Lábatlan Város Önkormányzat Képviselő-testülete 7/2015. (II. 25.) önkormányzati rendelete

Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2015. (II. 25.) önkormányzati rendelete a szociális ellátások helyi rendezéséről

Hatályos: 2015. 02. 25- 2015. 02. 28

Lábatlan Város Önkormányzata Képviselő-testületének

7/2015. (II. 25.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátások helyi rendezéséről


Lábatlan Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 32. § (1) bekezdés b) pontja, 58/B.§ (2) bekezdésében, a 92. § (1) bekezdésében, 132.§ (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


1. §


(1) Az önkormányzat a szociális gondoskodásra vonatkozó kötelezettségeinek teljesítését

a) pénzbeli- és természetbeni ellátások nyújtásával,

b) személyes gondoskodást biztosító ellátások megszervezésével látja el.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt szociális ellátások igénybevételére az Lábatlan városban bejelentett lakó vagy tartózkodási hellyel rendelkezők jogosultak.


2. §


(1)A települési önkormányzat képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 45. §-a szerinti rendkívüli települési támogatást nyújt a 2.§ (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott feltételeknek megfelelő személynek,

a)akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedülálló esetében 250 %-át és 

b)az általa életvitelszerűen lakott ingatlant és a hozzá tartozó lakókörnyezetet az alábbiak szerint rendben tartja:

ba) az udvar, kert tisztaságát biztosítja, hulladékot, lomot nem halmoz fel,

bb)az ingatlan előtti járdát, vagy ennek hiányában egy méter széles területsávot rendben tartja, hulladéktól, gyomtól mentesíti, szükség esetén a téli síkosságmentesítésről gondoskodik,

bc) a lakóépület belső rendjét, higiéniáját fenntartja,

bd) gondoskodik a rágcsálómentesítésről

(2) A rendkívüli települési támogatás egyszeri összege legfeljebb 10.000 Ft.

(3) A tartósan létfenntartási gondokkal küzdő személyek a rendkívüli települési támogatást négy havonta igényelhetik.


3.§


(1) Elemi kár bekövetkezte miatt benyújtott települési támogatási igény esetén a települési önkormányzat képviselő-testülete az Szt. 45. §-a szerinti rendkívüli települési támogatást nyújt 2.§ (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feltételeknek megfelelő személynek.

(2) Elemi kár esetén a rendkívüli települési támogatás egyszeri összege nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 700%-át.

(3) Elemi károsultnak azt a személyt kell tekinteni, akinek elemi csapás következtében vagyona oly mértékben rongálódott meg, hogy létfenntartása átmenetileg lehetetlenné vagy nagyfokban veszélyeztetetté vált.  Az elemi kár tényét és mértékét minden esetben szakértői véleménnyel kell alátámasztani.




4. §


(1)Közeli hozzátartozó elvesztése esetén benyújtott települési támogatási igény esetén a települési önkormányzat képviselő-testülete az Szt. 45. §-a szerinti rendkívüli települési támogatást nyújt 2.§ (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feltételeknek megfelelő személynek a temetés költségeinek viseléséhez.

(2) A támogatás (1) bekezdésben foglaltakon túli feltétele a kérelmező részére kiállított temetési költségekről szóló számla eredeti példányának benyújtása.

(3) A települési támogatás összege a temetési költség 15 %-a, de legfeljebb 40.000.- Ft.


5. §


(1) Azon személyek részére, akik a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez támogatás nyújtását kérelmezik, települési támogatás nyújtható.

(2) A települési támogatás a lakásfenntartási költségek viseléséhez azon személyek részére állapítható meg, akik megfelelnek a 2.§ (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek.

(3) A támogatás feltétele a kérelem benyújtását megelőző havi, befizetett közüzemi számlák bemutatása. A közüzemi számláknak a kérelmező nevére, a kérelmező közeli hozzátartozójának nevére, vagy a kérelmező főbérlőjének nevére kiállítva kell szerepelnie.

(4) A települési támogatás a lakásfenntartási költségek viseléséhez egy évre, ugyanazon lakásra, egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül az ott élő személyek és családok számától. Lakásnak minősül a külön közüzemi mérőórákkal rendelkező ingatlan.

(5) A lakásfenntartási költségek viseléséhez kapcsolódó települési támogatás egy éven keresztül, havi 2.500.- Ft, kiskorú személy eltartásáról gondoskodó család esetén havi 4.000 Ft, melynek folyósítása a közüzemi szolgáltató részére történő utalással történik.


6. §



(1) A 2-5. §-okban szabályozott ellátások odaítélésének és mértékének megállapítása – a benyújtott iratok és közölt indokok alapján – a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester feladata.

(2) A 2-5. §-okban szabályozott ellátások benyújtásának feltétele az alábbi iratok kérelemhez történő csatolása:

a) a kérelem benyújtását megelőző havi, a munkáltató által kiállított jövedelemigazolás, a nyugdíjbiztosító által kiállított igazolás, vagy egyéb rendszeres pénzellátás esetén a folyósító szerv határozata, vagy igazolása;

b) munkanélküli esetén a munkaügyi hivatal igazolása;

c) tartásdíjról szóló igazolás, nyilatkozat;

d) gyermekelhelyezésről szóló végzés;

e) vagyonnyilatkozat;

f) bérelt ingatlan esetén bérleti szerződés;

g) előre fizető mérőóra esetén szolgáltatói szerződés másolata;

h)16 év feletti, vagy magántanuló gyermek esetén tanulói jogviszony igazolás;

i) személyi azonosító, illetve lakcímkártya másolata.

(3) A 2-5. §-okban szabályozott ellátásokhoz történő jogosultság elbírálásához a kérelmező köteles az ellátásokhoz rendszeresített formanyomtatványon benyújtani a kérelmet a Polgármesteri Hivatalba, továbbá nyilatkozni a maga és a vele egy háztartásban élő személyek adatairól, vagyoni és jövedelmi viszonyairól.

(4) A Polgármesteri Hivatal a települési támogatást minden hónap 8-ig folyósítja vagy házipénztárban kifizeti

(5) A 2-5. §-okban szabályozott ellátások tekintetében a polgármester utasítására a Polgármesteri Hivatal környezettanulmányt készít.



7. §


(1)A települési önkormányzat képviselő-testülete az Szt. 48. § (4) bekezdése alapján a köztemetés költségeinek kifizetésére kötelezett személynek lehetőséget biztosít a költségek részletekben történő megtérítésére, maximum 12 havi részletfizetés keretében.

(2) Indokolt esetben, illetve létfenntartást veszélyeztető körülmények fennállása esetén lehetőség van a költségek visszafizetése alóli mentesítésre is.

(3) Az (1) és (2) bekezdésekben szabályozott kedvezmények megállapítása, valamint a köztemetés elrendelése - a képviselő-testület által átruházott hatáskörben - a polgármester feladata.


8. §


(1)Személyes gondoskodást nyújtó alapellátások városunkban:

a)étkeztetés (szociálisan rászorulók részére)

b)házi segítségnyújtás

c)családsegítés

d)idősek nappali ellátása

e)támogató szolgálat

(2)A Gondozási Központ (nappali ellátást nyújtó intézmény) az alapellátási (étkeztetés, házi segítségnyújtás, idősek nappali ellátását) feladatokat ellátó intézmény.

(3)A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás igénybe vételére, megszűntetésére az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője kérelmét az intézmény vezetőjénél írásban nyújtja be.

(4)Az intézmény vezetője a kérelmet a kapacitás megléte esetén teljesíti. Amennyiben a kérelem nem teljesíthető azonnal, a kérelmezőt az Szt.-ben rögzített nyilvántartásba veszi, majd a kérelmeket a beérkezés sorrendjében teljesíti. Rászorultság és szociális körülményekre való tekintettel az intézményvezető kérelemre soron kívüli ellátást biztosíthat.

(5)Az intézményvezető kizárólag férőhely hiányában, vagy a 12.§ (1) bekezdésében foglaltak esetén utasítja el az Idősek Klubjába történő felvételi kérelmet.

(6) Az intézményvezető az ellátást megszünteti:

a)az ellátott, vagy törvényes képviselője kérelmére,

b)az ellátott egészségügyi helyzetében, vagy életkörülményeiben bekövetkezett lényegi változás miatt, (gyermeke vagy más gondozó biztosítja ellátását, az ellátó saját háztartásában gondozza, eltartási szerződés esetén)

c)a házirend súlyos megsértése esetén.


9.§


(1) Az étkeztetés a napi egyszeri főétkezés biztosítását jelenti, amelynek formája:

a)kiszolgálással egyidejű helyben fogyasztás,

b)elvitel,

c)lakásra kiszállítás.

(2) Az étkeztetésért fizetett térítési díjat a képviselő-testület évente egy alkalommal az éves költségvetés tervezésekor felülvizsgálja, a térítési díjak mértékét az „egyes intézményeknél folyó munkahelyi étkeztetés fő szabályairól, valamint az étkezésért fizetendő térítési díjakról szóló” rendeletben határozza meg.

(3) Étkeztetésre jogosult

a) a kora miatt a 62 év feletti szociálisan rászoruló,

b) egészségi állapota, vagy fogyatékossága, vagy pszichiátriai betegsége, vagy szenvedélybetegsége miatt a rászoruló, ha bármelyik körülmény fennállását orvos által kiadott dokumentummal tudja igazolni. A dokumentumot másolatban a kérelemhez kell csatolni.

c) hajléktalan személy.

(4) Az étkeztetésre való jogosultságot a Gondozási Központ intézményvezetője állapítja meg, dönt a fizetendő személyi térítési díjról.

(5) Étkeztetésre való jogosultság állapítható meg kérelemre, vagy háziorvos, házi gondozó javaslata alapján a támogatásra jogosult beleegyezésével.

(6) A kérelemhez mellékelni kell az ellátást igénybevevő jövedelem igazolását.

(7) Az intézmény-vezető elengedi

a) a legkisebb öregségi nyugdíj alatti jövedelem esetén a személyi térítési díj 70%-át,

b) a legkisebb öregségi nyugdíj és annak 175 %-a közötti jövedelem esetén a személyi térítési díj 60%-át,

c) a legkisebb öregségi nyugdíj 176% és 200 %-a közötti jövedelem esetén a személyi térítési díj 50%-át.

(8)A házi segítségnyújtás után a gondozott házi gondozási óradíjat fizet, amelynek mértékét a képviselő-testület a Szt. 116. § (3) bekezdése figyelembe vételével évente az étkezési térítési díjakról szóló rendeletében határoz meg.


10. §


Az önkormányzat a családsegítés Szt. 64. §-ában megjelölt feladatait a Kuckó Gyermekjóléti és Családsegítő Szolgálat útján biztosítja.


11 .§


(1)Az Önkormányzat a támogató szolgálat Szt. 65/C. §-ában megjelölt feladatait a Kuckó Gyermekjóléti és Családsegítő Szolgálat útján látja el.

(2)Szociálisan nem rászorult személy esetén a térítési díjat a rendelet 1. melléklete tartalmazza.

(3)A Támogató szolgálat személyi segítés és személyszállítás szolgáltatását a szociálisan rászorult személyek a rendelet 1. mellékletében meghatározott díjért vehetik igénybe.  


12. §


(1) A felvételi kérelem esetén a háziorvos véleményét ki kell kérni ara vonatkozóan, hogy a kérelmező nem szenved olyan betegségben, amely a közösségben való részvételre alkalmatlanná teszi vagy a többi ellátott egészségét veszélyezteti.

(2) A kérelmező számára kedvezőtlen döntés esetén a képviselő-testülethez fordulhat.


13.§


(1) Ez a rendelet 2015. március 1-jén lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a szociális igazgatásról és a szociális ellátások helyi rendezéséről szóló 16/2013. (X.24.) számú önkormányzati rendelet.



 Dinnyés István                                                                                        Schantzl Edit

   polgármester                                                                                   jegyző


A rendeletet kihirdettem:


2015. február

Schantzl Edit

   jegyző



1. melléklet …./2015. (III.01.) számú rendelethez



Támogató szolgálat térítési díjai szociálisan nem rászorult személy esetén

   

Személyszállítás                                       80 Ft/km/ fő  

Személyi segítő szolgáltatás díja                 0 Ft 


Támogató szolgálat térítési díjai szociálisan rászorult személy esetén


Személyszállítás 2013.09.01-                     0 Ft

Személyi segítő szolgáltatás díja                 0 Ft



Mellékletek