Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2024. (X. 31.) önkormányzati rendelete

a közművelődésről

Hatályos: 2024. 11. 01- 2024. 11. 01

Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2024. (X. 31.) önkormányzati rendelete

a közművelődésről

Hatályos: 2024. 11. 01- 2024. 11. 01

Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testülete a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Kult. tv.) 83/A. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott jogalkotási hatáskörében,a Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének a képviselő-testület és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 1/2013. (II.06.) rendeletének 67. § (2) bekezdés a) pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró képviselő-testületi bizottságok véleményének kikérésével,a Kult. tv. 83/A § (1) bekezdésében a Dunakeszi Bolgár Nemzetiségi Önkormányzat, a Dunakeszi Német Nemzetiségi Önkormányzat, a Dunakeszi Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat, a Dunakeszi Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat és a Dunakeszi Roma Nemzetiségi Önkormányzat részére biztosított egyeztetést követően a következőket rendeli el:

Az önkormányzat által biztosított közművelődési alapszolgáltatások köre

1. § (1) Az Önkormányzat a Kult. tv. 76. § (3) bekezdésében meghatározott alapszolgáltatások közül a helyi lehetőségek és sajátosságok figyelembevételével a következő alapszolgáltatásokat biztosítja: Művelődő közösségek létrejöttének elősegítése, működésük támogatása, fejlődésük segítése, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára helyszín biztosítása. Ennek keretében:

a) biztosítja a helyszínt a művelődő közösségek számára a rendszeres és az alkalomszerű művelődési vagy közösségi tevékenységük végzéséhez;

b) bemutatkozási lehetőségeket teremt a művelődő közösség fejlődése, szakmai teljesítményük elismerése céljából számukra a városi programokon, esetenként a város közigazgatási határain kívül rendezett eseményeken, valamint támogatja a bemutatókon, versenyeken való részvételüket, és

c) fórumot kezdeményez a művelődő közösségek vezetőinek részvételével évente legalább egy alkalommal, ahol megfogalmazhatják a feladatellátással kapcsolatos észrevételeiket, javaslataikat, valamint tájékozódhatnak egymás tevékenységéről, eredményeiről, terveiről, továbbá információt kaphatnak művelődési közösségek működését is érintő kérdésekről.

(2) A közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése. Ennek keretében

a) gondoskodik az egyetemes és a nemzeti kultúra értékeinek megismertetéséről, az ünnepek kultúrájának gondozásáról, a nemzeti ünnepek, a városi megemlékezések méltó megtartásáról;

b) elősegíti a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítését és fenntartását, kiemelten határon túli / testvértelepülési művészek, művészeti csoportok meghívásával, kiállítások megszervezésével, fellépések biztosításával;

c) biztosítja a gyermek- és ifjúsági korosztály számára a művelődésüket elősegítő családi napokat, interaktív játszóházat, színházi és filharmóniai előadások, valamint az életkori sajátosságuknak megfelelő rendezvények megszervezését;

d) biztosítja a város lakosságának művelődéséhez, a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez a színházi előadások, könnyű- és komolyzenei koncertek, előadói estek megrendezését;

e) támogatja az önkéntes tevékenységként megvalósuló programokat.

(3) Az egész életre kiterjedő tanulás feltételeinek biztosítása. Ennek keretében:

a) támogatja az öntevékeny, önképző körök, klubok megalakulását, tevékenységét;

b) hozzásegíti a lakosságot az elektronikus közszolgáltatások megismeréséhez, a digitális világban történő eligazodáshoz.

(4) A hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása. Ennek keretében:

a) támogatja a helytörténettel, népművészettel, népi iparművészettel a település kulturális örökségével foglalkozó egyének munkáját, csoportok működését;

b) részt vesz a települési értéktár gondozásában, a települési értékek bemutatásában;

c) gondoskodik a helyi média bevonásával a helyi események megörökítéséről, archiválásáról, az archívumok feldolgozásáról és közreadásáról.

(5) Az amatőr alkotó- és előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása. Ennek keretében gondoskodik az amatőr képzőművészeti kiállításokról, az amatőr versmondók, az amatőr művészeti csoportok találkozójáról.

A közművelődési feladatellátás formái, szervezeti keretei

2. § (1) A közművelődési feladatokat a VOKE József Attila Művelődési Központ (a továbbiakban: VOKE JAMK) az alapító okiratában foglaltak szerint, a Közművelődési megállapodás, valamint az éves munkaterv és szolgáltatási terv alapján végzi az Önkormányzat által üzemeltetésre átadott 2120 Dunakeszi Állomás sétány 17. alatt.

(2) Az alapszolgáltatások biztosításához, ellátásához a tulajdonos, a használó vagy a fenntartó hozzájárulásával igénybe vehetők további ingatlanok is.

3. § Az Önkormányzat a Közművelődési megállapodásban rögzített finanszírozás útján biztosítja a VOKE JAMK által ellátott közművelődési alapszolgáltatások ellátásához a hatályos jogszabályokban meghatározott szervezeti, személyi és tárgyi feltételeket.

4. § Az önkormányzat közművelődési feladatainak ellátásában együtt kíván működni:

a) a településen működő közművelődési intézményével;

b) a településen működő nevelési-oktatási intézményekkel;

c) a települési székhelyű, helyben működő, közművelődési célú társadalmi szervezetekkel;

d) a közművelődési feladatokat is ellátó civil szervezetekkel;

e) az egyházakkal;

f) a településen élő, művészeti, hagyományőrző tevékenységet végző személyekkel, és

g) a közművelődési feladatokat ellátó országos, regionális, térségi intézményekkel, civil szervezetekkel.

A közművelődési tevékenység finanszírozása

5. § (1) Az önkormányzat a rendeletben megfogalmazott feladatait költségvetéséből finanszírozza. Ennek forrása a központi költségvetésből származó közművelődési feladatok támogatása, az önkormányzat saját bevétele, egyéb szervezetektől pályázati úton elnyerhető támogatás.

(2) A VOKE JAMK a közművelődési megállapodásban rögzített közművelődési feladatai ellátására az önkormányzati finanszírozáson túl saját bevételekből, vállalkozási tevékenységből, pályázatokból származó bevételeket is bevon.

(3) Az önkormányzat a közművelődési tevékenységet folytató bejegyzett civil szervezeteket pályázat útján pénzügyi támogatásban részesítheti az éves költségvetésben e célra meghatározott keretösszegig.

Záró rendelkezések

6. § Hatályát veszti a közművelődésről szóló 24/2003. (XII. 15.) önkormányzati rendelet.

7. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.