Herend Város Önkormányzata Képviselő-testületének 44/2001. (XII. 12.) önkormányzati rendelete

a "Herend" név felvételéről és használatáról

Hatályos: 2014. 12. 15

Herend Város Önkormányzata Képviselő-testületének 44/2001. (XII. 12.) önkormányzati rendelete

a "Herend" név felvételéről és használatáról

2014.12.15.

Herend Város Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésben kapott felhatalmazás alapján, az 5. § tekintetében a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 143. § (4) bekezdés d) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

A közigazgatási egység nevének felvétele és használatának köre

1. § (1)1 A rendelet hatálya kiterjed a természetes személyekre, jogi személyekre és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre..

(2)2 Az (1) bekezdésben megnevezett személyek és szervezetek részére elnevezésükhöz, tevékenységük gyakorlásához, működésük folytatásához, az általuk készített, illetve készíttetett üzleti nyomtatványra, védjegyre, szabadalom címébe, áru bélyegre, áru minta- és árujelzésre, ipari mintára (formatervezett mintára), kereskedelmi üzlet elnevezésébe, sajtótermék címfeliratába a Herend név, illetve annak bármely toldalékolt, összetett vagy hozzákapcsolt közszóval ellátott formájának felvétele, illetve használata a képviselő-testület engedélyéhez kötött (a továbbiakban: névhasználati engedély).

(3) A (2) bekezdésben meghatározott bármely megjelölés vagy név felvételét és használatát csak azok kérhetik, akiknek székhelye Herend közigazgatási területén van.

(3a)3 A névhasználat engedélyezésének minősül, ha Herend Város Önkormányzata az általa alapított intézmény, vagy gazdasági társaság, egyéb szervezet elnevezésében a „Herend” név feltüntetéséről rendelkezik.

(4) Települési érdekből a kerámia és porcelángyártás, valamint értékesítés tevékenységi körökben a Herend név használata kizárólag a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt-t illeti meg.

A közigazgatási egység név felvételének és használatának engedélyezése

2. § (1) Az 1. § (2) bekezdésében meghatározott közigazgatási megjelölés vagy név felvétele és használata iránti kérelmet a polgármesterhez kell benyújtani.

(2)4 A kérelemnek tartalmaznia kell

a) az ügyfélnek és képviselőjének a nevét, lakcímét vagy székhelyét, az ügyfélnek a hatóság döntésére való kifejezett kérelmét, továbbá meg lehet adni az elektronikus levélcímet, a telefax számát vagy a telefonos elérhetőséget

b) az ügyfél tevékenységi körét,

c) a városnév tervezett használatának célját,

d) a használat tervezett időtartamát,

e) a használat módját és formáját”

f) ha a kérelmező cégnév, fantázianév vagy valamilyen más megnevezés részeként kívánja a „Herend” nevet használni, akkor a cégnév, fantázianév vagy a más megnevezés teljes szövegét és

g) a névhasználat jogszerűségéért, vagy rendeltetésszerűségéért felelős személy nevét és címét, beosztását a kérelmező szervezetnél.

(3)5 Nem természetes személy kérelmezőnek a kérelméhez csatolnia kell a létesítő okirata

másolatát.

3. § (1) A névhasználatra vonatkozó engedély a kérelemben foglaltaknak megfelelően szólhat határozatlan vagy meghatározott időtartamra. Meghatározott időtartamú engedély lejárta esetén, ha az engedélyes magatartása, tevékenysége jogszerű volt, a további névhasználat érdekében a hatósághoz történt bejelentése alapján jogosult lesz a további névhasználatra.

(2) Amennyiben dísztárgy, embléma, kiadvány vagy termék megjelölését szolgálja az 1. § (2) bekezdésében meghatározott közigazgatási egység név, úgy annak tervét a kérelemhez csatolni kell.

4. § (1) A közigazgatási egység nevének felvételére és használatára vonatkozó engedélynek tartalmaznia kell:

a) a jogosult megnevezését és székhelyét,

b) az engedélyezett felvétel vagy használat céljának meghatározását,

c) az engedély érvényességének időtartamát,

d) a felvétel és használat módjával kapcsolatos esetleges egyéb kikötéseket és előírásokat.

e) 6Az engedély visszavonhatóságára történő figyelmeztetést és a lehetséges okinak a felsorolását.

(2) A közigazgatási megjelölés vagy név engedélyezett használatának ellenőrzéséről a polgármester gondoskodik.

5. §7 (1) Meg kell tagadni az engedély kiadását, ha

a) a kérelmezett névhasználat nem különbözik a korábban már nyilvántartásba vett más, hasonló működési körben és azonos területen tevékenykedő jogalanyok részére engedélyezett névhasználattól (a továbbiakban: névkizárólagosság),

b) a használat célja vagy módja Magyarország Alaptörvényébe, vagy más jogszabályba ütközik, vagy

c) a használat célja, vagy módja az összes körülmény alapján, bizonyíthatóan Herend város lakossága jogait, vagy jogos érdekeit sérti, vagy veszélyezteti, vagy

d) a névhasználat módja, vagy körülménye méltatlan az Önkormányzathoz.

(2) Meg lehet tagadni az engedély kiadását, ha:

a) a kérelem a névkizárólagosság elvébe nem ütközik, de ugyanazon tevékenység gyakorlásához Herend Város Önkormányzatának Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) már névhasználati engedélyt adott ki,

b) a folytatni kívánt tevékenység nem jogellenes, de az összes körülmény alapján, a Képviselő-testület megítélése szerint bizonyíthatóan Herend város gazdasági érdekeivel ütközik, vagy

c) a névhasználat célja nem jogellenes, de a Képviselő-testület megítélése szerint Herend város lakossága nagy részének ellenérzését válthatja ki, egyéb különösen indokolt esetben.

6. §8 (1) A kiadott engedélyt vissza kell vonni, ha

a) a használat, vagy annak célja, módja és körülményei a Herend Város Önkormányzat és a város lakossága jogait, jogos érdekeit sérti, vagy veszélyezteti.

b) a tevékenység gyakorlása során az 5. §-ban foglaltak az engedély kiadását követően következnek be.

(2) A kiadott engedélyt vissza lehet vonni, ha a felhasználó az engedélyben meghatározott feltételeket, előírásokat megsérti, továbbá, ha a tevékenység gyakorlása során a 6. §-ban foglaltak az engedély kiadását követően következnek be. (3) A névhasználat engedélyezése, az engedélyezés megtagadása, az engedély visszavonása és a névhasználat megtiltása a Képviselő-testület hatáskörébe tartozik.

7. § A kiadott engedélyekről a Polgármesteri Hivatal nyilvántartást vezet.

8. § (1) Aki a közigazgatási megjelölést, vagy nevet e rendelet hatálybalépése előtt jogszerűen felvette, és folyamatosan használja, utólagos engedély iránti kérelem benyújtására nem köteles.

(2) E rendelet hatályba lépése előtt felvett közigazgatási megjelölés, vagy név használatát az engedélyező a jövőre nézve megtilthatja, ha

a) a használat vagy annak módja, célja és körülményei Herend Város Önkormányzat, vagy a város lakossága jogait, jogos érdekeit sérti, vagy veszélyezteti,

b) ha a használó mások névhasználathoz fűződő jogait sérti.

Herend településnév használatára vonatkozó szabályok megszegése

9. §9

Záró rendelkezések

10. § (1) E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) A 2. §, 3. §, 4. § és 5. § rendelkezései azon intézményekre, társaságokra, vállalatokra, illetve szervezetekre nem vonatkoznak, amelyeket a névviselésre Herend Város Önkormányzata, Herend Nagyközség Tanácsa e rendelet hatályba lépését megelőzően feljogosított.

(2a) E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvének figyelembe vételével felülvizsgálatra és módosításra került, és azzal összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.

2

Az 1. § (2) bekezdése a Herend Város Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2004. (IV. 29.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

9

Hatályon kívül helyezte a 23/2014.(XII.10.) önkormányzati rendelet 14.§ (2) bekezdése. Hatályos 2014. december 15-től. (9/2004. (IV. 29.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg helyett).