Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 59/2011. (XI. 7.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat tulajdonában álló üres telkek, felépítményes ingatlanok, gépkocsi-beállók és dologbérlet bérbeadásának feltételeiről
Hatályos: 2024. 10. 11Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 59/2011. (XI. 7.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat tulajdonában álló üres telkek, felépítményes ingatlanok, gépkocsi-beállók és dologbérlet bérbeadásának feltételeiről
Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés e) pontjában, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 107. §-ában és a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 138. § (1) bekezdés j) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:1
1. Általános rendelkezések
1. § (1) Jelen rendelet hatálya az Önkormányzat tulajdonában álló bérbeadás útján hasznosított és bérbeadás útján hasznosítani kívánt üres telkekre, felépítményes ingatlanokra, gépkocsi-beállókra terjed ki (a továbbiakban: bérlemény), kivéve azokat a telkeket, amelyek az Önkormányzat intézményeinek telephelyeit képezik, és azokat az intézmény önállóan hasznosítja.
(2) A bérbeadó a bérbeadói jogok gyakorlása és kötelezettségek teljesítése során a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény és e rendelet alapján köthet megállapodást és tehet jognyilatkozatot.
(3) A bérlő versenyeztetés útján történő kiválasztására a 7. §-t és az Önkormányzat vagyonáról, valamint a versenyeztetés és helyi költségvetési szervek beszerzési eljárásának szabályairól szóló önkormányzati rendeletet kell alkalmazni.
(4) A bérlemény forgalmi értékének meghatározására és az értékbecslés felülvizsgálatára az Önkormányzat tulajdonában lévő nem lakás céljára szolgáló helyiségek eladására vonatkozó önkormányzati rendeletet kell alkalmazni.
2. A bérbeadói jogok gyakorlása és a bérbeadói kötelezettségek teljesítése
2. § (1)2 A képviselő-testület a jelen rendeletben foglalt bérbeadói hatásköröket e rendeletben meghatározottak szerint a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottságra, illetve a polgármesterre ruházza át.
(2) A rendeletben szabályozott hatásköri rendtől és bérbeadási feltételektől nem lehet eltérni.
(3)3 A Képviselő-testület, a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság feladatukat a Polgármesteri Hivatal, valamint az Önkormányzat és a bérbeadó szervezet közötti megbízási szerződés keretei között a bérbeadó szervezet közreműködésével látják el.
(4) A bérbeadó szervezet akkor jogosult a rendeletben meghatározott jognyilatkozatra, ha erre a jelen rendelet vagy ha a bérbeadó a jognyilatkozatra felhatalmazza.
(5) Változás estén a bérbeadói kötelezettségek teljesítésével kapcsolatos megbízásról, a megbízott szervezetről, elérhetőségéről és bérleménnyel kapcsolatos kötelezettségei lényeges elemeiről a bérlőket az Önkormányzat honlapja, a Józsefváros című lap útján és egyéb, a tájékoztatás céljának megfelelő módon tájékoztatni kell.
(6) A bérbeadói döntéssel kapcsolatos előterjesztést és javaslatot a bérbeadó szervezet készíti elő.
(7) Ha a javaslat ellentétes a korábbi döntéssel, a bérleti jogviszony ügyében akkor lehet dönteni, ha a korábbi döntés előbb vagy egyidejűleg megváltoztatásra vagy visszavonásra kerül.
(8) Az (1)-(7) bekezdés nem érinti a Képviselő-testületnek azt a jogát, hogy bármelyik bérlemény tekintetében közvetlenül gyakorolja a bérbeadói jogokat.
(9)4 A bérbeadó szervezet a bérleti szerződés tartalmát a jelen rendelet és a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság, mint a bérbeadói jogkör gyakorlója által meghatározott kereteken belül állapítja meg.
(10) Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testülete a Budapest Józsefvárosi Önkormányzat vagyonáról és a vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló rendeletének
a) a vagyon versenytárgyalás útján való hasznosítására és a tulajdonjog versenytárgyalás alapján történő átruházására,
b) az átlátható szervezettel való szerződéskötésre, a szerződés időtartamára,
c) az Önkormányzattal szerződő félnek a szerződéskötést megelőző, átlátható szervezetként való minősítéséről szóló nyilatkozatára,
d) az átlátható szervezet e minőségének elvesztésére
vonatkozó szabályait az Önkormányzat tulajdonában álló üres telkek, felépítményes ingatlanok, gépkocsi-beállók bérbeadás útján történő hasznosítására alkalmazni kell.
3. Értelmező rendelkezések
3. § E rendelet alkalmazásában:
1.5 Beköltözhető forgalmi érték: a Budapest Józsefvárosi Önkormányzat vagyonáról és a vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló önkormányzati rendelet szerinti, aktuális értéktérkép alapján számított forgalmi érték.
2. Bérbeadó szervezet: az Önkormányzat bérleményeinek bérbeadását végző, az Önkormányzat tulajdonában lévő gazdálkodó szervezet.
3.6
4. Felépítményes ingatlan: olyan telekingatlan, amelyen nem lakás céljára szolgáló épület található.
5. Gépkocsi-beálló: telken vagy lakóház udvarán kialakított, kizárólag gépjármű tárolására alkalmas beálló hely.
6. HVT terület: az Önkormányzat helyi város-rehabilitációs terület kijelöléséről és a területen a rehabilitáció megvalósításáról szóló 32/2001. (X. 26.) önkormányzati rendeletében meghatározott város-rehabilitációs terület.
7. Üres telek: felépítménnyel nem rendelkező, az ingatlan-nyilvántartásban önálló helyrajti számmal bejegyzett, körülhatárolt ingatlan.
8.7 Opció: a bérleti szerződésben kiköthető rendelkezés, mely alapján a bérlő a bérleti szerződés legalább 1, legfeljebb 3 éves időtartamra történő egyoldalú meghosszabbítására jogosult.
1. A bérbe adható ingatlanok és ingó dolgok
4. § (1) Bérleti szerződést (a továbbiakban: szerződés) üres és a bérlőnek való átadást meggátló joggal nem terhelt, rendeltetésszerű használatra alkalmas, vagy azzá tehető bérleményre lehet kötni, valamint olyan bérleményre, amelyre a gátló körülmény a szerződés hatályba lépéséig elhárítható.
(2) Bérbe adható a bérleményben folytatni kíván tevékenység céljára állapotánál fogva használhatatlan bérlemény is, ha a rendeltetésszerű használatra való alkalmassá tételét a bérlő vállalja.
(3) A HVT területén lévő bérleményeket kivételével nem lehet bérbe adni azokat, amelyek felújításáról, lebontásáról, átalakításáról, korszerűsítéséről a Képviselő-testület döntött, ha a bérbeadás az említett munkák határidőben való megkezdését veszélyeztetné, kivéve, ha a jövőbeni bérlő a felújítási, átalakítási, korszerűsítési munkák elvégzését a bérbeadóval kötött megállapodásban vállalta.
5. § (1) A HVT területén lévő bontásra kerülő vagy funkcióváltásra (rendeltetésének megváltoztatására) kijelölt épületben lévő bérleményt általában átmenetileg, a bérleményt magában foglaló épület lebontásáig, vagy a funkcióváltás feltételeihez szükséges munkálatok megkezdéséig lehet bérbe adni.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt épületben lévő bérleményt általában olyan személynek lehet a bérbe adni, akinek HVT területén bontásra kerülő vagy funkcióváltásra kijelölt épületben lévő bérleményét kell kiürítenie és csak átmeneti elhelyezésére van szükség. Ebben az esetben a rendeletben meghatározott bérbeadási feltételeket nem kell figyelembe venni.
(3) A HVT területén lévő bérleményt a RÉV8 zRt-vel egyeztetett, határozott időtartamra vagy feltétel bekövetkezéséig adható bérbe, ideértve a bérleti szerződés feltételeinek a IV. FEJEZET szerinti módosítását is.
(4) Ha a bérbeadásról szóló döntés másként nem rendelkezik, az (1) bekezdésben megjelölt épületben lévő bérlemény bérbeadása esetén bérleti szerződésben ki kell kötni, hogy ezen bérlemény után, a bérleti jogviszony megszűnése esetén a bérlő másik bérlemény bérbeadására vagy pénzbeli térítésre nem tarthat igényt.
6. §8 A rendelet hatályba lépésekor tartósan, legalább 6 hónapja üresen álló telek és felépítményes ingatlan esetén a bérbeadó szervezet javaslatára a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság dönt a hasznosítás érdekében szükséges intézkedésekről, a hasznosítás során a vonatkozó jogszabályok szerint kell eljárni. A bérbeadó szervezet akkor tehet javaslatot a hasznosítás egyéb módjára, ha a telek és felépítményes ingatlan bérbeadása a rendeletben foglaltak alapján eredménytelen.
6/A. §9 A teremgarázsban, parkolóházban, telken, lakóház udvarán található egyéni gépkocsi-beálló bérbevételére benyújtott kérelemre a bérbeadó szervezet az e rendeletben, és az önkormányzat tulajdonában álló nem lakás céljára szolgáló ingatlanokra és egyéb dologbérletre vonatkozó díjakról szóló képviselő-testületi határozatban foglalt feltételekkel megköti bérleti szerződést.
2. A bérbeadás módja
7. § (1) A bérleményt csak versenyeztetés alapján lehet bérbe adni, ha:
a)10 a bérlemény beköltözhető forgalmi értéke eléri vagy meghaladja a nemzeti vagyonról szóló törvényben meghatározott összeget, és a bérbeadás időtartama a 180 napot meghaladja,
b)11 a bérbeadó szervezet előterjesztése alapján a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság a versenyeztetés alapján történő bérbeadásról dönt,
c) adott bérleményre 3 hónapon belül több bérbevételi szándék került benyújtásra, és a bérbevételi szándéknyilatkozatok közül nem választható ki egyértelműen a legelőnyösebb ajánlat. Ez esetben alkalmazható a meghívásos versenyeztetés.
(2) Ha az (1) bekezdést nem kell alkalmazni, a bérleményt versenyeztetés nélkül lehet bérbe adni. A 25 millió forintos értékhatárt el nem érő gépkocsi beálló hely bérbe adása versenyeztetés nélkül történik.
3. A bérlő személye
8. § (1)12 Bérlőként természetes személlyel, egyéni vállalkozóval, jogi személlyel, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettel köthető bérleti szerződés. Az olyan jogi személynek és jogi személynek nem minősülő szervezetnek, amely nem minősül a törvény erejénél fogva átláthatónak, a bérleti szerződés megkötéséhez átláthatósági nyilatkozatot kell tennie.
(2)13 Bérleti jogviszony létesítéséből kizárt az a személy, akinek az Önkormányzattal szemben köztartozása van, vagy akivel, illetve akinek a tulajdonában álló gazdálkodó szervezettel szemben az Önkormányzatnak lakás- vagy helyiségbérleti jogviszonyon alapuló lejárt követelése van. Amennyiben az adós kérelmezi és megfelelő biztosítékot, így különösen a tartozás összegének megfelelő bankgaranciát ad, úgy jogszabály kizáró rendelkezésének hiányában az Önkormányzat az adóssal a tartozás megfizetésének átütemezéséről megállapodást köthet.
(3) A Képviselő-testület határozatában megállapíthatja azon természetes személyek körét, akikkel - közszolgálati vagy munkaviszonyukra tekintettel – a bérbeadó szervezet a Képviselő-testület határozatában foglalt feltételek teljesülése esetén gépkocsi beállók vonatkozásában bérleti szerződést köt.
4. Bérbeadás bérlőtársak részére
9. § (1) A bérleményt akkor lehet bérlőtársak részére bérbe adni, ha ebben a leendő bérlőtársak írásban megállapodtak és közösen vállalják a bérbeadás során meghatározott feltételek teljesítését.
(2)14 A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság dönt a bérlőtársi jogviszony létesítéséről és a bérlőtársi kör bővítéséről, valamint a szerződés módosításról, amennyiben a már fennálló szerződés esetén a leendő bérlőtársak egymással megállapodtak. Már fennálló szerződés esetén a bérlőtársi jogviszony létesítésének és a bérlőtársi kör bővítésének feltételeire a bérleti szerződés módosításra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
(3) Ha bérlőtársi jogviszony megszüntetését úgy kérik, hogy bérleti jogviszony ezzel nem szűnne meg, a bérleti szerződés módosításra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
5. A bérleményben végezhető tevékenység
10. § (1) Új bérbeadás esetén a bérleményben végezhető tevékenység meghatározásáról a bérlő kiválasztása során kell dönteni.
(2) A szerződés megkötésre kiválasztott bérlőt figyelmeztetni kell, hogy a bérleményben folytatni kívánt tevékenységgel kapcsolatban az engedélyező hatóságok, szakhatóságok és közüzemi szolgáltatók (a továbbiakban együtt: hatóságok) nyilatkozatát, illetve a jogszabály szerinti tulajdonosi hozzájárulást a bérlőnek kell beszereznie. A bérbeadás során ezért az Önkormányzat nem szavatolja, hogy bérlő a bérleményben az általa kívánt tevékenységet folytathatja.
(3) Bérlő a telekingatlanon csak a bérbeadó Önkormányzat előzetes hozzájárulásával létesíthet felépítményt. Amennyiben a bérlő az Önkormányzat hozzájárulása nélkül kezdi meg a felépítmény kivitelezését, a bérbeadó Önkormányzat felmondja a bérleti szerződést.
(4) Bérlő egy gépkocsi-beállón kizárólag egy gépjárművet tárolhat. Azon felépítmény nem építhető, semmilyen veszélyes vagy egyéb anyag, ingóság nem tárolható.
6. A bérbeadás időtartama
11. § (1) Új bérbeadás esetén a bérleti jogviszony időtartamáról a bérlő kiválasztása során kell dönteni. A bérleti szerződés:
a) határozott időre,
b) határozatlan időre köthető meg.
(2) A bérbeadás időtartamának meghatározásánál a bérlő igényét is mérlegelni kell.
12. § (1) A szerződés általában határozott időre köthető, amely legfeljebb tizenöt évig terjedő időtartamra szólhat. Az öt évnél hosszabb határozott időre kötött szerződés időtartama öt év elteltével a bérlő kérelmére módosítható.
(2) Értékesítésre kijelölt ingatlan vagy ingatlanon lévő bérlemény kizárólag egy éves, határozott időtartamra adható bérbe.
(3) A szerződésben ki kell kötni, hogy ha a határozott időre szóló vagy a feltétel bekövetkezéséig tartó szerződés bármilyen okból határozatlan időtartamúvá alakul át, a bérleti jogviszonyra a határozatlan időre szóló bérletre vonatkozó szabályait kell alkalmazni, melynek kezdő időpontjaként az eredeti szerződés megkötését kell tekinteni.
(4) A szerződést határozatlan időre lehet kötni, különösen:
a) felmondás estén biztosított bérleményre, ha a megszűnt bérlet is határozatlan időre szólt,
b) ha bérlő kéri és nem ellentétes az Önkormányzat érdekével, vagy ha bérlő ugyan ezt nem kéri, de az Önkormányzatnak ez áll érdekében.
(5)15 Határozott időre kötött bérleti szerződés esetén a bérlőt előbérleti jog illeti meg.
7. A bérleti díj mértéke
13. § (1)16 Új bérbeadás esetén a bérlemény bérleti díjának mértékéről a bérlő kiválasztása során kell megállapodni.
(2)17 Amennyiben az Önkormányzat részéről történik az ajánlattétel, a bérlemény bérleti díjának mértékét a képviselő-testület határozatában megállapított bérleti díjak alapján kell meghatározni.
(2a)18
(3)19 Versenyeztetési eljárás során bérbe adandó bérlemény esetében a bérleti díj legalacsonyabb összegét a pályázati felhívásban meg kell jelölni.
(4)20 Amennyiben a kérelmező bérleti díj ajánlatot tett, a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság dönt a bérleti díjakról szóló képviselő-testületi határozatban foglaltaktól való eltérésről.
(5)21 A bérlő a bérleti szerződés megkötését megelőzően köteles a bérbeadónak 3 havi bruttó bérleti díjnak megfelelő összeget óvadékként megfizetni. A befizetett óvadék nem kamatozik, és a bérleti szerződés lejártakor visszajár, ha a bérlőnek nincs hátraléka, és a bérleményt megfelelő állapotban adja vissza bérbeadónak. A bérleti jogviszony ideje alatt a bérbeadó jogosult az óvadékot a bérleti díj és az ezzel összefüggő közüzemi tartozásra, valamint a rendeltetésellenes használatból eredő meghibásodások kijavítására felhasználni. Ebben az esetben a bérlőnek az óvadékot az eredeti összegre fel kell töltenie. A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság dönt az óvadék összegének mérsékléséről és elengedéséről.
(6)22 A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság dönt határozott időre kötött bérleti szerződés esetén az opció biztosításáról. Amennyiben a bérlő él az opciós jogával, a bérleti szerződés hosszabbításáról szóló megállapodást a bérbeadó szervezet a bérleti szerződésben foglaltakkal azonos feltétek szerint megköti, ide nem értve azokat a rendelkezéseket, amelyeket jogszabály alapján módosítani szükséges.
(7)23 Amennyiben a felek a bérlő kezdeményezésére a bérleti szerződést bármilyen okból módosítják, a bérlő a már befizetett óvadék összegét köteles feltölteni az (5) bekezdés szerinti összegre. A bérlő a bérleti szerződés módosításának időpontjában érvényes bruttó bérleti díj szerinti óvadék megfizetésére kötelezett, ha óvadék megfizetésére korábban nem került sor.
(8)24 Az (5) bekezdésben foglaltaktól eltérően a legfeljebb 180 napig tartó filmforgatás, illetve azzal összefüggésben történő bérbevétel esetén, valamint építőanyag-tárolás, felvonulási terület céljára szolgáló telek bérbevétele esetében a bérlő nem köteles óvadékot fizetni.
8. A külön szolgáltatások díja
14. § (1) A bérbeadó által nyújtott külön szolgáltatások körébe tartozik különösen:
a) vízellátás és csatornahasználat (szennyvízelszállítás) biztosítása,
b) a kapunyitás,
d) a központi fűtés és melegvíz-ellátás,
e) a házi szemét elszállíttatása.
(2) Külön szolgáltatásnak minősül az is, ha a bérlő által a bérleményben igénybe vett szolgáltatás díját a szolgáltató felé közvetlenül a bérbeadó fizeti meg (vagy a szolgáltató bérbeadótól is behajthatja) és a bérlő ennek alapján fizet térítést az Önkormányzatnak vagy a bérbeadó szervezetnek.
(3) A szerződésben rögzíteni kell, hogy a külön szolgáltatások után a bérbeadónak fizetendő térítés (díj) megfizetésének késedelmét vagy fizetésének elmulasztását úgy kell elbírálni, mintha a bérlő a bérleti díjjal esne késedelembe.
(4)25 A külön szolgáltatás díját a bérlőnek a bérleti díjon felül kell megfizetni.
9. A bérleti szerződés megkötése
15. § (1) A bérleti jogviszony a bérbeadó és a bérlő írásbeli szerződése alapján jön létre. A bérleti szerződést a bérbeadó szervezet készíti elő. A bérleti szerződés alkalmazandó, lényegesebb tartalmi követelményeit az 1. melléklet tartalmazza. A bérleti szerződést a bérbeadó nevében a polgármester felhatalmazása alapján a bérbeadó szervezet írja alá.
(2)26 A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság dönt − a (2a) és (2b) bekezdésben foglalt esetek kivételével − a bérlő személyéről és a szerződés megkötéséről.
(2a)27 A bérbeadó szervezet a 180 napot meg nem haladó időtartamú bérleti szerződést a Képviselő-testület határozatában megállapított bérleti díjon köti meg.
(2b)28 A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester dönt a gépkocsi-beállók bérbeadása esetén a bérlő személyéről és a szerződés megkötéséről.
(3) A szerződést akkor lehet megkötni, ha a bérlő a rendeletben, illetve a bérbeadó döntésében foglalt fizetési kötelezettségét az Önkormányzattal vagy a bérbeadó szervezettel szemben teljesítette, és az Önkormányzattal vagy a bérbeadó szervezettel szemben semmilyen bérlettel és ehhez kapcsolódó díjakkal összefüggő lejárt tartozása nincs, illetve annak teljesítését hitelt érdemlően igazolta.
(4)29 A bérleti szerződés megkötését követően a bérlőnek közjegyző előtt egyoldalú tartozáselismerő nyilatkozatot kell aláírnia. Ebben tudomásul veszi, illetve kötelezi magát arra, hogy amennyiben a bérleti jogviszonya a bérbeadó által felmondásra kerül, vagy az lejár, el kell hagynia a bérleményt. Ezen túl kötelezi magát arra, hogy a bérleti jogviszonyból mindenkor fennálló tartozás mértékére elfogadja a bérbeadó nyilvántartásai alapján készült, közjegyzői okiratba foglalt ténytanúsítványt. A bérleti szerződés hatálybalépésének feltétele a közjegyzői okirat elkészítése, amelyre a bérleti szerződésben utalni kell.
(4a)30 Nem kell közjegyzői okiratot elkészíteni építőanyag-tárolás, felvonulási terület céljára szolgáló telek legfeljebb 90 napig tartó bérbevétele esetében.
(4b)31 Értékesítésre kijelölt ingatlanban lévő bérlemény esetén a közjegyzői okirat elkészítése a bérleti szerződés hatálybalépésének feltétele, mely alól felmentés nem adható.
(4c)32 A közjegyzői okirat költségeit a bérlőnek kell megfizetnie. A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság dönt a megfizetési kötelezettség alóli felmentésről.
(5)33 A bérleti jog folytatása esetén erről a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság döntése alapján a bérbeadó szervezet a bérlő kérelmére nyilatkozatot ad, melynek alapján a korábbi bérlő helyébe az új bérlő lép. Az érintett bérleti szerződés feltételei azonosak a korábbi bérlővel fennállt bérleti szerződés feltételeivel, ide nem értve azt az esetet, ha jogszabály alapján az új bérlőt egyes kedvezmények nem illetnek meg. Az új bérlővel a bérleti szerződést meg kell kötni, amennyiben a bérleti jogviszony feltételekét előírt, a bérlőnek a 15. § (4) bekezdésben foglalt közjegyzői okiratot alá kell írnia.
16. § (1)34 A bérlő számára a szerződés megkötésére a bérbeadói döntésről szóló értesítés kézhezvételétől számított 15 munkanapot, közjegyzői okirat aláírására további 15 munkanapot magában foglaló határidőt kell szabni, melyet a kijelölt bérlővel közölni kell. A bérbeadónak a bérlő kijelöléséről szóló – bérlővel közölt – jognyilatkozatához való kötöttsége a szerződés megkötésére meghatározott határidő lejártáig tart. A határidő a kézhezvételt követő munkanapon kezdődik és az azt követő tizenötödik munkanapon 12 órakor jár le. A szerződéskötési határidőt a bérbeadó szervezet a bérlő kérelmére egy alkalommal 30 nappal meghosszabbíthatja, amely időtartam, mind a szerződés aláírására, mind a közjegyzői okirat aláírására vonatkozó időtartamot magában foglalja. További hosszabbításról a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság dönt.
(2) A bérlő kijelöléséről történő értesítés figyelmeztetést tartalmaz, hogy ha a kijelölt személy a bérleti szerződést határidőben nem köti meg, és amennyiben a bérleti jogviszony létrejöttének feltételeként előírt a közjegyzői okiratot határidőben nem írja alá, a bérbeadónak a bérlő kijelöléséről szóló jognyilatkozatához való kötöttsége megszűnik, s ezt követően a bérbeadó már nem köteles a bérleti szerződés megkötésére.
1.A bérbeadói hozzájárulás
17. § (1) A bérlemény bérleti jogát nem lehet cserélni, továbbá nem lehet albérletbe adni, a bérleménybe mást befogadni.
(2) A bérleti jogviszony átruházása esetén, valamint a bérlőtársi jogviszonynak a jogviszony létrejöttétől számított 12 hónapon belül történő megszűntetése esetén a bérbeadó szerződéskötési díjat jogosult felszámítani, amelynek mértéke a bérleti jogviszony fennállásának várható időtartama alapján kerül meghatározásra. A díj mértéke határozatlan idejű szerződés esetén 6 havi bérleti díjnak megfelelő összeg, határozott idejű szerződés esetén pedig a bérleti jogviszonyból még hátralévő, minden megkezdett év után egy havi bérleti díjnak megfelelő összeg. A szerződéskötési díj a bérlőnek nem jár vissza, azt a bérleti jogviszony megszűnésekor sem kell visszafizetni.
A bérbeadó jogkör gyakorlása
18. § (1) Jelen fejezetet a szerződés módosításának azokra az eseteire kell alkalmazni, amikor a bérleti szerződés módosítása a szerződő felek jogait és kötelezettségeit nem érinti, csupán a szerződésben szereplő adatok változnak.
(2) Ha a szerződés a bérbeadói hozzájárulás megadásával egyidejűleg, de a bérbeadói hozzájárulástól függetlenül is módosításra kerül, a bérbeadói hozzájárulásról való döntésre és a szerződés módosítására vonatkozó szabályokat együtt kell alkalmazni.
(3) Jelen fejezetet a rendelet hatályba lépésekor fennálló és a rendelet alapján kötött szerződések módosítására egyaránt alkalmazni kell.
(4) A szerződés jelen fejezet szerinti módosításáról, javításáról a bérbeadó oldaláról a bérbeadó szervezet jogosult eljárni, az alábbi esetekben:
a) a bérbevevő szervezet átalakulása (jogutóddal való megszűnése, társasági forma változás), név-, székhely-, telephely-, ügyvezető személyének változása, magánszemély adataiban bekövetkezett változások, és egyéb adatváltozások esetén,
b) a bérleti szerződésben lévő hibák, elírások kijavítása esetén.
19. § (1) A bérlő szerződés módosítására irányuló kezdeményezése esetén bármelyik következő kizáró feltétel megszűnésének hitelt érdemlő igazolásáig bérbeadói oldalról a szerződés jelen fejezet szerinti módosításáról nem lehet megállapodni. Kizáró feltétel, ha:
a) a bérlőnek az Önkormányzattal vagy a bérbeadó szervezettel szemben bármilyen bérlettel és ehhez kapcsolódó díjakkal összefüggő lejárt tartozása van, amíg a bérlő a tartozását járulékaival együtt nem fizeti meg, vagy nem állapodik meg a tartozása megfizetésnek átütemezéséről,
b) a szerződés módosítására irányuló kezdeményezés bérbeadó általi kézhezvételekor a szerződés a bérbeadó részéről bármilyen okból már felmondásra került,
c) a bérleménnyel kapcsolatban peres eljárás van folyamatban,
d) a szerződés módosítására irányuló kezdeményezéséig az Önkormányzat nevében eljáró bérbeadó a bérleménnyel vagy a bérleményben végzett tevékenységgel kapcsolatban a bérleti jogviszonnyal összefüggő kötelezettségének teljesítésére felszólította, amíg ennek a bérlő nem tesz eleget.
(2) A szerződés módosításáról való bérbeadói megállapodás feltételekhez köthető. Különösen - de nem kizárólag - a bérlőnek vállalnia kell, hogy:
a) a szerződés módosításától kezdve megfizeti az újonnan megállapított bérleti díjat,
b) ha a szerződés nem tartalmaz ilyen kikötést, a bérleti díjat a jövőben, évente január 1-jétől a KSH által az előző évre vonatkozón közzétett fogyasztói árindex mértékével növelve fizeti meg,
c) A bérlő vállalja a 15. § (4) bekezdésben foglalt közjegyzői okirat aláírását amennyiben az a bérleti jogviszony létrejöttének feltételeként előírt.
d) megfizeti a 13. § (2) bekezdés szerinti óvadékfeltöltést
20. § A bérleményben végezhető tevékenység módosítása. Az Önkormányzat a tevékenység megváltoztatásánál (módosításánál, kiegészítésénél) sem vállalhat szavatosságot, hogy bérlő a bérleményben az általa kívánt tevékenységet folytathatja.
21. § (1) A bérbeadás időtartamának módosítása. A rendelet hatályba lépésekor már fennálló, határozatlan időre szóló szerződés a bérlő írásbeli kezdeményezésére a 11-12. §-ban foglaltak, illetve a rendelet 2. melléklete alapján módosítható.
(2) Nem lehet a IV. FEJEZET szerint a bérbeadás időtartamát módosítani, ha a fővárosi építési keretszabályzat, fővárosi településszerkezeti terv, fővárosi szabályozási keretterv, kerületi építési szabályzat, kerületi szabályozási terv (részletes rendezési terv) vagy már kiadott építésügyi hatósági határozat értelmében a bérlemény (a bérleményt érintő épületrész) átalakítására, lebontására vagy rendeltetésének megváltoztatására kerül sor.
22. § (1) A szerződés módosításáról való megállapodás feltétele az is, hogy a bérlő elfogadja a módosított bérleti szerződésben is rögzítendő azon kikötést, hogy:
a) a határozott időtartamúra módosított szerződés az abban határozott idő lejárta előtti is megszűnik, ha az Önkormányzat a béleményt nem önkormányzati tulajdon esetén az Önkormányzatokra érvényes jogszabályban meghatározott mindenkori kisajátítási jogcímek alapján kisajátíttathatná, feltéve, hogy a Képviselő-testület azon cél megvalósításáról már döntést hozott, amelyhez az ingatlanra szükség van,
b) a határozott időtartamúra módosított megszűnik akkor is, ha a bérlemény (a bérleményt érintő épületrész) átalakítására, lebontására vagy rendeltetésének a megváltoztatására az Önkormányzat jogerős és végrehajtható hatósági engedélyt kapott, vagy az Önkormányzat jogszabály vagy a jogszabályon alapuló hatósági határozat alapján köteles az ingatlant harmadik személynek átadni,
c) a bérbeadó a szerződést a bérlőnek felróható okból törvényben meghatározott, valamint a bérleti szerződésben rögzített esetekben felmondhatja,
d) a bérbeadó a szerződést felmondhatja, ha a bérlő a szerződés módosításáról szóló megállapodás megkötése érdekében vállalt kötelezettségét nem teljesíti,
e) a bérlemény felújítása esetén - a bérleti jogviszony szünetelése idejére - a bérlő részére cserebérleményt kell biztosítani,
f) a bérlőnek alá kell írnia a 15. § (4) bekezdése szerinti közjegyzői okiratot amennyiben az a bérleti jogviszony létrejöttének feltételeként előírt.
(2) Ha a szerződés a (1) bekezdés a) vagy b) pontjában megjelölt okból szűnik meg, az Önkormányzat ugyanolyan időtartamra, mint amennyi még a megszűnő bérleti szerződés határozott idejéből hátra van, a bérelt bérleményhez hasonló adottságú bérleményt ad bérbe a bérlőnek, a megszűnő szerződésben foglaltakkal azonos feltételekkel.
(3) Ha a szerződés a (1) bekezdés a) vagy b) pontjában megjelölt okból szűnik meg és a bérelt bérleményhez hasonló adottságú bérlemény nem állna rendelkezésre és a bérlő elfogadja - vagy a bérlő kéri - az Önkormányzat a bérelt bérlemény ingatlanforgalmi értékbecslő által meghatározott beköltözhető forgalmi értéke alapján megállapított ellenértékének időarányos (a még hátralévő bérleti időre számított) részét fizeti meg a bérlőnek.
(4) Ha a 21. § (1) bekezdése alapján módosított szerződéssel érintett bérleményre vagy a (2) bekezdés alapján bérbe adott bérleményre fennálló szerződés a szerződésben rögzített határozott idő lejárta miatt szűnik meg, a bérlő kezdeményezésére a bérbeadó legfeljebb 15 újabb évre a bérlőnek adja bérbe a bérleményt, ha
a) a bérleményt ismét bérbeadás útján kívánja hasznosítani,
b) bérlőnek szerződés megszűnésekor nem volt lejárt bérleti díj vagy közüzemi díj tartozása.
(5) Ha a bérbeadó a szerződés megszűnését követően dönt a bérlemény bérbeadás vagy eladás útján való hasznosításáról, a bérlőnek a szerződés megszűnése előtt bejelentett igényére a harmadik személytől kapott ajánlatot részére meg kell küldeni, s ha a harmadik személy által adott vagy elfogadott feltételek teljesítését vállalja, a volt bérlővel kell a bérleti szerződést, illetve az adásvételi szerződést megkötni.
(6) A bérbeadónak és a bérlőnek a fennálló szerződéssel kapcsolatos megállapodását, a bérbeadó engedélyét és a bérbeadói hozzájárulást, valamint annak feltételeit a szerződésben módosítással, illetve kiegészítéssel rögzíteni kell.
23. § (1) A szerződés módosításának írásba foglalása. A szerződés módosítás akkor írható alá, ha a bérlő a rendeletben, illetve a bérbeadó döntésében foglalt fizetési kötelezettségét az Önkormányzattal (bérbeadó szervezettel) szemben teljesítette és azt hitelt érdemlően igazolta.
(2) Ha a bérleti szerződést ki kell egészíteni vagy módosítani kell, illetve más, a bérleti jogviszonnyal kapcsolatos megállapodást kell kötni, a bérbeadói döntésben meg kell határozni azt az időtartamot, ameddig a bérbeadónak a jognyilatkozatához való kötöttsége fennáll. A bérbeadó jognyilatkozatához való kötöttségének a határidejét a bérbeadó szervezet 30 nappal meghosszabbíthatja, amely megismételhető.
(3) Ha a bérlő felhívás ellenére sem írja alá a szerződés módosítást (kiegészítést), azt a a szerződés módosítására vonatkozó jognyilatkozata visszavonásának kell tekinteni. Erre a figyelmét írásban fel kell hívni. A szerződés módosítására vonatkozó jognyilatkozata visszavonása esetén szerződés módosításával kapcsolatos bérbeadói nyilatkozatot - ideértve a bérbeadó szervezet nyilatkozatát is - vissza kell vonni és erről a bérlőt értesíteni kell.
(4)35 A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság dönt a határozott időre kötött bérleti szerződés meghosszabbításáról az e rendeletben foglalt feltételek alapján, amennyiben a bérlőnek nincs az Önkormányzattal, illetve a bérbeadó szervezettel szemben fennálló tartozása. Ebben az esetben a lejáró bérleti szerződésben foglalt azonos feltételek (bérlő, bérleti jogviszony időtartama, bérleti díj mértéke, tevékenységi kör) mellett jogosult a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság a bérleti szerződés meghosszabbítására.
1.A bérleti jogviszony folytatására vonatkozó szabályok a bérbeadó felmondása esetén
26. § (1) Amennyiben a felmondást követően, de még a bérleti jogviszony fennállása alatt a bérlő megszünteti a felmondási okot, illetve a felmondással kapcsolatban felmerült valamennyi költséget rendezi a bérbeadónak, a bérlő kérésére a bérbeadó szervezet a bérleti jogviszony felmondását visszavonhatja.
(2)36 Amennyiben a felmondást követően, a bérleti jogviszony megszűnése után a bérlő megszünteti a felmondási okot, illetve a felmondással kapcsolatban felmerült valamennyi költséget rendezi a bérbeadónak, a bérlő kérésére az új bérleti jogviszony létrehozásáról a bérbeadó szervezet javaslata alapján a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság dönt. A bérleti jogviszony felmondását követően új bérleti szerződés nem létesíthető azzal, akinek bérleti jogviszonya, bérleti díj tartozás rendezését követően egy alkalommal már helyreállításra került.
27. § (1) A bérlemény bérlőnek való átadásával és bérlőtől való visszavételével kapcsolatos teendőket a bérbeadó szervezet végzi.
(2) A bérlemény bérlő részére történő átadásakor jegyzőkönyvet kell felvenni, amelyben rögzíteni kell, a bérlemény műszaki állapotára és rendeltetésszerű használatra, alkalmasságára vonatkozó megállapításokat. A bérlemény berendezéseiről és egyéb felszerelési tárgyairól leltárt kell felvenni. A jegyzőkönyv és a leltár a bérleti szerződés mellékletét képezi. A jegyzőkönyv és a leltár felvételére vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni a bérlemény bérbeadónak való visszaadása esetében is.
(3) A bérlővel a bérlemény bérbeadónak való visszaadásakor a közszolgáltatók legutolsó havi számlájának (fizetési értesítésének) vagy igazolásának bemutatásával bizonyítatni, hogy a közszolgáltatók felé nem áll fenn tartozása. Ha bérlőnek a közszolgáltatók felé vagy a bérbeadó felé tartozása áll fenn a bérlemény visszaadásáról készült jegyzőkönyvbe rögzíteni kell.
(4) Ha bérlő tartozását a bérlőnek az Önkormányzattól járó térítésből nem lehet levonni, a bérlővel szemben a bérbeadó igényét a bérlemény visszavételét követően - a bérbeadó szervezet és a Polgármesteri Hivatal szükség szerinti egyeztetése alapján - jogi úton érvényesíteni kell.
(5) Ha a a bérlő halálát, jogutód nélküli megszűnését követően nem kerül sor a bérleti jogviszony folytatására, az örököst, jogutódot fel kell szólítani a bérleményben található ingóságok elszállítására, és a bérlemény kiürített állapotban lévő, 90 napon belül történő visszaszolgáltatására. Ha az örökös, jogutód személye a halálesetet, megszűnést követő 90 napon belül nem kerül jogerősen megállapításra, vagy az örökös, jogutód a bérleménytt nem adja át üresen, a Polgármesteri Hivatal a bérbeadó szervezet közreműködésével az örökös, jogutód költségére az ingóságok erejének értékéig gondoskodik az ingóságok megfelelő raktározásáról.
(6) A bérlőnek felróható okból fel lehet mondani a bérleti szerződést akkor is, ha a bérlő a bérleményt a bérbeadó felhívása ellenére sem használja és abban úgy szünteti meg a tevékenységét, hogy előzetesen a bérbeadóval nem állapodik meg a bérleti jogviszony szüneteléséről.
(7) Felmondás előtt a bérlőt határidő kitűzésével fel kell hívni a bérlemény rendeltetésszerű használatára.
(8) A bérlőnek felróható okból a bérbeadó felmondja a bérleti szerződést, ha a bérlő
a) A bérleményt nem a bérleti szerződésben meghatározott célra használja, és a bérbeadó felhívására e használatot nem szünteti meg,
b) A bérbeadó hozzájárulása nélkül részben vagy egészben használatra átengedi, vagy arra a bérbeadó hozzájárulása nélkül bármilyen használattal kapcsolatos szerződést köt, és a bérbeadó felhívására a jogellenes használatot nem szünteti meg,
c) A bérbeadó részére fizetendő bérleti díj, közüzemi díj vagy egyéb fizetési kötelezettség teljesítésével késedelembe esik, és a bérbeadó írásos - a felmondást is kilátásba helyező – felhívására a fizetési kötelezettségének a felszólításban foglaltak szerint nem tesz eleget,
d) A befizetett óvadék részbeni vagy egészbeni felhasználása esetén azt az eredeti összegre a bérbeadó írásos felhívására nem tölti fel.
e) A bérleményt és annak berendezési tárgyait nem rendeltetésszerűen használja, az ezekben okozott hibákat a bérbeadó felhívására nem javíttatja meg, illetve a kárt nem téríti meg.
f) Előzetes felhívás ellenére nem biztosítja a bérbeadó vagy annak képviselője részére a bérleménybe történő bejutást a rendeltetésszerű használat ellenőrzése vagy a bérbeadót terhelő felújítási munkák elvégzése céljából,
g) A bérleti szerződésben foglaltakat súlyosan megsérti.
(9)37 A (8) bekezdésben foglaltak alól a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság adhat felmentést.
1.A bérlemény fenntartása
28. § (1) Az Önkormányzat külön szerződés keretei között a bérbeadó szervezet útján gondoskodik, hogy a bérlőnek a bérlemény megfelelő berendezésekkel együtt a bérleti szerződésben meghatározott feltételekkel és időpontban kerüljön átadásra, kivéve ha a bérbeadás során olyan megállapodás születik, hogy a bérleményt a bérlő teszi rendeltetésszerű használatra alkalmassá és látja el a megfelelő berendezésekkel.
(2) A bérlőnek kell gondoskodnia a bérleménynek a tevékenysége céljára történő alkalmassá tételéről. Az ehhez szükséges összes hatósági engedélyt a bérlő köteles beszerezni.
(3) A bérlőnek kell gondoskodnia a bérlemény karbantartásáról, felújításáról.
(4) Az Önkormányzat a bérbeadó szervezet útján ellenőrzi a bérlői kötelezettségek teljesítését.
29. § (1)38 A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság dönt megállapodás megkötéséről a bérlővel, amelyben a bérlő vállalja, hogy a bérleményt rendeltetésszerű használatra alkalmassá teszi, illetve átalakítja, bővíti, korszerűsíti.
(2)39 A munkálatok megkezdése előtt a hatóságok engedélyét be kell szerezni, melyhez a bérbeadó nevében a tulajdonosi hozzájárulás kiadását a képviselő-testület a polgármesterre ruházza át.
(3)40 Az Önkormányzat költségére történő átalakításról, korszerűsítésről a költségvetésben e célra tervezett előirányzat terhére a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság döntése alapján lehet megállapodni. A munkálatok bonyolításáról a bérbeadó szervezet gondoskodik. A költségkeret felhasználása során a közbeszerzés szabályait értelemszerűen érvényesíteni kell.
30. § (1) A bérlő által elvégzett munkálatokra vonatkozó megállapodásnak tartalmaznia kell:
a) a munkálatok által érintett területek falakkal körülírt és négyzetméterben meghatározott pontos leírását,
b) az elvégzendő munkák pontos meghatározását, megnevezését, befejezésének határidejét,
c) az elvégzendő munkák költségeit és azok megfizetésének feltételeit, módját,
d) azt, hogy a munkálatok megkezdéséhez szükséges engedélyeket a bérlő köteles beszerezni,
e) a költségek megosztását a bérlő és a bérbeadó között, amennyiben a korszerűsítés, átalakítás keretében a bérlő a bérbeadóra tartozó munkát is végez,
f) a munkavégzéssel összefüggően a bérlő kárfelelősségét, a bérbeadóval és az épület többi bérlőjével, tulajdonosával és használójával szemben,
g) szabálytalan, illetve az engedélyektől eltérő kialakítás esetén a bérlőnek az eredeti állapot szerinti, vagy az engedélyeknek megfelelő helyreállítási kötelezettségét.
(2) A költségek bérbeszámítás útján történő megtérítése esetén a VIII. fejezet szerint kell eljárni.
(3)41 Az Önkormányzat nevében a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság döntése alapján a bérbeadó szervezet köt megállapodást a bérlővel.
31. § (1)42 A bérbeszámítás Ha bérlő elfogadja a jelen fejezetben foglalt feltételeket és a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság hozzájárul, a rendelet hatályba lépése után elvégzett munkálatok esetén a bérbeadót terhelő munkálatok költségét a bérlő beszámíttathatja a bérleti díjba a bérbeadó szervezettel kötött megállapodás alapján.
(2) A bérbeszámítás feltétele, hogy:
a)43 a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság jóváhagyásával a bérbeadó szervezet és a bérlő a munkálatok műszaki tartalmáról, a várható költségeiről, a beszámítható költségek legmagasabb mértékéről és időtartamáról, valamint munkálatok elvégzésének határidejéről írásban megállapodjanak (a továbbiakban: megállapodás),
b) a hatósági engedélyhez kötött munkálatokra jogerős és végrehajtható építési(létesítési) engedély alapján kerüljön sor, s a használatbavételi engedélyt is megszerezzék, ha engedélyköteles munkáról van szó,
c) a bérbeadó és a bérlő megállapodásában rögzített munkálatok a megállapodásban meghatározott határidőben teljes egészében és szakszerűen elkészüljenek,
d) a bérlő a bérbeszámításnál figyelembe vehető költségeinek indokolt felmerülését, hitelt érdemlően igazolja,
e) a bérlőnek a munkálatokról való megállapodáskor az Önkormányzattal és a bérbeadó szervezettel szemben semmilyen jogcímen nem áll fenn lejárt bérleti díj vagy közüzemi díj hátraléka,
f) a bérlő költségére sor került a munkálatok elvégzése után fizetendő bérleti díjat is tartalmazó bérleti szerződés végrehajtási záradékkal ellátható közjegyzői okiratba foglalására,
g) a bérlő a bérleményben elvégzett munkálatokat továbbszámlázza a bérbeadó részére. A bérlő által kiállított általános forgalmi adó mentes számla esetén a bérbeszámítás a bérleti díj nettó összegével szemben lehetséges.
(3) A bérbeszámításról szóló megállapodásban ki kell kötni, hogy:
a) a megállapodásban rögzített feltételek megszegése esetén a bérlő a bérbeszámítási igényét nem érvényesítheti,
b) a bérlőnek a munkálatok befejezésére megállapított határidő lejártát követő 30 napon belül igazolnia kell a munkálatokra fordított igazolt költségeinek és a beszámítható összegnek a mértékét, be kell szereznie a szükséges hatósági engedélyeket (vagy legalább igazolnia kell az engedély iránti kérelem benyújtását),
c)44 ha a munkálatok műszaki tartalma és költsége előre nem látható műszaki-építészeti probléma felmerülése miatt meghaladja a megállapodásban rögzítetteket, a többletköltségek csak akkor érvényesíthetők, ha erről a bérlő és - a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság előzetes jóváhagyásával - a bérbeadó szervezet előzetesen megállapodtak,
d)45 ha a bérbeszámítás útján érvényesíthető bérlői ráfordítások mértékének megállapítását követően a bérlemény utáni bérleti díj tartozás mértéke eléri a három havi - ténylegesen (a bérbeszámítás hiányában) fizetendő - bérleti díjat, a még fennmaradt beszámítandó összegre a bérbeszámítás lehetősége megszűntethető, s a bérlő által a még fennmaradt összegre igényelhető beszámítást vagy a bármilyen jogcímen való megtérítést a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság jogosult elbírálni.
(5)46 A bérbeszámítás útján érvényesíthető tényleges (igazolt) költségek [(3) bekezdés b.) pontja] elfogadásáról a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság dönt. Ezt követően a bérleti díjba beszámítható igazolt költségeket, a bérbeszámítás mértékét (%-os arányát) és a bérbeszámítás időtartamát a megállapodás kiegészítésben kell rögzíteni. Bérbeszámítási megállapodás nem köthető a bérleti jogviszonyt meghaladó időtartamra. A bérbeszámítás útján érvényesíthető tényleges (igazolt) költségek megállapítását, illetve a megállapodásban szereplő munkák elkészültének arányát, a munkák készre jelentését követően tartandó műszaki átadás-átvételen felvett jegyzőkönyvben a bérbeadó szervezet határozza meg. Bérbeszámításra csak a megállapodásban rögzített tételek esetében van lehetőség – amennyiben azok megfelelő minőségben, határidőre elkészültek –, legfeljebb a megállapodásban rögzített keret összeg erejéig. Amennyiben valamelyik munka nem készül el, vagy hibás, késedelmes teljesítést rögzítenek az átvételi jegyzőkönyvben, a bérbeszámítás összegét az el nem végzett, vagy hibás teljesítés értékével csökkenteni kell.
32. § (1)47 A bérleti díjba beszámítható költségeket úgy kell meghatározni és havonta levonni a bérleti díjból, hogy a munkálatok elvégzése után fizetendő bérleti díjba beszámítható költségek a munkálatok befejezésétől számítva – ha a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság másként nem dönt – az alábbiak szerint térüljenek meg a bérlők számára, figyelembe véve, hogy a megállapodás időtartama nem tarthat tovább a bérleti jogviszony lejáratánál:
a) gazdasági társaság és egyéni vállalkozó bérlő esetében legfeljebb 4 év alatt,
b) magánszemély bérlők esetében legfeljebb 3 év alatt.
(2) A bérbeszámítást a számviteli és adójogszabályok betartásával kell végrehajtani.
(3) Ha a bérlő bérleti jogviszonya a beszámítható költségének bérbeszámítás útján való megtérülése előtt megszűnik, a bérlemény bérébe még be nem számított összegre a volt bérlő vagy jogutódja nem tarthat igényt, kivéve ha a bérleti jogviszonyt rendes felmondással a bérbeadó szünteti meg vagy a bérleti szerződés megszüntetésre közös megegyezéssel a bérbeadó kezdeményezésre került sor.
(4) Ha a bérleti jogviszony azért szűnik meg, mert a bérlő a bérleményt megvásárolja, az értéknövelő beruházásokkal kapcsolatban a nem lakás céljára szolgáló helyiségek eladásáról szóló önkormányzati rendelet szerint kell eljárni.
1. A bérbeadó képviselete
33. § (1)48 Azokban a kérdésekben, amelyekben a döntés a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottságra tartozik, a jogvitában az Önkormányzat képviseletének ellátásáról a Polgármester gondoskodik.
(2) Az Önkormányzat és a bérbeadó szervezet közötti megbízási szerződés keretei között a bérbeadó szervezet jogosult a bérbeadói jogok érvényesítése érdekében fellépni és gondoskodni a jogvitás ügyek viteléről. Az általa megbízott jogi képviselők – amennyiben az Önkormányzat képviseletére a polgármester meghatalmazta őket - az Önkormányzatot képviselik.
2. Részletfizetés és kamat
34. § (1) A bérlő lejárt esedékességű tartozása esetére a bérbeadó szervezet a bérlő kérelme alapján a tartozás rendezésére a 2013. évi V. törvény (Ptk.) szerinti pénztartozás esetére járó, kamattal terhelt részletfizetést engedélyez, amennyiben a bérlőnek 5 éven belül nem volt nem teljesített részletfizetési megállapodása.
(2)49 Az (1) bekezdésben foglaltakat időtartamban meghaladó, minimális törlesztő összegben el nem érő ügyekben a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság jogosult dönteni.
3. A bérlemény használati díja
35. § (1) A bérlemény jogcím nélküli használója a bérleti díjjal azonos mértékű használati díjat köteles fizetni. Hat hónap elteltével a használati díjat emelni lehet. Nem emelhető a használati díj, ha a jogcím nélküli használó csere bérleményre tarthat igényt.
(2) A használati díj a rendelet hatálybalépésétől, illetve ha a bérleti díj mértékét meghaladó használati díj későbbi időponttól állapítható meg, ezen időponttól kezdve évente a háromszorosára emelhető.
(3) A bérlemény használati díja a megszűnt szerződés szerint megállapítható éves bérleti díj tízszereséig terjedhet. A bérleti díj húszszoros összegében kell megállapítani a használati díjat, ha a bérleményt önkényesen foglalták el. A bérleti díjat a hasonló adottságú bérlemény után fizetett bérleti díj alapján kell meghatározni.
35/A. § Aki anélkül, hogy bérleti szerződése lenne az Önkormányzat tulajdonában lévő gépkocsi-beálló helyet használja, köteles a használat után díjat fizetni. A használati díj napi, mértéke – ide értve a megkezdett, de be nem fejezett napokat is – a Képviselő-testület gépkocsi- beálló hely bérleti díjára vonatkozó határozatában rögzített havi összeg.
4. A bérleti jogviszony szünetelése
36. § Amennyiben a bérlemény használata az Önkormányzat érdekében megvalósuló építési kivitelezési munkálatok miatt lehetetlenné válik, a felek a munkálatok idejére szüneteltetik a bérleti jogviszonyt, amelynek időtartamára bérlő a bérleti díj fizetési kötelezettség alól mentesül. A mentesség nem érinti a bérleményhez kapcsolódó közüzemi díjak fizetési kötelezettségét.
5. A bérlemények ellenőrzése
37. § (1) A bérleményellenőrzés során rögzített - intézkedést igénylő – megállapítások esetén a bérbeadó szervezet intézkedik a bérbeadással kapcsolatos problémák rendezése érdekében.
(2) Gépkocsi-beállók esetében a jogtalanul parkoló gépjárművek a tulajdonos költségére és felelősségére őrzött parkolóba kerülnek elszállításra.
6. Adatvédelmi szabályok
38. § (1) A Polgármesteri Hivatal, illetve a bérbeadó szervezet a bérlőre, a bérleményre és a bérbeadói hozzájárulással érintett személyre, szervezetre vonatkozóan a következőket tarthatja nyilván:
a) a bérlemény, rendeltetése, alapterülete, a bérbe adott bérlemények száma, közüzemi ellátottsága, telefonszáma;
b) a bérlő, a bérbeadói hozzájárulással érintett személy neve, anyja neve, születési helye, év, hó, nap, lakcíme, székhelye, telefonszáma, vállalkozói igazolvány, cégjegyzék-, bankszámla száma, adószáma, a szervezet képviselőjének neve, lakcíme, telefonszáma;
c) jogi személy (jogi személyiség nélküli szervezet) bérlő nevét székhelyét, nyilvántartásba vételéről szóló igazolás alapján megállapított nyilvántartási adatokat (pl. a bejegyző szervezet nevét, nyilvántartási számát), a képviselő nevét, születési évét és anyja nevét, a lakcímét,
d) a bérbeadói hozzájárulás tartalma, a bérbeadói kikötések;
e) a bérleti díjra, a bérleti jog ellenértékére vonatkozó adatok;
f) a bérleti díj megfizetésére vonatkozó adatok.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt adatokról - a jogszabályban megjelölt szerveken kívül - harmadik személynek csak az adattal érintett személy hozzájárulásával adható tájékoztatás.
7. Hatálybalépés
39. § Jelen rendelet rendelet 2011. november 7-én lép hatályba és a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A bevezető a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 41. §-ával megállapított szöveg.
A 2. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 42. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. A 2. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 74. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § (3) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 42. § (2) bekezdésével megállapított szöveg. A 2. § (3) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 74. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § (9) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 42. § (3) bekezdésével megállapított szöveg. A 2. § (9) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 74. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. § 1. pontja a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 10. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
Hatályon kívül helyezte a 34/2017. (IX.14.) ör. 93.§ (2) bekezdésé, hatálytalan 2017. október 1-től.
A 3. § 8. pontját a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 10. § (2) bekezdése iktatta be.
A 6. § a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 43. §-ával megállapított szöveg. A 6. § a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 75. §-ával megállapított szöveg.
A 6/A. §-t a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 11. §-a iktatta be.
A 7. § (1) bekezdés a) pontja a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 12. §-ával megállapított szöveg. A 7. § (1) bekezdés a) pontja a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2023. (V. 31.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 7. § (1) bekezdés b) pontja a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 44. §-ával megállapított szöveg. A 7. § (1) bekezdés b) pontja a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 76. §-ával megállapított szöveg.
A 8. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 13. §-ával megállapított szöveg.
A 8. § (2) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 13. §-ával megállapított szöveg.
A 9. § (2) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 45. §-ával megállapított szöveg. A 9. § (2) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 77. §-ával megállapított szöveg.
A 12. § (5) bekezdését a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 14. §-a iktatta be.
A 13. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 46. §-ával megállapított szöveg. A 13. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 78. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 13. § (2) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 46. §-ával megállapított szöveg. A 13. § (2) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 78. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 13. § (2a) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 15. §-ával megállapított szöveg. A 13. § (2a) bekezdését a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 90. §-a hatályon kívül helyezte.
A 13. § (3) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 78. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 13. § (4) bekezdését a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2023. (V. 31.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be. A 13. § (4) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 78. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 13. § (5) bekezdését a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 78. § (3) bekezdése iktatta be.
A 13. § (6) bekezdését a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 78. § (3) bekezdése iktatta be.
A 13. § (7) bekezdését a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 78. § (3) bekezdése iktatta be.
A 13. § (8) bekezdését a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 78. § (3) bekezdése iktatta be.
A 14. § (4) bekezdését a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 16. §-a iktatta be.
A 15. § (2) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 47. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. A 15. § (2) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2023. (V. 31.) önkormányzati rendelete 3. § -ával megállapított szöveg. A 15. § (2) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 79. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 15. § (2a) bekezdését a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2023. (V. 31.) önkormányzati rendelete 3. § -a iktatta be.
A 15. § (2b) bekezdését a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 79. § (2) bekezdése iktatta be.
A 15. § (4) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 47. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 15. § (4a) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 47. § (2) bekezdésével megállapított szöveg. A 15. § (4a) bekezdését a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 18. §-a hatályon kívül helyezte. A 15. § (4a) bekezdését a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2023. (V. 31.) önkormányzati rendelete 4. § -a iktatta be.
A 15. § (4b) bekezdését a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 47. § (3) bekezdése iktatta be.
A 15. § (4c) bekezdését a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 47. § (3) bekezdése iktatta be. A 15. § (4c) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 79. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 15. § (5) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 47. § (4) bekezdésével megállapított szöveg. A 15. § (5) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 79. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 16. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 48. §-ával megállapított szöveg. A 16. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 17. §-ával megállapított szöveg. A 16. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 80. §-ával megállapított szöveg.
A 23. § (4) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 49. §-ával megállapított szöveg. A 23. § (4) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 81. §-ával megállapított szöveg.
A 26. § (2) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 50. §-ával megállapított szöveg. A 26. § (2) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 82. §-ával megállapított szöveg.
A 27. § (9) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 51. §-ával megállapított szöveg. A 27. § (9) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 83. §-ával megállapított szöveg.
A 29. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 52. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. A 29. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 84. §-ával megállapított szöveg.
A 29. § (2) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 84. §-ával megállapított szöveg.
A 29. § (3) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 52. § (2) bekezdésével megállapított szöveg. A 29. § (3) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 84. §-ával megállapított szöveg.
A 30. § (3) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 53. §-ával megállapított szöveg. A 30. § (3) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 85. §-ával megállapított szöveg.
A 31. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 54. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. A 31. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 86. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 31. § (2) bekezdés a) pontja a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 54. § (2) bekezdésével megállapított szöveg. A 31. § (2) bekezdés a) pontja a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 86. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 31. § (3) bekezdés c) pontja a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 54. § (3) bekezdésével megállapított szöveg. A 31. § (3) bekezdés c) pontja a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 86. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 31. § (3) bekezdés d) pontja a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 54. § (3) bekezdésével megállapított szöveg. A 31. § (3) bekezdés d) pontja a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 86. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 31. § (5) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 54. § (4) bekezdésével megállapított szöveg. A 31. § (5) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 86. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.
A 32. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 55. §-ával megállapított szöveg. A 32. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 87. §-ával megállapított szöveg.
A 33. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 56. §-ával megállapított szöveg. A 33. § (1) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 88. §-ával megállapított szöveg.
A 34. § (2) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 57. §-ával megállapított szöveg. A 34. § (2) bekezdése a Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 89. §-ával megállapított szöveg.