Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 4/2006. (II.3.) önkormányzati rendelete

az első lakáshoz jutók önkormányzati támogatásáról

Hatályos: 2018. 12. 15- 2021. 12. 31

Zalaegerszeg Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2006. (II.3.) önkormányzati rendelete

az első lakáshoz jutók önkormányzati támogatásáról1

Hatályos: 2018. 12. 15- 2021. 12. 31

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 10. § (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:2

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. § A rendelet célja, hogy Zalaegerszeg város népességmegtartó erejének fokozása, valamint lakónépesség számának növelése érdekében meghatározza a szociálisan rászoruló személyek és családok (továbbiakban: igénylő) első önálló lakástulajdonhoz jutásának segítésére a helyi önkormányzati támogatás szabályait.

2. § (1)3 A rendelet személyi hatálya kiterjed Zalaegerszeg Megyei Jogú Város közigazgatási területén

a) lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel, vagy

b) munkaviszonnyal vagy vállalkozással rendelkező

nagykorú személyekre, családokra.

(2) Ha tulajdonosok házas- vagy élettársak, az (1) bekezdésben meghatározott feltételeknek legalább az egyik félnek meg kell felelnie.

3. §4 A rendelet tárgyi hatálya kiterjed Zalaegerszeg város közigazgatási területén az igénylő – házas- vagy élettársak esetén mindkét fél – első lakásának

a) vásárlására,

b) építésére,

c) bővítésére.

4. § (1) Az első lakáshoz jutók támogatása (továbbiakban: támogatás)

a) vissza nem térítendő támogatás, és

b) kamatmentes kölcsön

formájában nyújtható.

(2) A támogatás forrása: a város éves költségvetésében e célra elkülönített összeg. A támogatásban részesülők által visszafizetett törlesztő-részletek csak további támogatások céljára használhatóak fel.

(3)5 A támogatással kapcsolatos döntési jogkört a közgyűlés által átruházott hatáskörben – az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény6 alapján – a polgármester gyakorolja.

5. §7 (1) E rendelet alkalmazásában:

a) első lakáshoz jutó: az a személy, akinek tulajdonában lakásvagyon (részben vagy egészben) – a Földhivatal nyilvántartása szerint – még nem volt. Az első lakáshoz jutók támogatása jogosultsági feltételeinek vizsgálatánál nem minősül első lakástulajdonnak az igénylő egyenes ági hozzátartozójától, törvényes öröklés útján szerzett vagyonrésze, ha annak értéke a nyugdíjminimum százszorosát nem haladja meg.

b) vagyon: az az ingatlan, jármű, gépi meghajtású termelő- és munkaeszköz, továbbá vagyoni értékű jog, amelynek együttes forgalmi értéke az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének (továbbiakban: nyugdíjminimum) százszorosát meghaladja,

c) család: egy lakásban együtt élő, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező közeli hozzátartozók közössége,

d) közeli hozzátartozó:

da) a házastárs, az élettárs,

db) a húszévesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező; a huszonhárom évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató; a huszonöt évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató; valamint korhatárra való tekintet nélkül a tartósan beteg, illetve a testi, érzékszervi, értelmi, beszéd- vagy más fogyatékos vér szerinti, örökbe fogadott, illetve nevelt gyermek,

e) készfizető kezes: az a személy, akinek rendszeres havi jövedelme a nyugdíjminimum kétszeresét meghaladja, és vállalja, hogy amennyiben az adós nem törleszti a tartozását, úgy helyette azt megfizeti.

(2) E rendeletben meg nem határozott fogalmakra

a) a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvényben (a továbbiakban: Ltv.),

b) a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvényben (a továbbiakban: Ptk.)

c) a jövedelem és a jövedelemszámítási időszak meghatározásánál pedig a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvényben

foglalt értelmező rendelkezések az irányadók.

II. Fejezet

RÉSZLETES RENDELKEZÉSEK

A támogatás feltételei

6. § (1) Első lakáshoz jutók támogatására való jogosultság azoknak a rászorulóknak állapítható meg, akik az alábbi együttes feltételeknek megfelelnek:

a) az első önálló lakásának egy főre jutó alapterülete nem haladja meg

aa) lakásvásárlás esetén

- egy személynél a 60 m2-t,

- kétszemélyes családnál személyenként a 35 m2-t,
- három vagy többszemélyes családnál személyenként a 30 m2-t,
de a lakás összes alapterülete 120 m2-nél nem nagyobb,
lakásépítés, lakásbővítés esetén a 120 m2-t,
8 családjában az egy főre jutó nettó jövedelem eléri a nyugdíjminimum összegét, de nem haladja meg annak ötszörösét
az igénylő és családja vagyonnal nem rendelkezik,
9 az első önálló lakásának megszerzése érdekében pénzintézeti kölcsönt vett igénybe, amelynek összege eléri az 1.200.000 Ft-ot.
két egyetemleges készfizető kezessel rendelkezik,
10 vállalja a jelzálogjog bejegyzése, valamint a bejegyzés módosítása iránti ingatlan-nyilvántartási eljárás díjának megfizetését.
Az (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feltétel esetén – a jogosultság elbírálása során – a pénzintézeti kölcsönt felvettnek kell tekinteni, ha az igénylő a támogatás összegét előtörlesztésre kívánja felhasználni, és bemutatja a kiválasztott hitelfolyósító intézet igazolását arról, hogy kölcsönkérelmét a bank előzetesen elbírálta, és hitelképesnek minősítette.
Önkormányzati lakás bérlője részére – e rendeletben meghatározott feltételek fennállása esetén – csak akkor állapítható meg támogatásra való jogosultság, ha a bérlő határozott vagy határozatlan időre bérbeadott lakásáról írásban lemondott.
11 A támogatott kötelezettséget vállal arra, hogy a támogatás utalásától számított 10 évig – de legalább a gyermekek nagykorúvá válásáig - az igénylők és gyermekeik a lakásban életvitelszerűen laknak. A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény 5. § (2) bekezdésének megfelelően az életvitelszerű itt lakásra az igénylők és gyermekeik lakóhely létesítésére kötelesek bejelentkezni a lakcímnyilvántartásba.

7. § (1) E rendeletben meghatározott feltételek fennállása esetén sem állapítható meg támogatásra való jogosultság, ha az igénylő

a) önkormányzati bérlakás megvételéhez igényli a támogatást,

b) az eljárás során – a hatóság megtévesztése érdekében, jogtalan előny szerzése érdekében – valótlan nyilatkozatot tesz vagy adatot közöl.

A támogatás mértéke, formája, és felhasználása

8. §12 (1) A támogatás mértéke legfeljebb a felvett pénzintézeti kölcsön összege, de nem haladhatja meg az 1.200.000.- Ft-ot.

(2) A támogatást vissza nem térítendő támogatás (gyermekkedvezmény) formájában kell nyújtani, ha az igénylő a kérelem benyújtása napján saját háztartásában kiskorú gyermek(ek)et nevel. A vissza nem térítendő támogatás összege gyermekenként 300.000.- Ft.

(3) A támogatás kizárólag első saját tulajdonú lakás vásárlása, építése, bővítése, emelet, illetve tetőtér beépítése céljára felvett pénzintézeti hiteltartozás csökkentésére használható fel, - amennyiben az építéssel (bővítéssel) új, külön bejáratú önálló lakás jön létre -, ezért csak pénzintézethez utalható.

Eljárási rendelkezések

9. § (1) A támogatás iránti igényt Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalánál (továbbiakban: hivatal) a hatályban lévő illetékjogszabályban meghatározott összegű illetékbélyeggel ellátva lehet benyújtani.

(1a)13 A támogatás nyújtás folyamatos igénybejelentés alapján, az igények benyújtása sorrendjében, a rendelkezésre álló éves keretösszeg erejéig történik e-mailen vagy személyesen történő benyújtással, pontos érkeztetéssel, óra-perc feltüntetéssel.

(2) A támogatásra való jogosultság elbírálásához az igénylő köteles maga és családja személyi adatairól, jövedelmi és vagyoni viszonyairól nyilatkozni. Köteles továbbá e rendeletben meghatározott feltételek fennállását bizonyító dokumentumokat becsatolni, vagy amennyiben olyan adat igazolására van szükség, amelyet valamely más hatóság jogszabállyal rendszeresített nyilvántartásának tartalmazni kell – és annak a Polgármesteri Hivatal általi beszerzését a törvény lehetővé teszi – írásban hozzájárulni a hivatalnak az igazolások beszerzéséhez.

(3)14 A feltételek fennállásának igazolására az alábbi dokumentumok fogadhatóak el:

1. személyi adatok igazolására: személyi igazolvány, lakcímkártya, születési és házassági anyakönyvi kivonat, vagy az okmányiroda igazolása,

2. munkahely igazolására: munkáltatói igazolás a munkaviszony fennállásáról vagy vállalkozási engedély,

3. lakásvásárlás és lakásnagyság igazolására: egy évnél nem régebbi adásvételi szerződés, vagy előszerződés,

4.15 lakásépítés vagy –bővítés, továbbá lakásnagyság igazolására: az egyszerű bejelentés benyújtására vonatkozó igazolás,

5. pénzintézeti hitelfelvétel igazolására: pénzintézeti kölcsönszerződés, vagy előtörlesztés esetén a hitelfolyósító intézet igazolása arról, hogy az igénylő kölcsönkérelmét a bank előzetesen elbírálta, és hitelképesnek minősítette,

6.16

10. §17 (1) A polgármester a támogatásra való jogosultság megállapítása esetén az igénylőkkel és a készfizető kezesekkel hatósági szerződést köt.

(2)18 A polgármester a támogatás iránti igény elutasításáról határozattal dönt.

(3) Ha a támogatásra való jogosultság fennáll, de az igénylés évében a rendelkezésre álló fedezet hiányában hatósági szerződés kötésére nincs lehetőség, a polgármester erről értesítést küld az igénylőnek. Egy éven belüli ismételt igénylésnél a 9. §-ban meghatározott illetéket nem kell leróni, és az igazolásokat nem kell benyújtani.

11. § (1)19 A szerződés aláírását követően a jegyző gondoskodik

a) a támogatás összegének a megnevezett pénzintézethez történő átutalásáról,

b) önkormányzati bérlakást igénylő esetén a bérlakásra várók nyilvántartásából való törléséről.

(2) Ha a jogosult a támogatás összegét előtörlesztésre kívánja felhasználni, a támogatás összegének kiutalására csak akkor kerülhet sor, ha bemutatja a hitelintézeti kölcsönszerződését.

(3)20 A támogatás teljes összege erejéig jelzálogjog kerül bejegyzésre a támogatással megszerzett ingatlanra a lakáscélú hitelt nyújtó pénzintézetet követő sorrendben. Ha a támogatással megszerzett ingatlanra a lakáscélú hitelt nyújtó pénzintézet nem járul hozzá az őt követő sorrendben a jelzálogjog bejegyzéséhez, akkor a támogatás teljes összege erejéig az ingatlan-nyilvántartásban Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata javára egy, a jogosult által megjelölt ingatlanra kell bejegyeztetni a jelzálogjogot. A felajánlott ingatlan csak akkor elfogadható, ha az arra eddig bejegyzett jelzálogjogok együttes értéke nem haladja meg az ingatlan forgalmi értékének 25 %-át.

(4) A ingatlan elfogadhatóságának vizsgálata érdekében – a 9. § (2) bekezdésében előírt szabályok figyelembe vételével – a kérelmező köteles az alábbi dokumentumokat becsatolni

- az ingatlan tulajdonosának a jelzálogjog bejegyeztetésére vonatkozó hozzájáruló nyilatkozatát,
- az ingatlan 30 napnál nem régebbi tulajdoni lap másolatát,
- forgalmi értékbecslést a felajánlott ingatlanról,
- a már bejegyzett jelzálogjog jogosultjának hozzájáruló nyilatkozatát újabb jelzálogjog bejegyzéséhez.
Amennyiben a (2)-(3) bekezdésben meghatározott feltételek hiányában az önkormányzat javára jelzálogjog bejegyeztetésére nincs lehetőség, a szerződést az önkormányzat felmondja.

A támogatás folyósításának és a kölcsön visszafizetésének rendje

12. § (1)21 A kölcsön formában nyújtott támogatást a támogatottnak (a továbbiakban: adós) kamatmentesen, havi részletekben – a (3)-(4) bekezdésben meghatározott esetek kivételével – tíz év alatt kell visszafizetni. A kölcsön visszafizetése alól felmentés nem adható.

(2)22 Ha az adósnak a szerződés aláírásától számított 36 hónapon belül gyermeke születik, mentesül – gyermekenként – 300.000.- Ft kölcsönösszeg visszafizetése alól (gyermekkedvezmény). Kizárja a később született gyermek utáni kedvezmény igénybevételét, ha a kölcsön visszafizetése során a támogatott késedelembe esik.

(3) A részletfizetés az adós indokolt kérelmére a kölcsön időtartama alatt egy alkalommal, legfeljebb 12 hónapra felfüggeszthető.

(4) A (2)-(3) bekezdésben meghatározott esetekben a szerződést módosítani kell. A (3) bekezdés szerinti szerződésmódosítás – az adós választása alapján – a visszafizetési időtartam vagy a törlesztőrészlet összegének módosítására (csökkentésére) is irányulhat. A (4) bekezdés szerinti szerződésmódosítás esetén a törlesztés időtartama a felfüggesztés időtartamával kitolódik.

13. §23 (1)24 A támogatás teljes összegét azonnal és egyösszegben kell visszafizetni a Ptk-ban meghatározott késedelmi kamattal növelten, ha az adós a támogatás igénybevételével épített, vagy vásárolt lakást:

a) építés vagy bővítés esetén az építéshatóság használatbavételre feljogosító iratának kiadását, vásárlás esetén a vételt követő 10 éven belül lebontja,

b) lakásigényének kielégítésétől eltérő célra hasznosítja,

c) adásvételi, csere, ajándékozási vagy életjáradéki szerződéssel elidegeníti, továbbá

d) a támogatott valótlan adatok közlésével, megtévesztés útján jogosulatlanul jutott a támogatáshoz,

e)25 ha lakásépítés (bővítés) esetén az építési engedélytől (az egyszerű bejelentéstől) oly mértékben tért el, hogy az építésrendészeti bírságot von maga után, illetve

f)26 a lakás nem a támogatott személy és azon kiskorú gyermeke(i) lakóhelyéül szolgál legalább a 6. § (4) bekezdésében vállalt időtartamig, aki(k)re tekintettel a támogatást igénybe vette.

(2) A visszafizetés elrendeléséről a Közgyűlés dönt.

14. §27 (1) Ha az adós lakásigényét a támogatás visszafizetésének futamideje alatt a támogatás igénybevételével érintett ingatlantulajdona cseréjével vagy értékesítésével, lakásépítés vagy –vásárlás útján elégíti ki, a támogatás teljes összegére vonatkozó azonnali és egyösszegű visszafizetésével kapcsolatos kötelezettsége teljesítését a jegyző felfüggeszti

- csere esetében 60 napig,
- vásárlási szándék esetében 1 évig, illetve
- építési szándék esetében 3 évig.
A (1) bekezdésben meghatározott felfüggesztési időtartamot a szerződés megkötésének napjától kell számítani.
Ha az adós (1) bekezdésben meghatározott határidőben az újabb lakás megszerzését hitelt érdemlően - adásvételi vagy csereszerződés alapján történő tulajdonjogszerzés esetében az ingatlan-nyilvántartási bejegyzést tartalmazó tulajdoni lap hiteles másolatával, építés esetében az építéshatóság használatbavételre feljogosító iratával - igazolja, a jegyző mentesíti az azonnali és egyösszegű visszafizetési kötelezettsége alól, feltéve, hogy az adós az elidegenítésből származó teljes bevételt az új lakás megszerzésére fordította.
A támogatás teljes összege az újonnan megszerzett ingatlanra a polgármester engedélyével átvihető. Az adós saját költségén gondoskodik a támogatás visszafizetését biztosító jelzálogjognak az ingatlan-nyilvántartásban az új lakásra való átjegyeztetéséről.
III. Fejezet

Záró rendelkezések

15. § (1)28

(2) E rendelet 2006. február 4-én lép hatályba, amelynek szabályait a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésének az első lakáshoz jutók önkormányzati támogatásáról szóló 15/1998. (V.7) számú önkormányzati rendelete, valamint az ezt módosító 30/1998. (IX.24.) számú önkormányzati rendelet, 7/1999. (III.26.) számú önkormányzati rendelet, 18/2001. (VI.22.) számú önkormányzati rendelet, 30/2001. (X.26.) számú önkormányzati rendelet, 12/2003. (IV.11.) számú önkormányzati rendelet, 44/2003. (XII.23.) számú önkormányzati rendelet, 42/2005. (X.28.) számú önkormányzati rendelet 13. §-a.

(4) A 60/2007. (XII.28.) sz. önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2008. január 1-jén lépnek hatályba azzal, hogy rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(5) A 11/2010. (III.19.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2010. március 20-án lépnek hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(6) A 16/2016. (V.20.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2016. június 1. napján lépnek hatályba, melyet a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell. Nem minősülnek folyamatban lévő ügyeknek az aláírt hatósági szerződéssel vagy jogerős elutasító határozattal lezárt ügyek.

(7) A 3/2018. (II.08.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2018. február 8. napján lépnek hatályba. A rendelet rendelkezéseit a hatálybalépését követően indult és a megismételt eljárásokban kell alkalmazni.

(8) A 13/2018. (V.25.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2018. május 26. napján lépnek hatályba. A rendelet rendelkezéseit a hatálybalépése előtt beadott, de még el nem bírált kérelmek esetében is alkalmazni kell.

(9) A 34/2018. (XII.14.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezések 2018. december 15. napján lépnek hatályba. A rendelet rendelkezéseit a hatálybalépése előtt beadott, de még el nem bírált kérelmek esetén is alkalmazni kell.

1

A 11/2010. (III.19.) rendelet 6. § (3) bek. mód.

2

A 34/2018. (XII.14.) önk. rend. mód.

3

A 16/2016. (V.20.) önk. rendelet 1.§- a mód.

4

A 16/2016. (V.20.) önk. rendelet 2.§- a mód.

5

A 60/2007. (XII.28.) sz. rendelet 1. §- a mód.

6

A 3/2018. (II.08.) önk. rend. 5. §-a mód. a szövegrészt

7

A 16/2016. (V.20.) önk. rendelet 3.§- a mód.

8

A 16/2016. (V.20.) önk. rendelet 4.§ (1) bek. mód.

9

A 16/2016. (V.20.) önk. rendelet 4.§ (1) bek. mód.

10

A 11/2010. (III.19.) rendelet 1. §-a iktatta be.

11

A 34/2018. (XII.14.) önk. rend. 1. § mód.

12

A 16/2016. (V.20.) önk. rendelet 5.§- a mód.

13

A 16/2016. (V.20.) önk. rendelet 6.§- a iktatta be

14

A 11/2010. (III.19.) rendelet 2. §-a mód.

15

A 34/2018. (XII.14.) önk. rend. 2. § mód.

16

A 16/2016. (V.20.) önk. rendelet 12.§ (3) bek. helyezte hatályon kívül

17

A 16/2016. (V.20.) önk. rendelet 7.§- a mód.

18

A 34/2018. (XII.14.) önk. rend. 3. § mód.

19

A 16/2016. (V.20.) önk. rendelet 8.§- a mód.

20

A 13/2018. (V.25.) önk. rend. 1. § mód.

21

A 16/2016. (V.20.) önk. rendelet 9.§- a mód.

22

A 16/2016. (V.20.) önk. rendelet 9.§- a mód.

23

A 16/2016. (V.20.) önk. rendelet 10.§- a mód.

24

A 13/2018. (V.25.) önk. rend. 2. § mód.

25

A 34/2018. (XII.14.) önk. rend. 4. § mód.

26

A 34/2018. (XII.14.) önk. rend. 4. § mód.

27

A 13/2018. (V.25.) önk. rend. 3. § mód.

28

A 16/2016. (V.20.) önk. rendelet 12.§ (3) bek. helyezte hatályon kívül