Mohács Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2005 (XI.2.) önkormányzati rendelete

az iparosított technológiával épült lakóépületek energiatakarékos felújításának támogatásáról

Hatályos: 2008. 09. 29- 2023. 06. 30

Mohácsi Önkormányzat Képviselő-testületének 32/2005 (XI.2.) önkormányzati rendelete

az iparosított technológiával épült lakóépületek energiatakarékos felújításának támogatásáról

2008.09.29.

Mohács Város Önkormányzata a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. §. (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az iparosított technológiával épült lakóépületek energiatakarékos felújításának támogatásáról a következő rendeletet alkotja:

I. Fejezet

A rendelet célja, hatálya

1. § Jelen rendelet célja, hogy Mohács Város Önkormányzata – a rendelkezésére álló anyagi forrásai figyelembevételével – a társasházak részére, a közös tulajdonú részek felújításához pénzintézettől igényelhető állami kamattámogatású hitelhez jutást elősegítendő, - a hitelhez kapcsolódóan - biztosítékként történő óvadéki betételhelyezés formájában, a lakáscélú állami támogatásokról szóló 12/2001.(I.31.)Korm. rendelet alapján, a felújítás költségeinek pályázat útján elnyerhető 1/3-os állami támogatásának elnyerését célozó, a költségek 1/3-át biztosító önkormányzati támogatás biztosítása formájában támogatást nyújtson a társasházak felújításához, korszerűsítéséhez és ezáltal hozzájáruljon az épületállomány állagának javításához.

2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Mohács Város közigazgatási területén lévő iparosított technológiával épült társasházak lakóközösségeire (továbbiakban együtt: lakóközösség), ahol a lakóépület legalább 10 lakást tartalmaz.

(2) A rendelet alkalmazásában iparosított technológiával épült lakóépületeknek minősülnek a panel, a blokk, az alagútzsalu az öntöttfalas, a vasbetonvázas és egyéb iparosított technológia felhasználásával készült épületek.

II. Fejezet

Általános rendelkezések

2/A. § (1)1 Mohács Város Önkormányzata költségvetésében pályázat útján elnyerhető támogatási alapot különít el az iparosított technológiával épült lakóépületek energiatakarékosságot eredményező felújítására, illetve ezen lakóépületek gépészeti rendszereinek, berendezéseinek felújítására, korszerűsítésére, ezen belül a lakóépületek közös tulajdonában álló szerkezeti rendszerek és műszaki berendezések felújítására, cseréjére és korszerűsítésére.

(2) Az önkormányzati támogatási alap kedvező elbírálás esetén kiegészül a központi pályázatban elnyert állami támogatás mértékével.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott, elkülönített keretösszeg felosztása az önkormányzat által kiírt nyilvános pályázatban meghatározottak szerint történik.

4. § (1) Az önkormányzat a 3. §. (1) bekezdésben meghatározott és elkülönített, továbbá a központi támogatással kiegészített összeget pályázattól függően

a) a lakóépületek felújításának bekerülési költségeihez vissza nem térítendő támogatásként – egyszeri megítélt összegként – nyújtja, illetve

b) a társasház által pénzintézettől igényelt állami kamattámogatású hitelhez jutást elősegítő biztosítékul szolgáló óvadéki betételhelyezés formájában támogatást nyújt a lakóközösség részére e rendeletben szabályozott feltételek szerint.

(2) Az önkormányzat az energiatakarékos felújítást támogató program általános feltételeit és lebonyolítási rendjét e rendelet 5-13 §-aiban határozza meg.

III. Fejezet

A pályázaton résztvevők, illetve a megpályázható munkák köre

5. § A felújítási támogatásra azok a Mohács város közigazgatási területén lévő lakóépületek lakóközösségei jogosultak, akik e rendeletben meghatározott feltételeknek megfelelnek, és vállalják a felújítási költségek minimálisan a 7. § (1) c) pontjában megjelölt mértékű saját erőből történő finanszírozását.

6. §2 (1) Az iparosított technológiával épített lakóépületek energiatakarékos felújítására támogatás a következő munkálatokra igényelhető:

A) Nyílászárók energia-megtakarítást eredményező felújítása vagy cseréje:

1. Az épület külső nyílászáróinak energia-megtakarítást eredményező felújítása vagy cseréje a lakások legalább 90 %-ában, a nyílászáró cseréhez kapcsolódóan, amennyiben a nyílászáró szerkezeti részét képezi a szakipari fal, annak cseréjével együtt. Ezzel egyidejűleg a cserélendő, felújítandó nyílászárók esetében a külső árnyékoló szerkezetek elhelyezése is támogatható, de egy adott homlokzati oldalon valamennyi érintett nyílászáróra fel kell szerelni.

2. A lépcsőházak és az egyéb közös fűtött helyiségek (pl. közös tárolók, stb.) külső nyílászáróinak energiatakarékos felújítása vagy cseréje 100%-ban. A lépcsőházi nyílászárók felújítása vagy cseréje esetén a lépcsőházak hő- és füstelvezetésének korszerűsítését is el kell végezni.

A fenti A) 2. pontban leírt munkálatokra csak abban az esetben lehet pályázni, ha az A) 1. pontban leírt munkákat a pályázó már korábban elvégezte, vagy a jelen pályázatban végzi el, vagy a lakások nyílászárói a pályázat benyújtásakor már kielégítik az érvényben lévő hőtechnikai előírásokat.

3B) Homlokzatok és födémek hőszigetelése:

1. Az épület valamennyi homlokzatának hőszigetelése.

2. Homlokzati (egy vagy mindkét) végfalak hőszigetelése.

3. Az utolsó fűtött lakószint feletti födém teljes felületének (fölső síkjának) hő- és vízszigetelése, ha az épület lapos tetős szerkezetű, vagy hőszigetelése és magastető kialakítása, amennyiben a tervezett magastető nem beépíthető kialakítású, vagy az utolsó fűtött lakószint feletti födém teljes felületének (fölső síkjának) hőszigetelése beépítetlen magastető, illetve tetőfelépítmény esetében.

4. Az első fűtött lakószint alatti födém hőszigetelése, amennyiben az első fűtött lakószint alatti födém fűtetlen helyiséggel (például pince, garázs stb.) érintkezik.

A fenti A) és B) pontokban leírt munkálatokra csak abban az esetben lehet pályázni, ha a C) 2. a. pontban leírt épületszintű fűtésszabályozás és mérés már megoldott, vagy a pályázat keretében ezt el fogják végezni, valamint a homlokzat kialakítását, illetve színdinamikáját a főépítész jóváhagyta.

C) Épületgépészeti rendszerek korszerűsítése, (energia-megtakarítást eredményező) felújítása:

1. Új szellőzőrendszer kialakítása, vagy a meglévő szellőző rendszerek légtechnikai és tűzbiztonsági előírásokat egyaránt érvényre juttató felújítása, korszerűsítése a szükséges légcsere biztosítása érdekében. Ehhez kapcsolódóan, az aknák falainak megfelelővé tételét, lezárását, aknák szintenkénti szakaszolását, tűzgátló csappantyúk beépítését, valamint amennyiben műszakilag megoldható, a szellőzőcsatorna tisztítását is kötelezően el kell végezni.

2. Meglévő fűtési rendszerek felújítása, korszerűsítése, átalakítása:

a. Az épület (vagy a pályázat tárgyát képező épületrész) hőfogyasztásának szabályozására és mérésére alkalmas eszközök beszerelése.

b. A lakások hőleadóinak egyedi szabályozásához szükséges berendezések (termosztatikus szelepek) beszerelése.

c. A lakások egyedi hőfogyasztásának mérésére, vagy az épület hőfogyasztásának lakásonkénti költségmegosztására alkalmas mérőeszközök (hőmennyiségmérők és/vagy költségmegosztók) beszerelése.

d. Az épület közös tulajdonát képező fűtési rendszer átalakítása ezen belül:

strangszabályozó szelepek beépítése, vagy cseréje;

az egycsöves fűtési rendszer átalakítása a hőleadók elé beépített átkötő szakaszokkal, vagy az egycsöves fűtési rendszer helyett új, kétcsöves fűtési rendszer kialakítása.

e. Kazánok, hőközpontok energiatakarékos berendezésekre történő cseréje, valamint szükség szerint a fűtési vezeték felújítása, cseréje.

f. Hőleadók energiatakarékos berendezésekre történő cseréje, valamint szükség szerint a fűtési vezeték felújítása, cseréje.

A fenti C. 2. a-f. pontjaihoz kapcsolódóan kötelezően el kell végezni az építéssel, felújítással, átalakítással érintett, aknában elhelyezett gépészeti vezetékek aknafalainak megfelelővé tételét, lezárását, aknák szintenkénti szakaszolását, tűzgátló csappantyúk beépítését.

3. Hálózati melegvíz-ellátási berendezések és rendszerek korszerűsítése, energiatakarékos berendezésekre történő cseréje, ezzel egyidejűleg kötelezően elvégzendő az aknában elhelyezett gépészeti vezetékek aknafalainak megfelelővé tétele, lezárása, aknák szintenkénti szakaszolása.

4. A használati melegvíz fogyasztásának lakásonkénti egyedi mérését lehetővé tevő mérőórák felszerelése.

5. Épületek közös részein elhelyezett, illetve azokon áthaladó villamos kapcsoló-biztosító-, főelosztó berendezés korszerű berendezésekre történő cseréje, valamint a lakások mérőórájáig kiépített elosztóhálózat és világítási hálózat teljes felülvizsgálata, felújítása az érvényben lévő szabvány (MSZ EN 2364) követelményei szerint.

6. Az épület valamennyi felvonójának korszerűsítése, illetve szükség esetén cseréje, csere esetén biztonsági felvonó beépítése.

Nem támogatható a fenti C. 2., 3., 4. pontokban leírt, a távfűtőművek tulajdonában lévő berendezések korszerűsítése, cseréje.

D) A megújuló energiafelhasználás növelése, a hagyományos energiahordozók megújuló energiaforrásokkal való helyettesítésére irányuló beruházások az energiatermelésre, a tárolásra, az energia szállítására és a hálózatba való esetleges visszatáplálásra:

1. Napkollektorok (melegvíz termelésre) telepítése.

2. Napelemek (áramtermelésre) telepítése.

3. Kapcsolt hő- és áramtermelés (földgáz, biogáz) berendezéseinek telepítése.

4. Biomassza (palett/faháncs kazánok, fagázosítással működő rendszerek, stb., különösen napkollektorral párosítva) berendezéseinek telepítése.

5. Hőszivattyú telepítése.

6. Geotermikus rendszerek telepítése.

7. Épületbe integrált mikro szélerőmű (áramtermelésre) telepítése.

8. Egyéb speciális megújuló energiaforrások és tárolóik (egyedi elbírálás) telepítése.

A fenti (1) bekezdés A-D. pontok alatt felsorolt, arab számmal jelölt alpontokban megjelölt munkálatok bármelyikére – egy pályázatban többre is – lehet pályázni. Ez alól kivételt képeznek az (1) bekezdés C. 2., a. b. c. és d. pontok alatt felsorolt munkák a távhővel ellátott épületekre vonatkozóan, melyekre önállóan nem, csak más pályázati munkákhoz kapcsolódóan lehet pályázni.

(2) A támogatás tárgya csak teljes épület, vagy dilatációval határolt épületrész lehet.

(3) Nem igényelhető támogatás a pályázat benyújtása előtt már megkezdett beruházásokhoz.

IV. Fejezet

Pályázattal elnyerhető támogatásokI. A beruházás költségeinek 1/3-át biztosító állami támogatás elnyerésének támogatása

7. § (1) A támogatás forrása és mértéke:

a) Az e rendelet 2. §-ában foglaltak szerint elkülönített önkormányzati költségvetési előirányzat kiegészül a programot támogató – pályázható – központi költségvetés által biztosított keretösszeggel. 4E keretösszegre a lakóközösség jogosult pályázni konkrét, jóváhagyott lakóépület-felújítási program keretében.

b) Az állami támogatás mértéke a beruházási értéknek legfeljebb 1/3-a lehet.

c)5 A költségmegosztás az épület egészének felújítási költségei vonatkozásában a következő:

központi költségvetés: legfeljebb a bekerülési költség 1/3-a, de lakásonként legfeljebb 500.000 Ft,

Önkormányzat: legfeljebb a bekerülési költség 1/3-a, de lakásonként legfeljebb 500.000 Ft,

Tulajdonos közösség: legalább a bekerülési költség 1/3-a.

d)6 Amennyiben az önkormányzat nem tudja támogatni a pályázatot, a pályázó kedvezményezettnek kell vállalnia a bekerülési költség legalább 2/3-ának biztosítását saját erőként.

(2)7 A tulajdonos lakóközösségek saját erejeként saját pénzeszköz; a projekt finanszírozására felvenni tervezett, vagy felvett bankhitel; ESCO típusú vállalkozói szerződés által biztosított fedezet vehető figyelembe.

(3) A tulajdonostárs az adott épület esetében átvállalhatja részben, vagy egészben a másik tulajdonostársat terhelő saját részt.

(4) Nem pályázható, illetőleg támogatásból nem fedezhető a lakáson kívül, ugyanazon épületben létrehozott nem lakás célú ingatlanok felújítása, korszerűsítése – pl: földszinten kialakított üzlethelyiség, iroda, stb. – de egyéb forrásból a támogatásra nem jogosult munkálatok a támogatásban részesülőkkel egy időben elvégezhetők.

(5) A tulajdonostársak (társasház) az Önkormányzatot terhelő saját részt részben, vagy egészben átvállalhatják.

II. Állami kamattámogatásos hitel felvételéhez kapcsolódó biztosítékként szolgáló óvadéki betét igénybevétele

8. § (1) A támogatás forrása és mértéke:

a) Az Önkormányzat a Társasházak felújítását - a társasházak által a közös tulajdonú részek felújításához pénzintézettől igényelhető állami kamattámogatású hitelhez kapcsolódó - pénzintézet által biztosítékként elfogadott óvadéki betéttel támogatja.

b) Az Önkormányzat a társasházak felújításának támogatása érdekében – hosszú távon önfinanszírozóvá váló - Alapot (a továbbiakban: Alap) hoz létre.

Az Alap bevételei:

1. Az Önkormányzat éves költségvetési rendeletében az Alapra elkülönített költségvetési forrás,

2. A lejáró és a pénzintézetnek visszafizetett hitelekhez kapcsolódóan elhelyezett óvadéki betétek pénzintézet által visszafizetett tőke és kamatösszege,

3. Az Alap céljára felajánlott egyéb hozzájárulások.

(2) Az Önkormányzat a társasházak részére a jelen rendelet szerinti támogatást az Alapból, az Alap rendelkezésére álló pénzeszközök terhére nyújtja.

(3) Az Önkormányzat által nyújtott támogatás mértéke a pénzintézettől igényelt hitelösszeg maximum 20 %-a lehet

(4) Az egy társasház részére nyújtott támogatás összege nem haladhatja meg az adott évben a támogatásnyújtás céljára az Alap rendelkezésére álló pénzösszeg 20 %-át.

(5) A támogatás időtartama (futamideje) legfeljebb 10 év lehet.

(6) Az általa vállalt időtartamot – az (5) bekezdés figyelembe vételével – a társasház maga határozza meg.

(7) Az óvadéki betét után a pénzintézet által fizetett kamat az Önkormányzatot illeti meg.

V. Fejezet

A felújítási program eljárási rendje

9. § (1) A programban való részvétel feltételei:

a)8 A pályázattal érintett munka tartalma feleljen meg az e rendeletben, valamint Az iparosított technológiával épült lakóépületek energia-megtakarítást eredményező korszerűsítésének, felújításának támogatásáról szóló, LFP-2008-LA-2 számú pályázati felhívásban foglalt feltételeknek és előírásoknak.

b) A felújítással érintett lakóközösség írásbeli hozzájárulása.

c) A lakóközösség rendelkezik a tervezett felújítási munka összes költségének 1/3 részével, illetőleg a lakóközösség igazolja, hogy valamely pénzintézethez hitelfelvételi kérelmet nyújtott be, és a hitelfelvételi kérelmet bírálatra befogadták. Az alapító okiratban vagy alapszabályban rögzítettek szerint jóváhagyták a hitel valamilyen formában történő felvételét.

d)9 Meglévő hő-diagnosztikai vizsgálati eredmény.

(2)10 A pályázathoz mellékelni kell (a lakóközösség készítteti el):

a) A felújítás, korszerűsítés tételes költségvetése, mely a munkák vonatkozásában igazodik a pályázathoz

b) Energia-megtakarítást célzó felújítási koncepcióterv, ezen belül a tervezett energia-megtakarításra vonatkozó részletes energetikai számítások, valamint a hőfogyasztás szolgáltatójának igazolása a mért értékről

c) A pályázattal érintett épület vagy épületrész felmérési tervrajzai vagy eredeti tervei (eltérő szintek alaprajzai, homlokzatok felmérési rajzai) a dilatáció helyének megjelölésével, ha a felújítás nem építési engedélyköteles. Homlokzati felmérési rajzok helyett gépészeti felújításnál eredeti (régi) gépészeti tervek, metszetek és eltérő szintek gépészeti rajzai is elfogadhatók

d) A pályázattal érintett épület vagy épületrész építési engedélyezési tervdokumentációja, ha a felújítás építési engedélyköteles

e) A jogerős építési engedély hiteles másolata, vagy a benyújtásról szóló igazolás, ha a felújítás építési engedélyköteles, ellenkező esetben a területileg illetékes önkormányzat nyilatkozata arról, hogy a pályázat szerinti felújítás nem építési engedélyköteles

f) az épület állékonyságára vonatkozó statikai szakvélemény, mely a pályázat benyújtásától számított 2 évnél nem régebbi

g) Homlokzat hőszigetelése esetén, a területileg illetékes önkormányzat nyilatkozata arról, hogy a színdinamikai terv engedélyköteles-e. Amennyiben engedélyköteles, a jogerős engedélyezési terv és az engedélyezési határozat benyújtása a Támogatási szerződés megkötésének egyik feltétele

h) Nyílászáró energia-megtakarítást eredményező felújítása vagy cseréje esetén a tervezőnek nyilatkoznia kell, hogy a beavatkozás után a lakások légcseréje megfelelő lesz. Amennyiben gáztüzelő berendezés van a lakásban, akkor a területileg illetékes gázszolgáltató engedélye is szükséges arra vonatkozóan, hogy az adott gázüzemű berendezés a megváltozott feltételek mellett is üzembiztos.

i) A területileg illetékes önkormányzati tűzoltóság véleménye, amennyiben a Pályázati útmutató III. fejezetében foglalt előírásai szerint ennek beszerzése szükséges

j) A pályázattal érintett épület építési engedélyének másolata, vagy ha az nem fellelhető, úgy a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező I. fokú építésügyi hatóság nyilatkozata arról, hogy a pályázat szerinti épület építési engedélye 1992. július 01. előtti

k) A pályázattal érintett épület 30 napnál nem régebbi tulajdoni törzslapja (kétlépcsős pályázat esetén az önkormányzathoz beadott pályázat benyújtásának időpontjában, melyet igazolni szükséges).

l) Az illetékes földhivatal által kiadott térképmásolat

m) Tervezett kedvezményezetti hitelfelvétel esetén a hitelintézet szándéknyilatkozata a hitelnyújtásról, mely összegszerűen is megjelöli a hitel összegét

n) A pályázó és más szervezetek együttműködése esetén az együttműködés tartalmát szabályozó megállapodás, előszerződés, vagy szándéknyilatkozat, amennyiben a pályázó önerejét részben vagy egészben az együttműködő cég biztosítja (pl. ESCO cég)

o) Homlokzatszigetelés esetében a területileg illetékes Nemzeti Park Igazgatóság által kiadott nyilatkozat arról, hogy a felújítandó épületben élnek-e védett állatok

p) A pályázati díj befizetését igazoló csekk, vagy banki igazolás hiteles másolata.

(3)-(4) 11

(5)12 A pályázatok benyújtási határideje 2008 évben: 2008. szeptember 30. A benyújtott pályázatok formai hiánypótlására, a hiánypótlásra felszólító értesítést követő 5 naptári napon belül kerülhet sor. Az Önkormányzat számára a pályázat beérkezésétől számítva legfeljebb 45 naptári nap áll rendelkezésre, hogy hiánypótlást kérjen.

(6) A lakóközösség csak egy épület felújításának támogatására nyújthat be pályázatot. A lakóközösség a benyújtott pályázatát utólag nem módosíthatja. Ha a pályázó a benyújtást követően módosítani kívánja a pályázatát, azt írásban vissza kell vonni és a módosított pályázatot új pályázatként kell benyújtani.

(7) A benyújtott pályázat elbírálásáról legkésőbb a döntést követő 5 napon belül írásban tájékoztatást kap a lakóközösség azzal a kitétellel, hogy csak a központi pályázat kedvező elbírálása esetén részesülhet támogatásban.

(8)13 A pályázatok elbírálása és a lakóépület-felújítási program jóváhagyását követően a lakóközösség pályázatot nyújt be az önkormányzati és területfejlesztési miniszter által meghirdetett Lakóépületek és Környezetük felújításának támogatása programjára állami támogatás elnyerésére.

(9) 14

(10)15 Az önkormányzat az állami támogatást elnyerése esetén, annak feltételrendszere és a folyósítás ütemezése ismeretében megállapodást köt a nyertes lakóközösségekkel. E szerződés tartalmazza az épület energiatakarékos felújításának támogatására vonatkozó – állami és önkormányzati – feltételrendszert és a felújítási munkák ütemezését.

(11)16 A lakóépület energiatakarékos felújítását a lakóközösség bonyolítja a jogszabályi előírások (pl.: közbeszerzései törvény, a lakáscélú támogatásokról szóló 12/2001.(I.31.) Kormányrendelet, stb.) figyelembe vételével.

(12)17 A pályázó a támogatott program lebonyolításáért felelős, felsőfokú építőipari végzettséggel rendelkező szakértőt köteles kijelölni. A szakértő feladatai különösen: a beruházás saját hatáskörben történő, folyamatosan ellenőrzése (így különösen a tervezés, előkészítés, lebonyolítás, a megvalósulás műszaki és minőségi követelményeinek betartása, illetve az egyéb hatósági engedélyek beszerzése); ellátja a támogatással kapcsolatos ügyintézést, kapcsolatot tart – a minisztérium részéről a pályázatkezelés operatív feladatellátásával megbízott – Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Kht.-val (továbbiakban: ÉMI Kht.).

VI. Fejezet

A pályázatok elbírálásának szempontjai és a támogatás folyósítása

10. § (1) Az iparosított technológiával épült lakóépületek energiatakarékos felújításának programjában előnyt élvez az a pályázat:

a) melyben magasabb a megajánlott önrész, a saját erő mértéke,

b) amely egyszerre nagyobb lakásszámú lakóépület felújítására vonatkozik,

c) amelynek az éves megtakarítás/összes beruházási költség hányadosa az adott feladatra vetítve a legnagyobb, ennek objektív meghatározhatósága érdekében az önkormányzat (Mohácshő Kft.) elvégzi a felújítandó társasházak hőtechnikai vizsgálatát (hőkamerás termovíziós felvétel, azaz hőfénykép készül) és ez alapján értékeli az épületeket,

d) amely a felújítás során korszerűbb technikai megoldásokat alkalmaz,

e) amely közel azonos technikai paraméterek esetén alacsonyabb fajlagos költséget tartalmaz,

f)18 f)

(2) Ezen túl további feltételek:

a) A benyújtott pályázat alaki és tartalmi megfelelősége (az adatlap teljes körű kitöltése).

b) A benyújtott költségvetés és tervek megalapozottsága.

(3) A helyi pályáztatást Mohács Város Polgármesteri Hivatala bonyolítja le.

(4) A lakóközösségek által benyújtott pályázatokat a Gazdasági és Településfejlesztési Bizottság előzetes véleményezése alapján Mohács Város Önkormányzata bírálja el.

11. § (1) A támogatás folyósítása:

a) Az önkormányzat a 7-8. §-ban meghatározott önkormányzati támogatást – a költségvetés elfogadását követően átutalja az önkormányzat saját részeként, illetőleg óvadéki betétként – az erre a célra nyitott számlájára. 19Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium által kijelölt pályázatkezelővel megkötött támogatási szerződés alapján folyósított központi támogatás a lakóközösségnek erre a célra nyitott számlájára folyik be a támogatási szerződésben meghatározott ütemezés szerint.

b) A központi pályázat kedvező elbírálása esetén a nyertes pályázóval a pályázatkezelő támogatási szerződést köt. 20A lakóközösségnek a támogatási szerződést a pályázatkezelő által előirt határidőn belül kell megkötnie. Ellenkező esetben a támogatást elveszíti.

c) A támogatás folyósítása a támogatási szerződésben meghatározott forrás összetétel szerinti pénzügyi és időbeli ütemezésben, a készültségi fokkal arányosan és utólagosan, a benyújtott számlák és teljesítést igazoló dokumentumok, illetőleg ezek ellenőrzése alapján történik.

d)21 d)

e) Az elnyert támogatás csak a megállapodás aláírását követően elvégzett munkák finanszírozására használható fel.

VII. Fejezet

A felújítási program alapján történő elszámolás és ellenőrzés rendje

12. § (1) A lakóközösség képviselője a támogatott munkák kivitelezésekor köteles az önkormányzat megbízottjaival (a Polgármesteri Hivatal illetékes szervezeti egységei) együttműködni, részükre a szükséges felvilágosítást megadni, a helyszín megtekintését folyamatosan biztosítani.

(2) A lakóépület-felújítási munkák (részmunkák) határidőre történő befejezése után a műszaki átadás-átvételi eljárást követően a kivitelezést végző vállalkozó igazolt (rész) végszámlája alapján kerülhet sor a beruházási munkák elszámolásárára. Az elvégzett munkákat minden esetben a Polgármesteri Hivatal illetékes szervezeti egységei, illetve megbízottai ellenőrzik, s felülvizsgálják az elkészített felméréseket, valamint számlákat. A kivitelezést végző vállalkozó végszámláját a lakóközösség képviselőjével is igazoltatni kell.

(3)22 A támogatást elnyert lakóközösség képviselője köteles az önkormányzat számára biztosítani:

a) a kivitelezés folyamatának mindenkori ellenőrzését,

b) minden olyan okiratba történő betekintést, mely a támogatási szerződés teljesítését érintheti.

(4) Az elnyert támogatás feltételeit a megállapodásban kell meghatározni.

(5) Az iparosított technológiával épült lakóépületek felújításának támogatására vonatkozó keretösszeg az önkormányzat éves költségvetésében kerül meghatározásra. Amennyiben a beadási határidő előtt a támogatás éves központi vagy önkormányzati kerete kimerül, vagy az önkormányzat az érintett évben a felújítás támogatására nem tud fedezetet biztosítani, a támogatási eljárást leállítja, és a helyi médián keresztül erről felhívást tesz közzé. Az önkormányzat költségvetésében meghatározott támogatási előirányzat felhasználásáról a polgármester az éves költségvetési beszámoló keretében tájékoztatja az önkormányzatot.

(6)23 A támogatást a felek által aláírt megállapodás keltezésétől számított három évig lehet igénybe venni Az ez idő alatt fel nem használt támogatási keret maradványát a pályázó elveszti. A tárgyévben szerződéssel lekötött támogatás folyósítása a következő évre azonban átvihető.

(7) A központi támogatás felhasználását – a vállalt kötelezettségek betartását: megvalósítás, támogatás felhasználása stb. – az előirányzatot kezelő szerv megbízottja bármely időpontban jogosult ellenőrizni.

VIII. Fejezet

Pályázat tartalma, benyújtásának határideje, helye

13. § (1) A pályázathoz az alábbi mellékleteket kell csatolni:

a) Összefoglaló adatlap (1. számú melléklet)Az önkormányzat készíti el (tölti ki) a lakóközösség közreműködésével, adatszolgáltatása alapján.

b) Részletes állapotfelmérő adatlap (2. számú melléklet) A lakóközösség készítteti el.

c) 9. § (2) bekezdésében felsorolt dokumentumok

(2) A pályázatot 4 példányban a Polgármesteri Hivatalhoz lehet a pályázati hirdetményben előírt határidőn belül benyújtani.

Záró rendelkezések

14. § E rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

1. melléklet a 32/2005. (XI. 2.) önkormányzati rendelethez24

I. Összefoglaló adatlap

A kitöltött adatlapot nyomtatás után kék színű tintával, cégszerűen kell aláírni, és olvashatóan fel kell tüntetni az aláíró nevét és beosztását. Kizárólag a sárga színnel megjelölt mezők kitöltse engedélyezett. Az adatlap hiányos kitöltése, aláírásának fentiek szerinti elmulasztása a pályázat formai meg nem felelését eredményezi. Az eredeti formanyomtatvány hitelesítéséül annak minden oldalát a pályázó képviseletére jogosult személy lássa el aláírásával az oldal alján! A mellékletet CD-én, elektronikus formában is be kell nyújtani.

Általános adatok

1. A pályázat tárgya (a pályázat megvalósítási helye, természetbeni címe)1

helyrajzi szám2

Irányítószám

Település

cím (út, utca, tér stb...)

Házszám

2. Pályázó teljes neve

A pályázó székhelye

Irányítószám

Település

cím (út, utca, tér stb...)

Házszám

Megye

3. A pályázó azonosító adatai

Adószám

KSH szám

társadalombiztosítási törzsszám

önkormányzati törzsszám

elszámolási számlájának száma

elszámolási számláját vezető hitelintézet neve

4. A pályázó képviseletre jogosult személy

Neve

Beosztása

Telefonszáma

telefax száma

e-mail cím

5. A pályázat összeállításáért és lebonyolításáért felelős, felsőfokú építőipari végzettséggel rendelkező szakértő-kapcsolattartó adatai

Neve

Végzettsége

Lakcíme

Irányítószám

Település

cím (út, utca, tér stb)

Házszám

Telefonszáma

telefax száma

e-mail cím

A pályázattal érintett fejlesztési program összefoglaló adatai

6. A pályázat műszaki tartalma (Jelölje nagy X-szel!) Lásd: Pályázati útmutató III. Támogatható tevékenységek köre

1

Nyílászárók energiatakarékos felújítása, vagy cseréje

2

Homlokzatok és födémek hőszigetelése

3

Épületgépészeti rendszerek korszerűsítése, felújítása

4

A megújuló energiafelhasználás növelése

7. A tervezett program teljes felújítási költségének pénzügyi adatai a pályázathoz csatolt önkormányzati és lakóközösségi határozattal összhangban (ha megegyezik a támogatás szempontjából elismerhető bekerülési költséggel, akkor csak a 8. pontot kell kitölteni)

teljes felújítási költség3

önkormányzati támogatás

önkormányzati támogatás aránya

pályázó saját ereje

0 Ft

ebből

saját készpénz

tervezett hitelfelvétel

ESCO szerződés által biztosított fedezet

pályázó saját erejének aránya

pályázott állami támogatás

az állami támogatás aránya4

8. A tervezett program támogatás szempontjából elismerhető bekerülési költségének pénzügyi adatai (A pályázathoz csatolt önkormányzati és lakóközösségi határozattal összhangban.)

a támogatás szempontjából elismerhető bekerülési költség5:

önkormányzati támogatás

önkormányzati támogatás aránya 1/3 vagy

önkormányzati támogatás aránya %

pályázó saját ereje

0 Ft

ebből

saját készpénz

tervezett hitelfelvétel

ESCO szerződés által biztosított fedezet

pályázó saját erejének aránya 1/3 vagy

pályázó saját erejének aránya %

pályázott állami támogatás

az állami támogatás aránya6: 1/3 vagy

0

az állami támogatás aránya6: %

az állami támogatás egy lakásra jutó értéke7

0 Ft

a pályázat szerinti programmal érintett lakások száma8

9. Az épület felújításának, korszerűsítésének tervezett kezdete és befejezése

kezdési időpont

befejezési időpont

10. A pályázó nyilatkozatai és kötelezettségvállalásai

a,

nyilatkozom, hogy a pályázat tárgyát képező épületre vonatkozó korszerűsítési és felújítási munkálatokra korábban a pályázó

Jelölje nagy X-szel!

1. még nem nyert támogatást

2. már nyert állami támogatást

Ha nyert támogatást akkor részletezve:

Támogatott Tevékenységek köre (Lásd: Pályázati útmutató III.)

Elnyert támogatási összeg:

b,

nyilatkozom, hogy a pályázat tárgyának megvalósításához más költségvetési előirányzatból nem igényeltem, illetve nem nyertem el támogatást (ideértve a területfejlesztési tanácsok rendelkezési jogkörében kezelt támogatásokat is).

c,

kijelentem, hogy a pályázatban foglalt adatok, információk és dokumentumok teljes körűek, valódiak és hitelesek,

d,

kijelentem, hogy a pályázat szerinti beruházás, a pályázat - minisztériumhoz történt - benyújtását megelőzően nem kezdődött meg,

e,

büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a pályázónak a mai napon az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 87. (2) a) pontja szerint, a székhely, valamint a pályázat megvalósítási helye szerinti önkormányzati adóhatósággal, illetékhivatallal (a továbbiakban együtt: adóhatóság), szemben az azok hatáskörébe tartozó, lejárt köztartozása, illetve az Európai Unió tradicionális saját forrásai címen tartozása nincs, vagy arra az illetékes adóhatóság fizetési könnyítést (részletfizetés, fizetési halasztás) engedélyezett,

f,

tudomásul veszem, hogy 60 napon túli köztartozás esetén a pályázót a köztartozás megfizetéséig a támogatás nem illeti meg, az esedékes támogatások folyósítása az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998 (XII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ámr.) 92. § (5) bekezdés e szerint felfüggesztésre kerül, illetve az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény (a továbbiakban: Áht.) 13/A. § (6) bekezdés e alapján az esedékes támogatás a köztartozások megfizetése érdekében –a támogatás ellenében vállalt kötelezettségeket nem érintő módon – visszatartásra kerülhet,

g,

hozzájárulok, hogy a köztartozások – az Áht. 13/A. § (4) bekezdés ében az Ámr-ben foglaltak szerint – figyelemmel kísérése céljából a pályázó adószámát, társadalombiztosítási folyószámlaszámát az Államháztartási Hivatal, illetve a támogatást nyújtó szerv felhasználja a lejárt köztartozások teljesítése, illetőleg az adósság bekövetkezése tényének és összegének megismeréséhez,

h,

kötelezettséget vállalok arra, hogy bejelentem, ha a pályázat elbírálásáig, illetve a támogatási szerződés lejártáig a pályázó ellen adósságrendezési eljárás indul,

i,

tudomásul veszem, hogy a támogatás kedvezményezettjének megnevezése, a támogatás tárgya, a támogatás összege, a támogatott program megvalósítási helye az Ámr-ben szabályozott módon történő nyilvánosságra hozható,

j,

kijelentem, hogy a pályázati támogatás elnyerése esetén a pályázati támogatás felhasználására vonatkozó szabályokat a pályázó megismerte és magára nézve kötelezőnek elismeri,

k,

hozzájárulok a pályázat szabályszerűségének és a támogatás rendeltetésszerű felhasználásának jogszabályban meghatározott szervek által történő ellenőrzéséhez.

l,

nyilatkozom, hogy a nyomtatott formában jelölt pályázati adatok megegyeznek az elektronikus formában (CD-n) jelölt adatokkal

_______________, 200_. ___________ hó __. Nap

A pályázó képviseletére jogosult személy aláírása és bélyegző lenyomata

Név:

Beosztás:

1

Módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

2

Módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

3

Módosította a 25/2008.(IX.29.) ör.

4

Módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

5

Módosította a 9/2008.(((I.31.) ör.

6

Beiktatta a 9/2008.(III.31.) ör.

7

Módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

8

Módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

9

Módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

10

Módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

11

Hatályon kívül helyezte a 9/2008.(III.31.) ör.

12

Módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

13

Módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

14

Hatályon kívül helyezte a 9/2008.(III.31.) ör.

15

Első mondatát módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

16

Módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

17

Módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

18

Hatályon kívül helyezte a 9/2008.(III.31.) ör.

19

Második mondatát módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

20

Második mondatát módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

21

Hatályon kívül helyezte a 9/2008.(III.31.) ör.

22

Módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

23

Első mondatát módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

24

Módosította a 9/2008.(III.31.) ör.

25

Módosította a 9/2008.(III.31.) ör.