Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 4/1992(II.11.) önkormányzati rendelete

Az Eger város nevének, címerének és zászlajának használatáról

Hatályos: 2023. 05. 27

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 4/1992(II.11.) önkormányzati rendelete

Az Eger város nevének, címerének és zászlajának használatáról

Hatályos: 2023. 05. 27

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 46. § (1) bekezdésének felhatalmazása alapján a következőket rendeli el:

1. § .

A címer használatának köre

(1) A város címerét, mint díszítő és utaló jelképet lehet felhasználni.
(2) A város címere díszítő és utaló jelképként alkalmazható:
a. A város protokolláris rendezvényein úgy, hogy az állami címer jelentőségét ne csorbítsa.
b. A város díszpolgárainak adományozott pecsétgyűrűn és Díszdiplomán, a városi kitüntetéshez járó plaketten, a város által kiadott díszokleveleken, emléklapokon, kitüntető, vagy emlékérmeken
c. Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Polgármesteri Hivatal által kiadott és a város történetével, életével, fejlődésével foglalkozó kiadványokon.
d. Eger Megyei Jogú Város Közgyűlés dísztermében és tanácskozó termeiben.
e. Eger város zászlaján.
f. A Kabinet Iroda és a TOURINFORM propaganda kiadványain,
g. A város középületein, intézményein.
h. A Közgyűlés és a Hivatal által kiadott iratokon és fejlécen.
(3) A város címere díszítő és utaló jelképként hozzájárulással alkalmazható:
a. a város egyes hagyományokkal rendelkező intézményei által kiadott és a várossal, vagy az intézmény történetével, fejlődésével foglalkozó kiadványokon,
b. a város jelentősebb kulturális és sportrendezvényeinek emléklapjain, jelvényein, érmein valamint cserezászlókon,
c. a várost bemutató kiállításokon,
d. testvérvárosi kapcsolatok körében megrendezésre kerülő rendezvényeken,
e. a várost reprezentáló ajándéktárgyakon.

2. § .

A zászló használatának köre

(1) Eger város zászlaja használható:
a. a Közgyűlés ülésein,
b. megkülönböztetésül több település részvételével tartott rendezvényen,
c. települések közötti bel- és külföldi kapcsolatokban,
d. cserezászlóként,
e. az állami zászló elsőbbsége mellett Eger város Önkormányzata gazdálkodó szervezetei, intézményei ünnepségein, rendezvényein.
(1a) Az „Eger a te történeted” színes ábrás védjegyek (bejelentés száma: M1202399, és M1202340), az „Eger 1552” színes ábrás védjegy (bejelentés száma: M1202649) és az „Egri Csillagok” színes ábrás védjegy (bejelentés száma: M1202650) használatát bármely magánszemély, jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet üzleti nyomtatványaira, árubélyegre, termék megjelölésére, iparjogosítvány szövegébe, sajtótermék címfeliratába és rendezvényei címébe vagy bármely egyéb felhasználási módozatban csak előzetes engedély alapján veheti fel, illetve használhatja.

2/A. §

Az „Eger” név használatának köre

(1) Eger város nevét (valamint latin nevét: Agria), rövidített, vagy toldalékos használatát bármely jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet elnevezésébe, cég elnevezésébe, illetve magánszemély, jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet üzleti nyomtatványaira, árubélyegre, termék megjelölésére, iparjogosítvány szövegébe, sajtótermék címfeliratába és rendezvényei címébe csak előzetes engedély alapján veheti fel, illetve használhatja. Árubélyeg és termék megjelölése esetében nincs szükség e rendelet szerinti névhasználati engedélyre, ha a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény rendelkezései értelmében a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala a földrajzi árujelzők lajstromába vette, továbbá engedély iránti kérelem benyújtására nem kötelezettek azok sem, akik e rendelet hatálybalépését megelőzően a város nevét jogszerűen felvették és folyamatosan használják.
(2) Az (1) bekezdés szerinti engedélyezési kötelezettség nem vonatkozik az Eger Megyei Jogú Város Önkormányzatára, az Önkormányzat szervezeteire, intézményeire és az általa alapított, vagy részvételével megalakult közhasznú, vagy gazdasági társaságokra, továbbá az ezek által szervezett rendezvényekre.

(3)(Hatályon kívül helyezve 2020. IX.25)

3. § .

A címer használatának engedélyezése

(1) A város címere az 1. §. (2) bekezdésében meghatározott esetekben külön engedély nélkül alkalmazható.
(2) Az 1. §. (3) bekezdésben meghatározott, valamint a jelen rendeletben fel nem sorolt esetekben történő felhasználás engedélyhez kötött.
(3) Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése esetenként engedélyezi a címer használatát és megállapítja annak feltételeit, az egri székhelyű szervezetek és egri lakhelyű természetes személyek kérelmét a Városi Kulturális, Idegenforgalmi és Szociális Bizottság bírálja el.
(4) A város címerének használatára kiadott engedély érvényessége meghatározott időpontig, vagy visszavonásig szólhat. Erről a kiadott engedélyben kell határozni.
(5) A jelen rendeletben nem szabályozott esetekben a felhasználásra adott eseti engedélyben – amennyiben a címer felhasználásával a felhasználó szervek pénzbevételekre tesznek szert, a Közgyűlés az engedélyekben díj befizetését is előírhatja.
Ennek mértékét meghatározott összegben, vagy a bevétel % -ában kell megállapítani.

4. § .

Engedélyezési és jogorvoslati eljárás

(1) A címer használatára vonatkozó engedély iránti kérelmeket Eger Megyei Jogú Város Polgármesteréhez címzetten kell benyújtani.
(2) A címer használatára vonatkozó kérelemnek tartalmaznia kell:
a. – a kérelmező szerv nevét és címét,
- a címer felhasználásának, illetve előállításának célját,
- előállítás esetén az előállítandó mennyiséget,
- a terjesztés, illetve a forgalomba hozatal módját,
- kereskedelmi forgalom esetén az egységárat,
- a címer használatának időtartamát,
- a kérelmező szervnél a címer felhasználásáért felelős személy nevét és beosztását.
b. A kérelemhez csatolni kell a címerrel díszített tárgy mintáját, valamint annak fénymásolatát.
(3) Eger város neve 2/A. § szerinti használatának engedélyezése iránti kérelmet a Városi Kulturális, Idegenforgalmi és Szociális Bizottsághoz kell benyújtani. A kérelemnek az alábbiakat kell tartalmaznia:
a) a kérelmező megnevezését, székhelyét;
b) a kérelmező tevékenységi körét;
c) a név használatának célját és módját;
d) a kérelmező nyilatkozatát, amely alapján megállapítható a várossal való kapcsolata vagy a városhoz kötődés indokoltsága;
e) névhasználatért felelős személy megnevezését; üzleti nyomtatvány, árubélyeg esetében annak a névvel ellátott mintáját vagy fénymásolatát a kérelem mellékleteként
(4) A név felvételének és használatának módjára vonatkozó engedélynek tartalmaznia kell a jogosult megnevezését és székhelyét, valamint az engedély érvényességének körét és időtartamát. Az engedély érvényessége szólhat a tevékenység folytatásának időtartamára, meghatározott időpontig, egy alkalomra, vagy visszavonásig.
(5) Az engedély kiadásáról a Városi Kulturális, Idegenforgalmi és Szociális Bizottság dönt. Az engedély kiadása megtagadható, ha a használat módja vagy körülményei az önkormányzat, a város lakosságának jogát, jogos érdekeit, méltóságát sértené, vagy veszélyeztetné.
(6) A 2/A. §- ban foglalt név használatának ellenőrzéséről a polgármester gondoskodik. A kiadott engedélyt vissza kell vonni, ha a használat módja vagy körülményei az önkormányzat, a város lakosságának jogát, jogos érdekeit, méltóságát sérti, vagy veszélyezteti. Az engedély visszavonásáról a Városi Kulturális, Idegenforgalmi és Szociális Bizottság dönt.
(7) A címer, a zászló és a név használatára kiadott engedélyekről a jegyző az illetékes szakirodák útján nyilvántartást vezet. A nyilvántartás tartalmazza az engedély iktatószámát, a jogosult nevét és székhelyét, valamint az engedély érvényességének határidejét.
(8) A címer, a zászló és a név használatának engedélyezése önkormányzati hatósági ügy. A címer, a zászló és a név használatának engedélyezésére vonatkozóan a Közgyűlés, és a Városi Kulturális, Idegenforgalmi és Szociális Bizottság döntése elleni jogorvoslatra az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (Ákr.) rendelkezései az irányadók.

A címer használatának módja

(1) A város címerét – mint díszítő és utaló jelképet – kizárólag hiteles alakban a heraldica szabályainak megfelelően szabad ábrázolni.
(2) Egyes esetekben megengedhető, hogy a címer, kizárólag a tárgy anyagának színében (fém, bőr) jelentkezzék.
(3) A város címerét csak olyan mértékig szabad kicsinyíteni, hogy az ne sértse a hiteles ábrázolást.

6. § (1) Eger Megyei Jogú Város Alapokmányáról szóló 28/2011. (VI.30.) önkormányzati rendelet 3. §.(1) bekezdésében foglaltak szerint: Eger város pecsétje kör alakú, középen a város címere, a körben a következő feliratot tartalmazza: Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata.

(2) A városcímeres pecsétje az alábbi esetekben használható:

a) Eger Megyei Jogú Város közgyűléseire szóló meghívóra

b) Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata által rendezett városi, megyei és országos rendezvények meghívói

c) Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata által adományozott kitüntetéseket, elismeréseket tanúsító igazolások, tanúsítványok, emléklapok.

d) Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Polgármesteri Hivatal által kiadott és a város történetével, életével, fejlődésével foglalkozó kiadványok

(3) A Közgyűlés bizottságainak pecsétje az alábbi esetekben alkalmazható:

a) Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése bizottsági ülésére szóló meghívó,

b) Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése és bizottságai elé kerülő előterjesztés, tájékoztató,

c) Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése bizottsága által hozott határozat.