Hévíz Város Önkormányzat Képviselő-testületének 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelete
A Helyi Építési Szabályzatról
Hatályos: 2024. 11. 30Hévíz Város Önkormányzat Képviselő-testületének 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelete
A Helyi Építési Szabályzatról
Hévíz Város Önkormányzat Képviselőtestülete az Alaptörvény 32. cikk. (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 6. § (1) bekezdésében és 13. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a 62. § (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján és a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI.8.) Korm. rendelet 28. § (1) bekezdésében biztosított véleményezési jogkörében eljáró, a Korm. rendelet 9. mellékletében meghatározott, a véleményezési eljárásban érdekelt államigazgatási szervek véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
I. Fejezet |
---|
Általános rendelkezések
1. A rendelet hatálya
1. § Az önkormányzati rendelet 1. melléklete az Sz-1 jelű Szabályozási terv a közigazgatási területre.
2. Közterület alakításra vonatkozó előírások
2. § (1) A település közterületein felszín felett elsődlegesen elhelyezhető:
3. Az épített környezet és a településkép alakítására vonatkozó előírások
3. § (1)1
(2)2
(3)3
(4) Terepszint alatti építményekre vonatkozó előírások:
a) Terepszint alatti építmény (a védett területek, természetvédelmi terület és a lápterületek kivételével) a telekre, illetve építési telekre megállapított építési határvonalon, illetve építési helyen belül létesíthető, abban az esetben, ha azt nem gátolják építéshidrológiai, mérnökgeológiai vagy más geotechnikai adottságok, illetve nem veszélyeztet más építményeket és nyomvonalas létesítményeket. Kivételes esetben, amikor a kialakult állapot és a meglévő terepszint lehetővé teszi, a közterületet nem zavaróan, terepszint alatti építmény az előkertben elhelyezhető.
b) A terepszint alatti építmény csak az építési helyen belül emelkedhet ki a terepszintből.
c) A terepszint alatti építmény feletti zöldfelület az országos településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendelet (továbbiakban: OTÉK) szabályainak megfelelően számítható be az építési telekre előírt legkisebb zöldfelületbe.
d) A város beépítésre nem szánt övezeteiben további szabály, hogy a terepszint alatti építmény alapterülete nem haladhatja meg a telek legnagyobb beépíthető területének 10 %-át.
(5) Házi szélkerék vagy szélerőmű lakóterületen nem helyezhető el.
4. § Egyes berendezések, szerelvények létesítésére vonatkozó előírások (az önkormányzat önálló reklám rendeletet alkot)
4. A táj és a természeti környezet védelmére vonatkozó előírások
5. § (1) A térségi jelentőségű tájképvédelmi terület övezetében, valamint a természetvédelmi területen (a továbbiakban: TT) történő építés esetén a tájképet jelentősen megváltoztató építmények engedélyezési tervéhez látványtervet kell csatolni. A látványtervben igazolni kell, hogy a tervezett építmény a táj karakterét és a történelmileg kialakult tájképi értékek látványát nem rontja.
(2) A felszíni vizek mederrendezésénél a természetes vízparti vegetációnak, a természetes élőhelyeknek a védelmét a kivitelezés és a végleges területfelhasználás során a természetvédelmi kezelés szempontjait kielégítő módon egyaránt biztosítani kell.
(3) A TT területén lévő véderdők megőrzésének és a természetvédelmi kezelésnek megfelelően honos fajokkal kell kiegészíteni.
5. A környezet védelmének általános előírásai
6. § (1) Az építési munkák során a termőföld védelméről, a talaj felső, humuszos termőrétegének összegyűjtéséről, megfelelő kezeléséről és a jogszabályban előírt újra hasznosításról a külön jogszabályok előírásainak megfelelően kell gondoskodni.
(2) A telkek terepfelszíne kizárólag oly módon alakítható, hogy a talaj erózióvédelme, a terület gyommentesen tartása, a rézsűk állékonysága és a felszíni vizek elvezetése a telek területén belül biztosítható legyen.
(3) A telkek terepfelszíne kizárólag oly módon alakítható, hogy a talaj erózióvédelme, a terület gyommentesen tartása, a rézsűk állékonysága és a felszíni vizek elvezetése a telek területén belül biztosítható legyen.
(4) Az építési terület kialakítása, építési munka végzése során a környezetet károsító anyagokat a terület-előkészítés részeként el kell távolítani, feltöltés nem tartalmazhat környezetet károsító anyagokat.
(5) Telken vagy közterületen szennyezett talaj átmenetileg sem tárolható, az esetleges talajszennyezés kitermelése után a folyamatos elszállításáról a terület tulajdonosa köteles gondoskodni. Új épületet elhelyezni, meglévő épület rendeltetését megváltoztatni csak az esetleges talajszennyezettség megszüntetése után szabad.
(6)4
(7) A felszíni vízelvezető rendszert a beépítésre szánt övezetekben a terület kialakításának részeként, a beépítésre nem szánt övezetekben az azokat feltáró úthálózat részeként, a vonatkozó műszaki és természetvédelmi előírásoknak és jogszabályoknak megfelelően kell megvalósítani.
(8) Új légszennyező környezeti emisszióval járó szagos-bűzös létesítmények a védendő területek jó környezetminőségének fennmaradását szolgáló védelmi intézkedéseket biztosítva, a vonatkozó jogszabályokban foglaltak betartásával helyezhető el.
(9) Bármely zajt kibocsátó vagy rezgést okozó tevékenységgel járó területhasználat, építés csak abban az esetben megengedett, ha az általa okozott építési, közlekedési, illetve üzemi eredetű környezeti zaj, valamint a rezgésterhelés mértéke a hatályos jogszabályban az adott területhasználatú területre, az adott létesítmények körére megállapított határértékeket nem haladja meg. A területhasználat, az építés a zajvédelmi megfelelőség érdekében a területhasználó passzív akusztikai védelem kiépítésére, alkalmazására, vagy a tevékenység, területhasználat beszüntetésére kötelezhető.
(10)5 A hulladékudvar csak a védendő területek használatának zavarása nélkül, gazdasági és különleges üzemi terület építési övezetben létesíthető.
7. § (1) A belvízzel veszélyeztetett területeken a közterületek felszíni vízelvezetési rendszerét
7. Tilalmak, védőtávolságok és korlátozások
8. § (1) Közlekedési létesítmények védőtávolságai:
a) az országos úthálózat részét képező összekötő és bekötő utak külterületi szakaszának mindkét oldalán 50,0 – 50,0 méter védőtávolság tartandó. Épület, kerítés a védőtávolságon belül csak külön jogszabályok betartásával létesíthető.
b) a szabályozási terven jelölt külterületi földutak védőtávolsága az úttengelytől számítottan 15,0 – 15,0 méter. Kerítés a védőtávolság 10,0 – 10,0 méteren belül nem létesíthető. Épület a kerítés vonalához 5 méternél közelebb nem építhető.
c) egyéb külterületi földutak védőtávolsága az úttengelytől számítottan 10,0 – 10,0 méter. Kerítés a védőtávolságon belül nem létesíthető. Épület a védőtávolság határától 5 méternél közelebb nem építhető.
(2) A honvédelmi területek és védő területeik lehatárolását a 2. függelék tartalmazza.
8. Közművekre vonatkozó általános előírások
9. § (1) Önálló, 6,0 métert meghaladó antennatartó szerkezet nem helyezhető el a beépítésre szánt építési övezetek területén.
(2) Beépítésre nem szánt övezeten belüli birtokközpont telkén, valamint a mezőgazdasági övezetek mezőgazdasági üzemeiben hiányos közműellátás biztosítandó. A villamos energia, az ivóvíz ellátás, a csapadékvíz elvezetés, a szennyvíztisztítás és elhelyezés együttesen, korszerű és szakszerű közműpótló alkalmazásával, talajszennyezés nélkül, környezetkímélő módon valósítandó meg.
9. Telekalakítás általános szabályai
10. § (1)6 Új kiszolgáló közutak és közhasználat elől el nem zárt magánutak telekszélessége legalább 12,0 méter kell, hogy legyen. Közforgalom elől elzárt magánút minimális szélessége, legfeljebb 4 telket kiszolgáló magánút esetén legalább 6,0m, 4-6 telket kiszolgáló magánút esetén legalább 8,0m, 6 teleknél többet kiszolgáló magánút esetén legalább 10,0m szélességű legyen. Amennyiben az új magánút csak zsákutcaként alakítható ki, és hossza tengelyben mérve a 100 métert meghaladja, a zsákutca végén tűzoltó gépjármű megfordulásához szükséges hely a magánút területén belül biztosítandó.
(2)7 Telekhatár rendezés révén kialakuló építési telek legkisebb szélessége nem lehet kevesebb lakótelek esetében 10,0 méternél, a telekosztás után kialakult telek legkisebb szélessége minimálisan 12,0 méter lehet.
(3) Az új saroktelek – legalább az egyik utca felőli - szélességi méretének legalább 3,0 méterrel nagyobbnak kell lennie az övezetben, illetve építési övezetben a kialakítható telek előírt legkisebb szélességénél.
(4) A meglévő építési telek akkor is beépíthetőnek minősül, ha a méretei a hatályos előírásoknak nem felel meg, de az övezeti előírások ezen kívül betarthatók.
(5)8 Lke-2-O övezetben nyeles telek nem alakítható ki.
10. Építés általános szabályai
11. § (1) A kialakult telek, illetve építési telek beépíthető, kivéve:
a) a 10,0 méter szélességet el nem érő és be nem épített telket;
b) a köz- vagy magánúti közvetlen gépjármű kapcsolattal nem rendelkező, telket,
c) valamint a telek, illetve építési telek, amelyeken az épület körül a telepítési távolság nem biztosítható, azaz nem áll rendelkezésre a tényleges épületmagasságnak megfelelő oldalkert vagy hátsókert,
d) Azokban a kialakult esetekben, amikor a telek vagy az építési telek nagysága nem éri el az 500 négyzetmétert, mélysége a 30 métert, és a telken szabályosan kialakított épület egy része az építési helyen kívülre esik, valamint magán-, és közérdeket, szomszédjogokat nem sért, akkor a kialakult állapot szerinti (meglévő épületekhez viszonyított) elő-, és hátsókert mérete megtartható, a telepítési távolságra vonatkozó jogszabályi előírások figyelembe vétele mellett.
(2) A telken, illetve építési telken csak az egyes rá vonatkozó övezetben, illetve építési övezetben megállapított rendeltetésű építmények és épületek helyezhetők el.
(3)9
(4) Oldalhatáron álló beépítési módnál: 18,0 métert meghaladó telekszélességnél az új épületet az építési helyen belül szabadon lehet elhelyezni.
(5) Építési tevékenység (vagy telekalakítás) az érintett övezetben vagy építési övezetben megállapított rendeltetésűtől eltérő építmény, illetve telek esetében akkor is végezhető, ha:
a) az építés a legszükségesebb (élet-, vagyon-, vagy közbiztonság, esetleg egészségi szempontok miatt elengedhetetlen) munkálatok elvégzésére irányul,
b) a terv szerinti övezet vagy építési övezet szerinti rendeltetés nagyobb távlatban (tíz, vagy több év) válik esedékessé és végrehajtását a kérelmezett állapot nem akadályozza, és nem teszi költségesebbé (amennyiben az építtető vállalja a kártalanítás nélküli elbontási kötelezettséget, érték létrehozása is engedélyezhető, azonban az építmény ideiglenes meglétét, illetve az építtető kártalanítás nélküli elbontási kötelezettségét az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyeztetni).
12. § (1) Építési övezetben épületet építeni csak építési helyen belül lehet. Ha az építési telken meglévő épület egy része építési helyen kívülre esik, az építési helyen kívüli épületrész annak tömegnövekedése nélkül felújítható, de újra nem építhető.
(2) A védett természeti területen lévő építési telek esetében az építési helyen a környezet használatát biztosító rendeltetés valósítható meg, elsősorban a természetvédelmi kezelési tervben meghatározott területen természetvédelmi, bemutatási, kezelési, illetve erdészeti célból szabad építményt elhelyezni.
(3)10 Építési övezetben az építési hely – amennyiben a szabályozási terv, illetve az építési övezet előírásai másként nem rendelkeznek – a beépítési mód figyelembe vételével a következő:
a) az előkert mérete: az építési tevékenységgel érintett építési telek helye szerinti utcaszakaszon (azaz legfeljebb 3-3 azonos oldali szomszédos telket tekintve) a meglévő legkisebb méret, vagy legalább 5,0 méter. Kertvárosias lakóterület övezeteiben 7,0 m-nél nagyobb előkert akkor lehet, amennyiben a településképi utcaképi elvárások azt lehetővé teszik és ez a településképi véleményezési eljárásban rögzítésre kerül.
b)11
c)12
(4)13
12/A. §14 Az övezetekben, építési övezetekben minden lakás és üdülő önálló rendeltetési egység után 1 db személygépkocsi elhelyezését szükséges telken belül biztosítani
13. § (1) A kialakult állapot esetén alkalmazandó szabályok:
a) Ha a telken és az építési telken meglévő épület(ek) jelenlegi jellemzői az építési előírásoknak nem felelnek meg, de az eltérés a korábbi előírások szerint alakult ki, az alább felsorolt szabályok szerint lehet építési tevékenységet, végezni:
aa) Ha a telek vagy az építési telek jelenlegi beépítettsége meghaladja a rá vonatkozóövezetben, illetve építési övezetben megállapított mértéket, a meglévő épület felújítható, a telek vagy az építési telek beépítettsége, nem növelhető.
ab) Ha a meglévő épület épületmagassága meghaladja a rá vonatkozó övezetben, illetve építési övezetben megállapított mértéket, az építési tevékenység során a meglévő épületmagasság nem növelhető, kivéve
ac) ha a szomszédos épületek épületmagassága és az utcában kialakult utcakép indokolja, és ha az esetleges épületmagasság növekedése nem korlátozza a szomszédos épületek használatát (pl. benapozás biztosítása). Az építési tevékenységgel érintett épület épületmagassága ebben az esetben sem lehet magasabb a már meglévő, közvetlenül szomszédos épület(ek) épületmagasságánál.
ad)15 Épületmagasság tekintetében, ha a szomszédos épületek épületmagassága és az utcában kialakult utcakép indokolja és a magasság nem korlátozza a szomszédos épületek használatát (pl.: benapozás biztosítása, telepítési távolság) a meglévő kialakult, az övezeti előírásokat meghaladó, épületmagasságnál kedvezőbb (kisebb), de az övezeti előírásban rögzített értéket továbbra is meghaladó kialakítás meglévő épület bővítése esetén megvalósítható.
b)16
(2) Egy építési telken elhelyezendő kettő vagy több főépítmény közötti távolságnak az építési övezetben megengedett legnagyobb épületmagasság értékének kell megfelelnie. Lakóövezetben a melléképítmény legnagyobb épületmagassága legfeljebb 6,0 méter lehet.
(3) A földmunkával járó beruházások esetében érvényre kell juttatni a kulturális örökség védelméről szóló törvény rendelkezéseit.
11. Speciális hidrogeológiai és építésföldtani adottságai miatt alkalmazandó szabályok
14. § (1) Általános követelmények:
a)17 Szennyvíz szikkasztás szigorúan tilos.
b) Szilárd burkolatú utakat és térburkolatot vízzáróan, csapadékvízelvezető-rendszerrel szabad csak építeni.
(2) A jelű fokozottan védendő területen: A védőövezetben csak olyan építési tevékenység végezhető, amely nem befolyásolja károsan a természetes hidrológiai viszonyokat, és nem sérti a tőzegláp természeti védettségét. A1 jelű természeti védelem alatt álló tőzegláp elterjedési területe:
a) Terepszint alatti építmény (pince, akna nem létesíthető, az épület legalsó szintjének padlósíkja legfeljebb 50,0 cm-el mehet a meglévő terepszint alá
c) Építés alatti ideiglenes és üzemelés alatti tartós víztelenítés szigorúan tilos. Csak olyan mélyépítési műszaki megoldást, vagy kivitelezési technológiát szabad engedélyezni, amely nem jár víztelenítéssel.
d) Térszint alatti új közművek létesítésénél, vagy a meglévő hálózat javításánál olyan fizikai paraméterekkel rendelkező vezeték anyagokat és csőkapcsolatokat kell alkalmazni, amelyek kizárják a közmű elfolyást. Víztelenítést nem igénylő hálózatfektetési technológiát kell alkalmazni. A2 jelű környezethidrológiai és geotechnikai szempontból érzékeny terület:
a)18 Új építmény alatt maximálisan egy szintes mélyített létesítmény (pince) építése csak talajmechanikai szakvélemény és ahhoz kapcsolódó hidrogeológiai vizsgálat alapján engedélyezhető abban az esetben, ha a munkagödör talajvizet és esetleges rétegvizet kizáró, teljes mértékig vízzáró ideiglenes, vagy végleges körül zárással készül, és az azon belüli víztelenítésnek nincs környezeti hidrológiai hatása.
b) Talajvízszint alá, vagy tőzegbe mélyített létesítmény, pince, illetve a felszín alatti vizek szabad áramlását gátló alapozás nem létesíthető.
c) Térszint alatti új közművek létesítésénél, vagy a meglévő hálózat javításánál olyan fizikai paraméterekkel rendelkező vezeték anyagokat és csőkapcsolatokat kell alkalmazni, amelyek kizárják a közmű elfolyást. Víztelenítést nem igénylő hálózatfektetési technológiát kell alkalmazni. A3 jelű környezethidrológiai és geotechnikai szempontból kevésbé érzékeny területen:
a) Új építmény esetén a védőövezeten belüli elhelyezkedés miatti hidrológiai hatásvizsgálat alól felmentés kérhető.
b)19 Mélyített létesítmény (pince) építése csak talajmechanikai szakvélemény alapján építhető a talajvíz helyzettől függő korlátozással.
c) Talajvízszint alá, vagy tőzegbe mélyített létesítmény, pince, illetve a felszín alatti vizek szabad áramlását gátló alapozás nem létesíthető.
d) Térszint alatti új közművek építése esetén olyan fizikai paraméterekkel rendelkező vezeték anyagokat és csőkapcsolatokat kell alkalmazni, amelyek kizárják a közmű elfolyást. Víztelenítést nem igénylő hálózatfektetési technológiát kell alkalmazni.
(3) B jelű természeti védelem alatt álló területen (a tőzegláp részben feltöltött és beépített elterjedési területe az A jelű övezeten kívüli területeken): B1 jelű (északi) területrészen:
a)20 Részben évtizedek óta feltöltött és beépített, részben meglévő földművel (megtervezett feltöltéssel) lefedett terület, talajmechanikai szakvélemény, hidrológiai és környezeti hatásvizsgálatok alapján a természetvédelmi törvények alóli egyedi felmentés esetén lehet építeni.
b) Épületek esetében terepszint alatti mélyített létesítmény (pince, akna) nem engedélyezhető.
c) Építés alatti ideiglenes és üzemelés alatti tartós víztelenítés szigorúan tilos. Csak olyan mélyépítési műszaki megoldást, vagy kivitelezési technológiát szabad engedélyezni, amely nem jár víztelenítéssel.
d) Térszint alatti új közművek építése esetén olyan fizikai paraméterekkel rendelkező vezeték anyagokat és csőkapcsolatokat kell alkalmazni, amelyek kizárják a közmű elfolyást. Víztelenítést nem igénylő hálózatfektetési technológiát kell alkalmazni.
15. § (1) Geotechnikai jelentés szükséges:
a) a négy beépített szintnél magasabb, vagy 7 méternél nagyobb fesztávú tartószerkezetet tartalmazó előre gyártott, vagy vázas tartószerkezetű épületeknél,
b) meredek, csúszásveszélyes területek beépítésekor,
c) az 5 méternél nagyobb szabad magasságú földet megtámasztó, a 3 méternél nagyobb földvastagságot érintő tereprendezéssel járó építkezéseknél, továbbá a lakosság, önkormányzat, vagy tervezők által észlelt kedvezőtlen mérnökgeológiai adottságok esetén.
12. Zöldfelületek kialakításának általános szabályai
16. §23 Az egyes ingatlanokon az építési övezetenként, övezetenként meghatározott zöldfelületeket legkésőbb az épületek használatba vételéig ki kell alakítani.
13. Katasztrófavédelmi osztályba sorolás alapján meghatározott elégséges védelmi szint követelményei
17. § Hévíz a III. katasztrófavédelmi osztályba sorolt. Az elégséges védelmi szint követelményeit külön jogszabály szerint kell biztosítani.
14. Önkormányzati Tervtanács
18. § Hévíz Város Önkormányzata Építészeti-műszaki Tervtanácsot működtet. A tervtanács működését külön önkormányzati rendelet szabályozza.
II. Fejezet |
---|
Részletes övezeti előírások
II/A Beépítésre szánt építési övezetek
15. Beépítésre szánt építési övezetek előírásai
19. §24 Telkek közötti kerítés: maximum 1,80 méter magas, az áttekintést gátló, de a légmozgást biztosító lehet. Tömör kerítés nem építhető.
16. Ln jelű Nagyvárosias lakóövezetek
20. § (1) a) Az építési övezetben elhelyezhető rendeltetések elsősorban lakó, másodsorban – a lakó rendeltetésen kívül – :
a) |
Ln-1jelű építési övezet |
||
aa) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
500 |
m2 |
ab) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
az építési hely bármelyik pontján 20 m |
m |
ac) |
A beépítési mód |
szabadon álló |
|
ad) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
13,0 |
m |
ae) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
50 |
% |
af) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
30 |
% |
b) |
Ln-2jelű építési övezet (telkes) |
||
ba) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
a meglévő nem változtatható |
m2 |
bb) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
a meglévő nem változtatható |
m |
bc) |
A beépítési mód |
szabadon álló; zártsorú * |
|
bd) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
13,0 |
m |
be) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
40 |
% |
bf) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
30 |
% |
*a beépítési módot a szabályozási terv tünteti fel |
17. Lk jelű Kisvárosias lakóövezetek
21. § (1)25 Az építési övezetekben elhelyezhető rendeltetések legfeljebb 6 lakás kialakítására alkalmas lakó, a lakó rendeltetésen kívül –:
a) a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató,
b) hitéleti, oktatási, egészségügyi, szociális,
c) sport,
d) a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású kézműipari,
e) szállás maximum 6 egységig,
f) egyéb gazdasági rendeltetés is elhelyezhető, ha az elődleges rendeltetést nem korlátozza, vagy attól nem igényel védelmet, nincs zavaró hatással és megfelel a külön jogszabályi előírásoknak,
g) az övezetben a vegyes rendeltetési egységek együttes száma maximum 6 rendeltetési egység.
(2)26
(3) Az építési övezetekben betartandó telekalakítási és beépítési előírások
a) |
Lk-1 jelű építési övezet |
||
aa) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
300 |
m2 |
ab) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
16 |
m |
ac) |
A beépítési mód |
oldalhatáron álló; szabadon álló ** |
|
ad) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
6,0 |
m |
ae) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
60* |
% |
af) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
20 |
% |
b) |
Lk-2 jelű építési övezet |
||
ba) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
600 |
m2 |
bb) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
20 |
m |
bc) |
A beépítési mód |
oldalhatáron álló; szabadon álló, zártsorú ** |
|
bd) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
6,0 |
m |
be) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
60* |
% |
bf) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
20 |
% |
c) |
Lk-3 jelű építési övezet |
||
ca) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
600 |
m2 |
cb) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
20 |
m |
cc) |
A beépítési mód |
szabadon álló** |
|
cd) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
7,5 |
m |
ce) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
60* |
% |
cf) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
20 |
% |
d) |
Lk-4 jelű építési övezet |
||
da) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
1000 |
m2 |
db) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
20 |
m |
dc) |
A beépítési mód |
szabadon álló** |
|
dd) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
6,0 |
m |
de) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
60* |
% |
df) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
20 |
% |
* Az építési övezetben a beépítettség az alábbi módon számítandó: |
|||
**A beépítési mód a Szabályozási terven van jelölve az övezeti jelben. |
18. Lke jelű Kertvárosias lakó övezetek
22. § (1)28 Az elhelyezhető rendeltetések elsősorban legfeljebb 4 lakás kialakítására alkalmas lakó, másodsorban – a lakó rendeltetésen kívül –:
a) a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, egészségügyi, szolgáltató, szállás maximum 4 egységig,
b) hitéleti, oktatási, egészségügyi,
c) A fenti rendeltetéseken kívül: a helyi lakosság közbiztonságát szolgáló, rendeltetés is elhelyezhető, ha az elsődleges rendeltetést nem korlátozza, vagy attól nem igényel védelmet, nincs zavaró hatással és megfelel a külön jogszabályi előírásoknak,
d) melléképítmények közül elhelyezhető:
da) közmű-becsatlakozási műtárgy, közműpótló műtárgy,
db) kerti építmény,
dc) hulladéktartály tároló,
e) az övezetben a vegyes rendeltetési egységek együttes száma maximum 4 rendeltetés egység.
(2) Egy építési telken maximum 2 épület létesíthető.
(3) Az építési övezetekben betartandó telekalakítási és beépítési előírások
a) |
Lke-1 jelű építési övezet |
||
aa) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
500 |
m2 |
ab) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
14 |
m |
ac) |
A beépítési mód |
Szabadon álló; oldalhatáron álló** |
|
ad) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
6,0 |
m |
ae) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
30* |
% |
af) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
50 |
% |
b) |
Lke-2 jelű építési övezet |
||
ba) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
720 |
m2 |
ba) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
16 |
m |
bc) |
A beépítési mód |
Szabadon álló; |
|
bd) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
6,0 |
m |
be) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
30* |
% |
bf) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
50 |
% |
c) |
Lke-3 jelű építési övezet |
||
ca) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
900 |
m2 |
cb)29 |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
16 |
m |
cc) |
A beépítési mód |
Szabadon álló; |
|
cd) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
5,50 |
m |
ce) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
30* |
% |
cf) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
50 |
% |
e) |
Lke-4jelű építési övezet |
||
ea) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
220 |
m2 |
eb) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
16 |
m |
ec) |
A beépítési mód |
szabadon álló** |
|
ed) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
7,5 |
m |
ee) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
30 |
% |
ef) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
50 |
% |
* Az építési övezetben a beépítettség az alábbi módon számítandó: |
|||
**A beépítési mód a Szabályozási terven van jelölve az övezeti jelben. |
f) |
Lke-5 jelű építési övezet |
||
fa) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
720 |
m2 |
fa) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
16 |
m |
fc) |
A beépítési mód |
oldalhatáron álló |
|
fd) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
6,5 |
m |
fe) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
30* |
% |
ff) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
50 |
% |
19. Vt jelű Városközpont övezetek
23. § (1) Az építési övezetekben az OTÉK 16. § (2) bekezdésében részletesen megnevezett rendeltetésű épületek helyezhetők el.
(2) Az építési övezetekben betartandó telekalakítási és beépítési előírások
a) |
Vt-1 jelű építési övezet |
||
aa) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
400 |
m2 |
ab) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
12 |
m |
ac) |
A beépítési mód |
oldalhatáron álló; |
|
ad) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
9,0 |
m |
ae) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
60 |
% |
af) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
20 |
% |
b) |
Vt-2 jelű építési övezet |
||
ba) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
500 |
m2 |
db) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
14 |
m |
bc) |
A beépítési mód |
zártsorú* |
|
bd) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
7,5 |
m |
be) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
45 |
% |
bf) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
30 |
% |
c) |
Vt-3 jelű építési övezet *** |
||
ca) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
50 |
m2 |
cb) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
5 |
m |
cc) |
A beépítési mód |
zártsorú* |
|
cd) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
4,5 |
m |
ce) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
80 |
% |
cf) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
10 |
% |
d) |
Vt-4 jelű építési övezet ** |
||
da) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
300 |
m2 |
db) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
12 |
m |
dc) |
A beépítési mód |
oldalhatáron álló; zártsorú* |
|
dd) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
9,0 |
m |
de) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
60 |
% |
df) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
20 |
% |
e)[3] |
Vt-5jelű építési övezet |
||
ea) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
200 |
m2 |
eb) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
10 |
m |
ec) |
A beépítési mód |
szabadon álló* |
|
ed) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
12,5 |
m |
ee) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
50 |
% |
ef) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
20 |
% |
eg) |
Az előkert minimális mértéke: |
5,0 |
m |
eh) |
Az oldalkert minimális mértéke: |
5,0 |
m |
ei) |
A hátsókert minimális mértéke: |
5,0 |
m |
f) |
Vt-6 jelű építési övezet |
||
fa) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
300 |
m2 |
fb) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
12 |
m |
fc) |
A beépítési mód |
zártsorú* |
|
fd) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
12,0 |
m |
fe) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
60 |
% |
ff) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
20 |
% |
g) |
Vt-7 jelű építési övezet |
||
ga) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
600 |
m2 |
gb) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
12 |
m |
gc) |
A beépítési mód |
zártsorú* |
|
gd) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
9,0 |
m |
ge) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
80 |
% |
gf) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
10 |
% |
h) * |
Vt-8 jelű építési övezet |
||
ha) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
2000 |
m2 |
hb) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
20 |
m |
hc) |
A beépítési mód |
szabadon álló |
|
hd) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
12,0 |
m |
he) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
50 |
% |
hf) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
20 |
% |
* A beépítési mód a Szabályozási terven van jelölve az övezeti jelben. |
|||
** A Vt-4-es építési övezetben nem helyezhető el: |
|||
*** A Vt-3-as építési övezetben nem helyezhető el |
20. Vi jelű Intézményi övezet
24. §34 (1) Az építési övezetben az OTÉK 17. §-ában részletesen megnevezett rendeltetésű épületek és lakóépületek helyezhetők el.
(2) A betartandó telekalakítási és beépítési előírások:
a) Vi jelű építési övezet:
aa) A kialakítható telek legkisebb mérete: 1000 m2,
ab) A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete: 15 méter,
ac) A beépítési mód: szabadon álló (A beépítési mód a Szabályozási terven van jelölve az övezeti jelben.),
ad) A megengedett legnagyobb épületmagasság: 7,5 méter,
ae) A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke: 40 %,
af) A zöldfelület legkisebb mértéke: 40 %.”
b) Vi-2 jelű építési övezetben:
ba) a kialakítható telek legkisebb mérete: 1000 m2
bb) a kialakítható telek legkisebb szélességi mérete: 15 méter,
bc) a beépítési mód: oldalhatáron álló,
bd) a megengedett legnagyobb épületmagasság: 7,5 méter,
be) a beépítettség megengedett legnagyobb mértéke: 40%,
bf) a zöldfelület legkisebb mértéke: 40 %,
bg) az 1 500 m2-nél kisebb telken új, önálló építmény nem helyezhető el., a meglévő épületek felújíthatók, bővíthetők,
bh) telkenként legfeljebb 1 db lakás helyezhető el.
(3) A külön önkormányzati rendeletben felsorolt telkekre az oktatási intézmények bővíthetőségének biztosítására elővásárlási jogot kell bejegyezni.
21. Gksz jelű Kereskedelmi, szolgáltató gazdasági övezet
25. § (1) Az építési övezetben az OTÉK 19. §-ában megnevezett épületek helyezhetők el.
(2) A betartandó telekalakítási és beépítési előírások:
a) |
Gksz jelű építési övezet |
||
aa) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
800 |
m2 |
ab) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
20 |
m |
ac) |
A beépítési mód |
szabadon álló* |
|
ad) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
4,5 |
m |
ae) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
30 |
% |
af) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
40 |
% |
* A beépítési mód a Szabályozási terven van jelölve az övezeti jelben. |
22. Az Üü jelű Üdülőházas üdülőövezet
26. § (1) Az építési övezetben olyan üdülőépületek, apartmanházak, otthonházak, üdülőtáborok és kempingek helyezhetők el, amelyek elhelyezésük, méretük, kialakításuk és felszereltségük, valamint infrastrukturális ellátottságok alapján az üdülési célú tartózkodásra alkalmasak, és amelyek a túlnyomóan változó üdülői kör hosszabb tartózkodására szolgálnak (OTÉK 22. §). Az építési övezetben az üdülővendégek és a lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató (hitéleti is) rendeltetésű építmények is elhelyezhetők.
(2) A betartandó telekalakítási és beépítési előírások:
a) |
Üü jelű építési övezet |
||
aa) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
1000 |
m2 |
ab) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
25 |
m |
ac) |
A beépítési mód |
szabadon álló* |
|
ad) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
13,0 |
m |
ae) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
30 |
% |
af) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
40 |
% |
* A beépítési mód a Szabályozási terven van jelölve az övezeti jelben. |
23. A K jelű Különleges építési övezetek
27. §35 (1) A különleges építési övezetbe a város azon területei tartoznak, amelyek a rajtuk elhelyezendő építmények különlegessége miatt (helyhez kötöttek, jelentős hatást gyakorolnak a környezetükre, vagy a környezetük megengedett külső hatásaitól is védelmet igényelnek) más építési övezetben nem helyezhetők el.
(2) Az építési övezetek elsődleges rendeltetésének megfelelő, valamint az ahhoz kapcsolódó rendeltetésű építmények helyezhetők el.
(3) Az építési övezetekben betartandó telekalakítási és beépítési előírások:
a)36 Kgyh jelű építési övezet (meglévő gyógyfürdő, gyógykórház létesítmények)
aa) A kialakítható telek legkisebb mérete 5000 m2
ab) A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete 50 m
ac) A beépítési mód szabadon álló *
ad) A megengedett legnagyobb épületmagasság 12,0 m
ae) A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke 20 %
af) A zöldfelület legkisebb mértéke 70 %
b) Kk jelű építési övezet (gyógy-kemping)
ba) A kialakítható telek legkisebb mérete 3000 m2
bb) A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete 30 m
bc) A beépítési mód szabadon álló*
bd) A megengedett legnagyobb épületmagasság 4,5 m
be) A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke 20 %
bf) A zöldfelület legkisebb mértéke 40 %
c) Kü jelű építési övezet (üzemi terület)
ca) A kialakítható telek legkisebb mérete 3000 m2
cb) A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete 20 m
cc) A beépítési mód szabadon álló*
cd) A megengedett legnagyobb épületmagasság 4,5 m
ce) A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke 40 %
cf) A zöldfelület legkisebb mértéke 40 %
cg) Az építési övezetben az üzemi létesítményeken kívül egyéb szolgáltatási, településüzemeltetési, szórakoztatási és egészségügyi funkciók is elhelyezhetők
ch) A szabályozási tervlapon a telekhatárok mentén jelölt beültetési kötelezettséggel érintett területeken a rendeltetésszerű használat megkezdéséig legalább cserje és lombkoronaszinten zárt növényállományt kell telepíteni. Az építési övezetben az üzemi létesítményeken kívül egyéb szolgáltatási, településüzemeltetési, szórakoztatási és egészségügyi funkciók is elhelyezhetők.
d) Ksp jelű építési övezet (sportterület)
da) A kialakítható telek legkisebb mérete 5000 m2
db) A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete 50 m
dc) A beépítési mód szabadon álló *
dd) A megengedett legnagyobb épületmagasság 6,0 m
de) A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke 5 %
df) A zöldfelület legkisebb mértéke 40 %
e) Ki-1jelű építési övezet (idegenforgalmi terület)
ea) A kialakítható telek legkisebb mérete 10000 m2
eb) A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete 50 m
ec) A beépítési mód szabadon álló *
ed) A megengedett legnagyobb épületmagasság 13,0 m
ee) A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke 40 %
ef) Az aktív zöldfelület legkisebb mértéke 40 %
eg) Az építési övezetben elhelyezhető rendeltetések: élményfürdő, gyógyászat, wellness, fitness, ezek kiszolgáló létesítményei, szálláshely szolgáltató épület, sport-, és lőtér, szabadidős és kulturális tevékenységgel összefüggő építmények, parkolóház. A lőtér esetén az elő- és oldalkert mérete minimum 3 méter vagy annál több lehet.
eh) Az építési övezetben a technológiai szempontból szükséges építmények legmagasabb pontja 18,0 m-nél nagyobb nem lehet.
ei) Az építési övezetben nem helyezhetők el: üzemanyagtöltő állomás, gazdasági tevékenységi célú épület. Az építési övezetben építményt úgy kell elhelyezni, hogy az lehetővé tegye a felszín alatti vizek szabad mozgását.
f) Ki-2 jelű építési övezet (idegenforgalmi terület)
fa) A kialakítható telek legkisebb mérete 10000 m2
fb) A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete 80 m
fc) A beépítési mód szabadon álló *
fd) A megengedett legnagyobb épületmagasság 5,5 m
fe) A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke 10 %
ff) Az aktív zöldfelület legkisebb mértéke 80 %
fg) Az építési övezetben elhelyezhető funkciók: szálláshely, szolgáltató épületek, szabadidős és kulturális létesítmények, fürdő, gyógyászat, parkolóház,
g) Küd jelű építési övezet (különleges üdülőterület)
ga) A kialakítható telek legkisebb mérete 2000 m2
gb) A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete 50 m
gc) A beépítési mód szabadon álló *
gd) A megengedett legnagyobb épületmagasság 13,0 m
ge) A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke 40 %
gf) A zöldfelület legkisebb mértéke 40 %
* A beépítési mód a Szabályozási terven van jelölve az övezeti jelben.
h) Ke jelű építési övezet (különleges egyházi létesítmények elhelyezési területe)
ha) A kialakítható telek legkisebb mérete 2000 m2
hb) A beépítési mód Az épületeket zártsorú építési helyen belül kell elhelyezni
hc) Beépítési magasság: templom létesítése esetén párkánymagasságot kell tartani, melynek maximális értéke: 12,0 m, templom létesítése esetén templomtorony párkánymagasságának maximális értéke: 19,0 m, templom funkción kívül, a telken létesített egyéb épületek esetén, a megengedett legnagyobb épületmagasság 6,0 m,
hd) A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke 20 %
he) A zöldfelület legkisebb mértéke 40 %
hf) Az építési övezetben elhelyezhető: hitélethez kapcsolódó létesítmények, szálláshely, szolgáltató épületek, szabadidős és kulturális létesítmények.
i) Küd-1 jelű építési övezet (különleges üdülőterület, melyben a telek területének legfeljebb 5%-ának mértékéig lakásokat tartalmazó épület is elhelyezhető)ű
ia) A kialakítható telek legkisebb mérete 2000 m2
ib) A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete 50 m
ic) A beépítési mód szabadon álló *
id) A megengedett legnagyobb épületmagasság 13,0 m
ie) A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke 40 %
if) A zöldfelület legkisebb mértéke 40 %
j) Küd-2 jelű építési övezet (különleges üdülőterület, melyben a telek területének legfeljebb 10%-ának mértékéig lakásokat tartalmazó épület is elhelyezhető))
ja) A kialakítható telek legkisebb mérete 2000 m2
jb) A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete 50 m
jc) A beépítési mód szabadon álló *
jd) A megengedett legnagyobb épületmagasság 13,0 m
je) A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke 40 %
jf) A zöldfelület legkisebb mértéke 40 %
* Meglévő beépítés esetén oldalhatáron álló beépítés tartható.
II/B Beépítésre nem szánt övezetek
24. KÖu jelű Közlekedési, közmű elhelyezési, hírközlési övezetek
28. § (1) Az övezet az OTÉK 26. § (1) és (3) bekezdésben leírt célra szolgál.
(2) A közutak építési területének legkisebb szélességét - ahol a szabályozási terv másként nem jelöli - az OTÉK 26. § (2) bekezdés szerint kell biztosítani.
(3) Közlekedési övezetek:
Meglévő 760-as számú gyorsforgalmi út |
|
---|---|
Forgalmi utak |
|
Széchenyi utca |
meglévő |
Büki út |
meglévő |
Ady Endre utca, |
|
Lótuszvirág utca és keleti folytatása |
meglévő, ill. 16,00 m |
|
|
Móricz Zs. utca |
meglévő, ill. 16,00 m |
Vörösmarty utca |
meglévő |
Kossuth utca |
meglévő |
Zrínyi Miklós utca |
meglévő |
Egregyi út |
meglévő |
Északi elkerülő út 22m |
|
Autóbusz pályaudvarhoz vezető út 22 m |
|
Parkolók |
|
Gyalogos közlekedés, fő gyalogutak |
|
Rákóczi utca |
|
Kölcsey Ferenc utca |
|
Ady Endre utca tó menti szakasza |
|
gyógyparki sétány |
|
egyéb átkötések |
|
Autóbusz pályaudvar |
25. Z jelű Zöldterület övezet
29. § (1) E terület az állandó növényzettel fedett közterület (közkert, közpark): Zkk, Zkp
(2) Az övezetekben az OTÉK 27. § szerinti épületek, építmények helyezhetők el.
(3) A szabályozási tervben jelölt, jelenleg más rendeltetésű telkeken az eredeti rendeltetés megszüntetése után az előfásítást el kell végezni.
(4) Az övezetekben épületek legfeljebb 3,0%-os beépítettséggel helyezhetők el. A legnagyobb épületmagasság: 3,5 méter, az épületnek jellemzően magas-tetősnek kell lennie. Az övezetben a kialakult telek tovább nem osztható.
26. E jelű Erdő övezetek
30. § (1) Általános előírások Eg jelű övezetekben:
a) az övezetekben épületet 10,0 hektárnál nagyobb telken legfeljebb 0,3%-os beépítettséggel lehet építeni. Az épületek legfeljebb 4,5 méter homlokzatmagassággal, 6,0 méter épületszélességben építhetők,
b) a védett erdőterületeken csak a természetvédelmi kezelési tervben meghatározott területeken, kizárólag természetvédelmi, illetve erdő- és vadgazdálkodási, valamint közjóléti célból szabad építeni,
c) az övezetekben az erdők szabad látogathatóságát - tulajdoni állapottól függetlenül - biztosítani kell,
d) az övezetekben kerítést létesíteni csak természetvédelmi, vadgazdálkodási, illetve erdőgazdálkodási célból szabad.
(2) Az Eg-1 jelű övezetben:
a) a kialakult geomorfológiai formák megőrzendők,
27. V jelű Vízgazdálkodási övezetek
31. § (1) A kezelésükhöz szükséges sávot szabadon kell hagyni, illetve csak a külön jogszabályokban megengedett építmények helyezhetők el,
(2) Az övezet a vízgazdálkodással kapcsolatos építmények elhelyezésére szolgál (vízfolyások, árkok területe).
(3) Természetes állapotú vízfolyások mellett külterületen 50 méteren belül nem helyezhető el építmény.
(4) Az övezetben az OTÉK 30. § szerinti, illetve a külön jogszabályokban megengedett vízkár-elhárítási létesítmények helyezhetők el.
28. M jelű Mezőgazdasági övezetek
32. § (1) Az övezetek az OTÉK 29. §-a szerinti célt szolgálják.
(2) Az övezetek tagolódása:
Má-0 |
jelű nem beépíthető gyep (védett láp) övezet, |
Má |
jelű általános mezőgazdasági övezet, |
Mk |
jelű kertes mezőgazdasági övezet. |
29. Kb-sp jelű Különleges beépítésre nem szánt sport övezet
33. § (1) Az övezet telekhatárai mentén 12,0 méter elő-, oldal-, illetve hátsókertet kell kialakítani.
(2) A betartandó telekalakítási és beépítési előírások:
a) |
Kb-sp jelű övezet |
||
aa) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
12 000 |
m2 |
bb) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
50 |
m |
ac) |
A beépítési mód |
szabadon álló |
|
ad) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
12 |
m |
ae) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
10 |
% |
af) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
20 |
% |
30. Kb-kt jelű Különleges beépítésre nem szánt – burkolt vagy fásított köztér – övezet
34. § (1) Az övezetben a szabadidő eltöltését szolgáló (pihenő, játszó, sport, egészségügyi funkciójú) épületek helyezhetők el.
(2) A betartandó telekalakítási és beépítési előírások:
a) |
Kb-kt jelű övezet |
||
aa) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
2 000 |
m2 |
ab) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
30 |
m |
ac) |
A beépítési mód |
szabadon álló |
|
ad) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
4,5 |
m |
ae) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
2 |
% |
af) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
20 |
% |
31. Kb-t jelű Különleges beépítésre nem szánt – temető – övezet
35. § (1) Az övezetben a humán temetkezés céljait szolgáló és az azt kiegészítő funkciójú épületek, valamint a kiszolgáláshoz szükséges parkoló felületek létesíthetők.
(2) A betartandó telekalakítási és beépítési előírások:
a) |
Kb-T jelű építési övezet |
||
aa) |
A kialakítható telek legkisebb mérete |
10000 |
m2 |
ab) |
A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete |
30 |
m |
ac) |
A beépítési mód |
szabadon álló |
|
ad) |
A megengedett legnagyobb épületmagasság |
4,5 |
m |
de) |
A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke |
10 |
% |
af) |
A zöldfelület legkisebb mértéke |
20 |
% |
|
---|
Örökségvédelem
32. Kulturális örökségek védelme
36. § Műemlékek, műemléki környezet
a) Hévíz (Egregy), Dombföldi u. temető - Római katolikus templom
37. § Helyi védelemmel ellátott településrészek, területek jegyzékét és előírásait külön önkormányzati rendelet tartalmazza.
38. § A védett helyi művi értékek jegyzékét és előírásait külön önkormányzati rendelet tartalmazza.
39. § Régészeti területek:
33. A természeti értékek védelme
40. § (1) Az egészségügyi miniszter 617/Gyf/1970. számú határozatával Hévízen gyógyhely és üdülőhely megnevezés használatát engedélyezte, a gyógyhely védett területeit és védőövezetét kijelölte, és a gyógyhelyet országos jelentőségűnek minősítette.
(2) A Hévízi-tó természetvédelmi terület bővítése a 23/2006. (IV.20.) KvVM rendelettel került kihirdetésre.
(3) A lápterületek országos jelentőségű védettségről szóló 1996. évi LIII. tv. 23. § (2) bekezdése rendelkezik. A lápjegyzék a vidékfejlesztési értesítő LXII. évfolyam 1. számában került közzétételre, ill. egyedi eljárások történtek a láp jogi jelleg megállapítására. A lápjegyzéket az 1. függelék tartalmazza.
(4) A Hévízi forrás és tó országos védelem alatt álló természeti érték.
(5)
IV. Fejezet |
---|
Záró rendelkezések
34. Hatályba léptető rendelkezések
41. § (1) Ez a rendelet a 2017. február 1-jén lép hatályba.
(2) E rendelet előírásait a hatálybalépést kövezően indult ügyekben kell alkalmazni.
42. § Hatályát veszti a Hévíz város Építési Szabályzatáról és Szabályozási Tervéről szóló 41/2003. (XII. 22.) önkormányzati rendelet a mellékletét képező szabályozási tervvel együtt és az azt módosító 3/2004. (I. 31.), 5/2005. (I. 26.), a 10/2006. (V. 31.), a 13/2006. (VII. 10.), a 9/2008. (III. 14.), a 15/2008. (VI. 25.), a 31/2009. (XI. 30.), az 53/2012. (XII. 12.) és a 14/2013. (IV. 30.) önkormányzati rendeletek.
2. melléklet
1. függelék
2. függelék
A 3. § (1) bekezdését a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 10. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
A 3. § (2) bekezdését a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 10. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
A 3. § (3) bekezdését a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 10. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
A 6. § (6) bekezdését a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 10. § b) pontja hatályon kívül helyezte.
A 6. § (10) bekezdése a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2022. (V. 30.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 10. § (1) bekezdése a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2023. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 10. § (2) bekezdése a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 10. § (5) bekezdését a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2023. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 1. § (2) bekezdése iktatta be.
A 11. § (3) bekezdését a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 10. § c) pontja hatályon kívül helyezte.
A 12. § (3) bekezdése a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2023. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A 12. § (3) bekezdés b) pontját a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 10. § d) pontja hatályon kívül helyezte.
A 12. § (3) bekezdés c) pontját a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 10. § d) pontja hatályon kívül helyezte.
A 12. § (4) bekezdését a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 10. § e) pontja hatályon kívül helyezte.
A 12/A. §-t a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2023. (III. 30.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.
A 13. § (1) bekezdés a) pont ad) alpontját a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2023. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 3. §-a iktatta be.
A 13. § (1) bekezdés b) pontját a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 10. § f) pontja hatályon kívül helyezte.
A 14. § (1) bekezdés a) pontja a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2023. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.
A 14. § (2) bekezdés a) pontja a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 14. § (2) bekezdés b) pontja a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 14. § (3) bekezdés a) pontja a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 2. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 14. § (3) bekezdés a) pontja a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 2. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.
A 14. § (5) bekezdés a) pontja a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 2. § (5) bekezdésével megállapított szöveg.
A 16. § a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 19. § a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.
A 21. § (1) bekezdése a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.
A 21. § (2) bekezdését a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 10. § g) pontja hatályon kívül helyezte.
A 21. § (4) bekezdését a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2023. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 9. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
A 22. § (1) bekezdése a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 6. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 22. §-ban foglalt táblázat „cb)” sora a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 6. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 22. § (6) bekezdését a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2023. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 9. § b) pontja hatályon kívül helyezte.
A 22. § (7) bekezdés a) pontja a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2023. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.
A 22. § (7) bekezdés b) pontja a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2023. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.
A 23. § (3) bekezdését a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2023. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 6. §-a iktatta be.
A 24. § a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2023. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 7. §-ával megállapított szöveg.
A 27. § a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2022. (V. 30.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A 27. § (3) bekezdés a) pontja a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 7. §-ával megállapított szöveg.
A 32. § (4) bekezdés c) pontja a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 8. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 32. § (4) bekezdés d) pontja a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 8. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 32. § (4) bekezdés e) pontja a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 8. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 32. § (4) bekezdés f) pontja a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 8. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 32. § (5) bekezdése a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 8. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 28/2021. (XI. 4.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg. Az 1. melléklet a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2022. (V. 30.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg. Az 1. melléklet a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (II. 9.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg. Az 1. melléklet a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2023. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete 8. §-ával megállapított szöveg. Az 1. melléklet a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete 9. §-ával megállapított szöveg. Az 1. melléklet a Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 30/2024. (XI. 29.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.