Alattyán Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2016. (II. 16.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2016. évi költségvetéséről

Hatályos: 2016. 02. 17- 2022. 09. 21

ALATTYÁN KÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATÁNAK

5/2016. (II. 17.) számú rendelete

az önkormányzat 2016. évi költségvetéséről


Alattyán Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f.) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § A rendelet hatálya

(1)   A rendelet hatálya a képviselő-testületre, annak bizottságaira, a polgármesteri hivatalra és az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervekre (intézményekre) terjed ki.


2. § A költségvetés bevételei és kiadásai

(1)  A képviselő-testület az önkormányzat 2016. évi költségvetését:

345 250 E Ft

Költségvetési bevétellel

376 819 E Ft

Költségvetési kiadással

- 31 569 E Ft

- 31 569 E Ft

0 E Ft

Költségvetési egyenleggel

- ebből  működési (hiány)           

             felhalmozási (hiány)

állapítja meg.


(2)   Az (1) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási bevételeket és kiadásokat a rendelet 1.1. melléklete alapján határozza meg a képviselő-testület.

(3) A bevételek és kiadások előirányzat-csoportok, kiemelt előirányzatok és azon belül kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, államigazgatási feladatok szerinti bontásban az 1.2., 1.3., 1.4. mellékletek szerint állapítja meg.

(4)   A működési és felhalmozási bevételek és kiadások előirányzatai mérlegszerű bemutatását önkormányzati szinten a 2.1. és a 2.2. melléklet részletezi.

(5)   A működési hiány belső finanszírozásának érdekében a képviselő-testület az előző év(ek) költségvetési maradványának igénybevételét rendeli el.

(6)   A felhalmozási hiány finanszírozása érdekében a 10 millió forintot meghaladó fejlesztési célú adósságot keletkeztető ügylet megkötésére a Kormány hozzájárulása szükséges. A 10 millió forintot meg nem haladó fejlesztési célú adósságot keletkeztető ügylet esetében a hiány külső finanszírozása fejlesztési hitelből /vagy/ az előző év(ek) költségvetési maradványának, vállalkozási maradványának igénybevételével történik.



3. § A költségvetés részletezése

A Képviselő-testület az önkormányzat 2016. évi költségvetését részletesen a következők szerint állapítja meg:

(1)   Az Önkormányzat adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségeit a 3. melléklet részletezi.

(2)   Az Önkormányzat saját bevételeinek részletezését az adósságot keletkeztető ügyletből származó tárgyévi fizetési kötelezettség megállapításához a 4. melléklet tartalmazza.    

(3)   Az Önkormányzat 2016. évi adósságot keletkeztető fejlesztési céljait az 5. melléklet részletezi.     

(4)   Az Önkormányzat költségvetésében szereplő beruházások kiadásainak beruházásonkénti részletezését a 6. melléklet szerint határozza meg.

(5)   Az önkormányzat költségvetésében szereplő felújítások kiadásait felújításonként a 7. melléklet szerint részletezi.

(6)   Az EU-s támogatással megvalósuló programokat és projekteket, valamint az önkormányzaton kívül megvalósuló projektekhez való hozzájárulást a 8. melléklet szerint hagyja jóvá.

(7)   A 2. § (1) bekezdésében megállapított bevételek és kiadások önkormányzati, polgármesteri hivatali, továbbá költségvetési szervenkénti megoszlását, és az éves (tervezett) létszám előirányzatot és a közfoglalkoztatottak létszámát költségvetési szervenként, feladatonként és azon belül kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, államigazgatási feladatok szerinti bontásban a 9.1-9.4.3, mellékletek szerint határozza meg.

(8)   Az Önkormányzat a kiadások között 34 337 E Ft tartalékot állapít meg, melyből
8 046 E Ft általános 26 291 E Ft céltartalék.

4. § A költségvetés végrehajtásának szabályai

(1)   Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.

(2)   Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.

(3)   A költségvetési hiány csökkentése érdekében évközben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.

(4)   A költségvetési szerveknél jutalmazásra fordítható és kifizethető összeg nem tervezhető.

(5)   Amennyiben a költségvetési szerv harminc napon túli, lejárt esedékességű elismert tartozásállományának mértéke két egymást követő hónapban eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át vagy a százötven millió forintot, az irányító szerv a költségvetési szervhez önkormányzati biztost jelöl ki.

(6)   A költségvetési szerv vezetője e rendelet 10. mellékletében foglalt adatlapon köteles a tartozásállományról adatot szolgáltatni. A költségvetési szerv az általa lejárt esedékességű elismert tartozásállomány tekintetében – nemleges adat esetén is – havonta a tárgyhó 25-i állapotnak megfelelően a tárgyhónapot követő hó 5-ig az önkormányzat jegyzője részére köteles adatszolgáltatást teljesíteni.

(7)   Kiegészítő támogatás igényléséről a működőképességet veszélyeztető helyzet esetében a polgármester gondoskodik, külön képviselő-testületi döntés alapján.

(8) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.


5. § Az előirányzatok módosítása

  1. Az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a (2) bekezdésben foglalt kivétellel a Képviselő-testület dönt.

(2)  A képviselő-testület az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosítását és a kiadási kiemelt előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát 1 000 000 Ft összeghatárig - mely esetenként a 1 000 000 Ft összeghatárt nem haladhatja meg - a polgármesterre átruházza.

(3) Az (2) bekezdésben foglalt átcsoportosításról a polgármester negyedévente köteles beszámolni, a költségvetés módosítására egyidejűleg javaslatot tenni. Az átruházott hatáskörű előirányzat-módosítási jogkör 2016. december 31-ig gyakorolható.

(4) A költségvetési szerv a költségvetése kiemelt előirányzatain belüli rovatok között átcsoportosítást hajthat végre.

(5) A képviselő-testület a költségvetési rendelet 5. § (2) bekezdés szerinti előirányzat-módosítás, előirányzat-átcsoportosítás átvezetéseként - az első negyedév kivételével - negyedévenként, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.

(6)   A költségvetési szerv alaptevékenysége körében szellemi tevékenység szerződéssel, számla ellenében történő igénybevételére szolgáló kiadási előirányzat csak a személyi juttatások terhére növelhető.

(7)   Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.

(8)   A képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat valamennyi költségvetési szerv köteles betartani. Az előirányzat túllépés fegyelmi felelősséget von maga után.




6. § A gazdálkodás szabályai

(1)   A költségvetési szervek rendeletben meghatározott bevételi és kiadási előirányzatai felett az intézmények vezetői előirányzat-felhasználási jogkörrel rendelkeznek.

(2)   A költségvetési szervek az alapfeladatai ellátását szolgáló személyi juttatásokkal és az azokhoz kapcsolódó járulékok és egyéb közterhek előirányzataival minden esetben, egyéb előirányzatokkal a 69/2014. (VIII. 26.) képviselő-testületi határozattal elfogadott munkamegosztási megállapodásban foglaltaknak megfelelően rendelkezik.

(3)   Valamennyi költségvetési szerv vezetője köteles belső szabályzatban rögzíteni a működéshez, gazdálkodáshoz kapcsolódóan a gazdálkodás vitelét meghatározó szabályokat, a mindenkor érvényes központi szabályozás figyelembe vételével, illetve a szükséges módosításokat végrehajtani. A szabályozásbeli hiányosságért, a felelősség a mindenkori intézményvezetőt terheli.

(4)   A polgármesteri hivatal, valamint a költségvetési szervek az évközi előirányzat-módosításokról a jegyző által elrendelt formában kötelesek naprakész nyilvántartást vezetni.


7. § A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

(1)   Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős.

(2)   Az Önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról vállalkozó útján gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.

8. § Záró és vegyes rendelkezések


(1)   Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit 2016. január 1-jétől kell alkalmazni.





...........................................

...........................................

jegyző

polgármester


Alattyán Község Önkormányzata 5/2016. (II. 17.)
rendeletének indokolása

az Alattyán Község Önkormányzata 2016. évi költségvetéséről

ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

A 2016. évi rendelettervezet az alábbi jogszabályok figyelembevételével történt:

  • a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (Mötv.),
  • az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (Áht.),
  • a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény (Vagyon tv.),
  • a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.),
  • a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (Ket.),
  • az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (Iötv.),
  • a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény (Nek. tv.),
  • a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény (stabilitási törvény),
  • Magyarország 2016. évi központi költségvetéséről szóló 2015. évi C. törvény (Költségvetési törvény),
  • a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény (Jat.),
  • az adósságot keletkeztető ügyletekhez történő hozzájárulás részletes szabályairól szóló 353/2011. (XII. 30.) Korm.rendelet,
  • az államháztartás számviteléről szóló 4/2013. (I. 11.) Korm. rendelet (Áhsz.),
  • az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet (Ávr.),
  • az államháztartásban felmerülő egyes gyakoribb gazdasági események kötelező elszámolási módjáról szóló 38/2013. (IX. 19.) NGM rendelet,
  • az önkormányzati adóhatóság hatáskörébe tartozó adók és adók módjára behajtandó köztartozások nyilvántartásának, kezelésének, elszámolásának, valamint az önkormányzati adóhatóság adatszolgáltatási eljárásának szabályairól szóló 37/2015. (XII. 28.) NGM rendelet,
  • az önkormányzat rendeletei, határozatai,
  • a Nemzetgazdasági Minisztérium, Belügyminisztérium iránymutatásai.


A jegyző által elkészített költségvetési rendelettervezetet a polgármester a központi költségvetésről szóló törvény hatálybalépését követő negyvenötödik napig nyújtja be a képviselő-testületnek. Az önkormányzati hivatal, a helyi önkormányzat, valamint a helyi önkormányzat által irányított költségvetési szervek jóváhagyott elemi költségvetéséről az önkormányzati rendelettervezet képviselő-testület elé terjesztésének határidejét követő harminc napon belül adatot szolgáltat a Kincstár területileg illetékes szervéhez.



RÉSZLETES INDOKOLÁS

I.

Az Önkormányzat költségvetési politikájának fő vonásai
2016. évben


Alattyán Község Önkormányzata intézményrendszerén keresztül látja el az Mötv.-ben meghatározott kötelező feladatait. Kötelező feladatai mellett önként vállalt feladatokat is ellát, olyan mértékben, hogy a kötelező feladatok ellátása ne sérüljön. 2016-ban is kiemelt hangsúlyt fektet a központi kormányzat azon törekvésére, amely a foglalkoztatás növekedését célozza meg. A településen működő vállalkozásokkal való együttműködés lehetőségeit továbbkutatva, azokat igyekszik elmélyíteni. Az adópolitika keretein belül a kintlévőségek csökkentése érdekében a behajtás hatékonyabbá tételét kiemelten kívánja kezelni.


II.


A költségvetés-politika céljai és keretei


Az önkormányzat költségvetési-politikájának célja, hogy olyan gazdálkodási rendszert alakítson ki, amelyben a feladatok hatékonyan és gazdaságosan láthatóak el. Célként fogalmazódik meg az a törekvés, amely a munkanélküliség településen realizálódó visszaszorítása érdekében jelenik meg (központi közfoglalkoztatási programhoz történő csatlakozás). Szociális intézkedéseivel a helyi társadalmi jóléthez kíván lehetőségein belül hozzájárulni. A településen működő civil szerveződések működésének támogatása, mint önként vállalt feladat a közösségi kohézió erősítését kívánja szolgálni. Mivel önként vállalt feladatai forrásául csak a helyben képződött saját bevételek használhatók fel, ezért ezek minél szélesebb körben való ellátásához meg kell vizsgálni a saját bevételi források növelésének lehetőségét. 2016-ban a civil szervezetek támogatása pályázatos formában történik a 11/2015. (VI. 30.) önkormányzati rendelet alapján.



III.


A Kormány által benyújtott költségvetési törvényjavaslatban meghatározott források, az igénybevétel feltételei, jogszabályi keretei


A feladatfinanszírozási rendszer keretében az Országgyűlés a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott módon a helyi önkormányzatok kötelezően ellátandó, törvényben előírt egyes feladatainak – felhasználási kötöttséggel – a feladatot meghatározó jogszabályban megjelölt közszolgáltatási szintnek megfelelő ellátását feladatalapú támogatással biztosítja, vagy azok ellátásához a feladat, a helyi szükségletek alapján jellemző mutatószámok, illetve a lakosságszám alapján támogatást biztosít, továbbá feladatainak ellátásához felhasználási kötöttséggel járó, vagy felhasználási kötöttség nélküli támogatást nyújthat.

A feladatalapú támogatás biztosítása a következő szempontok figyelembevételével történik:

  • takarékos gazdálkodás,
  • a helyi önkormányzat jogszabályon alapuló, elvárható saját bevétele,
  • a helyi önkormányzat tényleges saját bevétele.

A feladatfinanszírozási rendszernek biztosítania kell a helyi önkormányzatok bevételi érdekeltségének fenntartását.

Az Mötv. rendelkezései szerint a támogatást a helyi önkormányzat éves szinten kizárólag az ellátandó feladatainak kiadásaira fordíthatja. Az ettől eltérő felhasználás esetén a helyi önkormányzat köteles a támogatás összegét - az államháztartásról szóló törvényben meghatározott kamatokkal terhelve – a központi költségvetésbe visszafizetni.


IV.


Az önkormányzat költségvetésének előirányzatai


A/ BEVÉTELEK

  • Önkormányzatok működési támogatásai
  • Működési célú támogatások államháztartáson belülről
  • Felhalmozási célú támogatások államháztartáson belülről
  • Közhatalmi bevételek
  • Működési bevételek
  • Maradvány igénybevétele


B/ KIADÁSOK

  • Személyi juttatások
  • Munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó
  • Dologi kiadások
  • Ellátottak pénzbeli juttatásai
  • Egyéb működési célú kiadások
  • Beruházások
  • Felújítások



V.


Az önkormányzat kötelező és önként vállalt feladatai


1. Kötelező feladatok

  • településrendezés,
  • településüzemeltetés (köztemetők fenntartása, közvilágításról való gondoskodás, helyi közutak fenntartása),
  • egészségügyi alapellátás biztosítása (háziorvosi, fogorvosi, család- és nővédelmi szolgáltatás),
  • környezet-egészségügy biztosítása (köztisztaság, települési környezet tisztaságának biztosítása, rovar- és rágcsáló irtás),
  • óvodai ellátás,
  • kulturális szolgáltatás (nyilvános könyvtári ellátás biztosítása, kulturális örökség helyi védelme, helyi közművelődési tevékenység támogatása,
  • szociális, gyermekjóléti szolgáltatások és ellátások,
  • lakás- és helyiséggazdálkodás,
  • polgári- és katasztrófavédelem, helyi közfoglalkoztatás,
  • helyi adóval kapcsolatos feladatok,
  • kistermelők és őstermelők hétvégi értékesítési lehetőségeinek biztosítása,
  • sport, ifjúsági ügyek,
  • nemzetiségi ügyek,
  • közreműködés a település közbiztonságának biztosításában,
  • hulladékgazdálkodás


2. Önként vállalt feladatok


  • közalkalmazottak, munka törvénykönyve hatálya alá tartozó foglalkoztatottak béren kívüli juttatása



A/ BEVÉTELEK

  • Önkormányzatok működési támogatásai
  • Működési célú támogatások államháztartáson belülről
  • Felhalmozási célú támogatások államháztartáson belülről
  • Közhatalmi bevételek
  • Működési bevételek
  • Felhalmozási bevételek
  • Működési célú átvett pénzeszközök
  • Felhalmozási célú átvett pénzeszközök
  • Hitel-, kölcsönfelvétel államháztartáson kívülről
  • Belföldi értékpapírok bevételei
  • Költségvetési, vállalkozási maradvány igénybevétele
  • Finanszírozási bevételek
  • Adóssághoz nem kapcsolódó származékos ügyletek bevételei


B/ KIADÁSOK

  • Személyi juttatások
  • Munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó
  • Dologi kiadások
  • Ellátottak pénzbeli juttatásai
  • Egyéb működési célú kiadások
  • Beruházások
  • Felújítások
  • Egyéb felhalmozási kiadások
  • Finanszírozási kiadások



VI.


A költségvetési hiány finanszírozása és az önkormányzat költségvetési adósság törlesztése


A költségvetési hiány belső finanszírozással az előző év(ek) maradványa terhére történik.


VII.


A Stabilitási tv. alapján kiadott jogszabályban meghatározottak szerinti saját bevételek és adósságot keletkeztető ügyleteiből eredő fizetési kötelezettségeknek a költségvetési évet követő három évre várható összege.


Az önkormányzat 2016-ban és várhatóan a költségvetési évet követő három évre vonatkozóan adósságot keletkeztető ügyletből eredő fizetési kötelezettsége nincs.


VIII.


Az Áht. 24. § (4) bekezdés a)-d) pontjai által előírt mérlegek, kimutatások indokolása, ami tartalmazza


  1. Az önkormányzat költségvetési mérlege közgazdasági tagolásban (összes bevétel, kiadás),


A/ BEVÉTELEK

Önkormányzatok működési támogatásai                                               140 559  ezer Ft

A működési támogatás jogcímei a költségvetési törvényben vannak, annak mértéke a 2016. évi mutatószám felmérés adatai alapján kerültek megállapításra. Ezeket részletesen az 5. sz. tájékoztató tábla tartalmazza.


Működési célú támogatások államháztartáson belülről                         104 758  ezer Ft

Ezen a jogcímen érkezik támogatás az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól a védőnői és a háziorvosi alapellátási feladatok finanszírozására. Erre a feladatra 18 300 ezer Ft-ot terveztünk.

Ugyancsak erre a rovatra érkezik a közfoglalkoztatás finanszírozásának támogatása, mely feladatra 86 458 ezer Ft támogatást várunk.


Felhalmozási célú támogatások államháztartáson belülről                        4 382 ezer Ft

Felhalmozási célú támogatásra a közfoglalkoztatás finanszírozása tekintetében várunk, előzetes számítások alapján 4 382 ezer Ft összeget.


Közhatalmi bevételek                                                                               34 020  ezer Ft

Az önkormányzat közhatalmi bevételei vagyoni típusú adókból, termékek és szolgáltatások adóiból és egyéb közhatalmi bevételekből tevődik össze az alábbiak szerint:

Vagyoni típusú adók:

  • Magánszemélyek kommunális adója: 2 500 E Ft

Termékek és szolgáltatások adói:

  • Értékesítési és forgalmi adók:
  • Iparűzési adó: 25 000 E Ft
  • Gépjárműadó:
  • Gépjárműadó: 3 500 E Ft
  • Egyéb áruhasználati és szolgáltatási adók:
  • Talajterhelési díj: 2 500 E Ft

Egyéb közhatalmi bevételek:

  • Bírságok, pótlékok, közigazgatási bírság bevételek: 520 E Ft

Működési bevételek                                                                                   28 031 ezer Ft

A működési bevételek az önkormányzat működésével kapcsolatos bevételekből áll, úgymint étkeztetéssel kapcsolatos bevételek, bérleti díjak, szolgáltatások ellenértékei, ellátottak térítési díjai, áfa bevételek, vagyonhasznosítás bevételei, stb. Az önkormányzatnak 2016. évben ezekből a jogcímekből várhatóan 28 031 ezer Ft saját bevétele származik.

Felhalmozási célú átvett pénzeszközök                                                    33 500  ezer Ft

2016-ban az Alattyáni Víziközmű Társulat várhatóan 33 500 ezer Ft-ot utal át Alattyán Község Önkormányzatának a 2014. június 24-én aláírt engedményezési szerződés alapján. A szerződés alapján a Társulat köteles az elszámolási számlájára érkezett összegek Önkormányzat felé történő haladéktalan továbbutalására.

Finanszírozási bevételek                                                                            36 421 ezer Ft

Az önkormányzat előző évi költségvetési maradványa összetevődik egyrészt a 2015 decemberében megérkezett közfoglalkoztatási támogatási előlegéből és másrészt a 2016. évi működési támogatás első üteméből, valamint a 2015. év gazdálkodása során fel nem használt előző év(ek) költségvetési maradványából.


B/ KIADÁSOK

Személyi juttatások                                                                                  159 689 ezer Ft

Személyi kiadások között jelenik meg az alkalmazottak (köztisztviselő, közalkalmazottak, munka törvénykönyve hatálya alá tartozó munkavállalók és a közfoglalkoztatottak) és a képviselő-testület tagjainak tiszteletdíja, illetménye, munkabére, költségtérítése, illetménykiegészítése, a béren kívüli juttatás elemei és megbízási díjai.

A tervezett összegek tartalmazzák a 2016. évi soros lépésekből származó bérnövekményt.

2016. január 1-jétől a minimálbér 122 000 Ft-ról 129 000 Ft-ra, a garantált bérminimum 105 000 Ft-ról 111 000 Ft-ra emelkedetett. A közfoglalkoztatottak bére 2016-ban nem változott.

2016. évben jubileumi jutalomra kifizetés nem lesz.

Az alábbi táblázat a 2016-ban indulni tervezett közfoglalkoztatással kapcsolatos információkat foglalja össze:






Mezőgazdasági program (START mintaprogram)

Helyi sajátosságokra épülő (ráépülő program)

Közúthálózat karbantartása (mintaprogram)

Illegális hulladéklerakó helyek felszámolása (mintaprogram)

Hosszabb közfoglal-koztatás

Belvizes közfoglakoz-tatási program

Támogatási intenzitás

100%

100%

100%

100%

75%

75%

Program ideje

2015. március 15-től 2016. február 29-ig

2015. március 1-jétől 2016. február 29-ig

2015. március 1-jétől 2016. február 29-ig

2015. március 1-jétől 2015. október 31-ig

2015. március 5-től 2015. augusztus 31-ig

2015. május 1-jétől 2015. augusztus 31-ig

Közfog-lalkoztatot-tak száma

1 fő segédmunkás munkavezető 87 090 Ft/fő/hó, 14 fő segédmunkás 79 155 Ft/fő/hó

3 fő szakmunkás 101 480 Ft/fő/hó, 12 fő segédmunkás 79 155 Ft/fő/hó

1 fő szakmunkás 101 480 Ft/fő/hó, 1 fő irányító adminisztrátor 111 660 Ft/fő/hó, 13 fő segédmunkás 79 155 Ft/fő/hó

15 fő segédmunkás 79 155 Ft/fő/hó

1 fő szakmunkás 101 480 Ft/fő/hó, 4 fő segédmunkás 79 155 Ft/fő/hó

4 fő segédmunkás 79 155 Ft/fő/hó

Tervezett feladat

 - Szent István u. 35. sz. alatti ingatlan megvásárlása
 - 55 juh és 5 kecske beállítása
 - varroda udvarán konyhakerti növények termesztése
 -külterületi szántón takarmány növény termesztése

 - mezőgazdasági programhoz etetők, itatók, juh hodály építése, tartási hely elkerítése, tereprendezés

 - téli időszakban bútorkészítés
 - új kerti padok, virágosládák, zöldségtároló ládák, szeméttárolók

 - járdák, utak karbantartása
 - új járdaszakaszok építése
 - téli időszakban mederlapok gyártása

 - új mezőgazdasági erőgép vásárlása (ezzel az illegális hulladékok begyűjtése fog megvalósulni)

 - intézményeinkben kerülnek foglalkoztatásra

 - Alattyán belterületén lévő burkolt belvíz elvezető árkok karbantartása, javítása


Munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó                35 987 ezer Ft

Ez a költség a személyi juttatások után megfizetendő közterheket tartalmazza. A szociális hozzájárulási adó mértéke 27 % (a közfoglalkoztatási bér után 13,5 %), a béren kívüli juttatás után fizetendő közteher az 1,19-szeres alapra számított 16 % kifizetői adó és 14 % EHO. A reprezentáció közterhe ugyancsak az 1,19-szeres alapra számított 16 % kifizetői adó és 27 % EHO.


Dologi kiadások                                                                                       128 636 ezer Ft

Dologi kiadás minden a feladatok ellátásával kapcsolatos anyagi (anyag, áru, termék, eszköz, stb.) és nem anyagi jellegű (szolgáltatási díjak, közüzemi díjak, bérleti díjak, közvetített szolgáltatás, stb) költség, melyek az önkormányzat kötelező és önként vállalt feladatai során merülnek fel. A dologi kiadások kormányzati funkciónkénti megbontása az alábbiak szerint alakul:




ezer Ft-ban


Köztemető fenntartás és működtetés

356


Az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodással kapcsolatos feladatok

1 219


Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás

60


Közfoglalkoztatási mintaprogram

18 741


Közutak, hidak, alagutak üzemeltetése, fenntartása

64


Ár- és belvízvédelemmel összefüggő tevékenységek

513


Nem veszélyes (települési) hulladék vegyes (ömlesztett) begyűjtése

141


Közvilágítás

5 251


Zöldterület kezelés

635


Város- és községgazdálkodási egyéb szolgáltatások

22 792

Háziorvosi alapellátás

19 787


Fogorvosi alapellátás

255


Család és nővédelmi egészségügyi gondozás

546


Szabadidő-sport tevékenység és támogatása

67


Könyvtári állomány gyarapítása, könyvtári állomány feltárása, megőrzése, védelme

264


Történelmi hely, építmény, egyéb látványosság működtetése és megóvása

298


Közművelődés, közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése, hagyományos közösségi kulturális értékek gondozása

2 286


Egyéb kiadói tevékenység

254


Egyéb vendéglátás

3 735


Iskolai intézményi étkeztetés

16 841


Katasztrófa-védelem

120


Idősek, demens betegek nappali ellátása

6 363


Szociális étkeztetés

7 449


Óvodai nevelés, ellátás, SNI gyermekek nevelés, ellátás szakmai feladatai és működtetési feladatok

5 612


Óvodai intézményi étkeztetés

8 594


Önkormányzatok és önkormányzati hivatalok jogalkotó és általános igazgatási tevékenysége

6 394








Ellátottak pénzbeli juttatásai                                                          7 248 ezer Ft

Erre a feladatra 2016-ban 7 248 ezer Ft-ot tervezünk fordítani, az alábbiak szerint:

Települési lakásfenntartási támogatás:                                   3 300 ezer Ft

Rendkívüli települési támogatás                                               700 ezer Ft

Bursa Hungarica Felsőoktatási Ösztöndíjpályázat:                   105 ezer Ft

Arany János Tehetséggondozás:                                                70 ezer Ft

Rendszeres és kiegészítő gyermekvédelmi támogatás:           3 073 ezer Ft


Egyéb működési célú kiadások                                                     35 535 ezer Ft

Egyéb működési célú kiadások származnak az önkormányzat az egyéb szervezetekhez, társulásokhoz történő csatlakozások tagdíjaiból, hozzájárulásaiból, támogatásaiból, illetőleg a tartalékokból. Tagdíjakra, hozzájárulásokra 1 198 ezer Ft-ot terveztünk (ennek részletezését a 6. sz. tájékoztatási tábla tartalmazza). Általános tartalékba 8 046 ezer Ft-ot helyeztünk, mely összeg az előre nem prognosztizálható kiadásokra, be nem folyó bevételekre került elkülönítésre.  Céltartalékot összesen 26 291 E Ft-ban képeztünk az alábbiak szerint:

Felújítási cél:                                                                           10 681 E Ft

Pályázati önerő cél:                                                                   3 040 E Ft

Civil szervezetek működési támogatása cél:                                1 200 E Ft

Roma Nemzetiségi Önkormányzat működési támogatása cél:        300 E Ft

Közfoglalkoztatás cél:                                                             11 070 E Ft


Beruházások                                                                                6 653 ezer Ft

Beruházás egyrészt a közfoglalkoztatási programmal kapcsolatban merül fel, itt 4 025 ezer Ft-ot terveztünk, az önkormányzat egyéb beruházási feladataira pedig 2 628 ezer Ft-ot. Ennek részletezését tartalmazza a költségvetési rendelet 6. sz. melléklete.


Felújítások                                                                                 3 071 ezer Ft

2016-ban a víziközmű rendszer felújítására 2 500 ezer Ft-ot irányoztunk elő. Ezt a felújítást a rendszer üzemeltetője végzi el. A felújításokat részletesen a rendelet 7. sz. melléklete tartalmazza.


  1. Többéves kihatással járó döntések számszerűsítését évenkénti bontásban és összesítve

Többéves kihatással járó döntése az önkormányzatnak 2016-ban nem várható.


  1. Közvetett támogatásokat (pl: adóelengedéseket, adókedvezményeket) tartalmazó kimutatás

Az önkormányzat döntése alapján a 75 év feletti egyedülálló lakosok a talajterhelési díj megfizetése alól mentesülnek. 2016. évben számuk 29 fő. Az Idősek Klubja Intézménynél az ellátottak térítési díjaira vonatkozóan jövedelmi sávok kerültek kialakításra, mely alapján differenciált személyi térítési díjak lettek megállapítva. A differenciálás 50 főt érint.


  1. Előirányzat felhasználási terv

Az Önkormányzat előirányzat-felhasználási terve havi bontásban mutatja be mind a bevételeket, mind a kiadásokat. A felhasználás ütemezése során a korábbi évek gyakorlati tapasztalatait felhasználva a tényleges felmerülés szerinti összegeket szerepeltettük az adott hónapokban. A közhatalmi bevételek egy részét (kommunális adó, iparűzési adó) a lakosság évente két részletben fizeti meg, az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény rendelkezéseinek megfelelően.

Havonta tervezhetőek az ellátási díjak, figyelembe véve a július-augusztusi időszakot, amikor az iskolai és óvodai intézményi étkezési térítési díjbevételek nem jelennek meg. Az állami támogatások a felhasználásuknak megfelelően havonta átutalásra kerülnek az önkormányzat részére. A személyi jellegű kiadások közül a rendszeres bérek havonta jelentkező kiadások, a nem rendszeres bérelemek pedig a felmerülésükkor az adott hónapokra kerülnek tervezésre. Hasonlóan kerül ütemezésre a bérekkel együtt a munkáltatókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó költségek. A dologi kiadások szintén a felmerülésükkor kerültek tervezésre, amelyek egyik része havonta, folyamatosan felmerülő kiadás, másik része ettől eltérően időszakosan jelentkezik.


  1. Az Áht. 29/A. § szerinti tervszámoknak megfelelően a költségvetési évet követő három év tervezett előirányzatainak keretszámait főbb csoportokban, és a 29/A. § szerinti tervszámoktól történő esetleges eltérés indokai


Alattyán Község Önkormányzata adósságot keletkeztető ügyletet nem tervez 2016-ban.




Alattyán, 2016. február 15.



........................................................                                       ........................................................

                   polgármester                                                                                jegyző

Mellékletek