Bodolyabér Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2005. (XI. 2.) önkormányzati rendelete

A község helyi építési szabályzatáról

Hatályos: 2023. 11. 24

Bodolyabér Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2005. (XI. 2.) önkormányzati rendelete

A község helyi építési szabályzatáról

2023.11.24.

Bodolyabér község Önkormányzatának Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Étv)7. §. bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Étv 9§. (2)-(6) bekezdésében előírt véleményezési eljárás lefolytatását követően Mindszentgodisa község helyi építési szabályzatát, valamint az annak mellékletét képező szabályozási tervét jelen rendeletben az alábbiak szerint állapítja meg:

A r e n d e l e t h a t á l y a

1. § 1. A rendelet területi hatálya község teljes közigazgatási területére terjed ki.

2. A község közigazgatási területén területet felhasználni, telket alakítani, építési tevékenységet végezni, valamint arra hatósági engedélyt adni az általános érvényű előírások mellett csak és kizárólag e rendelet és a hozzá tartozó szabályozási tervlapok együttes alkalmazásával szabad. E rendeletben nem szabályozott kérdésekben az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII.20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) előírásai alkalmazandók.

3. A helyi védelem alá vont építmények és régészeti értékek listáját az 1. sz. melléklet tartalmazza. Az épületek, építmények helyi védelmi listája építész szakvélemény alapján önkormányzati rendelettel kiegészíthető, módosítható. A módosítással, kiegészítéssel kapcsolatosan előzetesen be kell szerezni a megyei főépítész szakvéleményét.

4. A község belterülete a 2-3. sz. mellékletekben rögzített módon változhat. A belterületi határ tervezett változtatásának célja elsősorban új lakóterületek, továbbá gazdasági területek területigényének biztosítása. A tervezett belterületbe vonás ütemezetten is történhet.

5. A rendelet az alábbi mellékletekkel együtt érvényes:

1.sz. melléklet: a helyi védelemben részesült épületek, építmények, valamint régészeti értékek kimutatása

2.sz. melléklet: külterületi szabályozási tervlap SZ-1 M 1:10000

3.sz. melléklet: belterületi szabályozási tervlap SZ-2 M 1:2000

A s z a b á l y o z á s e l e m e i

2. § 1. A szabályozás elemei a település alakításában játszott szerepnek megfelelően I. vagy II. rendűek.

2. Az elsőrendű szabályozási elemek a település egésze szempontjából a legfontosabbak, ezért ezeket csak a szabályozási terv módosítására előírt eljárással lehet megváltoztatni. Elsőrendűnek tekintendő a közterületszabályozási vonal, a terület-felhasználási határ és az övezethatár, valamint az egyes lehatárolt területegységek és az azokra vonatkozó előírások.

3. A másodrendű szabályozási elemek hatósági eljárásban, illetve önkormányzati rendeletben módosíthatók, pontosíthatók, kiegészíthetők.

a) Hatósági eljárásban módosíthatóak, vagy meghatározhatóak a telekhatár, az építési vonal, a védősávok- és területek az illetékes szakhatóságok hozzájárulásával.

b) Önkormányzati rendelettel meghatározható, vagy módosítható a helyi védelem alatt álló terület és egyedi tájértékű objektum, valamint a (jelenleg a 1997. évi LXXVIII. Törvény 17. §-ban rögzített) sajátos jogintézmények.

A t e r ü l e t - f e l h a s z n á l á s r e n d s z e r e

3. § A község közigazgatási területén az alábbi megnevezésű és jelű területfelhasználási egységek találhatók:

beépítésre szánt területek:

lakóterületek L

településközponti vegyes területek Vt

beépítésre nem szánt területek:

közlekedési területek Kö

zöldterületek Z

erdőterületek E

mezőgazdasági területek M

vízgazdálkodási területek V

Beépítésre szánt területek

4. § Amennyiben olyan területek beépítésére kerül sor, melyeken a csapadékvíz elvezetése még nem megoldott, a területek beépítése előtt a azok vízelvezetésére a 18/1996.(VI.13.) KHVM rendelet előírásai szerinti vízjogi engedélyt kell beszerezni.

Lakóterületek (L)

5. § 1. A terület elsősorban lakóépületek elhelyezésére szolgál. A lakóépületekben, illetve lakóterületen olyan funkciók is elhelyezhetők, amelyek környezetterhelése nem haladja meg az adott lakóterületre megengedett határértékeket.

2. A területen, lakóépületeken kívül önállóan is elhelyezhető a helyi lakosság gépkocsi-tárolója, alapellátást szolgáló kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület, valamint az 1. bekezdésben megfogalmazott követelményeknek megfelelő gazdasági tevékenységet szolgáló épület.

3. A meglévő falusias lakóterületeken az oldalkertben álló, az OTÉK előírásainak nem megfelelő elhelyezésű építmények és keresztcsűrök – így az oldalhatáron álló lakóépülettel szemben álló utcafronti gazdasági épületek is - megtarthatók és felújíthatók, bontásuk esetén újraépíthetők tűzvédelmi szakvélemény alapján.

4. A lakóterületen a következő terület található:

falusias lakóterület Lf

Falusias lakóterület (Lf)

6. § 1. A területen az OTÉK 14. § 1. és 2. bekezdésében felsorolt építmények helyezhetők el, de nem helyezhető el üzemanyagtöltő állomás.

2. Ahol a belterületi szabályozási terv hátsó építési vonalat határoz meg, a beépítettség foka és a megengedett legkisebb zöldterület értékét a telek ezen – beépíthető – részének alapján kell megállapítani.

3. A területen elhelyezhető gazdasági célt szolgáló épületekre vonatkozó további szabályok:

a) Gazdálkodási célú épület – ha a telken lakóépület is van – nem lehet nagyobb az építési telek területének 15 %-ánál. A lakótelek beépítettsége a gazdálkodás építményeivel együtt sem haladhatja meg az adott övezetre vonatkozó határértéket.

b) Gazdálkodás céljára elsősorban a meglévő gazdasági épületeket kell felhasználni.

4. A kialakult építési övezetekben az adott környezetben jellemző szélességű és mélységű telkek alakíthatók ki.

5. A terület építési övezeteit, valamint az azokban betartandó telekalakítási és építési előírásokat az alábbi táblázat és szöveges kiegészítése tartalmazza:

az építési telek

az épület

övezeti
jele

beépítési
módja

legkisebb
területe

legisebb
szélessége

legnagyobb
beépített-
sége

legkisebb
zöldterület

legnagyobb
építmény-
magassága

m2

m

%

%

m

Lf

K (O)

K (900)

K (18)

30

40

4,5

Településközpont vegyes terület (Vt)

7. § 1. A területen az OTÉK 16. §-ban megnevezett építmények helyezhetők el.

2. A területen betartandó telekalakítási és beépítési előírásokat a következő táblázat tartalmazza:

az építési telek

az épület

övezeti
jele

beépítési
módja

legkisebb
területe

legisebb
szélessége

legnagyobb
beépített-
sége

legkisebb
zöldterület

legnagyobb
építmény-
magassága

m2

m

%

%

m

Vt

K, SZ

2000

20

40

40

7,5

Különleges terület (K)

8. § 1. A különleges területbe az OTÉK 24. § szerinti területek tartoznak.

2. A község szabályozási tervében szereplő különleges területek az alábbiak:

sportterület: Ks

temetők területe Kt

3. Az egyes különleges területeken az alábbi telekalakítási és építési szabályokat kell betartani:

az építési telek

az épület

övezeti
jele

beépítési
módja

legkisebb
területe

legisebb
szélessége

legnagyobb
beépített-
sége

legkisebb
zöldterület

legnagyobb
építmény-
magassága

m2

m

%

%

m

Ks

SZ

2000

60

10

70

4,5

Kt

K

-

-

2

40

4,5

4. A temető 50 m-es környezetében kegyeletet sértő épület nem helyezhető el, kegyeletet sértő tevékenység nem folytatható.
5. A temető területén a megadott építménymagasság nem vonatkozik harangláb, harangtorony létesítésére, mely esetben a megengedett legnagyobb építménymagasság legfeljebb 10,0m lehet.

Beépítésre nem szánt területek

Közlekedési és közműterület (Kö)

9. §1 (1) A területen kétfajta közlekedési terület különböztethető meg:

- közúti közlekedési terület KöU

- vasúti közlekedési terület KöV

(2) E terület-felhasználási egység (terület) az OTÉK 26. § (1) és (3) bekezdésben leírt célra szolgál.

(3) Az e területbe tartozó közterületek telekhatárait, szabályozási szélességét a szabályozási terv jelöli. E területsávba eső meglévő épületeken mindennemű építési tevékenység – a területsáv kialakításának várható idejét, az épületeknek a területsávban elfoglalt helyét, az épület sajátosságait (eszmei és gazdasági értékét) mérlegelve, csak az illetékes közlekedési szakhatóság állásfoglalásának figyelembe vételével – engedélyezhető.

(4) A közutak építési területének legkisebb szélességét – ahol a szabályozási terv másként nem jelöli – az OTÉK 26. § (2) bekezdés szerint kell biztosítani.

(5) Hírközlési létesítmények közterületen, az ágazati szabványok, szakhatósági előírások betartásával helyezhetők el. 10m-nél magasabb átjátszó- ill. adótornyok nem helyezhetők el belterületen, üdülőterületen, kertes mezőgazdasági területen, védett területen, ökológiai folyosóban.

(6) A szabályozási terven szabályozási vonallal érintett tervezett közút területének kialakítása során az érintett övezetekre előírt minimális telekméretet nem kell figyelembe venni.

Erdőterület (E)

10. § 1. E terület-felhasználási egységbe az erdők, illetőleg az ilyen célra kijelölt területek tartoznak.

A területen – az SZ-1 szabályozási tervlapon jelölt lehatárolással – az alábbi területeket különböztetjük meg:

- gazdasági célú erdőterület Eg

- védett ill. védelmi célú erdőterület Ev

2. A területen – a kilátótornyok kivételével – építmények nem helyezhetők el, kivéve a gazdasági rendeltetésű erdőterületen az erdő rendeltetésének megfelelő gazdasági, szolgálati és vadgazdálkodási építmények, amelyek kivonással elhelyezhetők.

3. Beruházás céljára csak akkor vehető erdő igénybe, ha erre alkalmas más művelési ágú terület nincs. A termelésből való kivonáshoz az erdészeti szakhatóság engedélye szükséges.

Vízgazdálkodási terület (V)

11. § 1. E terület-felhasználási egységben az OTÉK 30. § (2) bekezdése és a parti sávok, vízjárta területek, valamint fakadó vizek által veszélyeztetett területek használatáról és hasznosításával kapcsolatos jogszabályok (jelenleg a 46/1999.(III.18.) kormányrendelet) szerinti építmények helyezhetők el.

2. A területen építményt elhelyezni csak a külön jogszabályokban (jelenleg a 46/1999. (III.18.) Korm. rendelet) foglaltak szerint lehet.

3. Az álló- és folyóvizek partjától (telekhatárától) számított 6 m szélességben karbantartás céljára kezelési terület biztosítandó.

4. A közcélú vízilétesítmények fenntartását, az ezzel kapcsolatos feladatokat a vonatkozó jogszabályok (jelenleg a 120/1999.(VIII.6.) Kormányrendelet) figyelembe vételével kell ellátni.

5. Vízimunka elvégzéséhez illetve vízilétesítmény megépítéséhez, átalakításához és megszüntetéséhez (létesítési engedély), továbbá annak használatba vételéhez, üzemeltetéséhez, valamint minden vízhasználathoz (üzemelési engedély) vízjogi engedély szükséges a vonatkozó jogszabályok (jelenleg az 1995. évi LVII. Tv. 28. § (1)) alapján.

Mezőgazdasági terület (M)

12. § 1. E terület-felhasználási egység (terület) az OTÉK 29. §-a szerinti célt szolgálja.

2. Termőföldet érintően a vonatkozó jogszabályokban (jelenleg az 1994. évi LV. TV. 62-69. §) rögzített esetekben meg kell kérni a Növény- és Talajvédelmi hatóság engedélyét.

3. Mezőgazdasági területeken történő beruházásokhoz a vonatkozó jogszabályok (jelenleg az 1994. évi LV. Tv 70. §.) alapján meg kell kérni a Növény- és Talajvédelmi hatóság szakhatósági állásfoglalását.

4. A mezőgazdasági területen a következő területek találhatók:

általános mezőgazdasági terület

kertes mezőgazdasági terület Mk

5. Az általános mezőgazdasági terület arra alkalmas földrészletén az OTÉK 29. §. bekezdésében rögzített szabályok betartásával birtokközpont alakítható ki.

6. A „kertövezet” a szabályozási terven Mk jellel megjelölt mezőgazdasági rendeltetésű területeket foglalja magában:

a.) A kertövezetben állattartásra szolgáló építmény nem építhető.

b.) Telekalakítás, beépítés szabályai:

- A kertövezetben csak 900 m2-es, vagy azt meghaladó, csak közterületről, vagy magánútról megközelíthető új földrészletek alakíthatók ki, melyek minimális szélessége: 12 m.

- A földrészleteken egy, a 3 % beépítettséget meg nem haladó alapterületű, ideiglenes tartózkodásra is alkalmas gazdasági épület helyezhető el. Különálló építményként csak pince és közműpótló berendezés építhető: árnyékszék csak a főépülettel együtt helyezhető el.

- A szomszédos telektől olyan távolságokat kell megtartani, hogy az elhelyezni kívánt épület mellékfunkciói (pl. pince földdombja, épület körüli víztelenítés, stb.) a szomszédos telkek használatát nem zavarják. Egymáshoz közeli épület elhelyezés esetén az OTÉK-ben előírt tűztávolságot kell megtartani.

- Az előkert mélysége minimálisan 8 m.

- A telken garázs nem létesíthető.

c.) A gazdasági épület előírásai:

- A területen épület építése csak építési engedély alapján végezhető.

- A földrészleten felvonulási épületet csak a gazdasági épületre kért érvényes építési engedély birtokában lehet létesíteni, és az csak az épület elkészültéig maradhat fent.

- A gazdasági épület földszintes, legfeljebb 3,5 m-es építménymagasságú és 6,5 m gerincmagasságú lehet. Az épület tetőtere beépíthető.

- Az épületet 40-450-os hajlásszögű szimmetrikus nyeregtetővel kell lefedni, a héjazat égetett anyag ill. betoncserépfedés lehet. Hullámpala, fémlemez fedés nem alkalmazható. Az épületek csak természetes építᔐanyagokból építhetők (kő, tégla, vályog).

d.) Pince, kerítés, támfal:

- Pince az épülettel szerves egységben, abból nyílóan, az épület mögött, a domb felőli oldalon, vagy attól különállóan helyezhető el. A pincének egész terjedelmével a rendezett terepszint alatt kell lennie.

- A pince közterület, vagy idegen telek alá nem nyúlhat, illetve azt legfeljebb 1m-re közelítheti meg.

- A meglévő, vagy a művelésből, beépítésből adódó magasságkülönbségeket természetes földművekkel (rézsűkkel) kell kialakítani.

Zöldterületek (Z)

13. § 1. E terület-felhasználási egységbe az OTÉK 27. § (1) bekezdésében körülírt területek tartoznak.

2. A területen – 2 %-ot meg nem haladó beépítettséggel – az OTÉK 27. § (4) bekezdésében felsorolt épületek és létesítmények helyezhetők el. Az épületek építménymagassága nem haladhatja meg a 4,5m-t.

Építészeti értékek védelme

14. § 1. A helyi védettség alatt álló létesítmények tekintetében az építésügyi eljárásokban az általános előírásokon túlmenően az e rendelet előírásában foglalt építésügyi kötelezettségek is betartandók.

2. A védettség fokozatai:

a.) H-1 védettségű épület, melynél a védelem az épület egészére,

b.) H-2 védettségű épület, illetve objektum, a védettség az épület, illetve objektum valamely meghatározott részére terjed ki.

3. A H-1 jelű épületeket hagyományos építészeti tömegükben, tetőformájukban kell megtartani, érintetlenül hagyva a homlokzati nyílásrendet és a nyílások osztását megőrizve a homlokzati tagozatokat.

a./ A védelem nem akadályozza az épület:

- belső átalakítását, korszerűsítését, amennyiben az eredeti belsőszerkezetet elvárható módon tiszteletben tartja,

- bővítését, amennyiben az eredeti épület tömegformája, utcaképi szerepe nem változik, illetve szerkezetével, anyaghasználatával összhangban marad.

b/ A védett épület csak a teljes műszaki és erkölcsi avultság esetén bontható el. A bontási szándékkal kapcsolatosan meg kell kérni a megyei főépítész szakvéleményét.

- bontás előtt az épület és a telek felmérési dokumentációját /fotó dokumentációval) el kell készíteni, és azt mind helyben, mind a megyei levéltárban meg kell őrizni.

- amennyiben a bontásra kerülő épület valamely értékes építészeti, szerkezeti, díszítő eleme vagy kapcsolódó tárgy megmenthető, arról a bontási engedélyben intézkedni, és elhelyezéséről gondoskodni kell.

4. A H-2 jelű védettség esetén a meghatározott részértéket kell védeni. Az épületek bizonyos kötöttségek mellett átalakíthatók, bővíthetők, felújíthatók és lebonthatók.

- Tárgyi részérték védelme esetén azt az építés során eredeti szerepének megfelelően újból alkalmazni kell.

- Az épülettömeg védelme esetén az esetlegesen építendő új épület csak az eredetivel azonos, vagy ahhoz hasonló párkány- és gerincmagasságú és tetőhajlásszögű lehet.

5. A helyi védettségű épületek rontott homlokzata esetén az építési engedélyezés során a tervezett építési tevékenység jellege, nagyságrendje függvényében az alábbiakat szorgalmazni kell:

- megfelelő felületképzést és színezést,

- a tagozatok, az eredeti arányú nyílászárók, részben vagy egészben történő visszaállítását,

- a homlokzatok, a tetők rosszul átépített részeinek visszaállítását,

- a főtömeghez szervetlenül kapcsolódó toldalékok elbontását vagy építészeti egységet eredményező átépítését,

- a kerítések, kapuk visszaállítását, illetve utcaképhez illeszkedő átépítését,

- az épület és a hozzátartozó építmények mai elveknek megfelelő és környezethez illeszkedő építészeti egységeinek megteremtését.

6. A helyi védettségű épület rendeltetésszerű használata meghatározó jelentőségű. Amennyiben az eredeti hasznosítás nem biztosítható, az esetleges alternatív lehetőségek között a közcélú funkciókat előnyben kell részesíteni.

A helyi védelem alá vonandó épületek tulajdonosait - előzetes szóbeli tájékoztatást követően egyedi határozattal kell értesíteni a védelem tényéről, és annak az építési előírások szerinti tartalmáról, biztosítva a fellebbezés lehetőségét.

Régészeti emlékek

15. § 1. A régészeti érdekű területeket és nyilvántartott régészeti lelőhelyeket az SZ-1 külterületi szabályozási tervlap ábrázolja. A régészeti lelőhelyekkel kapcsolatosan a vonatkozó jogszabályok (jelenleg a 2001. évi LXIV. tTv.) előírásai betartandók. Nyilvántartott régészeti lelőhelyek területén minden az eddigi használattól eltérő hasznosításhoz, építkezéshez, földmunkához a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szakhatósági hozzájárulása szükséges.

2. Régészeti érdekű területet érintő tervezés esetén javasolt kikérni a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal véleményét.

3. Amennyiben a település közigazgatási területén bárhol – a régészeti érdekű területeken kívül – építkezés vagy művelés kapcsán régészeti leletek vagy régészeti objektumok kerülnek elő, a munkálatokat fel kell függeszteni és értesíteni kell a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatóságát és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt.

Környezetvédelem

16. § 1. Általános követelmények

a.) A beruházások nem okozhatnak olyan hatásokat, melyek a környező területek jelenlegi és tervezett használati módját lehetetlenné teszik.

b.) A beruházások megvalósítása, meglévő tevékenységek folytatása, rendeltetési mód változás(ok), valamint a telepengedély alapján gyakorolható ipari és szolgáltató tevékenység (jelenleg a 80/1999. (VI.11.) Korm. rendelet) csak a környezetvédelmi kölcsönhatások ellenőrzése, a környezetvédelmi előírások és határértékek betartása alapján történhet, a szakhatóságok előírása szerint.

c.) Az új területek beépítésének előfeltétele a teljes közművesítés.

d.) A csapadékvíz elvezetéséről minden telek tulajdonosának, használójának gondoskodnia kell. A vízfolyásokba csak az első fokon eljáró vízügyi hatóság hozzájárulásával és feltételeinek betartásával szabad csapadékvizet bevezetni.

e.) A környezeti állapotot jelentősen terhelő tevékenységek üzemeltetői számára – különös tekintettel a vízminőségi kárelhárításra kötelezett üzemekre (jelenleg a 21/1999. (VII.22.) KHVM-KöM együttes rendelet) – üzemelés-technológiai terv készítése kötelező. Az üzemelés-technológiai terv készítési kötelezettség alá tartozó tevékenységeket, illetve üzemeltetőket a jogszabályok jelölik meg, illetve az önálló települési környezetvédelmi program keretében kell kijelölni.

f.) A telkek területeinek – az övezeti elᔐírásokban – meghatározott részét

zöldfelületként kell kialakítani. Az övezeti elᔐírásokban szereplᔐ értékek
egyszintes növényállományra vonatkoznak. Többszintes növényállomány
telepítése esetén a zöldfelület ennél kisebb is lehet, de kertészeti
szakvéleménnyel kell igazolni, hogy ezáltal a környezeti értéke nem lesz
kisebb.
2. Környezetterhelési határértékek
a.) Az új létesítmény kialakításánál, a meglévő, illetve új technológiák üzemeltetésénél teljesíteni kell a környezeti levegőtisztasági követelményeket és a levegőtisztaság-védelmi előírásokat, valamint határértékeket. (A levegő védelmével kapcsolatosan a 21/2001. (II.4) Korm. rendelet és a végrehajtására kiadásra kerülő jogszabályok szabályait kell alkalmazni. A légszennyezettségi határértékekről a helyhez kötött légszennyező pontforrások kibocsátási határértékeiről a 14/2001. (V.9.) KöM-EüM-FVM együttes rendelet rendelkezik.)
b.) Élővízbe, illetve közcsatorna-hálózatba bocsátott szennyezőanyagtartalomra vonatkozó határértékeket be kell tartani (jelenleg a 9/2002. (III.22.) KöM-KöViM rendelet).
c.) Zajt kibocsátó berendezés, telephely, tevékenység úgy létesíthető, illetve üzemeltethető, hogy zajkibocsátása nem haladhatja meg az előírt zajterhelési határértékeket (jelenleg a 8/2002. (III.22.KöM-EüM rendeletben foglaltak).

Természetvédelem

17. § A község közigazgatási területén található védett természeti területeket, a biodiverzitás fenntartása érdekében kijelölt területeket (Natura 2000), valamint az ökológiai folyosók területét az SZ-1 jelű szabályozási tervlap tünteti fel.

A személygépkocsik elhelyezése

18. § 1. A személygépkocsik parkolását alapvetően telken belül kell megoldani.

2. Az új – közterületi - jármű-várakozóhelyeket az OTÉK 42. § (7) bekezdése szerint beültetési kötelezettség terheli.

Tűzvédelem

19. §

1. Az „A”-„C” tűzveszélyességi osztályba tartozó és az „A”-„B” tűzveszélyességi osztályba tartozó helyiségeket tartalmazó épületek, az 500m2 alapterület (szintenkénti összesített alapterület) feletti „D”-„E” tűzveszélyességi osztályba tartozó ipari, mezőgazdasági és tároló épületek, valamint minden – külön jogszabály szerinti – közösségi épület, illetve a kétszintesnél nagyobb szintszámú lakó- és üdülőépület esetében (a pinceszintek figyelembe vétele nélkül) és az ezekkel szomszédos más rendeltetésű és tűzveszélyességi osztályú épületek között saját és szomszédos telken tűztávolságot kell tartani. A tűztávolság mértékét a tűzvédelmi hatóság határozza meg.
2. A mértékadó tűzszakasz területét a 2/2002. (I.23.) BM rendelet 5.sz. melléklet I/5. fejezete alapján kell meghatározni, majd ezt figyelembe véve a 35/1996. (XII.29.) BM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat 46.§ (5)-(6) bekezdése alapján kell biztosítani a szükséges oltóvíz-intenzitást.
3. Az eggyel alacsonyabb tűzállósági fokozathoz tartozó tűzállósági határértékű épületszerkezetekből, anyagokból létesítendő építmények esetében be kell szerezni az illetékes elsőfokú tűzvédelmi hatóság engedélyét.
4. A település tüzivíz-ellátását, valamint a tűzoltás feltételeit (tűzoltási út, terület) a 35/1996.(XII. 29.) BM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat vonatkozó előírásai szerint kell kialakítani illetve biztosítani.
5. A tűzoltóság vonulása és működése céljára – ha arról más jogszabály illetve nemzeti szabvány másként nem rendelkezik – az építményhez olyan utat illetve területet kell biztosítani, amely alkalmas a tűzoltó gépjárművek nem rendszeres közlekedésére és működtetésére.

Ásványvagyon-gazdálkodási követelmények

20. § 1. Az ásványi nyersanyag – a termőföldről szóló jogszabályban (jelenleg az 1994. évi LV.Tv. 38. § e. bekezdés) meghatározott talaj kivételével – kitermelésével járó építési, tereprendezési, vízrendezési tevékenységek engedélyezési eljárásaiban a Pécsi Bányakapitányság szakhatósági állásfoglalása szükséges, amennyiben a kitermelt nyersanyag a kitermelés helyéről elszállításra, ill. nem a kitermeléssel érintett területen deponálásra kerül és ennek során üzletszerűen hasznosul, értékesül.

2. A településrendezési terv szerinti építkezések kivitelezéséhez szükséges ásványi nyersanyagok (homok, kavics, agyag stb.) érvényes hatósági engedéllyel rendelkező kitermelőhelyről (bányából) származhatnak.

3. A község területén üzemeltetett és a beépítés folytatásaként üzemeltetni kívánt gázelosztó vezetékek és tartozékaik biztonsági övezetére vonatkozó előírásokat meg kell tartani.

Záró rendelkezések

21. § E rendelet és a hozzá tartozó szabályozási tervlapok kihirdetésüktől számított 31. napon lépnek hatályba. Rendelkezéseiket alapvetően a hatálybalépést követően keletkezett ügyekben kell alkalmazni. Amennyiben a folyamatban lévő építési ügyek szempontjából az új szabályrendelet, illetve szabályozási terv kedvezőbb, azt ezen ügyekre is alkalmazni kell.

Bodolyabér, 2005. szeptember 2.

Böröcz Tibor dr. Kósa Péter

polgármester jegyző

1. melléklet a 6/2005. (XI. 2.) önkormányzati rendelethez

Helyi védelemben részesülő épületek, építmények

Utca

H.sz.

Hrsz.

Védendő érték

Védettség
foka

1

Dózsa Gy.

5

55

Gazdasági épület

H-2

2

Dózsa Gy.

8

76

Lakóház

H-2

3

Kossuth L.

6

45/2

Gazdasági épület

H-2

4

Rákóczi F.

1

60/1

Gazdasági épület, kerítés, kapu

H-2

5

Rákóczi F.

3

65

Lakóház

H-2

6

Rákóczi F.

-

71

Feszület, harangláb

H-1

7

Petőfi S.

1

216/1

Gazdasági épület

H-2

8

Petőfi S.

6

205/1

Gazdasági épület

H-2

9

Zrínyi

10

315

Gazdasági épület

H-2

10

Zrínyi

19

275

Lakóház

H-2

11

Zrínyi

23

271

Lakóház, gazdasági épület

H-2

12

Zrínyi

27

248

Gazdasági épület

H-2

13

Zrínyi

-

02

Közkút

H-1

14

Zrínyi

-

247/2

Harangláb

H-1

15

Temető

-

296/2

Feszület

H-1

16

Temető

-

296/2

Sírszobor

H-1

Nyilvántartott régészeti lelőhely

Helynév

Hrsz

Lelőhely

1

Bodolyabér
A vörösmarti
határban. Mezőn.
(A lelőhely összefügg
a Szentegyház, a Régi
templom és a Csurgói
forrás lelőhelyekkel,
valamint a
magyarhertelendi
Tasonya lelőhellyel.)
EOV: E579420
N095517

041/1

Jelenleg: szántó. Változás: nem tervezett. Régészeti lelőhely.

2

Bodolyabér
Szentegyházi dűlő
Szentegyházi kereszt
Szentegyház-tájaszántóföldek
Csurgó-gödör
(A lelőhely összefügg
a vörösmarti, a Régi
templom és a Csurgói
forrás lelőhelyekkel,
valamint a
magyarhertelendi
Tasonya lelőhellyel.)
EOV: E579420
N095517

041/1
042

Jelenleg: szántó-erdő. Változás: nem tervezett. Régészeti lelőhely.

6

Bodolyabér
Mocsilák
Erdős-dombos rész
EOV: E576829
N096028

0105/3-4
0106
0111

Jelenleg: szántó-erdő. Változás: nem tervezett. Régészeti lelőhely.

7

Bodolyabér Régi
templom Alte Kirche
Sambt Friedhoff
(A lelőhely összefügg
a Szentegyház, a
Vörösmart és a
Csurgói forrás
lelőhelyekkel,
valamint a
magyarhertelendi
Tasonya lelőhellyel.)
EOV: E579420
N095517

041/1
042

Jelenleg: szántó-erdő. Változás: nem tervezett. Régészeti lelőhely.

8

Bodolyabér Csurgóiforrás
(A lelőhely
összefügg a
Szentegyház, a Régi
templom és a
Vörösmart
lelőhelyekkel,
valamint a
magyarhertelendi
Tasonya lelőhellyel.)
EOV: E579420
N095517

041/1
042

Jelenleg: szántó-erdő. Változás: nem tervezett. Régészeti lelőhely.

Régészeti érdekű terület

Helynév

Hrsz.

Lelőhely

3

Bodolyabér
Bér
Egyházasbér
EOV: E578398
N095083

320/1-2
312-313
314/2
315-319

Jelenleg: falusias lakóterület. Változás: nem tervezett. Régészeti érdekű terület.

4

Bodolyabér
Felső-Bodolya
Kis-Bodolya
Hegyháti Bodolya
Szerbia
EOV: E577732
N095705

58-59
76-77
102/1-2

Jelenleg: falusias lakóterület. Változás: nem tervezett. Régészeti érdekű terület.

5

Bodolyabér
Szállás
EOV: E578214
N095125

247/2-3
267
271-274
275/1
283

Jelenleg: falusias lakóterület. Változás: nem tervezett. Régészeti érdekű terület.

1

A 9. § a Bodolyabér Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2023. (XI. 23.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 2. melléklet a Bodolyabér Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2023. (XI. 23.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.