Füzesgyarmat Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 1/2015 (I.29.) önkormányzati rendelete

a helyi vállalkozások munkahelyteremtő támogatásáról

Hatályos: 2015. 02. 01- 2024. 04. 30

Füzesgyarmat Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 1/2015 (I.29.) önkormányzati rendelete

a helyi vállalkozások munkahelyteremtő támogatásáról 1

2015.02.01.

Füzesgyarmat Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. Fejezet

Bevezető rendelkezések

A vállalkozások támogatásának forrása

1. § A jelen rendelet rendelkezései alapján nyújtott támogatások forrásául Füzesgyarmat Város Önkormányzata mindenkori éves költségvetésében erre a célra elkülönített összeg, valamint a korábban nyújtott jelen rendelet szerinti támogatások jogsértés vagy támogatási szerződés megszegése miatti visszaköveteléséből származó összeg szolgál.

A rendelet hatálya

2. § (1) Jelen rendelet hatálya kiterjed a Füzesgyarmat város közigazgatási területén székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozásokra, a szövetkezetekre, egyéni vállalkozókra, családi gazdaságokra és családi gazdálkodókra, amennyiben megfelelnek a rendeletben foglalt feltételeknek.

(2) A rendelet alkalmazása során a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvényi fogalmakat és szabályokat kell alkalmazni.

II. Fejezet

A támogatási kérelem benyújtásának szabályai

3. § (1) A támogatásra vonatkozó kérelmet Füzesgyarmat Város Önkormányzatának Képviselő-testületéhez (továbbiakban: Képviselő-testület) címezve kell benyújtani.

(2) A döntés-előkészítési, javaslattételi feladatokat a Képviselő-testület Településfejlesztési, Közbeszerzési és Turisztikai Bizottsága (továbbiakban: Bizottság) végzi.

(3) A Bizottság a benyújtást követően ellenőrzi, hogy a jogszabályban meghatározott követelmények szempontjából megfelelő-e a kérelem. Abban az esetben, ha a kérelem hiányos, a Bizottság 8 napos határidővel hiánypótlási felhívást bocsát ki.

(4) Eredménytelen hiánypótlási felhívást követően a Képviselő-testület elutasítja a kérelmet.

4. § (1) A Bizottság a kérelemben foglaltak valóságtartalmának ellenőrzésére a benyújtási folyamat bármelyik részében jogosult.

(2) Az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés a kérelmező által benyújtott iratok, nyilatkozatok, valamint a szolgáltatott adatok alapján, továbbá helyszíni ellenőrzés útján történik.

(3) A helyszíni ellenőrzés során a támogatást kérő vállalkozás köteles együttműködni, ennek keretében a kért iratokat bemutatni, illetve adatokat szolgáltatni. Amennyiben ezt a kötelezettségét megszegi, a kérelmet el kell utasítani.

(4) A helyszíni ellenőrzést a Bizottság tagjai személyesen, a Füzesgyarmati Polgármesteri Hivatal (továbbiakban: Hivatal) bevonásával végzik.

A kérelem tartalma

5. § (1) Minden benyújtott kérelemnek tartalmaznia kell:

a)a kérelmező rövid bemutatását, tulajdonosi összetételét, gazdálkodási és foglalkoztatási adatait, pénzügyi helyzetének értékelését,
b)a létesíteni kívánt álláshelyek számát, így az igényelt támogatás összegét,
c)a kérelem évét megelőző két lezárt gazdasági év foglalkoztatási adatait, amennyiben a kérelmező rendelkezik legalább két lezárt gazdasági évvel; egy lezárt gazdasági év esetén az adott lezárt év foglalkoztatási adatait kell feltüntetni; lezárt gazdasági év hiányában a kérelem benyújtásakor érvényes foglalkoztatási adatokat,
d)30 napnál nem régebbi cégkivonatot, illetőleg vállalkozói igazolvány hiteles másolatát, érvényes telepengedély másolatát,
e)nyilatkozatot a foglalkoztatási kötelezettség szükséges időtartamban történő vállalására vonatkozóan,
f)felhatalmazást azonnali beszedési megbízás benyújtására a támogatott valamennyi jelenlegi és jövőbeli bankszámlájára, arra az esetre, ha a vállalkozást visszatérítési kötelezettség terhelné, illetve a pénzintézeti jelzőszám változásának bejelentési kötelezettségére vonatkozó nyilatkozatot,
g)hozzájáruló nyilatkozatát arról, hogy a nyújtott támogatás összegéig a képviselő-testület jelzálogjogot jegyeztessen be a vállalkozás tulajdonát képező ingatlanra a támogatás visszafizetésének időtartamáig,
h)a kérelmező nyilatkozatát arra vonatkozóan, hogy a kérelmező kifejezetten hozzájárul a közölt adatainak nyilvántartásához, illetőleg az adatok valóságtartalmának a kérelem ellenőrzését végző Bizottság általi ellenőrzéséhez,
i)a kérelem benyújtásának évére vonatkozó üzleti tervet, ennek hiányában a megelőző lezárt gazdasági év üzleti tervét és a megelőző lezárt gazdasági év beszámolóját, amennyiben rendelkezik éves beszámolóval.
j)nyilatkozatot a jelen Rendelet 6. § (3) bekezdésében foglaltakról, illetve igazolást a 7. § (1) bekezdésében foglaltakról.

A támogatás igénybevétele

6. § (1) A támogatás igénybevételének feltétele a kérelmező nyilatkozata, amelyben vállalja, hogy az új álláshelyet munkaszerződés keretében legalább három éven keresztül folyamatosan fenntartja és betölti. A kérelmező vállalja, hogy az új álláshelyen alkalmazott munkavállalót teljes- vagy részmunkaidőben, az 1992. évi XXII. törvény (Mt.) hatályos rendelkezései szerint foglalkoztatja. Támogatható az a korábban regisztrált álláskereső személy is, aki a kérelem beadását megelőzően maximum fél éve létesített vállalkozást és önfoglalkoztatást valósít meg.

(2) A munkahelyteremtő támogatás esetén a támogatásban részesülőnek vállalnia kell, hogy Füzesgyarmat város közigazgatási területén fekvő székhelyén, telephelyén vagy fióktelepén a kérelemben meghatározott számban növelt meglévő átlagos korrigált statisztikai állományi létszámát a kérelem benyújtását követően legalább két éven keresztül fenntartja és betölti. A támogatás a megnövelt átlagos korrigált statisztikai létszám legalább három éven át történő fenntartását kell, hogy eredményezze a támogatott vállalkozásnál. Jelen Rendelet az átlagos korrigált statisztikai állomány alatt a vállalkozás által kizárólag Füzesgyarmat város közigazgatási területén létesített székhelyen vagy telephelyen, bármely állománycsoportban, teljes- vagy részmunkaidőben foglalkoztatottaknak, az egyszerű számtani átlag szabályai szerint számított átlagos statisztikai létszámát érti.

(3) Önkormányzat a támogatott új álláshelyek vonatkozásában a már működő kérelmező esetén kizárólag az előző évi átlagos korrigált statisztikai létszám felett működtetni vállalt álláshelyeket támogatja. Az 1 évet el nem érő működés esetén a vállalkozások tekintetében a havi átlagos korrigált statisztikai létszámot kell figyelembe venni azzal, hogy a havi adatokból a számtani átlag szabályai szerint kialakított kalkulált korrigált statisztikai létszám az irányadó. Füzesgyarmat város közigazgatási területén székhellyel, telephellyel rendelkező vállalkozás esetében támogatás akkor biztosítható, ha a jelen Rendelet hatályba lépését követően

a)a kérelmet benyújtó vállalkozás vagy jogelődje székhelyét, illetve telephely megléte esetén telephelyét város területén nem szüntette meg, továbbá
b)a nem f telephellyel is rendelkező vállalkozó a helyi foglalkoztatotti létszámát nem csökkentette oly módon, hogy ugyanakkor növelte a más településen lévő telephely vonatkozásában a statisztikai létszámot, illetve
c)az egyéni vállalkozók, családi gazdálkodók esetében az engedélyt nem adták vissza, illetve azt nem vonták be.
(4) Jelen rendelet alkalmazásában új álláshelynek minősül a támogatott kérelem benyújtását követően létesített új, a jelen rendeletben meghatározott mértékben támogatott olyan álláshely, melyet a munkavállaló kizárólagos munkaviszonyban lát el. Jelen rendelet a kizárólagos munkaviszony alatt olyan munkaviszonyt ért, mely esetén a foglalkoztatott nem rendelkezik egyéb, a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó, teljes- vagy részmunkaidősnek minősülő munkaviszonnyal.
(5) A kérelmező vállalja, hogy a támogatás iránti kérelemben foglaltaknak megfelelő meghatározott többletlétszám folytán keletkező új álláshelyet füzesgyarmati állandó lakóhellyel rendelkező regisztrált álláskeresők köréből tölti be. Amennyiben a Munkaügyi Központ Kirendeltsége nem tud megfelelő – a benyújtott kérelemben előre meghatározott – képesítéssel rendelkező regisztrált álláskeresőt kiközvetíteni, a vállalkozás a többletlétszámot a nem regisztrált füzesgyarmati állandó lakóhellyel rendelkező álláskeresők köréből is betöltheti.
(6) A támogatott a statisztikai létszámra vonatkozóan nyilvántartást készít a foglalkoztatotti létszámról. A támogatott köteles írásbeli felhívás esetén a foglalkoztatotti adatokról azonnali tájékoztatást nyújtani Önkormányzat részére.
(7) A kérelmező köteles vállalni, hogy a támogatási szerződés aláírásától számított legalább 5 évig Füzesgyarmat város közigazgatási területén fenntartja a vállalkozás székhelyét, telephelyét vagy fióktelepét.

7. § (1) Nem részesülhet támogatásban az a vállalkozás, amely a kérelem benyújtásakor

a)csőd- vagy felszámolási eljárás alatt áll,
b)az Önkormányzattal szemben lejárt esedékességű tartozása van,
c)helyi adótartozással, vagy lejárt esedékességű közüzemi tartozással rendelkezik,
d)a kérelem benyújtásakor egyéb lejárt esedékességű, meg nem fizetett köztartozása, közüzemi tartozása van.
(2) Nem részesülhet támogatásban az a vállalkozás, amelynek ügyvezető szervei, tulajdonosi köre bizonyítható módon valós többletfoglalkoztatási szándék nélkül, a támogatás megszerzése érdekében hozta létre a kérelmező vállalkozást, szüntette meg korábbi vállalkozását vagy hajtott végre létszám-átcsoportosítást a helyi vállalkozásai, illetve annak székhelyei, telephelyei között.

A támogatási szerződés megkötése

8. § (1) Az e jogszabályban foglalt feltételeknek megfelelő vállalkozással az Önkormányzat támogatási megállapodást köt.

(2) A megállapodásnak tartalmaznia kell a munkahelyteremtés lényeges körülményeit, a vállalt határidőket, a jelen rendeletben foglaltak szerinti jogokat és kötelezettségeket.

A támogatás összege és folyósítása

9. § (1) A helyi vállalkozások munkahelyteremtő támogatásának összege létesített új, teljes idejű (8 órás) foglalkoztatást biztosító álláshelyenként 500.000 Ft. vissza nem térítendő támogatás. Részmunkaidős foglalkoztatás esetén a teljes 8 órás munkaidőhöz viszonyítottan arányosan kerül megállapításra a támogatás összege.

(2) A munkahelyteremtő támogatás a kérelem benyújtását követően létrehozott új álláshelyek után igényelhető.

(3) A benyújtott kérelmek elbírálása évente kétszer (II. (április) és IV. (október) negyedév) történik a Képviselő-testület által. A támogatásban részesülő vállalkozás legkésőbb a támogatási megállapodás valamennyi fél általi aláírásától számított 60 napon belül köteles létrehozni és betölteni a 8. § szerinti új álláshelyet. A támogatás folyósítása a kérelem elbírálásáról számított 60 napon belül esedékes.

(4) Abban az esetben, ha az 1. §-ban meghatározott, a mindenkori éves költségvetésben elkülönített összeg kerete kimerül, és a Képviselő-testület nem határoz további összeg elkülönítéséről, a keret kimerülését követően benyújtott pályázatok beérkezési sorrend szerint nyilvántartásba vételre kerülnek.

(5) A keret kimerülése esetén a pályázatok benyújtása és elbírálása a következő olyan évi, költségvetés végrehajtásáról szóló rendelet hatálybalépéséig szünetel, amely évre vonatkozó költségvetésről szóló rendelet tartalmaz rendelkezést a vállalkozások jelen rendelet szerinti munkahelyteremtő támogatását célzó keret elkülönítéséről.

(6) A (4) bekezdés szerint nyilvántartásba vett kérelmek támogatásáról a Képviselő-testület a következő évi költségvetés végrehajtásáról szóló rendelet hatálybalépését követő első rendes ülésén - a beérkezési sorrend figyelembevételével- dönt.

A visszatérítés szabályai

10. § (1) Amennyiben támogatott jogszabályi és szerződéses kötelezettségeinek nem tesz eleget, úgy a támogatottat a jelen §-ban foglalt szabályok szerint időtartam-, illetve létszámarányos visszatérítési kötelezettség terheli. Az e §-ban meghatározott visszatérítési szabályokat együttesen kell alkalmazni.

(2) Abban az esetben, amennyiben ellenőrzés során megállapítható, hogy a jelen Rendeletben, illetve a megkötött támogatási szerződésben foglalt feltételeknek nem tett teljes mértékben eleget a támogatásban részesített vállalkozás, támogatott köteles a szabályos foglalkoztatás időtartamát és a három éves foglalkoztatási kötelezettség arányát figyelembe véve a szabályos foglalkoztatási időtartamra jutó arányos támogatási összegen felüli támogatási összeget visszatéríteni az Önkormányzat részére a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresével növelten (időtartam-arányos visszatérítési kötelezettség).

(3) Önkormányzat a fenti visszatérítési kötelezettség fennállását minden támogatott vonatkozásában támogatott álláshelyenként külön vizsgálja, illetve jogszabály- vagy szerződésszegés esetén külön állapítja meg. Amennyiben a vállalt átlagos korrigált statisztikai létszámhoz képest 0,01 – 1 értékkel marad el az átlagos korrigált statisztikai létszám a vizsgált időszakban, úgy a támogatottnak 1 vállalt többlet-álláshely után kell teljesítenie visszatérítési kötelezettségét, valamint minden további egész számú érték meghaladása esetén a visszatérítési kötelezettség egy-egy további többlet-álláshely után járó támogatás összegével növekszik (pl. ennek megfelelően 1,01 értékelmaradás esetén 2 álláshely után kell teljesíteni a visszatérítési kötelezettséget, létszámarányos visszatérítési kötelezettség).

(4) Támogatott a jelen Rendelet 6. § (2) bekezdésében foglalt, a betöltendő álláshelyek, illetve az átlagos korrigált statisztikai létszámtöbblet fenntartására vonatkozó kötelezettségét a támogatott kérelem alapján betöltött álláshely betöltésétől kezdődően folyamatosan 36 hónapig.

(5) A jelen Rendelet 6. § (7) bekezdésében foglalt kötelezettség megszegése esetén támogatott köteles a teljes támogatási összeget visszatéríteni az Önkormányzat részére a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresével növelten.

11. § (1) Az egyösszegű visszatérítési kötelezettség teljesítésének határideje a kötelezettség fennállásának Önkormányzat általi megállapítását, illetőleg az erről szóló értesítés támogatott általi kézhezvételét követő 30 nap.

(2) A képviselő-testület a támogatott részére 6 havi részletfizetést engedélyezhet méltányossági alapon.

A támogatás ellenőrzésének rendszere

12. § (1) A támogatás feltételeként vállalt kötelezettségek teljesítését a Képviselő-testület a Hivatal Adóügyi csoportján keresztül ellenőrzi.

(2) Az ellenőrzésre jogosult szervek évente ellenőrzik az esetlegesen felmerült visszafizetési kötelezettségeket, ezek teljesítését.

13. § A támogatásban részesült vállalkozás köteles biztosítani a 12. §-ban meghatározott ellenőrzésre jogosultak részére az ellenőrzés lehetőségét, annak elvégzéséhez köteles adatot szolgáltatni, segítséget nyújtani.

III. Fejezet

Záró rendelkezések

14. § (1) Jelen rendelet alapján nyújtott támogatások csekély összegű támogatásnak minősülnek, amelyeket az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a csekély összegű (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2013. december 18-ai 1407/2013/EU bizottsági rendelet (HL L 351, 2013. 12.24. 1.o) (a továbbiakban 1407/2013/EK bizottsági rendelet) szabályai alapján lehet nyújtani.

(2) Az 1407/2013/EU bizottsági rendelet alapján de minimis támogatás nyújtható valamennyi ágazat vállalkozásai számára az alábbi kivételekkel:

a) a 104/2000/EK tanácsi rendelet hatálya alá tartozó, halászati és akvakultúra ágazathoz kapcsolódó tevékenységet végző vállalkozásoknak nyújtott támogatás;
b) a mezőgazdasági termékek elsődleges termelésével foglalkozó vállalkozásoknak;
c) a mezőgazdasági termékek feldolgozásával és forgalmazásával foglalkozó vállalkozásoknak, amennyiben:
1. a támogatás összege az elsődleges termelőktől beszerzett vagy az érintett vállalkozások által forgalmazott ilyen termékek ára vagy mennyisége alapján kerül rögzítésre, vagy
2. a támogatás az elsődleges termelőknek való teljes vagy részleges továbbadásától függ;
d) harmadik országokba vagy tagállamokba irányuló exporttal kapcsolatos tevékenységek támogatása, nevezetesen az exportált mennyiségekhez támogatás; értékesítési hálózat kialakításához és működtetéséhez vagy exporttevékenységgel összefüggésben felmerülő egyéb folyó kiadásokhoz közvetlenül kapcsolódó támogatás;
e) az import áruk helyett belföldi áru használatához kötött támogatás;
f) a közúti kereskedelmi árufuvarozást ellenszolgáltatás fejében történő végző vállalkozások számára nyújtott támogatás teherszállító járművek megvásárlására [3. cikk (2) bekezdés 2. albekezdés].
(3) Az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 2. cikk (2) bekezdése szerinti, egy és ugyanazon vállalkozás részére a folyó pénzügyi évben, valamint az azt megelőző két pénzügyi év során az 1407/2013/EU bizottsági rendelet alapján odaítélt csekély összegű támogatások bruttó támogatástartalma tagállamonként nem haladhatja meg a 200.000 eurónak, közúti kereskedelmi árufuvarozást ellenszolgáltatás fejében végző vállalkozások esetében a 100.000 eurónak megfelelő forintösszeget, figyelembe véve a 1407/2013/EU bizottsági rendelet 3. cikk (8)-(9) bekezdéseit is.
(4) Minden egyes új csekély összegű (de minimis) támogatás odaítélésekor az adott pénzügyi évben, valamint az előző két pénzügyi év alatt odaítélt de minimis támogatás teljes összegét kell figyelembe venni.
(5) A támogatott kijelenti, hogy – az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 1. cikke (2) bekezdésének kivételével – a támogatást nem használja az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 1. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kivételek szerinti célokra, továbbá – az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 3. cikk (2) bekezdésének megfelelően – közúti kereskedelmi árufuvarozás ellenszolgáltatás fejében történő végzése céljából teherszállító jármű vásárlására.
(6) Az 1407/2013/EU bizottsági rendelet alapján nyújtott csekély összegű támogatás az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének az általános gazdasági érdekű szolgáltatást nyújtó vállalkozások számára nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2012. április 25-i 360/2012/EU bizottsági rendeletnek (HL L 114., 2012.4.26., 8. o.) megfelelően nyújtott csekély összegű támogatással a 360/2012/EU bizottsági rendeletben meghatározott felső határig halmozható. Az 1407/2013/EU bizottsági rendelet szerinti csekély összegű támogatás más csekély összegű támogatásokról szóló rendeleteknek megfelelően nyújtott csekély összegű támogatással az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében meghatározott felső határig halmozható.
(7) A csekély összegű támogatás nem halmozható azonos támogatható költségek vonatkozásában vagy azonos kockázatfinanszírozási célú intézkedés vonatkozásában nyújtott állami támogatással, ha a támogatások halmozása túllépi bármely csoportmentességi rendeletben vagy a Bizottság által elfogadott határozatban az egyes esetek meghatározott körülményeire vonatkozóan rögzített maximális intenzitást vagy összeget.
(8) A támogatást nyújtó köteles írásban tájékoztatni a kedvezményezettet, arról, hogy de minimis támogatásban részesül. A tájékoztatásnak kifejezetten utalnia kell az 1407/2013/EU bizottsági rendeletre - hivatkozva annak pontos címére és az Európai Közösség Hivatalos Lapjában való kihirdetésére - valamint meg kell határoznia a támogatás pontos összegét támogatástartalomban kifejezve.
(9) A kedvezményezett köteles a támogatással kapcsolatos iratokat és a támogatás felhasználását alátámasztó bizonylatokat teljes körűen 10 évig megőrizni, továbbá a támogató ilyen irányú felhívása esetén támogatott köteles azokat bemutatni. A csekély összegű támogatási jogcímen nyújtott támogatásokról az Európai Bizottság kérésére 20 munkanapon belül információt kell szolgáltatni.
(10) A támogatottnak az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 5. cikkének (1) bekezdése figyelembevételével – az ott meghatározott feltételek teljesítésének megállapítására alkalmas módon – nyilatkoznia kell a részére a támogatás odaítélésének évében és az azt megelőző két pénzügyi évben nyújtott csekély összegű támogatások támogatástartalmáról.

15. § Jelen rendelet 2015. február 1. napján lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a helyi vállalkozások munkahelyteremtő támogatásáról szóló 12/2009.(VII. 3.) önkormányzati rendelet.

1

Az önkormányzati rendeletet a Füzesgyarmat Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2024. (IV. 25.) önkormányzati rendelete 18. §-a hatályon kívül helyezte 2024. május 1. napjával.