Fertőrákos község képviselő testületének 17/2017 (XII.12.) önkormányzati rendelete
a településkép védelméről
Hatályos: 2025. 02. 14Fertőrákos község képviselő testületének 17/2017 (XII.12.) önkormányzati rendelete
a településkép védelméről
Fertőrákos Község Önkormányzat Képviselőtestülete, Magyarország alaptörvénye 32. cikk (1) a.) pontjában kapott felhatalmazása alapján, a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 12. § (2) bekezdés a)-h) pontjaiban kapott felhatalmazással élve a feladatok ellátásával kapcsolatban a településképe alakítása és védelme szabályairól a következőket rendeli el.
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. A rendelet célja, tartalma és hatálya
1. § (1) A rendelet célja Fertőrákos Község meghatározó településképének – a közösséggel egyeztetett módon való – alakítása és védelme.
(2) A rendelet tárgya:
A helyi védelem
A helyi védelem célja, feladata nyilvántartása
2. § (1) A védelem célja, hogy az országos védelmeken túl, a település és a táj kapcsolatának, a település sajátos arculatának, karaktert teremtő értékeinek megóvása, a kultúrtörténeti, régészeti, történeti, településszerkezeti és építészeti értékek helyi védelme.
(2) A helyi értékvédelem feladata
a) a helyi különleges oltalmat igénylő településszerkezeti, településképi (kilátás, rálátás), táji, természetvédelmi, építészeti, néprajzi, településtörténeti, régészeti, művészeti, műszaki-ipari, természeti, esztétikai szempontból védelemre érdemes értékek – körének számbavétele és meghatározása, nyilvántartása, dokumentálása, megőrzése, megőriztetése és a lakossággal való megismertetése,
b) a védett értékek károsodásának megelőzése, fenntartásuk, illetve megújulásuk elősegítése.
(3) A helyi védelem alá helyezést, vagy annak megszüntetését minden jogi vagy természetes személy kezdeményezheti. Ennek során
a) a kezdeményezést indokolni kell, amely fényképes és leíró részből áll,
b) a kezdeményezést nyilvánosságra kell hozni és az érintett tulajdonost (tulajdonosokat) a kezdeményezésről külön értesíteni kell, befogadhatóvá az ő beleegyezésével válik a kezdeményezés,
c) a kezdeményezéstől a képviselő-testületi döntésig terjedő időszakban az építményt védettnek kell tekinteni, és átmeneti szabályozásként a helyi védelemre vonatkozó előírásokat kell alkalmazni.
(4) A szakmai előterjesztést a vonatkozó kormányrendelet által meghatározott jogosultsággal rendelkező szakember készítheti, mely tartalmazza a rendeletben meghatározott vizsgálatot és a védelemmel érintett területet,
(5) A helyi védelem nyilvántartása a jegyző feladata. A nyilvántartás tartalmát a hatályos kormányrendelet tartalmazza.
(6) A védettség megszüntetésére akkor kerülhet sor, ha
a) a védetté nyilvánított helyi érték megsemmisül,
b) a védett terület, illetve érték, a védelem alapját képező értékeit helyreállíthatatlanul elveszítette,
c) a védelem tárgya a védelemmel összefüggő szakmai ismérveknek már nem felel meg,
d) a védett érték magasabb (műemléki) védettséget kap.
(7) A helyi védettség elrendelésétől és megszüntetéséről értesíteni kell:
a) az ingatlan tulajdonosát, haszonélvezőjét, használóját,
b) a kezdeményezőt,
c) rendezési tervkészítésen kívüli esetben a Győr – Moson – Sopron Megyei Kormányhivatal Győri Járási Hivatal Hatósági Főosztály Építésügyi és Örökségvédelmi Osztályát,
A helyi védelem tárgya és tartalma
3. § (1) A helyi védelem tárgyait a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza és a 2. számú térképmellékleten található a pontos helyük.
(2) Helyi egyedi védelem alatt álló építményekre vonatkozó követelmények a következők:
a) Az épületek jellegzetes tömegét, formáját, arányait meg kel tartani, nem magasíthatók, sem homlokzatmagasságuk sem gerincmagasságuk nem emelhető. Bővítés esetén az új épülettömeg, arányai, jellege, anyaghasználata a védett épülettel harmóniát kell, alkosson.
b) A közterületről látható oldalon a hagyományos homlokzatképzés tagozatai, nyílásai, nyílászárói nem változtathatók meg (nagy kapubehajtó, hagyományos hatszemes faszerkezetű nyílászárókkal, párkány, stb.).
c) A vakolt homlokzati felületeken a homlokzati díszítések az eredeti állapotnak megfelelően rekonstruálandók: az ablakok, kapuk profilált vagy egyszerű szalag – keretezése, az egyéb homlokzati díszek (pl. pilaszterek, oszlop fejezetek, oromzati monogramok-évszámok) visszaállítandók.
d) A tetőzet hajlásszöge, cserép fedése, a fedés és az oromfal kapcsolatának eredeti megoldása nem változtatható.
e) A védett épület utcai homlokzatán tilos a műszaki berendezések (parabola-antenna, klíma-kültéri egység, égéstermék elvezető, stb.) elhelyezése.
f) A két kápolna hiteles állapotot őrző megtartása, felújítása.
g) A védett szobrok jókarban tartásáról gondoskodni kell. A szobrok nem helyezhetők át, és a környezetük rendben tartásáról, szükség szerinti megújításáról a közösségnek gondoskodni kell, beleértve a kapcsolódó zöldfelületet, növényzetet is.
h) A Fő utca kutjainak jókarban tartásáról gondoskodni kell.
(3) Területi védelem – kilátásvédelem esetén megtartandó követelmények:
a) Fertőrákos teljes közigazgatási területén a tájhasználat során biztosítani kell a táji jellegzetességek (esztétikai, természeti értékek), a tájra jellemző természeti rendszerek és egyedi tájértékek megóvását. Ennek megfelelően a település területén a táj jellegét, látképi, természeti értékeit veszélyeztető, károsító tevékenység folytatására alkalmas építményt elhelyezni tilos.
b) A „kilátás és látványvédelem” irányából feltáruló tájképi látvány megőrzése érdekében ezek területén:
A védelemhez kapcsolódó tulajdonosi kötelezettségek
4. § (1) A helyi egyedi védelem alatt álló épületek elbontása, csak kivételes esetben, a megfelelő műszaki állapot helyreállításának igazoltan aránytalan költségei esetében lehetséges.
(2) Védett épület esetében, a védelem tárgyát képező építészeti elemeket, eredeti formájában kell megtartani, illetve felújítani.
(3) Védett épület bővítése, csak azzal harmonikus egységet alkotó épületrész, épület (épületegyüttes) formájában lehetséges, összhangban a védelem tartalmával.
(4) A helyi védett érték jókarban tartását (épületszerkezeti megoldás, alkalmazott anyagok köre, színezés, kiegészítő formai és egyéb elemek), a védelem tárgyának értékvesztesége nélkül kell elvégezni.
(5) A helyi védett érték területén, homlokzatán csak a védett környezethez illeszkedő „cégtábla, üzletfelirat, a vállalkozást népszerűsítő egyéb felirat, grafikai megjelenítés, gazdasági reklám” helyezhető el.
(6) A védelem személyi hatálya a helyi védelem alá vont területek és építészeti értékek tulajdonosaira, üzemeltetőire, bérlőre, használóra terjed ki.
Településképi szempontból meghatározó és egyéb területek
A településképi szempontból meghatározó és egyéb területek meghatározása
5. § (1) A településképi szempontból meghatározó területek:
településképi követelmények
Településképi szempontból meghatározó területekre vonatkozó
településképi követelmények
6. § (1) Meghatározó karakterű történeti településmag a Fő utcának a temetőhöz vezető Fő utca szakasz és a Fertő utca közötti részének mindkét oldala, az Arculati Kézikönyv terület-lehatárolási térképén sárga színnel fedett területre előírt területi követelmények
Egyéb, településképi szempontból nem meghatározó területekre vonatkozó
településképi követelmények
7. § (1) Egyéb – településképi szempontból nem meghatározó – területen, az építmények anyaghasználatára vonatkozó előírások:
1. Az átépülő, új beépítésű településrész vonatkozóan:
a) tetőhéjazat kialakításaként, pikkelyes fedéstől eltérő anyag,
b) közterületről látható függőleges felületen, ragasztott lapburkolat
nem alkalmazható.
2. Az üdülőterület vonatkozóan:
a) tetőhéjazat kialakításaként, pikkelyes fedéstől eltérő anyag,
b) közterületről látható függőleges felületen, ragasztott lapburkolat
nem alkalmazható.
(2) Beépítésre nem szánt területekre vonatkozó követelmények:
1. Az ún. „természetközeli területen” – Fertőrákos külterületének legnagyobb része – tilos épületet, kerítést létesíteni bármely anyagból, ez alól eltérést a FHNPI mint természetvédelmi kezelő és a győri természetvédelmi hatóság engedélyéhez kötött bármely változás engedélyezése, ha a jogszabályi környezet az építést lehetővé teszi.
2. A nem beépítésre szánt mezőgazdasági területeken, ahol építmény elhelyezése nem kizárt, a Fertő táj hasonló rendeltetésű épületek szerinti építési hagyományától eltérő anyagokat nem lehet alkalmazni.
A felszíni közmű létesítményekkel kapcsolatos előírások
8. § (1) A település közcélú ellátását biztosító felszíni és felszí feletti energiaellátási és elektronikus hírközlési sajátos építmények, műtárgyak elhelyezésére elsősorban alkalmas területek az alábbiak:
a) külterületi közlekedési és közműterületek.
b) a gazdasági területek.
(2) Az (1) bekezdés szerinti sajátos építmények, műtárgyak elhelyezésére az alábbi területek nem alkalmasak:
a) a természetvédelem és tájvédelem területei, és 500m-es védőtávolságuk,
b) a műemlékvédelem területei, és 500m-es védőtávolságuk,
c) a településképi szempontból meghatározó területek, és 500m-es védőtávolságuk,
b) közparkok, közkertek, közterek területei,
c) a védelmi és közjóléti rendeltetésű erdőterületek,
d) vízgazdálkodási területek.
e) Natura2000 és ökológiai hálózatba tartozó területek, illetve egyéb,
g) az építészeti értékek helyi védelméről szóló rendeletben területi védelemmel megjelölt területeken.
a reklámokra sajátos építményekre és egyéb műszaki létesítményekre vonatkozó településképi követelmények
Reklámhordozókra sajátos építményekre és egyéb műszaki létesítményekre vonatkozó településképi követelmények
9. § (1) Fertőrákos Község köz- és magán területén, mint a Fertő -táj világörökség részén, a törvény erejénél fogva reklám – jogszabályban meghatározott kivétellel – nem helyezhető el.
1. Közterületen reklám csak időszakosan kioszkon, utasvárón és közművelődési célú hirdetőoszlopon helyezhető el, az igénybe vehető felület 50%-án.
2. Külterületen és beépítésre nem szánt területen a közutak mellett szabályozottan – a rá vonatkozó szabályozás szerint – reklám és reklámhordozó elhelyezhető.
3. A közvilágítási berendezésen és hírközlési oszlopokon reklám nem helyezhető el.
(2) Az épületeken elhelyezhető cégérekre, feliratokra és információra vonatkozó településképi követelmények.
1. A lakóépületek szállás céljára történő értékesítése a településen egységes arculattal hirdethető.
2. Közterületen engedélyezett mobil hirdetőeszköz, fa szerkezetű lehet, hirdető felülete az 1,0 m2 – t nem haladhatja meg.
3. A homlokzatokon a felirat az épület stílusához illő betű típussal, a felirat elhelyezésére megtervezett, kialakított tagozaton / felületen lehet.
4. Az épületeken cégér (fodrász, cipész, gyógyszertár, borkimérés, stb.) elhelyezhető
5. Tetőfelületre cégér, cégtábla és cégfelirat nem helyezhető el.
6. A település látogatható értékekeit ismertető táblák a településen (lehetőleg a világörökségi teljes területen) egységesen alakítandók ki.
7. Az információs táblák egységes oszlop és felirati vagy piktogram -rendszer alkalmazásával létesíthetők.
(3) Sajátos építmények és egyéb műszaki berendezések elhelyezési követelményei:
1. Belterületen újonnan kialakuló, vagy átfogóan megújuló közterületen a közmű- infrastruktúra hálózatot, az elektronikus hírközlési hálózatokat földalatti elhelyezéssel kell építeni. Az új épületek villamosenergia és hírközlési csatlakozását, valamint új ingatlan bekötéseket is rejtetten, földkábellel kell kialakítani.
2. A már beépített területen, ahol a villamosenergia és elektromos hírközlési hálózatok földalatti elhelyezéssel üzemelnek új villamosenergia és vezetékes elektronikus hírközlési, egyéb gyengeáramú hálózatokat, vagy a meglevők rekonstrukcióját földalatti elhelyezéssel kell építeni.
3. A már beépített területeken, ahol a villamosenergia, a vezetékes elektronikus hírközlés és egyéb hálózatok föld feletti vezetésűek, új elektronikus hírközlési hálózatokat a meglevő oszlopsorra, illetve közös tartóoszlopra kell elhelyezni. Közös oszlopsorra való telepítés bármilyen akadályoztatása esetén az építendő hálózatot földalatti elhelyezéssel lehet csak kivitelezni.
4. A vezeték nélküli szolgáltatás elektronikus hírközlési létesítményét kellő takarással, megfelelő műszaki megoldással, pl. templomtoronyban, épület padlásterén is el lehet helyezni, ha ezt egyéb előírás nem tiltja.
5. A megmaradó térszíni műtárgyakat jó karban kell tartani és építészeti eszközzel, vagy telepített növényzettel a műtárgy gazdájának takarnia kell Az elavult eszközök, létesítmények felújításakor a műszakilag lehetséges legkisebb berendezés-méreteket kell alkalmazni, amit lehet térszín alatt kell elhelyezni.
6. Külterületen új elektronikus hírközlési hálózatokat területgazdálkodási és táképvédelmi okokból a meglévő villamosenergia elosztási, közvilágítási és egyéb hírközlési szabadvezetékekkel közös, egyoldali oszlopsorra kell elhelyezni.
7. Új vezeték nélküli szolgáltatás építménye:
a) Természet- és tájkép védelmi területen, és annak 500 m-es körzetében nem helyezhető el.
b) Belterületen, beépítésre szánt területen önálló építményként nem telepíthető, azt csak meglévő építményre telepítve lehet elhelyezni, ha az adott építményre, településrészre vonatkozó egyéb előírás ezt nem zárja ki. Elsődlegesen gazdasági területen (lakóépületek kivételével) lehet elhelyezni, de a hírközlési létesítmény magassága (legmagasabb pontja) nem haladhatja meg 10,0m-t.
c) Külterületen, nem védett általános mezőgazdasági területen, továbbá beépítésre nem szánt különleges területen csak egyéb hasznosítással összekötve (kilátó, vendéglátóhely, mezőgazdasági gazdasági építmény, egyéb ipari, közműszolgáltatási építmény – ha egyéb ok nem zárja ki –, stb.) telepíthető.
8. Az elektronikus hírközlési és villamosenergia szolgáltató létesítmények karbantartásáról a szolgáltatónak kell gondoskodni. A funkciót vesztett létesítmények maradéktalan felszámolása és a környezet állapotának visszaállítása a funkcióvesztés után a szolgáltató feladata.
VI. Fejezet
Kötelező szakmai konzultáció
Rendelkezés a szakmai konzultációról
10. § (1) Fertőrákos Község közigazgatási területén minden építési engedélyezéssel, egyszerű bejelentéssel (Étv. 33/A§) és bejelentési kötelezettséggel járó építés esetén kötelező lefolytatni az előzetes szakmai konzultációt és tanácsadást.
(2)1 A szakmai konzultáció részletes szabályai:
1. A hatáskört a települési főépítész gyakorolja.
2. A konzultáció szükséges dokumentumait benyújthatja az építtető vagy egyéb módon érintett kérelmező, illetve az általa megbízott tervező.
3. A kérelmet a rendelkezésre álló adatokkal és információkkal a település önkormányzatán a jegyző részére kell benyújtani. A jegyző – a kérelem csatolásával – haladéktalanul értesíti a főépítészt, egyezteti a kérelmezővel a konzultáció 8 napon belüli idejét és helyét.
4. A konzultációra alkalmas dokumentáció tartalma:
a) Épület esetén: helyszínrajz; a rendeltetést, nagyságot mutató alaprajzi vázlat; tömegvázlat.
b) építmény esetén: helyszínrajz, rendeltetés, megjelenési vázlat.
5. A konzultáció és a tájékoztatás eredménye egy olyan – a hatályos településképi rendeleten és településrendezési eszközökön alapuló – tájékoztató tartalmú (szöveges és térképi adatokat tartalmazó) dokumentum, melyben meg kell jelölni
a) a kötelező (a településképi rendelet és a településrendezési eszköz előzetes megváltoztatása nélkül nem módosítható),
b) az irányadó (orientáló jellegű), valamint
c) a tájékoztató (pl. a műemléki, illetve helyi építészeti értékvédelemmel kapcsolatos), tartalmi és eljárási (pl. a településképi véleményezési eljárásra vonatkozó)
elemeket.
6. A konzultáció és tájékoztató írott formában történő kiadásáról és nyilvántartásáról – a kérelem beérkezésétől számított 8 napon belül – a főépítész gondoskodik.
7. A konzultáció és tájékoztató benyújtása díj- és illetékmentes, kiadása ingyenes.
8. Konzultáció tájékozódó jelleggel is kérhető. Ennek két formája lehetséges:
a) tájékoztatás kérés a megvásárolni kívánt telek beépíthetőségéről akár a rendeltetés ismeretében, akár annak vázlatos ismeretében;
a) vagy kérdés a rendeltetés pontos ismeretében, annak a település területén való elhelyezhetőségéről.
VII. Fejezet
Településképi vleményezési eljárás
A kötelező véleményezési eljárás esetei
11. § (1) Fertőrákos Község közigazgatási területén a jelen rendelet előírásai szerint településképi véleményezési eljárást kell lefolytatni a világörökségi területen a település közigazgatási területén új épület építéséhez, meglévő épület bővítéséhez, valamint a településképet érintő homlokzati felújításához vagy átalakításához, ha az nem tartozik magasabb szintű tervtanács hatáskörébe.
A véleményezési eljárás részletes szabályozása
12. § (1)2 A településképi véleményezési eljárás az építtető, illetve az általa megbízott felelős tervező (a továbbiakban együtt: kérelmező) által a Fertőrákos Községi Önkormányzat Képviselő-testületének Fejlesztési és Innovációs Bizottságához benyújtott kérelemre indul. A kérelmező a kérelem benyújtásával egyidejűleg a véleményezendő építészeti-műszaki tervdokumentáció átadja.
a) a véleményezendő építészeti-műszaki tervdokumentációt papíralapon 2 pld-ban, vagy
b) digitális adathordozón /CD, DVD, vagy e-mailben küldve átadja.
(2)3 A településképi véleményben a Fertőrákos Községi Önkormányzat Képviselő-testületének Fejlesztési és Innovációs Bizottsága a tervezett építési tevékenységet engedélyezésre
a) javasolja, vagy feltétellel javasolja, ha a feltétel műszakilag egyértelműen meghatározható
b) nem javasolja, mert a benyújtott dokumentáció hiányos.
c) nem javasolja, mert a terv nem felel meg a településképi és egyéb elvárásoknak.
(3) A településképi véleményt – a kérelem beérkezésétől számított legfeljebb 15 napon belül – meg kell küldeni a kérelmezőnek (digitálisan, pdf. formátumban).
(4) A véleményezési építészeti-műszaki tervdokumentációnak – a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 26/A. § (3) bekezdésében foglaltakat kell tartalmaznia (munkaközi, de bírálható szinten).
(5) A településképi véleményezési eljárás során vizsgálni kell, hogy az építészeti-műszaki tervdokumentáció
a) megfelel-e a településképi követelményeknek és elvárásoknak
b) megfelel-e a településrendezési eszközben foglalt kötelező előírásoknak,
c) figyelembe veszi-e az előzetes szakmai tájékoztatóban és a világörökségi kezelési tervben szereplő további – a település táji és építészeti illeszkedésre/harmóniára vonatkozó – javaslatokat, illetve, hogy
d) a településrendezési eszköz irányadó szabályozásától, valamint a b) pont szerinti javaslatoktól eltérő megoldás azokkal egyenértékű vagy kedvezőbb beépítést, illetve településképi megjelenést eredményez-e.
(6) A vizsgálat részletezése
1. A telepítéssel kapcsolatban vizsgálni kell, hogy
a) a beépítés módja megfelel-e a környezetbe illeszkedés követelményének,
b) megfelelően veszi-e figyelembe a kialakult, illetve a világörökség miatt is átalakuló környező beépítés adottságait, rendeltetésszerű használatának és fejlesztésének lehetőségeit,
c) miként veszi figyelembe a tájjal és az időjárással harmóniában élő ember energia-tudatosságának mai igényeit,
d) nem korlátozza-e indokolatlan mértékben a szomszédos ingatlanok benapozását, illetve építmények kilátását, a telek használatát,
2. Több építési ütemben megvalósuló új beépítés, illetve építmények bővítése esetén
VIII. Fejezet
a településképi bejelentési eljárás
A bejelentési eljárással érintett építmények, reklámhordozók és rendeltetésváltozások köre
13. § (1) Építmények
a) Nem építési engedély köteles szobor, emlékmű létesítése talapzatával együtt.
b) Kerítés.
c) Közterületi homlokzaton napkollektor és klíma berendezés kültéri egységének, égéstermék elvezetőnek elhelyezése.
(2) Reklámok.
a) A jelen rendelt 9. § (1) bekezdése szerinti reklámhordozók és reklámok esetén
b) Cégérek, feliratok az meghatározó karakterű települési területen.
A bejelentési eljárás részletes szabályai
14. § (1)4 A bejelentési eljárás az ügyfél kérelmére indul. A bejelentési dokumentációt Fertőrákos Községi Önkormányzat Képviselő-testületének Fejlesztési és Innovációs Bizottsága részére kell benyújtani.
(2)5 A dokumentáció műszaki tartalma a kérelem és a településképi megfelelést alátámasztó indokoknak megfelelően a következők:
a) Érintett homlokzatok és változásuk.
b) Érintett alaprajzok, eredeti és változó rendeltetés szerint is.
c) Helyszínrajz, tereprajz, az ingatlan rendeltetésváltozásának térképe.
d) Műszaki leírás, benne a rendeltetésre, műszaki megvalósításra.
e) Kiegészítő látványterv, fotó, fotomontázs.
(3)6 Fertőrákos Községi Önkormányzat Képviselő-testületének Fejlesztési és Innovációs Bizottságához a tervezett építési tevékenységet, reklámelhelyezést vagy rendeltetésváltoztatást kikötéssel, vagy anélkül tudomásul veszi és a bejelentőt erről a tényről igazolás megküldésével értesíti, ha a bejelentés
a) megfelel a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendeletben meghatározott, továbbá a csatolandó dokumentációt, illetően az előírt követelményeknek,
b) a tervezett építési tevékenység, illetve cégér illeszkedik a településképbe,
c) a tervezett rendeltetés-változás illeszkedik a szomszédos és a környező beépítés sajátosságaihoz, azok, valamint a határoló közterületek rendeltetésszerű és biztonságos használatát indokolatlan mértékben nem zavarja, illetve nem korlátozza.
(4)7 Fertőrákos Községi Önkormányzat Képviselő-testületének Fejlesztési és Innovációs Bizottsága a tervezett építési tevékenységet, reklámelhelyezést vagy rendeltetésváltoztatást kikötéssel, vagy anélkül elutasítja és a bejelentőt erről a tényről a vélemény megküldésével értesíti, ha a bejelentés
a) nem felel meg a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendeletben meghatározott, továbbá – a csatolandó dokumentációt illetően az előírt követelményeknek,
b) a tervezett építési tevékenység, illetve cégér nem illeszkedik a településképbe,
c) a tervezett rendeltetés-változás nem illeszkedik a szomszédos és a környező beépítés sajátosságaihoz, azok, valamint a határoló közterületek rendeltetésszerű és biztonságos használatát indokolatlan mértékben zavarja, illetve korlátozza.
(5)8 Fertőrákos Községi Önkormányzat Képviselő-testületének Fejlesztési és Innovációs Bizottsága a településképi bejelentési eljárásban hozott döntését a benyújtó részére 15 napon belül adja meg. A határidő jogvesztő hatályú.
(6)9 Fertőrákos Községi Önkormányzat Képviselő-testületének Fejlesztési és Innovációs Bizottsága véleményét a települési főépítész készíti elő.
(7)10 Fertőrákos Községi Önkormányzat Képviselő-testületének Fejlesztési és Innovációs Bizottsága határozata Fertőrákos Községi Önkormányzat Képviselő-testületénél fellebbezhető meg.
(8)11
IX. Fejezet
településképi kötelezés, településképi bírság
A településképi kötelezési eljárás
15. § (1) A településképi és településrendezési elhatározások betartását a főépítész ellenőrzi. A mulasztásokat, amennyiben tudomására jut, kivizsgálja.
(2) A településképi bírság összege
1. Az egyes településképi szempontból meghatározó területeken az egyedi építészeti követelmények be nem tartása esetén, eltérési tételenként 200 000 forint,
3. Egyéb településképi, reklámhordozókra és egyéb műszaki berendezésekre vonatkozó követelmények be nem tartása esetén 100 000 forint,
X. Fejezet
záró rendelkezések
Hatálybalépés
16. § (1) Ez a rendelet 2018. január 1-én lép hatályba.
Hatályon kívül helyező rendelkezések
17. § (1) Jelen rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a településképi bejelentési eljárásról és a településképi kötelezésről szóló 5/2013. (III. 26.) önkormányzati rendelet.
A 10. § (2) bekezdése a Fertőrákos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (II. 14.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 12. § (1) bekezdése a Fertőrákos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (II. 14.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A 12. § (2) bekezdése a Fertőrákos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (II. 14.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A 14. § (1) bekezdése a Fertőrákos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (II. 14.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 14. § (2) bekezdése a Fertőrákos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (II. 14.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 14. § (3) bekezdése a Fertőrákos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (II. 14.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 14. § (4) bekezdése a Fertőrákos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (II. 14.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 14. § (5) bekezdése a Fertőrákos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (II. 14.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 14. § (6) bekezdése a Fertőrákos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (II. 14.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 14. § (7) bekezdése a Fertőrákos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (II. 14.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 14. § (8) bekezdését a Fertőrákos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (II. 14.) önkormányzati rendelete 4. §-a hatályon kívül helyezte.