Erdőbénye község Önkormányzatának Képviselőtestületének 1/2016 (II.1.. önkormányzati rendelete
A Helyi adókról
Hatályos: 2025. 01. 01Erdőbénye község Önkormányzatának Képviselőtestületének 1/2016 (II.1.. önkormányzati rendelete
A Helyi adókról
Erdőbénye Község Önkormányzatának Képviselő-testülte a Helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 1. §. (1.) bekezdésében biztosított felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1.) bekezdésének a.) pontjában, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. §-ában meghatározott feladatkörében eljárva a kövezőket rendeli el:
1. § Az Önkormányzat a község területét kedvező és kedvezőtlen övezetekre nem bontja az adó megállapítása szempontjából.
MAGÁNSZEMÉLYEK KOMMUNÁLIS ADÓJA
2. § Kommunális adókötelezettség terheli azt a magánszemélyt, aki a naptári év első napján az építmény, ingatlan tulajdonosa, vagyoni értékű jog gyakorlója, továbbá azt a magánszemélyt, aki az önkormányzat illetékességi területén nem magánszemély tulajdonában álló lakás bérleti jogával rendelkezik
3. § Adókötelezettség keletkezik építmény esetében a használatbavételi, illetőleg a fennmaradási engedély jogerőre emelkedését követő év első napján, beépített telek esetében a tulajdonjog megszerzését követő év első napján.
4. § (1) Megszűnik az adókötelezettség az építmény megszűnése évének utolsó napján. Az építménynek az év I. félévében történő megszűnése esetén a második félévre vonatkozó adókötelezettség megszűnik. Az építmény használatának szünetelése az adókötelezettséget nem érinti.
(2) Lakásbérleti jog esetén az adókötelezettség a lakásbérleti jogviszony létrejöttét követő év első napján keletkezik, és a jogviszony megszűnése évének utolsó napján szűnik meg.
(3) Építési tilalomnak az év első felében történt kihirdetése esetén a félév utolsó napján szűnik meg az adókötelezettség.
(4) Adótárgy alatt a külön helyrajzi szám alatt nyilvántartott ingatlan értendő.
(5) Több tulajdonos esetében bejelentési, illetőleg adófizetési kötelezettség terheli a tulajdonostársakat tulajdoni hányadaik arányában.
5. § (1a)1 Az adó mértéke: adótárgyanként, illetőleg lakásbérletenként 15.000.-Ft.
(2)2 A község közigazgatási területén, belterületen nem életvitelszerűen , nem állandó bejelentett lakcímmel használt ingatlan, zártkertben illetve külterületen lévő építmény tulajdonosa évi 15.000,- forint kommunális adó megfizetésére köteles.
(3)3 A község közigazgatási területén, belterületen lakás céljára használt, helyi bejelentett lakcímmel, életvitelszerűen, lakott, vagy bérelt ingatlan tulajdonosa, vagy bérlője évi 5.000 forint adó megfizetésére köteles.
(4)4 70 éven felüli helyi lakos mentesül a magánszemélyek kommunális adójának megfizetése alól arra az ingatlanra vonatkozóan, amelyben lakóhelyet létesített.
6. § (1) A magánszemély kommunális adója félévenként egyenlő részletekben a félév első napján esedékes. Késedelmi pótlék nélkül megfizethető a tárgyév első félévére március l5-ig, a második félévre szeptember l5. napjáig.
(2)5 Az adót átutalási postautalványon a 50453063-10036451 számla javára kell befizetni.
(3) Az adótárgyakban bekövetkezett változásokat a tárgyévet követő május 15-ig köteles bejelenteni. Adóbevallást kér attól, akiről nincs adata a hivatalnak. Bevallás elmulasztása esetén mulasztási bírságot kell kiszabni.
(4) Az adózó adókötelezettségét érintő változást 15 napon belül az előírt nyomtatványon tájékoztatnia kell az adóhatóságot.
IPARŰZÉSI ADÓ
7. § (1) Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén:
a) állandó jelleggel végzett vállalkozási (iparűzési) tevékenység, ha az nyereség, illetve jövedelemszerzésre irányul.
b) a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott mezőgazdasági őstermelő, feltéve, hogy őstermelői tevékenységéből származó bevétele az adóévben a 600.000 Ft-ot meghaladja.
(2)
a) Ideiglenes jellegűnek minősül az iparűzési tevékenység, amennyiben az önkormányzat illetékességi területén az ott székhellyel, telephellyel nem rendelkező vállalkozó: piaci és vásározó kiskereskedelmet, vagy építőipari tevékenységet folytat, nyomvonalas létesítményen végzett kivitelezési és fenntartási munkát, továbbá ezekkel kapcsolatos szerelési, szervezési, lebonyolító, szaktanácsadó, felügyeleti tevékenységet végez, illetőleg természeti erőforrást tár fel vagy kutat, feltéve, hogy a folyamatosan vagy megszakításokkal végezett tevékenység időtartama adóéven belül a 30 napot meghaladja, de nem éri el a 181 napot.
b) Ha a tevékenység folytatásának időtartama a 180 napot meghaladja, akkor a tevékenység végzésének helye telephelynek minősül, ekkor pedig éves bevallást kell tennie az adózónak.
c) Az önkormányzat illetékességi területén ideiglenes (alkalmi) jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén, a tevékenység végzésének időtartama az irányadó az adókötelezettség időbeni terjedelmére, melyet a tevékenység megkezdésének napjáig kell bejelenteni a helyi adóhatósághoz.
d) Az ideiglenes (alkalmi) jelleggel végzett tevékenység utáni iparűzési adót legkésőbb a tevékenység befejezésének napját követő hónap 15. napjáig kell megfizetni és bevallani.
Adó alanya
8. § Az önkormányzat illetékességi területén állandó vagy ideiglenes jelleggel iparűzési tevékenységet végző vállalkozó, mezőgazdasági őstermelő és a távközlési tevékenységet végző vállalkozások.
Adó alapja
9. § (1) Állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adó alapja a nettó árbevétel, csökkentve az eladott áruk beszerzési értékével, a közvetített szolgáltatások értékével, az anyagköltséggel, továbbá az alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti fejlesztés adóévben elszámolt közvetlen költségével. Mentes az adóalapnak az a része, amely a külföldön létesített telephelyen végzett tevékenységből származik.
(2) Ideiglenes jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetében az adót a tevékenység végzésének naptári napjai alapján kell megállapítani. Minden megkezdett nap egy napnak számít.
Az adó mértéke
10. § (1) Az állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adó mértéke az adóalap 1,5 %-a.
(2) Ideiglenes tevékenységgel végzett iparűzési tevékenység esetén naptári naponként 3.000.-Ft.
(3) Az adókötelezettség az iparűzési tevékenység megkezdésének napjával kezdődik és megszűnésének napjával szűnik meg.
11. § (1) A vállalkozó adóelőleget köteles fizetni. Az adóhatóság a fizetendő adóelőleg mértékét az éves adóbevallás, illetve az adóköteles tevékenység megkezdésétől számított 15 napon belül adóévre várható adó bejelentése alapján fizetési meghagyásban közli.
(2) Az éves adóbevallás határideje: adóévet követő év május 31. napja.
(3) A vállalkozó adóelőleget félévi részletekben, március 15-ig és szeptember 15-ig fizeti meg.
(4) A vállalkozónak az iparűzési előleget a várható, éves fizetendő adónak megfelelő összegre az adóév december 20-ig ki kell egészítenie.
(5) Az ideiglenesen végzett tevékenység utáni iparűzési adót legkésőbb a tevékenység befejezésének napján kell megfizetni.
(6) Az iparűzési adóval kapcsolatos eljárásban a helyi adókról és az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
IDEGENDORGALMI ADÓ
Értelmező rendelkezések
12. § (1) szálláshely: egész éven át vagy csak időszakosan, üzletszerűen működtetett olyan létesítmény, amely éjszakai elszállásolásra és tartózkodásra szolgál;
(2) szállásdíj: a szálláshely általános forgalmi adóval csökkentett ára a kötelező reggeli és egyéb szolgáltatások nélkül;
(3) vendégéjszaka: vendégként eltöltött – éjszakát is magában foglaló vagy így elszámolt legfeljebb 24 óra;
Az adókötelezettség, az adó alanya
13. § Adókötelezettség terheli azt a magánszemélyt, aki nem állandó lakosként az önkormányzat illetékességi területén legalább egy vendégéjszakát eltölt.
Adómentesség
14. § (1) Adókötelezettség alól mentes 1990.évi C. tv. 31. §-a szerint:
(1a) a 18 életévét be nem töltött, továbbá a 70 életévét betöltött magánszemély,
(1b) a közép-és felsőfokú oktatási intézménynél tanulói hallgatói jogviszony alapján, hatóság vagy bíróság intézkedése folytán, a szakképzés keretében, a szolgálati kötelezettség teljesítése, vagy a településen székhellyel, vagy telephellyel rendelkező vagy a Htv.37. §-ának (2) bekezdése szerinti tevékenységet végző vállalkozó esetén vállalkozási tevékenység vagy ezen vállalkozó munkavállalója által folytatott munkavégzés céljából az önkormányzat illetékességi területén tartózkodó magánszemély, továbbá
(1c) aki az önkormányzat illetékességi területén lévő üdülő tulajdonosa vagy bérlője, továbbá a használati jogosultság időtartamára a lakásszövetkezet tulajdonában álló üdülő használati jogával rendelkező lakásszövetkezeti tag, illetőleg a tulajdonos, a bérlő hozzátartozója, valamint a lakásszövetkezet tulajdonában álló üdülő használati jogával rendelkező lakásszövetkezeti tag használati jogosultságának időtartamára annak hozzátartozója (Ptk. 685. §.b)pontja), és ezen túlmenően a szállásdíj fizetésére nem kötelezett magánszemély.
Az adó alapja
15. § Az adó alapja az 12. §. szerinti adókötelezettség esetén a megkezdett vendégéjszakák száma.
Az adó mértéke
16. §6 Az adó mértéke személyenként és vendégéjszakánként 500.-Ft
Az adó beszedésére kötelezett
17. § (1) A 15. §. alapján fizetendő adót:
a) kereskedelmi szálláshelyeken a szolgáltatásért esedékes összeggel együtt az üzemeltető,
b) a fizető-vendéglátó szálláshelyeken fogadott vendég után járó adót a szálláshelyi díjjal együtt a szállásadó jogosult beszedni
c) Szervezett üdültetésre beutaltaktól a beutaló jegy átadása alkalmával az üdülőt fenntartó vagy üzemeltető szerv jogosult beszedni.
(2) A fizetendő idegenforgalmi adót az adóbeszedésre kötelezett akkor is tartozik befizetni, ha annak beszedését elmulasztotta.
Az adó befizetése
18. § Az adóbeszedésre kötelezettnek az általa beszedett idegenforgalmi adóról a tárgyhónapot követő hó 15 napjáig kell bevallást tennie, és a bevallással egyidejűleg a beszedett idegenforgalmi adót befizetnie.
Záró rendelkezések
19. § (1) A fennálló hátralék beszedésére az önkormányzat hivatala intézkedik.
(2) Az önkormányzati adóhatóság magányszemélyek esetében az 50.000 Ft-ot, gazdasági társaság és vállalkozások esetében 100.000 Ft-ot elérő tartozásokat az állami adóhatóságnak végrehajtásra kimutatja.
20. § (1) A rendelet a kihirdetést követő naptól lép hatályba.
(2) A rendelet hatályba lépésével a Helyi adókról szóló , többször módosított 6/2015.(IX.17.) önkormányzati rendeletét hatályon kívül helyezi.
Az 5. § (1a) bekezdése az Erdőbénye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2024. (XI. 27.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 5. § (2) bekezdése az Erdőbénye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2024. (XI. 27.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 5. § (3) bekezdése az Erdőbénye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2024. (XI. 27.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 5. § (4) bekezdése az Erdőbénye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2024. (XI. 27.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 6. § (2) bekezdése az Erdőbénye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2024. (XI. 27.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A 16. § az Erdőbénye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2024. (XI. 27.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.