Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése 6/2013 (II.18.) önkormányzati rendelete
a településképi bejelentési eljárásról és településképi kötelezésről
Hatályos: 2013. 02. 28- 2018. 04. 29Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése 6/2013 (II.18.) önkormányzati rendelete
a településképi bejelentési eljárásról és településképi kötelezésről
Hatályos: 2013. 02. 28- 2018. 04. 29
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. § (6) bekezdés 3. és 7. pontjában kapott felhatalmazások alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
I. FEJEZET
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. §
A rendelet célja a város építészeti, városképi, illetve természeti értékeinek védelme és igényes alakítása érdekében az építésügyi hatósági engedélyhez nem kötött építési munkákkal kapcsolatban – a helyi adottságok figyelembe vételével – a városépítészeti illeszkedéssel és a településfejlesztési célokkal összefüggő követelmények kiegyensúlyozott érvényesítése, összességében az épített környezet esztétikus kialakítása.
2. §
- A rendeletet hatálya Székesfehérvár Megyei Jogú Város (továbbiakban: Székesfehérvár) közigazgatási területére terjed ki.
- E rendeletet a településképi bejelentési eljárásra és az azzal összefüggő településképi kötelezésre kell alkalmazni.
- A településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 08.) Kormányrendelet (továbbiakban: Korm. rendelet), valamint a településképi véleményezési eljárásról szóló 5/2013. (II.15.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: településképi véleményezési rendelet) vonatkozó előírásait az e rendeletben foglalt kiegészítésekkel együtt kell alkalmazni.
1. Értelmező rendelkezések
3. §
- A rendelet alkalmazásában településképi szempontból kiemelt terület:
a) Székesfehérvár településszerkezeti és városképi szempontból kiemelt jelentőségű útvonalai és közterületei, valamint ezek mentén az utcaképet alkotó, a közterületre néző épületek, építmények homlokzatai;
b) jogszabályban, vagy Székesfehérvár hatályos településszerkezeti tervében, helyi építési szabályzatában és szabályozási tervében meghatározott és jelölt
ba) NATURA 2000 terület;
bb) tájvédelmi körzet;
bc) országos jelentőségű természetvédelmi terület;
bd) helyi jelentőségű természetvédelmi terület, vagy helyi védelemre javasolt természetvédelmi terület;
be) országos jelentőségű természeti emlék és védett természeti érték és közvetlen környezete;
bf) műemléki környezet;
bg) műemléki jelentőségű terület;
bh) műemléki védelemre javasolt épület, építészeti érték;
bi) helyi értékvédelmi terület, vagy helyi értékvédelemre javasolt terület;
bj) helyi védelem alatt álló,- vagy helyi védelemre javasolt épület, építészeti érték;
bk) városkapuk területe;
bl) települési alközpontok-, valamint a jelentős intézményi központok területe és közvetlen környezetük.
c) Az a) pont szerinti útvonalak, közterületek és a (b) pont szerinti területek lehatárolását a településképi véleményezési rendelet 2. számú térképi melléklete tartalmazza.
- A rendelet alkalmazásában a településképi szempontból jelentős reklám berendezés elhelyezések:
a) az építmények homlokzatára, az építési telek kerítésére, kerítéskapujára vagy támfalára rögzített, illetve közterületen, vagy közhasználatra átadott magánterületen elhelyezett
aa) hirdetőtábla, hirdetővitrin, reklámvitrin
ab) óriásplakát tartó-, illetve hordozó-berendezése,
ac) reklámtábla, hirdetőtábla,
ad) integrált információ-hordozó berendezés vagy szerkezet,
ae) totemoszlop és reklámzászló
af) reklámcélú építési védőháló, molinó
b) az építmények homlokzatára, az építési telek kerítésére, kerítéskapujára vagy támfalára rögzített
ba) az 1 m2-nél nagyobb felületű cég- és címtábla, egyedi tájékoztató tábla, valamint reklámcélú matrica,
bb) cégér vagy cégérszerű reklámtábla,
c) közterületen vagy közhasználatú magánterületen elhelyezett
ca) hirdetőoszlop,
cb) citylight berendezés,
cc) reklámkorlát.
II. FEJEZET
A TELEPÜLÉSKÉPI BEJELENTÉSI ELJÁRÁS
2. A településképi bejelentési eljárás alkalmazási köre
4. §
Településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról szóló 312/2012. (XI.08.) Kormányrendeletben meghatározott építési engedély nélkül végezhető, a melléklet szerinti építési tevékenységeket megelőzően, a 3.§ (1) bekezdés szerinti településképi szempontból kiemelt területen belül.
3. A településképi bejelentési eljárás lefolytatása
5.§
- A településképi bejelentési eljárás az építtető, illetve az építési tevékenységgel érintett telek, építmény, építményrész tulajdonosa (a továbbiakban együtt: kérelmező) kérelmére indul.
- A kérelmet Székesfehérvár Megyei Jogú Város Polgármesteréhez (továbbiakban: Polgármester) a Korm. rendeletben meghatározott formában és tartalommal, a 4.§ szerinti építési tevékenység megkezdése előtt 8 nappal kell benyújtani.
- A településképi bejelentési eljárás során hiánypótlásra nincs lehetőség.
- A Polgármester a településképi bejelentési eljárást a Korm. rendeletben meghatározottak szerint folytatja le.
- A Polgármester településképi bejelentési eljárásban hozott döntését és a döntés ellenőrzését az önkormányzati főépítész készíti elő.
- A bejelentés tudomásulvételéről szóló igazolás a kiadásától számított 1 évig érvényes.
- A Polgármester településképi bejelentési eljárásban hozott döntése ellen Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésénél lehet fellebbezéssel élni.
4. A településképi bejelentés elbírásának szempontjai
6. §
- A kérelemnek és mellékleteinek meg kell felelniük a Korm. rendeletben meghatározott tartalmi és formai követelményeknek.
- A bejelentési eljárás során vizsgálni kell, hogy az építési tevékenység megfelel-e a helyi jellegnek, összhangban van-e az épített és természeti örökséggel, vagy figyelembe veszi-e az átalakuló épített környezetet:
a) a telepítés módjában,
b) a reklám-, illetve hirdető-berendezések kialakításával és elhelyezésével kapcsolatos szabályoknak és követelményeknek való megfelelésben,
c) az épület homlokzatát és tetőzetét érintő felújítás, helyreállítás, korszerűsítés, átalakítás, megváltoztatás – különösen a héjalás és tetőfelépítmények – építészeti kialakításában,
d) a határoló közterülettel való kapcsolatban.
- A telepítéssel kapcsolatban vizsgálni kell továbbá, hogy indokolatlan mértékben korlátozza-e a szomszédos ingatlanok építési jogait.
- A helyi rendeletnek való megfelelés tekintetében vizsgálni kell továbbá, hogy a tervezett építési tevékenység megfelel-e Székesfehérvár hatályos helyi építési szabályzatában foglalt kötelező előírásoknak.
- Az épület, építmény homlokzata és tetőzete kialakítása tekintetében vizsgálni kell továbbá, hogy
a) a homlokzat egészének stílusa, tagolása összhangban van-e az épület rendeltetésével és használatának sajátosságaival, a szomszédos homlokzatokkal, valamint megfelel-e a korszerűség követelményeinek;
c) a terv városképi szempontból kedvező megoldást tartalmaz-e az épület külső gépészeti és egyéb külső berendezései, tartozékai elhelyezésére.
- A határoló közterülttel való kapcsolatot illetően vizsgálni kell továbbá, hogy a tervezett építési tevékenység
a) segíti, szolgálja-e a gyalogos és a kerékpáros közlekedést és annak biztonságát,
b) megfelelően veszi-e figyelembe a közterület adottságait és esetleges berendezéseit, műtárgyait, a meglévő, vagy telepítendő növényzetét,
c) terve ad-e megfelelő javaslatokat az esetleg szükségessé váló – a közterületet érintő – beavatkozásokra,
d) a közterület fölé benyúló építmény részei, szerkezetei és berendezései befolyásolják-e a közterület használatát, különös tekintettel a meglévő, illetve a telepítendő növényzetre.
III. FEJEZET
A TELEPÜLÉSKÉPI kötelezési ELJÁRÁS
5. A településképi kötelezési eljárás alkalmazási köre és a településképi kötelezettségek
7. §
- A Polgármester településképi kötelezési eljárást folytat le
a) Székesfehérvár hatályos helyi építési szabályzata előírásainak nem megfelelően megvalósított, az 1. számú mellékletben felsorolt építési tevékenység,
b) a településképi bejelentési eljárás során meghozott döntésben foglaltak megszegése,
c) a településképi bejelentési döntést megelőzően megkezdett, a településképi bejelentési eljárás hatálya alá tartozó építési tevékenység,
d) a településképi bejelentés elmulasztása
esetén.
- A településképi kötelezettség körébe tartozik:
a) a településképet rontó reklámok, cégérek megszüntetése,
b) a településképi bejelentési eljárás hatálya alá tartozó építményt, építményrészt érintő felújítás, átalakítás vagy elbontás
elrendelése.
6. A településképi kötelezési eljárás lefolytatása
8.§
- A településképi kötelezési eljárás hivatalból indul, a városi főépítész kezdeményezésre.
- A Polgármester a településképi kötelezési eljárást a közigazgatási hatósági eljárásról és szolgáltatásról szóló törvény szabályai által meghatározottak szerint folytatja le.
- A Polgármester településképi kötelezési határozati javaslatát a városi főépítész készíti elő.
- A településképi kötelezésről a polgármester önkormányzati hatósági döntést hoz településrendezési kötelezettségről szóló határozat formájában.
7. A településképi kötelezettség megszegése és végrehajtása esetén alkalmazható bírság esetkörei és mértéke
9.§
A településképi kötelezettségek megszegése, illetve a településképi kötelezettség teljesítésének elmaradása esetén a kötelezett 50 000 forintig terjedő bírsággal sújtható. A bírságot a Polgármester jogosult kiszabni. A bírság az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. tv. 42. § (3) értelmében adók módjára behajtható.
IV. Fejezet
Záró rendelkezések
10. §
(1) Ez a rendelet 2013. február 28. napján lép hatályba.
(2) Jelen rendelet előírásait a 2013. február 28. napját követően indult eljárásokban kell alkalmazni.
Székesfehérvár, 2013. február 18.
dr. Cser-Palkovics András dr. Bóka Viktor
polgármester jegyző
Záradék
A rendeletet 2013. február 18. napján kihirdettem.
dr. Bóka Viktor
jegyző