Galambok Község Önkormányzat Képviselőtestülete 5/2005 (V.01.) önkormányzati rendelete

Galambok község szabályozási tervéről és helyi építési szabályzatáról

Hatályos: 2024. 03. 21

Galambok Község Önkormányzat Képviselőtestülete 5/2005 (V.01.) önkormányzati rendelete

Galambok község szabályozási tervéről és helyi építési szabályzatáról

2024.03.21.

Galambok Község Önkormányzat Képviselőtestülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk. (1) bekezdés a) pontja, és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. tv. 13. § (1) bekezdés 1 pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. tv. 62 § (6) bekezdés 6. pontjában kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

Általános előírások

1. § (1)1 E rendeletben foglalt helyi építési szabályzat Galambok község közigazgatási területére terjed ki. A 9. § (5) bekezdésének hatálya Galambok 0228/16, 0228/8 és 0228/9 hrsz.-ú telkekre terjed ki.

(2) Területet felhasználni, továbbá telket alakítani, építési munkát végezni és ezekre hatósági engedélyt adni a 253/1997.(XII.20.) Korm. rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről (a továbbiakban: OTÉK), valamint a Helyi Építési Szabályzat és a szabályozási terv rendelkezései szerint szabad.

(3) A szabályozási terv kül- és belterületi tervlapjain jelölt

a) Kötelező erejű szabályozási elemek a település egésze szempontjából legfontosabb elemek, ezért azok módosítása csak a terv felülvizsgálatával és módosításával történhet.
b) A szabályozás kötelező elemei:
ba) szabályozási vonal
bb) beépítésre szánt, ill. beépítésre nem szánt területek lehatárolása
bc) bel- és külterület lehatárolása
bd) területfelhasználási módok
be) övezetek lehatárolása és beépítésük jellemzői
bf) közterületek felhasználása, azokon történő építés feltételei
bg) művi értékvédelem
bh) táj- és természetvédelem
b) Az irányadó szabályozási elemek vagy a szabályozás egy lehetséges változatára utalnak, vagy pontosításuk további tervezést igényel, ezért azok értelemszerűen módosíthatók.
A szabályozás irányadó elemei: az a) pontban nem említett elemek (telekhatárok, azok módosítása, tervezett telekalakítások, építési övezeteken belüli szintterület sűrűségi mutatók stb.)

A telekalakítás és az építés engedélyezése

2. § (1) Azokon a területeken, ahol a területfelhasználás vagy az építési övezet a belterületi tervlap szerint változik, a telekalakítást és építést a változásnak megfelelően kell engedélyezni.

(2) A rendelet hatálya alá tartozó területen területet felhasználni, telket alakítani, épületet és egyéb létesítményt építeni, átalakítani, bővíteni, lebontani, rendeltetését megváltoztatni és ezekre hatósági engedélyt adni e rendelet és mellékleteinek megfelelően szabad.

(3) A közigazgatási terület beépítésre nem szánt területein 3000 m2-nél kisebb telket kialakítani nem szabad.

(4) A már beépült telkek megosztása nem engedélyezhető, ha az osztás eredményeként a keletkező telkek beépítettsége az adott területen érvényes szabályozási előírások által megengedett mértéket meghaladná.

(5) [1] A telek beépítési feltételei: megközelíthetőség közútról, vagy magánútról, rendeltetésszerű használathoz szükséges közműveszítettség, a hulladék elhelyezés és gk. elhelyezés OTÉK előírások szerinti biztosítása.

(6) [2]

(7) [3]

(8) [4] A közigazgatási területen – a települési és tájkarakter védelme érdekében – 5000 m2-nél nagyobb beépített területű, önálló csarnok jellegű épület építése nem engedélyezhető.

(9) A 10 m-nél magasabb építmények építési engedély iránti kérelméhez tájesztétikai vizsgálatot és külön jogszabályban meghatározott látványtervet kell mellékelni.

(10) [5]

(11) A közigazgatási területen csak olyan létesítmények üzemeltethetők, amelyek:

a) kiemelten védett kategória levegőtisztaság-védelmi előírásait teljesítik, és

b) nem okoznak a vonatkozó jogszabályban az üdülőterületekre előírt határértékeknél nagyobb zaj-, illetve rezgésterhelést.

(12) A terven jelölt telekalakítások irányadónak tekintendők. Amennyiben a telekhatárok a tervtől eltérően alakulnak, az elő-, oldal- és hátsókertek mértéke (építési hely határai) a telekalakításnak megfelelően, de az övezetre előírt mértékben határozandók meg.

(13) Az erózióérzékeny területek beépítése előtt előzetes mérnökgeológiai szakvéleményben kötelezően vizsgálni kell az építési terület erózióval és mozgásveszélyességgel szembeni veszélyeztetettségét. Veszélyeztetett területrészen, amennyiben a veszély műszaki megoldásokkal nem hárítható el, építmény nem emelhető.

II. Fejezet

Részletes rendelkezések

A közigazgatási terület felhasználása

3. § (1) A közigazgatási területet a terv építési szempontból

a) beépítésre szánt

b) beépítésre nem szánt területbe sorolja.

(2) A közigazgatási terület beépítésre szánt és beépítésre nem szánt, valamint belterületet és külterületet elválasztó határvonalát a tervek feltüntetik.

A beépítésre szánt területek felhasználása

4. § (1) A község közigazgatási területének beépítésre szánt területei a következő építési övezetekből áll:

a) Lakóterület: falusias jellegű építési övezetek (Lf, Lfm)

b) kisvárosias jellegű építési övezetek (Lk)

c) Vegyes terület: településközponti vegyes építési övezetek (Vt)

d) Gazdasági: kereskedelmi, szolgáltató építési övezet (Gksz)

e) egyéb ipari építési övezet (Gip)

f) Üdülőterület üdülőházas üdülőterület (Üü)

g) Különleges terület: Zöldfelületi különleges övezet, temető (Kt)

h) Zöldfelületi különleges övezet, sportterület (Ksp)

Lakóterület, lakóövezetek

5. § (1) A lakóterületek településen belüli helyét, belterületi építési övezeteit az SZ-3, ill. SZ-3/m jelű szabályozási terv tünteti fel.

a/ Falusias lakóterületen (Lf, Lfm) elhelyezhető építmények:
Önállóan:
- lakóépület
- kereskedelmi, szolgáltató és vendéglátó épület
- szálláshely szolgáltató épület
- igazgatási, egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület
- szálláshely szolgáltató épület
- sportépítmény
Önálló funkcióval együtt:
- a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású kézműipari, mező- és erdőgazdasági, állattartó épület
b/ Kisvárosias lakóterületen (Lk) elhelyezhető építmények:
- lakóépület
- a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó épület
- egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület
- sportépítmény
- a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású kézműipari épület
A kisvárosias lakóterületen nem helyezhető el önálló parkolóterület és garázs a 3,5 t önsúlynál nehezebb gépjárművek és az ilyeneket szállító járművek számára.
(2) Az építési telkek megengedett legnagyobb beépítettsége, a megengedett legnagyobb építménymagassága, a kialakítható telkek megengedhető legkisebb területe az egyes övezetek előírásai szerint betartandók.
(3) A szabályozási terven jelölt telek összevonások, megosztások, ill. telekhatár rendezések irányadó jellegűek.
(4) Lakótelkeket kialakítani, lakólétesítményeket elhelyezni a terv szerinti lakóterületeken, azok övezeti előírásai szerint lehet.
(5) [6] A lakóterületen az építési telkeknek az épület elhelyezésére szolgáló, a telek közterületi határvonala felé eső 15 m-es mélységű területrészén (ahol az övezeti előírás szerint egyébként megengedett) mező- és erdőgazdasági épület, különálló árnyékszék, állattartó épület, állatkifutó, trágyatároló, komposztáló, siló, valamint ömlesztett anyag-, folyadék- és gáztároló melléképítmény - a terepszint alatti, fedett kialakítású kivételével - nem helyezhető el.
(6) [7] A lakótelkeken elhelyezni kívánt kisipari szolgáltató műhelyek és használatuk külön-külön és együttesen sem eredményezhetnek terhelési határértéket meghaladó mértékű hatást a környezetükre. Ha ez műszaki megoldással nem hárítható el, a környezeti hatás előidézője védőterületet köteles kialakítani. A védőterület kiterjedését, felhasználásának és beépítésének lehetőségét, módját és feltételeit a vonatkozó jogszabályok alapján kell meghatározni.
(7) Az építési telkeken biztosítandó zöldfelület nagysága falusias lakóterületen min. 40 %, kisvárosias lakóterületen min. 20 %.
(8) A lakóterületek telektömbjeire vonatkozó megengedett legnagyobb szintterület sűrűség: falusias lakóterületen: 0,5, kisvárosias lakóterületen: 0,8
9. Építési övezetek:
1/a A falusias lakóterület (Lf) övezetei:
a/ O-K-ba sorolt lakóövezetben jellemzően kialakult beépítési környezetben az épületek oldalhatáron álló építési helyen belül helyezhetők el. A kialakítható min. teleknagyság az övezet jelzésében feltüntetett terület, a telek megengedett leg-nagyobb beépítettsége 30 %, az épületek építménymagassága meglévő épületek esetén kialakult, új épület építése esetén legfeljebb 5,0 m.
b/ O-1-be sorolt lakóövezetben jellemzően új beépítés során az épületek oldalha- táron álló építési helyen belül helyezhetők el. A kialakítható legkisebb teleknagyság az övezet jelzésében feltüntetett terület, a telek megengedett legnagyobb beépítettsége 30 %, az épületek megengedett legnagyobb építménymagassága 5,0 m.
c/ SZ-K-ba sorolt lakóövezetben jellemzően kialakult beépítési környezetben az épületek szabadon álló építési helyen belül helyezhetők el. A kialakítható min. teleknagyság az övezet jelzésében feltüntetett terület, a telek megengedett leg-nagyobb beépítettsége 30 %, az épületek építménymagassága meglévő épületek esetén kialakult, új épület építése esetén legfeljebb 6,0 m.
d/ SZ-1-be sorolt lakóövezetben jellemzően új beépítés során az épületek szabadon álló építési helyen belül helyezhetők el. A kialakítható legkisebb teleknagyság az övezet jelzésében feltüntetett terület, a telek megengedett legnagyobb beépítettsége 30 %, az épületek megengedett legnagyobb építménymagassága 5,0 m.
e/ I-K-ba sorolt övezetben jellemzően kialakult beépítési környezetben a szomszédos telkeken lévő lakóépületekhez tartozó gazdasági épületek helyezhetők el. A kialakult teleknagyságok tovább nem oszthatók. A telkek megengedett legnagyobb beépítettsége 30 %, az épületek építménymagassága a meglévő épületek esetében kialakult, új épület építése esetén legfeljebb 3,5 m.
1/b A falusias lakóterület (Lfm) övezetei:
f/ O-K-ba sorolt lakóövezetben jellemzően kialakult beépítési környezetben az épületek északi ill. nyugati oldalhatáron álló és szabadon álló építési helyen belül is elhelyezhetők, legalább 5,0 m-es déli ill. keleti oldalkerttel. A kialakítható legkisebb teleknagyság az övezet jelzésében feltüntetett terület, a telek megengedett legnagyobb beépítettsége 30 %, az épületek építménymagassága meglévő épületek esetén kialakult, új épület építése esetén legfeljebb 5,0 m. Szabadon álló beépítés esetén északi ill. nyugati oldalkertek mérete legalább 3,0 m-ben kell biztosítani, hogy a szomszédos telek oldalhatáron állóan is beépíthető legyen. Már beépített teleksorban az oldalhatáros beépítés szabályai mellett a két szomszédos telken meglevő épületek paraméterei (azokat meg nem haladó módon) figyelembe vehetők.
2/ A kisvárosias lakóterület övezete:
CS-be sorolt lakóövezetben új beépítés során az épületek csoportos beépítéssel osztatlan telken belül helyezhetők el. A telkek megengedett legnagyobb beépítettsége 30 %, az épületek megengedett legnagyobb építménymagassága 5,0 m.
10. Az oldalkertekre, valamint az építmények közötti megengedett legkisebb távolságra vo-natkozó további előírásokat az OTÉK 35. és 36. §. határozza meg, mely előírásokat az épületek telepítésénél figyelembe kell venni.
(11) A szomszédos telkeken az építmények közötti megengedett legkisebb távolság nem lehet kisebb az előírt (megengedett) legnagyobb építmény-magasság mértékénél. Szabadon álló beépítés esetén az oldalkert mértéke nem lehet kisebb 3,0 m-nél. Oldalhatáron álló építési helyen belül, ha a telek mérete megengedi, a lakóépület szabadon állóan is elhelyezhető úgy, hogy a mértékadó oldalhatártól min. 3,0 m oldalkertet kell biztosítani, a másik oldalhatártól pedig az oldalhatáron álló beépítésre előírt oldalkertet.
(12) A meglévő, oldalhatáron álló beépítésű övezetekben, ha a kialakult telek – a szomszédos telkeken álló vagy elhelyezhető épületek miatt – az előírt építmények közötti legkisebb távolság hiánya következtében nem volna beépíthető, a D-E tűzveszélyességi osztályba tartozó I-III. tűzállósági fokozatú épületek közötti távolság 4 m-ig csökkenthető, ha az épületek oldalkert felé eső homlokzatainak magassága 6,0 m-nél nem magasabb és a szomszédos telken álló épület ezen oldalkert felé néző homlokzatán legfeljebb az OTÉK 37. §. (4) bek. szerinti szellőzőnyílások vannak.
Az eltérés a szabályozási terven „e”-vel jelölt telkek esetén érvényesíthető (18/2, 20, 22, 24, 25, 87, 88, 113, 147, 177, 178, 189, 198, 261, 438, 502, 599/1, 600, 601, 602, 603, 604, és 609 hrsz. telkek). Az OTÉK 35 §. (3) b/ és 36 §. (2) bekezdéseiben foglalt értékektől megengedőbb értékek alkalmazásának érdekében az eltérési engedélyt a Balatoni Területi Főépítészi Iroda 41-4/2005. sz. hozzájárulásával megadta.
(13) A kialakítható legkisebb telekszélesség meglévő lakótelek osztása esetén 14,0 m, új lakóterületek telekosztása esetén 16,0 m. A lakótelkek kialakítható legkisebb területét az övezeti előírások tartalmazzák.
(14) A temető környéki lakóövezetek területén a temető 50 m-es védőtávolságán belül épület nem építhető, a meglévő beépítések esetén a védőtávolságot a terven határvonallal jelölt temetési korlátozással kell biztosítani.
(15) Azokon a lakótelkeken, melyeknek mindkét oldalhatárán szomszédos épület áll, új épület az egyik szomszédos épülethez közvetlenül is csatlakoztatható, amennyiben a csatlakozó épület oldalhomlokzata tűzfalas kialakítású.
(16) Az előírt teleknagyságot (területet) el nem érő, de megfelelő telekszélességű meglévő telkek az övezetre vonatkozó egyéb előírások betartásával beépíthetők.
(17) A lakóterületi építési övezetekben lévő telkek beépítési feltétele a teljes közművesítettség (közüzemi energia és ivóvíz, közüzemi szennyvízelvezetés és tisztítás, közterületi nyílt vagy zárt rendszerű csapadékvíz elvezetés).
(18) Az épületek csak magastetővel készülhetnek, a kialakult beépítéseknél a környezethez illeszkedő tetőhajlásszöggel, új lakóterületek beépítésénél 30 - 45 fokos tető-hajlásszöggel. A lakóépület tetőhéjalása hullámpala, műanyag hullámlemez, bit. hullámlemez nem lehet.
(19) Saroktelek esetén a lakóépület mindkét utcai homlokzatát homlokzatszerűen kell kialakítani. Az állattartó épületek utcai telekhatáron, ill. attól 3,0 m-en belül lévő utcára néző homlokzatán nyílászáró, ill. szellőző berendezés nem létesíthető.
(20) Terepszint alatti építmények (közművek műtárgyainak kivételével) csak a telekre vonatkozó építési helyen belül létesíthetők. A terepszint alatti építmények létesítése nem veszélyeztetheti a szomszédos telkeken meglévő építmények állagát. A terepszint alatti építmények beépített alapterülete együttesen falusias lakóterület esetén legfeljebb a telek területének 40 %-a, kisvárosias lakóterület esetén legfeljebb a telek 50 %-a lehet.
(21) Közterület - utcavonal felé eső kerítés legfeljebb 2,0 m magasságig építhető, a teljes felületnek legalább 30 %-áig áttört kivitelben.

Vegyes területek

6. § A településközponti vegyes terület (Vt) több önálló rendeltetési egységet magába foglaló lakó, és olyan települési szintű igazgatási, kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, szálláshely szolgáltató,

egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épületek, valamint sportépítmények elhelyezésére szolgál, amelyek alapvetően nincsenek zavaró hatással a lakófunkcióra.
1. A község településközponti vegyes területeit a szabályozási terv határolja le, és tünteti fel. E területeken rendeltetés szerint az alábbi épületek helyezhetők el:
- lakóépület
- igazgatási épület
- kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, szálláshely szolgáltató épület
- egyéb közösségi, szórakoztató épület
- egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület
- sportépítmény
(2) A településközponti vegyes terület övezetei:
a/ O-Sz-K-ba sorolt övezetben jellemzően kialakult beépítési környezetben az épületek oldalhatáron, vagy szabadonálló építési helyen belül helyezhetők el. A kialakítható min. teleknagyság az övezet jelzésében feltüntetett terület, a telek megengedett legnagyobb beépítettsége 30 %, az épületek építménymagassága kialakult, vagy új épület építése esetén legfeljebb 5,0 m.
b/ SZ-K-ba sorolt övezetben jellemzően kialakult beépítési környezetben az épületek szabadon álló építési helyen belül helyezhetők el. A kialakítható min. teleknagyság 1000, ill. 1200 m2, a telek megengedett legnagyobb beépítettsége 50 %, az épületek építménymagassága kialakult, vagy új épület építése esetén legfeljebb 7,50 ill. 10,00 m az övezet jelzése szerint.
c/ SZ-CS-be sorolt övezetben új beépítés során az épületek szabadon állóan, lakóépületek esetén csoportos elhelyezéssel építhetők osztatlan telken. A telek megengedett legnagyobb beépítettsége 50 %, az épületek építménymagassága max. 10,0, ill. 12,0 m az övezet jelzése szerint.
(3) A településközponti vegyes területeken csak lakófunkció mellett helyezhető el a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású gazdasági, kézműipari épület, termelő kertészeti építmény.
4. A településközponti vegyes területeken a biztosítandó zöldfelület a telek területének legalább 20 %-a.
(5) A településközponti vegyes területen nem helyezhető el önálló parkolóterület és garázs a 3,5 t önsúlynál nehezebb tehergépjárművek számára.
(6) Terepszint alatti építmények (közművek műtárgyainak kivételével) csak a telekre vonatkozó építési helyen belül létesíthetők. A terepszint alatti építmények létesítése nem veszélyeztetheti a szomszédos telkeken meglévő építmények állagát. A terepszint alatti építmények beépített alapterülete együttesen legfeljebb a telek területének 70 %-a lehet.
(7) Az előkert méretet a szabályozott utcai telekhatártól kell biztosítani.
(8) A vegyes területek építési övezeteiben lévő telkek beépítési feltétele a teljes közművesítettség (5. §.(18) szerint).
(9) Közterület – utcavonal felé eső kerítés legfeljebb 1,60 m magasságig építhető. A teljes felületnek legalább 30 %-ban áttörtnek kell lennie. Folyamatos felületű huzalfonatos kerítés nem létesíthető.

Gazdasági területek

7. § (1) A kereskedelmi szolgáltató terület (Gksz) elsősorban nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenységi célú épületek elhelyezésére szolgál. A Gksz területen az alábbiakban felsorolt létesítmények helyezhetők el:

- mindenfajta, nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenységi célú épület
- a gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakások
- igazgatási, egyéb irodaépület
- parkolóház, üzemanyagtöltő
- sportépítmény
- egészségügyi, szociális épület
- egyéb közösségi szórakoztató épület
2. Az egyéb ipari gazdasági terület (Gip) nem jelentős mértékű zavaró hatású, elsősorban az ipari, az energiaszolgáltatási és településgazdálkodás építményei elhelyezésére szolgál. A területen kivételesen elhelyezhetők:
- a gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakások,
- egyházi, oktatási egészségügyi és szociális épületek
(3) A gazdasági területek övezetei:
a/ Sz-be sorolt övezetben jellemzően új beépítés során az épületek szabadon álló építési helyen belül helyezhetők el. A kialakítható legkisebb teleknagyság 600, 1000, ill. 2000 m2, a telek megengedett legnagyobb beépítettsége 20, 30, ill. 50%, és az épületek megengedett legnagyobb építménymagassága 5,0, 7,5, ill. 9,0 m az övezet jelzése szerint.
b/ SZ-K-ba sorolt övezetben jellemzően kialakult beépítési környezetben az épületek szabadon álló építési helyen belül helyezhetők el. A kialakítható min. teleknagyság 800 m2, a telek megengedett legnagyobb beépítettsége 50 %, az épületek építménymagassága kialakult, vagy új épület építése esetén legfeljebb 7,50 m.
c/ O-Sz-be sorolt övezetben jellemzően új beépítés során az épületek oldalhatáron, vagy szabadonálló építési helyen belül helyezhetők el. A kialakítható min. teleknagyság 800 m2, a telek megengedett legnagyobb beépítettsége 30 %, az épületek építmény-magassága legfeljebb 6,0 m.
d/ [8] Gksz6-ba sorolt övezet jellemzően újonnan beépíthetővé váló terület, ahol az épületek szabadon álló építési helyen belül helyezhetők el. A kialakítható legkisebb teleknagyság 3000 m2 , közterületi telekszélesség legalább 50 m, előkert mérete legalább 15 méter többszintes zöldfelület kialakításával, a telek megengedett legnagyobb beépítettsége 40% zöldfelület legalább 40 %-os kialakítása, az épületek megengedett legnagyobb építménymagassága 9,0 m az övezet jelzése szerint. A gazdasági területen előírt beültetési kötelezettség szabályozási terven jelölt minimális mértékét be kell tartani.
(4) A gazdasági területeken megengedett legnagyobb beépítettség és építménymagasság az övezet jelzésében feltüntetett mérték, (mely építménymagasság esetében nem vonatkozik a toronyszerű technológiai építményekre), az előkert min. 5,0 m, az oldalkert mérete nem lehet kisebb a megengedett legnagyobb építménymagasság felénél, a hátsókert mértéke nem lehet kisebb sem a hátsókert felé néző homlokzat építménymagasságánál, sem 6,00 m-nél. A biztosítandó zöldterület meglévő kereskedelmi szolgáltató gazdasági terület esetén min. 20 %, új telephelyek és az egyéb ipari gazdasági területek esetén min. 40 %.
(5) Terepszint alatti építmények (közművek műtárgyainak kivételével) csak a telekre vonatkozó építési helyen belül létesíthetők. A terepszint alatti építmények létesítése nem veszélyeztetheti a szomszédos telkeken meglévő építmények állagát. A terepszint alatti építmények beépített alapterülete együttesen legfeljebb a telek területének 70 %-a lehet.
(6) [9]
(7) [10] A gazdasági területen (Gksz, Gip) létesítményeket építeni, bővíteni, működtetni csak az előírt tűztávolságok, védőtávolságok és a környezeti ártalmak (zaj, por, bűz) elleni védelmet szolgáló feltételek biztosításával lehet.
(8) [11]
(9) [12]
(10) [13]
(11) A gazdasági területeken lévő telkek beépítési feltétele a teljes közművesítettség (5. §.(18) szerint).

Üdülőterületek

8. §

1. A község üdülőterületét a belterület szabályozási terve (SZ-3, SZ-3/m) határolja le, és
tünteti fel.
2. Az üdülőterület üdülőházas beépítésű (Üü), elsősorban üdülőépületek elhelyezésére
szolgál.
a/ SZ-K-ba sorolt övezetben jellemzően kialakult beépítési környezetben az épületek szabadon álló építési helyen belül helyezhetők el. A kialakítható min. teleknagyság 5000 m2, a telek megengedett legnagyobb beépítettsége 20 %, az épületek építménymagassága kialakult, vagy új épület építése esetén legfeljebb 9,0 m az övezet jelzése szerint.
b/ CS-be sorolt övezetben új beépítés során az épületek csoportos elhelyezéssel építhetők osztatlan telken. A telkek megengedett legnagyobb beépítettsége 30 %, az épületek megengedett legnagyobb építménymagassága 5,0, ill. 6,50 m az övezet jelzése szerint.
3. Az üdülőterület építési övezetében lévő telkek beépítési feltétele a teljes közművesítettség (5. §.(18) szerint).
(4) A területen olyan üdülőépületek, üdülőtáborok és kempingek helyezhetők el, amelyek elhelyezésük, méretük, kialakításuk és felszereltségük, valamint infrastruktúrális ellátottságuk alapján az üdülési célú tartózkodásra alkalmasak, és amelyek túlnyomóan változó üdülői kör hosszabb tartózkodására szolgálnak.
(5) Az üdülőházas területen az üdülést szolgáló épületeken kívül csak a terület igényei szerinti parkolók és garázsok helyezhetők el. A 3,5 t önsúlynál nehezebb gépjárművek számára parkoló vagy garázs nem helyezhető el.
(6) Az üdülőterületeken megengedett legnagyobb beépítettség 20, ill. 30 %, megengedett legnagyobb építménymagasság 9,0, 5,0, ill. 6,50 m, az elő- és hátsókert a kempingnél min. 9,0 m, az üdülőházas beépítésnél az előkert az utak szabályozási vonalától számított min. 5,0, ill. 3,0 m az oldalkert mérete nem lehet kisebb a megengedett legnagyobb építménymagasság felénél. A kialakítható legkisebb telekterület 5000 m2. A biztosítandó zöldterület min. 40 %.
(7) Terepszint alatti építmények (közművek műtárgyainak kivételével) csak a telekre vonatkozó építési helyen belül létesíthetők. A terepszint alatti építmények beépített alapterülete együttesen kemping esetében legfeljebb a telek területének 30 %-a, üdülőházas beépítés esetén a telek területének legfeljebb 50 %-a lehet.
(8) [14]

Különleges területek

9. § (1) A temető (Kt):

a) Belterületen helyezkedik el (263 hrsz.). A temető határaitól mért, és a terven jelzett 50 m távolságon belül új épület nem építhető, a meglévő beépítések esetén a védőtávolságot a terven határvonallal jelölt temetési korlátozással kell biztosítani.

b) A temető szabadon állóan, zöldfelületi jellegének megfelelően max.. 5 %-ig építhető be. Építménymagasság max. 6,0 m.

c) A temető területen a sírok területét 100%-ban zöldfelületként kell figyelembe venni.

d) A temető telkén, közterületi határvonalán reklám nem helyezhető el.

e) A temető telkétől számított 50 m-en belül kegyeletsértő épület, épülethasználat nem engedélyezhető.

(2) Sportterület (Ksp):

a) A meglévő sportterület belterületen (104/1 hrsz) van. A tőle K-re lévő telkek felhasználásával bővíthető. Beépíthetősége max.. 10 %, szabadon álló, legfeljebb 7,50 m építménymagasságú épületekkel.

b) Biztosítandó zöldfelület min. 60 %. A területen csak nem környezetszennyező hatású sportágak telepítése megengedett.

(3) Terepszint alatti építmények (közművek műtárgyainak kivételével) csak a telekre vonatkozó építési helyen belül létesíthetők. A terepszint alatti építmények létesítése nem veszélyeztetheti a szomszédos telkeken meglévő építmények állagát.

a) A terepszint alatti építmények beépített alapterülete együttesen legfeljebb a telek területének:

aa) a temető (Kt) esetében 30 %-a,

ab) a sportterület Ksp) esetében 15 %-a.

(4) A belterületi különleges területek beépítési feltétele a teljes közművesítettség megléte.

(5)2 A K-Lt jelű különleges lovas turisztika építési övezetben épület szabadon álló beépítéssel, 40 % beépíthetőségi mértékkel, legfeljebb 6,0 m építménymagassággal helyezhető el. A zöldfelület mértéke legalább 40%. A kialakítható telekterület legalább 1000 m2. Az elő- oldal- és hátsókert mérete 3 m. Az építési övezet sportolási és terápiás lótartás, nem jelentős zavaró hatású kereskedelmi, szállás és vendéglátás valamint a terület és tevékenység fenntartásához szükséges építmények elhelyezésére szolgál, ahol a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakások, és kapcsolódó építményei is elhelyezhetők.

a) Az építési övezeten elhelyezhető

aa) a lótartás, kereskedelem és szállás szolgáltatás, továbbá az ott tartózkodók alapfokú ellátásához szükséges építmények,

ab) állattartó épületek,

ac) terménytárolók,

ad) szerszám- és géptárolók,

ae) vegyszertároló,

af) terményfeldolgozó,

ag) mezőgazdasági gépjavító,

ah) lótartás és mezőgazdasági tevékenységgel kapcsolatos kereskedelmi-, lakó-, szállás és vendéglátás épületei,

ai) biztonsági okokból szükséges őrházak,

aj) termékvezetékek és műtárgyaik,

ak) komposztáló telepek építményei,

al) mezőgazdasági tevékenység során keletkező veszélyes hulladékok átmeneti tárolására szolgáló építmények.

b) Az építési övezeten elhelyezhető a telken álló főépítmény (főépítmények) rendeltetésszerű használatát, működtetését elősegítő, kiegészítő rendeltetésű melléképítmények:

ba) közmű-becsatlakozási műtárgy,

bb) közműpótló műtárgy,

bc) hulladéktartály-tároló,

bd) épülettől különálló – építménynek minősülő kirakatszekrény,

be) kerti építmény,

bf) húsfüstölő, jégverem, zöldségverem,

bg) állat ól, állatkifutó,

bh) trágyatároló, komposztáló,

bi) siló, ömlesztettanyag-, folyadék- és gáztároló,

bj) építménynek minősülő antennatartó szerkezet, zászlótartó oszlop.

c) A közművesítés és energiaellátás közüzemi ellátás hiányában vagy annak kiváltására hatóságilag engedélyezett, korszerű és szakszerű egyedi közműpótló berendezéssel a megújuló energiaforrások felhasználására alkalmazható a vonatkozó előírások betartásával.

d) A Kossuth Lajos utcai közüzemi ívóvízhálózatra és kommunális szennyvízelvezető hálózatra történő csatlakozáshoz a vezetékeket a Galamboki patakon átmenő telket megközelítő híd alatt kell vezetni.

e) A háztartási és egyéb hulladékot a hatályos jogszabályok szerint kell elszállítani.

f) Az élővízfolyásokba és a termőföldbe szennyező anyag nem kerülhet.

g) A talajvédelem érdekében a talaj növényborítottságát fenn kell tartani.

h) A környezetterhelési határérték a gazdasági területekre megengedett igénybevételi, kibocsátási és szennyezettségi határérték.

A beépítésre nem szánt területek felhasználása

10. § (1) [15]A község közigazgatási területének beépítésére nem szánt területei a következő területfelhasználási kategóriákat foglalják magukba:

- Közlekedési és közmű területek
- Zöldterületek (Z)
- Erdőterületek (E)
- Mezőgazdasági területek (M)
- Vízgazdálkodási területek (V)
- Különleges területek (Ke)
(2) A település beépítésre nem szánt részén terepszint alatti építmény alapterülete a telek 10 %-át nem haladhatja meg.
(3) A település beépítésre nem szánt területén 10 m-nél magasabb építményeket a környezethez (a domborzati és növényzeti adottságokhoz) illeszkedően kell elhelyezni. A 10 m-nél magasabb építmények építési engedély iránti kérelméhez tájesztétikai vizsgálatot és külön jogszabályban meghatározott látványtervet kell mellékelni.
(4) A község teljes közigazgatási területe felszíni szennyeződésre fokozottan érzékeny, ennek megfelelően korlátozott vegyszer- és műtrágya-használatú, környezetkímélő vagy extenzív mezőgazdasági termelés, ezen belül integrált szőlőtermelés folytatható.
(5) A közigazgatási területen jelölt, az eróziónak fokozottan kitett területeken: a földhasznosítás (művelési ág) tudatos megválasztásával, meliorációs talajvédelmi beavatkozások megvalósításával, talajvédő agrotechnikai eljárások alkalmazásával, a leginkább veszélyeztetett területek erdősítésével – kivéve a szőlőkataszter szerint I. osztályú területeket – kell az erózió mértékét csökkenteni.

Közlekedési és közmű területek

11. § (1) A közlekedési területeket és létesítményeket, azok szabályozási szélességeit (építési területeit), védőtávolságait a szabályozási tervek és a településszerkezeti terv tartalmazza.

(2) [16]Vasút:

a) A közigazgatási területen áthaladó Murakeresztúr-Nagykanizsa-Budapest vasútvonal építési területe a településszerkezeti terven jelölt vasúti terület.

b) Védőtávolsága a vágánytengelytől számított 50 m.

(3) Közutak:

a) Gyorsforgalmi út: tervezett M7-es számú (Budapest-Székesfehérvár-Nagykanizsa-Letenye) autópálya, melynek építési terület szélessége 60 m, az út mentén a védőtávolság az úttengelytől számított 100-100 m.

b) Főút: 7. sz. főútvonal, melynek építési terület szélessége 40 m. A főútvonal mentén a védőtávolság az úttengelytől számított 100-100 m.

c) Országos mellékutak:

1. 6805 sz. Galambok-Zalakomár déli része (Komárváros) közti közút, melynek építési szélessége külterületen 30 m, belterületen 16 m.

2. 6817 sz. Miháld-Nemesdéd közti közút, melynek építési szélessége külterületen 30 m.

3. 6832 sz. Galambok-Miháld-61-es út közti közút, melynek építési terület szélessége külterületen 30 m.

4. 7511 sz. Nagykanizsa-Zalakomár közti közút, melynek építési terület szélessége külterületen 30 m, belterületen 16 m.

5. 7522 sz. Galambok-Zalaapáti közti közút, melynek építési terület szélessége külterületen 20,0 m, belterületen min. 18 m.

6. Az országos mellékutak külterületi szakaszai mentén az út védőtávolsága az út-tengelytől számított 50-50 m.

d) Gyűjtőút: A község központjától Csapi felé vezető út (belterületen Dózsa Gy. út, külterületen a 833/2 hrsz. út). Építési terület szélessége min. 16,0 m.

e) [17]Kiszolgáló utak:

1. Vegyes forgalmú út: a Hegyalja út meghosszabbításaként a tőle délre levő zöld- és különleges terület megközelítésére. szabályozási szélesség: 8,0 m.

2.3 A község fent nem említett utcái és külterületi útjai. Építési terület szélességük kialakult, kivéve ha a szabályozási terv másképp rendelkezik.

3. A szilárd burkolatú utakhoz kapcsolódó földutakon min. 30 m hosszú sárrázó burkolatot kell kiépíteni.

f) Kerékpárút: A 7511 sz közút északi, és a 7522 sz. közút keleti oldalán építendő ki. Építési területe a közút építési területén belül a keresztszelvénynek megfelelően elhelyezhető

g) Gyalogutak: Önálló gyalogút építési területének szélessége min. 3,0 m.

h) Vasút: Védőtávolsága a vágánytengelytől számított 50-50 m.

(4) Azon belterületi utak esetében, melyeknél az előírások szerinti építési terület szélesség egy szakaszon, vagy az út teljes hosszában nem biztosítható, az utak kialakítására a szabályozási terv mellékleteként kiadott út mintakeresztszelvények adnak javaslatot.

(5) Az utak építési terület szélességgel meghatározott területsávjai mentén létesítményt elhelyezni csak a területsáv megtartásával szabad. A területsávon belül közművek, nyomvonal jellegű vezetékek (a külön jogszabályok keretei között) elhelyezhetők.

(6) [18] Az (5) bekezdés szerinti területsávba eső meglévő épületeken végezhető mindennemű építési tevékenység csak a területsáv kialakulásának várható idejét, az épületnek a területsávban elfoglalt helyét, az épület sajátosságait (eszmei és gazdasági értéket) mérlegelve, engedélyezhető.

(7) [19] Az utak, parkolók fásítása kötelező kertészeti kiviteli tervek szerint, a közműelhelyezések figyelembe vételével. Előtérbe kell helyezni a honos, tájba illő fajok telepítését.

(9) A gépjárművek elhelyezését, rakodóhelyek kialakítását az OTÉK előírásaiban meghatározottak szerint saját telken belül kell biztosítani.

(10) Tömegközlekedési útvonalként a meglévő és tervezett országos mellékutak és helyi gyűjtő utak vehetők figyelembe.

(11) A közművek területigényes létesítményei részére a szükséges területeket biztosítani kell. A közművezetékeket és a közműlétesítményeket közterületen vagy közlekedési és közműterületen kell elhelyezni, ettől eltérő elhelyezés csak szolgalmi vagy vezetékjog biztosítása mellett engedélyezhető.

Közműlétesítmények elhelyezésénél, védőtávolságok kialakításánál az OTÉK előírásait, a vonatkozó ágazati szabványokat és előírásokat be kell tartani.
(12) [20] Országos közút külterületi szakaszán a közút, útpadka, útárok területén közművek nem helyezhetők el.
(13) [21]
(14) [22] Az utcai vízvezeték hálózaton legfeljebb 200 m-enként földfeletti tűzcsapot kell kiépíteni.
A gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyeknek, jogi személyeknek, a jogi és magánszemélyek jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeteinek a közvetlen tűzvédelmüket szolgáló – jogszabályban kötelezően alkalmazandó – tűzvédelmi berendezést, oltóvíz és egyéb oltóanyagokat biztosítaniuk kell.
(15) A termikus energiaigények kielégítése a levegőtisztaság védelme érdekében távlatban csak vezetékes energiahordozó (villamos energia, földgáz), vagy a környezet károsodását nem okozó megújuló energiaforrások igénybevételével engedélyezhető.
(16) [23]
(17) [24]
18. A megépült szennyvízcsatorna hálózatra való rákötés kötelező.
19. [25]A szennyvizet a vonatkozó előírások és engedélyek szerint kell tárolni és kezelni.
20. Az újonnan beépítésre szánt területeken, valamint a csapadékvíz elvezetés szem-
pontjából rendezetlen területeken a felszíni vízelvezetést meg kell oldani.
21. [26]A védett természeti területeken:
- új villamos energia-ellátási, táv- és hírközlő vezetékek létesítése csak terepszint alatti elhelyezéssel engedélyezhető,
- a beépítésre nem szánt területeken a 10 m-nél magasabb építmények elhelyezése – a kilátók, hidak, víztárolók és védelmi célú, álcázott távközlési antennák kivételével – tilos,
- egyéb közművezetékek és műtárgyaik, szerelvényeik csak rejtett, illetve növényzettel takart módon helyezhetők el.
22. A villamos hálózatokat és azok biztonsági övezetét a szabályozási tervek tartalmazzák. A biztonsági övezeten belül épületet, létesítményt, építményt elhelyezni csak az áramszolgáltató állásfoglalásának figyelembevételével szabad.

Zöldterületek

12. § (1) A község bel- és külterületén a meglévő és tervezett zöldterületeket a belterületi és külterületi szabályozási tervlap (SZ-2, Sz-2/m, SZ-3, SZ-3/m) feltünteti.

(2) A közhasználatra szánt zöldterületeket engedélyezési tervek alapján kell kialakítani.

(3) A zöldterületnek kerekesszékkel és gyermekkocsival is megközelíthetőnek és használ-

hatónak kell lennie.
(4) A zöldterületen – a gáz biztonsági övezete kivételével- elhelyezhető:
- pihenést és testedzést szolgáló építmény
- vendéglátó épület
- a terület fenntartásához szükséges épület
- emlékmű, kültéri képzőművészeti alkotás
(5) A zöldterületeken épületek szabadon állóan, jellegének megfelelően
- legfeljebb 2 %-os beépítettséggel helyezhetők el
- szintterület sűrűség legfeljebb 0,02
- építménymagasság legfeljebb 3,5 m
- burkolt felület nagysága legfeljebb 13 %
- zöldfelületi arány legalább 85 %
(6) Közpark berendezésein, növényzeten, szobrokon, emlékműveken reklám nem helyezhető el.
(7) [27] A gázvezeték biztonsági övezetén belül létesítendő zöldterület kialakítására a vonatkozó szakmai előírásokat be kell tartani.

Erdőterületek

13. §

1. A közigazgatási területen meglévő és tervezett erdők védelmi (Ev), gazdasági (Eg), valamint turisztikai (Et) rendeltetésűek, melyeket a településszerkezeti terv és a külterületi szabályozási terv (SZ-1, SZ-2) feltünteti. Az erdőterületek övezetei:
a. [28]Ev – vel jelölt övezet a védett természeti területen lévő erdőterület, melyen természetközeli erdőművelés és a természetvédelmet szolgáló vadállomány kezelés engedélyezhető. Az erdőterületek művelési ága nem változtatható meg, kivéve a termőhelyre jellemző természetes vegetáció kialakítására alkalmas területeket.
A védelmi rendeltetésű erdők területén épületet elhelyezni nem lehet, ill. csak a természetvédelmi kezelési tervben meghatározott területeken kizárólag természetvédelmi, illetve erdő és vadgazdálkodási, illetve közjóléti célból szabad építeni.
Egyéb közművezetékek és műtárgyaik, szerelvényeik csak rejtett, illetve növényzettel takart módon helyezhetők el. 10 m-nél magasabb építmények elhelyezése – a kilátók, hidak, víztárolók és védelmi célú, álcázott távközlési antennák kivételével – tilos.
A szigorúan védett erdőterületek kivételével az erdők szabad látogathatóságát – tulajdoni állapottól függetlenül - biztosítani kell.
A természetvédelmi területeken kívül elhelyezkedő véderdők részben talajvédelmi (0155/2, 0164/6 hrsz.), részben műtárgyvédelmi (02b hrsz) célúak.
b) Ev1-el jelölt övezet a védett természeti területen lévő természetvédelmi, erdősítésre
javasolt terület, melynek művelési ága csak erdőművelésre változtatható.
Az erdő művelési ág létrejöttéig az övezetben csak az erdőtelepítés lehetőségét megőrző területhasználat folytatható. Az övezet területeire természetszerű, elegyes erdőket kell telepíteni.
Erdősítés után a területre az Ev övezet előírásai vonatkoznak.
c) Ev2-vel jelölt övezet védett természeti területen és egyben ökológiai hálózat által
érintett területen helyezkedik el, melyen csak extenzív jellegű, vagy természet és környezetkímélő gazdálkodási módszerek használhatók. A kialakult tájhasználatot megváltoztatni csak a természeti állapothoz közelítés érdekében szabad. További előírások az Ev övezet szerint.
d) Ev3-mal jelölt övezet erózió- vagy műtárgyvédelmi erdőterület, melynek művelési
ága nem változtatható meg, s területén épület nem helyezhető el.
e)[29] Eg– vel jelölt övezet gazdasági rendeltetésű erdő. A területen az erdő művelési ág váltása, illetve a más célú hasznosítás nem engedélyezhető, kivéve a termőhelyre jellemző természetes vegetáció kialakítására alkalmas területeket.
Az erdőterületeken épületet 10 ha-nál nagyobb telken legfeljebb 0,3 % beépítettséggel lehet építeni.
Az erdők szabad látogathatóságát – tulajdoni állapottól függetlenül - biztosítani kell.
f)[30] Eg1 – el jelölt övezet gazdasági rendeltetésű erdő, amely az ökológiai hálózat által érintett területen helyezkedik el, melyen csak extenzív jellegű, vagy természet és környezetkímélő gazdálkodási módszerek használhatók. A kialakult tájhasználatot csak a természeti állapothoz közelítés érdekében szabad.
Az erdőterületek művelési ága nem változtatható meg, kivéve a termőhelyre jellemző természetes vegetáció kialakítására alkalmas területeket,
Az erdőterületen épületet 10 ha-nál nagyobb telken legfeljebb 0,3 % beépítettséggel lehet építeni.
Az erdők szabad látogathatóságát tulajdoni állapottól függetlenül biztosítani kell.
g. Eg2 – vel jelölt övezet erdősítésre javasolt terület, amely az ökológiai hálózat által
érintett területen helyezkedik el. A jelenlegi művelési ág csak erdőművelésre változtatható. Az erdő művelési ág létrejöttéig az övezetben csak az erdőtelepítés lehetőségét megőrző területhasználat folytatható. Az övezet területeire természetszerű, elegyes erdőket kell telepíteni.
Erdősítés után a területre az Eg1 övezet előírásai vonatkoznak.
h. Etu – val jelölt övezet turisztikai rendeltetésű erdőterület, Az erdőterületen épületet 10
ha-nál nagyobb telken legfeljebb 0,3 % beépítettséggel lehet építeni.
Az erdők szabad látogathatóságát tulajdoni állapottól függetlenül biztosítani kell.
(2) Az erdőterületen építhető épületet legfeljebb 4,5 m építménymagassággal, a tájba illő kialakítással lehet építeni. Az épületek 25-45 fokos hajlásszögű magastetővel építhetők.
(3) Az erdőterületeken kerítést létesíteni csak természetvédelmi, vadgazdálkodási, illetve erdőgazdálkodási célból szabad.
(4) [31] Az erdőterületeken elhelyezendő építmények létesítése során az erdőről és az erdő védelméről, valamint védett erdő esetén a természet védelméről szóló jogszabályok előírásait be kell tartani.

Mezőgazdasági területek

14. §

1. A község mezőgazdasági területei rendeltetésük szerint: általános árutermelő mezőgazdasági területek (Má), valamint kertes mezőgazdasági területek (Mk).
2. A mezőgazdasági területek övezetei:
a. – val jelölt övezet általános árutermelési övezet, melyen:
- Szántóföldi művelés esetén 20 ha-nál nagyobb telken, a terület rendeltetésszerű használatát szolgáló és a lakófunkciót is kielégítő épület építhető, és a beépített alapterület a telek 0,1 %-át, illetve az 500 m2-t nem haladhatja meg.
- Gyep művelési ágú, 5 ha-nál nagyobb telken, hagyományos, almos állattartó és a lakófunkciót is kielégítő épület építhető, és a beépített alapterület a telek 0,5 %-át, illetve a 400 m2-t nem haladhatja meg.
Állattartó épületet felszíni vizektől legalább 200 m távolságra lehet elhelyezni.
- Szőlőműveléssel hasznosított területen – a (3)-ben foglaltak kivételével – 2 ha-nál nagyobb telken, a termelést és a borturizmust szolgáló és a lakófunkciót is kielégítő épület építhető, és a beépített alapterület a telek 1 %-át, illetve az 500 m2-t nem haladhatja meg.
- Művelt gyümölcsültetvény esetén 3 ha-nál nagyobb telken a mezőgazdasági termelést, feldolgozást szolgáló és a lakófunkciót is kielégítő épület építhető, és a beépített alapterület a telek 0,5 %-át, illetve az 1000 m2-t nem haladhatja meg.
- A telkek művelési ága a beépítés feltételeként akkor fogadható el, ha az a telek területének legalább 80%-án meghatározó.
b. [32]1 – el jelölt övezet általános árutermelési övezet, mely a tájképvédelmi, illetve
tájkarakter megőrzése szempontjából kiemelt jelentőségű terület. A művelési ág váltás, illetve más célú hasznosítás csak az adottságoknak megfelelő termelési szerkezet, tájhasználat kialakítása, illetve a tájkarakter erősítése, valamint a közmű és közút építése érdekében engedélyezhető. A kialakult geomorfológiai formák megőrzendők.
Az övezet telkein épületek az Má övezetre vonatkozó feltételek alapján építhetők.
Új üzemanyagtöltő állomás, hulladéklerakó, hulladéktároló telep, valamint hulladékártalmatlanító – kivéve a biológiailag lebomló szerves anyagok lebontását és további felhasználásra alkalmassá tételét végző telepek (komposztüzemek), továbbá hulladékátrakó állomás – nem létesíthető.
Új villamosenergia ellátási, a táv- és hírközlő vezetékek létesítése csak terepszint alatti elhelyezéssel engedélyezhetők, kivéve, ha a terepszint alatti elhelyezés védendő értéket veszélyeztetne, károsítana.
c. 2-vel jelölt övezet általános árutermelési övezet, mely egyben ökológiai hálózat
által érintett terület. Csak extenzív jellegű, vagy természet és környezetkímélő gazdálkodási módszerek használhatók. A kialakult tájhasználatot csak a természeti állapothoz közelítés érdekében szabad.
Az övezet telkein épületek az Má övezetre vonatkozó feltételek alapján építhetők.
d. Mk – val jelölt övezet kertes mezőgazdasági övezet.
A beépíthető telek legkisebb nagysága 2000 m2.
Gazdasági épületet csak művelt telekre, legfeljebb 3%-os beépítettséggel, szabadonállóan, legalább 3,0 m-es oldalkert, 5,0 m-es előkert, és 6,0 m-es hátsókert biztosításával lehet építeni. Műveltnek az a telek minősül, amelynek legalább 80%-án szőlő, gyümölcs, illetve más intenzív kertészeti kultúra található.
Az építhető épületek építménymagassága a 4,0 m-t nem haladhatja meg, s legmagasabb homlokzatának magassága sem haladhatja meg a 6,0 m-t. A területen elhelyezhető építményt az adott terület építési hagyományainak megfelelően kell kialakítani.
Az erdőként nyilvántartott telekrészeken épületet elhelyezni nem lehet, de a telek egyéb hasznosítású területein az erdő területének beszámításával - amennyiben az övezetre vonatkozó előírások megengedik – épület elhelyezhető.
A beépíthetőség mértékét el nem érő telkek esetében a meglévő épületek bővítése – ahol ezzel a lehetőséggel 1989 január 1. után még nem éltek – a vonatkozó szabályozási előírásoknak megfelelően max. 3%-os beépítettségig, de telkenként legfeljebb 25 m2-rel egy alkalommal engedélyezhető.
Lakókocsi, lakókonténer nem helyezhető el.
e. Mk1-el jelölt övezet kertes mezőgazdasági övezet, mely az ökológiai hálózat által
érintett területen helyezkedik el. A területen csak extenzív jellegű, vagy természet- és környezetkímélő gazdálkodási módszerek használhatók. A kialakult tájhasználatot megváltoztatni csak a természeti állapothoz közelítés érdekében szabad. Az övezetre vonatkozó további előírások megegyeznek az Mk övezet előírásaival.
f. [33]Mk2-vel jelölt övezet kertes mezőgazdasági övezet, mely az ökológiai hálózat által
érintett, és a szőlőkataszter szerinti II. osztályú területen helyezkedik el. Építeni csak a legalább 75 %-ban szőlő-, illetve gyümölcsműveléssel hasznosított telken lehet. A területen csak extenzív jellegű, vagy természet- és környezetkímélő gazdálkodási módszerek használhatók. A kialakult tájhasználatot megváltoztatni csak a természeti állapothoz közelítés érdekében szabad.
Az övezetre vonatkozó további előírások megegyeznek az Mk övezet előírásaival.
g. [34]Mk3-mal jelölt övezet kertes mezőgazdasági övezet, mely tájképvédelmi, illetve tájkarakter megőrzése szempontjából kiemelt jelentőségű területen helyezkedik el.
Az övezetben a művelési ág váltás, illetve más célú hasznosítás csak az adottságoknak megfelelő termelési szerkezet, tájhasználat kialakítása, illetve a tájkarakter erősítése, valamint közmű és közút építése érdekében engedélyezhető. A kialakult geomorfológiai formák megőrzendők. Új villamosenergia-ellátási, a táv- és hírközlő vezetékek létesítése csak terepszint alatti elhelyezéssel engedélyezhetők, kivéve, ha a terepszint alatti elhelyezés védendő értéket veszélyeztetne, károsítana. Az övezetre vonatkozó további előírások megegyeznek az Mk övezet előírásaival.
h. [35]Mk4-el jelölt övezet kertes mezőgazdasági övezet, mely tájképvédelmi, illetve tájkarakter megőrzése szempontjából kiemelt jelentőségű, és a szőlőkataszter szerinti I. osztályba sorolt területen helyezkedik el.
A kialakult geomorfológiai formák megőrzendők. Új villamosenergia-ellátási, a táv- és hírközlő vezetékek létesítése csak terepszint alatti elhelyezéssel engedélyezhetők, kivéve, ha a terepszint alatti elhelyezés védendő értéket veszélyeztetne, károsítana.
A terület szőlőműveléssel hasznosítandó. E területen lévő földrészletek jelenlegi művelési ága csak szőlő művelési ágra változtatható.
A szőlőművelés tényét a terület pontosan meghatározott százalékában az illetékes hegyközségnek, ahol a hegyközség nem alakult meg, a település jegyzőjének nyilatkozatával kell igazolni.
A területen építeni csak a legalább 80 %-ban szőlőműveléssel hasznosított telken, kizárólag a szőlőművelést, szőlőfeldolgozást, bortárolást vagy borturizmust szolgáló (nem szállodai célú) épületet lehet.
Az övezetre vonatkozó további előírások megegyeznek az Mk övezet előírásaival.
i. [36]Mk5-el jelölt övezet kertes mezőgazdasági övezet, mely tájképvédelmi, illetve tájkarakter megőrzése szempontjából kiemelt jelentőségű, és a szőlőkataszter szerinti II. osztályba sorolt területen helyezkedik el.
A kialakult geomorfológiai formák megőrzendők. Új villamosenergia-ellátási, a táv- és hírközlő vezetékek létesítése csak terepszint alatti elhelyezéssel engedélyezhetők, kivéve, ha a terepszint alatti elhelyezés védendő értéket veszélyeztetne, károsítana.
A terület szőlőműveléssel és gyümölcstermesztéssel hasznosítandó. A művelés tényét a terület pontosan meghatározott százalékában az illetékes hegyközségnek, ahol a hegyközség nem alakult meg, a település jegyzőjének nyilatkozatával kell igazolni.
Építeni csak legalább a 75 %-ban szőlő-, illetve gyümölcsműveléssel hasznosított telken lehet.
Az övezetre vonatkozó további előírások megegyeznek az Mk övezet előírásaival.
j. Mk6-tal jelölt övezet kertes mezőgazdasági övezet, mely ökológiai hálózat által
érintett, valamint tájképvédelmi és tájkarakter megőrzése szempontjából kiemelt területen helyezkedik el.
Az övezetre vonatkozó előírások megegyeznek az Mk1, és az Mk3 övezetekre vonatkozó előírásokkal.
k. Mk7-tel jelölt övezet kertes mezőgazdasági övezet, mely ökológiai hálózat által érintett, valamint tájképvédelmi és tájkarakter megőrzése szempontjából kiemelt, és a szőlőkataszter szerinti II. osztályba sorolt területen helyezkedik el.
Az övezetre vonatkozó előírások megegyeznek az Mk1, és az Mk5 övezetekre vonatkozó előírásokkal.
(3) [37] Az általános árutermelő mezőgazdasági területeken () lévő:
Szőlőműveléssel hasznosított telkekkel rendelkező tulajdonos – ha az egy borvidéken lévő telkeinek összterülete 5 ha-nál nagyobb – a szőlője művelésével, feldolgozásával, illetve ehhez kapcsolódó (nem szállodai célú) borturizmussal összefüggő építési szándékát megvalósíthatja csak az egyik telkén. A beépíthető terület nagysága a beszámított telkek összterületének 1%-át, egyúttal a beépített telkek beépítettsége a 25%-ot nem haladhatja meg. Az 5 ha-nál nagyobb összterület megállapításánál a kertgazdasági területek alövezetén lévő telkek is beszámíthatóak, de építési jogot e telkekre csak a kertgazdasági területek övezeti előírásai szerint lehet szerezni.
(4) A termőföldön történő beruházásokat úgy kell megtervezni, hogy a létesítmények elhe-lyezése a környező területeken a talajvédő gazdálkodás feltételeit ne rontsa. A beruhá-zás megvalósítása során a beruházó, üzemeltető köteles gondoskodni a termőréteg megmentéséről. A beruházások során figyelemmel kell lenni a termőföld védelméről szóló jogszabályok előírásaira (jelenleg 1994. évi LV. törvény).
(5) A természetvédelmi, természeti területeken történő beruházás, művelési ág változtatás esetében a természet védelméről szóló jogszabályok előírásait is be kell tartani.
(6) A mezőgazdasági rendeltetésű területeken engedélyezhető épületek elhelyezésének, kialakításának további előírásai, amennyiben az övezeti előírások másként nem rendelkeznek:
- a beépítés szabadon állóan, legalább 3,0 m oldalkerttel, technológiai építmények kivételével legfeljebb 4,5 m építménymagassággal építhetők, a legmagasabb homlokzatmagasság sem haladhatja meg a 6,0 m-t.
- A területen elhelyezhető építményt az adott terület építési hagyományainak megfelelően kell kialakítani. Az épületek 25-45 fokos hajlásszögű magastetővel építhetők.
- A lakóépület tetőhéjalása hullámpala, műanyag hullámlemez, bit. hullámlemez, valamint fém hullám- és trapézlemez nem lehet.
(7) [38]

Vízgazdálkodási területek

15. §

1. A község közigazgatási területén lévő vízgazdálkodási területek (V):
- patakok, vízfolyások (Galamboki patak, Miháldi vízfolyás) medre és parti sávja
- jóléti víztároló (Galamboki horgásztó)
- víztermelő kutak területe és védőima
2. A területeken építményt elhelyezni csak a külön jogszabályokban foglaltak szerint lehet.
3. A patakok, vízfolyások, árkok medrének, partjának karbantartását biztosítani kell, ahol nem közterülettel határosak, ott a munkálatok elvégzéséhez szükséges gépek számára a közlekedési sávot szükség szerint fenn kell tartani. A parti sáv szélessége a patakok esetén mindkét oldalon 6-6 m, melyen belül a munkálatokat akadályozó növényzet, valamint épületek, építmények nem helyezhetők el.

15/A. §

.[39]

(1) A különleges beépítésre nem szánt területen (Ke) a kutatás-fejlesztés, a megújuló energiaforrások hasznosításának céljára szolgáló, a terület rendeltetésszerű használatát szolgáló építmények helyezhetők el.
2. A különleges beépítésre nem szánt területen az épületek szabadon állóan,
- legfeljebb 2%-os beépítettséggel helyezhetők el
- építménymagasság legfeljebb 6,0 m
- burkolt felület nagysága legfeljebb 13 %
- zöldfelületi arány legalább 85 %
III. Fejezet

Egyéb rendelkezések

Műemlék és településkép védelem

16. §

1. A község területén lévő műemléki védettségű létesítmények:
1. Római katolikus templom (Ady E. u. 1., 613 hrsz.)
Műemléki törzsszáma: 6374
2. Kőkereszt (Ady E. u.1., 613 hrsz.)
Műemléki törzsszáma: 6376
3. Római katolikus plébániaház (Ady E. u. 1., 566/6 hrsz.)
Műemléki törzsszáma: 6375
4. Református templom (Somogyi B. u. 10., 418/11 hrsz.)
Műemléki törzsszáma: 6377
5. Népi lakóház és gazdasági épület, tájház (Somogyi B. u. 12., 421 hrsz.)
Műemléki törzsszáma: 8752
2. A műemlékek helyét és a műemléki környezet határát a belterület szabályozási tervlapja (SZ-3) tartalmazza.
A műemléki környezetet alkotó telkek:
416/2, 418/10, 418/11, 420, 421, 422/1, 424,425, 426/1, 427/1, 428, 429/2 hrsz. telkek, valamint a 629/2 hrsz. út egy része, az 52, 53/4, 53/5, 83, 621/1, 614, 631/11, 619/5, 135, 149, 150, 151, 152, 553, 554/1, 555/1, 556/2, 558, 559/2, 560/2, 566/3, 566/4, 566/6, 566/7, 613 hrsz. telkek, valamint az 566/8 hrsz. út, a 631/1, 619/4, 631/12, 621/3, 145/4 hrsz. utak egy része.
(3) [40]
(4) A helyi építészeti, régészeti és természeti értékek védelmére önkormányzati rendelet alkotása szükséges, mely meghatározza a helyi védelemre javasolt épületek, építmények, régészeti lelőhelyek és természeti értékek körét, azok megóvásával, helyreállításával, esetleg hasznosításával kapcsolatos önkormányzati, valamint tulajdonosi kötelezettségeket ill. jogokat.
(5) A közigazgatási területen lévő helyi védelemben részesülő építmények:
1. Lakóépület (Petőfi S. u. 32., hrsz: 121)
2. Kőkereszt (József A. u. 5., hrsz: 54)
3. Kőkereszt (zártkertben Felsőhegyen, hrsz: 778)
4. Fa harangláb (zártkertben Csapi felé vezető út mentén, hrsz: 831)
5. Kőkereszt (zártkertben Öreghegyen, hrsz: 1161/2)
6. Kereszt (külterületen 7511 sz. út mentén, hrsz: 076)
(6) A védelem alá helyezett objektum jókarban tartásáról, a rendeletben meghatározott értékek fenntartásáról általában a tulajdonos köteles gondoskodni.
(7) A helyi védelem alá tartozó objektumok rendeltetésszerű használatán túli költségek biztosítására a tulajdonos kérésére az Önkormányzat egyedi döntés alapján támogatást nyújthat.
(8) [41] A helyi művi értékek megszüntetése, szerkezetének, külső megjelenésének megvál-toztatása, ill. egyéb jelentős építési munkák végzése esetén a képviselőtestület véleményét is ki kell kérni.
(9) [42] A helyi védelem alá helyezett építményeken, azok telkein és telkei előtt annak környezetében reklám csak a képviselőtestület véleményének figyelembe vételével helyezhető el.
(10) A közigazgatási területen lévő országos, illetve helyi jelentőségű régészeti lelőhelyek a településszerkezeti terven jelölt:
1. lelőhely: Galambok, Újtemető – azonosítószáma: 37680

(253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 263, 269/1,2,3, 623/3 hrsz.)

Jelentősége: országos
2. lelőhely: Galambok, Halastó – azonosítószáma: 40130

(825/8, 826/1,2, 827, 828, 829/2,3,4, 830, 831 hrsz.)

Jelentősége: helyi
3. lelőhely: Galambok, Öreghegy I. (Halastó II.) – azonosítószáma: 40126

(973, 974, 975, 976, 977/1,2, 978, 979, 981/1,3,5,6,7,9,10, 982/1,3,4, 983/1 hrsz.)

Jelentősége: országos
4. lelőhely: Galambok, Öreghegy II. (Halastó III.) – azonosítószáma: 40127

(948, 950, 951, 952, 955, 956, 957, 958 hrsz.)

Jelentősége: helyi
5. lelőhely: Galambok, Szarka rét dűlő – azonosítószáma: 40137

(0204/3, 0204/4 hrsz.)

Jelentősége: helyi
6. lelőhely: Galambok, Felső-homok-dűlő – azonosítószáma: 40132

(0228/16 hrsz.)

Jelentősége: helyi
7. lelőhely: Galambok, belterület Ady u. – azonosítószáma: -

(586/1, 588/1, 589/1,2, 590/1,2, 591/1,2, 592/1,2 hrsz.)

Jelentősége: helyi
8. lelőhely: Galambok, Állattenyésztő telep (Temetői szilas-dűlő)
- azonosítószáma: 40134

(04/8, 012 hrsz.)

Jelentősége: helyi
9. lelőhely: Galambok, Sagot puszta – azonosítószáma: 40135

(024/3 hrsz.)

Jelentősége: helyi
11. A régészeti lelőhelyeket – a fenntartható használat elvének figyelembe vételével – csak olyan mértékben lehet igénybe venni, hogy azok állománya számottevően ne csökkenjen, illetve eredeti összefüggéseik jelentősen ne károsodjanak.
(12) A régészeti örökség elemeit lehetőleg eredeti lelőhelyükön, eredeti állapotukban, eredeti összefüggéseikben kell megőrizni.
(13) [43] A régészeti lelőhelyek védelméről „A kulturális örökség védelméről” szóló (jelenleg 2001. évi LXIV.) törvény rendelkezései szerint kell gondoskodni.
A földmunkával járó fejlesztésekkel, beruházásokkal a régészeti lelőhelyeket el kell kerülni, vagy a beruházással veszélyeztetett régészeti lelőhelyeket előzetesen fel kell tárni.
- A lelőhelyeken földmunka csak a megelőző régészeti feltárások elvégzése után
végezhető.
- Az emléket, vagy leletet az illetékes települési önkormányzat jegyzőjének haladéktalanul be kell jelenteni. E kötelezettség a felfedezőt, az ingatlan tulajdonosát, az építtetőt és a kivitelezőt egyaránt terheli.
(14) Országos védelemben részesülő természeti érték:
- a közigazgatási terület déli részét elfoglaló összefüggő erdőterület északi része – természetvédelmi terület, melynek határát az SZ-1 és SZ-2 tervek feltüntetik.

(0373/1,3,4, 0375/1, 0378-0380-0387-0392/2 telkek déli része, 0381, 0393/1,2, 0394/1, 0395, 0396, 0399/1,2, 0401/1 hrsz északi része,0401/2 hrsz.)

- a közigazgatási terület déli részét elfoglaló összefüggő erdőterület déli része – natura 2000 védett terület, melynek határát az SZ-1 és SZ-2 tervek feltüntetik.

(0393/3, 0401/1 hrsz. déli része, 0404, 0405/1,4, 0406/2 hrsz.)

(15) A természetvédelmi területen csak extenzív jellegű, vagy természet- és környezetkímélő gazdálkodási módszerek alkalmazhatók.
(16) A természetvédelmi területen a kialakult tájhasználatot megváltoztatni csak a természeti állapothoz közelítés érdekében szabad.
17. A tájékoztató táblák, köztárgyak és hirdető berendezések elhelyezésénél elsősorban a szabályozási terven e célra kijelölt helyeket kell figyelembe venni.

A környezet védelmére vonatkozó előírások

17. § (1) [44] Az építmények és használatuk külön-külön és együttesen sem eredményezhetnek a jogszabályokban és más hatósági előírásokban megállapított terhelési határértéket meghaladó káros hatást a környezetükre. A káros környezeti hatás értékét a területen már meglévő háttér értékekkel együtt kell figyelembe venni.

(2) [45] Az építmények terhelési határértékeit zaj- és rezgésvédelem, talajvédelem, radioaktivitás, a levegő tisztaságának védelme és a vízminőség tekintetében a hatályos jogszabályok alapján kell meghatározni.

(3) Ha a terhelési határértéket meghaladó környezeti hatás más megoldással (pl. megfelelő műszaki kialakítással) nem hárítható el, a környezeti hatás előidézője védőterületet köteles kialakítani.

(4) Zaj- és rezgésvédelem:

a) a lakóterületekre és településközponti vegyes területekre vonatkozóan a zajkibocsátás megengedett mértéke: nappal (6-22ó) 50, éjjel (22-6 ó) 40 DB.

b) a turisztikai és szabadidős használatú területekre, üdülőterületre, valamint a védett természeti területekre vonatkozóan a zajkibocsátás megengedett mértéke: nappal (6-22ó) 45, éjjel (22-6 ó) 35 DB.

c) a gazdasági területekre vonatkozóan a zajkibocsátás megengedett mértéke: nappal (6-22ó) 60, éjjel (22-6 ó) 50 DB.

(5) Levegőtisztaság-védelem:

a) Minden újonnan létesülő gazdasági létesítményre, amelynél koncentrált porkibocsátás várható, egyedi emissziós határérték meghatározása szükséges

b) Diffúz légszennyezést okozó tevékenység csak zárt térben végezhető

c) Új létesítmények fűtése a levegőtisztaság védelme érdekében elsődlegesen csak vezetékes energiahordozó (villamos energia, földgáz), vagy a környezet károsodását nem okozó megújuló energiaforrások igénybevételével engedélyezhető.

(6) Vízminőség-védelem:

a) A község kommunális szennyvízcsatornával ellátott területein a keletkező szennyvizeket a szennyvízcsatornába kell vezetni. E területeken közműpótló műtárgy átmenetileg sem építhető.

b) Tilos szennyvizet, szemetet felhagyott kutakba, élő vízfolyásba, ill. csapadékvíz elvezető árokba bevezetni, gyűjteni, vagy elhelyezni.

(7) Természetvédelmi területen a természetes vízfolyások mentén 50-50 m távolságon belül csak a vízgazdálkodással, árvízvédelemmel kapcsolatos építmények helyezhetők el.

(8) [46] Talajvédelem, hulladékgazdálkodás:

a) A kommunális hulladékgyűjtést zárt rendszerű gyűjtőedényekkel kell biztosítani, rendszeres közüzemi ürítésükről, szállításukról gondoskodni kell.

b) A veszélyesnek minősülő hulladékot, üzemi hulladékot az érvényes jogszabályoknak megfelelően kell kezelni, elszállítani, ártalmatlanítani.

c) Az építés során keletkező hulladékot átmenetileg az építési területen belül kell tárolni, azt az építés befejeztével hatóságilag engedélyezett lerakóba el kell szállítani.

d) A termőföld védelméről szóló törvény előírásait be kell tartani.

(9) Zajt és rezgést kibocsátó berendezés, tevékenység úgy létesíthető, ill. üzemeltethető, ha zaj- és rezgéskibocsátása nem haladja meg az előírt zajterhelési határértékeket

(10)4 Útfelújítás a környező mezőgazdasági területek talajvédő gazdálkodásának feltételeire, a termőföld minőségére nem okozhat káros hatást. Az út területéről a környező mezőgazdasági területekről lefolyó csapadékvizeket ártalommentesen kell elvezetni, az út területéről káros környezeti hatás, szennyezett csapadékvíz az érintett környező termőföldek talajának minőségében nem okozhat kárt.

A településrendezési feladatok megvalósulását biztosító

sajátos jogintézmények

18. § (1) Telekalakítás:

a/ Telket csak úgy szabad kialakítani, hogy az a terület rendeltetésének megfelelő használatra alkalmas legyen, továbbá annak alakja, terjedelme, beépítettsége és megközelíthetősége a jogszabályoknak és a szabályozási tervnek megfeleljen.
b/[47]
c/[48]
(2) Elővásárlási jog:
Galambok Község Önkormányzatát elővásárlási jog illeti meg:
a/ a szabályozási tervben jelzett tervezett lakótelkek területére: 058/14, 059/1, 067/1, 068/1, 068/2, 0164/11, 0164/12, 0164/17, 57, 58, 59, 60, 61/2, 62, 63, 675, 576, 577, 578, 579/3, 579/4, 580/2, 581/2, 582, 583/1, 583/4, 584/2, 586/4 hrsz. telkek teljes, illetve a lakóterület fejlesztésre tervezett része (SZ-3 terv szerint).
b/ a szabályozási tervekben jelzett gazdasági terület bővítési területére: 04/6, 04/7, 04/8, 024/3, 058/14 hrsz. telkek teljes, illetve SZ-1 és SZ-2 terveken jelzett részére.
(3) Kisajátítási jog:
Galambok Község Önkormányzatát kisajátítási jog illeti meg:
a/ a szabályozási tervben jelzett tervezett lakótelkek területére: 058/14, 059/1, 067/1, 068/1, 068/2, 0164/11, 0164/12, 0164/17, 57, 58, 59, 60, 61/2, 62, 63, 675, 576, 577, 578, 579/3, 579/4, 580/2, 581/2, 582, 583/1, 583/4, 584/2, 586/4 hrsz. telkek teljes, illetve a lakóterület fejlesztésre tervezett része (SZ-3 terv szerint).
b/ a szabályozási tervekben jelzett gazdasági terület bővítési területére: 04/6, 04/7, 04/8, 024/3, 058/14 hrsz. telkek teljes, illetve SZ-1 és SZ-2 terveken jelzett részére.
c/ a szabályozási terven szereplő újonnan tervezett közparkok területére: 157, 264/1, 561/2, 567, 059/1, 067/1 telkek SZ-3 terven jelölt részére.
(4) [49] Kiszolgáló és lakóút céljára történő lejegyzés:
A Helyi Építési Szabályzat, ill. a szabályozási terv szerint szükséges új utak létesítése, meglévő utak bővítése, vagy szabályozása érdekében az 1997. évi LXXVIII. törvény 27. § szerint a Galambok Községi Önkormányzat javára igénybevételre kerül.
(5) [50] Beültetési kötelezettség
A 067/1, 068/2 hrsz.-ú földrészleteken a szabályozási terven jelzett többszintes védő zöld beültetésről a használatbavételi eljárás megindításáig gondoskodni kell.

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

19. §

1. E rendelet az 5/2005. (V.1.) számú rendelet, az azt módosító 1/2007. (I. 30.) számú rendelet, valamint az azt módosító 14/2011. (X.14.) számú rendelet egybeszerkesztett szövegrészét tartalmazza. A módosított rendelet a hozzá tartozó szabályozási tervekkel együtt érvényes. Rendelkezéseit a hatálybalépést követően keletkezett ügyekben kell alkalmazni.
(2) A 2000. évi CXII. törvény (a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Tervének elfogadásáról és a Balatoni Területrendezési Szabályzat megállapításáról) rendelkezése azon nem partközeli települések esetében, amelyeknél a szennyvízcsatorna hálózat nem megfelelő kapacitású tisztítóműre csatlakozik, a település beépítésre szánt területét, ill. belterületét max. 15 %-kal engedi növelni. Ennek alapján megfelelő kapacitású tisztítómű megvalósulásáig a külterület szabályozási tervén jelölt kereskedelmi-gazdasági terület (Gksz 5 a 0204/4 hrsz.-on), valamint egyéb ipari-gazdasági terület (Gip 1 a 024/3 hrsz.-on) fejlesztésként nem vehető figyelembe.
3. [51]E rendelet a kihirdetést követő napon lép életbe.[52]
1

Az 1. § (1) bekezdése a Galambok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2024. (III. 20.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 9. § (5) bekezdését a Galambok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2024. (III. 20.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be.

3

A 11. § (3) bekezdés e) pont 2. alpontja a Galambok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2023. (VI. 15.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

4

A 17. § (10) bekezdését a Galambok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2023. (VI. 15.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be.

5

Az 1. melléklet a Galambok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2022. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. Az 1. melléklet a Galambok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2024. (III. 20.) önkormányzati rendelete 3. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

6

A 2. melléklet a Galambok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2022. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 1. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

7

A 3. melléklet a Galambok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2023. (VI. 15.) önkormányzati rendelete 3. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

8

A 4. mellékletet a Galambok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2023. (VI. 15.) önkormányzati rendelete 3. § (2) bekezdése iktatta be.

9

Az 5. mellékletet a Galambok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2024. (III. 20.) önkormányzati rendelete 3. § (2) bekezdése iktatta be.