Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2023. (I. 30.) önkormányzati rendeletének indokolása

az önkormányzat 2023. évi költségvetéséről

Hatályos: 2023. 01. 31

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2023. (I. 30.) önkormányzati rendeletének indokolása

2023.01.31.
az önkormányzat 2023. évi költségvetéséről
Végső előterjesztői indokolás
I N D O K O L Á S
Tab Város Polgármesterének
1/2023. (I.30.) rendelethez
Általános indoklás
Az Országgyűlés a 2022. évi XXV. törvénnyel elfogadta a 2023. évi költségvetés alapját képező Magyarország 2023. évi központi költségvetését, majd amit a Kormányhatározat 2022 december végén módosította, amit a Kormány az idei év elején nyújt be a Parlamentbe.
A 2023 évi költségvetés célja a rezsicsökkentés és a honvédelem megerősítése; a kormány olyan törvénytervezetet készített, amely megvédi az eddigi eredményeket, gondoskodik a magyar családok biztonságáról és növekedési pályán tartja a gazdaságot.
A kormány számolt a háború, a szankciók hatásával, a magas energiaárakkal, az inflációval, az európai gazdaság lassulásával, a világgazdasági környezet bizonytalanságával, valamint azzal, hogy soha nem volt még olyan kiszámíthatatlan a környezet a költségvetés készítésekor, mint most.
A költségvetés 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol, az új már 1,5 %-kal, a rekordmagas foglalkoztatás további emelkedése, a keresetek gyors ütemű bővülése, a háztartások fogyasztása, valamint a termelékenység javítása révén, Megítélése szerint a várt növekedés megvalósulhat, ha a járvány nem tér vissza, ha a háborús konfliktus hatásai a tervezés készítésekor megismert sávban maradnak, illetve ha elkerülhető a külkereskedelmi mérleg további romlása.
A testület támogatja a GDP-arányos államadósság és hiány csökkentésére irányuló törekvést. Pozitívan értékeli azt az elgondolást, hogy a bevételi oldalon a kormány a teherviselő képességhez igazítja az adókat, a lakossági, illetve a munkát terhelő járulékokat nem emeli. Az egyensúly megteremtésében jelentős súlyt képviselnek a bevételoldali intézkedések – különösen az extraprofitadók révén –, miközben a kiadásoldali lépések tartósabban és hatékonyabban járulhatnak hozzá az egyensúly javulásához. Ez utóbbi végrehajtása – a családok jövedelmének csökkentése nélkül – feltétlenül szükséges a stabilizációhoz.
2023-ban a kormányzati szektor eredményszemléletű (ESA) hiánya 3,5, míg az államháztartás pénzforgalmi hiánya 3,3 százalékról 4,5 %-ra nő.
A költségvetési hiánycél elérhető, ha a tervezett makrogazdasági pálya megvalósul, illetve az adóváltozásokat és a kiadások csökkentését részletesen kidolgozzák, majd végrehajtják. A 3 százalékot meghaladó államháztartási hiányt az EU-s és a hazai szabályok 2023-ra is lehetővé teszik, mégis szorgalmazza a 3 százalékos hiány mielőbbi elérését, ha azt a gazdasági körülmények megengedik.
A bevételi és kiadási előirányzatok összhangban vannak a 2022. évre várható, valamint a 2023-ra tervezett makrogazdasági és államháztartási folyamatokkal, ebben az új rendszerben nagyon nehéz egyensúlyban maradni a világgazdaság folyamatos változása miatt.
Ebből az következik, hogy a bevételi oldal a legbizonytalanabb, ezért a kiadási oldalt lehet mindig hozzáigazítani ahhoz a szinthez, hogy az EU által elvárt negatív költségvetési egyenleg teljesüljön.
A kormány a 2023. évi költségvetés tervezése során a 2022-es 4,7 százalékos növekedési várakozását arra alapozta, hogy az előző évihez képest a háztartások fogyasztási volumene 5,9, a bruttó állóeszköz-felhalmozás 2,7 százalékkal nő. A foglalkoztatottak száma az előző évivel azonos mértékben, 0,7 százalékkal emelkedik, ugyanakkor a közszférában 3,3-es létszámcsökkenés várható. Idén a bruttó átlagkereset 16,7 százalékkal nőhet. A törvénytervezet 8,9 százalékos fogyasztóiár-emelkedéssel számol 2022-ben, ami jelentősen meghaladja a 2021. évi 5,1-et.
A jövő évi költségvetés további 0,3 százalékos emelkedéssel számol a foglalkoztatottaknál, a munkatermelékenység pedig 3,8 százalékkal javulhat. A következő évben 10,2 százalékkal tovább nőhet a bruttó átlagkereset, míg a külkereskedelemben a világgazdaságban zajló változások, a termelési folyamatot akadályozó elemek, az energiaválság és a szankciós politika hatása következtében az export és az import bővülése mindössze 5,9, illetve 5,5 százalékos lehet.
A tervezet alapján a fogyasztóiár-emelkedés üteme a kormányzati és jegybanki lépéseknek, valamint a bázishatásoknak köszönhetően várhatóan lassul, és éves átlaga 5,2 százalék lesz.
A központi alrendszer összes – nem konszolidált – bevételi előirányzata 30 913 milliárd forint, amely a 2022. évi előirányzatnál 21,7 százalékkal magasabb. A gazdálkodó szervezetek befizetéseinek előirányzata 2990,9 milliárd forint, amelyből kiemelkedő nagyságrendet a társasági adóból származó bevétel képvisel, az előirányzata 792 milliárd. A kisvállalati adó 2023. évi előirányzata (165,9 milliárd forint) az idén várható teljesítéshez viszonyítva 25 milliárddal nő, a kisadózók tételes adójának bevételi előirányzata (226,8 milliárd) pedig mindössze 5 százalékkal emelkedik, melyet várhatóan átalakítanak.
Több adónemnél a kormány ideiglenes bevételnövelő intézkedéseket jelentett be 2022-re és 2023-ra vonatkozóan. A bányajáradék előirányzata (240 milliárd forint) az intézkedéscsomag hatására a 2022. évi várható teljesítéshez viszonyítva több mint háromszorosára emelkedik. Az energiaellátók jövedelemadójának előirányzata (242,3 milliárd forint) több mint négyszeres, a pénzügyi szervezetek különadója címén pedig 337,9 milliárd befizetés érkezhet az államkincstárba, amely közel ötszöröse a 2022. évi várható teljesítésnek. A kiskereskedelmi adó előirányzata (172,7 milliárd forint) 84,5 százalékkal lehet magasabb a felső két adókulcs emelkedésnek köszönhetően.
A fogyasztáshoz kapcsolt adók előirányzata 9210,2 milliárd forint, 17,3 százalékkal lépi túl az előző évi várható teljesítést.Ezek súlyát jelzi, hogy az e forrásból származó pénzek fedik le a központi alrendszer bevételeinek közel 30 százalékát.
Az általános forgalmi adó előirányzata (7061,4 milliárd forint) 15,2 százalékkal haladja meg az idei várható teljesítést, ennek realitását a foglalkoztatás, a kereslet, valamint a fogyasztás további bővülése adja. A jövedéki adó előirányzata (1458,9 milliárd forint) 208 milliárddal lehet több a 2022. évi várhatónál, melynek hátterében uniós adóharmonizációs kötelezettség (adóemelés) áll. A tranzakciós illeték előirányzata (323,5 milliárd forint) 33,4 százalékkal lépi túl az előző évi várható teljesítést, míg a légitársaságok adója új kötelezettségként 30 milliárdnyi bevételt jelenthet.
A lakosság befizetéseinek előirányzata 4168,2 milliárd forint, 42,5 százalékkal múlja felül az előző évi várható teljesítést. A személyi jövedelemadó a legnagyobb súlyú bevétel, amelynek előirányzata (3733,7 milliárd forint) 44,1 százalékkal nőtt, ebben meghatározó szerepe van a foglalkoztatás folyamatos bővülésének, a magas keresetkiáramlásnak, valamint annak, hogy az idei pénzforgalmi bázist jelentősen mérsékelte a családi adó-visszatérítés.
Az illetékbevételek előirányzata 261,3 milliárd forint, amely 8,9 százalékkal több az előző évi várhatónál, ennek hátterében az ingatlanforgalom (főként a nagy értékűeké) további bővülése s ezzel együtt az illetékalapok megugrása áll. A Nemzeti Földalapnál a kormány 300 milliárd forint összegben számol ingatlanértékesítésből származó bevétellel, amelynek részletei nem ismertek.
A tervezet szerint az államháztartás központi alrendszerének összes – nem konszolidált – kiadási előirányzata 33265,2 milliárd forint, a 2022. évi előirányzatnál 16,5 százalékkal nagyobb. Az összes kiadásból a központi alrendszeren belül a három nagy csoportot tekintve 2023-ban folyó célokra 80,7, hazai forrásból felhalmozási feladatokra 9,0, az európai uniós finanszírozású működési és fejlesztési kiadásokra 10,2 százalékot kívánnak költeni. Ugyanezen csoportok részesedése a 2022. évi költségvetésben 78,1, 10,5 és 11,4 százalék volt, tehát látszik a beruházási kiadások visszaesése.
A 2023 évi kiadások prioritásai között a rezsicsökkentés megőrzése, a családok támogatása és az idős emberek védelme áll. Jelentős szerepet kap a határvédelem és a menekültek megsegítése is.
Az elmúlt évekhez képest már nem kiemelt sem a járvány elleni védekezés, sem a gazdaság újraindítása, ugyanakkor a költségvetés – ha csökkenő mértékben is – biztosítja ezekre a területekre is a szükséges forrásokat. A költségvetés 2023-ban további 5,2 százalékos nyugdíjemeléssel számol, amely a rendszeres havi ellátáson felül a 13. havi nyugdíjra is érvényes, emellett fennmarad a nyugdíjprémium intézménye is.
Magyarország energiaszámlája 7-ről 17 milliárd euróra nő, ezért a 2023-as költségvetés a rezsivédelem költségvetése. A rezsivédelmi alap megemelésével a költségvetés továbbra is biztosítja a rezsicsökkentés fenntartásához szükséges forrásokat az átlagfogyasztás mértékéig.
A költségvetés a nehéz idők ellenére is biztosítja a családtámogatásokat, sőt, ezek köre jövőre tovább bővül: azok a fiatal nők, akik gyermeket vállalnak, harmincéves korukig teljes adómentességet kapnak. A költségvetés emellett garantálja, hogy januártól 15%-kal emelkednek a nyugdíjak, amely a 13. havi nyugdíjra is vonatkozik. A kormány megőrizte a költségvetés emelt forrásait az oktatásban és az egészségügyben is, mindkét ágazatban béremelésekkel számolunk – áll a dokumentumban.
Gazdaságunkat többféle negatív hatás érte egyszerre, minden az energiaárak körül mozog, az eurozóna gazdasági recesszióba csúszik, energiafüggőség kezelése nehezebb, az árak idei emelkedése abnormális helyzetet okozott. A hazai gazdaságot 2023-ban nulla százalék körüli növekedés, a jövő év közepétől várhatóan mérséklődő inflációs nyomás, enyhén romló munkaerőpiaci helyzet és lassan, de fokozatosan javuló külső egyensúlyi pozíció jellemezheti.
A nemzetközi helyzet és a gazdasági viszonyok (élelmiszerelőállítás és az energiahordozók ára) magyar gazdaságra gyakorolt hatása miatt a költségvetést hosszú távra tervezni nehéz, ezért szükséges egyes részeit újra tervezni, módosítani. A lehetséges válságkezelési megoldások közül a közepes erősségű támogatási programokat választotta a kormány erős költségvetési megtakarításokkal, az energiahatékonysági beruházások fontossága mellett.
A helyi önkormányzatok 2023. évi és finanszírozási rendszere
Az önkormányzati finanszírozás 2023. évi alapelveiben kisebb változások történtek az előző évhez képest, az állam csak kismértékben finanszírozza a költségek emelkedésének különbözetét:
a gépjárműadó bevétellel már 2022-ben sem számoltunk, mivel ez az adónem 2020 áprilisától a Járvány Elleni Védekezési Alap fejezet bevételét képezi, ügyintézése: 2021 január 01-től átkerült a NAV-hoz,
a költségvetési törvény szerinti egyes támogatások összege a törvényben rögzített jogcímek szerint alakul,
a támogatások zöme feladatalapú, és kötött felhasználású,
a kiegészítő támogatás összegét az 580/2022. (XII.23.) Kormányrendelet határozza meg, az energia-áremelkedés miatti többletkiadások támogatására.
szolidaritási hozzájárulás összege az iparűzési adóerő-képességtől függ.
A 2023. évi központi költségvetésről szóló törvényjavaslat a helyi önkormányzatok támogatására 975,7 Mrd Ft kiadási előirányzatot tervez, amely a 2022. évi 873,4 Mrd Ft előirányzathoz képest 11,7 %-os növekedést mutat.
Ezen belül 5 %-kal emelkedik a helyi önkormányzatok működésének általános támogatása, valamint 19,4 %-kal az egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása, a gyermekétkeztetési 16 %-kal, a kulturális feladatok támogatása 0,3 %-os növekedést mutat, a köznevelési feladatok 10,6 %-kal növekedtek.
Az alábbi támogatási címek esetében növekszik az előirányzat a 2023. évi központi költségvetésről szóló törvényjavaslat szerint:
az önkormányzati hivatal működésének támogatásának fajlagos összege (+0,8%),
az óvodában foglalkoztatott pedagógusok és a nevelőmunkát közvetlenül segítők átlagbéralapú támogatása (+11%),
bölcsődei dajkák, középfokú végzettségű kisgyermeknevelők, szaktanácsadók bértámogatása 28 %-kal növekedett az előző évhez képest.
a települési önkormányzatok szociális, gyermekjóléti és gyermekétkeztetési feladatainak támogatásán belül az egyes szociális és gyermekjóléti feladatok fajlagos támogatása (+22%).
Intézményi gyermekétkeztetés fajlagos bértámogatása (+10,6%),
Többcélú kistérségi társulás által ellátott feladatok támogatása- szoc.étk., házi segítség nyújtás, idősek nappali ellátása-fajlagos összege az előző évhez képest növekedett (+14%),
Kulturális feladatok fajlagos támogatása (+0,0 %)
Általános működési feladatok támogatása:
Helyi önkormányzatok működésének általános támogatása.
Önkormányzati hivatal működésének támogatása: közös önkormányzati hivatal esetében a támogatás a székhely önkormányzatot illeti meg az Mötv. szellemének megfelelően. A támogatás összege 2023.évben 5.537 eFt/fő összegre emelkedett.
Jelenleg a 2023. évre vonatkozó felmérésből a Kvtv. szerint finanszírozzák az önkormányzatokat.
Településüzemeltetéshez kapcsolódó feladatellátás támogatása:
zöldterület gazdálkodás
közvilágítás
közutak fenntartása
köztemetők fenntartása
A támogatások alapja a 2021. december 31. statisztikai adatok, illetve adatszolgáltatások szerint lett megállapítva.
Egyéb önkormányzati feladatok támogatása:
A helyi önkormányzatokat további, a költségvetési törvényben nem nevesített Mötv. szerinti feladataik ellátása érdekében lakos alapú működési támogatás illeti meg az alábbiak szerint:
Támogatási összeg: 2800 Ft/fő (2022. január 1-jei KSH lakosságszám) differenciáltan a település nagyságához, és az adóerő-képesség szerint.
Köznevelés:
A helyi önkormányzatok egyes köznevelési feladatainak támogatásában szerkezeti változás nem következett be.
Óvodapedagógusok és segítőik bértámogatása
Elve: Jogszabály szerinti oktatásszervezési paraméterek alapján a havi átlagkeresetek finanszírozása
Lépései:
gyerekszámból, csoportátlagból – elismert csoportszám
pedagógus kötelező óraszámból, elismert csoportszámból – elismert pedagógus létszám
átlagkeresetből, elismert pedagógus létszám - bértámogatás
A bértámogatás tartalmazza a pedagógus életpálya modell miatti bérnövekedés fedezetét is.
Óvodapedagógusok bértámogatása: 5.262.900 forint/számított létszám/év
Pedagógusok munkáját segítők bértámogatása: 3.878.000 forint/létszám/év
Óvodaműködtetés
a statisztikai gyermeklétszám és 130.000 forint/fő/év szorzataként kapott összeg.
Szociális feladatok támogatása
A települési önkormányzatok szociális feladatainak egyéb támogatása:
Erre a normatívára Tab nem jogosult, mivel csak a 35.000 forint egy lakosra jutó adóerő-képesség alatti települések kapják a támogatást.
Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása:
Család- és gyermekjóléti szolgálat és központ működtetése:
A szociális törvényben, valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényben és külön jogszabályban megfogalmazottak szerint a közös önkormányzati hivatal a szolgálat után, illetve a járás székhely önkormányzat a központ működtetése után a járáshoz tartozó települések alapján jogosult a támogatásra, melynek összege 2023-ban 32.426 eFt.
2018 szeptembertől került bevezetésre az Óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység támogatása jogcím finanszírozása, melyre az a járásszékhely települési önkormányzat jogosult, amely az általa fenntartott család- és gyermekjóléti központ útján ellátja a Gyvt. 40/A. § (2) bekezdés ag) pontja szerinti óvodai és iskolai szociális segítő tevékenységet.
Gyermekétkeztetés
A gyermekétkeztetés támogatása jogcím a 2023. évi költségvetési törvényben is a szociális ágazat támogatásai között szerepel
A támogatási rendszer az előző évhez hasonlóan van kialakítva, nem gyermekenkénti fajlagos összeg jár, hanem
Elismert dolgozók bértámogatása
Gyermekétkeztetés üzemeltetési támogatása alapján.
Elismert dolgozók bértámogatása:
kapacitástól függő számított dolgozói létszám (ellátotti létszám alapján elismert dolgozói létszám)
bértámogatás fajlagos összege: 2.700.300 forint/számított létszám/év (vásárolt szolgáltatás esetén is jár, ilyen esetben a szolgáltatási díjra használható)
Gyermekétkeztetés üzemeltetési támogatása:
béren kívüli egyéb kiadások (dologi és kiadások) támogatására szolgál, 42.245 eFt támogatásra leszünk jogosultak.
A rászoruló gyermekek szünidei étkeztetésének támogatása továbbra is marad. A támogatás a rászoruló gyermekek Gyvt. 21/C. § (1) bekezdés a) pontjában szereplő gyermekek szünidei étkeztetését biztosító települési önkormányzatokat illeti meg, az étkezési adagok száma alapján. A támogatás összege az egy lakosra jutó adóerő-képességtől függő fajlagos összegek figyelembevételével került meghatározásra, Tabon ez 285 Ft/adag.
Bölcsőde, mini bölcsőde támogatása:
2018 évben változott a bölcsődék támogatásának rendszere, mely egyrészt béralapú támogatás, más részben üzemeltetési támogatás. A központi költségvetés a Kjt., valamint a kereseteket meghatározó más jogszabályok alapján elismert átlagbéralapú támogatást biztosít a bölcsődét, mini bölcsődét fenntartó települési önkormányzatok részére, az általuk foglalkoztatott kisgyermeknevelők és dajkák (a továbbiakban együtt: szakmai dolgozók) béréhez, valamint az ehhez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó kifizetéséhez. A bértámogatás szolgál a bölcsődei pótlék és az arra tekintettel fizetendő szociális hozzájárulási adó kifizetésére is.
A béralapú támogatás összege bölcsődei dajkák, középfokú végzettségű kisgyermeknevelők, szaktanácsadók esetén 5.453.000.-Ft/létszám/év. A bölcsőde bővítési projekt keretében megvalósuló beruházás miatt még egy csoport indult, így 4 fő létszámmal számoltunk egész 2023 évre vonatkozólag.
Bölcsődei üzemeltetési támogatásra a központi költségvetés támogatást biztosít az önkormányzatok számára, az általuk biztosított bölcsődei, mini bölcsődei feladattal összefüggésben felmerülő kiadásokhoz, így várhatóan -a tényleges létszámtól függően- összesen 3.708 eFt támogatásra leszünk jogosultak 2023. évben, amely tartalmazza az energia-áremelkedése miatti többletkiadásához kapott támogatást.
A személyes gondozást, és a házi segítség nyújtást valamint az időskorúak nappali intézményi ellátását a többcélú kistérségi társulás látja el, de a normatívákat csak a települési önkormányzat igényelheti le, ezért ezekre a feladatokra kapott 48.942 eFt összeg támogatási célú pénzeszközként átkerül a társuláshoz.
Kulturális feladatok támogatása
Kulturális feladatok támogatására 2.213 Ft/fő összeget tartalmaz a költségvetési törvény, amely lakosságszám alapján illeti meg az önkormányzatot, ennek fajlagos összege nem változott az előző évekhez képest.
Önkormányzati szolidaritási hozzájárulás
A 22 000 forint feletti egy lakosra jutó iparűzési adóerő-képességgel rendelkező önkormányzat az egy lakosra jutó iparűzési adóerő-képességétől függő mértékű szolidaritási hozzájárulást teljesít a központi költségvetésnek. A szolidaritási hozzájárulás alapja az önkormányzat költségvetési tv.1.3. pont szerinti iparűzési adóerő-képességet meghatározó adóalapja (a továbbiakban: a szolidaritási hozzájárulás alapja, ami Tabnál: 20.507.305 eFt). A szolidaritási hozzájárulás teljesítése a nettó finanszírozás keretében történik.
Tab egy lakosra jutó adóerő képessége 67.840,8 Ft.
Tab Város Önkormányzatának 2023. évre számolt szolidaritási hozzájárulása 102.373 eFt.
A helyi önkormányzatok kiegészítő támogatásai:
A támogatás három részből tevődik össze:
Helyi önkormányzatok működési célú költségvetési támogatása (pl: itt van többek között a lakossági víz- és csatornaszolgáltatás támogatása, a könyvtári és közművelődési érdekeltségnövelő támogatás, rendkívüli önkormányzati költségvetési támogatás)
Helyi önkormányzatok felhalmozási célú költségvetési támogatása: pl. önkormányzati feladat ellátást szolgáló fejlesztések támogatása
Vis maior támogatás
Ezen támogatások egy részét Kormányrendeletek határozzák meg, a támogatások másik részére pedig év közben külön lehet pályázni.
A 2023-es évben az energia-áremelkedés hatásainak enyhítése érdekében meghozott intézkedés keretében az 580/2022,. (XII.23.) Kormányrendelet szerint a 10.000 lakos alatti önkormányzatok számára kiegészítő támogatást biztosít. Tabnál a közvilágítás kiegészítő támogatása jogcímen 7.720 eFt, az óvoda működtetés támogatására 7.790 eFt, a bölcsőde üzemeltetési támogatása 3.708 eFt, a gyermekétkeztetés üzemeltetési támogatása 42.245 eFt (melynek egy része az energia áremelkedés miatti támogatási összeg), ezek beépülnek az eredeti előirányzat működési támogatásai sorába.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
BEVÉTELEK ALAKULÁSA:
Az intézményeknél keletkezett működési bevételek nagyságrendje jelentősen nem változott az előző évhez képest, a GAMESZ működési bevétele kismértékű növekedést mutat, a 2022.09.01-i térítési díj emelés hatására, viszont a kedvezményesen ill. ingyenesen étkező gyermekek száma évről-évre növekszik. Az iskolák étkeztetését továbbra is a helyi önkormányzatok biztosítják, a középiskola étkeztetésénél pedig mi vagyunk a szolgáltatók, így bevételként csak a gyermek által fizetett nyersanyag norma egy része jelentkezik, mivel egyre több az ingyenes, illetve kedvezményes étkező.
A Városi Könyvtár bevétele csökkenést mutat a mozgókönyvtári szolgáltatás megszűnése miatt.
Intézményenkénti részletezését a 3 sz. melléklet és altáblái tartalmazzák.
Helyi adókból 429.000 eFt bevétellel számolunk. Az iparűzési adóból várhatóan 405.000 eFt,
bevétel, a nagyadózónk 2022 évi kedvező bevallását figyelembe véve.
A 639/2020. (XII.22.) Korm.rendelet hatályon kívül lett helyezve, így a kis-és középvállalkozások 2021 és 2022 évben érvényesített 1%-os iparűzési adó könnyítése 2023-ra nem vonatkozik, tehát az önkormányzatnak kell fizetniük a 2 %-os iparűzési adót.
A magánszemélyek kommunális adójából 12.000 eFt és az építményadóból 12.000 eFt származik. Az egyéb díjak, bírságok, pótlékok összege 1.500 eFt.
Az önkormányzatnak költségvetési állami támogatásból 503.421 eFt bevétel várható. 2023.évben a többcélú kistérségi társulások által ellátott szociális feladatok finanszírozása az önkormányzatokon keresztül történik ezért 48.942 eFt támogatás a mi költségvetésünkben szerepel, és ugyanilyen összegű támogatásértékű kiadás is beépült a költségvetésbe. A támogatás jogcímeit és összegeit a 12.sz. melléklet tartalmazza.
Működési célú támogatásra államháztartáson belülről 44.465 eFt-tal számolunk. A közfoglalkoztatáshoz 14.215 eFt-ot veszünk át, ezen túlmenően az óvodához veszünk még át pénzt 200 eFt összegben. Az esélyegyenlőség elősegítését célzó programra 30.000 eFt bevétel szerepel a költségvetésbe, melynek záró elszámolása 2022 októberében volt.
Fejlesztési célú támogatásértékű bevételre 2.346.589 eFt-ot terveztünk, ezek a beruházások Eu-s forrásai és a hazai támogatások. A beruházások és pályázatok előrehaladásának függvényében az összeg évközben változhat.
A rendelet tervezet 969.564 e Ft. előző évi maradvány igénybevételét tartalmaz, amely a zárszámadás után még pontostásra kerül.
KIADÁSOK ALAKULÁSA:
A kiadások tervezésénél meghatározó volt, hogy csak a szükséges költségek kerültek a rendelet-tervezetbe, az energia-áremelkedést, valamint az élelmiszer árak nagymértékű emelkedését- GAMESZ konyhánál-figyelembe véve.
Az intézményeknél minden jogszabályban előírt bér tervezésre került, a különböző pótlékok is. A minimálbér és a garantált bérminimum 2023. évi összegét az 573/2022.(XII.23.) Korm.rendelet szabályozza, mely szerint 2023. január 1-től a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 232.000 Ft és a garantált bérminimum 296.400 Ft, ezen összegekkel számoltunk a költségvetésben. A 170/2011.(VIII.15.) Korm. rendelet értelmében a közfoglalkoztatási bér a minimálbér illetve a garantált bérminimum 50%-a, tehát a közfoglalkoztatási bér ennek megfelelően növekedett.
Intézményrendszer működtetése:
Köznevelési intézmény:
A 2023. évben is változatlanul két intézményegységgel működik az Önkormányzat fenntartásában lévő Tabi Takáts Gyula Óvoda és Bölcsőde Többcélú Intézmény, melynek illetékessége a településekkel kötött feladatellátási szerződések alapján Tab város, valamint Lulla, Sérsekszőlős, Zala, Torvaj, Zics és Községek közigazgatási területére terjed ki.
Az intézményben a nevelőmunka személyi és tárgyi feltételei biztosítottak. A nevelő-oktató munkát 10 fő óvodapedagógus és 1 fő intézményvezető látja el 5 gyermekcsoportban. A nevelő-oktató munkát 5 fő dajka, 1 fő pedagógiai asszisztens és 1 fő óvodatitkár segíti. A maximálisan felvehető gyermeklétszám 125 fő.
A „Bölcsőde bővítés Tabon” projekt keretében még egy bölcsődei csoport indult 2022 decemberében. A bölcsődei ellátásra Tab Város Önkormányzata feladatellátási szerződést kötött Bábonymegyer, Lulla, Sérsekszőlős, Zala, Torvaj, Zics és Kapoly községek önkormányzataival.
Zichy Mihály Művelődési Központ:
Az intézmény feladatait a képviselő-testület által jóváhagyott éves munkaterv alapján végzi. Mint kulturális alapellátó intézmény kultúraközvetítő és szolgáltató tevékenységet végez. Tevékenységének fő célja a kultúraközvetítés, a közösségi színtér biztosítása, a megye és a város szellemi és művészeti értékeinek, hagyományainak megismertetése, az amatőr alkotó közösségek munkájának segítése, ösztönzése, az ismeretszerzés, az iskolai rendszeren kívüli oktatás segítése, színtér és kötetlen közművelődési formák biztosítása a fiatalok szabadidejének kulturált eltöltéséhez, az időskorúak közművelődési igényeinek kielégítéséhez. Részt vesz a városi ünnepségek, kiemelt helyi és regionális közművelődési események lebonyolításában, ezzel is hozzájárulva a város művészeti életének fellendítéséhez. Feladatainak megvalósítása érdekében együttműködik más kulturális intézménnyel, oktatási intézményekkel, amatőr művészeti csoportokkal, kultúraközvetítő egyesületekkel, hagyományőrző civil szervezetekkel. Saját rendezvényei mellett helyt ad külső szervek programjainak is. Tárgyi eszközök folyamos beszerzésével biztosítja a rendezvények megfelelő színvonalú megtartását.
Az intézmény költségvetését a fenntartói finanszírozás mellett saját bevételekből (terembérleti díjból, jegyeladásból, szponzori támogatásból) és pályázatokból kívánja biztosítani.
Városi Könyvtár Tab:
Az intézmény feladatait a képviselő-testület által jóváhagyott éves munkaterv alapján végzi. Működteti a felnőtt olvasószolgálatot és a gyermek könyvtárat, ellátja a könyvtári állomány gyarapítását, nyilvántartását, feltárását, a helytörténeti dokumentumok feldolgozását, valamint biztosítja azok megőrzését, védelmét. Az intézmény munkatársai számos rendezvényt, kiállítást, csoportos foglalkozásokat tartanak a Magyar Néprajzi Gyűjtemény és a Nagy Ferenc Galéria bevonásával.
GAMESZ
Az intézmény a helyi önkormányzat költségvetési szerveként működik, két telephelyen. A konyha- és üzemfenntartási feladatokat a Virág utca 12. szám alatt, a műszaki feladatokat pedig a Dózsa György utca 2. szám alatt látják el.
A műszaki szekció feladatai:
zöldterület-karbantartás: iskolák, óvoda, művelődési intézmények, közterek, közparkok, parkolók, piac- és vásártér, külterületi földutak, erdők, sportpályák, önkormányzati ingatlanok karbantartása (kis- és nagyjavítások), önkormányzati épületek bontása (bontás, szortírozás, értékesítés), gépi földmunkák (terep előkészítése, földutak javítása, árkok tisztítása);
köztisztasági tevékenység: kiskukázás, padkázások, zöldhulladék-szállítás, piac- és vásártéren keletkezett hulladék elszállítása, utak;
út és közterület karbantartás: hidak javítása, téli síkosság-mentesítés, hótolás, sózás, kátyúzások, hídfestések, forgalmi táblák kihelyezése, utcabútorok javítása;
piac és vásár üzemeltetése;
sportlétesítmények üzemeltetése;
közfoglalkoztatási projektek irányítása, lebonyolítása.
Feladatként jelentkezik a közétkeztetés megszervezése mellett a szabad kapacitás terhére rendezvények lebonyolítása is (középiskolai szalagavató, katolikus egyházközösségi bál és lakodalmi rendezvények). Az intézményben 26 fő közalkalmazott látja el a városüzemeltetés és az étkeztetés feladatait. A működés tárgyi feltételei biztosítottak.
Tabi Családsegítő és Gyermekjóléti Központ
Az intézmény 2016. január 1. napjától működik, ellátja a családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatás feladatait. Települési szinten a család- és gyermekjóléti szolgálatot működteti, járási szinten pedig a család- és gyermekjóléti központot. A települési önkormányzatok feladatkörébe tartozó szolgáltatásokat a Tabi Közös Önkormányzati Hivatalhoz tartozó települések (Tab, Bábonymegyer, Lulla, Sérsekszőlős, Torvaj, Zala, Zics), a járási szolgáltatásokat pedig 24 település vonatkozásában látja el. Működési területén négy Gyermekjóléti Szolgálat, három önálló, egyszemélyes Család- és Gyermekjóléti Szolgálat, valamint Tabon a Központ integrált szakmai egysége működik. A gyermekjóléti szolgáltatás keretében a gyermekek testi és lelki egészségének, családban történő nevelkedésének elősegítése, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése, a kialakult veszélyeztetettség megszüntetése, illetve a családjából kiemelt gyermek visszahelyezése a legfontosabb feladata.
A családsegítés a szociális vagy mentálhigiénés problémák, illetve egyéb krízishelyzet miatt segítségre szoruló személyek, családjuk számára az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése céljából nyújtott szolgáltatás.
Tabi Közös Önkormányzati Hivatal
A Tabi Közös Önkormányzati Hivatal a 2023. évben is a Tab Város Önkormányzata, valamint Bábonymegyer, Lulla, Sérsekszőlős, Torvaj, Zala és Zics Községek Önkormányzatai által kötött megállapodás alapján működik. A hivatal létszámkerete 31 fő, ebből jelenleg 1 álláshely betöltetlen.
Testvérvárosi kapcsolatok
Az előző évek gyakorlatának megfelelően 2023. évben is a Szervezési Iroda szervezi és egyezteti a hivatalos testvér-települési programokat. A Képviselő-testület a 2023. évi szüreti fesztiválra is meghívja Tab Város valamennyi testvértelepülésének küldöttségét, gondoskodik szállásukról és ellátásukról.
Civil szervezetek és sport szervezetek támogatása
A 2023. évben a Képviselő-testület várhatóan az eddigi gyakorlatának megfelelően 1 millió forint keretösszegben támogatja Tab Város civil szervezeteit és 7 millió forint keretösszegben a sport szervezeteket.
Közfoglalkoztatás
A korábbi évekhez hasonlóan 2023. évben is tervezzük a településen a közfoglalkoztatást, az áthúzódó programokkal együtt éves szinten átlagosan 13 fő foglalkoztatásával. A hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás keretében a foglalkoztatottak a közterületek karbantartását, parkok gondozását, fűnyírást, parlagfű-mentesítést, hóeltakarítást, rendezvények előkészítésében és lebonyolításában történő közreműködést, intézményeknél a takarítási feladatokat.
A hosszabb időtartamú közfoglalkoztatási programok indulása, és a támogatás mértéke még nem ismert, ezért a várható támogatást is a korábbi évekhez hasonlóan tervezzük, 2023. évben várhatóan 70 %-os intenzitású lesz.
A közfoglalkoztatásban résztvevő intézmények: GAMESZ, Zichy Mihály Művelődési Központ, a Tabi Takáts Gyula Óvoda és Bölcsőde Többcélú Intézmény.
Szociális kiadások alakulása:
A jogosult részére jövedelme kiegészítésére, pótlására pénzbeli szociális ellátás nyújtható.
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: szociális törvény) értelmében a szociális ellátás feltételeinek biztosítása az állam központi szerveinek és a helyi önkormányzatnak a feladata.
Az önkormányzat a szociális és gyermekjóléti feladatait a központi költségvetésből biztosított állami normatív támogatásból, valamint az önkormányzat saját bevételeiből látja el.
Az elmúlt években bekövetkezett hatásköri változások miatt mára már csak a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény és az ehhez szorosan kapcsolódó kiegészítő pénzbeli ellátás és a szünidei gyermekétkeztetés maradt, amelynek a költségét az állam normatív alapon finanszírozza.
A képviselő-testület a szociális törvényben és az önkormányzati rendeletekben meghatározott feltételek alapján települési támogatást, valamint más pénzbeli támogatásokat állapíthat meg.
Tab Város Önkormányzata - 2015. március hó 1. napjától - a Tab Város Önkormányzat Képviselő-testületének a pénzbeli és természetbeni ellátások rendszeréről, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális és gyermekjóléti ellátásokról szóló 3/2015. (II. 27.) önkormányzati rendeletében, valamint 2022. május hó 31. napjától – jövedelemre való tekintet nélkül nyújtható ellátások esetében - a Tab Város Önkormányzat Képviselő-testületének helyi támogatások rendszeréről szóló 13/2022. (V. 31.) önkormányzati rendeletében (továbbiakban együtt: helyi rendelet), szabályozza az önkormányzat által nyújtható ellátási formákat és a jogosultsági feltételeket. A helyi rendeletek által nyújtható ellátások a következők:
Települési támogatások:
Rendkívüli élethelyzetre tekintettel nyújtott települési támogatás:
Rendkívüli települési támogatásban kell részesíteni kérelemre azt a személyt, akinek családjában a saját és vele közös háztartásban élő személyek figyelembevételével az egy főre jutó nettó jövedelem a 10.000,- Ft-ot nem haladja meg, és az alkalmanként jelentkező, nem várt többletkiadások – elemi kár elhárítása, hosszabb kórházi kezeléssel járó betegség – miatt anyagi segítségre szorul. Az támogatás összege a 20.000,- forintot nem haladhatja meg.
2022. évben a beszámoló készítéséig nem került megállapításra ezen ellátási forma, ezért 2023. évre csak 5 fő támogatásával számoltunk.
Létfenntartási gondok enyhítésére nyújtott települési támogatás:
Települési támogatásban lehet részesíteni negyedévente egy alkalommal kérelemre vagy hivatalból – különösen nevelési-oktatási intézmény, gyámhatóság, továbbá más családvédelemmel foglalkozó intézmény, illetve természetes személy vagy a gyermekek érdekeinek védelmét ellátó társadalmi szervezet kezdeményezésére – azt a személyt, akinek családjában a saját és vele közös háztartásban élő személyek figyelembevételével az egy főre jutó nettó jövedelem a 45.000,- Ft-ot nem haladja meg.
A 2022. évi időarányos tényadatok figyelembevételével az előző évinél 36 %-al alacsonyabb létszámmal és 33 %-al alacsonyabb előirányzattal számoltunk a létfenntartási gondok enyhítésére nyújtható települési támogatás tervezésénél.
Gyógyszerkiadások viselése céljából nyújtott települési támogatás:
A gyógyszerkiadások viseléséhez egy éven keresztül havi 5.000,- forint települési támogatásra jogosult az a rászorult személy, akinek a családjában az egy főre jutó nettó jövedelem az 50.000,- Ft-ot, egyedül élő esetén a 65.000,- Ft-ot nem haladja meg, és a havi rendszeres gyógyszerköltségének és gyógyászati segédeszközének a költsége meghaladja a 15.000,- Ft-ot.
A 2022. évi időarányos felhasználást figyelembe véve 2023. évre az előző évivel azonos számú támogatottal számoltunk.
Ápolási célú települési támogatás
Ápolási célú települési támogatás állapítható meg Tab Város közigazgatásai területén lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen a településen lakó nagykorú személy részére, amennyiben 18. életévét betöltött tartós beteg közeli hozzátartozója gondozását, ápolását végzi; munkanélküliek ellátására, társadalombiztosítási ellátására, valamint nyugellátásra nem jogosult; a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem a 28.000,- Ft-ot, egyedülálló esetén a 45.000,- Ft-ot nem haladja meg, és az Szt. 4. § (1) bekezdés b) pontja szerinti vagyonnal nem rendelkeznek; nem jogosult az Szt. 41. §-a alapján ápolási díjra és keresőtevékenységet nem folytat;
Az ápolási célú települési támogatás a kérelem benyújtásának napjától 12 hónapra kerül megállapításra, összege 20.000,- Ft/hó.
2022. évben ápolási támogatás céljából nyújtott települési támogatás iránti kérelem nem érkezett, ezért a 2022. évi tervvel egyezően, csak 2 fő támogatásával számoltunk 2023. évre.
Kamatmentes kölcsön:
Tab Város Képviselő-testülete - az éves költségvetésben meghatározott keretösszeg mértékéig – pénzügyi tevékenységnek nem minősülő kamatmentes kölcsönben részesítheti évente egy alkalommal legfeljebb 85.000,- forint erejéig azt a rászoruló személyt, akinek a családjában az egy főre jutó nettó jövedelem a 22.800,- forintot eléri, és a 150.000 forintot nem haladja meg.
A 2022. évi időarányos tényadatok figyelembevételével 2023. évre az előző évinél 20 %-kal alacsonyabb összegben került megtervezésre a fenti támogatásra fordítható előirányzat.
Temetési támogatás:
A temetési támogatás összege 25.000,- Ft, ha a temetési költségekről a támogatást kérő nevére kiállított számlák összege a 250.000,- forintot nem haladja meg.
A kérelemhez csatolni kell a halotti anyakönyvi kivonatot, és a temetés költségeiről a támogatást kérő nevére kiállított számlák eredeti példányát.
A 2022. évi időarányos tényadatok figyelembevételével 2023. évre az előző évivel megegyező igénylő szám, illetve támogatási összeg került betervezésre.
Köztemetés:
A köztemetés megállapításának feltételeit a szociális törvény szabályozza. 2022. évben lényegesen a tervezett alatt alakult a köztemetések száma, melyben évről évre nagy ingadozás mutatkozik, ezért a 2022. évi tervnél csak 2 fővel kevesebb létszámmal számoltunk. Mivel a költségek az élet minden területére kihatnak, így a 2023. évi előirányzatot csak 8,3 %-al csökkentettük az előző évihez képest.
Üdülési támogatás:
Tab Város Képviselő-testülete évente egy alkalommal 5.000,- Ft üdülési támogatásban részesítheti az oktatási intézmény által belföldön szervezett, legalább 5 napos üdülésen, illetve táborozáson részt vevő, tabi bejelentett lakóhellyel vagy bejelentett tartózkodási hellyel rendelkező, tabi alapfokú oktatási intézményben tanulói jogviszonnyal rendelkező gyermekeket.
A fenti célra 2023. évre is a 2022. évivel azonosan, 350.000,- forint előirányzattal, és változatlan létszámadatokkal számoltunk.
Bursa Hungarica Ösztöndíj:
A képviselő-testület e támogatásra 2023. évben felhasználható előirányzatot 400.000,- forintban határozta meg a 189/2022. (IX. 20.) számú képviselő-testületi határozatával. Az ösztöndíjak odaítélésére 2022. novemberében került sor, 4 „A” típusú pályázó részére került megállapításra, illetve 1 „B” típusú pályázó részére került továbbfolyósításra a támogatás.
Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény:
Ezen ellátásra jogosultak nem részesülnek havi rendszerességgel pénzellátásban, csak egy évben két alkalommal, augusztusban és novemberben kapnak jelenleg gyermekenként 6000,- forint, illetve 6.500,- forint összegű támogatást.
A jogosultak részére fizetendő esetenkénti támogatás összege a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetben lévő gyermekek esetén 6.500,- forint, míg a többi gyermek esetében 6.000,- forint.
A település tekintetében 2023. évre a 2022. évinél 38 %-kal alacsonyabb, azaz 16 gyermek támogatásával számoltunk, mivel 2022. évben ezen ellátásban részesülők száma elmaradt a tervezettől. Az ellátásra jogosultak számának a folyamatos csökkenésének oka egyrészt a gyermekek után járó adókedvezmény bevezetése, valamint a minimálbér emelkedése, másrészt az ellátásra való jogosultság jövedelemhatárának az elmúlt 10 év átlagában az átlagjövedelem emelkedéstől messze elmaradó mértéke.
Kiegészítő pénzbeli ellátás
A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek után a gyermek családba fogadó gyámjául kirendelt hozzátartozó kiegészítő pénzbeli ellátásra, valamint egy évben két alkalommal 8400 forint pótlékra jogosult, ha a gyermek tartására köteles, és nyugdíjban, vagy nyugdíjszerű ellátásban részesül.
A kiegészítő pénzbeli ellátás havi összege – gyermekenként – az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 22 százaléka, azaz jelenleg 6.270 forint.
Jelenleg egy kiskorú gyámjául kirendelt személy részére fizetjük a fenti ellátást.
Szociális étkezésben és nappali ellátásban részesülők támogatása:
A 2022. évi időarányos tényadatok, valamint az étkezési térítési díjakban bekövetkezett és várható emelésének figyelembe vételével került megtervezésre a szociális étkezésben és a nappali ellátásban részesülők támogatására fordítandó előirányzat.
Szünidei gyermekétkeztetés:
A szünidei gyermekétkezés ellátásra jogosultak számának a tervezésénél a 2023. évi igényfelmérés eredményét és az étkezési térítési díj várható emelését vettük figyelembe.
Újszülöttek támogatása:
A képviselő-testület a Tab város közigazgatási területén lakóhellyel rendelkező és a lakóhelyén életvitelszerűen élő, újszülött gyermeket nevelő, a gyermekkel egy lakcímen élő szülőt egyszeri, 30.000,- Ft értékű babacsomag formájában nyújtott támogatásban részesítheti.
2022. évi időarányos tényadatok figyelembevételével, 2023. évre az előző évinél 14 %-al alacsonyabb számú, azaz 30 szülő támogatásával számoltunk, ugyanakkor az előirányzat tervezésénél azt is figyelembe kellett vennünk, hogy a babacsomag beszerzési ára 2022. év második felében 35.000 forintra emelkedett.
Beruházások-felújítások
Európai Uniós támogatással megvalósuló beruházások-felújítások:
TOP-PLUSZ pályázati felhívásokra a Somogy Megyei Önkormányzattal kötött konzorciumi megállapodással, mint konzorcium vezető az Önkormányzat, az alábbi benyújtott pályázatok kedvező elbírálásban részesültek, a támogatói okiratok (az Ipari park pályázat kivételével) aláírásra kerültek
TOP-PLUSZ 1.2.1.-21 kódszámú felhívás
TOP_PLUSZ-1.2.1-21-SO1-2022-00012 azonosító számú Településfejlesztés Tabon I. című pályázat keretében a Gárdonyi Géza utca, a Táncsis Mihály utca és a Dózsa György utca csapadékvíz elvezetése. A Virág úti lakótelep „D” és „F” épületek keleti oldalán lévő zöldterület, a Kossuth Lajos utca 130-134. házszámú társasházak melletti zöldterület, a Kossuth Lajos utca 46-52. házszámú társasházak melletti zöldterület rendezése, valamint a Járóbeteg Szakrendelő „alatt” lévő garázssor helyén Sport park kialakítása, a Művelődési ház korszerűsítése, és 2 db gyalogátkelőhely kialakítása történik.
A tervezett költség 997 millió forint, melyből 885 millió forint a beruházás 112 millió a szolgáltatás és tartalékkeret. A pályázatból nem támogatott tartalomra a tervezett önerő 20 millió forint.
TOP_PLUSZ-1.2.1-21-SO1-2022-00076 azonosító számú Településfejlesztés Tabon II. Pályázat keretében a Zichy M. utca, a Rózsadomb utca, a Rudnay Gy. utca, a Mártírok útja, a József A. utca és a Goldmark K. utca csapadékvíz elvezetése, Koppányvölgye Tanuszoda gépészeti felújítása, a Kossuth Lajos utca és a Petőfi utca elágazónál buszöböl átépítése készül.
A tervezett költség 659 millió forint, melyből 592 millió forint a beruházás 67 millió a szolgáltatás és tartalékkeret. A pályázatból nem támogatott tartalomra a tervezett önerő 20 millió forint.
TOP-PLUSZ2.1.1-21 kódszámú felhívás
TOP_PLUSZ-2.1.1-21-SO1-2022-00027 azonosító számú Albérlők házai és zeneiskola
energetikai korszerűsítése Tabon című pályázat keretében a Zeneiskola épülete, valamint a Kossuth L. utca 21. és 23. szám alatti társasházak energetikai felújítását tervezi az önkormányzat.
A korszerűsítés keretében sor kerül a külső nyílászárók cserélésére, a külső határoló szerkezetek hőszigetelésére, fűtéskorszerűsítésre, napelemek telepítésére.
A pályázat keretében elszámolható költség 271 millió forint, melyből 253 millió forint a beruházás 18 millió forint a szolgáltatás. A pályázatból nem támogatott tartalomra a tervezett önerő 32 millió forint.
TOP_PLUSZ-2.1.1-21-SO1-2022-00028 azonosító számú Albérlők házának energetikai
korszerűsítése Tabon II. című pályázat keretében a Kossuth Lajos. utca 80. szám, valamint a Virág ltp. „A” épület alatti társasházak energetikai felújítása történik.
A korszerűsítés keretében sor kerül a külső nyílászárók cserélésére, a külső határoló szerkezetek hőszigetelésére, fűtéskorszerűsítésre, napelemek telepítésére.
A pályázat keretében elszámolható költség 201 millió forint, melyből 185 millió forint a beruházás 16 millió forint a szolgáltatás. A pályázatból nem támogatott tartalomra a tervezett önerő 109 millió forint.
TOP_Plusz-1.1.1-21 kódszámú felhívásra
TOP_PLUSZ-1.1.1-21-SO1-2022-00005 azonosító számú Iparterület kialakítása Tabon című pályázat.
A Magyar Államkincstár 2022. december 1-én kelt értesítése szerint a pályázat pozitív elbírálásban részesült. A 699.994.000 Ft összegű támogatásra a támogatási szerződés kötése folyamatban van.
Az Önkormányzati rész 667 millió forint, a konzorciumi partner támogatása 33 millió forint.
A pályázat keretében a város keleti részén kerül kialakításra az ipari park.
A Flextronix Kft telephelyétől keleti irányba lévő területek megközelítését biztosító út, csapadékvíz elvezetés, a víz és csatorna-hálózat kiépítése bekötésekkel, közvilágítás, továbbá a földgáz és az elektromos áram bekötések kerülnek kiépítésre.
A tervezett kivitelezési költség 605 millió forint, a szolgáltatás 62 millió forint.
Hazai támogatással megvalósuló beruházások-felújítások:
A VP6-7.2.1.1-21 kódszámú, „Külterületi helyi közutak fejlesztése” című pályázati felhívásra Tab Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be 3295420351 projektazonosító számon „Külterületi utak felújítása Tabon” címen.
A benyújtott pályázat kedvező elbírálásban részesült. Támogató okirat 2021. december 17-én lépett hatályba.
A Projekt tervezett költsége összesen: 297,5 millió forint, melyből a támogatás összege: 280,25 millió, önerő: 17, 24 millió forint, melyből az építési költség bruttó 222 millió forint, a szolgáltatások költsége bruttó 75 millió forint.
A kivitelezés során aszfalt burkolatot kap a szennyvíztelepre vezető út, valamint a Tűzoltó és Dobó K. utcákat összekötő út, továbbá felújításra kerül összesen 3,3 km hosszúságú földút a Szőlőhegyen. Külterületi földút stabilizálása 3-4 méter szélességben, kb. 30 cm vastagságú murva terítéssel és bedolgozással készül.
A két részre bontott közbeszerzési eljárás során a kivitelezési költség az aszfaltos utak esetében bruttó 88 millió forint, a murvás utak esetében bruttó 85 forint összesen bruttó 172 forint lett.
Az útépítési munkák 2022. évben befejeződtek.
A nyilvánosság biztosításának és a projektmenedzser feladatok végzésének számlái összesen 4,5 millió forint összegben, valamint a támogatás összegéből 44 millió 2023 évre áthúzódtak. A projekt zárás 2023 évben lesz.
Magyar Falu Program Pályázat
A Magyar Falu Program keretében várhatóan megjelenő felhívásra Tab Város Önkormányzata „Tabi temető infrastrukturális fejlesztése” címen tervez pályázatot benyújtani 25,5 Mft értékben, az elmúlt években megkezdett útépítések folytatására.
Egyéb beruházási kiadások:
Városközpont 2011 évben került átadásra. Az elmúlt 10 évben a kaszkád és a szökőkút falazata több helyen megsüllyedt. A pihenőpark faszerkezete elkorhadt cserélésre szorul. A tér használat során a lakosság kezdeményezte, hogy a zenepavilon körüli terület kerüljön átépítésre enyhébb lejtés kialakításával.
A városközponti tér átalakítása részleges felújításának tervezett költsége 15 millió forint.
A Kossuth L. utca 48-50. számú társasházak és a Koppány tó közötti játszótéren van jelenleg egy elektromos trafó. A trafó áthelyezése esztétikai és balesetvédelmi szempontból is indokolt.
A trafó áthelyezés tervezett költsége 10 millió forint.
A Koppány tó és a Járóbeteg szakrendelő között található garázssor lebontása esztétikai szempontból szükséges. A TOP-PLUSZ pályázatban a meglévő garázssor helyére sport parkot tervezett az Önkormányzat. Az elbontásra kerülő garázsok helyett biztosítani kell az autó tulajdonosok részére új garázsokat, amit a kis távolságra lévő, jelenleg kihasználatlan, az autóbusz pályaudvar mellett lévő területre létesít az Önkormányzat.
A garázssor tervezett költsége 70 millió forint. Az új garázsok értékesítéséből várhatóan 50 millió forint bevétel keletkezik.
A bérlakások energetikai felújítása TOP-PLUSZ pályázat keretében várhatóan 2023 évben elkészül, a lakások belső felújítására (vezetékek, burkolatok szaniterek cseréje) 20 millió forintot tervez az Önkormányzat.
A köztemetőben lévő ravatalozó épület a 2000-es évek elején készült. az épület északi oldalán lévő nyílászárók felújítására, a régi ravatalozó tetőszerkezetének javítására a meglévő kerítés karbantartására 10 millió forintot tervez az Önkormányzat.
Az autóbusz peron fedése DDOP támogatás felhasználásával 9 éve történt. Az állagmegóvás érdekében a faszerkezet kezelése, újra festése időszerű. Tervezett költség 8 millió forint.
Tervezési feladatokra (városközpont átépítés, rendezési terv módosítás, elektromos bekötések tervezése, bérlakásépítés tervezés, idősek otthona uszoda mellet szabadtéri medence létesítés)
Kisebb javítások, felújítások (társasházaknál szennyvíz csatorna javítás, dugulás elhárítás, önkormányzati lakásokban kazáncserék, áruház és volt gyógyszertár homlokzat javítás …).
Szivattyúk cseréje ivóvíz, szennyvíz hálózatban.
Urnafal építése a temetőben.
Koppány-tóhoz egy új levegőztető telepítése.
Szent István téren létesített gördeszka pálya átépítése (zajhatás csökkentése miatt).
Önkormányzati tulajdonú lakásokban kisebb felújítások.
A működési célra átadott pénzeszközök összegét tételesen a 18. sz. melléklet tartalmazza
A 2023. évi közvetett támogatások tervezett összegének indoklása:
Közvetett támogatások tervezésénél az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. tv. 134. § alapján a méltányosság gyakorlásának lehetőségét vettük figyelembe (adó mérséklése, elengedése, törlése stb.).
Többéves kihatással járó kiadások:
A többéves kihatással járó kötelezettségeink 2030-as évig vannak, a 2021 évben folyósított 200 MFt beruházási hitel tőke (évente 20 MFt) és kamatvisszafizetési kötelezettsége.
Tartalékként szerepel a költségvetési rendelettervezetben 84.117 eFt, melyből 64.117 eFt általános tartalék, és 20.000 eFt a céltartalék.
Tab, 2023. január 26.
Schmidt Jenő