Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2015 (II.27.) önkormányzati rendelete

a települési támogatás helyi szabályairól

Hatályos: 2023. 07. 01- 2024. 02. 29

Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2015 (II.27.) önkormányzati rendelete

a települési támogatás helyi szabályairól

2023.07.01.

Görbeháza Község Önkormányzati Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) bekezdés g) pontjában kapott, a települési támogatás helyi szabályairól szóló 2/2015.(II.27.) önkormányzati rendelet 9. § tekintetében az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában, meghatározott feladatkörében eljárva; Görbeháza Község Önkormányzatának a képviselő-testület és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 21/2019.(XI.28.) önkormányzati rendelete 6. melléklete alapján a Görbeháza Községi Önkormányzat Szociális, Kulturális, Oktatási és Ügyrendi Bizottsága, valamint Pénzügyi és Területfejlesztési Bizottsága véleményének kikérésével a következőket rendeli el:

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

A rendelet célja, hatálya

1. § (1) A rendelet célja, hogy meghatározza az önkormányzat által szociális rászorultság alapján pénzben, valamint természetben biztosított szociális ellátások formáit, szervezeti kereteit, az eljárási és jogosultsági szabályokat, azok igénybevételének és érvényesítésének módját, feltételeit és kifizetésének, folyósításának módját, valamint a felhasználás ellenőrzésének szabályait.

(2) A rendelet hatálya kiterjed a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott személyekre.

(3) E rendelet alkalmazásában az Szt. 4. § (1) –(2) bekezdései az irányadóak.

Értelmező rendelkezések

2. § A rendelet által alkalmazott fogalmak értelmezésére az Szt. 4. §‑ában foglaltakat kell alkalmazni, a jövedelem számítása tekintetében az Szt. 10. § (2) – (5) bekezdésében foglaltak szerint kell eljárni.

Hatásköri és eljárási rendelkezések

3. § (1) Az e rendeletben szabályozott települési támogatás és rendkívüli települési támogatás iránti kérelem ügyében átruházott hatáskörben első fokon a polgármester dönt.

(2) A szociális ellátások iránti igényeket a Görbeházi Polgármesteri Hivatalban (a továbbiakban: Hivatal) - az erre rendszeresített formanyomtatványon - lehet benyújtani. Az eljárás - indokolt esetben hivatalból is indítható.

(3) A szociális ellátásra való jogosultság elbírálásához a kérelmező köteles - az igényelt támogatástól függően - a családjában, vagy háztartásában élő személyek adataira, vagyoni és jövedelmi viszonyaira vonatkozó nyilatkozatokat, igazolásokat becsatolni. Köteles továbbá a kérelem nyomtatványon felsorolt igazolásokat mellékelni.

(4) Nincs szükség igazolásra azon adatok tekintetében, amelyek az önkormányzat nyilvántartásaiban fellelhetőek.

(5) A megállapított pénzbeli támogatásokat a kérelmező által megjelölt pénzintézetnél vezetett folyószámlára utalással vagy a házipénztárból történő kifizetéssel kell teljesíteni.

II. Fejezet

TELEPÜLÉSI TÁMOGATÁSOK

Ellátási formák

4. § (1) A jogosult részére jövedelme kiegészítéseként, pótlásaként pénzbeli, illetve természetbeni szociális ellátás nyújtható.

(2) Az önkormányzat Képviselő-testülete szociális rászorultság alapján a jogosult számára

a) települési támogatást

aa) lakhatási támogatást

ab) gyógyszertámogatást

b) rendkívüli települési támogatást

ba) eseti támogatás

bb) temetési támogatás

c) köztemetést

d)1 hulladékszállítási díjkedvezményt

állapít meg az Szt. 45. §-ában, valamint a 48. §-ában foglaltak figyelembevételével, valamint az e rendeletben szabályozott feltételek szerint.

Települési támogatás általános szabályai

5. § (1) Az igénylők szociális, vagyoni körülményeinek feltárása érdekében – amennyiben ez szükséges – a szociális ellátásra való jogosultság elbírálása során környezettanulmányt kell készíteni.

(2) A tényállás tisztázása érdekében háziorvosi, szakorvosi, védőnői, pedagógiai vélemény, javaslat kérhető. A vagyoni körülmények további tisztázása érdekében a kérelmezőre és vele azonos lakcímen együtt lakó közeli hozzátartozókra, illetve a háztartás többi tagjára vonatkozóan további információk beszerezhetőek.

(3) A támogatás megállapítása szempontjából a személyi adat- és lakcímnyilvántartás adatai az irányadók.

(4) A házastársak akkor tekinthetők külön élőknek, ha lakcímük különböző.

(5) Ha a jogosultság az ellátás folyósításának időtartama alatt szűnik meg, a megszűnés hónapjában a támogatást teljes összegben kell folyósítani.

(6) A jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátás megtérítésére, e körben méltányosság gyakorlására az Szt. 17. §-ának rendelkezései az irányadók.

6. § (1) A lakhatási támogatás tekintetében a kérelmező vagy a jogosult köteles gondoskodni

a) az általa életvitelszerűen lakott épület udvarának és kertjének tisztán tartásáról, gyommentesítéséről, a települési szilárd és folyékony hulladék jogszabályoknak megfelelő kezeléséről,

b)2

c) az ingatlana előtti járdaszakasz, járda hiányában három méter széles területsáv, vagy ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület tisztán tartásáról, ingatlan előtti járdaszakasz hó- és jégmentesítéséről,

d) az ingatlana előtt lévő járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai tisztán tartásáról.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak ellenőrzésére a jegyző által megbízott személy jogosult.

(3) Amennyiben az ellenőrzés során megállapításra kerül, hogy a kérelmező, illetve a támogatásra jogosult személy környezetének rendezettsége nem megfelelő, a jegyző 8 napos határidő kitűzésével, az elvégzendő tevékenységek konkrét megjelölésével felszólítja a lakókörnyezet rendbetételére. Amennyiben a jogosult a felszólításnak határidőben nem tesz eleget, a támogatás iránti kérelmet el kell utasítani vagy a megállapított támogatást meg kell szüntetni a teljesítésre nyitva álló határidő leteltét követő naptól.

Lakhatási támogatás

7. § (1) A képviselő-testület lakhatási támogatás formájában települési támogatást állapít meg a szociálisan rászorult személyeknek az általuk lakott lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadások viseléséhez.

(2) Lakhatási támogatásra az a személy jogosult, akinek a háztartásában

a)3 az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének a 300 %-át.

b) a háztartás tagjai egyikének sincs az Szt. 4. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott vagyona

c) nyilatkozik, hogy az érintett ingatlanban életvitelszerűen lakik.”

(3) A lakhatási támogatás mértéke havi 5.000 Ft.

(4) Lakhatási támogatás ugyanazon lakás esetén csak egy jogosult részére állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(5) Lakhatási támogatás nem állapítható meg annak, akinek e rendelet hatályba lépését megelőzően normatív lakásfenntartási támogatás került megállapításra, a jogosultsága fennállásáig.

(6) Lakhatási támogatásra való jogosultság a kérelem benyújtása hónapjának első napjától egy év időtartamra kerül megállapításra.

(7) A lakhatási támogatást, és annak folyósítását meg kell szüntetni:

a) ha a kérelmező lakcíme a támogatás folyósítása alatt megváltozik, vagy a kérelmező elhalálozott,

b) ha a kérelmező, valamint a háztartásában élő személyek jövedelmi, vagy vagyoni viszonyaiban – e támogatásra irányadó, jövedelemhatárt érintő - változás következik be és emiatt a továbbiakban nem jogosult a támogatásra

a változás hónapjának utolsó napjával.

(8)

Gyógyszertámogatás

8. § (1) A képviselő-testület gyógyszertámogatás formájában települési támogatást nyújt a szociálisan rászorult azon személyek részére, akik közgyógyellátásra nem jogosultak, de egészségi állapotuk, diagnosztizált krónikus betegségük miatt rendszeres gyógyszerszedésre szorulnak.

(2) Gyógyszertámogatásra az a személy jogosult, akinek a családjában

a)4 az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg

aa) családban élő esetén a szociális vetítési alap összegének a 240 %-át

ab) egyedül élő esetén a szociális vetítési alap összegének a 300 %-át

b) és a jogosult részére a feltétlen szükséges havi rendszeres gyógyító ellátás költségének összege meghaladja a nyugdíjminimum 20 %-át

(3) A gyógyszertámogatásra való jogosultság megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell

a) a családban élő személyek jövedelemigazolását

b) a diagnosztizált krónikus betegséghez közvetlenül kapcsolódó gyógyszereket és azok árait tartalmazó háziorvosi igazolást

(4) Ha a jogosult részére a feltétlen szükséges havi rendszeres gyógyító ellátás költségének összege meghaladja

a)5 a szociális vetítési alap összegének 20 %-át, a gyógyszertámogatás összege 7.000 Ft

b)6 a szociális vetítési alap összegének 35 %-át, a gyógyszertámogatás összege 10.000 Ft

(5) A gyógyszertámogatás 6 hónap időtartamra kerül megállapításra, a kérelem benyújtása hónapjának első napjától.

(6) A támogatásban részesülő, amennyiben közgyógyellátásra való jogosultságot szerez, köteles erről az önkormányzatot értesíteni.

(7) A gyógyszertámogatás nem állapítható meg annak, akinek e rendelet hatályba lépését megelőzően méltányossági közgyógyellátás került megállapításra, a jogosultsága fennállásáig.

(8) Meg kell szüntetni a gyógyszertámogatásra való jogosultságot, ha

a) a jogosult alanyi vagy normatív közgyógyellátásra szerez jogosultságot,

b) a jogosult lakcíme a településen a folyósítás időtartama alatt megszűnik,

c) a jogosult elhalálozott

d) ha a kérelmező, valamint a családjában élő személyek jövedelmi, vagy vagyoni viszonyaiban - e támogatásra irányadó, jövedelemhatárt érintő - változás következik be és emiatt a továbbiakban nem jogosult a támogatásra.

a változás hónapjának utolsó napjával.

Rendkívüli települési támogatás

Eseti támogatás

9. § (1)7 A képviselő-testület eseti támogatás formájában rendkívüli települési támogatást nyújt az Szt. 45. § (4) bekezdésében meghatározottak alapján, akinek az egy főre számított havi nettó jövedelme nem haladja meg:

a) a családban élők esetében a szociális vetítési alap összegének 240 %-át,

b) egyedül élő személy esetén a szociális vetítési alap összegének 300 %-át.

(2) Rendkívüli méltánylást igénylő esetben, akinek az egy főre számított havi családi jövedelme az (1) bekezdésben meghatározott mértéket meghaladja és elemi kár, tűzeset okozta létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, az egy főre számított családi jövedelmétől függetlenül, kárának enyhítésére rendkívüli települési támogatásban részesíthető.

(3)

(4) Az eseti támogatásként nyújtott rendkívüli települési támogatás alkalmankénti összege nem lehet kevesebb 2.000 Ft-nál és nem haladhatja meg a 15.000 Ft-ot.

(5)8 A (2) bekezdésben szabályozott esetben a rendkívüli települési támogatás egy alkalomra megállapított összege nem haladhatja meg a 300.000 Ft-ot.

Temetési támogatás

10. § (1) A képviselő-testület temetési támogatás formájában rendkívüli települési támogatás nyújt, aki az elhunyt eltemettetéséről gondoskodott.

(2)9 A temetési költségek viseléséhez rendkívüli települési támogatás annak az eltemettetésről gondoskodó személynek állapítható meg, akinek az egy főre számított havi nettó családi jövedelme nem haladja meg:

a) a családban élők esetében a szociális vetítési alap összegének 240 %-át,

b) egyedül élő személy esetén a szociális vetítési alap összegének 360 %-át.

(3) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásra igényelt rendkívüli települési támogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell a temetés költségeiről az eltemettető nevére kiállított számla másolatát és a halotti anyakönyvi kivonatot.

(4) A rendkívüli települési támogatás iránti kérelmet a haláleset bekövetkezésétől számított 60 napon belül lehet benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.

(5) A temetési költség viseléséhez nyújtott települési támogatás összege 20.000 Ft

Köztemetés

11. § (1) A köztemetés elrendeléséről a Polgármester dönt az Szt. 48. §-ában foglaltak figyelembevételével.

(2)10 polgármester a köztemetés költségeinek visszafizetésére az eltemettetésre köteles személy anyagi és vagyoni helyzetének figyelembevételével maximum hat havi részletfizetési lehetőséget biztosíthat.

a)11 egyedül élő esetén az egy főre jutó havi nettó jövedelme a szociális vetítési alap összegének 500 %-át nem éri el, vagy

b)12 családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem a szociális vetítési alap összegének 450 %-át nem éri el.

(3) Köztemetésként csak a helyben szokásos legalacsonyabb költségű temetés rendelhető el.

11/A. §13 (1) Az, aki a hulladékszállítási díj megfizetésére anyagi vagy szociális körülményei miatt nem képes, a díj megfizetéséhez meghatározott feltételek szerint támogatásban részesülhet.

(2) A képviselő-testület mentességet biztosít a hulladékszállítási díjfizetési kötelezettség alól

a) a 70. életévet betöltött egyedülálló személy részére, aki az ingatlant egyedül használja, és havi jövedelme nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének háromszorosát

b) a 70 életévet betöltött házaspár, élettárs részére, amennyiben bármelyikük betöltötte a 70. életévét és egy főre eső havi jövedelmük nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének két és félszeresét

(3) Nem mentesülhet a hulladékszállítási díjfizetési kötelezettség alól az a 70. életévet betöltött egyedülálló személy, vagy a 70. életévet betöltött házaspár, élettárs, ahol az ingatlanon rajtuk kívül más személy bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, és az ingatlant életvitelszerűen használja.

(4) A mentesség elbírálása kérelem alapján történik, amelyről a polgármester dönt. Méltányosság megállapítására nincs lehetőség.

(5) A kérelem nyomtatványok a rendelet 2. mellékletét és a 3. mellékletét képezik.

(6) A jogosultság feltételeit az önkormányzat évente felülvizsgálja.

(7) A (2) bekezdésben meghatározott személyi kör a kérelem benyújtását követő számlázási időszak kezdetétől jogosult a mentességre.

Záró rendelkezések

12. § (1) Ez a rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 14/2011.(XII.01.) önkormányzati rendelet, valamint az azt módosító 11/2012.(III.30.), a 20/2012.(XI.21.), a 4/2013.(II.12.), a 9/2013.(III.29.), a 17/2013.(X.01.), a 21/2013.(XI.29.), a 25/2013.(XII.10.), 8/2014.(III.27.) önkormányzati rendeletek.

1. melléklet

NYILATKOZAT
A lakhatási támogatást igénylő lakókörnyezetéről
Alulírott:
Név: …………………………………………………………………………………………….
Születési idő: ……………………………………………………………………………………
Anyja neve: ……………………………………………………………………………………..
Lakcím: …………………………………………………………………………………………
szám alatti lakos, mint lakhatási támogatást igénylő büntetőjogi felelősségem tudatában nyilatkozom, hogy az általam lakott ingatlan lakókörnyezetének rendezettsége megfelel a 2/2015.(II.27.) önkormányzati rendeletben foglaltaknak, azaz köteles vagyok az alábbiakról gondoskodni:

a) az általam életvitelszerűen lakott épület udvarának és kertjének tisztán tartásáról, gyommentesítéséről, a települési szilárd és folyékony hulladék jogszabályoknak megfelelő kezeléséről,

b) az általam életvitelszerűen használt lakás, lakóház közegészségügyi jogszabályokkal összhangban történő tisztán tartásáról,

c) az ingatlanom előtti járdaszakasz, járda hiányában három méter széles területsáv, vagy ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület tisztán tartásáról, ingatlan előtti járdaszakasz hó- és jégmentesítéséről,

d) az ingatlanom előtt lévő járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai tisztán tartásáról.

Tudomásul veszem, hogy a nyilatkozatomban foglaltakat a Jegyző által megbízott személy ellenőrizheti.
Tudomásul veszem, hogy amennyiben az ellenőrzés során a lakókörnyezetemet nem a nyilatkozatomban foglaltak szerinti rendben találják, és az általuk kiadott felszólításra 8 napos határidőre lakókörnyezetemet nem teszem rendbe, a lakhatási támogatást megszüntetésre kerül.
Görbeháza, 20………………………hó……..nap
………………………………… igénylő aláírása

2. melléklet a 2/2015 (II.27.) önkormányzati rendelethez14

Kérelem hulladékszállítási díjfizetési kötelezettség alóli mentesség megállapításához egyedülálló személy részére
..........................................................(név) Görbeháza, ................................................................................szám ............................................alatti lakos kérem, hogy Görbeháza Község Önkormányzatának a települési támogatás helyi szabályairól szóló 2/2015.(II.27.) önkormányzati rendeletének 11/A. §-a alapján a hulladékszállítási díjfizetési kötelezettség alól mentességet biztosítani szíveskedjenek.

1. Születési hely, idő: ......................................................................................

2. Büntetőjogi felelősségem tudatában nyilatkozom, hogy

a) betöltöttem a 70. életévemet

b) az ingatlant egyedül használom, más személy nem rendelkezik az ingatlanon sem lakóhellyel, sem tartózkodási hellyel

c) jövedelmem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének háromszorosát

3. A kérelemben feltüntetett adatok a valóságnak megfelelnek.

4. Tudomásul veszem, hogy a jogosulatlanul igénybe vett támogatást köteles vagyok visszafizetni.

5. A kérelemhez csatolom a megfelelő jövedelemigazolásokat.

6. Görbeháza, 20............................................................ ....................................................aláírás

3. melléklet a 2/2015 (II.27.) önkormányzati rendelethez15

Kérelem hulladékszállítási díjfizetési kötelezettség alóli mentesség megállapításához házaspár/élettárs részére
....................................................................(név) ....................................................................................(név) Görbeháza, ...............................................................................szám alatti lakosok kérjük, hogy Görbeháza Község Önkormányzatának a települési támogatás helyi szabályairól szóló 2/2015.(II.27.) önkormányzati rendeletének 11/A §-a alapján a hulladékszállítási díjfizetési kötelezettség alól mentességet biztosítani szíveskedjenek.

1. Személyi adataink: Név: ......................................................... Születési hely, idő: ............................................. Név: ................................................................... Születési hely, idő: ..............................................................................

2. Büntetőjogi felelősségünk tudatában nyilatkozunk, hogy

a) ketten élünk egy háztartásban és az ingatlant ketten használjuk, egyikünk betöltötte a 70. életévet.

b) az ingatlanon rajtunk kívül más személy nem rendelkezik sem lakóhellyel, sem tartózkodási hellyel.

c) jövedelmünk nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének két és félszeresét

3. A kérelemben feltüntetett adatok a valóságnak megfelelnek.

4. Tudomásul vesszük, hogy a jogosulatlanul igénybe vett támogatást kötelesek vagyunk visszafizetni.

5. A kérelemhez csatoljuk a megfelelő jövedelemigazolásokat.

6. Görbeháza, 20.......................................... ........................................aláírás ...............................................aláírás

1

A 4. § (2) bekezdés d) pontját a Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 19/2023. (VI. 29.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.

2

A 6. § (1) bekezdés b) pontját a Görbeháza Község Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2021. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 3. §-a hatályon kívül helyezte.

3

A 7. § (2) bekezdés a) pontja a Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

4

A 8. § (2) bekezdés a) pontja a Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

5

A 8. § (4) bekezdés a) pontja a Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

6

A 8. § (4) bekezdés b) pontja a Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

7

A 9. § (1) bekezdése a Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

8

A 9. § (5) bekezdése a Görbeháza Község Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2021. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

9

A 10. § (2) bekezdése a Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.

10

A 11. § (2) bekezdése a Görbeháza Község Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2021. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

11

A 11. § (2) bekezdés a) pontja a Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.

12

A 11. § (2) bekezdés b) pontja a Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.

13

A 11/A. §-t a Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 19/2023. (VI. 29.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be.

14

A 2. mellékletet a Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 19/2023. (VI. 29.) önkormányzati rendelete 3. § (1) bekezdése iktatta be.

15

A 3. mellékletet a Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 19/2023. (VI. 29.) önkormányzati rendelete 3. § (2) bekezdése iktatta be.