula), eperfa (Morus alba).
· Cserjék
madárbirs (Cotoneaster sp.), cserszömörce (Cotinus coggygria), egybibes galagonya (Crataegus rnonogyna), kecskerágó (Euonymus sp.), veresgyűrű som (Cornus sanguinea), kökény (Prunus spionosa)
· Díszcserjék
közönséges fagyal (Ligustrum vulgare), mogyoró (Corylus avellana), orgona (Syringa vulgaris), A lakókerteknél felsorolt gyümölcsfák, cserjék, kúszónövények is alkalmazhatók a hely függvényében.
Külterületeken ajánlott növényzet:
Szőlőhegyeken a történeti szőlőművelés fenntartásával csak a pince bejáratnál jellemző a kis gyepterület. Az épület vagy boltpince mellett diófák ültetése általános, melyek egyben a pince árnyékolását is szolgálják. Esetleg telepíthető néhány gyümölcsfa, főként csonthéjasok, és cserjék. A tájidegen növényzet alkalmazását mindenképp kerülni kell.
A települések további külterületén megtalálhatók a természeti értéket hordozó rétek, gyepek, nádasok, mélyfekvésű, vizes élőhelyek és a patakokat, élővízfolyásokat kísérő természetes növényzet. E területek természetes növényzetének megőrzése, a változatlan élőhelyi feltételek fenntartása szükséges. Tájképi értékük mellett ökológiai kapcsolatot, sok állatfaj számára menedéket jelentenek a patakot szegélyező és az út menti fasorok, sövények.
A védett táj egyediségének megőrzéséhez a településeken, különösen a külterületen kerülni kell a tájidegen növényfajok használatát. Az arborétumok és díszparkok gyűjteményének kivételével a Balaton-felvidéki táj szépségét a sokféle élőhelyet jellemző honos növényzet gazdagsága adja. Ezért a tájidegen fajok egyedei (pl. a fenyők (Picea sp)) csak igen kis mértékben, inkább csak egy-két jelentős épülethez kapcsolva jelenjenek meg a településeken. A lakó- es üdülőtelkek, de különösen a külterületek, szőlőhegyek területén, a tájidegen fajok (tű- és pikkelylevelűek, tuják (Thuja occidentalis)) ültetése feltétlenül kerülendő.
A nyomvonalas infrastruktúra létesítésénél (út, közművezetékek) különösen fontos a bolygatott területek helyreállítása, a telepítésre kerülő növényzetnek a honos állományból történő megválasztása, a terület élőhelyi adottságainak függvényében.
2
3
1

A bevezető részt módosította az 5/2018. (IV. 23.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2019. április 24. napjától

2

Megjegyzés: A fentiekben rögzített nyilatkozatok kötik a települési önkormányzatot a településképi véleményezési, bejelentési és kötelezési eljárás során.

3

Önkormányzati főépítész nyilatkozata():................................................................................................................................