Tiszavalk Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2016. (II. 18.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2016. évi költségvetéséről

Hatályos: 2016. 02. 19- 2022. 12. 19

 

Tiszavalk Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében foglalt eredeti jogalkotói hatáskörében az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdése f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

A költségvetés bevételei és kiadásai


1.§ (1) A képviselő-testület az Önkormányzat 2016. évi költségvetésének


a) Bevételi főösszegét

 138.531 e Ft-ban



b) Kiadási főösszegét

138.531 e Ft-ban



állapítja meg.



         (2)  A bevételi főösszeg az alábbi finanszírozási bevételeket tartalmazza:

ca)        előző évek működési maradványa

20.959 e Ft

cb)        előző évek felhalmozási maradványa

20.000 e Ft

cc)        működési célú hitelfelvétel (forráshiány)

0 e Ft

cd)        felhalmozási célú hitelfelvétel (forráshiány)

ce)        központi irányítószervi támogatás

0 e Ft

0 e Ft


2.§ Az 1. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott költségvetési bevételek nem tartalmaznak fejlesztési célú illetve működési hitelfelvételt.


3.§ Az 1. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott költségvetési kiadások nem tartalmaznak működési, illetve felhalmozási hiteltörlesztést.


4.§ (1) Az 1. §(1) bekezdés a) pontjában megállapított költségvetési bevételi főösszeg költségvetési címek és kiemelt előirányzatok szerinti részletezését e rendelet 1, valamint a 10 – 23. melléklete tartalmazza. Az önkormányzat bevételeit kötelező, önként vállalt és államigazgatási feladatok szerinti bontásban az 38-39. melléklet tartalmazza.


(2) Az 1. § (1) bekezdés b) pontjában megállapított költségvetési kiadási főösszeg költségvetési címek és kiemelt előirányzatok szerinti részletezését e rendelet 1., a 2 -9. valamint a 24-27, 36. melléklete tartalmazza. Az Önkormányzat kiadását kötelező, önként vállalt és államigazgatási feladatok szerinti bontásban az 37. melléklet tartalmazza.


5.§ (1) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő felújítási kiadási előirányzat célonkénti részletezését e rendelet 24. számú melléklete tartalmazza.


       (2) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő beruházási kiadási előirányzat feladatonkénti részletezését e rendelet 25. számú melléklete tartalmazza.


6.§  A képviselő testület a költségvetési kiadási főösszegen belül

a)       0    e Ft összegű általános (kockázati) tartalékot, és

b)      0    e Ft összegű céltartalékot állapít meg.


7.§ (1) A működési bevételek növelése érdekében pályázatot kell benyújtani a Belügyminisztérium felé működési támogatás igénylésére.


         (2) Az intézményi maradvány elszámolás során az Önkormányzatot illeti meg a végleges feladatelmaradás miatti összeg, a meghatározott célra rendelkezésre bocsátott összegek maradványa.

        

          (3) A Képviselő-testület a 2016. évi gazdálkodás intézményi pénzmaradványát a gazdálkodási helyzetének ismeretében az intézményétől elvonhatja. 


 8.§ A Képviselő-testület a költségvetési szervek létszámkeretét e rendelet 28. számú melléklet, a közfoglalkoztatottak éves létszámkeretét a 29. számú melléklet szerint határozza meg.


9.§ Az önkormányzati szintű működési és felhalmozási célú bevételi és kiadási előirányzatokat - tájékoztató jelleggel – mérlegszerűen, egymástól elkülönítetten, de –a finanszírozási műveleteket is figyelembe véve – együttesen egyensúlyban a rendelet 26. számú melléklete tartalmazza.


10.§ Az önkormányzat saját bevételeinek és az adósságot keletkeztető ügyleteiből eredő fizetési kötelezettségének bemutatását e rendelet 30. sz. melléklet tartalmazza. 


11. § A 2016. év várható bevételi és kiadási előirányzatainak teljesülésére vonatkozó előirányzat-felhasználási ütemtervet e rendelet 31. számú melléklete tartalmazza.


A költségvetés végrehajtásának szabályai


12.§ (1) A Képviselő-testület a jóváhagyott kiemelt előirányzatok és létszámkeretek közötti átcsoportosítás és előirányzat-módosítás jogát minden esetben fenntartja magának.


         (2) Évközben felmerülő kötelezettségvállalásra csak a költségvetési rendelet egyidejű módosításával és a fedezet megjelölésével kerülhet sor.


13.§ (1) A Képviselő-testület - az önkormányzati bevételek növelése érdekében - felhatalmazza a polgármestert, hogy az átmenetileg szabad pénzeszközöket betétként elhelyezze, vagy államilag garantált értékpapírt, vagy „optima” , illetve „prémium” nyílt végű befektetési jegyet, illetve tőkegarantált pénzpiaci befektetési jegyet vásároljon, illetve deviza ügyleteket bonyolítson.


  1. Az önkormányzat, a kötvénykibocsátásból származó bevétel fel nem használt részének lekötése során realizált hozamokat, kamatokat felhalmozási bevételként számolja el, tekintettel arra, hogy ez a bevétel csak felhalmozási kiadások (felújítás, beruházás, felhalmozási célú pénzeszközátadás) finanszírozására, illetve a kötvény kamatkiadására, valamint felhalmozási hitel és kamatának törlesztésére fordítható.


  1. Az önkormányzat felhalmozási bevételként veszi számba az önkormányzati vagyon bérbeadásából származó bérleti díjbevételeket (pl: vízi-közmű.), tekintettel arra, hogy azt a bevételt ugyanazon vagyontárgyak felhalmozási és felújítási célú felhasználására fordítja.


14.§ (1) A költségvetési előirányzatok feletti rendelkezési jogosultság tekintetében a költségvetési szervek vezetői teljes jogkörrel rendelkeznek.


          (2) A karbantartási feladatokat az intézményvezetőnek a kötelezettségvállalást megelőzően a polgármesterrel, illetve a jegyzővel egyeztetni szükséges.


15.§   A költségvetési szervek a saját működési bevételük eredeti, illetve módosított előirányzatot meghaladó többletbevételének 50%-át a képviselő-testület döntését követően- saját hatáskörben felhasználhatják, míg a másik 50% az önkormányzat bevételét képezi. A saját bevételek felhasználását az irányító szerv vezetőjével engedélyeztetni szükséges.     


  16.§ Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a Képviselő-testületet tájékoztatja.


 17.§ A tulajdon védelme érdekében az intézmény az eszközökről és az azok állományában bekövetkezett változásokról folyamatosan részletező nyilvántartást vezet mennyiségben és értékben. A költségvetési évről, december 31-ei fordulónappal készített könyvviteli mérlegben kimutatott eszközöket és forrásokat – ideértve az aktív és passzív pénzügyi elszámolásokat is – alátámasztó leltározást kell végrehajtani.


 18.§ A tárgyévben képződött maradvány felhasználásáról a Képviselő-testület az adott évről készült zárszámadási rendeletében rendelkezik.


Egyéb rendelkezések


19.§ (1) Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) előírásai alapján

a) az önkormányzat 2016. év január 1-ji hitelállományát - lejárat szerinti bontásban -  e rendelet 34. számú melléklete,

b) az önkormányzat által nyújtott hitelek (kölcsönök) 2016. év január 1-ji állományát e rendelet 36. számú melléklete, 

c) az önkormányzat - tervezett - pénzeszköz változását e rendelet 33. számú melléklete tartalmazza tájékoztató jelleggel.


(2) Az (1) bekezdésben felsorolt és tájékoztató jelleggel a képviselő-testület részére bemutatott mellékleteket ugyanilyen szerkezetben - az adott évre vonatkozó tartalommal - kell benyújtani a következő évek költségvetésének előterjesztésekor is.


(3) Az Áht. előírásai alapján az évenkénti zárszámadási rendelettervezet előterjesztésekor

a) az önkormányzat adósságának állományát e rendelet 34., lejáratszerinti bontásban,

b) az önkormányzat által nyújtott hitelek (kölcsönök) állományát e rendelet 36. számú melléklete,

c) az önkormányzat pénzeszközeinek változását e rendelet 33. számú melléklete szerinti táblázatokban, míg

d) az Áht. 91. §-ának (2) bekezdés c) pontjában meghatározott, az Önkormányzat képviselő-testülete részére a zárszámadáshoz csatolt vagyonkimutatást az államháztartás számviteléről szóló 4/2013. (I.11) Kormányrendelet 30. § szerint meghatározott szerkezetű és tartalmú mérlegséma szerint kell bemutatni - tájékoztató jelleggel -, azt tovább nem kell részletezni;

e) a költségvetési szervek elemi beszámolóikat az államháztartás számviteléről szóló 4/2013. (I.11) Kormányrendelet 32. §-ában meghatározott időpontig jóváhagyásra az irányító szerv vezetőjének megküldik. 


Záró rendelkezés


20.§ Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, de rendelkezéseit 2016. január 1-től kell alkalmazni.



    Dr. Jakab Orsolya                                                                  Domonkos Józsefné

                   jegyző                                                                                polgármester








Mellékletek