Zalaszentjakab Község Önkormányzat Képviselő-testülete 3/2020.(II.12.) Önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2020. évi költségvetéséről

Hatályos: 2020. 12. 03

Zalaszentjakab Község Önkormányzat Képviselő-testülete 3/2020.(II.12.) Önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2020. évi költségvetéséről

Zalaszentjakab Község Önkormányzat képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában, valamint a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat – és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 138. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. §. (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, figyelemmel a Magyarország 2020. évi központi költségvetéséről szóló 2019. évi LXXI. törvény helyi önkormányzatokra vonatkozó előírásaira az alábbi rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya a képviselő-testületre terjed ki.

A költségvetés bevételei és kiadásai

2. § (1) .[1] A képviselő-testület az önkormányzat 2020. évi költségvetését:

66.866.287 Ft

Költségvetési bevétellel

66.866.287 Ft

Költségvetési kiadással

0 E Ft
0 E Ft
0 E Ft

Költségvetési egyenleggel
-ebből működési
felhalmozás

állapítja meg.

(2) Az (1) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási bevételeket és kiadásokat a rendelet 1. melléklete alapján határozza meg a képviselő-testület.

(3) A költségvetési kiadásokat és azok részletezését a 2. melléklet, a 2.1. melléklet. szerint állapítja meg.

(4) A költségvetési bevételeket és azok részletezését a 3. melléklet és a 3.1. melléklet szerint állapítja meg.

(5) A költségvetés nem tartalmaz olyan fejlesztési célokat, melyek magvalósításához adósságot keletkeztető ügylet megkötése válhat szükségessé, így ezen adósságot keletkeztető ügyletek várható együttes összege nulla.

A költségvetés részletezése

3. § (1) A Képviselő-testület az önkormányzat 2020. évi költségvetését részletesen a következők szerint állapítja meg:

(2) Az Önkormányzat működési célú bevételeinek és kiadásainak mérlegét közgazdasági tagolásban a 4. melléklet tartalmazza.

(3) Az Önkormányzat felhalmozási célú bevételeinek és kiadásainak mérlegét közgazdasági tagolásban az 5. melléklet tartalmazza

(4) Az Önkormányzat kötelező, önként vállalt és államigazgatási feladataihoz kapcsolódó kiadásokat és bevételeket a 6. melléklet tartalmazza.

(5) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő felhalmozási kiadásokat felújítási célonként a 7. melléklet szerint határozza meg.

(6) Az önkormányzat által adott közvetett támogatásokat, adott kedvezményeket a 8. melléklet tartalmazza.

(7) A 2020. évi költségvetési támogatásokat jogcímenkénti bemutatását a 9. melléklet tartalmazza.

(8) Többéves kihatással járó döntésekből származó fizetési kötelezettségeket az önkormányzat 2020-ben nem tervez, előző évekről áthúzódó kötelezettsége nincs.

(9) Az Önkormányzat 2020. évi előirányzat-felhasználási tervét a 10. melléklet tartalmazza.

(10) Az Önkormányzat éves létszám-előirányzatát a 11. melléklet tartalmazza.

(11) Az Önkormányzat saját bevételeinek részletezését az adósságot keletkeztető ügyletből származó tárgyévi fizetési kötelezettség megállapításához a 12. melléklet tartalmazza.

(12) Az önkormányzat költségvetési évet követő két év tervezett előirányzatai főbb csoportokban – tájékoztató jelleggel – a 13. melléklet tartalmazza.

(13) Az Önkormányzat előre nem tervezhető kiadásaira 2 000 000Ft tartalékot képez.

(14) Az Önkormányzat a köztisztviselői illetményalapot 46 380 Ft-ban állapítja meg.

A költségvetés végrehajtásának szabályai

4. § (1) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.

(2) A költségvetési hiány elkerülése érdekében évközben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások alakulását és a bevételek növelésének lehetőségeit.

(3) Kiegészítő támogatás igényléséről a működőképességet veszélyeztető helyzet esetében a polgármester gondoskodik, külön képviselő-testületi döntés alapján.

(4) Amennyiben év közben a gazdálkodási feltételekben olyan kedvezőtlen változások következnek be, melyek a költségvetés végrehajtását alapvetően veszélyeztetik, a polgármester a képviselő-testület utólagos jóváhagyása mellett, - teljes önkormányzati körben - a kötelezettségvállalási (pénzfelhasználási) jogköröket felfüggesztheti, vagy korlátozhatja.

(5) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert az önkormányzat költségvetési elszámolási számláján az átmenetileg szabad pénzeszközök betétként történő elhelyezésére, rövid lejáratú értékpapír vásárlására.

(6) Kifizetést csak a költségvetési rendeletben jóváhagyott célokra és feladatokra lehet teljesíteni. Többletfeladattal járó kötelezettségvállalás csak a források egyidejű biztosításával és az előirányzat emelésével egyidejűleg történhet.

(7) Többletbevételek terhére kötelezettséget csak oly módon lehet vállalni, hogy a pénzeszközök költségvetési számlán történő jóváírása megelőzze a kötelezettségvállalás dátumát.

(8) Az Önkormányzat esetében a polgármester, az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 4/2013. (I.11.) számú Kormányrendelet alapján elrendelheti meghatározott behajthatatlan követelések törlését.

(9) A képviselő-testület tudomásul veszi, hogy az átmeneti időszakban (2020. január 1-től a tárgyévi költségvetés elfogadásáig) a polgármester az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 25. § (3) bekezdése alapján intézkedett a bevételek beszedéséről és a kiadások teljesítéséről. Az átmeneti időszakban teljesített bevételek és kiadások a 2011. évi CXCV. törvény 25. § (4) bekezdése szerint ezen költségvetési rendeletbe és mellékleteibe beépültek, azt tartalmazzák.

(10) A költségvetéssel összefüggő intézkedéseket a képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzatában és a jelen rendeletben átruházott hatáskör alapján a polgármester jogosult megtenni.

(11) Az önkormányzati pályázatokról és azok önrészének mértékéről a képviselő testület határozattal dönt.

(12) Az államháztartás alrendszereiből, továbbá az EU forrásokból finanszírozott vagy támogatott szervezetek számára számadási kötelezettséget kell előírni a részükre céljelleggel juttatott összegek rendeltetésszerű felhasználásáról. A finanszírozó köteles ellenőrizni a felhasználást és a számadást. Amennyiben a finanszírozott vagy támogatott szervezet, illetve magánszemély az előírt számadási kötelezettségének határidőben nem tesz eleget, e kötelezettségének teljesítéséig a további finanszírozást, támogatást fel kell függeszteni. A támogatások jogszabálysértő vagy nem rendeltetésszerű felhasználása esetén a felhasználót – külön jogszabályokban meghatározottak szerint – visszafizetési kötelezettség terheli.

(13) Zalaszentjakab Község Önkormányzata a 2020. évben bevételeit és kiadásait a Takarékbank Zrt-nél vezetett számlákon bonyolítja.

(14) Házipénztára készpénz ellátását a Takarékbank Zrt pénztárából való készpénzfelvétellel biztosítja.

(15) A képviselő-testület az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 109. § (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a készpénzben teljesített kiadások eseteit az alábbiak szerint határozza meg: a K1-K9 rovatokon teljesített kiadások kiadási tételenként 200.000 Ft-ot meg nem haladó mértékig teljesíthetők készpénzben.

Az előirányzatok módosítása

5. § (1) A képviselő-testület a költségvetési rendelet előirányzat-módosítás, előirányzat-átcsoportosítás átvezetéseként - az első negyedév kivételével - negyedévenként, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.

(2) Az önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosítására a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításra a polgármester az alábbiak szerint jogosult:

A működési kiadások személyi és dologi kiadási előirányzatain belül, a feladatok közötti átcsoportosítást engedélyezheti. Új feladatokra csak a források egyidejű megjelölésével lehet átcsoportosítani.

(3) Az átruházott hatáskörben történt átcsoportosításokról a polgármester a negyedévet követő költségvetési rendelet módosítás keretében köteles beszámolni.

(4) A saját határkörben hozott döntések a későbbi években – a Képviselő-testület által jóváhagyottnál nagyobb – többletkiadással nem járhatnak.

(5) Az előirányzat-módosításokat a polgármester felhatalmazása alapján – a jegyző irányításával – a pénzügyi ügyintéző készíti elő jóváhagyásra a polgármester, illetve a képviselő-testület részére.

(6) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.

A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

6. § (1) Az önkormányzat ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző felelős.

(2) Az Önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról arra jogosult vállalkozóval való szerződés útján gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.

7. §

Ez a rendelet kihirdetést követő napon lép hatályba, rendelkezéseit a 2020. költségvetési év során alkalmazni kell.