Csávoly Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2023. (XII. 15.) önkormányzati rendelete

a szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni ellátásokról

Hatályos: 2024. 01. 01

Csávoly Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2023. (XII. 15.) önkormányzati rendelete

a szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni ellátásokról

Hatályos: 2024. 01. 01

Csávoly Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 32. § (3) bekezdésében, 45. § (1) bekezdésében, 132. § (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdése 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. Fejezet

A RENDELET CÉLJA ÉS HATÁLYA

1. § E rendelet célja, hogy meghatározza Csávoly Községi Önkormányzat (a továbbiakban: önkormányzat) által biztosított szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni szociális ellátásokat, az egyes ellátásokra való jogosultság feltételeit, az egyes ellátások megállapításának, kifizetésének, folyósításának, valamint felhasználása ellenőrzésének szabályait.

2. § E rendelet hatálya Csávoly község illetékességi területén a kérelem benyújtásától számított legalább 1 éve lakcímmel rendelkező és életvitelszerűen legalább ezen időpont óta Csávolyon is élő, a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(2) bekezdése, (3) bekezdése szerinti személyekre, az Szt. 7. § (1) bekezdése szerinti esetben az önkormányzat területén jogszerűen tartózkodó, az Szt. 3. § (1) bekezdése szerinti személyekre és az Európai Szociális Kartát megerősítő országoknak Magyarország területén jogszerűen tartózkodó állampolgáraira is.

1. Értelmező rendelkezések

3. § (1) E rendeletben használt fogalmak magyarázatánál az Szt. 4. §-ában meghatározottakat a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel kell alkalmazni.

(2) E rendelet alkalmazásában

a) gyermekét egyedül nevelő: az a szülő vagy törvényes képviselő, aki hajadon, nőtlen, elvált, özvegy vagy házastársától külön él, kivéve, ha élettársa van;

b) váratlan kiadás: előre nem látható és nem tervezhető esemény következtében keletkezett többletköltség, amely veszélyezteti a jogosult vagy a vele közös háztartásban élők létfenntartását;

c) vagyon: az Szt. 4. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott vagyon.

d) környezettanulmány: az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény szerinti helyszíni szemlén felvett jegyzőkönyv vagy feljegyzés, amely rögzíti a kérelmező szociális, családi, vagyoni, egészségügyi, lakás- és egyéb körülményeit, továbbá az ügyre vonatkozó lényeges nyilatkozatokat és megállapításokat;

e) lakás: a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 91/A. § 1. pontjában meghatározott helyiségcsoport. Külön lakásnak az egy lakcímen lévő két vagy több lakás akkor tekinthető, ha legalább a gáz- és áramfogyasztás mérésére külön mérővel rendelkezik.

2. A hatásköri szabályok

4. § (1) Az elsőfokú feladat- és hatásköröket a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester gyakorolja.

(2) Az elsőfokú feladat- és hatáskör gyakorlója dönt

a) a támogatásra való jogosultság megállapításáról, módosításáról, felülvizsgálatáról és megszüntetéséről,

b) a jogosulatlanul igénybe vett támogatás megtérítéséről, illetve a megtérítés méltányosságból történő elengedéséről vagy csökkentéséről, továbbá a részletfizetés engedélyezéséről.

(3) Az elsőfokú döntés ellen benyújtott fellebbezés ügyében másodfokú szervként Csávoly Községi Önkormányzat Képviselő-testülete jár el.

II. Fejezet

ELJÁRÁSI SZABÁLYOK

5. § (1) A rendeletben szabályozott ellátások iránti kérelmet az arra rendszeresített formanyomtatványon a Felsőszentiváni Közös Önkormányzati Hivatal Csávolyi Kirendeltségéhez (a továbbiakban: KÖH) kell benyújtani.

(2) A támogatások megállapítása iránti kérelmet a rendelet vonatkozó melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani, melyhez - a rendkívüli szociális krízishelyzetre tekintettel nyújtott települési támogatás iránti kérelem kivételével - mellékelni kell:

a) a rendelet 1. melléklete szerinti jövedelemnyilatkozatot, valamint a közös háztartásban élők jövedelemigazolásait,

b) a rendelet 2. melléklete szerinti vagyonnyilatkozatot.

(3) A jövedelemnyilatkozatban feltüntetett jövedelmekről szóló, az Szt. 10. § (2)-(5) bekezdése szerinti igazolásokat vagy azok másolatát is csatolni szükséges. Az igazolható jövedelemmel nem rendelkezőknek büntetőjogi felelősségük tudatában kell nyilatkozniuk jövedelmükről, vagyonukról.

(4) A lakcím megállapítása szempontjából a személyi adat- és lakcímnyilvántartás adatai az irányadóak. Ettől akkor lehet eltekinteni, ha a településen lakóhellyel rendelkező, de életvitelszerűen külföldön vagy más településen élő személy e körülményt hitelt érdemlően (pl. iskolalátogatási bizonyítvánnyal, munkáltatói igazolással) bizonyítja.

(5) A hivatal a bejelentett és nyilvántartásba vett adatok valódiságát ellenőrizni jogosult. Valótlan tartalmú nyilatkozat, vagy igazolás esetén a kérelem elutasítható, a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett támogatást pedig vissza kell követelni.

(6) Amennyiben az (5) bekezdés szerinti adatok felülvizsgálata indokolt, a KÖH környezettanulmányt készít a kérelmező lakásán. Nem szükséges környezettanulmány, ha más egyéb eljárás során keletkezett iratokból az igénylő körülményei ismertek vagy legfeljebb 6 hónappal a kérelem beadását megelőzően már készítettek környezettanulmányt. A környezettanulmányok elkészítésében az illetékes családsegítő- és gyermekjóléti szolgálat szükség esetén közreműködhet.

(7) Amennyiben a kérelmező együttműködési kötelezettségének nem tesz eleget, a szükséges igazolásokat nem csatolja, vagy nem teszi lehetővé környezettanulmány elkészítését, kérelmét el kell utasítani.

(8) A jogosultság megállapításakor az Szt. 10. § (2)–(6) bekezdéseit kell alkalmazni. Amennyiben a kérelmező a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által folyósított ellátásban részesül, az ellátás tárgyévi összegéről szóló értesítést csatolni kell.

(9) Az e rendeletben meghatározott feltételekkel biztosítandó települési támogatások megállapításakor minden esetben figyelembe kell venni a háztartás Szt. 4. § (1) bekezdése a)-b) pont szerinti jövedelmét és vagyonát.

(10) Az e rendeletben meghatározott rendszeres települési támogatások havi összege a határozat meghozatalát követően havonta utólag, a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig, a rendkívüli települési támogatások összege a határozathozatalt követő 15 napon belül kerül utalásra, kifizetésre.

(11) Az e rendeletben meghatározott feltételekkel biztosítandó települési támogatások megállapítása iránt folyó eljárásban az Szt. 4. § (1) bekezdésében meghatározott vagyon esetén a kérelmet – a rendkívüli krízishelyzetre tekintettel nyújtott települési támogatás iránti kérelem kivételével - szociális rászorultság hiányában el kell utasítani.

6. § E rendeletben meghatározott ellátások finanszírozására Csávoly Községi Önkormányzatának költségvetésében kell előirányzatot biztosítani.

III. Fejezet

ELLÁTÁSOK FORMÁI

7. § (1) Az önkormányzat által meghatározott feltételek mellett megállapítható támogatás:

a) rendszeres települési támogatások,

b) rendkívüli települési támogatások.

(2) A rendszeres települési támogatás a lakhatáshoz kapcsolódó kiadások viseléséhez nyújtott rendszeres települési támogatás, mely pénzben nyújtható.

(3) A rendkívüli települési támogatás:

a) a rendkívüli települési támogatás, mely pénzben vagy természetben avagy mindkettőben nyújtható.

b) a rendkívüli szociális krízishelyzetre tekintettel nyújtott települési támogatás, mely pénzben vagy természetben avagy mindkettőben nyújtható.

IV. Fejezet

A RENDSZERES TELEPÜLÉSI TÁMOGATÁS

8. § (1) A lakhatáshoz kapcsolódó kiadások viseléséhez rendszeres települési támogatást kell megállapítani annak a személynek,

a) akinek háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 160 %-át,

b) gyermekét egyedül nevelő esetén a szociális vetítési alap összegének 200%-át,

és akinek vagyona sem neki, sem a vele közös háztartásban élőknek nincs.

(2) A támogatás a villanyáram-, a víz- és a gázfogyasztás, szemétszállítás díjához nyújtható.

(3) A támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek számától.

(4) A kérelmet a 3. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.

(5) A támogatás megállapításához az 5. § (2)–(3) bekezdés szerinti igazolásokon túl be kell csatolni

a) azon közüzemi szolgáltató által kiállított, 30 napnál nem régebbi számlát, ahova a kérelmező a támogatás folyósítását kéri, és

b) az érintett lakás használati jogcímét igazoló irat másolatát.

(6) A támogatást a kérelem benyújtása hónapjának első napjától - legfeljebb - egy évre lehet megállapítani. A támogatást a KÖH a kérelemben megjelölt szolgáltatónak havi átutalással teljesít.

(7) A támogatás összege a 8. § (1) bekezdés a) pont szerinti kérelmező esetén havi 3000 Ft, a 8. § (1) bekezdés b) pont szerinti kérelmező esetén havi 3500 Ft.

V. Fejezet

A RENDKÍVÜLI TELEPÜLÉSI TÁMOGATÁS

3. Rendkívüli települési támogatás

9. § (1) Rendkívüli települési támogatás nyújtható annak a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került személynek, aki az alábbi együttes feltételeknek megfelel:

a) önmaga, illetve a vele közös háztartásban élők létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni és,

b) akinek háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 600%-át,

c) gyermekét egyedül nevelő esetében a szociális vetítési alap összegének 700 %-át

és akinek vagyona sem neki, sem a vele közös háztartásban élőknek nincs.

(2) Az Szt. szerint aktív korú, állástalan, igazolható havi rendszeres jövedelemmel nem rendelkező kérelmező, rendkívüli települési támogatás megállapítása iránti kérelem esetében, a kérelmet elbíráló hatóság felhívására köteles az állami foglalkoztatási szervnél álláskeresőként nyilvántartásba vetetni magát és az állami foglalkoztatási szervvel folyamatosan együttműködni.

(3) Létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzet különösen:

a) a megélhetést érintő előre nem tervezhető többletkiadás

b) kérelmezőt ért elemi kár, egyéb családi tragédia bekövetkezése

c) a lakhatás elvesztésének veszélye

d) a váratlan betegség, baleset, orvosi kezelés miatti jelentős jövedelemkiesés

e) a temetési költség viselése

f) gyógyszer-, gyógyászati kellék költség viselése

g) a közüzemi szolgáltatás kikapcsolásának veszélye

h) a szociális válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartása

i) a gyermek beiskoláztatása, élelmezése, ruházkodása

j) a gyermekintézmények térítési díjának kifizetése

k) a születendő gyermek fogadásának előkészítése

l) a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásának biztosítása

m) a gyermek családba való visszakerülésének elősegítése

n) nyugdíj vagy a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló törvény szerint folyósított ellátás kifizetése a jogosultság megállapításának elhúzódása miatt késik.

(4) A kérelmezőnek a kérelmében indokolnia kell a települési létfenntartási támogatásra való rászorultságát.

(5) A rendkívüli települési támogatás eseti jelleggel, valamint havi rendszerességgel oly módon, hogy a támogatás összege esetenként nem haladhatja meg a 60 000 Ft.

(6) A havi rendszerességgel megállapított támogatás időtartama legfeljebb egy év.

(7) A rendkívüli települési támogatást a 4. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.

(8) A rendkívüli települési támogatás készpénzben, banki átutalással avagy természetben, illetve egyszerre pénzbeli és természetbeni ellátás formájában is biztosítható.

(9) A megállapított rendkívüli települési támogatás a célzott felhasználás biztosítása érdekében családgondozó részére is kiutalható.

4. A rendkívüli szociális krízishelyzetre tekintettel nyújtott települési támogatás

10. § (1) A rendkívüli szociális krízishelyzetre tekintettel nyújtott települési támogatás jövedelemhatárhoz nem kötött támogatás és jövedelmi feltételek vizsgálata nélkül a (2) bekezdés szerint szükséghelyzetbe került személyek számára hozzáférhető.

(2) Rendkívüli szociális krízishelyzetre tekintettel támogatás nyújtható annak, aki a neki fel nem róható okból olyan létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe (a továbbiakban: krízishelyzet) került, hogy annak átmeneti megoldására önállóan (ebbe beleértendő: sem családja, sem szűkebb környezete) külső segítség nélkül képtelen, a segítség elmaradása helyrehozhatatlan kárt okozna, a krízishelyzet elhárítása érdekében egyéb támogatást nem tud igénybe venni és ezáltal a saját vagy a vele közös háztartásban élők élete, testi épsége, egészsége, lakhatása közvetlen veszélybe kerül.

(3) A támogatás megállapítása soron kívül is történhet.

(4) A kérelem az 5. melléklet szerinti formanyomtatványon kérhető. Kivételes esetben a kérelem szóban is előadható, melyhez a KÖH 3 napon belül környezettanulmányt vesz fel.

(5) A kérelmezőnek a környezettanulmányban foglalt határidőn belül a KÖH felé be kell nyújtania a krízishelyzetet igazoló dokumentumokat.

(6) A támogatás megítélésénél mérlegelni kell azon intézkedéseket, melyet a kérelmező a krízishelyzet kialakulása megelőzésére korábban tett, pl. ingó- és ingatlanbiztosítás megléte.

(7) A támogatás - mely természetben vagy pénzben avagy mindkettőben is nyújtható - legmagasabb egyszeri összege nem haladhatja meg az 1 000 000 Ft-ot.

VI. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉS

11. § Ez a rendelet 2024. január 1-jén lép hatályba.

12. § Hatályát veszti a szociális ellátásokról szóló 2/2020. (I. 31.) önkormányzati rendelet.