Ózd Város Önkormányzata Képviselő-testületének 19/2013. (IX. 27.) önkormányzati rendelete
államháztartáson kívüli forrás átadásáról-átvételéről
Hatályos: 2015. 07. 25Ózd Város Önkormányzata Képviselő-testületének 19/2013. (IX. 27.) önkormányzati rendelete
államháztartáson kívüli forrás átadásáról-átvételéről
Ózd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 41. § (9) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, az Ózd Város Önkormányzata Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 4/2013.(II.27.) önkormányzati rendelet 2. melléklet 1.2.6 pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Ügyrendi, Igazgatási és Rendészeti Bizottság, a 2. melléklet 2.3.14 pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Pénzügyi és Gazdasági Bizottság véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
1. A rendelet hatálya
1. § (1) A rendelet tárgyi hatálya kiterjed minden, az államháztartáson kívülre történő végleges pénzeszközátadásra (a továbbiakban: költségvetési támogatás) és az államháztartáson kívülről származó pénzeszköz visszafizetés nélküli átvételére.
(2) A rendelet személyi hatálya természetes személyekre, valamint az államháztartás körébe nem tartozó jogi személyekre és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre (a továbbiakban: szervezetek) terjed ki.
(3) Nem terjed ki a rendelet a költségvetésből természetes személyeknek pénzben vagy természetben nyújtott társadalom és szociálpolitikai juttatásokra.
2. Államháztartáson kívüli forrás átadására vonatkozó alapelvek, szabályok
2. § Az önkormányzat a tárgyévi költségvetési rendeletében meghatározza azokat a költségvetési előirányzatokat, melyek terhére felhalmozási vagy működési támogatás adható.
3. § (1) Költségvetési támogatásban az a szervezet részesülhet, amely megfelel az alábbi feltételeknek:
a) a bíróság nyilvántartásba vette és tevékenységét ténylegesen folytatja,
b) az éves beszámolóját az arra jogosult szerv elfogadta és az az illetékes bírósághoz igazoltan benyújtásra került,
c) korábban az Önkormányzattól kapott támogatással határidőre, hitelesített bizonylatokkal elszámolt, és
d) a helyi és állami adóhatósággal szemben lejárt tartozása nincs.
(2) A költségvetésből támogatásban olyan szervezet részesülhet, amely az önkormányzat alábbi feladatait ellátja, vagy a feladatellátásban részt vesz:
1. településfejlesztés, településüzemeltetés,
2. egészségügyi alapellátás, egészséges életmód segítése,
3. óvodák fejlesztése,
4. kulturális szolgáltatás, kulturális örökség helyi védelme, helyi közművelődési feladatok, nemzeti és emlékünnepek, városi rendezvények,
5. helyi médiaszolgáltatás,
6. szociális szolgáltatások és ellátások,
7. idősek közösségi ellátása, idősek szabadidős tevékenysége,
8. lakás- és helyiséggazdálkodás, egyéb önkormányzati vagyongazdálkodás,
9. helyi környezet- és természetvédelem,
10. helyi közfoglalkoztatás,
11. gazdaságszervezéssel, turizmussal kapcsolatos feladatok,
12. sportfeladatok, versenyek,1
13. ifjúsági tevékenységek, kulturális, szabadidős gyermek programok,
14. nemzetiségi feladatok, testvérvárosi kapcsolatok,
15. helyi közbiztonság biztosítása,
16. helyi közösségi közlekedés,
17. szennyvízhálózat fejlesztése,
18. hulladékgazdálkodás, környezetvédelem,
19. helyi strand fenntartása, működtetése,
20. helyi köznevelési intézmények fejlesztése.
(3) A költségvetési támogatás sem részben, sem egészben nem adható tovább.
(4) A költségvetési támogatás a (2) bekezdésben felsorolt feladatok ellátásával összefüggésben az alábbi működési költségekre használható fel:
a) anyagköltség:
aa) üzemanyagköltség a szervezet tulajdonában álló járművekhez,
ab) sportmez, sportcipő, sportszerek költségei,
ac) nyomtatványok, irodaszerek,
ad) kiadványok, plakátok, szórólapok előállítási költségei,
ae) javítási, karbantartási költségek,
af) egyéb anyagköltségek.
b) Igénybe vett anyagjellegű szolgáltatások:
ba) helyiségek bérleti díja,
bb) szállítás, raktározás költsége,
bc) javítás, karbantartás költsége,
bd) szakkönyvek, előfizetési díjak,
be) posta, telefon, és kommunikációs költség,
bf) oktatás, képzés költsége,
bg) egyéb anyagjellegű szolgáltatások kiadásai.
c) Egyéb szolgáltatások:
ca) közüzemi díjak (áram, víz, szennyvíz, hulladékszállítás, gáz, távhő, közös költség)
cb) hatósági, igazgatási szolgáltatási díjak, illetékek,
cc) bankköltségek,
cd) hirdetési díjak, reklámköltségek.
(5) Az önkormányzati támogatás az (2)2 bekezdésben felsorolt feladatok ellátásával összefüggésben az alábbi rendezvényszervezéssel és versenyekkel kapcsolatos költségekre használható fel:
a) étkezési-, utazási- és szállásköltség,
b) saját gépjármű használati díja,
c) belépőjegy,
d) nevezési, játékvezetői díj,
e) gyógyászati segédeszközök,
f) támogatott feladat végrehajtásához, szervezéséhez szükséges egyéb költségek (pl. fellépők díja, műsor- és zeneszolgáltatás díja, vendéglátás közvetlen költsége és az azt terhelő járulékok, ajándékok díjai).
(6)3 A költségvetési támogatást a kézilabda és labdarúgó sportegyesületek a támogatás legfeljebb 70 %-áig, az egyéb államháztartáson kívüli társadalmi szervezetek a támogatás legfeljebb 30 %-áig használhatják fel a működéssel kapcsolatos bér és járulék, költségtérítés, valamint a feladatellátással kapcsolatosan megbízási díj kifizetésére.
(7)4 A kizárólag önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági társaságok a költségvetési támogatást a működéssel kapcsolatos bér és járulék, valamint a feladatellátással kapcsolatosan megbízási díj kifizetésére is felhasználhatják.
4. § (1) A költségvetési támogatással kapcsolatos feladatok előkészítését az Ózdi Polgármesteri Hivatal feladatkör szerint illetékes szervezeti egységei végzik.
(2) A benyújtott költségvetési támogatási igényekről az annak elbírálására hatáskörrel rendelkező az Ózd Város Önkormányzata Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatában meghatározott határidők betartásával a soron következő ülésén dönt.
(3) Költségvetési támogatásról szóló döntést – alapítványi támogatások kivételével – a Képviselő-testület a költségvetésről szóló önkormányzati rendeletében a Polgármesterre vagy Bizottságaira átruházhatja.
(4) Alapítványi forrás átadásáról a Pénzügyi és Gazdasági Bizottság előzetes véleménye alapján a Képviselő-testület dönt.
(5) A költségvetési támogatásról szóló döntést a támogatási megállapodás előkészítése érdekében a Pénzügyi Osztályra haladéktalanul meg kell küldeni.
3. Támogatási szerződés megkötése, elszámolás
5. § (1) A költségvetési támogatásról minden esetben támogatási megállapodást kell kötni. A támogatási megállapodásnak tartalmazni kell a támogatás célját, összegét, a forrás átutalásának határidejét, a támogatás elszámolásának módját és határidejét, a támogatás nem előírás szerinti felhasználásának jogkövetkezményét.
(2) A támogatási megállapodás aláírásának feltétele, hogy a támogatott a rendelet 3. § (1) bekezdésben foglalt feltételeket alátámasztó nyilatkozatot, igazolást, dokumentumot a Pénzügyi Osztályhoz benyújtsa.
(3) A támogatási megállapodás aláírására jogosultak körét a kiadási előirányzattól függően az Ózd Város Önkormányzata gazdálkodási jogköreinek gyakorlási rendjéről szóló utasítás tartalmazza.
(4) A költségvetési támogatást a támogatási megállapodás mindkét fél aláírását követően kizárólag átutalással lehet teljesíteni.
(5) A támogatott a támogatásról a megállapodásban, szerződésben foglalt határidőre köteles hitelesített bizonylatokkal elszámolni. Az elszámolással egyidejűleg a támogatottnak írásbeli tájékoztatást kell adni a támogatott cél megvalósulásáról.
(6) A támogatás elszámolását a Belső ellenőrzési csoport felülvizsgálhatja.
(7) A jogszerűtlenül felhasznált támogatást a támogatásban részesülő köteles az arra irányuló felszólítás kézhezvételétől számított 30 napon belül visszafizetni a támogatást nyújtó részére. Jogszerűtlen felhasználás esetén a szervezet további költségvetési támogatásban nem részesülhet.
4.Támogatási megállapodás módosítása
6. § (1) A támogatási megállapodás módosítására az elszámolási határidő lejárta előtt leadott írásbeli kérelemre az elszámolási határidő és a támogatási cél vonatkozásában van lehetőség.
(2) A támogatási megállapodás módosításának engedélyezéséről a Polgármester dönt.
5. Államháztartáson kívüli forrás átvételére vonatkozó előírások
7. §5 (1) Működési vagy felhalmozási célú végleges államháztartáson kívüli pénzeszköz átvételéről – az alapítványi pénzeszköz kivételével –
a) 2 millió Ft összeg mértékéig a Polgármester,
b) 2 millió Ft összeg felett a Képviselő-testület dönt.
(2) Az államháztartáson kívüli pénzeszköz átvételéről szóló megállapodást a Polgármester köti meg.
(3) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti pénzeszköz átvételéről szóló megállapodásról a Képviselő-testületet a soron következő ülésen tájékoztatni kell.
6. Záró rendelkezések
8. § Ez a rendelet a kihirdetés napját követő napon lép hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően megítélt vagy kapott költségvetési támogatásokra kell alkalmazni.
A 10/2015. (VII.24.) önkormányzati rendelet 1.§ (1) bekezdésének megfelelően módosított szöveg. Hatályos: 2015. július 24.
A 10/2015. (VII. 24.) önkormányzati rendelet 3. §-nak megfelelően módosított szöveg. Hatályos: 2015. július 24.
A 10/2015. (VII. 24.) önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdésének megfelelően módosított szöveg. Hatályos: 2015. július 24.
Beiktatta a 10/2015. (VII. 24.) önkormányzati rendelet 1. § (3) bekezdése. Hatályos: 2015. július 24.
Beiktatta a 10/2015. (VII. 24.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2015. július 24.