Bélapátfalva Város Önkormányzat Képviselő-testületének 7/2014.(IV.10.) önkormányzati rendelete
a civil szervezetek támogatásáról
Hatályos: 2017. 06. 01Bélapátfalva Város Önkormányzat Képviselő-testületének 7/2014.(IV.10.) önkormányzati rendelete
a civil szervezetek támogatásáról
Hatályos: 2017. 06. 01
Bélapátfalva Város Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva
- a Bélapátfalva Város Önkormányzata Képviselő-testületének a Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 7/2011. (IV. 15.) önkormányzati rendelete 1. Melléklete I. fejezet 11/a. pontjában biztosított jogkörében eljáró Pénzügyi és Gazdasági Bizottság véleményének kikérésével,
a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. §
A rendelet hatálya kiterjed Bélapátfalva Város közigazgatási területén működő, az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011.évi CLXXV. törvény hatálya alá tartozó civil szervezetekre.
2.§
(1) Az önkormányzat civil szervezetekkel kapcsolatos célja a civil társadalom erősítése, a civil szervezetek helyi társadalmi szerepvállalásának segítése, az Önkormányzat és a civil szervezetek közötti partneri viszony és munkamegosztás előmozdítása a közfeladatok hatékonyabb ellátása érdekében, valamint a civil szervezetek számára nyújtott támogatás világossá, átláthatóvá és ellenőrizhetővé tétele.
(2) A támogatás céljára felhasználható előirányzat összegét a képviselő-testület évente a költségvetési rendeletben állapítja meg.
3.§
(1) A települési önkormányzat civil szervezetekkel kapcsolatos feladatai:
a) a civil szervezetek működési támogatása,
b) a civil szervezetek közhasznú tevékenységének támogatása,
c) a civil szervezeteket érintő évfordulók, rendezvények támogatása.
4.§
Az önkormányzat által támogatott tevékenységek:
a) egészségmegőrzés,
b) szociális tevékenység (családsegítés, időskorúak gondozása, hátrányos helyzetűek segítése),
c) kulturális tevékenység, hagyományápolás,
d) idegenforgalom,
e) nevelés, oktatás, képességfejlesztés,
f) ismeretterjesztés ,
g) testvér-településekkel kapcsolatos tevékenység,
h) természetvédelem, környezetvédelem, műemlékvédelem,
h gyermek- és ifjúságvédelem,
i) közrend, közbiztonság védelme,
j) sport, tömegsport.
A civil szervezetek támogatása
5.§
Az önkormányzat éves költségvetéséből a civil szervezetek támogatására e rendeletben meghatározott alapelvek szerint nyújt támogatást.
6.§
Az önkormányzat a helyi civil tevékenység pénzügyi támogatására éves költségvetésében keretösszeget különít el.
7.§
(1) A civil szervezetek számára támogatás vissza nem térítendő támogatásként, cél jelleggel, elszámolási kötelezettséggel nyújtható, amelyet pályázati úton vagy támogatási kérelem alapján lehet igényelni.
(2) A pénzügyi támogatás általános feltételei:
a) a tárgyévre vonatkozóan pénzügyi tervet kell benyújtani,
b) a pályázónak nincs lejárt köztartozása,
c) a pályázó a korábban kapott támogatásokkal elszámolt,
d) nincs folyamatban a pályázóval szemben tartozás rendezésére, a szerveződés megszűntetésére irányuló, valamint törlés iránti eljárás,
e) a pályázó rendezvényein Bélapátfalva Város Önkormányzatát támogatóként tünteti fel.
8.§
A pályázati támogatások odaítélésére a 9.§, 10.§ és 11.§-ban meghatározott pályázati eljárási rend az irányadó.
A pályázati eljárás
9.§
(1) A civil szervezetek adott évi támogatására vonatkozó pályázati felhívásról, illetve a támogatásról a Bíráló Bizottság dönt.
(2) A támogatás e rendeletben meghatározott pályázati feltételeit a Bíráló Bizottság évente határozza meg és közzéteszi az Önkormányzat hirdetőtábláján, a honlapján és a helyi kábeltévé hálózaton.
(3) A pályázatot e rendelet 1. melléklete szerinti pályázati adatlapon, a pályázati felhívásban megjelölt mellékletekkel együtt kell benyújtani Bélapátfalva Város Polgármesteréhez címezve az átvételt igazoltatva személyesen, vagy ajánlott postai küldeményként.
(4) A pályázót egyszeri esetben - 8 napos határidő kitűzésével – hiánypótlásra lehet felhívni.
(5) A beérkezett pályázatokat a Bíráló Bizottság a benyújtási határidőt követő 30 napon belül bírálja el.
10.§
(1) A pályázati kiírásban meg kell határozni:
a) a lehetséges pályázók körét,
b) a pénzügyi támogatás e rendelet 7.§ (2) bekezdésében rögzített általános feltételeit,
c) a benyújtandó pályázatok kötelező elemeit,
d) a pályázathoz csatolandó mellékletek és igazolások megnevezését,
e) a pályázat benyújtásának határidejét.
(2) A pályázatnak tartalmaznia kell:
a) az igényelt támogatás összegét,
b) a támogatandó program leírását.
11.§
(3) A pályázathoz csatolandó mellékletek:
a) pénzügyi terv a megvalósítandó programra vonatkozóan,
b) a pályázó nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy nincs lejárt köztartozása,
c) a pályázó nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy a korábban kapott támogatással elszámolt,
d) a pályázó nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy nincs folyamatban a pályázóval szemben tartozás rendezésére, a szerveződés megszűntetésére irányuló, valamint törlés iránti eljárás,
e) a pályázó nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy a program megvalósításához mekkora önerővel rendelkezik,
f) a pályázó nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy Bélapátfalva Város Önkormányzatát a rendezvényen, programon támogatóként tünteti fel.
g) civil szervezet alapdokumentumai
h) egyéb, a pályázati felhívásban megjelölt melléklet.
Támogatás pályázati eljáráson kívül
12. §
(1) A civil keretből pályázati eljárás nélkül, kérelemre is nyújtható támogatás e rendeletben meghatározott célokra abban az esetben, ha a támogatási cél a pályázatok benyújtási határidejét követően jut a civil szervezet tudomására, illetve működési támogatás esetén a támogatás elmaradás a civil szervezet működését veszélyezteti.
A civil szervezetek számára elkülönített keretből
nyújtott támogatás felhasználása
13.§
(1) A támogatás elszámolási kötelezettség mellett kizárólag arra a célra használható fel, amelyre a támogató juttatta. A támogatást a támogatott köteles tárgy év december 31. napjáig felhasználni.
(2) A támogató a támogatás felhasználását és az erről készült számadást ellenőrzi.
(3) A pályázati támogatás felhasználására a polgármester az önkormányzat nevében - e rendelet 2. melléklete szerinti - támogatási szerződést köt a támogatást igénybe vevővel. A támogatás összegének támogatott részére történő kifizetésére a támogatási szerződés megkötését követően kerülhet sor.
A pályázati támogatással történő elszámolás
14.§
(1) A támogatott a támogatás összegével köteles a Bíráló Bizottságnak legkésőbb a tárgyévet követő év február 1. napjáig elszámolni. A pénzügyi elszámoláshoz szakmai és pénzügyi beszámolót kell mellékelni.
(2) A pénzügyi elszámolás a támogatási célokkal kapcsolatosan felmerülő költségekről kiállított számlákkal és/vagy szabályszerűen kiállított számviteli bizonylattal, és számlaösszesítővel történik.
(3) Amennyiben a támogatott határidőre a pénzügyi elszámolási, valamint a szakmai és pénzügyi beszámoló benyújtási kötelezettségének nem tesz eleget, úgy köteles a támogatás teljes összegét a mindenkor érvényes, a támogatás átvételét követő naptól számított jegybanki alapkamat mértékének kétszeresével növelt összegben a tárgyévet követő évben, a Bíráló Bizottság elszámolást felülvizsgáló döntésében előírt határidőig, de legkésőbb tárgy évet követő év március 10. napjáig visszafizetni.
(4) Amennyiben a támogatott pénzügyi elszámolásából az állapítható meg, hogy a támogatást nem rendeltetésszerűen használták fel, úgy a támogatott köteles a támogatás nem rendeltetésszerűen felhasznált részét a mindenkor érvényes, a támogatás felhasználására nyitva álló határidőt követő naptól - tárgyév december 1. napjától - számított jegybanki alapkamat mértékének kétszeresével növelt összegben a tárgyévet követő évben, a Bíráló Bizottság elszámolást felülvizsgáló döntésében előírt határidőig, de legkésőbb tárgyévet követő év március 10. napjáig visszafizetni.
(5) Amennyiben a támogatás odaítélését követően megállapítást nyer, hogy a támogatott nem jogosult a támogatás igénybevételére, úgy a (3) bekezdés rendelkezései szerint kell eljárni.
(6) Amennyiben a támogatott a számára odaítélt támogatást egészben vagy részben nem kívánja felhasználni, úgy ezt a szándékát köteles a támogatónak bejelenteni és a támogatási szerződés módosítását kezdeményezni. Ebben az esetben a támogatott a fel nem használt támogatás összegét a támogatási szerződés módosítását követő 15 napon belül, de legkésőbb a támogatás felhasználására előírt határidőig köteles kamatmentesen visszafizetni.
15.§
(1) A pénzügyi beszámoló a pénzügyi elszámolás szöveges részletezése, magyarázata, melyben ki kell térni a támogatott működés, tevékenység, program, rendezvény teljes költségvonzatának ismertetésére, a rendelkezésre álló önerő részletezésére, valamint a támogatás felhasználására.
(2) A szakmai beszámoló tartalmazza a támogatási szerződésben vállalt kötelezettség teljesítéséről szóló értékelést, az elért eredményeket.
(3) A szakmai beszámolót az alábbi elemekkel kell elkészíteni:
a) A szervezet megnevezése, címe, vezetőjének neve, elérhetősége.
b) Az önkormányzati támogatás a tárgyévet megelőző évi és tárgyévi mértéke a támogatást igénybe vevő szervezet éves költségvetéséhez viszonyítva.
c) A támogatott tevékenység/ program végrehajtásának eredménye, illetve – amennyiben még nem, vagy részben valósult meg – eddigi tapasztalatai, teljesíthetőségének lehetőségei. (A megjelölt célokat sikerült-e a várakozásoknak megfelelően teljesíteni, és ehhez mennyiben járult hozzá az önkormányzat támogatása).
d) A támogatott tevékenység/ program közvetlen résztvevőinek száma, és az összes érintett becsült száma.
e) A támogatott tevékenység/ program jellege (szűk közösséget érint, a lakosság széles rétegét érinti, a község egészét érinti, több települést is érint, stb.).
f) A támogatott tevékenység/program egyszeri, vagy több évben is megismételhető, megvalósítható.
g) Jövőbeni tervek, célok rövid leírása, azok megvalósításának lehetőségei. (Milyen saját, pályázati és egyéb források állnak jelenleg és előreláthatóan a jövőben rendelkezésre).
h) Egyéb tapasztalatok, vélemények, fontosnak tartott információk.
A támogatások nyilvántartása
16. §
(1) A támogatások nyilvántartásáról a jegyző gondoskodik.
(2) A nyilvántartásnak tartalmaznia kell
a) a kedvezményezett megnevezését,
b) a támogatás célját,
c) a támogatás összegét,
d) a képviselő-testület döntésének számát,
e) a támogatás közzétételének napját,
f) a finanszírozás teljesítésének időpontját,
g) az elszámolás határidejét,
h) az elszámolás teljesítésének napját,
i) a határidőre nem teljesített számadási kötelezettség pótlására történő felszólítás időpontját.
17. §
Bélapátfalva Város Önkormányzata Képviselő-testületének jelen, 7/2014. (IV. 10.) önkormányzati rendelete a kihirdetést követő napon lép hatályba.