Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2006. (I. 31.) önkormányzati rendelete
Lábatlan helyi építési szabályzatáról és szabályozási tervéről
Hatályos: 2022. 05. 02- 2023. 04. 08Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2006. (I. 31.) önkormányzati rendelete
Lábatlan helyi építési szabályzatáról és szabályozási tervéről1
Lábatlan Város Képviselőtestülete a helyi önkormányzatokról szóló, többször módosított 1990. évi LXV. törvény 16. §. (1) bekezdése, valamint az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (továbbiakban: Étv.) 6. § (3) bek. a/ pontja és 7. §.(3) bek. c/ pontja értelmében, a törvény 8. §-ában foglalt rendezési elvek figyelembe vételével, Lábatlan Város Önkormányzatának 1/2006.(I.31.) sz. Képviselőtestületi határozatával jóváhagyott településszerkezeti terve alapján az alábbi rendeletet alkotja és elfogadja a rendelet mellékleteit képező belterületi és külterületi szabályozási tervet.
A rendelet területi hatálya
1. § (1) A jelen rendelet hatálya Lábatlan Város igazgatási területére (belterületére, valamint külterületére) terjed ki. A helyi építési szabályzat az országos szabályoknak megfelelően, illetve az azokban megengedett eltérésekkel a település közigazgatási területének felhasználásával és beépítésével, továbbá a környezet természeti, táji és épített értékeinek védelmével kapcsolatos, valamint az egyes telkekhez kapcsolódó sajátos helyi követelményeket, jogokat, kötelezettségeket és előírásokat fogalmazza meg.
(2) A rendelet hatálya alá tartozó területen az OTÉK előírásait e rendeletben foglalt kiegészítésekkel és eltérésekkel együtt kell alkalmazni.
(3) A rendelet minden természetes és jogi személyre nézve kötelező előírásokat tartalmaz, amely alól az első fokú építési hatóság csak azon a területen és abban a körben biztosíthat eseti eltérést, ahol és amely tárgyban arra a rendelet feljogosítja.
A rendelet alkalmazása
2. § (1) A település közigazgatási területén területet felhasználni, földrészletet kialakítani, építmények (létesítmények) elhelyezésére építési telket, építési területet (közpark esetén területet) kialakítani és beépíteni, út- és egyéb közlekedési, továbbá közműhálózatot és általában bármilyen építményt (létesítményt) elhelyezni, valamint e célra hatósági engedélyt adni csak az Országos Településrendezési és Építési Követelmények (továbbiakban: OTÉK), az általános érvényű egyéb rendelkezéseknek és hatósági előírásoknak, Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének a településkép védelméről szóló 9/2018. (V.30.) önkormányzati rendeletének, valamint a jelen rendelet (Helyi Építési Szabályzat) előírásainak megfelelően szabad.
(2) A rendelet előírásait az annak mellékletét képező szabályozási tervekkel (7/a-d., 8. sz. tervlapok), 17/2013.(XI.13.) rendelet mellékletét képező 2/1-3. sz. tervlap-fedvények, 22/2015.(XII.16.) rendelet mellékletét képező tervlap-fedvény, valamint a 14/2020.(XI.25.) rendelet mellékletét képező SZT-mód. jelű tervlap-fedvény) együtt kell alkalmazni.
Szabályozási elemek
3. § (1) A belterületi szabályozási tervlapon kötelező és irányadó szabályozási elemek szerepelnek:
A közigazgatási terület területfelhasználási egységeinek tagozódása
4. § (1) A település közigazgatási területe beépítésre szánt és beépítésre nem szánt területből áll.
(2) A beépítésre szánt területek általában a település belterületéhez, a beépítésre nem szánt területek pedig általában a település külterületéhez tartoznak.
(3) A beépítésre szánt terület az alábbi területfelhasználási egységekre (építési övezetekre) tagozódik:
a) nagyvárosias lakóterület,
b) kisvárosias lakóterület,
c) kertvárosias lakóterület,
d) kistelkes kertvárosias lakóterület (helyi - lábatlani - övezet),
e) településközpont vegyes terület,
f) kereskedelmi, szolgáltató gazdasági terület,
g) ipari gazdasági (egyéb ipari) terület,
h) hétvégi házas üdülőterület,
i) különleges terület.
(4) A beépítésre nem szánt terület a következő területfelhasználási egységekre tagozódik:
a) közlekedési és közműterület,
b) zöldterület,
c) erdőterület,
d) mezőgazdasági rendeltetésű terület,
e) egyéb rendeltetésű terület.
f) különleges beépítésre nem szánt idegenforgalmi célú terület.
A belterületi határ módosítása
5. § (1) A belterületi határ módosításáról és kitűzéséről a belterületi szabályozási terv alapján kell gondoskodni, az érvényben lévő és vonatkozó rendeletekben, utasításokban foglaltak figyelembe vételével. A tervezett beépítésre szánt területek belterületbe vonása építési hatósági szempontból nem feltétlenül szükséges; ezen területek belterületbe vonására igény szerint, illetve az illetékes hatóságok/szakhatóságok által előírtak alapján kerülhet sor.
(2) A belterületbe kerülő (illetve beépítésre szánt) területek rendeltetését, övezeti besorolását a belterületi szabályozási terv tartalmazza, határozza meg. A belterületbe vonandó területek bevonása a konkrét építési igények szerint, szakaszosan is végrehajtható.
(3) A belterületi határ (beépítésre szánt, illetőleg beépítésre nem szánt területek határa) a szabályozási tervnek megfelelően az alábbiak szerint módosítandó:
A lakóterületekre vonatkozó általános előírások
6. § (1) A lakóterületek építési övezeti tagolását a belterületi szabályozási tervlap tünteti fel. Lábatlan lakóterületei jellemzően a kertvárosias építési övezetbe, ezen belül a hagyományosan kialakult, kis telekterületű, illetve -szélességű területegységek a helyi (lábatlani) kertvárosias építési övezetbe, a nagy ipari üzemekhez kapcsolódó lakótelepek a kisvárosias (illetve a papírgyári lakótelep a nagyvárosias) építési övezetbe sorolandók.
(2) A lakóterületeken az OTÉK előírásai szerinti épületek helyezhetők el. A lakóterület telkein a lakóépületeken kívül a lakosság alapfokú ellátását biztosító kereskedelmi, vagy szolgáltató és kisüzemi termelő és tároló épületek is elhelyezhetők "főépületként", az övezeti előírások betartásával. A meghatározó funkciókat egy épület-tömegben (egy "főépületben") kell elhelyezni.
(3) Kertvárosias, illetve helyi (lábatlani) építési övezetben 14 m-nél kisebb szélességű lakótelek kialakítása újonnan nem engedélyezhető. Meglévő, kialakult, 10-14 m közötti szélességű lakótelkek beépítése, illetve azokon lévő épületek átépítése engedélyezhető. A kialakult beépítésre való tekintettel az oldalkert minimális mérete ebben az esetben 4 m-re csökkenthető.
(4) Az előkert méretét a kialakult beépítéshez igazodóan, a szabályozási tervlapon feltüntetett (kötelező és irányadó) építési vonalak figyelembe vételével kell meghatározni.
(5) Kertvárosias, illetve helyi (lábatlani) építési övezetben "melléképület" a "főépület" takarásában, a hátsókertben helyezhető el, 3,50 m-es legnagyobb építménymagasság és 6,50 m-es legnagyobb gerincmagasság betartásával. Kazánházat a "főépületben", vagy a mögé kell elhelyezni. "Melléképületet" az OTÉK hátsókertre vonatkozó előírásaitól eltérően, vagy a hátsó telekhatárra elhelyezni (meglévő, kialakult kis telekmélység esetén) csak akkor szabad, ha ez a szomszédos ingatlan használatát és beépíthetőségét nem korlátozza. Gazdasági tevékenységet szolgáló épületek "melléképületként" elhelyezhetők, de azok bruttó alap-területe nem lehet nagyobb, mint a főépületé. Szomszédos "melléképületek" egy épület-tömegben, de külön tűzszakaszként létesíthetők. Kisvárosias, valamint nagyvárosias építési övezetben „melléképület” elhelyezése nem, illetve (például: garázssor) csak a szabályozási tervlapon feltüntetett helyen engedélyezhető.
(6) Nyeles (nyúlványos) telek kialakítása újonnan csak a tervezett távlati tömbfeltárások megvalósíthatóságának előkészítése érdekében engedélyezhető (Dózsa György u. 37-47., Rákóczi u. 176-192., 226-236.)
(7)
(8) Kertvárosias, illetve helyi (lábatlani) építési övezetben az egyes telkeken legalább a telek területének 50%-át zöldfelületként kell kialakítani.
(9) Az építési övezetekben megengedhető maximális szintterületi mutató értéke:
Az egyes építési övezetekre vonatkozó előírások
7. § (1) Az Ln-K/16,5 jelű nagyvárosias lakóterület többlakásos, min. 12,5 m, max. 16,5 m-es építménymagasságú lakóépületek, illetve az OTÉK 11. §-a szerinti építmények elhelyezésére szolgál, a kialakult állapot szerinti beépítéssel. A megengedett legnagyobb szintterület-sűrűség értéke: 2,0, a minimális zöldfelületi borítottság 20 %. Az építési övezetben "melléképület" nem, illetve (például: garázssor) csak a szabályozási tervlapon feltüntetett helyen létesíthető. A meglévő lapostetős lakóépületekre magastető-ráépítés engedélyezhető.
(2) Az Lk-K/10,5 jelű kisvárosias lakóterület többlakásos, max. 10,5 m-es építménymagasságú lakóépületek, illetve az OTÉK 12. §-a szerinti építmények elhelyezésére szolgál, a kialakult állapot szerinti beépítéssel. A megengedett legnagyobb szintterület-sűrűség értéke: 1,5, a minimális zöldfelületi borítottság 40 %. Az építési övezetben "melléképület" nem, illetve (például: garázssor) csak a szabályozási tervlapon feltüntetett helyen létesíthető. A meglévő lapostetős lakóépületekre magastető-ráépítés engedélyezhető.
(3) Az Lk-CS-50/6,0-200 jelű kisvárosias lakóterület legalább 2 lakásos és max. 6,0 m-es építménymagasságú, magastetős csoportház-egységek, illetve az OTÉK 12. §-a szerinti építmények elhelyezésére szolgál. Az engedélyezhető legnagyobb beépítettség 50 %, a minimális telekterület 200 m2. A megengedett legnagyobb szintterület-sűrűség értéke: 1,5, a minimális zöldfelületi borítottság 20 %.
(4) Az Lke-O(K)-30/4,5(K)-700(550) jelű kertvárosias lakóterület építési övezetben lakótelken elhelyezett, legfeljebb 2 lakásos és 4,5 m-es („K” jelölés esetén a kialakult bépítési módhoz igazodó, a szomszédos két épület építménymagasságának átlagában meghatározott) építménymagasságot meg nem haladó, oldalhatáron álló („K” jelölés esetén a kialakult bépítési módhoz igazodóan oldalhatáron álló, vagy szabadonálló) lakóépületek létesíthetők.
a) Az építési övezetben kialakítandó lakótelkek minimális telekszélessége 14 m, a minimális telekterület 700 m2(„K” jelölés esetén 550 m2). Telekmegosztás esetén ennél kisebb méretű építési telkek kialakítása nem engedélyezhető.
b) Az építési övezetben ikerházas beépítés, valamint (minimum 20 m-es telekszélesség esetén) szabadonálló beépítés is engedélyezhető, az OTÉK 35-36. §-ában meghatározott feltételek teljesülése esetén. Az ilyen (az általánosan jellemzőtől eltérő) jellegű beépítés engedélyezéséhez az utcaképbe való illeszkedés szemléltetésére az I. fokú építési hatóság által elbírálandó elvi építési engedélyezési terv készítése szükséges.
c) A beépítés mélysége kialakult, nagy telekmélység esetén sem haladhatja meg az utcai telekhatártól számított 50 m-t (az ezen túli, hátsó telekrész csak házikertként hasznosítható).
d) Az engedélyezhető maximális beépíthetőség 1500 m2-es teleknagyságig 30 %, 1500 m2feletti teleknagyságnál 450 m2+ az 1500 m2feletti telekterület 15 %-a, de maximum 1000 m2.
(5) Az Lke*-O(K)-30/4,5-400 jelű helyi (lábatlani) építési övezetben lakótelken elhelyezett 1 lakásos (550 m2-t meghaladó teleknagyság esetén legfeljebb 2 lakásos) és 4,5 m-es építménymagasságot meg nem haladó, oldalhatáron álló („K” jelölés esetén a kialakult beépítési módhoz igazodó), lakóépületek létesíthetők.
a) Az építési övezetben a beépíthető lakótelkek minimális telekszélessége 10 m, a minimális telekterület 400 m2, újonnan kialakítandó lakótelkek minimális telekszélessége 14 m, a minimális telekterület 550 m2. Telekmegosztás esetén ennél kisebb méretű építési telkek kialakítása nem engedélyezhető. A kialakult beépítésre való tekintettel az oldalkert minimális mérete a 14 m-nél kisebb szélességű telkek esetében 4 m-re csökkenthető.
b) Az építési övezetben ikerházas beépítés, valamint (minimum 20 m-es telekszélesség esetén) szabadonálló beépítés is engedélyezhető, az OTÉK 35-36. §-ában meghatározott feltételek teljesülése esetén.
c) A beépítés mélysége kialakult, nagyobb telekmélység esetén sem haladhatja meg az utcai telekhatártól számított 30 m-t (az ezen túli, hátsó telekrész csak házikertként hasznosítható).
d) Az engedélyezhető maximális beépíthetőség 400-550 m2-es teleknagyság esetében 30 %, 550-900 m2közötti teleknagyságnál 165 m2+ az 550 m2feletti telekterület 20 %-a, 900 m2feletti teleknagyságnál 255 m2+ a 900 m2feletti telekterület 10 %-a, de maximum 500 m2.
e) Az építési övezetben állattartás céljára szolgáló épület, építmény nem létesíthető. "Melléképület" (garázs, háztartással kapcsolatos épület /nyárikonyha, tárolók, stb./, 50 m2-nél nem nagyobb barkácsműhely) létesítése a „főépülettel” egybeépítve engedélyezhető.
Településközpont vegyes terület
8. § (1) A Vt-Z(K)-60(40)/9,0(7,5)(4,5)-400(400) jelű településközpont vegyes terület építési övezet alap-, illetve magasabb fokú ellátó intézmények, valamint többlakásos lakóépületek elhelyezésére szolgál. A szabályozási tervlapon „kizárólagos használat” megjelöléssel szereplő vegyes építési övezetben csak intézmény elhelyezése, illetve azon belül igény esetén szolgálati lakás, lakrész kialakítása engedélyezhető.
(2) A területen belül csak a jelen §. (14) bekezdésében előírt feltételeknek megfelelő kisüzemi, illetve kereskedelmi tevékenység folytatható.
(3) Lakóépületeknél a maximális építménymagasság 4,5 m, intézményi funkciójú épületek esetében 7,5 (9,0) m lehet. Az új építmények magastetős kialakítással építendők.
(4) Az építési övezet lakótelkein "melléképület" a "főépület" takarásában, a hátsókertben helyez-hető el, 3,50 m-es legnagyobb építménymagasság és 6,50 m-es legnagyobb gerincmagasság betartásával. Kazánházat a "főépületben", vagy a mögé kell elhelyezni. "Melléképületet" az OTÉK hátsókertre vonatkozó előírásaitól eltérően, vagy a hátsó telekhatárra elhelyezni (meglévő, kialakult kis telekmélység esetén) csak akkor szabad, ha ez a szomszédos ingatlan használatát és beépíthetőségét nem korlátozza. Kisipari- és barkácsműhely, valamint kisüzemi termelő létesítmény "melléképületként" elhelyezhető, de azok bruttó alapterülete nem lehet nagyobb, mint a főépület bruttó alapterületének 50 %-a. Szomszédos "melléképületek" egy épülettömegben, de külön tűzszakaszként létesíthetők. Intézményi funkciójú épületek telkén "melléképület" csak a "főépülettel" egy tömegben építhető.
(5)
(6) Az építési övezet egyes telkein lakótelek esetében legalább a telek területének 50%-át, intézmény telke esetében minimum 40 %-át zöldfelületként kell kialakítani. Az intézmények telkének legalább 20 %-át kertszerűen (parkosítva) kell kialakítani; továbbá a beépített és burkolt felületek aránya nem lehet több, mint a telek területének 75 %-a.
(7) Az intézményi funkciójú épületekhez az az OTÉK 42. §-a szerinti, előírt gépjármű várakozóhelyeket telken belül, illetve amennyiben az műszakilag nem megoldható, vagy más szempontból indokolatlan, az intézménytől számított 200 m-es körzeten belül közterületen - a beruházó költségén - kell biztosítani.
(8) Az építési övezetben újonnan kialakítandó lakótelkek minimális telekszélessége 14 m, a minimális telekterület 550 m2. Telekmegosztás esetén ennél kisebb méretű építési telkek kialakítása nem engedélyezhető. Meglévő, kialakult, 10-14 m közötti szélességű, illetve 550 m2-nél kisebb (de minimum 400 m2-es) területű lakótelkek beépítése, illetve azokon lévő épü-letek átépítése engedélyezhető. A kialakult beépítésre való tekintettel az oldalkert minimális mérete a 14 m-nél kisebb szélességű telkek esetében 4 m-re csökkenthető. A jelen bekezdés előírásai intézményi funkciójú épületek telkére is érvényesek; intézmény-teleknél továbbá a minimum 400 m2-es telekterület és minimum 10 m-es telekszélesség újonnan is kialakítható.
(9) Az előkert méretét a kialakult beépítéshez igazodóan, illetve a szabályozási tervlapon feltüntetett (kötelező és irányadó) építési vonalak figyelembe vételével kell meghatározni.
(10) A beépítés mélysége (lakótelek esetében) kialakult, nagy telekmélység esetén sem haladhatja meg az utcai telekhatártól számított 50 m-t (az ezen túli, hátsó telekrész csak házikertként hasznosítható).
(11) Az engedélyezhető maximális beépíthetőség lakótelkek esetében: 400-550 m2-es telek-nagyság esetében 40 %, 550-900 m2közötti teleknagyságnál 220 m2+ az 550 m2feletti telekterület 20 %-a, 900 m2feletti teleknagyságnál 290 m2+ a 900 m2feletti telekterület 10 %-a, de maximum 600 m2; intézmény-telkek esetében: 60 (saroktelek esetében 70 %) (kivéve az alapfokú oktatási intézmények - óvoda, iskola - telkét, melyeknél 25 %).
(12) Az építési övezetben megengedhető maximális szintterületi mutató értéke: lakótelkek esetében: 0,5, intézményi funkciójú épületek telkére vonatkozóan: 1,8 (kivéve az alapfokú oktatási intézmények - óvoda, iskola - telkét, melyeknél 1,0).
(13) Az egyes építési övezetekben - a szabályozási tervlapokon (I1), (I2), (I3) jellel ábrázolt - önálló építési (al)övezetbe nem sorolt - meglévő intézmények is találhatók, illetve adott esetben ilyenek elhelyezése engedélyezhető (olyan területrészen is, ahol azt a szabályozási terv külön nem jelöli), a beépítésre szánt terület bármely építési övezetén belül, az adott építési övezet jellemző beépítési módjához igazodóan, az alábbi speciális előírások szerint:
a) Az (I1) jelű telekigényes (elsősorban oktatási) létesítmények (óvoda, általános iskola) telkének minimális nagysága 2000 m2, a minimális telekszélesség 25 m, maximális beépíthetőség 25 %, maximális építménymagasság 7,5 m.
b) Az (I2) jelű igazgatási, egészségügyi, illetve iroda funkciójú létesítmények telkének minimális nagysága: 400 m2, a minimális telekszélesség 10 m, maximális beépíthetőség 60 %, maximális építménymagasság 7,5 m.
c) Az (I3) jelű kereskedelmi, vendéglátó, szolgáltató, illetve iroda funkciójú létesítmények telkének minimális nagysága: 400 m2, a minimális telekszélesség 10 m, maximális beépíthetőség 60 %, maximális építménymagasság 7,5 m.
(14) A településközpont vegyes terület környezetrendezési előírásai:
Ipari gazdasági terület - egyéb ipari terület
9. § (1) A Gip-SZ-K/K-K (Gip1), Gip-SZ-40/12,5-5000 (Gip2), valamint Gip-SZ-50/16,0-3000 (Gip3) jelű építési övezetek elsősorban nagyobb ipari, üzemi épületek, épületegyüttesek (cementgyár, papírgyár), termelő létesítmények, illetve kivételesen az OTÉK 20. §.(5) bekezdése szerinti építmények elhelyezésére szolgálnak. Az építési övezetekben kialakítandó telephelyek minimális telekterülete meglévő gyárterület esetében a kialakult állapot szerinti, új telephely esetében a Gip-SZ-40/12,5-5000 (Gip2) jelű építési övezetben 5000 m2 , a Gip-SZ-50/16,0-3000 (Gip3) jelű építési övezetben 3000 m2 , a minimális telekszélessége 30,0 m lehet. A maximális beépíthetőség meglévő gyárterület esetében (Gip-SZ-K/K-K (Gip1) jelű építési övezetben) a kialakult állapothoz képest maximum 5 %-kal növelhető, új telephely esetében a Gip-SZ-40/12,5-5000 (Gip2) jelű építési övezetben 40 %, a Gip-SZ-50/16,0-3000 (Gip3) jelű építési övezetben 50 %; a maximális építmény-magasság meglévő gyárterület esetében (Gip-SZ-K/K-K (Gip1) jelű építési övezetben) a kialakult állapot szerinti, egyedi (a technológia által meghatározott) érték, a Gip-SZ-40/12,5-5000 (Gip2) jelű építési övezetben 12,5 m , a Gip-SZ-50/16,0-3000 (Gip3) jelű építési övezetben 16,0 m (technológiai kényszer - pl. olyan gépészeti berendezés elhelyezésének szükségessége, mely ilyen belmagasságú épületben nem fér el - esetén kivételként a maximális építménymagasságtól a beépített alapterület 50 %-ában el lehet térni). Az erre a célra kijelölt területeken belül az építményeket az OTÉK szerinti elő- oldal- és hátsókert figyelembe vételével kell elhelyezni. Az építési övezetek területén található jelentősebb csapadékvíz-elvezető árkok (partélüktől számított 6-6 m-es sávjukkal együtt számított) területe (amennyiben kiváltásukra nem kerül sor) „nem beépíthető telekrészként” kezelendő.
(2) Az építési övezetben megengedhető maximális szintterületi mutató értéke: 1,5.
(3) Az újonnan kialakítandó telephelyek számára az OTÉK által előírt számú parkolóhelyet a telken belül, illetve kivételesen a helyi parkolási rendeletben meghatározott módon, részben közterületen (a vonatkozó hatályos jogszabályban megfogalmazott előírások figyelembe vételével) szükséges biztosítani.
(4) A telkeken belül a beépített és a burkolt felületek aránya nem lehet több a Gip-SZ-K/K-K (Gip1), és Gip-SZ-40/12,5-5000 (Gip2) jelű építési övezetekben 70 %-nál, a Gip-SZ-50/16,0-3000 (Gip3) jelű építési övezetben 75 %-nál.
(5) Zöldfelületek kialakítására az építési övezet területén az alábbi előírások vonatkoznak:
a) az egyes telkek területének Gksz-SZ-35/7,5-3000 (Gksz1), és Gksz-SZ-40/12,5-1500 (Gksz2) jelű építési övezetekben legalább 40%-át, a Gksz-SZ-60/12,5-1500 (Gksz3) jelű építési övezetben 20 %-át zöldfelületként kell kialakítani,
b) a telkek zöldfelülettel borított részének legalább kétharmadát háromszintű (gyep- cserje- és lombkoronaszint együttesen), vagy kétszintű (gyep- és cserjeszint együttesen) növényzet alkalmazásával kell kialakítani,
c) a telkeken az egyes telekhatárok mentén - a műszaki lehetőségek függvényében (ahol azt a meglévő beépítés nem gátolja) - legalább két sorban egységes fasor telepítendő,
d) a 10 férőhelynél nagyobb új parkolókat a 15. § (4) bekezdése szerinti módon fásítva kell kialakítani,
e) telkek megosztása esetén a a)-d) pontok előírásainak minden kialakuló telek esetén érvényesülnie kell.
(6) Az építési övezetben csak olyan területhasználat, illetve olyan tevékenységekhez szükséges építmények építése engedélyezhető, amelynél a szakhatóságok meg tudják ítélni a következőket:
a) A létesítmény pontforrásainak emissziója a levegőtisztaság védelméről szóló országos hatókörű kormányrendelet szerinti többlépcsős zónarendszer vonatkozó határértékeinek megfeleltethető,
b) diffúz légszennyezést, kellemetlen szagot, bűzt okozó tevékenység nem történik,
c) káros és veszélyes anyagokat tartalmazó szennyvizek a tevékenységből eredően a közcsatornába, ill. szennyvíz-gyűjtőbe nem kerülnek; a káros és veszélyes anyagok tartalmazó szennyvizek előkezeléséről, illetve előkezeléséről a közcsatornába, ill. a zárt szennyvízgyűjtőbe vezetés előtt gondoskodnak,
d) az összegyűjtött csapadékvizek élővízfolyásba abban az esetben vezethetők, ha a vonatkozó hatályos jogszabály szerinti előírások teljesíthetők,
e) talajszennyezés veszélyével járó tevékenységek számára a szennyezést kizáró (a tevékenységtől függően víz, szénhidrogén, stb. záró) aljzatot biztosítanak,
f) az üzemi tevékenységből eredő környezeti zajterhelés határértéke a gazdasági területen belüli üzemi létesítmények telekhatáránál 60/50 dBA érték nappal/éjjel.
Kereskedelmi, szolgáltató gazdasági terület
10. § (1) A Gksz-SZ-35/7,5-3000 (Gksz1), Gksz-SZ-40/12,5-1500 (Gksz2) és Gksz-SZ-60/12,5-1500 (Gksz3) jelű építési övezetek elsősorban nem jelentős zavaró hatású gazdasági célú épületek (kisüzemi termelő, szolgáltató, illetve raktározási tevékenység, irodák, stb.) elhelyezésére szolgálnak. Az építési övezetekben kialakítandó telephelyek minimális telekterülete a Gksz-SZ-40/12,5-1500 (Gksz2) és Gksz-SZ-60/12,5-1500 (Gksz3) jelű építési övezetekben 1500 m 2 , a Gksz-SZ-35/7,5-3000 (Gksz1) jelű építési övezetben 3000 m 2 ; a telekszélessége 30,0 m lehet. A maximális beépíthetőség a Gksz-SZ-35/7,5-3000 (Gksz1) jelű építési övezetben 35 %, a Gksz-SZ-40/12,5-1500 (Gksz2) jelű építési övezetben 40 %, a Gksz-SZ-60/12,5-1500 (Gksz3) jelű építési övezetben 60 %. A maximális építménymagasság a Gksz-SZ-35/7,5-3000 (Gksz1) jelű építési övezetben 7,5 m , a Gksz-SZ-40/12,5-1500 (Gksz2) és Gksz-SZ-60/12,5-1500 (Gksz3) jelű építési övezetekben 12,5 m (technológiai kényszer - pl. olyan gépészeti berendezés elhelyezésének szükségessége, mely ilyen belmagasságú épületben nem fér el - esetén kivételként a maximális építménymagasságtól a beépített alapterület 50 %-ában el lehet térni). Az erre a célra kijelölt területeken belül az építményeket az OTÉK szerinti elő- oldal- és hátsókert figyelembe vételével, illetve ahol azt a szabályozási tervlap jelöli, a tervlap szerinti „építési hely határa” vonalon belül kell elhelyezni..
(2) Az építési övezetben megengedhető maximális szintterületi mutató értéke: 1,5.
(3) A kialakítandó telephelyek számára az OTÉK által előírt számú parkolóhelyet a telken belül, illetve kivételesen a helyi parkolási rendeletben meghatározott módon, részben közterületen (a vonatkozó hatályos jogszabályban megfogalmazott előírások figyelembe vételével) szükséges biztosítani.
(4) A telkeken belül a beépített és a burkolt felületek aránya nem lehet több: a Gksz-SZ-35/7,5-3000 (Gksz1) és Gksz-SZ-40/12,5-1500 (Gksz2) jelű építési övezetekben 60 %-nál, a Gksz-SZ-60/12,5-1500 (Gksz3) jelű építési övezetben 80 %-nál.
(5) Zöldfelületek kialakítására az építési övezet területén az alábbi előírások vonatkoznak:
a) az egyes telkek területének a Gksz-SZ-35/7,5-3000 (Gksz1) és Gksz-SZ-40/12,5-1500 (Gksz2) jelű építési övezetekben legalább 40%-át, a Gksz-SZ-60/12,5-1500 (Gksz3) jelű építési övezetben 20 %-át zöldfelületként kell kialakítani,
b) a telkek zöldfelülettel borított részének legalább kétharmadát háromszintű (gyep- cserje- és lombkoronaszint együttesen), vagy kétszintű (gyep- és cserjeszint együttesen) növényzet alkalmazásával kell kialakítani,
c) a telkeken az egyes telekhatárok mentén - a műszaki lehetőségek függvényében (ahol azt a meglévő beépítés nem gátolja) - legalább két sorban egységes fasor telepítendő,
d) a 10 férőhelynél nagyobb új parkolókat a 15. § (4) bekezdése szerinti módon fásítva kell kialakítani,
e) telkek megosztása esetén a a)-d) pontok előírásainak minden kialakuló telek esetén érvényesülnie kell.
(6) Az építési övezetben csak olyan területhasználat, illetve olyan tevékenységekhez szükséges építmények építése engedélyezhető, amelynél a szakhatóságok meg tudják ítélni a következőket:
a) A létesítmény pontforrásainak emissziója a levegőtisztaság védelméről szóló országos hatókörű kormányrendelet szerinti többlépcsős zónarendszer vonatkozó határértékeinek megfeleltethető,
b) diffúz légszennyezést, kellemetlen szagot, bűzt okozó tevékenység nem történik,
c) káros és veszélyes anyagokat tartalmazó szennyvizek a tevékenységből eredően a közcsatornába, ill. szennyvíz-gyűjtőbe nem kerülnek; a káros és veszélyes anyagok tartalmazó szennyvizek előkezeléséről, illetve előkezeléséről a közcsatornába, ill. a zárt szennyvízgyűjtőbe vezetés előtt gondoskodnak,
d) az összegyűjtött csapadékvizek élővízfolyásba abban az esetben vezethetők, ha a vonatkozó hatályos jogszabály szerinti előírások teljesíthetők,
e) talajszennyezés veszélyével járó tevékenységek számára a szennyezést kizáró (a tevékenységtől függően víz, szénhidrogén, stb. záró) aljzatot biztosítanak,
f) az üzemi tevékenységből eredő környezeti zajterhelés határértéke a gazdasági területen belüli üzemi létesítmények telekhatáránál 60/50 dBA érték nappal/éjjel.
Mezőgazdasági tevékenységet szolgáló gazdasági területek
11. § (1) Az MG jelű terület mezőgazdasági tevékenységet szolgáló üzemi terület állattartás nélkül és állattartással.
(2) Az MG jelű övezet mezőgazdasági hasznosítású beépítésre szánt üzemi terület,ahol
Különleges terület
12. § (1) A különleges terület területfelhasználási egységbe tartoznak azon területek, amelyek funkciója és a rajtuk elhelyezett építmények is különleges, egyedi szabályozást igényelnek.
(2) A különleges területen elhelyezhető funkciók és az ennek megfelelő övezetek a következők:
a) szennyvíztisztító telep KHSZ
b) temető KT
c) sportpályák KSP
d) bányák K-B
e) a különleges rekreációs, szabadidős lehetőségeket szolgáló idegenforgalmi-üdülési célú beépítésre szánt terület KSZ
(3) A KT jelű temető övezet területe
Hétvégi házas üdülőterület
13. § (1) Az Üh-K-15/3,0-550 jelű hétvégi házas üdülőterület építési övezetben üdülőtelken elhelyezett, 1 üdülőegységes és 3,0 m-es építménymagasságot meg nem haladó, a kialakult állapot szerinti (szabadon álló, illetve oldalhatáron álló) beépítésű, üdülőépületek létesíthetők.
a) Az építési övezetben újonnan kialakítandó üdülőtelkek minimális telekszélessége 14 m, a minimális telekterület 550 m2. Telekmegosztás esetén ennél kisebb méretű építési telkek kialakítása nem engedélyezhető.
b) Az engedélyezhető maximális beépíthetőség 15 %.
c) Az építési övezetben engedélyezhető maximális szintterületi mutató értéke: 0,2.
d) Az üdülőtelkeken melléképület nem létesíthető. Az üdülőtelkeken a következő melléképítmények helyezhetők el: kerti építmény (lugas, hinta, víz- és fürdőmedence, tűzrakóhely, stb.); a növénytermesztést szolgáló, legfeljebb 2,50 m gerincmagasságú növényház a telek legfeljebb 10 %-ig; terepszint alatti építmény, hulladéktartály-tároló, közmű-becsatlakozások építménye és közműpótló építmény.
(2) Az (1) bekezdés szerinti hétvégi házas építési övezetben kivételesen panzió, valamint alapfokú ellátó, szolgáltató épület, továbbá sportlétesítmény is elhelyezhető.
(3) Üdülőterületeken a zöldfelületek kialakítására az alábbi előírások vonatkoznak:
a) Az üdülőterület építési övezetében a telkek legalább 60%-át zöldfelülettel borítottan kell kialakítani.
b) A telkek zöldfelülettel borított részének legalább felét háromszintű (gyep- cserje- és lombkoronaszint együttesen), vagy kétszintű (gyep- és cserjeszint együttesen) növényzet alkalmazásával kell kialakítani.
c) A parkolók telken belül is fásítva alakítandók ki: 4 parkolóhelyenként legalább 1 fa ültetendő.
(4) Az építési övezetben létesítmények a lakóterületekre vonatkozóval megegyező környezeti feltételek biztosítása esetén engedélyezhetők, illetve üzemeltethetők.
Közlekedési területek és létesítmények
14. § (1) A közlekedési területeket és létesítményeket, azok szabályozási szélességét, és védőtávolságát a szabályozási tervlapok tüntetik fel.
(2) A szabályozási tervlapokon, a szabályozási vonalakon és szélességeken kívül feltüntetett közlekedési elemek (úttengely, parkolók, kerékpárút helye, stb.) irányadónak tekintendők.
(3) A közlekedési területek területfelhasználási egységébe tartoznak az OTÉK szerint meghatározott, közlekedést szolgáló területek.
(4) A közlekedési területen belüli bármilyen építmény elhelyezése, bármilyen építési tevékenység az illetékes közlekedési szakhatóság és a közlekedési létesítmény kezelőjének hozzájárulásával, és előírásai szerint történhet.
(5) Közlekedési célra területet alakítani, felhasználni csak a vonatkozó ágazati szabványoknak és előírásoknak, az OTÉK-nak és jelen tervnek megfelelően szabad.
(6) Az építési (szabályozási) szélességen belül az OTÉK 26. § (3) szerinti létesítmények, valamint utcabútorok, a közművek létesítményei és berendezései helyezhetők el, illetve utcafásítás telepíthető.
(7) A település közútjainak tervezési osztályba sorolása:
Zöldterületek, zöldfelületek
15. § (1) A szabályozási terv Z (KP) jelű övezeti egységei a zöldterületek. A zöldterület a belterület beépítésre nem szánt, jellemzően növényzettel fedett része, amely közhasználatú, rekreációs szerepet is betöltő, díszkertként is funkcionáló köztér. A zöldterületként szabályozott zöldfelületeket a szabályozási terven jelölt helyen, a terv szerinti területi kiterjedésben kötelező megvalósítani és akként fenntartani.
(2) A hatályos településrendezési tervben már korábban rögzített közparkok területei a következők:
Erdőterületek és övezetei (EG, Ee, Ee*, EV, EVH jelű övezet)
16. § (1) Az E jelű erdőterületi övezetek a település beépítésre nem szánt területének erdő létesítése, fenntartása céljára, a nem erdő művelési ágban nyilvántartott területek az erdőműveléshez, az erdőhasználathoz szükséges építmények elhelyezésére, a vadállomány takarmányozására szolgáló része. Az önálló területfelhasználási egység egyes övezeteit a szabályozási terv jelöli.
(2) A területfelhasználási egységre elsősorban az erdőtörvény, a természetvédelmi törvény, a termőföldről szóló törvény és a hozzájuk kapcsolódó jogszabályok mellett az OTÉK vonatkozó előírásai érvényesek.
(3) A külterületi üzemtervezett erdők fenntartásáról és kezeléséről az érvényes erdészeti üzemterv rendelkezik. Az elsődleges rendeltetési cél a védelmi rendeltetés kivételével az erdőgazdálkodás szempontjából irányadó, az építéshatósági szabályozás szempontjából kötelező szabályozási elem.
(4) Az erdőterületi földrészletek tovább nem oszthatók, igény és lehetőség szerint összevonhatók. Az erdőterületen a gazdálkodás a helyi építési előírásokkal összhangban lévő, azzal egyeztetett erdészeti üzemterv alapján folytatható.
(5) Az erdőterületeket az erdészeti hatósággal előzetesen egyeztetett módon, a szabályozási terv szerint a külterületen maradva, a terület nagyságát nem csökkentve, kismértékű térbeli módosítással meg kell tartani.
(6) Az erdőterület az építésszabályozásban megkülönböztetett elsődleges rendeltetési célok szerint az alábbi övezetekre tagozódik:
a) EG jelű területek övezete az elsődleges rendeltetés szerint gazdasági- fatermelő célú elsődleges rendeltetéssel üzemtervezésre javasolt erdőterület.
b) Ee és Ee* jelű területek övezete az elsődleges rendeltetés szerint egészségügyi-szociális, turisztikai rendeltetésű erdőterületek.
c) EV jelű területek övezete az elsődleges rendeltetés szerint védelmi céllal üzemtervezett és ilyen célú üzemtervezésre javasolt meglévő és létesítésre javasolt új erdőterületek.
d) EVH jelű területek övezete az elsődleges rendeltetés szerint honvédelmi céllal üzemtervezett és ilyen célú üzemtervezésre javasolt meglévő és létesítésre javasolt új erdőterületek
(7) Ha a véderdőt valamely tevékenység káros környezeti hatásának a csökkentése érdekében kell létrehozni, a véderdő telepítéséről és fenntartásáról annak a területén és költségén kell gondoskodni, aki az újabb területfelhasználási igények miatt a környezeti konfliktust előidézte.
(8) Az erdőterületen belül a valamennyi területfelhasználási egységben elhelyezhető építményeken túl az alábbiak szerint meghatározott építmények helyezhetők el:
a) az erdő rendeltetésének megfelelő építmények,
b) közlekedési és szállítási építmények, továbbá
c) termékvezetékek,
(8a) a egészségügyi-szociális, turisztikai rendeltetésű erdőben a fentieken túl az alábbi építmények is elhelyezhetők:
d) a szabadidő eltöltését,
e) a testedzést és a turizmust szolgáló építmény (pl. esőbeálló, pad, tornapálya, tűzrakó, az Ee* jelű övezetben, a Duna-parton csónakház, vízi sporttal kapcsolatos építmények, stb.), továbbá egészségügyi-szociális szolgáltatást biztosító épületek, építmények.
(9) A védelmi rendeltetésű erdőterületen csak az OTÉK vonatkozó előírásaiban megengedett építmények helyezhetők el.
(10) Az EG jelű, gazdasági rendeltetésű erdőterület övezetén belül a legalább 10 ha nagyságú erdőként nyilvántartott telken az építési hatóság által az építésre kijelölt lakóudvaron (építési hely) a legalább 300 hektár erdőterület fenntartásához szükséges, egy szolgálati jellegű, másként el nem idegeníthető lakást tartalmazó lakóépület, illetve az erdő rendeltetésének megfelelően elhelyezhető funkciójú épület létesíthető. Az övezeten belül az alábbi építési előírásokat kell alkalmazni:
a) a telek maximális beépíthetősége 0,3 %,
b) a maximális építménymagasság 5,0 m,
c) a maximális lakóudvar-terület (építési hely) a telek 3 %-a,
d) legfeljebb 3db épület létesíthető, egy - egy épület maximális szintterülete 300 m2lehet.
(11) Az Ee jelű, egészségügyi-szociális, turisztikai rendeltetésű erdőterület övezeten belül, a legalább 10 ha nagyságú erdőként nyilvántartott telken az építési hatóság által az építésre kijelölt helyen (építési hely) az alábbi építési előírásokat kell alkalmazni:
a) a telek maximális beépíthetősége 0,5 %,
b) a maximális építménymagasság 5,0 m,
c) az építésre kijelölt hely a telek maximum 10 %-a,
d) egy-egy épület maximális szintterülete 300 m2.
(11a) Az Ee* jelű, egészségügyi-szociális, turisztikai rendeltetésű erdőterület övezeten belül a legalább 1 ha3 nagyságú, erdőként nyilvántartott telken az alábbi építési előírásokat kell alkalmazni:
a) a telek maximális beépíthetőség 5%,
b) a maximális építménymagasság 7,5 m.
Mezőgazdasági rendeltetésű területek és övezetei (M1, M2, M3, M4 jelű övezet)
17. §4 (1) A mezőgazdasági terület a település beépítésre nem szánt területének a növénytermesztés és állattenyésztés, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és tárolás, együttesen mezőgazdasági termelés és az ahhoz szükséges építmények elhelyezésére szolgáló része. A mezőgazdasági terület a szabályozási terven jelölteknek megfelelően az alábbi övezetekre tagolódik:
a) az M1 jelű általános mezőgazdasági övezet a nagyüzemi jellegű mezőgazdasági területek övezete,
b) az M2 jelű mezőgazdasági övezet a kímélő gyepgazdálkodást igénylő mezőgazdasági területek övezete,
c) az M3 jelű mezőgazdasági övezet a "kis épületsűrűségű (1-2 épület/ha)" kisüzemi jellegű területek övezete,
d) az M4 jelű mezőgazdasági övezet a "nagy épületsűrűségű (3-12 épület/ha)" kertövezet.
e) az Má-3 jelű mezőgazdasági övezet a természetszerű gyepgazdálkodást és a természetszerű állattartást szolgáló általános mezőgazdasági terület övezete.
(2) A terület övezeteinek betartandó telekalakítási és építési előírásokat a 4. számú melléklet tartalmazza
(3) A mezőgazdasági rendeltetésű területek beépítése alábbi megkötésekkel engedélyezhető:
a) Az építményeket a - a közös építmények kivételével - szabadon állóan kell elhelyezni.
b) Az OTÉK vonatkozó előírásai szerinti közös építmény csak két szomszédos telek esetében építhető, a közös építményt ikresen kell elhelyezni.
c) A 1200 m2-nél kisebb területnagyságú külterületi földrészleten - a nádas, gyep művelési ágban nyilvántartott területek kivételével - egy terepszint alatti építmény (pince) elhelyezhető.
d) Az építmények építménymagassága:
da) lakóépület esetén legfeljebb 4,5 m,
db) gazdasági épület illetve építmény esetén legfeljebb 3,5 m, kivéve a speciális technológiai előírások miatt eseti módon megállapított és engedélyezett építménymagasságot (terménytároló/szárító, gépszín,stb.).
(4) Az 1000 m2 vagy ennél nagyobb nettó szintterületű beépítés esetén az épületeket a telek területén - a táj- és természetvédelmi- és a közegészségügyi előírások betartása mellett – a kijelölt építési helyen egy egységben lehet elhelyezni.
(5) A megengedett maximális beépítettségű telek (földrészlet) területe csak abban az esetben csökkenthető, ha ezáltal a beépítettség mértéke nem haladja meg (arányos megosztással vagy bontással egyidejűleg) a megengedett mértéket.
(7) A külterületi mezőgazdasági létesítményeknél keletkező hulladékok ártalmatlanításához szükséges műszaki feltételeket egyénileg kell biztosítani. A keletkező szennyvizek ártalmatlanítási lehetőségéről eseti vízügyi-, talajvédelmi-, közegészségügyi-, illetve környezetvédelmi szakhatósági hozzájárulást kell beszerezni. Amennyiben a keletkező szennyvizeket egyénileg működtetett kisberendezéssel kell tisztítani, akkor a vízjogi engedélyektől függően a tisztított szennyvizet vagy a jelölt befogadóig kell eljuttatni, illetve a talajvédelmi hatóság engedélye alapján, saját területen öntözéssel vagy szikkasztással lehet véglegesen ártalmatlanítani. Tisztítatlan szennyvíz szikkasztása tilos.
A vízmedrek és a vízgazdálkodás területe (VT jelű övezet)
18. § (1) A település vízgazdálkodással kapcsolatos összefüggő területei az egyéb rendeltetésű területek.
(2) A VT jelű egyéb rendeltetésű terület övezetébe tartoznak az OTÉK vonatkozó előírásai szerinti területek
Különleges beépítésre nem szánt terület5
18/A. § (1) A Kk-Id jelű övezet: idegenforgalmi célú terület övezete.
a) Az övezetben vízi sportlétesítmények, illetve azokat kiszolgáló épületek (klubház, vendégház, raktár, műhely) és építmények helyezhetők el.
b) Az övezet területén legalább 5000 m2 területű telek alakítható ki.
c) A beépítettség legfeljebb 8 % lehet.
d) A telek legalább 75 %-át zöldfelületként kell kialakítani.
e) Az épületmagasság legfeljebb 5,5 m lehet. Az épületeket szabadonállóan kell elhelyezni.
(2)6 Beépítésre nem szánt különleges területbe tartoznak a jellemzően jelentős zöldfelülettel rendelkező területek, melyek a rajtuk elhelyezhető építmények különlegessége, vagy a rendeltetés sajátossága miatt eltérnek a többi területfelhasználási kategóriákba sorolt területektől.
(3)7 A Kb jelű beépítésre nem szánt különleges területbe azok a területek tartoznak, amelyeken a területhasználat vagy az elhelyezhető építmények rendeltetésük miatt jelentős hatást gyakorolnak a környezetükre, vagy a környezetük megengedett külső hatásaitól is védelmet igényelnek.
(4)8 A Kb-H jelű nem veszélyes hulladék kezelő és ártalmatlanító terület övezetében:
a) Az elhelyezhető építmények:
aa) az üzemeltetéshez szükséges irodai és szociális kiszolgáló építmények,
ab) porta és mérleg épület,
ac) a lerakásra kerülő inert hulladék kezeléséhez (aprítás, osztályozás, rakodás, stb.) szükséges építmények,
b) A legnagyobb beépítettség a terepszinten 2 % lehet.
c) A legnagyobb épületmagasság 4,0 m, melyet a rendezett terep szintjétől kell számolni olyan módon, hogy a feltöltés nem haladhatja meg a 1,5 m-es magasságot.
(5)9 A Kb-Hre jelű rekultivált kommunális hulladéklerakó terület övezetében:
a) Az elhelyezhető építmények: az üzemeltetéshez szükséges ideiglenes kiszolgáló üzemi (porta) építmény,
b) A legnagyobb beépítettség a terepszinten 1 % lehet. c) A legnagyobb épületmagasság 3,5 m, melyet a rendezett terep szintjétől kell számolni olyan módon, hogy a feltöltés nem haladhatja meg a 1,5 m-es magasságot.
Az építési telkek kialakításának és építmények elhelyezésének általános szabályai
19 § (1) Az egyes övezetekre vonatkozó előírásoktól eltérő telekalakítást engedélyezni nem szabad.
(2) Az egyes létesítmények elhelyezésére kialakítandó területek méreteit és minimális közművesítettségét az OTÉK előírásainak, a szabályozási tervnek, valamint a jelen rendeletnek megfelelően kell megállapítani.
(3) A beépítésre nem szánt területeken az építmények elhelyezhetőségének feltételeit az OTÉK és a jelen rendelet előírásait követő elvi építési engedélyezési eljárás során kell meghatározni.
(4) Építésügyi hatósági engedély az alábbiak szerint adható ki:
a) a jelen rendeletnek és a szabályozási tervnek megfelelően,
b) további szabályozást igénylő területen a tervek elkészültéig a távlati fejlesztési célokat figyelembe véve a kialakult állapotnak, illetve a jelenlegi földhivatali besorolásnak megfelelően a megszerzendő elvi építési engedély szerint.
(5) Határidő nélkül, visszavonásig az építés a következő területeken nem megengedett:
a) a közlekedési területek szabályozási terveken jelölt építési területén és védőtávolságán belül (illetve: védőtávolságon belül csak az illetékes közlekedési hatóságok, szakható-ságok előzetes hozzájárulásával engedélyezhető),
b) a közműlétesítmények és vezetékek biztonsági övezetén belül e rendelet előírásai szerint,
c) a szennyvíztisztító telep 300 m-es védőtávolságán belül (lakó-funkció),
d) helyi védettségű természetvédelmi területeken (M II.: védendő tájhasználatú övezet).
(6) A továbbtervezésre kijelölt területeken építményt létesíteni a szabályozási tervek jóváhagyása után szabad.
Közművesítés, közműhálózatok és létesítmények
20 § (1) Közműlétesítmények és közműhálózatok elhelyezésére vonatkozólag az OTÉK előírásait, valamint a megfelelő ágazati szabványokat és előírásokat figyelembe kell venni. Az előírások szerinti védőtávolságokat biztosítani kell. A védőtávolságon belül mindennemű tevékenység csak az illetékes üzemeltető, az érintett szakhatóság hozzájárulása esetén engedélyezhető.
(2) A meglévő és a tervezett közcélú vízellátás, vízelvezetés (szenny- és csapadékvíz), energiaellátás (villamosenergia ellátás, földgázellátás), valamint a és hírközlés (vezetékes és vezeték nélküli) hálózatai és létesítményei, továbbá azok ágazati előírások szerinti biztonsági övezeteik számára közműterületen, vagy közterületen kell helyet biztosítani. Ettől eltérő esetben -ha azt egyéb ágazati előírás nem tiltja- a közművek és biztonsági övezetük helyigényét szolgalmi (vezetékjogi) jogi bejegyzéssel kell fenntartani. Közművek számára szolgalmi jogi bejegyzést csak olyan telekrészre szabad bejegyezni, ahol új építési korlátozást nem okoz. Már szolgalmi joggal terhelt telekrészen mindennemű (építési és egyéb) tevékenység csak a szolgalmi joggal rendelkező érintett hozzájárulásával engedélyezhető. A szolgalmi jogot a Földhivatalnál be kell jegyeztetni.
(3) Felhagyott, feleslegessé vált közművet fel kell bontani, felhagyott vezeték nem maradhat sem föld felett, sem föld alatt.
(4) A település beépített, illetve beépítésre szánt területén új építési engedély csak akkor adható, funkció váltás csak akkor engedélyezhető, ha az OTÉK 8. §-ban rögzített közművesítettség mértéke szerint: a beépítésre szánt területek valamennyi (lakó-, vegyes-, üdülő-, gazdasági- és különleges-) építési övezetében a teljes közműellátás rendelkezésre áll, ettől eltérni csak a csapadékvíz elvezetés vonatkozásában, a (15) bekezdésben leírtak betartásával lehet.
(5) A település beépítésre nem szánt területén, bel- és külterületen lakás céljául szolgáló, vagy kereskedelmi, vendéglátási célú, vagy szállásférőhelyet nyújtó, vagy gazdasági célú tevékenységre szolgáló új épület elhelyezése, ill. meglevő épület felsorolt célra történő funkció váltása csak akkor engedélyezhető, ha jelen §. (7) bekezdésnek megfelelő egészséges ivóvízellátás és a villamosenergia ellátás, valamint a szennyvízelvezetés a (9), a felszíni vízrendezés a (15) bekezdésben a beépítésre nem szánt területre vonatkozóan rögzítetteknek megfelelően biztosítható.
Műemlék- és településvédelem, régészeti lelőhelyek védelme
21. § (1)
(2)
(3)
(4) Régészeti szempontból kiemelten védendő területek:
Táj- és természetvédelem
22. § (1) Lábatlan Város igazgatási területén országos védelem alatt állnak:
a) a Gerecse Tájvédelmi Körzethez tartozó területek (0119, 0120, 0121/1-5, 0122, 0123, 0124, 0125, 0126/8 hrsz.),
b) a természetvédelemről szóló törvény erejénél fogva (ex lege) a földvárak, források, barlangok.
(2) Lábatlan Város igazgatási területén helyi védett természeti értékek:
a) a Komárom megyei Önkormányzat 5/1991. (III.21.) számú rendelete értelmében a Gerenday Arborétum védett természeti területe
b) a Sziklai kert
c) a Sárkánylyuk területe
d) a Dávid gödör területe
e) a Rákóczi út 141 (Papírgyár 2.sz. telepe előtt) – 2 db kislevelű hárs (Tilia cordata)
f) Piszkei iskolakapu - 2 db kislevelű hárs (Tilia cordata)
g) Rákóczi út, kultúrház - 4 db japán akác (Sophora japonica), 1 db cukor juhar (Acer saccharinum)
h) Rákóczi út, vendéglő - 1 db platán (Platanusxhybrida), 1 db kislevelű hárs (Tilia cordata)
i) Rákóczi út 52. - 2 db platán (Platanusxhybrida), 1 db kőris (Fraxinus sp.), TÜZÉP feletti 2 db. szelídgesztenyefa.
(3) Nem védett táji értékként a jelen rendelet előírásai alapján megalkotandó helyi értékvédelmi rendelet és az azt érvényesítő hatósági munka során megóvandó táji-természeti értékek: a Duna-part ártéri erdei, a dombhátak gyepfelületei, valamint a még megmaradt vonzó, látványos település-sziluettek.
(4) A természet védelméről szóló törvény értelmében az általános tájvédelem körébe tartozóan védendő a ma még természetes vagy természeteshez közeli táj arculata. A törvény értelmében a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága által meghatározásra kerülő természeti területek - a földhivatali nyilvántartás szerint miniszteri rendeletben történő területi meghatározása után - területhasználatának, építésének, kezelésének engedélyezésénél, az építéshatósági eljárásoknál a fenti törvény, valamint a vonatkozó további rendelkezések előírásai szerint kell eljárni.
(5) A szabályozási terven természetközeli állapotú területként jelölt területeken minden tevékenység csak a természetvédelmi hatóság engedélyével végezhető, építési engedély csak a természetvédelmi hatóság hozzájárulásával adható ki.
(6) A település mindennemű területfelhasználása során biztosítani kell a védett növények és állatok értékes élőhelyeit, az élőhelyek kapcsolatát, az ökológiai folyosók megmaradását. A táji-környezeti adottságokban nagyléptékű, maradandó változást okozó közúthálózatfejlesztés és a felszíni vízelvezető-rendszer átalakítása esetén a természeti értékek védelmét hangsúlyozó komplex környezeti hatástanulmányt (vonatkozó rendelet szerint), illetve környezeti hatáselemzést (a vonatkozó rendelet hatálya alá nem tartozó esetekben) kell készíttetni.
A környezetvédelemre vonatkozó előírások
23. § (1) Új területhasználat és építés engedélyezéséhez benyújtott dokumentációhoz mellékelni kell az építési engedélyköteles változtatás következtében várható környezeti hatások vizsgálatát és dokumentálását.
Az állattartás általános szabályai
24. § (1) A település igazgatási területén az állattartáshoz szükséges, építési engedélyköteles tevékenységre, a helyi környezetvédelmi előírásokra vonatkozó rendelkezéseket - az országos érvényű vonatkozó előírások mellett - jelen rendelet tartalmazza.
(2) Az állattartás célját szolgáló épületek, építmények (fóliasátor, stb.) elhelyezése csak építési hatósági engedéllyel történhet.
(3) Nagy állatlétszámú állattartást csak a külterületen, a belterület határától mért 500 méteren túl - legalább 25 m széles védőfásítás megvalósítása és funkcionálása esetén az 500 m védőtávolság 300 m-re csökkenthető - szabad folytatni. Az állattartás technológiáját, a trágyakezelés módját a szakhatóságok előírhatják.
(4) Az állattartás a jellegétől függően az alábbi helyeken folytatható:
a) Nagylétszámú állattartás gazdasági épületeinek létesítése csak az állategészségügyi normák által meghatározott módon, az MG jelű övezetben, 1,0 ha-nál nagyobb telken (földrészleten) engedélyezhető.
b) A belterületen és a belterület 500 méteres védőtávolságán belül csak a nagylétszámú állattartás állatlétszámát meg nem haladó, kizárólag az almos tartási módra alkalmas állattartó épületek és építmények létesítése engedélyezhető.
(5) Az állattartó épületek köz- és állategészségügyi szempontból meghatározott távolságait egyéb épületektől, illetve építményektől az országos érvényű rendeleteknek és az építési engedélynek megfelelően be kell tartani.
A település közigazgatási területére készítendő további tervek
25. § (1) A szabályozási terveken jelölt területekre "részletes" szabályozási tervek készítendők. Szabályozási terv készítését indokolt esetben – az építésügyi hatóság javaslata alapján, a hatályos jogszabályok értelmében és azoknak megfelelő területi lehatárolással – az Önkormányzat a szabályozási tervlapokon fel nem tüntetett területekre is kezdeményezheti
(2) A tervezett közpark-területre kertészeti kiviteli tervek készítendők.
Záró rendelkezések
26. § (1) Ez a rendelet 2006. február 1-én lép hatályba. A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.
(2) A rendelet kihirdetésével egyidejűleg a korábbi általános rendezési terv előírásai hatályukat veszítik.
(3) A rendelet a hatályba lépését követően az új, induló építési ügyekre vonatkozik.
1. melléklet
1. földrészlet: a Földhivatalnál egy helyrajzi szám alatt nyilvántartott terület
2. főépület: az építési telken, építési területen, illetőleg földrészleten elhelyezhető, az építési övezetnek megfelelő rendeltetésű, meghatározó utcaképet adó épület
3. hagyományos szerkezet és kialakítás: tradicionális építőanyagok (tégla, kő, fa, cserépfedés /esetleg pala, hullámpala kivételével !/) alkalmazása, illetőleg az építészeti hagyományokhoz alkalmazkodó külső megjelenés
4. házikert: az építési telek be nem építhető, kertként hasznosítandó hátsó része, melyen belül legfeljebb melléképítmények elhelyezése engedélyezhető
5. intézmény: jellemzően közösségi célú, közhasználatú funkció, illetőleg annak teret biztosító épület
6. melléképület: az építési telken, építési területen, illetőleg földrészleten – az övezeti előírások szerint – főépületnek nem minősülő épület, mely a főépület rendeltetés szerinti használatát egészíti ki
2. melléklet
4. melléklet11
Az övezet jele |
M1 |
M2 |
M3 |
M4 |
Má-3 |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Kialakítható telek |
|||||||
-legkisebb területe (m2 ) |
6.000 |
6.000 |
3000 |
1500 |
6.000 |
||
-legkisebb szélessége (m) |
50 |
50 |
30 |
15 |
50 |
||
Szántó, gyep művelési ág esetén |
|||||||
Gazdasági épülettel beépíthető telek |
|||||||
-legkisebb területe (ha, m2) |
20ha |
50 ha |
- |
- |
1 ha |
||
-legkisebb szélessége (m) |
50 |
50 |
- |
- |
50 |
||
-legnagyobb beépítettség (%) |
0,3 |
0,3 |
- |
- |
3 |
||
Gazdasági- és lakóépülettel beépíthető telek |
|||||||
-legkisebb területe (m2) |
50 ha |
- |
- |
- |
2 ha |
||
-legkisebb szélessége (m) |
50 |
- |
- |
- |
50 |
||
-legnagyobb beépítettség (%) |
0,3 |
- |
- |
- |
3 |
||
Szőlő, gyümölcs művelési ág, vagy egyéb intenzív művelés esetén |
|||||||
Gazdasági épülettel beépíthető telek |
|||||||
-legkisebb területe (m2) |
5 ha |
- |
3000 |
720 |
- |
||
-legkisebb szélessége (m) |
50 |
- |
30 |
12 |
- |
||
-legnagyobb beépítettség |
1 |
- |
3 |
3 |
- |
||
Gazdasági- és lakóépülettel beépíthető telek |
|||||||
-legkisebb területe (m2) |
5 ha |
- |
1 ha |
6000 |
- |
||
-legkisebb szélessége (m) |
50 |
- |
50 |
50 |
- |
||
-legnagyobb beépítettség |
1,5 |
- |
3 |
3 |
- |
Az önkormányzati rendeletet a Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 47. §-a hatályon kívül helyezte 2023. április 9. napjával.
A 14. § (16) bekezdését a Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (IV. 29.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.
OTÉK 111.§ (2) szerinti, KED/1/248-8/2015.(XII.8) sz. Állami Főépítészi hozzájárulás OTÉK előírásaitól való eseti eltéréshez
A 17. § a Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2021. (XII. 15.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A „Különleges beépítésre nem szánt terület” alcím címe a Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2021. (XII. 15.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A 18/A. § (2) bekezdését a Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2021. (XII. 15.) önkormányzati rendelete 3. §-a iktatta be.
A 18/A. § (3) bekezdését a Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2021. (XII. 15.) önkormányzati rendelete 3. §-a iktatta be.
A 18/A. § (4) bekezdését a Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2021. (XII. 15.) önkormányzati rendelete 3. §-a iktatta be.
A 18/A. § (5) bekezdését a Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2021. (XII. 15.) önkormányzati rendelete 3. §-a iktatta be.
A 3. melléklet a Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2021. (XII. 15.) önkormányzati rendelete 4. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. mellékletet a Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2021. (XII. 15.) önkormányzati rendelete 4. § (2) bekezdése iktatta be.
Az 5. mellékletet a Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (IV. 29.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be.