Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének 15/2014. (06. 18.) Kgy. rendelete

Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata által nyújtott gyermekvállalást ösztönző ingatlanszerzési támogatás

Hatályos: 2014. 06. 18

Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott feladatkörében a gyermekvállalás ösztönzése és a belvárosi ingatlanok városképbe illő felújítása érdekében a következőket rendeli el:

1.§

A rendelet hatálya kiterjed Hódmezővásárhely Megyei Jogú Városban élő, és ott bejelentett lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárokra.

2.§

(1) Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése a gyermekvállalás ösztönzése és a belvárosi ingatlanok városképbe illő felújítása érdekében jelen rendeletben szabályozott támogatási formát vezeti be.

(2) A támogatás keretében nyújtott vissza térítendő kamatmentes támogatás (a továbbiakban: támogatás) a Belváros  (határai: Holló u.– Pálffy u.– Teleki u.– Táncsics M. u.– Kálvin tér – Andrássy út – Kaszap u.– Tóalj u.– Hősök tere – Kodály u.– Árvíz u.– Vajda u.– Lázár u.– Damjanich u.) területén található országos, vagy helyi védelem alatt álló épület, illetve 1945. előtt épült polgárház megvásárlásához és hiteles, szakszerű felújításához, valamint lakó-funkcióra történő hasznosításához használható fel.

(3) A támogatás Közgyűléshez címzett pályázat útján igényelhető.

(4) A támogatás maximális mértéke a (2) bekezdésben meghatározott ingatlan vételárának 50%-a, de legfeljebb 10 millió Ft.  

(5) A kölcsön futamideje legfeljebb 25 év. A pályázó kérelmére – legfeljebb a futamidő első 5 évére – törlesztési moratórium adható, mely moratórium a kölcsön futamidejébe bele számít, azt nem hosszabbíthatja meg.

3.§

(1) A támogatás igénybevételére vonatkozó pályázatot azon 35 év alatti, Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város közigazgatási területén életvitelszerűen élő és a pályázat benyújtását megelőzően minimum 2 éves állandó bejelentett lakcímmel rendelkező házaspárok jogosultak benyújtani, akik a pályázat benyújtásakor három kiskorú saját gyermeket saját háztartásukban nevelnek, vagy vállalják, hogy a támogatás folyósítását követő nyolc éven belül három saját -velük közös háztartásban élő, általuk eltartott és a megvásárolt ingatlanba velük együtt beköltöző - gyermek nevelését és a 2. § (2) bekezdésében meghatározott ingatlan felújítását a tulajdonjog bejegyzését követő 12 hónapon belül vállalják és az alábbi konjunktív feltételeknek megfelelnek:

a) igazolt munkahellyel és állandó jövedelemmel rendelkeznek, és a munkaviszony legalább 2 éve folyamatosan fennáll;

b) a 2. § (2) bekezdésben meghatározott ingatlan vételárának legalább 50%-a saját forrás vagy hitelígérvény formájában rendelkezésükre áll,

c) Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata számára a folyósított támogatás erejéig első zálogjogi ranghelyen zálogjogot biztosítanak elsősorban a 2. § (2) bekezdésében meghatározott ingatlanon, vagy ha ez nem lehetséges egyéb az Önkormányzat által fedezetként elfogadott ingatlanon,

d) kötelezettséget vállalnak arra, hogy a támogatási szerződés megkötését követő 12 hónapon belül értékesítik a pályázat benyújtásának időpontjában esetlegesen tulajdonukban és használatukban lévő lakóingatlant, melyből származó összeget teljes egészében lakóingatlan vásárlására és felújítására fordítják.

4.§

(1) A támogatást a Közgyűléshez címzett pályázattal lehet kérni az erre rendszeresített - a rendelet 1. sz. melléklete szerinti - nyomtatványon.

(2) A pályázathoz csatolni kell:

a) házassági anyakönyvi kivonatot,

b) a 3. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott önerő rendelkezésre állására vonatkozó teljes bizonyító magánokiratba foglalt igazolást,

c) a pályázatban szereplő ingatlan adásvételére vonatkozó előszerződést vagy szerződést,

d) a pályázatban szereplő ingatlan 30 napnál nem régebbi záradékú tulajdoni lap másolatát,

e) a munkáltató által kiállított jövedelemigazolást.

(3) A benyújtott pályázatokat a Közgyűlés bírálja el. A támogatás összegét és a támogatás visszafizetésének futamidejét a Közgyűlés határozza meg, figyelemmel a pályázók vonatkozó kérelmére, azonban a futamidő alatt támogatás havi törlesztő részlete nem lehet magasabb a támogatott házaspár pályázat benyújtásakor igazolható havi összjövedelmének 30%-ánál. A támogatás visszafizetésének futamideje legfeljebb 300 hónap lehet. A Közgyűlés a támogatás mértékének meghatározása során az általa megbízott független ingatlan értékbecslő szakvéleményét veszi figyelembe a pályázatban szereplő ingatlan vételárának meghatározása kapcsán.

(4) A támogatásra irányuló kérelmek elbírálásánál előnyben kell részesíteni:

a) a három saját gyermeknél több gyermek nevelését vállaló pályázókat,

b) a pályázat benyújtását megelőzően ingatlanvagyonnal nem rendelkező pályázókat.

(5) Nem részesülhet támogatásban az a pályázó:

a) aki nem rendelkezik Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város közigazgatási területén állandó, bejelentett lakcímmel,

b) aki egyedülálló személy,

c) aki élettársi életközösségben él,

d) aki büntető eljárás alatt áll a pályázatot benyújtó, vagy annak Ptk. szerinti közeli hozzátartozója,

e) aki a Ptk. szerinti közeli hozzátartozójával kíván adásvételi szerződést kötni a pályázatban szereplő ingatlan tekintetében,

f) akinek állami, vagy önkormányzati szervvel szemben köztartozása áll fenn,

g) aki nem a 2. § (2) bekezdésében meghatározott területen található ingatlanok tekintetében kíván támogatást igénybe venni,

h) aki a pályázat benyújtásának időpontjában a pályázó, illetve a vele együtt tulajdonjogot szerző személy tulajdonában levő ingatlan értéke meghaladja a támogatással szerzett ingatlan felújítás utáni értékét.

(6) A Közgyűlés különös méltánylást érdemlő esetben felmentést adhat a pályázó számára a pályázati kiírás egyes feltételei alól.

(7) A visszatérítendő támogatásban részesített pályázókkal (támogatottak) az Önkormányzat támogatási megállapodást köt. A támogatási megállapodásban a törlesztés megkezdése tekintetében legfeljebb 5 év türelmi idő köthető ki. A támogatottak visszafizetési kötelezettségüket havi egyenlő részletekben kötelesek teljesíteni. A támogatottak kérelme alapján Önkormányzat az előtörlesztéshez is hozzájárulhat.

(8) A támogatási szerződés megkötésétől számított 24 hónapon belül kell a támogatást célja szerint felhasználni akként, hogy a támogatási szerződés megkötésétől számított 12 hónapon belül kell a pályázatban szereplő ingatlan tulajdonjogának a pályázók nevére történő átvezetésének megtörténnie, továbbá a tulajdonjog átvezetését követő 12 hónapon belül eleget tenni a felújítási kötelezettségnek. A támogatottak a támogatás cél szerinti felhasználását kötelesek igazolni az Önkormányzat felé. A tulajdonjog átvezetését a pályázatban szereplő ingatlan tulajdonlapjának Önkormányzat részére történő megküldésével-, a felújítási kötelezettség teljesítését pedig az Önkormányzat munkatársának igazolásával kell bizonyítani.

(9) Amennyiben a támogatásban részesített személyek az előírt határidőre nem tesznek eleget az ingatlan vásárlási és felújítási kötelezettségüknek, kérelemre különös méltánylást érdemlő esetben a Közgyűlés engedélyezheti a felújítási kötelezettség teljesítésére vonatkozó határidő meghosszabbítását.

(10) A támogatás biztosítására a folyósított támogatás erejéig első zálogjogi ranghelyen az Önkormányzat zálogjogot alapít a pályázatban szereplő ingatlanon, vagy egyéb az Önkormányzat által fedezetként elfogadott ingatlanon.

(11) Amennyiben a támogatottak a 4. § (8) bekezdésében meghatározott kötelezettségüknek önhibájukból nem tesznek eleget, és a lakóingatlan felújítását még el sem kezdték továbbá a Közgyűlés a felújítási kötelezettség teljesítésének határidejét nem hosszabbítja meg, az Önkormányzat jogosult egyoldalú nyilatkozatával a szerződéstől elállni. A kapott támogatás a jegybanki alapkamattal növelt értékben azonnal esedékessé válik.

(12) Amennyiben a támogatottak a 4. § (8) bekezdésében meghatározott kötelezettségüknek önhibájukból nem tesznek eleget, de a lakóingatlan felújítását már megkezdték és a Közgyűlés a felújítási kötelezettség teljesítésnek határidejét nem hosszabbítja meg, az Önkormányzat jogosult egyoldalú nyilatkozatával a szerződéstől elállni. Az addig elvégzett felújítást független szakértő szakvéleménye által meghatározott beruházási áron az Önkormányzat megtérítheti.

(13) Ha a szerződéskötés során kiderül, hogy a támogatottak rosszhiszemű magatartás tanúsításával jutottak a vissza nem térítendő támogatáshoz, a Lakosságszolgálati Iroda javaslatot tesz a Közgyűlés felé támogatás visszavonására.

(14) Ha a szerződéskötés után derül ki, hogy a pályázó a támogatottak rosszhiszemű magatartás tanúsításával jutottak a vissza nem térítendő támogatáshoz, a Lakosságszolgálati Iroda javaslatot tesz a Közgyűlés felé támogatás visszavonására, amelyet követően az Önkormányzat jogosult a szerződéstől való elállásra.

(15) Ha a támogatottak a futamidő alatt a támogatás visszafizetésének havi törlesztő részlete tekintetében 6 hónapot meghaladó késedelembe estek az Önkormányzat jogosult a támogatási szerződést felmondani és a folyósított támogatási összeget a jegybanki alapkamattal növelve egy összegben követelni, ennek eredménytelensége esetén a zálogjogát érvényesíteni.

5.§

(1) E rendelet alkalmazásában:

a) vételár: az Önkormányzat által megbízott független ingatlan értékbecslő szakvéleménye alapján meghatározott vételár;

b) saját gyermek minden, 18. életévét még nem betöltött, a támogatott házaspár vér szerinti gyermeke,

c) felújítás: ingatlan összkomfortossá alakítása, és homlokzatának felújítása, amely magában foglalja az energetikai korszerűsítést is;

d) hitelígérvény: a kölcsönszerződés előre meghatározott jövőbeni időpontban vagy feltételek bekövetkezésekor történő megkötésére vonatkozó kötelezettségvállalás.

(2) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Mellékletek