Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete

a helyi építési szabályzatáról szóló 45/2016. (XII. 22.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2024. 11. 08- 2024. 11. 09

Hévíz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelete

a helyi építési szabályzatáról szóló 45/2016. (XII. 22.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2024. 11. 08- 2024. 11. 09

Hévíz Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. § (6) bekezdés 6. pontjában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdése a) pontjában, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában, valamint az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 6. § (1) bekezdésében és a 13. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet 11. mellékletében felsorolt államigazgatási szervek és a partnerek véleményének kikérésével és a 65. § (2) bekezdésben biztosított véleményezési jogkörében eljáró Hévíz város lakossága véleményének kikérésével a következőket rendeli el:

1. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 10. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Telekhatár rendezés révén kialakuló építési telek legkisebb szélessége nem lehet kevesebb lakótelek esetében 10,0 méternél, a telekosztás után kialakult telek legkisebb szélessége minimálisan 12,0 méter lehet.”

2. § (1) A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 14. § (2) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A jelű fokozottan védendő területen: A védőövezetben csak olyan építési tevékenység végezhető, amely nem befolyásolja károsan a természetes hidrológiai viszonyokat, és nem sérti a tőzegláp természeti védettségét. A1 jelű természeti védelem alatt álló tőzegláp elterjedési területe:)

„a) Új építmény alatt maximálisan egy szintes mélyített létesítmény (pince) építése csak talajmechanikai szakvélemény és ahhoz kapcsolódó hidrogeológiai vizsgálat alapján engedélyezhető abban az esetben, ha a munkagödör talajvizet és esetleges rétegvizet kizáró, teljes mértékig vízzáró ideiglenes, vagy végleges körül zárással készül, és az azon belüli víztelenítésnek nincs környezeti hidrológiai hatása.”

(2) A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 14. § (2) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A jelű fokozottan védendő területen: A védőövezetben csak olyan építési tevékenység végezhető, amely nem befolyásolja károsan a természetes hidrológiai viszonyokat, és nem sérti a tőzegláp természeti védettségét. A1 jelű természeti védelem alatt álló tőzegláp elterjedési területe:)

„b) Mélyített létesítmény (pince) építése csak talajmechanikai szakvélemény alapján építhető a talajvíz helyzettől függő korlátozással.”

(3) A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 14. § (3) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[B jelű természeti védelem alatt álló területen (a tőzegláp részben feltöltött és beépített elterjedési területe az A jelű övezeten kívüli területeken): B1 jelű (északi) területrészen:]

„a) Részben évtizedek óta feltöltött és beépített, részben meglévő földművel (megtervezett feltöltéssel) lefedett terület, talajmechanikai szakvélemény, hidrológiai és környezeti hatásvizsgálatok alapján a természetvédelmi törvények alóli egyedi felmentés esetén lehet építeni.”

(4) A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 14. § (3) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[B jelű természeti védelem alatt álló területen (a tőzegláp részben feltöltött és beépített elterjedési területe az A jelű övezeten kívüli területeken): B1 jelű (északi) területrészen:]

„a) Új építmény az építmény jellegétől függetlenül csak egyedi hidrológiai hatásvizsgálat és talajmechanikai szakvélemény alapján a vízügyi, a környezetvédelmi és természetvédelmi hatóságok egyedi elbírálása alapján létesíthető. A vonatkozó rendeletek követelményein túlmenően a hatóságok igénye esetén környezeti hatásvizsgálatot, vagy egyedi cél-vizsgálatot is kell készíteni.”

(5) A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 14. § (5) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(D jelű környezethidrológiai és geotechnikai szempontból kedvező adottságú területen:)

„a) Terepszint felett földszintnél több szintet tartalmazó épület talajemchanikai szakvélemény alapján építhető.”

3. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 16. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„16. § Az egyes ingatlanokon az építési övezetenként, övezetenként meghatározott zöldfelületeket legkésőbb az épületek használatba vételéig ki kell alakítani.”

4. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 19. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„19. § Telkek közötti kerítés: maximum 1,80 méter magas, az áttekintést gátló, de a légmozgást biztosító lehet. Tömör kerítés nem építhető.”

5. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 21. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Az építési övezetekben elhelyezhető rendeltetések legfeljebb 6 lakás kialakítására alkalmas lakó, a lakó rendeltetésen kívül –:

a) a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató,

b) hitéleti, oktatási, egészségügyi, szociális,

c) sport,

d) a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású kézműipari,

e) szállás maximum 6 egységig,

f) egyéb gazdasági rendeltetés is elhelyezhető, ha az elődleges rendeltetést nem korlátozza, vagy attól nem igényel védelmet, nincs zavaró hatással és megfelel a külön jogszabályi előírásoknak,

g) az övezetben a vegyes rendeltetési egységek együttes száma maximum 6 rendeltetési egység.”

6. § (1) A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 22. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Az elhelyezhető rendeltetések elsősorban legfeljebb 4 lakás kialakítására alkalmas lakó, másodsorban – a lakó rendeltetésen kívül –:

a) a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, egészségügyi, szolgáltató, szállás maximum 4 egységig,

b) hitéleti, oktatási, egészségügyi,

c) A fenti rendeltetéseken kívül: a helyi lakosság közbiztonságát szolgáló, rendeltetés is elhelyezhető, ha az elsődleges rendeltetést nem korlátozza, vagy attól nem igényel védelmet, nincs zavaró hatással és megfelel a külön jogszabályi előírásoknak,

d) melléképítmények közül elhelyezhető:

da) közmű-becsatlakozási műtárgy, közműpótló műtárgy,

db) kerti építmény,

dc) hulladéktartály tároló,

e) az övezetben a vegyes rendeltetési egységek együttes száma maximum 4 rendeltetés egység.”

(2) A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 22. §-ban foglalt táblázat „cb)” sora helyébe a következő rendelkezés lép:

cb)

A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete

16

m

7. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 27. § (3) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az építési övezetekben betartandó telekalakítási és beépítési előírások:)

„a) Kgyh jelű építési övezet (meglévő gyógyfürdő, gyógykórház létesítmények)
aa) A kialakítható telek legkisebb mérete 5000 m2
ab) A kialakítható telek legkisebb szélességi mérete 50 m
ac) A beépítési mód szabadon álló *
ad) A megengedett legnagyobb épületmagasság 12,0 m
ae) A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke 20 %
af) A zöldfelület legkisebb mértéke 70 %”

8. § (1) A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 32. § (4) bekezdés c)–f) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

( jelű általános mezőgazdasági övezet:)

„c) az Má-1 jelű övezet:
ca) a művelési ág váltás, illetve más célú hasznosítás csak az adottságoknak megfelelő termelési szerkezet, tájhasználat kialakítása, illetve a tájkarakter erősítése, valamint közmű és közút építése érdekében lehetséges,
cb) a kialakult geomorfológiai formák megőrzendők,
cc) új üzemanyagtöltő állomás, hulladéklerakó, hulladéktároló telep, valamint hulladékártalmatlanító - kivéve a biológiailag lebomló szerves anyagok lebontását és további felhasználásra alkalmassá tételét végző telepek (komposztüzemek), továbbá hulladékátrakó állomás - nem létesíthető, ezen kívül épület a (4) bekezdés a) és b) pontjának betartásával építhető.
cd) új villamos energia ellátási, táv- és hírközlő vezetékek létesítése csak terepszint alatti elhelyezéssel engedélyezhetők, kivéve, ha a terepszint alatti elhelyezés védendő értéket veszélyeztetne, károsítana. A rendelkezés alkalmazásától eltérni a külön jogszabályok által meghatározott feltételekkel lehet.
d) az Má-2 jelű övezet:
da) a művelési ág váltás, illetve más célú hasznosítás csak az adottságoknak megfelelő termelési szerkezet, tájhasználat kialakítása, illetve a tájkarakter erősítése, valamint közmű és közút építése érdekében engedélyezhető,
db) a kialakult geomorfológiai formák megőrzendők,
dc) új üzemanyagtöltő állomás, hulladéklerakó, hulladéktároló telep, valamint hulladékártalmatlanító - kivéve a biológiailag lebomló szerves anyagok lebontását és további felhasználásra alkalmassá tételét végző telepek (komposztüzemek), továbbá hulladékátrakó állomás - nem létesíthető, ezen kívül épület a (4) bekezdés a) és b) pontjának betartásával építhető.
dd) új villamos energia ellátási, táv- és hírközlő vezetékek létesítése csak terepszint alatti elhelyezéssel engedélyezhetők, kivéve, ha a terepszint alatti elhelyezés védendő értéket veszélyeztetne, károsítana. A rendelkezés alkalmazásától eltérni a külön jogszabályok által meghatározott feltételekkel lehet,
de) korlátozott vegyszer- és műtrágya használatú, környezetkímélő, vagy extenzív mezőgazdasági termelés, ezen belül integrált szőlőtermelés folytatható,
e) az Má-3 jelű övezet
ea) új hulladéklerakó, hulladéktároló, hulladékkezelő telep - kivéve a biológiailag lebomló szerves anyagok lebontását és további felhasználásra alkalmassá tételét végző telepek (komposztüzemek), valamint hulladékátrakó-állomás és vegyszertároló nem létesíthető. ezen kívül épület a (4) bekezdés a) és b) pontjának betartásával építhető.
f) az Má-4 jelű övezet – nagytávlatú fejlesztési terület telkein
fa) új hulladéklerakó, hulladéktároló, hulladékkezelő telep - kivéve a biológiailag lebomló szerves anyagok lebontását és további felhasználásra alkalmassá tételét végző telepek (komposztüzemek), valamint hulladékátrakó-állomás és vegyszertároló nem létesíthető. ezen kívül épület a(4) bekezdés a) és b) pontjának betartásával építhető.”

(2) A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 32. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) Mk jelű kertes mezőgazdasági övezet

a) Általános előírások:

aa) az övezet szőlőműveléssel hasznosítható, a telkek jelenlegi művelési ága csak szőlőművelési ágra változtatható,

ab) műveltnek az a telek minősül, amelynek legalább 80%-án szőlő, gyümölcs, illetve más intenzív kertészeti kultúra található,

ac) a beépíthető telek legkisebb nagysága 2000 négyzetméter, országos jelentőségű védett természeti területen, ökológiai folyosó területén 2700 m2

ad) gazdasági épületet csak művelt telekre, legfeljebb 3,0%-os beépítettséggel és 150 m2 bruttó alapterülettel lehet építeni,

ae) építeni kizárólag a szőlőművelést, szőlőfeldolgozást, bortárolást, vagy borturizmust szolgáló épületet lehet,

af) lakókocsi, lakókonténer nem helyezhető el,

ag) a kialakult geomorfológiai formák megőrzendők,

ah) új villamos-energia ellátási, táv- és hírközlő vezetékek létesítése csak terepszint alatti elhelyezéssel engedélyezhetők, kivéve, ha a terepszint alatti elhelyezés védendő értéket veszélyeztetne, károsítana. A rendelkezés alkalmazásától eltérni a külön jogszabályok által meghatározott feltételekkel lehet,

ai) az övezetben kerti tó, dísztó, medence, nyílt tűzivíztározó, mobilház nem helyezhető el, alakítható ki,

aj) 100 négyzetméternél nagyobb bruttó alapterületű épület tájbaillesztését igazolni szükséges,

ak) az övezetben erőművek közül csak háztartási méretű kiserőmű létesíthető, épületen elhelyezve.

b) Az övezetben alkalmazandó beépítési szabályok:

ba) szálláshely szolgáltató- és lakóépület nem helyezhető el,

bb) beépítési mód: szabadon álló,

bc) épületet elhelyezni a Szabályozási Terven jelölt építési határvonalon belül lehet,

bd) 7 méternél keskenyebb telek nem építhető be,

be) az oldalkert szélessége 7,0-10,0 méter közötti telekszélesség esetén minimum 1,5 méter (ez esetben a két szomszédos épületet eltérő beépítési vonalra kell telepíteni, nem lehet „átfedő” homlokzat; 10 méteres telekszélesség felett az oldalkert szélessége minimum 3,0 méter.

c) A gazdasági épület előírásai:

ca) a gazdasági épület földszintes, maximális szélessége 5,00 méter, épületmagassága legfeljebb 3,50 méteres lehet, legmagasabb homlokzatának magassága sem haladhatja meg az 5,00 métert. Az épület tetőtere beépíthető.

cb) Pince, kerítés, támfal:

cc) cba) pince az épülettel szerves egységben, abból nyílóan, az épület mögött, a domb felőli oldalon helyezhető el. A pincének egész terjedelmével a rendezett terepszint alatt kell lennie, cbb) a terep lejtésének függvényében indokolt esetben a pince az épület előtt is kialakítható, cbc) a pince közterület, vagy idegen telek alá nem nyúlhat, illetve azt maximum 1,50 méterre közelítheti meg, cbd) a keskeny, valamint meredek szőlőhegyi utcákban kerítés építése esetén gépkocsi behajtó kapu kialakításánál a gépkocsik kitéréséről gondoskodni kell, a kerítés kapu szükséges mértékű, telekhatáron belülre helyezésével.”

9. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet 1. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.

10. § Hatályát veszti A Helyi Építési Szabályzatról szóló 45/2016(XII.22.) önkormányzati rendelet

11. § Ez a rendelet 2024. november 8-án lép hatályba.

1. melléklet a 27/2024. (XI. 7.) önkormányzati rendelethez

1. melléklet