Nyírbogát Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (VI.25.) önkormányzati rendelete
Nyírbogát Nagyközség Helyi Építési Szabályzatáról és szabályozási tervéről szóló 8/2008 (IX. 05.) számú önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2021. 06. 25- 2021. 06. 25Nyírbogát Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (VI. 25.) önkormányzati rendelete
Nyírbogát Nagyközség Helyi Építési Szabályzatáról és szabályozási tervéről szóló 8/2008 (IX. 05.) számú önkormányzati rendelet módosításáról
Nyírbogát Nagyközség Önkormányzatának Képviselőtestülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk. (1) bekezdés a.) pontjában és (2) bekezdésében meghatározott hatáskörében, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában kapott feladatkörében, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 6. § (1) bekezdése szerinti jogkörében eljárva, a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI.8.) Kormányrendelet 41. § (2) b) pontja alapján a rendelet 9. mellékletében meghatározott véleményezési feladatkör szerintieknek megfelelően:-állami főépítészi, népegészségügyi, ingatlanügyi, örökségvédelmi, környezetvédelmi és természetvédelmi, közlekedési hatáskörében eljáró Szabolcs – Szatmár - Bereg Megyei Kormányhivatal,
1. § Nyírbogát Nagyközség helyi építési szabályzatáról és szabályozási tervéről szóló 8/2008. (X.5.) számú önkormányzati rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §. helyébe az alábbi rendelkezés lép:
(1) E rendelet területi hatálya Nyírbogát Nagyközség teljes igazgatási területére terjed ki.
(2) Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) előírásait az e rendeletben foglalt kiegészítésekkel és eltéréssekkel, a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településfejlesztési eszközökről, valamint az egyes sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet, valamint Nyírbogát Nagyközség önkormányzatának a településkép védelméről szóló 20/2017. (XI.23.) önkormányzati rendelet előírásait az e rendeletben foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni.
(3) E rendelet mellékletei:
a) a 2/2014. törzsszámú SZ - 2m1 és SZ – 2m2 tervvel módosított SZ-2 jelű Külterületi Szabályozási Terv,
b) a 2/2014. törzsszámú az SZ-1.1m jelű tervvel módosított SZ – 1.1, az SZ – 1.2, az SZ – 1.3 jelű Belterületi Szabályozási Terv
c) a 11/2018. (VI.28.) önkormányzati rendelettel módosított TR/szab.-A. B, a TR/szab.–C., a TR/szab.–D1 és a TR/szab.–D2.rajzszámú szabályozási tervlapok
d) az 1/2021. (I. 27.) önkormányzati rendelettel módosított TR/sz. szabályozási tervlap
e) a fogalom-meghatározásokat és a közlekedési területek besorolását tartalmazó 1. sz melléklet
2. § A R. 3. § helyébe az alábbi rendelkezés lép:
3. § A terv területének felhasználása
(1) A rendelet hatálya alá eső területen építési használat szerint
a) beépítésre szánt területek
b) lakóterület, ezen belül
4. § A R. 4. § helyébe az alábbi rendelkezés lép:
5. § Szabályozási elemek
(1) A kötelező szabályozási elemek módosításához a szabályozási terv módosítása szükséges, kivéve a (2) pontban foglaltakat.
(2) A szabályozási terven meghatározott, azonos területfelhasználásba tartozó két telek között kijelölt építési övezethatár szabályozási terv módosítása nélkül telekalakítás során pontosítható, de pontosítás következtében nem állhat elő egyik telek vonatkozásában sem építési övezetváltás. Ennek megfelelően az építési övezethatár legfeljebb 5,0 méter mértékig úgy pontosítható, hogy az így kialakuló telekterület méret egyik telek esetén se csökkenjen az adott építési övezetben előírt legkisebb alakítható telekterület, telekszélesség, telekmélység alá.
6. § A R. 5. § alcíme és előírásai helyébe az alábbi rendelkezés lép:
7. § A közművesítés mértéke és a telkek beépítésének feltételei
(1) A közművesítettség mértéke:
a) A lakóterületek, gazdasági területek és a különleges területek szerinti építési övezeteket legalább részleges közművesítéssel kell ellátni. Ahol a szennyvízcsatorna kiépül, kötelezően rá kell kötni. Ezeken a területeken a zárt rendszerű szennyvíztározót üzemen kívül kell helyezni, illetve új zárt rendszerű szennyvíztározó közműpótló műtárgy nem építhető.
b) A településközponti vegyes területeket építési övezeteit teljes közművesítéssel kell ellátni. Ahol a szennyvízcsatorna kiépül, kötelezően rá kell kötni. Ezeken a területeken a zárt rendszerű szennyvíztározót üzemen kívül kell helyezni, illetve új zárt rendszerű szennyvíztározó közműpótló műtárgy nem építhető.
(2) Közút és egyéb közterület építési területének bővítése céljára történő kisajátítás, lejegyzés telekalakítása esetén nem kell biztosítani a telekalakítással érintett visszamaradó teleknél az előírt kialakítható legkisebb telekterület méretet
(3) Állattartó épület építése az egyes építési övezeteken belül az építési övezeti előírások szerint lehetséges.
8. § A R. 7/A. § helyébe az alábbi rendelkezés lép: (Katasztrófavédelmi osztályba sorolás alapján meghatározott elégséges védelmi szint követelményei)
(1) Nyírbogát Nagyközség a vonatkozó külön jogszabályok szerint III. katasztrófavédelmi osztályba tartozik.
(2) Az elégséges védelmi szint biztosítása érdekében a településen a lakosság riasztása és veszélyhelyzeti tájékoztatására szolgáló műtárgy, egyéb műszaki berendezés bármely övezetben, építési övezetben elhelyezhető e rendelet és a vonatkozó külön jogszabály keretei között.
9. § A R. 8. § alcíme és előírásai helyébe az alábbi rendelkezés lép:
10. § A beépítésre szánt területre vonatkozó általános előírások
(1) Az épületek az építési helyen belül a kötelező szabályozási elemek, az építési övezeti előírások, továbbá a védőtávolságok és más jogszabályi előírások megtartásával helyezhetők el, ha a HÉSZ 9-12. § - a másként nem rendelkezik.
(2) Terepszint alatti építmények a legnagyobb beépítés mértékét meghaladóan csak az építési hely határain belül, a telekre vonatkozó legkisebb zöldfelület biztosításával és csak akkor helyezhetők el, ha a terepszinttől számított magassága az 1,0 m-t nem haladja meg.
(3) Lakóterületeken belül a kialakítható legkisebb telekterület méret, vagy annál kisebb telekterület méret esetében csak egy lakást tartalmazó lakóépület építhető (melléképület csak a lakóépülettel egybeépítve).
(4) Tetőtér beépítés esetén csak egy hasznos tetőtéri építményszint létesíthető.
(5) Az egyes építési övezetekben meghatározott kialakítható legkisebb telekterület méretet minden telekalakítással újonnan kialakított építési telek esetében be kell tartani.
(6) A melléképítmények közül
a) az oldal és hátsókertben elhelyezhetők: közmű-csatlakozási műtárgy, közműpótló műtárgy, kerti építmény, antenna és zászlótartó oszlop.
b) az a) pont szerintieken túl a hátsókertben elhelyezhető: állat ól, állatkifutó, háztartási célú kemence, húsfüstölő, komposztáló.
(7) A melléképítmények közül az előkertben elhelyezhetők: közmű-csatlakozási műtárgy, közműpótló műtárgy, hulladéktartály-tároló, önálló, - épülettől külön álló- vagy a kerítés részeként kirakatszekrény legfeljebb 5 m2 alapterülettel 0,4 m-es mélységgel és legfeljebb 1,5 m magassággal.
(8) A falusias lakóterületek és településközponti vegyes területek építési telkein az alábbi melléképületek helyezhetőek el az építési övezeti szabályoknak megfelelően:
a) jármű- (gépkocsi, motorkerékpár, munkagép stb.) tároló
b) az egyes építési övezetekben elhelyezhető épületek rendeltetés szerinti használatát elősegítő, azt kiegészítő rendeltetések, különösen
c) nyári konyha, mosókonyha, szárító
d) tároló építmények (tüzelőanyag- és más tároló, szerszámkamra, szín, fészer, magtár, góré, csűr, pajta stb.)
e) az állattartás céljára szolgáló épületek és építmények, ahol ezt az övezeti szabályozás lehetővé teszi
f) kisipari vagy barkácsműhely, műterem, kiskereskedelmi üzlet
g) a turizmushoz és idegenforgalomhoz kapcsolódó árusító pavilon
h) fűtés céljára szolgáló melléképület (kazánház)
i) pince, pince felépítménye
j) előkertben melléképület, pavilon nem helyezhető el.
(9) Előkertek, oldalkertek, hátsókertek szabályozása; építési hely:
a) ELŐKERTEK
b) Az előkertek legkisebb mélysége szabályozási terven történt megállapítás hiányában a kialakult állapotnak megfelelő.
c) Újonnan kialakított lakóterületek esetében az előkerti méret az utcai telekhatártól számított 5 méter, illetve szabályozási terv szerinti érték.
d) OLDALKERTEK
11. § A R 9. §-(2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
(1) A falusias lakóterületen elhelyezhető épületek és funkciók:
12. § A R 9. § (7.) helyébe az alábbi rendelkezés lép.
(1) A falusias lakóterületek építési övezeteinek telekre vonatkozó összefoglaló szabályozása ( 2. számú melléklet a) pontja tartalmazza):
13. § A R 9. § – a egy új (8) bekezdéssel kiegészül:
(1) A falusias lakóterület építési övezeteire e rendeletben és a szabályozási terven meghatározott legkisebb és legnagyobb építménymagasságok értékei közül csak a felső értékre vonatkozó követelményt kell figyelembe venni.
14. §
A R 10. § (3), (4), (5) és (6) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
15. § A R 10. § – a egy új (7) bekezdéssel kiegészül:
(1) A településközpont vegyes terület építési övezeteibe meghatározott legkisebb és legnagyobb építménymagasságok értékei közül az új középületek előkert nélküli telepítése kivételével csak a felső értékre vonatkozó előírásokat kell figyelembe venni. Ez az előírás nem vonatkozik a meglévő előkert nélküli középületek bővítési, átalakítási építési munkáira.
16. § A R 11. § (4), (5) (6) és (7) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
(1) Egyéb ipari rendeltetésű épület olyan ingatlan irányába, ahol a lakó rendeltetés megengedett, ott a szomszédos telek építési helyének határától 9 méteres sávon belül az nem helyezhető el. Az előkert vonalától, valamint az oldal- és hátsókerti telekhatártól 9 méterre telepített gazdasági fő tevékenység végzésére szolgáló épület között csak előlépcső és előtető épületrész, vagy a gazdasági tevékenységhez köthető zaj- és légszennyezéssel nem járó létesítmény helyezhető el.
(2) Azokban a Gip.1 jelű építési övezetekben a vegyes használatú mezőgazdasági majorokban, ahol jelenleg az állattartás és az egyéb gazdasági tevékenység együtt van jelen, új állattartó rendeltetésű épület nem építhető
(3) A Gip.2 jelű építési övezet előírásai:
17. § A R 12. § helyébe az alábbi rendelkezés lép:
18. § Különleges területek
(1) A szabályozási terven K jellel jelölt területek sajátos használatuk szerint különleges területek
(2) A különleges területek sajátos használatuk szerint az alábbi övezeti besorolásba tartoznak:
K 1 |
K 2 |
K 3 |
K 4 |
K 1 |
K 1.1 |
K 1.2 |
K 2 |
K 2.1 |
K 2.2 |
K 3 |
K 3.1 |
K 3.2 |
K 4 |
---|
K 4.1 |
K 4.2 |
---|
19. § A R 13. § alcíme és előírásai helyébe az alábbi rendelkezés lép:
20. § Közterületek kialakítása
(1) Az építési telkek közművekkel történő ellátását közterületről vagy közforgalom számára megnyitott magánútról kell megoldani.
(2) A közterületen minden esetben biztosítani szükséges a szintkülönbség rámpával történő áthidalását is. (Gyalogos átkelőhelyeknél döntött szegélysáv stb.)
(3) Biztosítani szükséges minden parkolóban legalább egy kerekes-székekkel is igénybe vehető (méreteinél nagyobb) gépkocsi-parkoló létesítését, melyet kizárólagos használatot biztosító tábla jelezzen.
(4) Kereskedelmi, szolgáltató, valamint vendéglátó tevékenység céljára közterületen épület, pavilon nem létesíthető.
21. § A R 14. § helyébe az alábbi rendelkezés lép:
22. § Közlekedési és közműterületek
(1) A terv közlekedési területei a tervben szabályozási vonalak által meghatározott: KÖú jelzésű közterületei, melyek közlekedési és közműlétesítmények elhelyezésére szolgálnak
(2)
KÖú 1 |
---|
KÖú 2 |
---|
KÖú 3 |
---|
KÖú 4 |
---|
KÖú 5 |
---|
KÖú 6 |
---|
KÖk 1 |
---|
23. § A R 18. § helyébe az alábbi rendelkezés lép:
24. § Mezőgazdasági területek
(1) Mezőgazdasági területek besorolása: Kertes mezőgazdasági terület, jele Mk.
Mk 1.. |
---|
Mk 1.1 |
---|
Má 1.. |
---|
Má |
---|
Má 1.2 |
---|
Má |
Má 1.4 |
---|
Mák 1… |
---|
Mák 1.1 |
---|
Mák 1.2 |
---|
Mák 1.4 |
---|
25. § A R 19. § helyébe az alábbi rendelkezés lép:
26. § Vízgazdálkodási terület
(1) A vízgazdálkodással összefüggő területek.
V 1 |
V 2 |
Vk 1 |
27. § A R 20. § helyébe az alábbi rendelkezés lép:
28. § Általános előírások
(1) A környezethasználatot úgy kell megszervezni, hogy
a) a legkisebb mértékű környezetterhelést és igénybevételt idézze elő,
b) megelőzze a környezetszennyezést,
c) kizárja a környezetkárosítást.
(2) Valamennyi terület-felhasználás, létesítés, beavatkozás tervezése során érvényre kell juttatni a környezetvédelem előírásait.
(3) A beruházások nem okozhatnak olyan hatásokat, melyek a környező területek tervezett használati módját lehetetlenné teszik.
(4) A beruházások megvalósítása szerinti tevékenységek, meglévő tevékenységek folytatása, rendeltetési mód változtatás(ok), valamint a telepengedély alapján gyakorolható ipari és szolgáltató tevékenység csak a környezetvédelmi kölcsönhatások ellenőrzése, a környezetvédelmi előírások és határértékek betartása alapján történhet.
(5) A csapadékvíz elvezetéséről vagy a szennyezetlen vizek elszikkasztásáról minden telek tulajdonosának, használójának gondoskodnia kell.
29. § A R 37. § helyébe az alábbi rendelkezés lép:
30. § (A településrendezési feladatok megvalósítását biztosító sajátos jogi intézmények)
(1) A terv szerinti közlekedési és közműterületek kialakítása érdekében az elővásárlási jog, a kisajátítás és a helyi közút célára történő lejegyzés jogintézményei alkalmazhatók.
(2) A terven jelölt beültetési kötelezettség.
31. § Záró rendelkezések
(1) Jelen rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti Nyírbogát Nagyközség helyi építési szabályzatának és szabályozási tervének megállapításáról szóló 8/2008 (IX. 05.) számú önkormányzati rendelet
a) 6. § - a,
b) 15. § - a,
c) 1, 2, 3, 4. sz. függelékei
32. § Ez a rendelet 2021. június 25-én lép hatályba.
1. melléklet
1. FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK ÉS A KÖZLEKEDÉSI TERÜLETEK
BESOROLÁSA
(1) Melléképületek
Az építési telken, építési terülten a sajátos használat szerinti besorolás szerinti fő funkciótól eltérő rendeltetésű épület.
Az egyes terület felhasználási egységeken belül –az övezeti előírások és az általános egyéb előírások keretei között- más épülethez csatlakozóan vagy attól különállóan a következő melléképületek helyezhetőek el:
KÖú 1 |
|
KÖú 4 |
KÖú 5 |
KÖú 6 |
a) jármű (gépkocsi-, motorkerékpár-, munkagéptároló)
b) a háztartással kapcsolatos - nyári konyha, mosókonyha, szárító
c) Melléképület lakássá nem minősíthető át.
(2) Közlekedési területek szabályozása
d) Az út szabályozási szélessége: Az út szabályozási területén belül csak az út, és az út vízelvezetésének műtárgyai helyezhetők el.
e) Az út építési területe: Az út építési területén belül csak a közlekedést kiszolgáló
f) Az út védőtávolsága: Az út védőtávolságán belül épület csak a közút kezelőjének hozzájárulása és feltételeinek, előírásainak betartása mellett helyezhető el.
2. melléklet