Szada Község Önkormányzat Képviselő-testületének 29/2021. (X. 1.) önkormányzati rendelete

a Szada településnév felvételéről, használatáról és hasznosításáról

Hatályos: 2021. 10. 02

Szada Község Önkormányzat Képviselő-testületének 29/2021. (X. 1.) önkormányzati rendelete

a Szada településnév felvételéről, használatáról és hasznosításáról

Hatályos: 2021. 10. 02

Szada Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében biztosított eredeti jogalkotói hatáskörében eljárva a Szada településnév felvételéről, használatáról és hasznosításáról a következőket rendeli el:

1. A rendelet célja, a településnév védett formái

1. § (1) Szada Nagyközség Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) jogos és megalapozott érdeke fűződik ahhoz, hogy a nagyközség nevét méltatlanul és jogtalanul senki ne használja, ezért rendeletbe foglalja a jogszerű használat szabályait.

(2) A rendelet 2. §-ában meghatározott személy és Szervezet által a

a) Szada,
b) Szada Nagyközség,
c) Szadai (szadai),
d) SZADA,
e) SZADAI
megjelölés, illetve név (ezek bármely toldalékos formája) nem kizárólagos jellegű felvétele, használata, illetve hasznosítása - a rendelet keretei között, - a Képviselő-testület engedélyéhez kötött.
(3) A 2. § szerinti személy, illetve Szervezet részére az (1) bekezdésben foglalt megjelölés, név vagy ebből képzett mozaikszó, vagy azok bármely szóösszetételének Domain névként történő igénylése a Képviselő-testület engedélyéhez kötött.

2. A rendelet hatálya

2. § (1) A rendelet személyi hatálya - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével, - kiterjed a társadalmi, tudományos területen feladatot ellátó, valamint egészségügyi, szociális, gyámügyi, oktatási, kulturális, művelődési, művészeti, valamint sport ágazati területen tevékenységet kifejtő szervezetre, intézményre, továbbá jogi személyiséggel rendelkező és a jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságra (a továbbiakban együtt: Szervezet), továbbá természetes személyre (a továbbiakban: személy).

(2) A rendelet személyi hatálya az (1) bekezdésben felsorolt szervezetre a létesítő okirata bírósági bejegyzése, vagy nyilvántartásba vétele céljából történő benyújtásának napjától kezdődően terjed ki.

(3) A rendelet rendelkezéseit nem kell, és nem lehet alkalmazni:

a) az Önkormányzat,

b) az Önkormányzat szervezete, intézménye, kizárólagos tulajdonában álló gazdasági társasága és sajtóterméke,

c) megyei hatáskörrel rendelkező, illetve Pest megye területén működő államigazgatási szerv és intézmény által megvalósított névhasználatra,

d) az Önkormányzat részvételével alapított – Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX törvényben meghatározott – önkormányzati társulás, illetve azok munkaszervezete által megvalósított névhasználatra.

(4) A rendelet tárgyi hatálya

a) a 2. §-ában meghatározott személy és Szervezet által kért elnevezésre,

b) az adott személy vagy Szervezet által folytatandó tevékenység gyakorlásához,

c) rendezvények elnevezéséhez,

d) illetve áru, embléma, jelvény, kiadvány, használati tárgy, vagy egyéb termékek, szolgáltatások elnevezéséhez, készítéséhez vagy forgalmazásához,

e) továbbá üzlet, épület vagy bármely más létesítmény megnevezéséhez,

f) valamint nem az Önkormányzat által megjelentetett és kiadott kiadványokon, sajtótermékeken, elektronikus tájékoztatási eszközökön internetes portál létrehozásához Domain névbe történő felhasználáshoz kapcsolódó névhasználatra, illetve a név hasznosítására (a továbbiakban együtt: névhasználat) terjed ki, - amely Szada Nagyközség nevének, továbbá annak bármely más, toldalékos, kötőjeles, ékezetek nélküli és egyéb írásmódú megjelölésére vonatkozik.

3. A Szada Nagyközségnév felvételének, használatának és hasznosításának engedélyezése

3. § (1) A Szada Nagyközségnév megjelölése, felvétele, használata és hasznosítása (a továbbiakban együtt: használat) iránti engedélykérelmet illetékmentesen lehet benyújtani a Szadai Polgármesteri Hivatalhoz (a továbbiakban: Hivatal).

(2) A benyújtott engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell az alábbiakat:

a) a kérelmező megnevezését (nevét) és székhelyét (címét),

b) a kérelmező tevékenységi körét,

c) a használat célját és módját,

d) a használat tervezett határnapját/időtartamát,

e) ha a kérelmező cégnév, fantázianév vagy valamilyen más megnevezés részeként kívánja a Szada nevet használni, akkor a cégnév, fantázianév vagy a más megnevezés teljes szövegét és

f) a Szada Nagyközségnév használata jogszerűségért vagy rendeltetésszerűségéért felelős személy nevét, címét, beosztását és elérhetőségét a kérelmező szervezetnél.

(3) Nem természetes személy kérelmezőnek, a kérelméhez csatolnia kell:

a) a Szervezet létesítő okiratát,

b) a Szervezetet képviselő vezető tisztségviselő aláírási címpéldányának egyszerű másolatát.

(4) A Szada Nagyközségnév megjelölés vagy név felvételének, használatának, valamint hasznosításának engedélyezésével kapcsolatos eljárási cselekmény elektronikus ügyintézés keretében nem gyakorolható.

(5) Amennyiben a Szada Nagyközségnév embléma, jelvény, kiadvány, egyéb termék vagy dísz- és ajándéktárgy termék megjelölését szolgálja, a kérelemhez csatolni kell az adott tárgy tervét színes rajzon, 20x20 cm-es méretben, feltüntetve a tényleges méreteket és a nagyítás/kicsinyítés léptékét is.

4. § (1) Amennyiben a Szada Nagyközség nevét viselő termék kereskedelmi forgalomba kerül, - a kérelmező az előállítani kívánt termék fogyasztói árától és mennyiségétől függetlenül, az eljárás részeként, 15 napos fizetési határidővel, a Hivatal által, e célra rendelkezésre bocsátott ún. készpénz befizetési utalványon - egyszeri alkalommal 30.000,-Ft igazgatási szolgáltatási díjat köteles fizetni a Hivatal részére.

(2) A kérelmezőnek az (1) bekezdés szerinti ellenérték megfizetését a Hivatal részéről eljáró illetékes szervezeti egység előtt - amennyiben erre felhívást kap - igazolnia szükséges.

(3) A Hivatal az (1) bekezdés szerinti ellenértékről – annak beérkezését követően – a díj kifizetést igazoló számlát állít ki.

5. § (1) A Szada Nagyközségnév használatára vonatkozó kérelem tárgyában a Polgármester - átruházott hatáskörében - határozattal dönt.

(2) Az (1) bekezdés szerinti engedély kiadását meg kell tagadni, ha:

a) a tervezett használat vagy annak módja, célja és körülményei az Önkormányzat, illetve Szada lakosságának jogait, jogos érdekeit sérti, vagy veszélyezteti, vagy

b) a tervezett használat módja vagy körülménye méltatlan az Önkormányzathoz, vagy

c) a tervezett használat célja vagy módja az Alaptörvénybe vagy más jogszabályba ütközik, vagy

d) a kérelmezett névhasználat nem különbözik korábban már nyilvántartásba vett más, hasonló működési körben és azonos területen tevékenykedő jogalanyok részére engedélyezett névhasználattól (a továbbiakban: névkizárólagosság), vagy

e) olyan Szervezet vagy személy nyújt be kérelmet,

ea) akinek ugyanolyan tartalmú kérelmét a Polgármester korábban elutasította,

eb) akitől az ún. névhasználat jogát a Képviselő-testület korábban megvonta, és az elutasításról, illetve a megvonásról szóló döntés közlésének napjától az új kérelem benyújtásáig legalább kettő év időtartam nem telt el, vagy

f) egyéb, különösen indokolt esetben.

(3) Az (1) bekezdés szerinti engedély kiadása megtagadható, ha:

a) a kérelem a névkizárólagosság elvébe nem ütközik, de ugyanazon tevékenység gyakorlásához a Képviselő-testület már névhasználati engedélyt adott ki,

b) a folytatni kívánt, tervezett tevékenység nem jogellenes, de az összes körülmény alapján, a Képviselő-testület megítélése szerint bizonyíthatóan a település - gazdasági ciklusprogramban deklarált - érdekeivel ütközik, vagy

c) a névhasználat célja nem jogellenes, de a Képviselő-testület megítélése szerint Szada lakossága nagy részének ellenérzését válthatja ki.

(4) A Polgármester mérlegelési jogkörben meghozott határozatával szemben jogorvoslatnak helye nincs.

6. § (1) A Szada név használatára vonatkozó engedélynek minimálisan tartalmaznia kell az alábbiakat:

a) a jogosult megnevezését (nevét) és székhelyét (címét),

b) az engedélyezett tevékenység (felvétel, használat, hasznosítás) pontos meghatározását,

c) az engedélyezett tevékenység céljának, indokának pontos meghatározását,

d) az engedély érvényességének időtartamát,

e) az engedély visszavonhatóságára történő figyelmeztetést, a lehetséges visszavonási ok(ok) felsorolását,

f) az engedélyezéssel összefüggő, esetleges egyéb kikötéseket és előírásokat.

(2) A kiadott engedély érvényessége szólhat:

a) a kérelmező működési idejének időtartamára,

b) a tevékenység folytatásának időtartamára,

c) meghatározott időpontig történő felhasználásra,

d) egy alkalomra (határnapra),

e) határozatlan időtartamra.

(3) A kiadott engedélyben foglaltak engedélyes általi betartásáról a Jegyző gondoskodik.

4. A Szada név felvétele, használata és hasznosítása tárgyában kiadott engedély felülvizsgálata, visszavonása

7. § (1) A kiadott engedélyt vissza kell vonni, ha a használat vagy annak célja, módja és körülményei az Önkormányzat és Szada lakosságának jogait, jogos érdekeit sérti, vagy veszélyezteti, továbbá az 5. § (2) bekezdése b)-c) pontjában meghatározott esetekben.

(2) A kiadott engedélyt vissza kell vonni, ha a rendelet 2. §-ban meghatározott Szervezet bejegyzését, vagy nyilvántartásba vételét az illetékes bíróság elutasítja, vagy a jogerős bejegyzésről, nyilvántartásba vételről szóló bírósági határozatot a Szervezet 15 napon belül a Hivatalnak nem mutatja be.

(3) A kiadott engedélyt vissza lehet vonni, ha a felhasználó az engedélyben meghatározott feltételeket, előírásokat - legalább kettő alkalommal, bizonyítható módon - megsérti.

(4) A felhasználó (engedélyes) köteles a Hivatal részére írásban bejelenteni, ha azt a tevékenységet, melyhez az engedélyt megkapta, már nem folytatja, a létesítményt nem üzemelteti, illetve működését jogutód nélkül megszünteti, a tevékenység, üzemeltetés, illetve működés megszűnését követő 30 napon belül.

(5) A (4) bekezdés szerinti bejelentés kézhezvételét követően a polgármester a felhasználó (engedélyes) részére kiadott engedélyt visszavonhatja.

5. Nyilvántartás vezetésére vonatkozó helyi rendelkezések

8. § (1) A kiadott, elutasított, vagy visszavont engedélyekről és azok érvényessége időtartamáról a Hivatal nyilvántartást vezet.

(2) A nyilvántartás tartalmazza:

a) az engedély sorszámát és iktatószámát, az engedélyhez kapcsolódó tevékenységi formáját (körét),

b) az engedély kiadásának határnapját, jogerőre emelkedésének határnapját,

c) a jogosult szerv, vagy személy teljes nevét, székhelyét (címét), cégjegyzékszámát (társadalmi szervezet esetében nyilvántartásba vételi számát),

d) az engedély érvényessége időtartamára, vagy bármilyen tartalmú korlátozására (kikötésére) vonatkozó különös (egyedi) rendelkezést.

(3) A közhiteles nyilvántartás adataiba bárki - korlátozás nélkül - betekinthet.

6. Záró rendelkezések

9. § (1) Aki a közigazgatási megjelölést vagy nevet e rendelet hatálybalépése előtt felvette és folyamatosan használja, utólagos engedély iránti kérelem benyújtására nem köteles.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetekben a Szada név felvétele, használata és hasznosítása tárgyában kiadott engedély felülvizsgálata, visszavonása 7. § szerinti rendelkezései alkalmazandóak.

10. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatályba lépésének napjától a Szada Nagyközség Önkormányzat Képviselő- testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 11/2020.(VII.10.) önkormányzati rendelet 1. sz. melléklete az alábbi rendelkezéssel egészül ki: A Képviselő-testület által a polgármesterre átruházott hatáskörök: h) a Szada településnév felvételéről, használatáról és hasznosításáról szóló önkormányzati rendelet.

11. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba. E rendelet hatályba lépésének napjától a Szada Nagyközség Önkormányzat Képviselő- testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 11/2020.(VII.10.) önkormányzati rendelet 1. sz. melléklete az alábbi rendelkezéssel egészül ki: h) A Képviselő-testület által a polgármesterre átruházott hatáskörök: h) a Szada településnév felvételéről, használatáról és hasznosításáról szóló önkormányzati rendelet” lép hatályba.