Szenyér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 14/2017 (XII.27.) önkormányzati rendelete
A településkép védelméről
Hatályos: 2024. 03. 13Szenyér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 14/2017 (XII.27.) önkormányzati rendelete
A településkép védelméről
Szenyér Község Önkormányzat Képviselő-testülete a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 12. § (2) bekezdésének a)-h) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 57. § (2)-(3) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
BEVEZETŐ RENDELKEZÉSEK
1. A rendelet célja, hatálya és értelmező rendelkezések
1. § (1) E rendelet célja Szenyér község sajátos településképének, épített környezetének társadalmi bevonás és konszenzus által történő védelme, megőrzése, alakítása
1. a helyi építészeti örökség egyedi védelme (a továbbiakban: helyi védelem) meghatározásával, a védetté nyilvánítás a védelem megszüntetés szabályozásával,
2. a településképi szempontból meghatározó területek meghatározásával,
3. a településképi követelmények meghatározásával,
4. a településkép-érvényesítési eszközök szabályozásával.
(2) A helyi védelem célja Szenyér község településképe és történelme szempontjából meghatározó építészeti örökség kiemelkedő értékű elemeinek védelme, a jellegzetes karakterének a jövő nemzedékek számára történő megóvása. A helyi védelem alatt álló építészeti örökség a nemzeti közös kulturális kincs része, ezért fenntartása, védelmével összhangban lévő használata és bemutatása közérdek.
(3) A településképi szempontból meghatározó területek megállapításának célja Szenyér jellegzetes, értékes, hagyományt őrző építészeti arculatát, településkarakterét meghatározó jellemzőkkel bíró településrészek lehatárolásával a településképi követelmények érvényesítése.
(4) E rendelet hatálya Szenyér Község közigazgatási területére terjed ki.
A HELYI VÉDELEM
2. A helyi védelem feladata, általános szabályai, önkormányzati kötelezettségek
2. § (1) A helyi védelem feladata a helyi építészeti örökség feltárása, számbavétele, védetté nyilvánítása, megőrzése, a lakossággal való megismertetése. A helyi védelem alatt álló építészeti örökség károsodásának megelőzése, a károsodás csökkentésének vagy megszüntetésének elősegítése.
(2) A helyi védelem a település jellegzetes, értékes, illetve hagyományt őrző építészeti arculatát, településkarakterét meghatározó, az 1. mellékletben meghatározott építményekre, építményrészletekre, alkalmazott anyaghasználatra, tömegformálásra, homlokzati kialakításra, táj- és kertépítészeti alkotásra, egyedi tájértékre, növényzetre, szoborra, képzőművészeti alkotásra, utcabútorra terjed ki, amit a Képviselő-testület védettnek nyilvánít.
3. A helyi védelem alá helyezés és a védelem megszűnésének szabályai
3. § (1) A helyi védettség alá helyezésről, illetve annak megszűnéséről a Képviselő-testület e rendelet módosításával dönt.
(2) A helyi védelem alá helyezést, illetve annak megszüntetését bárki, írásban kezdeményezheti.
(3) A helyi védelem alá helyezés iránti kezdeményezésnek tartalmazni kell:
4. Az egyedi védelemhez kapcsolódó tulajdonosi kötelezettségek
4. § (1) Az 1. mellékletben szereplő, helyi védelem alatt álló építészeti értéket a tulajdonos köteles jókarbantartani, állapotát megóvni, a használat nem veszélyezheti az adott építészeti örökség fennmaradását.
(2) Az építmény romos állapotával nem veszélyeztetheti a közbiztonságot, vagy közvetlen környezetének használatát.
A TELEPÜLÉSKÉPI SZEMPONTBÓL MEGHATÁROZÓ TERÜLETEK
5. A településképi szempontból meghatározó területek megállapítása
5. § (1) A településképi szempontból meghatározó területek jegyzéke
A TELEPÜLÉSKÉPI KÖVETELMÉNYEK
6. Építmények anyaghasználatára vonatkozó általános építészeti követelmények
(település teljes területe)
6. § (1) Az építményeken az adott környezettel nem harmonizáló, kirívó homlokzati és tetőfedési anyagok, illetve azok olyan jellegű színezése nem alkalmazható.
(2) E rendelet 2. melléklete szerinti településképi szempontból meghatározó területeken nem alkalmazható
7. A településképi szempontból meghatározó területekre vonatkozó területi és egyedi építészeti követelmények
7. § (1) A településképi szempontból meghatározó területre vonatkozó területi építészeti követelmények az alábbiak:
8. A helyi védelemben részesülő elemekre vonatkozó építészeti követelmények
8. § Az 1. mellékletben szereplő helyi védelemben részesülő értékekre vonatkozó egyedi építészeti követelmények:
9. Az egyes sajátos építmények, műtárgyak elhelyezése
9. § (1) A teljes település ellátását biztosító felszíni energiaellátási és elektronikus hírközlési sajátos építmények, műtárgyak elhelyezésére alkalmas területek Szenyér helyi építési szabályzatáról szóló önkormányzati rendeletben szereplő alábbi építési övezetek és övezetek:
10. A reklámhordozókra vonatkozó településképi követelmények
10. § (1) A településkép védelme szempontjából kiemelt területeken lévő közterületen és magánterületen reklámhordozó és reklám nem helyezhető el.
(2) Az (1) bekezdés alól évente 12 naptári hét időszakra a település szempontjából jelentős eseményről való tájékoztatás érdekében illetve más jogszabályokban meghatározottak szerint lehet el térni.
(3) A település teljes területén, építmény homlokzatán, építési telek kerítésén, kerítéskapuján és támfalán kizárólag az ingatlan rendeltetési egységeiben folytatott kereskedelmi-, szolgáltató-, illetve vendéglátó tevékenységhez közvetlenül kapcsolódó saját vállalkozást népszerűsítő berendezés (cég- és címtábla, cégér és ilyen célú reklám) létesíthető, a településképre vonatkozó előírások betartásával.
(4) Beépítésre nem szánt terület övezeteiben önálló reklámberendezés mérete 2 m2 nagyságot, a reklámhordozót tartó berendezések teljes magassága a 6 métert nem haladhatják meg.
(5) A saját vállalkozást népszerűsítő berendezések tartó-, illetve hordozó szerkezeteit, felületeit úgy kell kialakítani, hogy azok méretei, arányai és alkalmazott anyagai illeszkedjenek az érintett épület (építmény) építészeti megoldásaihoz, illetve a településképi környezethez.
(6) Utasváró felületének legfeljebb 30 %-án – egységes felületet alkotva – helyezhető el reklámhordozó és reklámhordozót tartó berendezés. Az utasváró tetején reklámhordozó és reklámhordozót tartó berendezés nem helyezhető el.
(7) A reklámhordozók és reklámhordozót tartó berendezések szerkezeti alapszínének és típusonkénti formájának azonosnak kell lennie.
(8) A településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 11/B. § (1) bekezdése és 1. melléklete szerint védett természeti területeken, Natura 2000 területeken, az ökológiai hálózat magterületén és ökológiai folyosó területén, egyedi tájérték, valamint a tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő területeken reklámhordozó és reklám – jogszabályban meghatározott kivétel – nem helyezhető el (lásd 1. függelék).
KÖTELEZŐ SZAKMAI KONZULTÁCIÓ
11. Rendelkezés a szakmai konzultációról
11. § (1) A településkép védelme érdekében építtető kérelmére az önkormányzati főépítész, illetve, ha az önkormányzat által főépítész nincs alkalmazásban, akkor a polgármester (a továbbiakban: a konzultáció felelőse) 8 napon belül szakmai tájékoztatást ad a településképi követelményekről.
(2) A szakmai konzultáció kötelező az építési tevékenység megkezdését megelőzően az Étv. 33/A. §-ban szabályozott egyedi bejelentéshez kötött építési tevékenységek esetében.
(3) A szakmai konzultáció az önkormányzat hivatalos helyiségében vagy a kérelem benyújtójának kérésre a helyszínen is lefolytatható.
(4) A kérelem papír vagy elektronikus formában nyújtható be az önkormányzat címre.
(5) A kérelmet a tulajdonos, a beruházó, vagy a tervező írásban kezdeményezi.
(6) A kérelmet az alábbi tartalmi követelménnyel kell benyújtani:
TELEPÜLÉSKÉPI BEJELENTÉSI ELJÁRÁS
12. A bejelentési eljárással érintett építmények, reklámhordozók, rendeltetésváltozások köre
12. § A polgármester településképi bejelentési eljárást folytat le a reklámok és reklámhordozók elhelyezése tekintetében.
13. A bejelentési eljárással részletes szabályai
13. § (1) E rendelet hatálya alá tartozó területen reklám, reklámhordozó csak településképi bejelentési eljárás lefolytatását követően helyezhető el.
(2) A településképi bejelentési eljárás a reklám és reklámhordozó elhelyezésével érintett telek tulajdonosa kérelmére indul.
(3) A kérelmet a polgármesteréhez kell benyújtani a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló kormányrendeletben rögzített tartalommal.
(4) A Polgármester a településképi bejelentési eljárást a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló kormányrendeletben meghatározottak szerint folytatja le.
(5) A Polgármester településképi bejelentési eljárásban hozott döntése ellen Szenyér Község Képviselő-testületénél lehet fellebbezéssel élni.
14. § A településképi bejelentési eljárás szempontjai:
A TELEPÜLÉSKÉPI KÖTELEZÉS, TELEPÜLÉSKÉPI BÍRSÁG
14. A településképi kötelezési eljárás
15. § (1) A polgármester e rendeletben meghatározott településképi követelmények teljesítése érdekében hivatalból vagy kérelemre kötelezési eljárást folytat le.
(2) A kötelezési eljárást a közigazgatási hatósági eljárásról és szolgáltatásról szóló törvény szabályai alapján folytatja le a polgármester és szükségesetén kötelezést bocsát ki.
(3) A polgármester településképi kötelezés formájában - önkormányzati hatósági döntéssel – a településképi követelmények teljesülése érdekében az ingatlan tulajdonosát az építmény, építményrész felújítására, átalakítására vagy elbontására kötelezheti.
15. A településképi bírság kiszabásának esetkörei és mértéke
16. § (1) Az önkormányzat képviselő-testülete településképi bírságot szabhat ki:
16. A településképi bírság kiszabásának és behajtásának módja
17. § (1) A bírság összegét 30 naptári napon belül az Önkormányzat számlájára kell befizetni.
(2) A befizetési határidő letelte után az elmaradt befizetés ismételten kivethető és eljárási bírsággal sújtható.
(3) A településképi bírság adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül, mely Szenyér Község Önkormányzat bevételét képezi.
ÖNKORMÁNYZATI TÁMOGATÁSI ÉS ÖSZTÖNZŐ RENDSZER
17. A településképi követelmények alkalmazásának önkormányzati ösztönzése
18. § (1) A védett érték tulajdonosának kérésére a szokásos jó karban tartási feladatokon túlmenő, a védettséggel összefüggésben szükségessé váló, a tulajdonost terhelő munkálatok finanszírozásához az Szenyér Község Önkormányzat támogatást adhat.
(2) A támogatás mértékét az önkormányzat Képviselő-testülete évente a költségvetésében határozza meg.
(3) Az egyedi helyi védelemmel érintett ingatlan tulajdonosa a helyi adó kivetésekor az erre vonatkozó rendelkezés szerint adókedvezményben, illetve adómentességben részesülhet. Az adókedvezmény mértékét az önkormányzat adórendelete tartalmazza.
(4) Kérésére építményadó mentesség illeti meg a tulajdonost:
A RENDELET MELLÉKLETEI ÉS FÜGGELÉKEI
19. § (1) E rendelet mellékletei:
1. melléklet: Szenyér helyi védett építészeti örökségének jegyzéke
2. melléklet: Szenyér településképi szempontból meghatározó területek jegyzéke
3. melléklet: Telepítésre nem javasolt inváziós növényfajok
(2) E rendelet függelékei:
1. függelék: Táj- és természetvédelmi szempontú kijelölés alatt álló területek
2. függelék: Szenyér védett ingatlanok listája, a hiteles hatósági nyilvántartás szerint
ZÁRÓ ÉS ÁTMENETI RENDELKEZÉSEK
18. Hatálybalépés
20. § E rendelet kihirdetését követő napon lép hatályba.
19. Hatályon kívül helyező rendelkezések
21. § Hatályát veszti Szenyér Község Önkormányzat Képviselő-testületének Szenyér Község Helyi Építési Szabályzatáról szóló 6/2003 (IV.7.) önkormányzati rendeletének 8. § (6), (9) bekezdése, a 24. §, az 1. függeléke, a 2. függeléke, a 3. függeléke, a 4. függeléke. Hatályát veszti a településképi bejelentési eljárásról és településképi kötelezésről szóló Szenyér Község Önkormányzat 12/2017 (XII.8) önkormányzati rendelete. Hatályát veszti a reklámok, reklámhordozók elhelyezéséről szól Szenyér Község Önkormányzat 13/2017 (XII.8.) önkormányzati rendelete.
1. melléklet a 14/2017. (XII. 27.) önkormányzati rendelethez1
Ssz. |
Cím |
Hrsz. |
Jelleg |
1. |
Kossuth L. u. 3. |
Hrsz.: 4 |
lakóépület |
2. |
Simon József u. 54. |
Hrsz.: 204 |
lakóépület |
3. |
Simon József u.35. |
Hrsz.: 290 |
lakóépület |
4. |
Simon József u. 31. |
Hrsz.: 293 |
lakóépület |
5. |
Simon József u. 29. |
Hrsz.: 294 |
lakóépület |
6. |
Simon József u. 25. |
Hrsz.: 300 |
általános iskola |
7. |
Simon József u. 17. |
Hrsz.: 305 |
lakóépület, polgári ház |
8. |
Simon József u. 5. |
Hrsz.: 313 |
lakóépület, polgári ház |
9. |
Simon József u. 1. |
Hrsz.: 315 |
posta, kultúrház, volt kúria |
10. |
Petőfi S. u. 59. |
Hrsz.: 68 |
lakóépület |
11. |
Petőfi S. u. 55. |
Hrsz.: 70 |
lakóépület |
12. |
Petőfi S. u. 53. |
Hrsz.: 71 |
lakóépület |
13. |
Petőfi S. u. 49. |
Hrsz.: 73 |
lakóépület |
14. |
Petőfi S. u. 15. |
Hrsz.: 90 |
lakóépület |
15. |
Hrsz.: 053 |
gazdasági épület |
2. melléklet a 14/2017. (XII. 27.) önkormányzati rendelethez
3. melléklet a 14/2017. (XII. 27.) önkormányzati rendelethez
4. melléklet a 14/2017. (XII. 27.) önkormányzati rendelethez
Az 1. melléklet a Szenyér Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2024. (III. 12.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.