Szentendre Város Önkormányzata Képviselő-testületének 22/2024. (XI. 26.) önkormányzati rendelete
a helyi adókról
Hatályos: 2025. 01. 01- 2025. 01. 01Szentendre Város Önkormányzata Képviselő-testületének 22/2024. (XI. 26.) önkormányzati rendelete
a helyi adókról
Szentendre Város Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 1. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés h) pontjában és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 13. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. Általános rendelkezések
1. § (1) Szentendre Város Önkormányzat az illetékességi területén a következő helyi adókat vezeti be:
a) telekadó,
b) építményadó,
c) helyi iparűzési adó,
d) idegenforgalmi adó.
(2) E rendeletben nem szabályozott kérdésekben a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) és az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
2. Telekadó
2. § Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén lévő belterületi és zártkerti telek.
3. § (1) Az adó alapja a telek vagy telekrész m2-ben számított területe.
(2) Az adó mértéke a közhiteles ingatlan-nyilvántartás szerinti
a) belterületi megjelölésű telek esetében: 300 Ft/m2,
b) zártkerti megjelölésű telek esetében: 100 Ft/m2.
4. § (1) A magánszemély vagy egyéni vállalkozó adóalanyt a tulajdonában lévő adóalanyt a belterületi telke után a 3. § (2) bekezdés a) pontjában megállapított adóból évente 50 %-os kedvezmény illeti meg.
(2) Mentes a telekadó alól a hatályos építési szabályzatban kötelező szabályozási elemmel – szabályozási vonallal – érintett, közlekedési terület létrehozása érdekében kialakított, a közforgalom számára megnyitott, továbbá a közforgalom elől elzárt magánút.
(3) Mentes a telekadó alól a hatályos építési szabályzat szerint úsztatóteleknek minősülő földterület.
(4) Mentes a telekadó alól az a telek, amelyen építményadó-köteles építmény található.
3. Építményadó
5. § Adóköteles a Htv. 11. § (1) bekezdésében meghatározott építmény.
6. § (1) Az adó alapja az építmény m2-ben számolt hasznos alapterülete.
(2) Az adó mértéke a lakás célú (lakás, lakóház, üdülő) építmény
a) 70 m2-t meg nem haladó hasznos alapterülete után 400 Ft/m2,
b) 70 m2-t meghaladó, de 170 m2-t meg nem haladó hasznos alapterületű része után 750 Ft/m2,
c) 170 m2-t meghaladó hasznos alapterületű része után 1800 Ft/m2.
(3) Az adó mértéke az üzleti célú (nem lakás célú) építmény után:
a) a belvárosi-idegenforgalmi övezetben lévő üzleti célú építmények esetében 1290 Ft/m2 (az övezethez tartozó utcák felsorolását a rendelet 1. melléklete tartalmazza),
b) az a) pontban felsoroltakon kívüli építmények esetében, az 1000 m2-t meg nem haladó hasznos alapterületű építmények esetében 1000 Ft/m2, az 1000 m2-t meghaladó hasznos alapterületű építmények esetében 1500 Ft/m2.
7. § (1) Mentes az építményadó alól a lakáshoz, üdülőhöz tartozó gépjárműtároló.
(2) Ha magánszemély adózó a város közigazgatási területén belül
a) gáz-, út- vagy szennyvízcsatorna társulásban beruházást hajt végre, vagy ilyen beruházás céljára befizetést teljesít, a beruházás befejezésének évében a befizetés összegével a 7. § (3) bekezdésében meghatározott módon csökkenthető a lakás és üdülő után fizetendő építményadónak az adott évben esedékessé váló összege, kivéve a belterületbe vonással összefüggő közműberuházások. Útberuházásnak kell tekinteni a társulásban végzett legalább 100.000 Ft/ingatlan beruházási értéket elérő, valamint a teljesen önerőből megvalósuló legalább 200.000 Ft/ingatlan beruházási értéket elérő, vagy legalább 100 tagból álló társulás által végzett útjavítást, kátyúzást, járdaépítést. Csak akkor tekinthető teljesítettnek a vállalás, amennyiben a közútkezelővel kötött, a Szentendrei Közös Önkormányzati Hivatal városfejlesztési ügyekkel foglalkozó iroda vezetője (továbbiakban: irodavezető) által jóváhagyott írásbeli megállapodásban foglaltaknak megfelelő műszaki tartalom megvalósítására került sor, és a közútkezelő, valamint az irodavezető a beruházást írásbeli átadás-átvételi jegyzőkönyvvel igazoltan átvette;
b) játszótér építési, illetve felújítási társulásban beruházást hajt végre, vagy ilyen beruházás céljára befizetést teljesít, a beruházás befejezésének évében a befizetés összegével a 7. § (3) bekezdésben meghatározott módon csökkenthető a lakás és üdülő után fizetendő építményadónak az adott évben esedékessé váló összege. Játszótér beruházásnak kell tekinteni a társulásban végzett legalább 100.000 Ft/adózó beruházási értéket elérő, valamint a teljesen önerőből megvalósuló legalább 200.000 Ft/adózó beruházási értéket elérő, vagy legalább 100 tagból álló társulás által végzett – a Képviselő-testület által jóváhagyott – játszótér létesítést. Csak akkor tekinthető teljesítettnek a vállalás, amennyiben a közútkezelővel kötött, az irodavezető által jóváhagyott írásbeli megállapodásban foglaltaknak megfelelő műszaki tartalom megvalósítására került sor, és a közútkezelő, valamint az irodavezető a beruházást írásbeli átadás-átvételi jegyzőkönyvvel igazoltan átvette.
(3) A kedvezmény mértéke nem haladhatja meg a fizetendő adó 100%-át, szennyvízcsatorna társulásban végrehajtott beruházás esetén a 10%-át.
(4) Ha a beruházás befejezésének évében fizetendő építményadó összege nem éri el a magánszemély adózó által teljesített beruházási értéket, akkor a kedvezmény a levonási jog megnyíltát követő legfeljebb négy naptári évben esedékes építményadóban érvényesíthető mindaddig, míg a teljes beruházási érték levonásra nem került, figyelemmel arra, hogy a kedvezmény mértéke az adóévben nem haladhatja meg a fizetendő adó 100%-át, szennyvízcsatorna társulásban végrehajtott beruházás esetén a 10%-át.
(5) Az (1)-(2) bekezdésben rögzített adókedvezmény igényelhető az önkormányzati támogatással megvalósuló beruházások esetén is, mely esetben a kedvezmény mértéke az érintett adóalany által a beruházás céljára teljesített befizetés összegének 50 %-a.
4. Helyi iparűzési adó
8. § Adóköteles a Htv. 35. § (1) bekezdésében meghatározott tevékenység.
9. § Iparűzési tevékenység esetén az adó évi mértéke az adóalap 2%-a.
10. § (1) Mentesül a helyi iparűzési adó fizetése alól a Htv. 39/C. § (3) bekezdésében meghatározott feltételnek megfelelő adóalany.
(2) Mentesül a helyi iparűzési adó fizetése alól az a vállalkozó, akinek a Htv. 39. § (1) bekezdése, vagy a 39/B. §-a alapján számított vállalkozási szintű adóalapja nem haladja meg az 1.000.000.- Ft-ot.
(3) A befizetett helyi iparűzési adó meghatározott része tekintetében – kizárólag a (6) bekezdésben felsorolt célok megjelölésével – az arra rendszeresített nyomtatványon felhasználási javaslatot tehet az a vállalkozó, akinek az adóbevallással érintett adóévben a helyi iparűzési adóban legalább 1.000.000.- Ft adófizetési kötelezettsége keletkezett.
(4) A felhasználási javaslatban megosztásra jelölhető az éves adóbevallásban szereplő összeg befizetendő 5 %-a, de legfeljebb 1.000.000.- Ft.
(5) Az adózó – amennyiben fizetett adója fedezetet nyújt – legfeljebb három célra irányuló javaslatot tehet. Javaslatot az adózó az adóévben egyszer tehet, a javaslat nem módosítható és nem vonható vissza.
(6) A megfizetett helyi iparűzési adó felhasználási céljai Szentendre város területén:
a) gyermekétkeztetés minőségének fejlesztése,
b) egészségügyi infrastruktúra fejlesztése,
c) idősellátás minőségének fejlesztése,
d) kulturális, közművelődési programok, fejlesztések támogatása,
e) sportrendezvények, sportlétesítmények támogatása,
f) városi parkok, közterületek fejlesztése,
g) úthálózat fejlesztése,
h) közbiztonság javítása.
(7) Nem vehető figyelembe a felhasználási javaslata annak az adózónak, aki
a) az éves adóbevallását vagy javaslatát a törvényben előírt, helyi iparűzési adóra vonatkozó bevallási határidőt követően nyújtja be,
b) adóhátralékkal rendelkezik, és a javaslat benyújtásáig azt nem rendezi,
c) a megadott céloktól vagy mértékektől eltérően tesz javaslatot, vagy
d) nem az önkormányzati adóhatóságnál rendszeresített nyomtatványon nyújtja be a felhasználási javaslatot.
(8) Az adóhatóság a helyi iparűzési adóbevallások feldolgozását követően, legkésőbb július 31-ig összesíti a támogatási célokra érkezett javaslatokat.
(9) A nyilatkozatok feldolgozását követően, legkésőbb szeptember 30-ig a jegyző kezdeményezi a költségvetés módosítását, a befizetett iparűzési adó felhasználási javaslatainak megfelelően.
5. Idegenforgalmi adó
11. § (1) Az adó alapja a megkezdett vendégéjszakák száma.
(2) Az adó mértéke személyenként és vendégéjszakánként 500 Ft.
6. Záró rendelkezések
12. § Hatályát veszti a helyi adókról és az adózás rendjéről szóló 39/2009. (XI.18.) önkormányzati rendelet.
13. § Ez a rendelet 2025. január 1-jén lép hatályba.
1. melléklet a 22/2024. (XI. 26.) önkormányzati rendelethez
1. Alkotmány utca,
2. Bajcsy Zsilinszky utca
3. Bercsényi utca,
4. Bogdányi utca,
5. Bükkös Part,
6. Dobozi utca,
7. Dumtsa Jenő utca,
8. Duna-korzó,
9. Fő tér,
10. Fulco Deák utca,
11. Futó utca,
12. Görög utca,
13. Gőzhajó utca,
14. Jankó János utca,
15. Jókai Mór utca,
16. Kanonok utca,
17. Kossuth Lajos utca,
18. Kucsera Ferenc utca,
19. Pátriárka utca,
20. Péter Pál utca,
21. Rákóczi Ferenc utca,
22. Rév utca,
23. Városház tér.