Mátészalka Város Képviselő-testületének 22/2001(XII.22.) önkormányzati rendelete
a települési szilárd hulladék kezelésével kapcsolatos közszolgáltatásról
Hatályos: 2016. 04. 10- 2022. 10. 31Mátészalka Város Képviselő-testületének 22/2001(XII.22.) önkormányzati rendelete
a települési szilárd hulladék kezelésével kapcsolatos közszolgáltatásról1
Mátészalka Város Önkormányzata, a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. tv. 23. §-ában, valamint az önkormányzatokról szóló, többször módosított 1990. évi LXV. tv. 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja.
1. § (1) A rendelet területi hatálya Mátészalka város közigazgatási területére terjed ki.
(2) A rendelet személyi hatálya kiterjed mindazon személyekre – magánszemély, gazdálkodó szervezet, szövetkezet, gazdasági társaság, intézmény - egyéni vállalkozó, egyéb szervezet – továbbá jogi személyiséggel nem rendelkező személyi egyesülésekre, akik (amelyek) tulajdonában (kezelésében, használatában) ingatlan van.
(3)2 A rendelet tárgyi hatálya kiterjed a települési szilárd hulladék alábbi komponenseire:
2. §3 (1) A képviselő-testület Mátészalka városban a települési szilárd hulladék összegyűjtését, elszállítását, kezelését és ártalommentes elhelyezését az Észak-Alföldi Környezetgazdálkodási Kft-vel (4400 Nyíregyháza, Benczúr tér 7.) kötött szerződés alapján szervezett helyi közszolgáltatás útján biztosítja.
(2) Mátészalka Város közigazgatási területén a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi közszolgáltatás teljesítésére kizárólagosan jogosult közszolgáltató (továbbiakban: Közszolgáltató) az Észak-Alföldi Környezetgazdálkodási Kft. (4400 Nyíregyháza, Benczúr tér 7.)
(3) A közszolgáltatást végző szervezettel kötött szerződés időtartama 2013. január 1-től – 2022. december 31. napjáig.
3. § (1) Az ingatlan tulajdonosa, kezelője, használója – a továbbiakban igénybevevő – az ingatlanon keletkezett szilárd hulladék elhelyezéséről a rendeletben meghatározott módon a Észak-Alföldi Környezetgazdálkodási Kft. – továbbiakban közszolgáltató – által végzett helyi közszolgáltatás igénybevétele útján köteles gondoskodni.
(2) Az igénybevevő köteles a közszolgáltatás végrehajtásában e rendeletben meghatározott mértékben részt venni és a képviselő-testület által meghatározott mindenkori közszolgáltatási díjat a közszolgáltatónak megfizetni.
(3) A közszolgáltatásra vonatkozó szerződés a közszolgáltatás igénybevételével jön létre, valamint akkor is, ha a közszolgáltató a közszolgáltatás ellátására vonatkozó rendelkezésre állási készségét bizonyítja.
(4)4
4. § (1)5 A településen keletkező hulladékot csak az erre a célra kijelölt és működtetett hulladéklerakó telepen – Nagyecsed 0188/19 hrsz-ú hulladéklerakóban – hulladékudvarban, vagy a közszolgáltató által alkalmazott egyéb módon a vonatkozó üzemeltetési szabályok és előírások szigorú betartásával szabad elhelyezni.
(2) A lerakóhely szakszerű működtetéséről a közszolgáltató köteles gondoskodni.
5. § (1) A szervezett szolgáltatást igénybe vevők számára a szabványos és rendszeresített hulladékgyűjtő és tároló edények (típus - edényzet), valamint a konténer (továbbiakban együtt: tároló edény) használata kötelező.
(2) Az alkalmazott tároló edények térfogata a kertes családi házas övezetben a gyűjtés gyakoriságának és a hulladék mennyiségének megfelelő, de lakásonként legkevesebb 110 liter lehet.
(3) Telepszerű, többszintes lakóövezetben a tároló edény 1,1 m3-es (típus-edény), vagy 4 m3-es konténer lehet. 3,8 liter/nap/fő egységnek megfelelő számú tároló edényt kell biztosítani és kihelyezni.
(4) A tároló edényeket a szolgáltató biztosítja használati díj ellenében, de kihelyezéséről a szolgáltatást igénybe vevő gondoskodik. A tároló edény bérleti díját a melléklet tartalmazza. A szolgáltatás igénybevételével egyidejűleg – szolgáltató és szolgáltatást igénybe vevő között – a hulladékgyűjtő - tároló edényekre vonatkozó bérleti szerződés jön létre.
(5) Közszolgáltató köteles biztosítani, hogy a keresletnek megfelelő darab számú és minőségű tároló edény álljon a szolgáltatást igénybevevők rendelkezésére. (110 vagy 120 literes, illetve 110 literes és 4 m3-es)
6. § (1) A hulladékszállítás gyakorisága:
a) 6 kertes lakásoknál hetente egyszer.
b) telepszerű, többszintes lakóövezetben – és ahol a közszolgáltató 1,1 m3-es, vagy 4 m3-es tároló edényt helyezett el – hetente legalább 2 alkalommal.
Közszolgáltató és a szolgáltatást igénybevevők ettől gyakoribb elszállításban is megállapodhatnak.
(2) A szállítást és a tároló edények kihelyezését úgy kell megszervezni, hogy ünnep és munkaszüneti napokon sem gyűlhet össze annyi hulladék, ami a tároló edények kapacitását meghaladja.
7. § (1) Háztartási hulladékot nem szabad felhalmozni, azt a megadott szállítási napokon elszállítás céljából a közszolgáltató rendelkezésére kell bocsátani.
(2) A tulajdonos a gyűjtőtartályban a háztartásokban szokásosan keletkező hulladékot tömörítés nélkül úgy helyezheti el, hogy az a hulladék elszállítása során alkalmazott gépi ürítést ne akadályozza.
8. § (1) A tároló edényekben nem szabad olyan anyagot elhelyezni (forró hamu, maró-, mérgező anyag, állati hulla, folyékony vagy befagyott zsiradék, gyúlékony vagy robbanó anyag, kő- és épület törmelék, nagyobb terjedelmű, súlyú tárgy, stb.), amely veszélyezteti a szemétszállítással foglalkozó dolgozó egészségét, vagy megrongálhatja a gyűjtő járművet, illetve ártalmatlanítása során veszélyeztetheti a környezetét.
(2) Ha a közszolgáltató alkalmazottai megállapítják, hogy a tároló edényben az (1) bekezdésben megjelölt anyagot, tárgyat helyeztek el, a kiürítést jogosultak megtagadni. Az ürítés megtagadásáról a tulajdonost a közszolgáltató az ok feltüntetésével értesíti, majd amennyiben a tulajdonos a külön költséget megfizette, a hulladékot a hulladéklerakó helyre szállítja.
9. § (1) A tároló edények tisztítását, fertőtlenítését évente legalább két alkalommal el kell végezni (május, szeptember hónapokban).
(2) A tároló edények tisztításáról, fertőtlenítéséről az intenzív beépítettségű övezetben kihelyezett 1100 literes és ettől nagyobb edények esetében a közszolgáltató, egyéb esetben pedig az edény használója köteles gondoskodni.
10. § (1) A bérbe adott tároló edények karbantartását, felújítását és szükség szerinti kicserélését külön írásbeli szerződés alapján a szolgáltató végzi a hozzá beérkezett bejelentések alapján. Ez a szolgáltatás abban az esetben díjmentes, ha a cserét, vagy a javítást a szabványosított tartály rendeltetésszerű használata során bekövetkezett elhasználódás teszi szükségessé.
(2) A közszolgáltató köteles a szemétgyűjtő edényzet kiürítését kíméletesen, az elvárható gondossággal végezni.
(3) Az edényzetben okozott károkat térítésmentesen köteles javítani, amennyiben a meghibásodás a közszolgáltató szabályellenes munkavégzésének jogkövetkezménye. A közszolgáltatónak az ebből eredő karbantartási munkák, valamint a javítás időtartamára edényzetet kell biztosítania.
(4) Amennyiben a meghibásodás nem róható fel a közszolgáltatónak, a használhatatlanná vált tároló edények javítása, pótlása, illetve cseréje a használót terhelik.
11. § A rendelet hatálya alá tartozó hulladékot a közszolgáltató köteles rendszeresen elszállítani a kijelölt hulladéklerakó telepre, illetve annak ártalmatlanításáról más, a szakmai és környezetvédelmi szabályokat megtartó módon gondoskodni. A hulladék lerakó telep művelése a közszolgáltatást végző és az önkormányzat között létrejött megbízási szerződés alapján történik.
12. § (1) A közszolgáltató a háztartási hulladékot az ingatlan bejárta előtti járdán, vagy kapu közelében, közterületen veszi át.
(2) Azokon a területeken, ahol a tároló edényeket a közszolgáltatónak való átadás végett közterületre a forgalom akadályozása, illetve városképi okokból kihelyezni nem lehet, ott az edények kiszállításáról a tulajdonos (használó), vagy külön megállapodás alapján, díj ellenében a szolgáltató gondoskodik.
(3)9 A Közszolgáltató köteles a hulladékgyűjtő szigeteken elhelyezett gyűjtőedényekből a szelektíven gyűjtött települési szilárd hulladék begyűjtését és rendszeres elszállítását, továbbá a hulladékgyűjtő udvarról a hulladék rendszeres elszállítását elvégezni.
13. §10 A nagyobb méretű berendezési tárgy (lom) szervezett összegyűjtéséről és elszállításáról (lomtalanítás) évente 1 alkalommal a szolgáltató gondoskodik. (április első felében).
14. § Intenzív beépítettségű területeken kihelyezett 1,1 m3-es, vagy nagyobb tároló edényektől számított 3 m-es körzeten belül az ürítés közben kiszóródott hulladék összeszedése – az elszállítás időpontjában – a közszolgáltató kötelessége.
15. § (1)11 A közszolgáltatás végzéséért a közszolgáltatót díj illeti meg. A díjat az igénybevevők kötelesek megfizetni.
(2) Az igénybevevők az éves díjat
a) kertes családi házas övezetben a lakosok negyedévenként négy egyenlő részletben,
b) közületek, társasházak, intézmények, vállalkozók stb. havonta kötelesek megfizetni,
c) közszolgáltató és igénybe vevő az a.) és b.) pontban foglaltaktól eltérő gyakoriságú díjfizetésben is megállapodhatnak.
(3)12
(4)13
(5)14
(6)15
(7)16
16. § Amennyiben a közszolgáltatást igénybevevő viszonyaiban változás következik be, úgy a régi tulajdonos, (igénybevevő) köteles a változás tényét 15 napon belül írásban bejelenteni. A változás bejelentésével egyidejűleg az új igénybevevővel a közszolgáltatási szerződés létrejön. A bejelentés megtételéig a közszolgáltatási díjat a régi igénybevevő köteles megfizetni.
17. § (1) Az igénybevevő megtagadhatja a díj megfizetését abban az esetben, ha a szolgáltató közszolgáltatási kötelezettségének nem tett eleget.
(2) Nem tagadható meg a díj fizetése az első bekezdésben rögzített mulasztás esetén, ha a közszolgáltatót a közszolgáltatás nyújtásában az időjárás, vagy más elháríthatatlan ok akadályozta, és a közszolgáltató az akadály elhárulását követően a lehető legrövidebb időn belül pótolta a mulasztást.
18. § (1) Az egyéb szilárd hulladék összegyűjtéséről, megfelelő méretű gyűjtőedény beszerzéséről, vagy bérletéről és saját költségen történő elszállításáról a közszolgáltatóval kötött szerződés alapján az köteles gondoskodni, akinél a hulladék keletkezett. Ha nem állapítható meg, hogy az ingatlanon lévő hulladék honnan keletkezett, az elszállításról az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni.
(2) Az egyéb szilárd hulladékot a hulladék elszállításáig olyan helyen kell összegyűjteni és tárolni, ahol a környezetet nem szennyezi, a forgalmat nem akadályozza és nem rontja a városképet. A gazdálkodó szervezetek legalább heti kétszeri ürítései gyakorlatának megfelelő számú tároló edényt kötelesek beszerezni és azt a telephelyükön tárolni.
19. § (1) A nem lakás céljára szolgáló helyiségek tulajdonosai a lakóházak hulladéktároló edényeit nem használhatják, hanem külön tároló edényt kötelesek igénybe venni és a hulladék elszállítására szerződést kötni a közszolgáltatóval.
(2) Háztartási és egyéb szilárd hulladékot közterületeken (bel és külterületi utak mentén, erdőben, parkokban, stb.) elhelyezni nem szabad.
20. §19
21. §
Fogalom meghatározások
22. §
Hatálybalépés
1. melléklet
2. melléklet
a) egyedül élek*;
b) a 70. életévét betöltött házas-, élettársammal, gyermekemmel, illetve testvéremmel élek közös háztartásban*.
a) kérek* b) nem kérek*.
Az önkormányzati rendeletet a Mátészalka Város Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2022. (X. 26.) önkormányzati rendelete 32. §-a hatályon kívül helyezte 2022. november 1. napjával.
Módosította a 4/2006.(II.21.) rendelet, hatályba lépett 2006. március 1. napján.
A 2.§-t módosította a 24/2012. (XII.27.) önkormányzati rendelet. Hatályba lépett: 2013. január 1. napján.
A 3.§ (4) bekezdését hatályon kívül helyezte a 24/2012.(XII.27.) önkormányzati rendelet. Hatályba lépett 2013. január 1. napján.
A 4.§ (1) bekezdését módosította a 24/2012.(XII.27.) önkormányzati rendelet. Hatályba lépett 2013. január 1. napján.
Módosította a 22/2004. (V.28.) Ök. számú, a 41/2004. (XII.31.) Ök. számú rendelet, valamint a 24/2012.(XII.27) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2013. január 1. napjától.
Beiktatta a 4/2006.(II.21.) rendelet, hatályba lépett 2006. március 1. napján.
Beiktatta a 4/2006.(II.21.) rendelet, hatályba lépett 2006. március 1. napján.
A bekezdést beiktatta a 4/2006.(II.21.) rendelet. Hatályba lépett 2006. március 1. napján.
A 13.§-t módosította a 24/2012.(XII.27.) önkormányzati rendelet. Hatályba lépett 2013. január 1. napján.
A bekezdés utolsó mondatát hatályon kívül helyezte a 3/2003. (III.1.) Ök. számú rendelet. Hatályos 2003. március 1. napjától
A 15.§ (3) bekezdését hatályon kívül helyezte a 6/2013.(III.29.) önkormányzati rendelet. Hatályba lépett 2013. április 1. napján.
A 15.§ (4) bekezdését hatályon kívül helyezte a 6/2013.(III.29.) önkormányzati rendelet. Hatályba lépett 2013. április 1. napján.
A 15.§ (5) bekezdését hatályon kívül helyezte a 6/2013.(III.29.) önkormányzati rendelet. Hatályba lépett 2013. április 1. napján.
A 15.§ (6) bekezdését hatályon kívül helyezte a 6/2013.(III.29.) önkormányzati rendelet. Hatályba lépett 2013. április 1. napján.
A 15.§ (7) bekezdését hatályon kívül helyezte a 6/2013.(III.29.) önkormányzati rendelet. Hatályba lépett 2013. április 1. napján.
Beiktatta a 4/2006. (II.21.) rendelet. Hatályba lépett 2006. március 1. napján.
A 15/B.§-t módosította a 7/2016.(III.31.) önkormányzati rendelet. Hatályba lépett: 2016. április 10. napján.
Hatályon kívül helyezte a 11/2012.(V.29.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2012. május 31. napjától.
Beiktatta a 4/2006.(II.21.) rendelet, hatályba lépett 2006. március 1. napján.
Beiktatta a 4/2006.(II.21.) rendelet, hatályba lépett 2006. március 1. napján.
Beiktatta a 4/2006.(II.21.) rendelet, hatályba lépett 2006. március 1. napján.
Beiktatta a 4/2006.(II.21.) rendelet, hatályba lépett 2006. március 1. napján.
A 22.§-t a (3) bekezdéssel kiegészítette a 16/2009.(XI.2.) rendelet. Hatályba lépett 2009. november 2. napján.
A mellékletet hatályon kívül helyezte a 3/2003. (III.1.) Ök. számú rendelet. Hatályos 2003. március 1. napjától.
A rendelet 2. mellékletét beiktatta a 7/2016.(III.31.) önkormányzati rendelet, hatályba lépett 2016. április 10. napján.