Balatongyörök Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2023. (IV. 21.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátásokról és azok igénybevételéről

Hatályos: 2023. 05. 01

Balatongyörök Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2023. (IV. 21.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátásokról és azok igénybevételéről

2023.05.01.

Balatongyörök Község Önkormányzata Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 1. § (2) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §-ában, 32. § (1) bekezdésének b) pontjában és (3) bekezdésében, 45. § (1) és (3) bekezdésében, 48. § (4) bekezdésében, 132. § (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésének a) pontjában foglalt, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

A rendelet célja, alapelvei

1. § (1) A rendelet célja, hogy a képviselő-testület eleget tegyen a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban Sztv.) által előírt szabályozási kötelezettségének, és a szociális gondoskodás hatáskörébe tartozó feladatait tekintve megállapítsa az egyes ellátásokra való jogosultság feltételeit, az ellátás megállapításának, kifizetésének, folyósításának, valamint felhasználása ellenőrzésének szabályait.

(2) Az önkormányzat által biztosított és megszervezett szociális gondoskodás célja és rendeltetése az, hogy segítséget nyújtson azoknak, akik életkoruk, egészségi állapotuk, jövedelmi és vagyoni helyzetük folytán problémáik megoldására önerőből nem képesek. Az ellátást igénylők kötelesek arra, hogy helyzetük javítása érdekében, a tőlük elvárható módon mindent megtegyenek, amennyiben pedig a támogatásra szoruló élethelyzet nekik felróható okból következett be, életmódjuk, életvezetésük megváltoztatásával kötelesek elősegíteni helyzetük javítását.

(3) A szociális gondoskodás biztosítása érdekében az önkormányzat valamint annak szervei, továbbá a településen működő oktatási, egészségügyi és civil szervezetek kötelesek együttműködni, a tudomásukra jutott, gondoskodást igénylő problémák megoldását kötelesek kezdeményezni.

A rendelet hatálya

2. § A rendelet hatálya kiterjed:

a) A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdése szerint Balatongyörök Község közigazgatási területén lakcímmel rendelkezőkre;

b) Az Szt 6. §-a alapján azon hajléktalan személyekre, akik az ellátás igénybevételekor nyilatkozatukban tartózkodási helyként Balatongyörök Község illetékességi területét jelölték meg;

c) Lakcímükre tekintet nélkül az Szt 7. § (1) bekezdésében meghatározott személyekre.

Értelmező rendelkezések

3. § (1) E rendeletben használt fogalmak tekintetében az Szt., továbbá a végrehajtására kiadott jogszabályok irányadó rendelkezései szerint, azokkal összhangban kell megfelelően értelmezni.

(2) E rendelet alkalmazása szempontjából létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetnek minősül az Szt. 45. § (4) bekezdésében foglaltakon túl:

a) a lakhatás elvesztése,

b) a család jövedelmi viszonyaiban váratlan jövedelemkiesés, a jövedelem elvesztése,

c) betegség.

(3) Létfenntartási gondnak tekinthető különösen:

a) étkezés, élelmezés hiánya,

b) áramszolgáltatás vagy ivóvízellátás korlátozása, megszűnése.

Eljárási rendelkezések

4. § (1) Az e rendeletben szabályozott szociális ellátások megállapítása iránti kérelmet az ügyfél személyesen, törvényes képviselője vagy meghatalmazottja útján, postai úton vagy elektronikusan nyújthatja be, az 1–8. mellékletek szerinti formanyomtatványokon.

(2) Az (1) bekezdés szerinti formanyomtatványok beszerezhetőek a Hivatalban, valamint letölthetőek az önkormányzat honlapjáról.

(3) A Hivatal a kérelmező által benyújtott kérelmeket és igazolásokat, valamint a közölt adatok valódiságát megvizsgálja, szükség estén környezettanulmányt végezhet.

(4) Az ellátásokra való jogosultság elbírálásához a kérelmező köteles a maga, valamint a családjában, háztartásában élők személyi adatairól, jövedelmi, vagyoni viszonyairól nyilatkozni, továbbá a jövedelmi viszonyokra vonatkozó adatokat, bizonyítékokat becsatolni. Amennyiben kérelmező jövedelmét igazolni nem tudja, erre vonatkozóan büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozatot tehet. A nyilatkozatban foglaltak valódiságát a Hivatal ellenőrizheti.

(5) Ha a (3) bekezdés szerinti jövedelemnyilatkozatban foglaltak vitathatóak, az Szt. 10. § (6) bekezdése, valamint a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet (továbbiakban: Szvhr.) 3. §-ában foglaltak szerint kell eljárni.

(6) Az e rendeletben szabályozott pénzbeli és természetbeni ellátásokra való jogosultság elbírálása során alkalmazott jövedelemszámításnál az Szt. 10. § (2)-(5) bekezdésében, vagyonvizsgálat esetén az Szt. 4. §-ában foglaltak az irányadók.

(7) Adathiányosan előterjesztett kérelem esetén, 8 napon belül a kérelmezőt – a határidő megjelölésével hiánypótlásra kell felhívni.

(8) Az e Rendeletben szabályozott szociális ellátásokkal kapcsolatos hatáskörét a Képviselő-testület a Polgármesterre ruházza át.

5. § (1) A jogosulatlanul igénybevett ellátásra vonatkozó szabályokat az Szt. 17. §-a tartalmazza.

(2) Ha az Önkormányzat Képviselő-testülete és polgármestere hatáskörébe tartozó szociális ellátás megtérítését rendeli el, a megtérítés összegét, illetve pénzegyenértékét és a kamat összegét – amennyiben annak megfizetése a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyeztetné – méltányosságból

a) csökkentheti vagy elengedheti, ha a visszafizetésre kötelezett személy családjának egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének két és félszeresét,

b) részletekben fizettetheti meg.

6. § A szociális ellátásokra vonatkozó adatkezelésre az Szt. 18-24. §-ában foglaltak az irányadók.

II. Fejezet

Pénzbeli ellátások

Települési támogatás

7. § Balatongyörök Község Önkormányzata az alábbi pénzbeli települési támogatásokat biztosítja:

a) rendkívüli települési támogatás

b) lakhatási támogatás

c) gyógyszertámogatás

d) ápolás, gondozás céljából nyújtott települési támogatás

e) temetési támogatás

Rendkívüli települési támogatás

8. § (1) Kérelemre vagy hivatalból a képviselő-testület rendkívüli települési támogatásban részesíti azt a személy, aki önmaga, illetve családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni, vagy alkalmanként jelentkező többletkiadások (betegség, elemi kár) miatt anyagi segítségre szorul, és családjában az egy főre számított havi nettó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 400 %-át, egyedülélő esetében a 500 %-át.

(2) Rendkívüli települési támogatás csak azon kérelmező részére állapítható meg, akinél a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzet önhibáján kívül következett be. Kérelmező ennek igazolására köteles csatolni - a saját magára (amennyiben munkaképes korú) továbbá a vele közös háztartásban élő munkaképes korú, de jövedelemmel nem rendelkező hozzátartozójára vonatkozóan - a Zala Vármegyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Osztályának igazolását arról, hogy álláskeresőként nyilvántartják, de részére a hatóság megfelelő állást felajánlani nem tud.

(3) A rendkívüli települési támogatás összege alkalmanként legalább 5. 000 forint, de legfeljebb 100.000 forint lehet.

(4) Egy naptári éven belül ugyanaz a család, illetve személy kettő alkalommal, mindösszesen 200.000 forint rendkívüli települési támogatásban részesíthető, beleértve a természetbeni ellátásként nyújtott települési támogatás összegét is.

Lakhatási támogatás

9. § (1) A lakhatási támogatás a szociálisan rászoruló háztartások részére a háztartás tagjai által lakott lakás, vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez nyújtott hozzájárulás. A lakhatási támogatás a villanyáram-, a víz- és gázfogyasztás, a csatornahasználat és hulladékszállítás díjához, a lakbérhez vagy az albérleti díjhoz, a lakáscélú pénzintézeti kölcsön törlesztőrészletéhez, a közös költséghez, illetve a tűzelőanyag költségéhez nyújtható.

(2) Lakhatási támogatásra jogosult az a személy, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 400 %-át, egyedülálló esetén annak 500 %-át.

(3) A lakhatási támogatás összege háztartásonként 6000 Ft /hó.

(4) A lakhatási támogatás a kérelem benyújtásának hónapja első napjától adható egy év időtartamra.

(5) Lakhatási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(6) Az (5) bekezdés alkalmazásában külön lakásnak kell tekinteni a társbérletet, az albérletet és a jogerős bírói határozattal megosztott lakás lakrészeit.

(7) A lakásban való tartózkodás jogcímét lakcímkártyával, lakásbérleti szerződéssel igazolni szükséges.

(8) A kérelemhez csatolni szükséges valamennyi szolgáltatói számlát, kivéve az albérleti díj hozzájárulásra irányuló kérelemnél, ahol az albérleti díj összegét tartalmazó érvényes szerződést, megállapodást kell csatolni.

Gyógyszertámogatás

10. § (1) Kérelemre gyógyszerkiadások viseléséhez települési támogatás biztosítható rászorultsági alapon annak a személynek, akinek a járási hivatal közgyógyellátásra való jogosultságot nem állapított meg, és akinek a családjában az egy főre számított havi nettó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 300 %-át, egyedül élő esetén annak 350 %-át és a havi rendszeres gyógyító ellátás költsége a szociális vetítési alap összegének 25 %-át eléri, vagy meghaladja.

(2) Az (1) bekezdés alapján megállapított települési támogatás havi összege a szociális vetítési alap összegének 20%-ával azonos.

(3) A gyógyszerkiadások viselése céljából nyújtott települési támogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell a jövedelemigazoláson kívül a szükséges gyógyszereket, azok havi adagját, a gyógykezelés időtartamát is feltüntető háziorvosi vagy szakorvosi igazolást, valamint a gyógyszertár igazolását az orvosi igazoláson szereplő gyógyszerek, illetve gyógyászati segédeszközök költségéről.

(4) A gyógyszerkiadásokhoz nyújtott települési támogatást a kérelem benyújtását követő hónap első napjától egy évre kell megállapítani, azzal, hogy aki ezen időtartam alatt közgyógyellátásra való jogosultságot szerez köteles erről az önkormányzatot értesíteni, és a részére a gyógyszerkiadások viseléséhez megállapított települési támogatást e naptól meg kell szüntetni.

Ápolás, gondozás céljából nyújtott települési támogatás

11. § (1) Települési támogatás állapítható meg annak a nagykorú, balatongyöröki lakóhelyű személynek, aki a 18. életévét betöltött tartósan beteg hozzátartozójának ápolását, gondozását végzi, és részére a járási hivatal ápolási díjat nem folyósít.

(2) A 18. életévét betöltött tartósan beteg hozzátartozójának ápolása, gondozása céljából nem állapítható meg települési támogatás annak az igénylőnek, akinek családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem meghaladja a szociális vetítési alap összegének 400%-át, egyedülálló esetén 500%-át. Az igénylőnek háziorvosi szakvéleménnyel kell igazolni a hozzátartozó tartósan beteg állapotát.

(3) A (2) bekezdés alapján megállapított települési támogatás havi összege a mindenkori központi költségvetési törvényben meghatározott ápolási díj alapösszegének 80%-ával azonos.

(4) A (2) bekezdés alapján megállapított települési támogatásban részesülő napi 4 órát meg nem haladó munkát vállalhat.

(5) Az ápolási tevékenységhez nyújtott települési támogatást, a kérelem benyújtását követő hónap első napjától egy évre kell megállapítani, azzal, hogy aki ezen időtartam alatt ápolási díjra való jogosultságot szerez köteles erről az önkormányzatot értesíteni, és a részére megállapított települési támogatást e naptól meg kell szüntetni.

(6) Az ápolási jogosultság megállapításánál, illetve megszüntetésénél az Szt. 42. § (1)-(3) bekezdései az irányadók.

(7) Az ápolt személy halála esetén, az ellátás folyósítását a halál bekövetkeztének hónapjának utolsó napjával meg kell szüntetni.

Temetési támogatás

12. § (1) Települési támogatás nyújtható kérelemre annak, aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott (temettető), annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy tartásra köteles hozzátartozója volt ugyan, de a temetési költségek viselése saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti. Települési támogatás annak az eltemettetőnek nyújt az Önkormányzat, akinek a családjában az egy főre számított havi nettó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 600 %-át, egyedülélő esetén annak 700 %-át.

(2) A támogatás összege nem lehet kevesebb a helyben szokásos legolcsóbb temetés költségeinek 10%-ánál, de elérheti annak teljes összegét is, ha a temetési költségek viselése a kérelmezőnek vagy családjának a létfenntartását veszélyezteti.

(3) Balatongyörök községben, a helyben szokásos legolcsóbb temetés költségét a Képviselő-testület 250.000 forintban állapítja meg.

(4) A települési támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell a temetés költségeiről a segélyt kérő vagy a vele közös háztartásban élő családtagja nevére kiállított számlák eredeti példányát.

(5) A (4) bekezdésben meghatározott számlákra a megállapított támogatás összegét vagy a kérelem elutasításának tényét, valamint a határozat számát rá kell vezetni, majd a számlákat a kérelmező részére vissza kell adni.

(6) A települési támogatás a temetés költségeit igazoló számla hiányában is – utólagos elszámolási kötelezettség mellett – megállapítható.

III. Fejezet

Természetben nyújtott szociális ellátások

13. § (1) Az adott pénzbeli ellátás tekintetében egyes pénzbeli ellátások egészben vagy részben, természetbeni szociális ellátás formájában is nyújthatóak.

(2) Az önkormányzat a következő természetben nyújtott szociális ellátásokat állapítja meg:

a) települési támogatás

b) köztemetés

c) házi segítségnyújtás igénybevételéért fizetendő térítési díj támogatása

Gyermekétkeztetési térítési díj támogatása

14. § (1) Települési támogatásként gyermekétkeztetési térítési díjtámogatás nyújtható kérelemre természetben annak a személynek, aki az általános iskolába vagy középiskolába járó gyermekére való tekintettel rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre nem jogosult és az étkezésért térítési díj fizetésére kötelezett.

(2) A támogatást annak a szülőnek, nevelőszülőnek vagy gyámnak lehet megállapítani, akinek a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg az szociális vetítési alap legkisebb összegének 400 %-át, egyedülálló esetén 450 %-át.

(3) A támogatás mértéke gyermekenként a mindenkori étkezési költség 50%-a.

(4) Az étkezési térítési díj támogatási összege a szolgáltatást nyújtó intézménynek kerül átutalásra.

(5) A támogatást a kérelem benyújtása hónapjának első napjától kezdődően, az adott nevelési évre, illetve tanévre kell megállapítani.

(6) Gyermekétkeztetési térítési díj támogatás megállapítása iránti kérelmet évente meg kell újítani.

Köztemetés

15. § (1) Balatongyörök Önkormányzata közigazgatási területén elhunyt személy közköltségen történő eltemettetéséről az önkormányzat polgármestere önkormányzati hatáskörben – a halálesetről való tudomásszerzést követő 30 napon belül – gondoskodik, ha

a) nincs vagy nem lelhető fel az eltemettetésre köteles személy, vagy

b) az eltemettetésre köteles személy az eltemettetésről nem gondoskodik.

(2) Az elhunyt személy elhalálozása időpontjában fennálló lakóhelye (a továbbiakban: utolsó lakóhely) szerinti települési önkormányzat a köztemetés költségét az (1) bekezdés szerinti önkormányzatnak megtéríti. A megtérítés iránti igényt a köztemetés elrendelésétől számított hatvan napon belül kell bejelenteni.

(3) Az elhunyt személy utolsó lakóhelye szerinti települési önkormányzat

a) a költségeket hagyatéki teherként a területileg illetékes közjegyzőnél bejelenti, vagy

b) az eltemettetésre köteles személyt a köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezi.

(4) A (3) bekezdés b) pontjában meghatározott megtérítési kötelezettség alól részben vagy egészben különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén a polgármester mentesítheti az eltemettetésre köteles személyt.

(5) Amennyiben a visszafizetésre kötelezett személy családjának a köztemetés költségeinek megtérítése megélhetését súlyosan veszélyeztetné – méltányosságból

a) elengedheti, ha a visszafizetésre kötelezett személy családjának egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a szociális vetítési alap összegét, és vagyonnal nem rendelkezik, vagy

b) 50%-át elengedheti, és kérelemre részletekben fizettetheti meg, ha a visszafizetésre kötelezett személy családjának egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének kétszeresét.

(6) Ha az elhunyt személynek utolsó lakóhelye nem volt, vagy az nem ismert, úgy a temetési költséget viselő önkormányzat a (3) bekezdés szerint jár el.

Házi segítségnyújtás igénybevételéért fizetendő térítési díj támogatása

16. § (1) A térítési díj támogatása a 18. § szerinti házi segítségnyújtásban részesülő ellátott részére és állapítható meg 1 éves időtartamra, amennyiben az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 400%-át.

(2) A támogatás mértéke az igénylő részére megállapított gondozási díj 30%-a.

(3) A megállapított támogatás folyósítása a szolgáltató felé történő közvetlen utalással történik.

(4) A kérelemhez a jogosultság igazolására a kérelmező köteles benyújtani a Keszthely és Környéke Kistérségi Többcélú Társulás Szociális Szolgáltató Központtal kötött megállapodást a házi segítségnyújtás szociális ellátás megállapításáról, továbbá csatolni köteles a gondozónője javaslatát a támogatás igénybevételéről.

(5) A térítési díj támogatására irányuló kérelmet az ellátott nevében a gondozója is benyújthatja.

IV. Fejezet

Személyes gondoskodást nyújtó ellátások

Étkeztetés

17. § (1) Az önkormányzat azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkezéséről gondoskodik, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában szociálisan rászorultnak kell tekinteni:

a) aki nyugellátásban vagy nyugdíjszerű ellátásban részesül,

b) életkortól függetlenül azt, akinek a szolgáltatás nyújtását az egészségi állapota indokolja,

c) a súlyosan mozgáskorlátozott személyt,

d) a súlyos fogyatékos személyt,

e) a pszichiátriai beteget,

f) a szenvedélybeteget,

g) akire tekintettel ápolási díjat folyósítanak,

h) a hajléktalant,

i) az egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatásban részesülő személyt.

(3) Az étkeztetés történhet

a) házhozszállítással,

b) a jogosult általi elvitellel.

(4) A szociális étkeztetés megállapítása iránti kérelmet a 2. melléklet szerinti formanyomtatványon a Vonyarcvashegyi Közös Önkormányzati Hivatal Balatongyöröki Kirendeltségénél lehet benyújtani az Szt. és a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevételéről szóló 9/1999. (XI.24.) SzCsM rendeletben meghatározott feltételekkel. A polgármester és az ellátását igénybe vevő között kötendő megállapodás az Szt. 94/C. § (3) bekezdésében foglaltakat tartalmazza.

(5) Az étkeztetésért térítési díjat kell fizetni. Az intézményi térítési díjat az önkormányzat képviselő-testülete minden évben külön rendeletben határozza meg

(6) Az intézményi térítési díjat az Sztv. 115. § (1) bekezdésében foglaltak figyelembevételével kell megállapítani.

(7) A szociális ebédnek a kiosztóhelytől történő házhozszállítását az önkormányzat saját költségén teljesíti. A házhozszállítás szükségességét a háziorvosnak igazolnia kell.

(8) A személyi térítési díj összege 50%-os mértékben csökkenthető, ha a kérelmező családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 100%-át, egyedülálló esetén 150%-át.

(9) A személyi térítési díj mérséklése iránti kérelmek ügyében a polgármester határozattal dönt.

(10) A fenntartó ingyenes ellátásban részesíti azt a jogosultat, akinek a családja jövedelemmel (Sztv. 119/C. §) nem rendelkezik, ingatlan vagyona, valamint tartásra köteles és képes hozzátartozója nincs.

(11) A szociális étkeztetést az önkormányzat vállalkozási szerződés alapján, vásárolt élelmezés útján látja el.

(12) Az étkeztetés biztosítását meg kell szüntetni, ha

a) az ellátás megszüntetését a jogosult kéri,

b) az ellátás megállapítása határozott időre történt,

c) az ellátott az ellátást előzetes bejelentés nélkül tartósan (legalább egy hónapig) nem vette igénybe, s ezt utólag elfogadható módon nem mentette ki,

d) az ellátott a részére megállapított személyi térítési díj megfizetését figyelmeztetés ellenére elmulasztotta.

(13) Az ellátás megszüntetésére az (1) bekezdés c) és d) pontok esetében az igénybevételi naplót vezető, tesz javaslatot a polgármester felé

(14) Az étkeztetés megszüntetéséről a polgármester határozatot hoz, mellyel értesíti az ellátottat, illetve törvényes képviselőjét, valamint a pénzügyi ügyintézőt.

Házi segítségnyújtás

18. § (1) Házi segítségnyújtás keretében a szolgáltatást igénybe vevő személy saját lakókörnyezetében kell biztosítani az önálló életvitel fenntartása érdekében szükséges ellátást, az Sztv. 63. §-ában foglalt feltételekkel.

(2) Balatongyörök község Önkormányzata a szolgáltatást társulási formában látja el a Keszthely és Környéke Kistérségi Többcélú Társulás Szociális Szolgáltató Központtal.

(3) A házi segítségnyújtás igénybevételére irányuló kérelmet a Keszthely és Környéke Kistérségi Többcélú Társulás Szociális Szolgáltató Központ intézmény vezetőjénél kell benyújtani.

Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás

19. § (1) A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás a saját otthonukban élő, egészségi állapotuk és szociális helyzetük miatt rászoruló, a segélyhívó készülék megfelelő használatára képes időskorú vagy fogyatékos személyek, illetve pszichiátriai betegek részére az önálló életvitel fenntartása mellett felmerülő krízishelyzetek elhárítása céljából nyújtott ellátás. Jelzőrendszeres házi segítségnyújtást a házi segítségnyújtást végző szociális szolgáltató, illetve intézmény biztosíthat.

(2) Balatongyörök község Önkormányzata a szolgáltatást társulás formájában látja el a Keszthely és Környéke Kistérségi Többcélú Társulás Szociális Szolgáltató Központtal.

(3) A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás igénybevételére irányuló kérelmet a Keszthely és Környéke Kistérségi Többcélú Társulás Szociális Szolgáltató Központ intézmény vezetőjénél kell benyújtani.

Családsegítés

20. § (1) Balatongyörök Község Önkormányzata a szociális és mentálhigiénés problémák, illetve egyéb krízishelyzet miatt segítséget igénylő személyek, családok számára az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése céljából családsegítő szolgáltatást biztosít a Zalaszántó székhelyű Család- és Gyermekjóléti Szolgálat közreműködésével.

(2) A családsegítés keretében az Sztv. 64. § (2) bekezdésében foglalt szolgáltatásokat biztosítani kell.

(3) A Családsegítő Szolgálatnak az egyén és a család számára nyújtott szolgáltatása térítésmentes.

Támogató szolgáltatás

21. § (1) A támogató szolgáltatás célja a fogyatékos személyek lakókörnyezetben történő ellátása, elsősorban a lakáson kívüli közszolgáltatások elérésének segítése, valamint életvitelük önállóságának megőrzése mellett a lakáson belüli speciális segítségnyújtás biztosítása, melyet Balatongyörök község Önkormányzata társulás formájában lát el a Keszthely és Környéke Kistérségi Többcélú Társulás Szociális Szolgáltató Központtal.

(2) A támogató szolgáltatás keretében az Sztv. 65/C. § (3) bekezdésében foglaltakat biztosítani kell.

(3) A támogató szolgáltatás igénybevétele során szociálisan rászorultnak minősül a súlyosan fogyatékos személy.

(4) A (3) bekezdés alkalmazásában súlyosan fogyatékos a külön jogszabály szerinti fogyatékossági támogatásban, vakok személyi járadékában, illetve magasabb összegű családi pótlékban részesülő személy.

(5) Az ellátás igénybevételére irányuló kérelmet a Keszthely és Környéke Kistérségi Többcélú Társulás Szociális Szolgáltató Központ intézmény vezetőjénél kell benyújtani.

Záró rendelkezések

22. § (1) Jelen rendelet rendelkezéseit a hatályba lépése után indult ügyekben kell alkalmazni.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg Balatongyörök Község Önkormányzata Képviselő-testületének a szociális ellátásokról és azok igénybevételéről szóló 4/2015. (III. 27.) önkormányzati rendelete.

23. § Ez a rendelet 2023. május 1-jén lép hatályba.

1. melléklet a 10/2023. (IV. 21.) önkormányzati rendelethez