Cibakháza Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2022. (VI. 30.) önkormányzati rendeletének indokolása

Cibakháza közigazgatási területén víziállások létesítésének, és fennmaradásának szabályairól

Hatályos: 2022. 07. 01
Cibakháza közigazgatási területén víziállások létesítésének, és fennmaradásának szabályairól
Általános indokolás
A rendelet-tervezet előkészítése során figyelembevételre került a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény, a jogszabályszerkesztésről szóló 6/2009. (XII. 14.) IRM rendeletben foglalt szabályok, így a jogszabály formai tagolását, a fejezetek és alcímek számozását a hivatkozott rendeletnek megfelelően tartalmazza a rendelet-tervezet.
Részletes indokolás
Az 1. §-hoz
A rendelet hatálya az önkormányzat közigazgatási területén a tulajdonát képező a Cibakházi Holt-Tisza területén létesítendő, és meglévő víziállásokra, amelyek megfelelnek a vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó általános szabályokról szóló 147/2010. (IV. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 2. § 38. pontja szerinti víziállásnak.
A 2. §-hoz
Az értelmező rendelkezések meghatározza, hogy a víziállás használat szerint lehet:
magán víziállás, közhasználatú víziállás, korlátozottan közhasználatú víziállás, lezárható víziállás és gazdátlan víziállás. A víziállás szerkezeti kialakítása szerint lehet: felépítmény nélküli vagy felépítményes, parti bejáróval ellátott vagy bejáró nélküli, elmozdítható vagy elmozdíthatatlan, időszakos szerkezettel kialakított, vagy állandó jelleggel telepített úszó víziállás
A 3. §-hoz
A víziállás telepítésére vonatkozó szabályokat tartalmazza. A felépítményes víziállás létesítését alapvetően nem támogatja. A halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet 12/A. §-a kimondja, hogy a nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen és partján horgászati célra is használható vízilétesítmény, valamint horgászállás, horgászkikötő és egyéb horgászati célú létesítmény a halgazdálkodási jog gyakorlója előzetes hozzájárulásával létesíthető. A halgazdálkodási jog 2035. december 31-ig a Vegyesüzemi Horgász Egyesületet illeti. Emiatt a Vegyesüzemi Horgász Egyesület hozzájárulása nélkül nem telepíthető víziállás.
A 4–7. §-hoz
A víziállás létesítését, fennmaradásának engedélyezését szabályozza. A vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó általános szabályokról szóló 147/2010. (IV. 29.) Korm. rendelet 66. § (4) bekezdése felsorolja, hogy hol nem telepíthető víziállás. Ezek közül Holtágra csak hármat határoz meg: a zárt nádasok belsejében, azokon a partszakaszokon, amelyeken terület- és településrendezési, vízügyi, környezet-, természet- vagy tájvédelmi érdekeket sért vagy veszélyeztet, olyan part-, illetve mederszakaszon, valamint ahol a mederben elhelyezett vagy medret keresztező nyomvonalas létesítmények biztonságát veszélyeztetné, továbbá a horgász versenypálya területét zárja ki. Azokat a területeket, is tilalom alá vonja, ahol egész évben, vagy az év egy meghatározott részében tilos a horgászat. Előírja, hogy a víziállás létesítéséhez, fennmaradásához a formanyomtatvány szerinti kérelmet kell benyújtania az építtetőnek, melyhez a csatolandó dokumentumokat felsorolja.
Meghatározza a víziállás megengedhető építési anyagait, paramétereit. A szomszédos víziállástól biztosítandó térköz: minimum 20,0 méter, kivéve a vízparti telkeket, ahol ez nem tartható, ezért telekenként egy víziállás létesíthető.
A víziállás létesítése, fennmaradása iránti kérelem elbírálása. A víziállás létesítése, fennmaradása iránti kérelmet átruházott hatáskörében a polgármester bírálja el, aki a víziállás létesítéséhez a tulajdonosi hozzájárulást és mederhasználati engedélyt ad ki. Kimondja a rendelet, hogy ezzel mederhasználati és tulajdonjogot nem jegyeztethet be, valamint elbirtoklással sem szerzi meg az engedélyes a meder egy részének a tulajdonjogát. A díjszabásban nem változtat a rendelet a korábbi díjjakon. Aki a díjat a fizetési határidő (március 31.) lejártát követő 30 napon belül (április 30.) sem fizeti meg, az a víziállás e rendelet engedély nélküli víziállásnak minősül. Ezzel elkerülhetővé válnak azok a víziállások, akik nem fizetnek. Az engedély átvételét követően 1 éve van az engedélyesnek arra, hogy befejezze a víziállása megépítését. Ha nem fejezte be, akkor az engedély nélküli építménynek minősül. A tulajdonosi hozzájárulás és a mederhasználati engedély nem hosszabbítható meg. Ezzel elkerülhetővé válik, hogy a víziállást az engedély kiadását követően több év elteltével sem építik meg. A tulajdonosi hozzájárulás nélkül épített, illetve a lejárt engedéllyel rendelkező víziállás engedély nélküli építménynek minősül. A víziállások adatait a jegyző tartja nyilván.
A 8. §-hoz
A rendelet hatályba lépését követően kiadott víziállás létesítési és fennmaradási engedélyekkel rendelkező víziállásokat 5 évente felül kell vizsgálni és csak akkor hosszabbítható meg az engedély, ha a víziállás biztonságosnak ítélhető, vita esetén szakértő rendelhető ki.
A 9. §-hoz és a 10. §-hoz
A víziállások használatára vonatkozó szabályok egyfajta házirendhez hasonló szabályokat tartalmazza.
A 11. §-hoz
Az engedély nélküli víziállások bontását az engedélyt kiadó szerv jogosult elrendelni. Felsorolja a rendelet, hogy mely esetekben rendelheti el.
A 12. §-hoz
A kötelezettségek betartását a közterület-felügyelet ellenőrzi
A 13. §-hoz
A záró rendelkezésekben szerepel, hogy a rendelet 2022. június 1. napján lép hatályba, és a hatálybalépésével egyidejűleg a víziállások létesítésének és fennmaradásának szabályairól szóló 5/2012. (II. 16.) önkormányzati rendelet hatályát veszti.