Sándorfalva Város Önkormányzata Képviselő-testületének 30/2009. (X. 29.) önkormányzati rendelete

a közterület nevek megállapításáról, a házszámozás, valamint az utcanév táblák és a házszámtáblák elhelyezésének rendjéről

Hatályos: 2021. 05. 01- 2023. 02. 09

Sándorfalva Város Önkormányzata Képviselő-testületének 30/2009. (X. 29.) önkormányzati rendelete

a közterület nevek megállapításáról, a házszámozás, valamint az utcanév táblák és a házszámtáblák elhelyezésének rendjéről

2021.05.01.

Sándorfalva Város Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló, többször módosított 1990. évi LXV. tv. 10. § h.pontja, és a 16. § (1) bekezdésében, továbbá az 1991. évi XX. Htv. 39. § (2) bekezdésben, az 1992. évi LXVI. törvénynek a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról, és a törvény végrehajtásáról szóló 146/1993. (X. 26.) Kr. valamint a magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló 303/2007. (XI. 14.) Kr. rendelkezéseire figyelemmel Sándorfalva város városrészei, közterületei nevének megállapítására, megváltoztatására, nyilvántartására, alkalmazására, továbbá a közterületek névtábláinak elhelyezésére és a házszámozásra vonatkozó szabályok meghatározására ezen rendeletet alkotja.

I. A rendelet hatálya, célja, fogalmai

1. § (1) Jelen rendelet hatálya Sándorfalva város közigazgatási területére terjed ki.

(2) A rendelet hatálya kiterjed:

a) A földrajzi nevek megállapításának és megváltoztatásának rendjére.

b) Az ingatlan –nyilvántartásban magánút megnevezésű közlekedési célú területekre, melyek a közforgalom számára megnyitottak.

c) A házszám keletkezésével, a közterületek névtábláinak elhelyezésével, karbantartásával kapcsolatos eljárásra.

(3) Az államigazgatási helynévről, domborzat –tájnévről, a területnévről, a víznévről, a természetvédelmi területek nevéről, valamint a közlekedési és hírközlési létesítmények nevéről külön jogszabály rendelkezik.

2. § A rendelet célja, hogy Sándorfalva város közigazgatási területén egységesen szabályozza a város bel- és külterületén kialakult, vagy kialakuló városrészek, közterületek nevének megállapításához, a név- és házszámtáblák elhelyezéséhez fűződő hatásköröket, feladatokat, jogokat és kötelezettségeket.

3. §1

II. Elnevezések megállapítása és megváltoztatása

4. § (1)2 Városrészek, közterületek nevének megállapítása, megváltoztatása Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete hatáskörébe tartozik. Erre irányuló döntést kezdeményezhet a Képviselő-testület, a Polgármester, a Képviselő, a Jegyző, Sándorfalva Város Díszpolgára, bármely sándorfalvi székhelyű civil szervezet, valamint helyi lakos. A javaslatot – amennyiben arra jogosult természetes vagy jogi személy teszi – a Képviselő-testület köteles tárgyalni.

(2) Az elnevezések megállapítására, illetve megváltoztatására, vonatkozó javaslatokat- a Pánzügyi és Településfejlesztési Bizottság véleményezésével -, a polgármester készíti és terjeszti elő, melynek alapján a képviselő-testület határozatban dönt.

(3)3 Az elne4vezéssel kapcsolatos eljárásban biztosítani kell, hogy a város lakossága a javasolt elnevezés tekintetében véleményt nyilváníthasson. Az ezzel kapcsolatos felhívást a helyben szokásos módon kell közzétenni. A javaslatokat a megjelenéstől számított 15 napon belül a felhívásban megjelölt helyen, időben, és formában lehet leadni.

(4) Új közterület elnevezéséről szóló döntés előkészítését a közterületet érintő telekalakítási engedélyezési eljárással egyidejűleg kell megkezdeni és a földhivatali bejegyzést megelőzően döntést kell hozni.

(5) A város belterületén minden közterületet, külterületen minden olyan Sándorfalva Város Önkormányzatának tulajdonában lévő utat, mely Sándorfalva Szabályozási terve és Helyi Építési Szabályzata szerint lakóépülettel, szolgáltató, vagy üzemi épülettel beépíthető terület megközelítésére szolgál, el kell nevezni.

(6)5 Közforgalom elől el nem zárt magánutak hivatalos elnevezésére a tulajdonos (kezelő) véleményének kikérését követően kerülhet sor.

III. Az elnevezések általános szabályai

5. § (1) A városrészek és közterületek elnevezése, illetve megváltoztatása az egyértelmű tájékozódást szolgálja.

(2) Új közterület nevét a közterületként való bejegyzését követően egy éven belül meg kell állapítani.

(3) Új közterületek és magánutak elnevezésénél figyelemmel kell lenni a településen belüli elhelyezkedésére, a hagyományokra és a helytörténeti vonatkozásokra, törekedni kell a tömörségre és a közérthetőségre. A közterület nevének tartalmaznia kell előtagként az azonosító nevet, utótagként a közterület jellegére utaló elnevezést (pl. tér, utca, dűlő stb.). Hiányos szerkezetű közterület név nem adható. Új közterület arab vagy római számot nem kaphat.

(4)6 Közterületet személyről elnevezni csak a halálát követő 5 év elmúltával lehet. Földrajzi név olyan személyről adható:

a) akinek közismert tevékenysége a nemzet történelmében kiemelkedő jelentőségű volt és közmegbecsülésnek örvend;

b) aki a tudomány, művelődés, sport vagy a társadalmi élet egyéb területén kimagaslóan jelentőset tett vagy alkotott, és ezáltal személyének emléke megőrzésre méltó;

c) akinek a város életében, történelmében kiemelkedő szerepe volt, tevékenységével hozzájárult Sándorfalva város fejlődéséhez,

d) olyan nem magyar nemzetiségű személyről is, akinek életműve az emberiség egyetemes értékeit gyarapította,

e)7 olyan magyar illetőleg nem magyar nemzetiségű személy, aki tevékenységével hozzájárult Sándorfalva település, a sándorfalvi értékek és hagyományok belföldön, illetőleg külföldön történő megismertetéséhez, Sándorfalva kulturális kapcsolatai építéséhez.

(5) A város közigazgatási területén több azonos közterület elnevezés nem lehet.

(6) A már névvel ellátott közterület természetes meghosszabbításaként kialakuló új közterület-szakasz külön elnevezés nélkül a meghosszabbított közterület nevét kapja.

(7) Ha a városszerkezetet érintő változások következtében a közterület korábbi egysége megszűnik, a leszakadó közterületet létrejöttekor új névvel kell ellátni. Az eredeti elnevezést az 1. számozással kezdődő szakasznál kell megtartani.

IV. Közterületek nevének nyilvántartása

6. § (1)8 Sándorfalva város közterületeinek és magánútjainak nevét (kül- és belterületi bontásban ) jegyzékbe kell foglalni és a változásokat napra készen kell vezetni. A jegyző a közhitelű nyilvántartáshoz, a változásokról - a döntésről szóló határozat alapján – az illetékes Földhivatalnak adatot szolgáltat.

(2) A "Közterület jegyzék" alapját képezi a folyamatosan karbantartott térkép, melyen fel kell tüntetni a közterületek neveit, az épületek körvonalait és számozását, továbbá a közintézmények nevét.

(3) A ”Közterület jegyzék” adattartalmában bekövetkezett az erre vonatkozó jogszabály alapján meg kell küldeni az abban megjelölt szerveknek.

(4) Városrendezési okból megszűnő vagy más közterületekhez kapcsolódó közterületek nevét - külön döntés nélkül - a nyilvántartásból törölni kell.

V. Az ingatlanok házszámozásának szabályai

7. § (1)9 A lakóházakat, egyéb épületeket és az építési telkeket - a továbbiakban: ingatlanok - házszámmal kell ellátni. Az újonnan kialakított közterületeknél a házszámozást a (2)-(13) bekezdésekben foglaltak alapján kell elvégezni.

(2) A házszámozást belterületen új utca esetén annak keletkezésével, illetőleg a telekalakítás engedélyezésével, külterületen új épület építési engedélyezési eljárásával egyidejűleg kell elvégezni.

(3) Az ingatlanok házszámmal való ellátásáról és a házszámozás nyilvántartási térképre történő bejegyzéséről jelen rendelet szabályai szerint Sándorfalva Város Jegyzője gondoskodik.

(4) Az utcák vagy utca jellegű közterületek házszámai 1.-el kezdődnek. A számozás az utcák magasabb rendű útba való torkolódásától indul és az innen kifelé haladó bal oldal páratlan, a jobb oldal páros számozást kap.

(5) Azonos rangú utcák kereszteződésénél az utcák számozását a városközponthoz közelebb eső végén kell kezdeni.

(6) A csak egyik oldalon beépíthető utcák házszámai folyamatosak.

(7) Terek, vagy tér jellegű közterületek házszámait a városközponthoz legközelebbi utca torkolatánál kell kezdeni. A házszámok az óramutató járásával ellentétes irányban emelkednek és számozásuk folyamatos.

(8)10 A11 kialakult számozás után megosztott ingatlanok megosztása esetén – ha az újonnan kialakuló telkek ugyanarra a közterületre esnek – a megosztásra kerülő ingatlan első tagjának számozása visszamarad. A házszám növekedési irányában az ABC nagybetűivel történő kiegészítés főszabályától el lehet térni, amennyiben az adott utcában, a házszámozást tekintve a főszabálytól eltérő gyakorlat alakult ki. Az újonan kialakult telkeket a házszám növekedésének irányában az ABC nagybetűivel kiegészítve kell megkülönböztetni.

(9) A kialakult számozás után egyesített ingatlanok eredeti sorszámukat megtartják.

(10) Azokon a helyeken, ahol a tájékoztatás szükségessé teszi, az egy ingatlanon lévő több bejáratot (lépcsőházat) az ABC nagybetűivel kell megkülönböztetni.

(11) Több közterülettel határos ingatlan minden olyan közterület felé eső oldalán házszámot kap, ahonnan önálló rendeltetési egység bejárata nyílik.

(12)12

(13) Belterületbe vont ingatlan a belterületi számozási rend szerint új számozást kap.

VI. Az utcanévtáblák és házszámtáblák elhelyezése

8. § (1)13 14Az utcanévtábla elhelyezését, karbantartását és szükség szerinti cseréjét e feladat elvégzésével megbízott, Sándorfalva Városi Önkormányzat tulajdonában álló nonprofit vagyongazdálkodási szervezete végzi.

(2) Az utcanévtáblákat az utcák végein és minden útkereszteződés minden oldalán el kell helyezni.

(3) A névtáblákat közterületről jól látható helyen, épületen – az épület homlokzati tagozódásához illeszkedően – illetve kerítésen vagy –más, a jelen rendeletben szabályozott elhelyezési lehetőség hiányában - álló táblaként kell elhelyezni.

(3a)15 Amennyiben a közterületnév táblát az épület homlokzatán vagy az ingatlan kerítésén lehet elhelyezni, az ingatlan tulajdonosa köteles ezt tűrni. Ebben az esetben az épület vagy a kerítés felújítását, illetve növényzet telepítését csak úgy szabad végezni, hogy a közterületnévtábla a közterületről továbbra is jól látható legyen.

(4) Az utcanévtábla szövegének és a házszámnak a nyilvántartásban szereplővel megegyezőnek kell lenni.

(5) A házszámtáblák közterületről jól látható helyen, az épület bejárati oldalán történő elhelyezéséről, karbantartásáról, pótlásáról az ingatlan tulajdonos, illetve kezelő köteles gondoskodni.

(6)16 A kihelyezett utcanévtábla Sándorfalva Város Önkormányzat tulajdonát képezi, szövegének a megváltoztatása, olvashatatlanná tétele, valamint a tulajdonos vagy a kezelő engedélye nélküli eltávolítása tilos.

VII. Egyéb rendelkezések

9. § (1) Új utcanév megállapításáról vagy meglévő megváltoztatásáról a lakosságot, a helyben szokásos módon tájékoztatni kell. Az érintett nyilvántartási-, közlekedési-, postai szervek, mentők, orvosi ügyeletek és tűzoltók tájékoztatása magánutak esetén a tulajdonos(ok), közterület esetén Sándorfalva Város Jegyzőjének a feladata.

(2) Megváltoztatott utcanév esetén a régi névtáblának piros átlós vonallal áthúzva a változásról szóló döntést követő egy évig az eredeti helyén kell maradnia.

(3) Új névtáblát a közterület nevének megállapításáról vagy megváltoztatásáról hozott döntést követően, ütemezés szerint kell elhelyezni.

(4) Utcanévtáblák elhelyezését az ingatlanok tulajdonosa (használója) tűrni köteles.

(5) A 6. § (1) bekezdés szerinti közterület jegyzéket a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

VIII.17 A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartások, és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről, az eljárás rendjéről

10. §18 Közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg, aki jelen rendelet 9. § (4), (6), (7) bekezdésében foglalt rendelkezéseket nem tartja be, vagy a tilalmakat megszegi, vagy az előírt kötelezettségeket nem teljesíti.

10/A. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartások elkövetőivel szemben lefolytatott közigazgatási hatósági eljárásban, átruházott hatáskörben első fokon Sándorfalva Városi Önkormányzat Polgármestere jár el.

(2) Az eljárás megindítására, lefolytatására az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény rendelkezéseit jelen rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni. A közigazgatási bírság kiszabására, a közigazgatási szabályszegések szankcióinak átmeneti szabályairól, valamint a közigazgatási eljárásjog reformjával összefüggésben egyes törvények módosításáról és egyes jogszabályok hatályon kívül helyezéséről szóló 2017. évi CLXXIX. törvény, illetve a közigazgatás szabályszegések szankcióiról szóló 2017. évi CXXV. törvény alapján történik.

(3) A hivatalból történő eljárás lakossági panaszt követő közterület-felügyelői észlelésre is megindulhat.

10/B. § (1) A közterület-felügyelők által észlelt szabályszegések esetén – a jogsértés súlyára, a közösségre veszélyesség jellegére tekintettel – az elkövetőt 8 napos határidő tűzésével felszólíthatja az együttélés szabályainak betartására.

(2) Ingatlanhoz kapcsolódó szabályszegések esetén a közös tulajdonban lévő, vagy több személy által használt ingatlan esetén valamennyi ismert ingatlantulajdonost fel kell szólítani az együttélés szabályainak betartására.

(3) A felszólításban tájékoztatást kell nyújtani az önkéntes teljesítés elmaradásának jogkövetkezményeiről.

(4) A felszólítás eredménytelensége esetén elkövetővel szemben hivatalból közigazgatási hatósági eljárás indul.

10/C. § (1) Aki a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg,

a) természetes személy esetén 20.000 Ft-tól 200.000 Ft-ig terjedő közigazgatási bírsággal,

b) jogi személy esetén 50.000 Ft-tól 2.000 000 Ft-ig terjedő közigazgatási bírsággal

sújtható.

(2) Közös tulajdonban álló, vagy több személy által használt ingatlanhoz kapcsolódó szabályszegések esetén a közigazgatási bírságot a ténylegesen használóval szemben kell kiszabni. Amennyiben a tényleges használó személye nem állapítható meg, úgy az ingatlantulajdonost, közös tulajdon esetén valamennyi tulajdonost együttesen kell marasztalni.

(3) A közigazgatási bírság kiszabásánál figyelembe kell venni az elkövető jövedelmi viszonyait, vagyoni helyzetét, amennyiben azokat a jogszerű hatósági felhívásra igazolja.

(4) A közigazgatási bírságot az elsőfokú határozat véglegessé válásának napjától számított 30 napon belül kell megfizetni.

(5) Közigazgatási bírság kiszabása helyett figyelmeztetés alkalmazható, ha a szabályszegés csekély súlyú és a figyelmeztetéstől kellő visszatartó hatás várható.

(6) A (5) bekezdés szerinti közigazgatási szankció nem alkalmazható ismételt elkövetés esetén.”

IX. 19Záró rendelkezések

11. § (1) Jelen önkormányzati rendelet 2009. november 01. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a hatályba lépését követően kell alkalmazni.

(2)20

(3) A rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvének való megfelelést is szolgálja.

1. melléklet21


Belt22erület Külterület
1. Ady Endre utca 1. Álmos utca
2. Akácfa utca 2. Belső-Csuzdi dűlő
3. Alkotmány körút 3. Bivalyoskert tanya
4. Aradi utca 4. Bodza utca
5. Arató utca 5. Borostyán utca
6. Árpád utca 6. Büdöstó dűlő
7. Attila utca 7. Csikójárás dűlő
8. Béke utca 8. Csuka utca
9. Brassói utca 9. Csuzdi dűlő
10. Cinke utca 10. Dalos utca
11. Citera utca 11. Eperjes dűlő
12. Csongrádi utca 12. Erdészház utca
13. Dóci utca 13. Fecske dűlő
14. Dózsa György utca 14. Fehérföldes dűlő
15. Dr. Bod Árpád utca 15. Fehérföldes út
16. Endresz utca 16. Galagonya utca
17. Erdő sor 17. Harcsa utca
18. Fácán utca 18. Hattyú utca
19. Farkas utca 19. Homok dűlő
20. Fürj utca 20. Homoki major
21. Gyöngyvirág utca 21. Ilona utca
22. Hétvezér utca 22. Juhar utca
23. Homokdűlő utca 23. Kapcaszék dűlő
24. Hunyadi utca 24. Kéri dűlő
25. Iskola utca 25. Kökény utca
26. Jókai utca 26. Kőris utca
27. Kassai utca 27. Kuti dűlő
28. Kishomokköz utca 28. Külső-Kuti dűlő
29. Kis körút 29. Lilaakác köz
30. Kis utca 30. Major utca
31. Kolozsvári utca 31. Nádastó dűlő
32. Korsó utca 32. Nádastó utca
33. Kossuth utca 33. Ponty utca
34. Kölcsey utca 34. Pusztaszeri utca
35. Major utca 35. Süllő utca
36. Május 1. tér 36. Szaporhegy dűlő
37. Maros utca 37. Szeder utca
38. Mátyás utca 38. Szokony dűlő
39. Munkácsy utca 39. Szt. János dűlő
40. Nádas utca 40. Tigris utca
41. Nefelejcs utca 41. Tópart utca
42. Nyírfa utca 42. Vadkacsa utca
43. Orgona utca
44. Őz utca
45. Petőfi utca
46. Póling utca
47. Pozsonyi utca
48. Pusztaszeri utca
49. Rákóczi utca
50. Rét utca
51. Rigó utca
52. Rózsa utca
53. Sövényházi út
54. Sport utca
55. Strand utca
56. Szabadkai utca
57. Szabadság tér
58. Széchenyi utca
59. Szegedi utca
60. Szegfű utca
61. Szent Imre utca
62. Szent István utca
63. Temesvári utca
64. Tisza utca
65. Tó utca
66. Tölgy utca
67. Vitéz utca
68. Zrínyi utca

1. függelék az 1. melléklethez23

1. Közterület: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 2. § 13. pontja szerinti megjelölés

2. Közterületnév: a központi címregiszterről és a címkezelésről szóló 345/2014. (XII. 23.) Korm. rendeletszerinti megjelölés.

3. Házszám: a központi címregiszterről és a címkezelésről szóló 345/2014. (XII. 23.) Korm. rendelet szerinti megjelölés.

4. Út: A közúti közlekedésről szóló 1988. I. törvény szerinti megjelölés

5. Közforgalom elől elzárt magánút: A közúti közlekedésről szóló 1988. I. törvény szerinti megjelölés

1

A §-t hatályon kívül helyezte a 7/2021. (IV. 30.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatálytalan 2021. május 1-jétől.

2

A bekezdést újraszabályozta a 7/2021. (IV. 30.) Önkormányzati rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2021. május 1-jétől.

3

A bekezdést módosította a 18/2017.(X.27.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2017. október 27. 17:00 óra.

4

A bekezdést módosította a 7/2021. (IV. 30.) Önkormányzati rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2021. május 1-jétől.

5

A bekezdést újraszabályozta a 7/2021. (IV. 30.) Önkormányzati rendelet 2. § (3) bekezdése. Hatályos 2021. május 1-jétől.

6

A bekezdést módosította a 7/2021. (IV. 30.) Önkormányzati rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2021. május 1-jétől.

7

A ponttal a bekezdést kiegészítette a 7/2021. (IV. 30.) önkormányzati rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2021. május 1-jétől.

8

A bekezdést módosította a 7/2021. (IV. 30.) önkormányzati rendelet 4. §-a. Hatályos 2021. május 1-jétől.

9

A bekezdést módosította a 7/2021. (IV. 30.) önkormányzati rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 2021. május 1-jétől.

10

A bekezdést módosította a 7/2021. (IV. 30.) önkormányzati rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatályos 2021. május 1-jétől.

11

A bekezdést módosította a 7/2021. (IV. 30.) önkormányzati rendelet 5. § (3) bekezdése. Hatályos 2021. május 1-jétől.

12

A bekezdést hatályon kívül helyezte a 7/2021. (IV. 30.) önkormányzati rendelet 5. § (4) bekezdése. Hatálytalan 2021. május 1-jétől.

13

A bekezdést módosította a 18/2012. (V. 31.) önkormányzati rendelet 19. §-a, hatályos 2012. május 31. 18:00-tól.

14

A bekezdést újraszabályozta a 7/2021. (IV. 30.) önkormányzati rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatályos 2021. május 1-jétől.

15

A bekezdéssel a §-t kiegészítette a 7/2021. (IV. 30.) önkormányzati rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 2021. május 1-jétől.

16

A bekezdést módosította a 18/2012. (V. 31.) önkormányzati rendelet 19. §-a, hatályos 2012. május 31. 18:00-tól.

17

Az alcímmel és a 10, 10/A, 10/B, 10/C §-okkal kiegészítette a 7/2021. (IV. 30.) Önkormányzati rendelet 7. §-a, 8. § (1) bekezdése. Hatályos 2021. május 1-jétől.

18

A §-t hatályon kívül helyezte a 18/2012. (V. 31.) önkormányzati rendelet 21.§ 7. pontja, hatálytalan 2012. május 31. 18:00-tól.

19

Az alcímet számozással ellátta a 7/2021. (IV. 30.) önkormányzati rendelet 8. § (2) bekezdése. Hatályos 2021. május 1-jétől.

20

A bekezdést hatályon kívül helyezte a 7/2010. (III. 25.) önkormányzati rendelet 26. § (2) bekezdése, hatálytalan 2010. április 1-jétől.

21

Módosította a 13/2014. (XI.28.) önkormányzati rendelet 4. §. Hatályos 2014. november 29-től.

22

A mellékletet módosította a 7/2021. (IV. 30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. május 1-jétől.

23

A függelékkel a rendeletet kiegészítette a 7/2021. (IV. 30.) önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2021. május 1-jétől.