Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2017.(IX.28.) önkormányzati rendelete

Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testülete 17/2017. (IX. 28.) önkormányzati rendelete a reklámok, reklámhordozók és cégérek elhelyezésével összefüggő egyes helyi önkormányzati rendeletek módosításáról

Hatályos: 2017. 10. 01- 2017. 10. 01

Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testülete a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 16. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.


I. FEJEZET


A HIRDETŐ BERENDEZÉSEK ÉS HIRDETMÉNYEK ELHELYEZÉSÉRŐL SZÓLÓ

10/2011. (III. 31.) ÖNKORMÁNYZATI RENDELET MÓDOSÍTÁSA


1. § A hirdető berendezések és hirdetmények elhelyezéséről szóló 10/2011. (III. 31.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Reklámrendelet) 2.§ „Hirdető eszközök és berendezések” elnevezése helyébe a „Hirdető eszközök és egyéb berendezések” elnevezés lép.


2.§ A Reklámrendelet 2.§ (1)-(5) bekezdései helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

„2.§ (1) Cégtábla, cégér, cégfelirat, címtábla: az a tárgy, vagy felirat, amelyet az általa megjelölt tevékenységnek helyet adó ingatlan közterületi határán, közterülettel határos kerítésén, épület, építmény közterületre néző homlokzatán helyeznek el.

a) Cégtábla: a vállalkozás nevét, az ott folytatott tevékenységet, valamint a nyitva-tartást feltüntető tábla.

b) Cégér: a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 2.§ 1b. alpontjában meghatározott fogalom.

Minden egyéb cégérszerűen kifüggesztett, de a cégér előírásaitól eltérő tartalommal rendelkező eszköz hirdető-berendezésnek minősül.

c) Cégfelirat: intézmény vagy vállalkozás megnevezését (nevét), vagy a rendeltetési egység funkcióját, jelképét (logóját, címerét), vagy ezekkel egy tekintetbe eső jellemző ismertetőjegyét tartalmazó tájékoztató szöveg és ábra.

d) Címtábla: azon vállalkozás, intézmény nevét, címét feltüntető tábla (névtábla), mely vállalkozás vagy intézmény az adott épületen belül működik, de közvetlenül a közterületről nem közelíthető meg.

(2) Megállító tábla: a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: Tvtv.) 11/F. § 3. a) pontja szerint a vállalkozás használatában álló ingatlanon elhelyezett, a vállalkozást népszerűsítő egyéb feliratot – különösen annak megközelítését – és más grafikai megjelenítést tartalmazó, 1. mellékletben rögzített eszköz, berendezés.

(3) Hirdető-berendezés: a Tvtv. 11/F.§ 4. pontja szerint meghatározott reklámhordozó.

(4) Hirdetmény: a Tvtv. 11/F.§ 3. pontja szerint meghatározott reklám.

(5) Plakát: a Tvtv. 11/F.§ 2. pontja szerinti falragasz vagy felirat.”


3.§ A Reklámrendelet az alábbi új 2.§ (9)-(12) bekezdésekkel egészül ki:

„(9) Építési reklámháló: a településkép védelméről szóló törvény reklámok közzétételével kapcsolatos rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 104/2017. (IV. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rr.) 1. § 1. pontja szerinti berendezés.

(10) Közművelődési célú hirdetőoszlop: a Rr. 1. § 6. pontjában meghatározott hirdetőoszlop.

(11) Utcabútor: Rr. 1. § 19. pontja szerint meghatározott berendezés, létesítmény.

(12) Információs vagy más célú berendezés: Rr. 1. § 4. pontja szerint meghatározott berendezés.”


4.§ A Reklámrendelet 3.§ (1) bekezdésben megjelölt „1. sz. melléklet szerinti” hivatkozás helyébe „2. melléklet szerinti” hivatkozás lép.


5.§ A Reklámrendelet 4.§ „A hirdető eszközök és berendezések elhelyezésének szabályai” elnevezése helyébe „A hirdető eszközök és egyéb berendezések elhelyezésének szabályai” elnevezés lép.


6.§ A Reklámrendelet 4.§ (1)-(7) bekezdései helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

„4.§ (1) Keszthely város közigazgatási területén kizárólag a Tvtv., a Rr., valamint a jelen rendelet előírásainak megfelelően, e jogszabályokban meghatározott feltételeknek megfelelő, továbbá a településképi bejelentési és kötelezési eljárásról szóló 30/2013. (IX. 27.) önkormányzati rendeletének (a továbbiakban: Településképi bejelentési rendelet) szabályai alapján lefolytatott bejelentési eljárás szerinti hirdető-berendezésen, reklámhordozón, reklámhordozót tartó berendezésen tehető közzé reklám, hirdetmény, helyezhető el reklámhordozó, illetve létesíthető és tartható fenn reklámhordozót tartó berendezés.

(2) Információs vagy más célú hirdető berendezés céljára reklámeszközként a 3. mellékletben rögzített, a reklámgazda által rendelkezésre bocsátott és telepített, egységes hirdető berendezés-rendszer elemei használhatók.

(3) A T1, T1V2, T1V3, T1F2 és T1V3 jelű berendezéseken plakát nem helyezhető el.

(4) Ragasztás útján reklám kizárólag közművelődési célú hirdetőoszlopon rögzíthető.

(5) Keszthely város közigazgatási területén belül árusításkor hangjelzés (duda, dallamkürt, stb.) nem adható, valamint hangosítás, hangos reklám nem használható.

(6) Közterületen szórólap, mint reklámeszköz nem alkalmazható.

(7) A Rr. 1. és 2. mellékletében meghatározott előírásokon kívül nem helyezhető el hirdető-berendezés és hirdetmény továbbá

a) emléktábla, dombormű, képzőművészeti alkotás közvetlen környezetében (legnagyobb méretének háromszorosával felrajzolt eszmei körív),

b) közművelődési, köznevelési intézmény közterületre nyíló részén, kivéve az intézmény tevékenységével kapcsolatos hirdetmények elhelyezésére szolgáló berendezés,

c) ha a kilátást gátolja, ill. a városképi, tájképi látványt rontja,

d) ha a műemléki, ill. védett épület vagy épületrészlet, szobor, kapu, stb. szemlélését, fotózását hátrányosan befolyásolja, vagy ellentétes a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvénnyel.”


7.§ A Reklámrendelet 4.§-a az alábbi új (8)-(10) bekezdésekkel egészül ki:

„(8) Hirdető-berendezésen és hirdetményen nem alkalmazható

a) a KRESZ-ben szereplő táblaforma- és színösszeállítás, továbbá az azokra szabványosított betűtípus és jelrendszer,

b) villogó, káprázást okozó fény, futófény, fényvisszavető anyag, valamint olyan világítótest, melynek elhelyezése, kialakítása révén, a közúton közlekedőket vakítja, ezzel a közlekedés biztonságát veszélyezteti.

(9) Az aktualitását vesztett hirdetményt, reklámot 30 napon belül el kell távolítani.

(10) A hirdetési övezetekre vonatkozó reklámelőírások:

a) A kiemelt övezetbe tartozó közterületeken csak utasváró, közművelődési célú hirdetőoszlop, valamint ideiglenes jelleggel rendezvényeket hirdető plakát és transzparens helyezhető el. Plakát és transzparens kulturális vagy sportesemények, ünnepek, illetve városi rendezvények reklámozása céljából a rendezvény kezdete előtt maximum 30 nappal helyezhető el. Ezeket a hirdetményeket a rendezvény zárása utáni napon a közterületről el kell távolítani. A kiemelt övezetben más, a (2) bekezdésben megjelölt hirdető-berendezés nem helyezhető el.

b) Az I. hirdetési övezetbe tartozó közterületeken csak utcabútor, valamint információs vagy más célú berendezésként az „egységes hirdető-berendezés rendszer” T1 jelű, T2 jelű, hirdető-berendezések és annak változatai – kivéve a T2F3 jelű hirdető-berendezést -, a Lovassy S. u. övezetbe eső oldalán a T3 jelű hirdető-berendezés, valamint a kiemelt övezetbe elhelyezhető hirdető-berendezések, helyezhetők el.

c) A II. hirdetési övezetbe tartozó közterületeken csak utcabútor, valamint információs vagy más célú berendezésként az „egységes hirdető-berendezés rendszer” T1, T2 jelű hirdető berendezései és annak változatai, valamint a T3 és T4 jelű hirdető-berendezések helyezhetők el. Ugyancsak elhelyezhetők az övezetbe tartozó közterületeken a kiemelt és az I. hirdetési övezetben elhelyezhető hirdető-berendezések.

d) A III. hirdetési övezetbe tartozó közterületeken csak utcabútor, valamint információs vagy más célú berendezésként az „egységes hirdető-berendezés rendszer” elemei helyezhetők el.

e) Magántulajdonban lévő területeken a 3.§ (1) a.)–d.) pontokban megjelölt hirdetési övezetekben – a vasútállomás és a buszpályaudvar területét kivéve – hirdető-berendezés nem helyezhető el.”


8.§ A Reklámrendelet 5.§ (1)-(3) bekezdései helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

„5.§ (1) A homlokzaton elhelyezett cég- és címtábla, valamint cégfelirat a közterületbe 10 cm-en túl nem nyúlhat be. A homlokzaton cégtábla, címtábla legfeljebb üzletenként, intézményenként egy darab helyezhető el.

(2) Közterületeken és magánterületeken építendő, vagy meglévő, átalakítandó-bővítendő épületeken cégér, cég- és címtábla, valamint cégfelirat elhelyezése esetén a Településképi bejelentési rendelet előírásait kell alkalmazni.

(3) Cégér, közterületbe maximum 10 cm-ig benyúló cég- és címtábla, valamint cégfelirat közterület-használati szerződés nélkül – az (1) és (2) bekezdés figyelembevételével – tulajdonosi hozzájárulás alapján helyezhető el.”


9.§ A Reklámrendelet 5.§-a az alábbi új (4) bekezdéssel egészül ki:

„(4) Vállalkozásonként legfeljebb két megállító tábla helyezhető el a 3.§ (1) a.)-c.) pontokban megjelölt hirdetési övezetekben azzal, hogy a kiemelt övezetben, és az I. hirdetési övezetbe tartozó közterületeken és magánterületeken történő elhelyezésük esetén a Településképi bejelentési rendelet előírásait kell alkalmazni.”


10.§ A Reklámrendelet az alábbi új 5/A.§-al egészül ki:

„(1) Díjfizetés nélkül helyezhető el:

a.) cégér;

b.) közterületbe maximum 10 cm-ig benyúló cég- és címtábla, valamint cégfelirat;

c.) közművelődési célú hirdetőoszlopon elhelyezhető reklámok;

d.) információs vagy más célú berendezés legalább egyharmadán elhelyezett, reklámnak nem minősülő információs cél vagy egyéb cél megvalósításával közérdeket szolgáló közlés, tájékoztatás;

e.) a polgármesteri hivatal által igazolt közcélú hirdetmények, tájékoztatások.

(2) Egyebekben a hirdető berendezések elhelyezéséért, megállító tábla kihelyezéséért, valamint hirdetmények terjesztéséért fizetendő használati díjakat a reklámgazda állapítja meg. A szerződések megkötésére és a díjak beszedésére a reklámgazda jogosult.”


11.§ (1) A Reklámrendelet 6.§ (1) b.) pontjában a „4.§ (6) bekezdése szerinti” szövegrész helyébe a „4.§ (10) és 5.§ (4) bekezdések szerinti” szövegrész lép.

(2) A Reklámrendelet 6.§ (1) c.) pontjában a „4.§ (3) bekezdésében” szövegrész helyébe a „4.§ (1)-(2) bekezdéseiben” szövegrész lép.

(3) A Reklámrendelet 6.§ (1) d.) pontjában a „4.§ (7) bekezdésében” szövegrész helyébe a „4.§ (3)-(9) bekezdésekben, valamint az 5.§(1)-(3) bekezdésekben” szövegrész lép.


12.§ A Reklámrendelet 7.§ (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

„(1) Jelen rendelet a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény reklámelhelyezésre és reklámokra vonatkozó előírásaival, a településkép védelméről szóló törvény reklámok közzétételével kapcsolatos rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 104/2017. (IV. 28.) Kormányrendelettel, valamint a településképi bejelentési és kötelezési eljárásról szóló 30/2013. (IX. 27.) önkormányzati rendelet előírásaival együtt alkalmazandó.”


13.§ A Reklámrendelet 7.§-a az alábbi új (6) bekezdéssel egészül ki:

„(6) A 2017. január 18-át megelőzően elhelyezett olyan reklámhordozó, amely nem felel meg a Tvtv. 15.§ (3) bekezdésében megjelölt jogszabályok előírásainak legfeljebb 2020. december 31. napjáig használható reklám közzététele céljából. E reklámhordozó használatára vonatkozó, határozott időre szóló szerződés időbeli hatálya nem hosszabbítható meg, és az érintett reklámhordozó használatára új szerződés nem köthető, kivéve, ha a településképi bejelentési eljárás alapján a reklámelhelyezésre vonatkozó jogszabályok követelményei szerint átalakították.”


14.§ (1) A Reklámrendelet 1. és 2. sz. melléklete helyébe jelen rendelet 1. és 2. melléklete lép, továbbá kiegészül a 3. melléklettel.


II. FEJEZET


A TELEPÜLÉSKÉPI BEJELENTÉSI ÉS KÖTELEZÉSI ELJÁRÁSRÓL SZÓLÓ 30/2013. (IX. 27.) ÖNKORMÁNYZATI RENDELET MÓDOSÍTÁSA


15. § A településképi bejelentési és kötelezési eljárásról szóló 30/2013. (IX. 27.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Településképi bejelentési rendelet) az alábbi új 3.§ (3)-(4) bekezdésekkel egészül ki:

„(3) E rendelet előírásai szerint településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni a város közigazgatási területén reklámok és reklámhordozók elhelyezése (reklámfelület és reklámtartó berendezés létesítése, felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, bővítése, megváltoztatása) esetén.

(4) E rendelet előírásai szerint településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni továbbá a hirdető berendezések és hirdetmények elhelyezéséről szóló 10/2011. (III. 31.) önkormányzati rendelet 5.§ (2) és (4) bekezdéseiben rögzített esetekben.”


16.§ A Településképi bejelentési rendelet 4.§ (2) bekezdése az alábbi új d) és e) pontokkal egészül ki, mellyel egyidejűleg a d) pont megjelölése f) pontra módosul.

„(2) …

d) a tervezett építési tevékenység, reklámhordozók vagy rendeltetésváltoztatás helyét, a telek helyrajzi számát,

e) az építési tevékenység elvégzése, a rendeltetésváltozás megvalósítása vagy a reklámhordozók elhelyezésének tervezett időtartamát,

…”


17.§ A Településképi bejelentési rendelet 4.§-a az alábbi új (2a) bekezdéssel egészül ki,

„(2a) A bejelentéshez a településképi követelményeknek való megfelelést igazoló építészeti-műszaki tervet, továbbá rendeltetésváltozás esetén a településrendezési eszközök rendeltetésekre vonatkozó követelményeinek való megfelelést igazoló dokumentációt kell mellékelni.”


18.§ A Településképi bejelentési rendelet 5.§ (1)-(3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

„(1) A polgármester a bejelentést követő 15 napon belül hatósági határozatban a tervezett építési tevékenységet, reklám, reklámhordozó elhelyezését vagy rendeltetésváltoztatást – feltétel meghatározásával vagy anélkül – tudomásul veszi, ha a bejelentés

a) megfelel a 4.§ (2), (2a) és (3) bekezdésekben meghatározott követelményeknek, és

b) a tervezett építési tevékenység vagy rendeltetésváltoztatás illeszkedik a településképbe és megfelel a településképi követelményeknek, a tervezett reklámhordozó elhelyezkedése illeszkedik a településképbe, megfelel a településképi követelményeknek, valamint a reklám-elhelyezési rendeletben foglalt követelményeknek.

(2) A polgármester a bejelentést követő 15 napon belül hatósági határozatban megtiltja az építési tevékenységet, reklám, reklámhordozó elhelyezését vagy rendeltetésváltoztatás megkezdését, és – a megtiltás indokainak ismertetése mellett – figyelmezteti a bejelentőt a tevékenység bejelentés nélküli elkezdésének és folytatásának jogkövetkezményeire, ha a bejelentés

a) nem felel meg a 4.§ (2), (2a) és (3) bekezdésekben meghatározott követelményeknek, vagy

b) a tervezett építési tevékenység vagy rendeltetésváltoztatás nem illeszkedik a településképbe, vagy nem felel meg a településképi és rendeltetésváltozás esetén a településrendezési eszközben foglalt követelményeknek, reklámhordozó elhelyezése esetén nem illeszkedik a településképbe, nem felel meg a településképi követelménynek vagy nem felel meg a reklám-elhelyezési rendeletben foglalt elhelyezési követelményeknek.

(3) A bejelentési eljáráshoz kötött tevékenység a bejelentés alapján megkezdhető, ha ahhoz más hatósági engedély nem szükséges és a polgármester a tevékenység végzését a bejelentést követő 15 napon belül nem tiltja meg.”


19.§ A Településképi bejelentési rendelet 6.§-ában az „5.§ (2)-(4) bekezdései” szövegrész helyébe az „5.§ (1)-(2) és (4) bekezdései” szövegrész lép. 6


20.§ A Településképi bejelentési rendelet az alábbi új 6/A.§-al egészül ki:

„6/A.§ (1) A polgármester ellenőrzi a bejelentési kötelezettség teljesítését és a bejelentett tevékenység folytatását, és ha a bejelentési eljárás lefolytatásának elmulasztását észleli, vagy az 5. § (1)-(2) bekezdés szerinti hatósági határozatától eltérő végrehajtást tapasztal,

a) településképi kötelezési eljárást folytat le, vagy

b) reklám, reklámhordozó elhelyezése estén 15 napon belül értesíti a megyei kormányhivatalt.”


21.§ Hatályát veszti a Településképi rendelet 3.§ (1) h) pontja, a 7.§ (4) bekezdése és a 8.§ (3) bekezdése.


III. FEJEZET


A KÖZTERÜLET HASZNÁLATÁNAK SZABÁLYOZÁSÁRÓL SZÓLÓ 47/2013. (XII. 13.) ÖNKORMÁNYZATI RENDELET MÓDOSÍTÁSA


22. § A közterület használatának szabályozásáról szóló 47/2013. (XII. 13.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Közterület-használati rendelet) 12.§ (4) b) pontjának második mondata az alábbiakra módosul:

„b)….Cég- és címtábla, cégér, címfelirat és reklám a hirdető berendezések és hirdetmények elhelyezéséről szóló 10/2011. (III. 31.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Reklámrendelet) előírásainak figyelembevételével helyezhető el.”


23.§ A Közterület-használati rendelet 12.§ (4) c) pontja az alábbiakra módosul:

„c) A Reklámrendelet 5.§ (4) bekezdésének figyelembevételével vállalkozásonként legfeljebb két megállító tábla helyezhető el. A Reklámrendeletben meghatározott reklámeszközöket, valamint a megállító táblát a jelen rendelet alapján végezhető tevékenységekre igénybe vett – arra közterület-használati szerződést kötött – közterületen kívül kell elhelyezni és ezen eszközökre a reklámgazdával külön szerződést kell kötni.”


24.§ A Közterület-használati rendelet VIII. fejezet Értelmező rendelkezések 21.§-ában a „Reklám”-ra vonatkozó szövegrész az alábbiakra módosul:

„Reklám: a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 11/F.§ 3. pontjában meghatározott gazdasági reklám.”


25.§ Hatályát veszti a Közterület-használati rendelet VIII. fejezet Értelmező rendelkezések 21.§-ában rögzített „Hirdetés”-re vonatkozó szövegrész.


IV. FEJEZET


A KÖZÖSSÉGI EGYÜTTÉLÉS ALAPVETŐ SZABÁLYAIRÓL SZÓLÓ 21/2013. (V. 31.) ÖNKORMÁNYZATI RENDELET MÓDOSÍTÁSA


26. § Hatályát veszti a közösségi együttélés szabályairól szóló 21/2013. (V. 31.) önkormányzati rendelet 12.§-a.


V. FEJEZET


ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK


27.§ (1) Jelen rendelet 2017. október 1. napján lép hatályba.

(2) Jelen rendelet a hatályba lépését követő napon hatályát veszti.



Ruzsics Ferenc                                              Dr. Horváth Teréz

polgármester                                                            jegyző

Mellékletek