Madocsa Község Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2021. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete
a helyi jelentőségű természeti értékek védelméről
Hatályos: 2024. 11. 30Madocsa Község Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2021. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete
a helyi jelentőségű természeti értékek védelméről
Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testülete a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 24. § (1) bekezdés b) pontjában és 36. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 11. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a helyi jelentőségű természeti értékek védelmének biztosítása céljából a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. A rendelet célja, hatálya
1. §1 A rendelet célja, hogy a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Tvt.) rendelkezéseivel összhangban védelmet biztosítson egyes, a településen található, országos védelmet nem élvező természeti emlék vagy természeti terület számára, továbbá meghatározza azok védelmének, használatának szabályait, a védelemmel kapcsolatos feladatokat és a védelem gazdasági, hatósági eszközeit.
2. § (1)2 A rendelet hatálya kiterjed Madocsa Község közigazgatási területén minden olyan természeti emlékre vagy természeti területre, amelyet Madocsa Község Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) természetvédelmi, tájképi, kulturális jelentősége miatt védettnek minősít, valamint azok védőövezetére.
(2) A rendelet hatálya kiterjed minden természetes és jogi személyre, különösen a helyi természetvédelmi rendelkezésekkel érintett területek tulajdonosaira, kezelőire és használóira.
(3)3 Az 1. mellékletben, a 2. mellékletben és a 3. mellékletben felsorolt természeti emlékek vagy természetvédelmi területek helyi természeti védettség alá tartoznak. A helyi védettség alá tartozó természeti emlékek és természetvédelmi területek bemutatását, területük lehatárolását, védelmük indokát és célját, valamint az azokra vonatkozó természetvédelmi kezelési terveket az 1. melléklet és a 2. melléklet tartalmazza.
2. Értelmező rendelkezések, a helyi védelem fajtái
3. §4 E rendelet alkalmazása során:
a) Helyi jelentőségű védett természeti terület: Az Önkormányzat által jelen rendelet alapján védetté nyilvánított (helyi jelentőségű) természetvédelmi területek és természeti emlékek.
b) Területi védelem: Madocsa Község közigazgatási területén valamely összefüggő természeti területre kiterjedő sajátos helyi védelem gyűjtőfogalma.
c) Védőövezet: A helyi jelentőségű védett természeti terület közvetlen közelében található azon terület vagy területek, amelyen bekövetkező változások alapvetően és közvetlenül befolyásolhatják a helyi jelentőségű védett természeti terület állapotát.
d) Értékvizsgálat: Olyan vizsgálat, mely feltárja és meghatározza a ténylegesen meglévő, illetve a település szempontjából annak minősülő értéket, amely védelemre érdemes. A vizsgálatnak tartalmaznia kell a védelemre javasolt természeti emlék vagy természetvédelmi terület esztétikai, történeti, valamint műszaki, illetve természeti jellemzőit. A vizsgálatot a jegyző folytatja le természetvédelmi szakember bevonásával.
e) Helyi jelentőségű védett természeti terület veszélyeztetése: Minden olyan esemény, beavatkozás, amely a védett érték teljes vagy részleges megsemmisülését, állapotának romlását, karakterének előnytelen megváltoztatását, általános esztétikai értékcsökkenését eredményezheti.
f) Helyi jelentőségű védett természeti terület károsodása: Minden olyan esemény, beavatkozás, amely a védett érték teljes vagy részleges megsemmisülését, állapotának romlását, karakterének előnytelen megváltoztatását, általános esztétikai értékcsökkenését eredményezi.
g) Bizottság: A rendelet alkalmazása szempontjából a Képviselő-testületnek hatáskörrel rendelkező Bizottsága, amely a rendelet hatályba lépésekor a Pénzügyi Bizottság.
h) Természetvédelmi kezelés: A védelemre tervezett és a védettnek nyilvánított helyi jelentőségű védett természeti terület felmérését, nyilvántartását, dokumentálását, megóvását, őrzését, fenntartását, bemutatását, helyreállítását célzó valamennyi tevékenység.
4. § (1)5 Helyi védelem tárgyát képezi mindazon, magasabb szintű védelemben nem részesülő természeti emlék vagy természetvédelmi terület, amelyet az Önkormányzat Képviselő-testülete tájképi, környezeti, esztétikai vagy kultúrtörténeti értéke miatt védettnek minősített.
(2) A helyi területi védelem kiterjed e rendelet 1. mellékletében és a 2. mellékletben megjelölt ingatlanokon található
a) helyi jelentőségű természetvédelmi területeire, ezen belül:
aa) az értékes fasorokra, parkokra, parkrészletekre, tájképi értékekre,
ab) az összefüggő, több hektár kiterjedésű természetes, természetközeli élőhelyekre,
ac)6 a természetes társulásokkal rendelkező, helyi viszonylatban egyedülálló természeti emlékekre, amelyek zárványként maradtak fenn a beépített környezetben és védelmük más jogi eszközökkel nem megoldható,
ad)7 botanikai, geológiai gyűjtemények, gyűjteményes kertek, amelyek jelentős szerepet vállalnak a környezeti, természeti nevelésben egyedülálló természeti emlékek védelmében.
b) helyi jelentőségű természeti emlékekre (egyedi természeti értékek, képződmények és azok védelmét szolgáló terület), amelyek az egész település számára jelentőséggel bírnak.
(3)8 A helyi jelentőségű védett természeti emlékekről készült leírást a 3. melléklet tartalmazza.
(4)9 A rendelet 2. melléklete szerinti, Madocsa külterület 025/11 helyrajzi számú ingatlanon található, Szlavón tölgyes elnevezésű helyi jelentőségű természetvédelmi terület az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekkel érintett földrészletekről szóló 14/2010. (V. 11.) KvVM rendelet alapján Natura 2000 területnek minősül.
A természeti emlékek és a természetvédelmi területek helyi védelme10
3. A helyi területi védelem alá helyezés, illetve a védelem megszüntetésének általános rendje és feltételei, a védett értékek megjelölése
5. § A helyi jelentőségű természeti védelem alá helyezés és a védelem megszüntetése kizárólag a Tvt. szerinti védetté nyilvánítási eljárás lefolytatásával történhet.
6. § (1)11 A helyi jelentőségű védett természeti területet táblával vagy egyéb alkalmas módon meg kell jelölni. A jelzés elhelyezéséről a megrongálódott vagy hiányzó táblák, jelölés javításáról, pótlásáról az Önkormányzat gondoskodik.
(2)12 A helyi jelentőségű védett természeti terület mindenkori tulajdonosa/használója a jelzés elhelyezését és fenntartását tűrni köteles, a jelzés láthatóságát nem veszélyeztetheti.
4. A védett értékek megőrzésével, használatával kapcsolatos előírások, a helyi természetvédelemmel összefüggő önkormányzati feladatok végrehajtása
7. § (1)13 A helyi jelentőségű védett természeti területek kezeléséről az Önkormányzat minden évben a saját költségvetése – elsősorban a Környezetvédelmi Alap – terhére gondoskodik.
(2)14 A helyi jelentőségű védett természeti területek védelme érdekében az Önkormányzat az alábbiakat rendelheti el:
a) A helyi jelentőségű védett természeti területek esetében a jogszabályokban meghatározott előírások teljesítése érdekében a jegyző az érintetteket kötelezheti a veszélyeztetést okozó tevékenység azonnali beszüntetésére, károsodás esetén az eredeti állapot helyreállítására, különösen a károsodott természeti emlék vagy természetvédelmi terület, továbbá a védett természeti emlék vagy természetvédelmi terület helyreállítására vagy amennyiben ez nem lehetséges, az eredeti állapothoz közeli állapot helyreállítására, valamint a faj, élőhely, terület által nyújtott szolgáltatás helyreállítására vagy azzal egyenértékű szolgáltatás biztosítására.
b) A helyi jelentőségű természetvédelmi területen a jegyző korlátozhatja, felfüggesztheti vagy megtilthatja a védett természeti emléket vagy természetvédelmi területet károsító vagy közvetlenül veszélyeztető tevékenységet.
c) A védett területen lévő növényzet megóvása érdekében a hatályos jogszabályok keretei között – a helyi jelentőségi természeti emléket nem veszélyeztetve – elvégezhető annak vegyszeres védelme vagy egyéb szükséges kertészeti-szakmai beavatkozás természetvédelmi hatósági engedély beszerzése nélkül is.
d) A jogszabályokban meghatározott előírások, korlátozások megszegőivel szemben a jegyző természetvédelmi bírságot szab ki a természetvédelmi bírság kiszabásával kapcsolatos szabályokról szóló Korm. rendelet alapján.
e) A természetvédelmi bírság teljes összege az Önkormányzat Környezetvédelmi Alapjának bevételét képezi.
f) A természetvédelmi bírság nem mentesít a büntetőjogi, a szabálysértési, a kártérítési felelősség, valamint a tevékenység korlátozása, felfüggesztése, tiltása, továbbá a helyreállításra vonatkozó kötelezettség teljesítése alól.
(3) Védett fasorból fát kivágni nem lehet, csak biológiai tönkremenetel esetén. A pótlásról – külön engedéllyel – a hatóság által kijelölt helyen gondoskodni kell.
(4) A természetileg értékes fák, növénycsoportok kivágása, ritkítása csak a vonatkozó természetvédelmi kezelési terv rendelkezéseit betartva lehetséges.
8. § Az Önkormányzat természetvédelmi kezelési tervben foglalt tevékenységek végrehajtásába bevonhat a területen működő környezetvédelemmel foglalkozó civil szervezetet.
5. Záró rendelkezések
9. §15
10. § (1) Ez a rendelet – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – 2021. szeptember 1-jén lép hatályba.
(2) A 9. § 2021. szeptember 1-jén 16 órakor lép hatályba.
(3) Ez a rendelet 2021. augusztus 31. napján kihirdetésre került.
Az 1. § a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 2. § (1) bekezdése a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § (3) bekezdése a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. § a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 4. § (1) bekezdése a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 4. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. § (2) bekezdés a) pont ac) alpontja a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 4. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. § (2) bekezdés a) pont ad) alpontja a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 4. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. § (3) bekezdése a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 4. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. § (4) bekezdését a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 4. § (4) bekezdése iktatta be.
A II. Fejezet címe a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.
A 6. § (1) bekezdése a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 6. §-ával megállapított szöveg.
A 6. § (2) bekezdése a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 6. §-ával megállapított szöveg.
A 7. § (1) bekezdése a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 7. §-ával megállapított szöveg.
A 7. § (2) bekezdése a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 7. §-ával megállapított szöveg.
A 9. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
Az 1. melléklet a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 8. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. melléklet a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 8. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. melléklet a Madocsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 8. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.