PÜSPÖKLADÁNY VÁROS ÖNKORMÁNYZATA KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK 4/2019. (I.31.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

Hatályos: 2023. 01. 28

PÜSPÖKLADÁNY VÁROS ÖNKORMÁNYZATA KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK 4/2019. (I.31.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

2023.01.28.

Püspökladány Város Önkormányzata Képviselő-testülete a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 83/A. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva Püspökladány Város Önkormányzatának Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 6/2013. (IV. 4.) önkormányzati rendelet 52. § (2) bekezdés c) pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Humán Bizottság véleményének kikérésével a következőket rendeli el:

1. A rendelet célja és hatálya

1. § (1) E rendelet célja, hogy Püspökladány Város Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) művelődési érdekeinek és kulturális szükségleteinek figyelembevételével a helyi lehetőségek, sajátosságok alapján meghatározza az Önkormányzat közművelődési feladatait, azok ellátási formáját, módját és mértékét.

(2) A feladatellátás során az Önkormányzat gondoskodik a saját fenntartású közművelődési, nyilvános könyvtári és közgyűjteményi intézmények működtetéséről és szakmai szolgáltatásaik folyamatos fejlesztéséről. Ezen túlmenően az Önkormányzat az intézményi és szakmai önállóság tiszteletben tartásával épít a civil szervezetekre, a kulturális célú tevékenységet végző gazdasági vállalkozásokra, valamint mindazon egyéni és helyi közösségi kezdeményezésre és feladatvállalásra, mely a város kulturális életét gazdagítja.

2. § A rendelet hatálya kiterjed:

a) az Önkormányzat fenntartói jogkörébe tartozó közművelődési tevékenységet folytató intézményekre,

b) a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Kult. tv.) 79. §-a alapján közművelődési megállapodást kötő szervezetre,

c) az a) és b) pontban meghatározott szervezetek közművelődési szolgáltatásait igénybe vevők körére.

3. § Az Önkormányzat a művelődést értékhordozó közösségi tevékenységnek tekinti, amely a lakosság életminőségét javíthatja és támogatja az Önkormányzati közművelődési feladatok megvalósításában résztvevő intézményeket, színtereket és szervezeteket.

2. Az Önkormányzat közművelődési feladatai

4. § (1) Az Önkormányzat a település minden lakosának biztosítja a kultúrához való hozzáférés jogát és lehetőségét.

(2) Az Önkormányzat a helyi társadalom művelődési érdekeinek és kulturális szükségleteinek figyelembevételével, a helyi lehetőségek, sajátosságok alapján az alábbi közművelődési alapszolgáltatások biztosításáról gondoskodik:

a) művelődő közösségek létrejöttének elősegítése, működésük támogatása, fejlődésük segítése, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára helyszín biztosítása, ennek keretében:

aa) a művelődő közösségnek rendszeres és alkalomszerű művelődési vagy közösségi tevékenysége végzésének helyszínét biztosítja,

ab) a művelődő közösség számára bemutatkozási lehetőségeket teremt,

ac) fórumot szervez a művelődő közösségek vezetőinek részvételével, ahol a művelődő közösségek megfogalmazhatják a feladatellátással kapcsolatos észrevételeiket, javaslataikat,

ad) segíti a gyermekek, az ifjúság és az időskorúak művelődési, művészeti és közösségi életét,

ae) a közös művelődés, együttlét, az esztétikai élmények közös megélését, az egyetemes, a kisebbségi és a helyi kultúra megismerését elősegíti;

b) közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése, ennek keretében:

ba) elősegíti a környezetkultúra javítását, városesztétikai kultúra fejlesztését,

bb) a helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének érdekérvényesítése, a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez a feltételek biztosítása,

bc) a hátrányos helyzetű rétegek kulturális elesettségének mérséklése,

bd) a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének és fenntartásának segítése;

c) a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása:

ca) a helytörténettel, a népművészettel, a népi iparművészettel és a település szellemi kulturális örökségével kapcsolatos csoportot, szakkört, klubot működtet, támogatja a művelődő közösségek ezirányú munkáját,

cb) részt vesz a helyi művelődési szokások gondozásában, gazdagításában, értéktárak kialakításában, gondozásában, a települési értékeket bemutató és népszerűsítő programokat, tevékenységeket, szolgáltatásokat szervez, és támogatja azok megvalósítását,

cc) az anyanyelvápolás érdekében programokat, tevékenységeket, szolgáltatásokat szervez, támogatja a művelődő közösségek ezirányú munkáját,

cd) a nemzeti, az európai és az egyetemes kultúra, továbbá a külhoni nemzetrészek kulturális értékeinek megismertetése érdekében programokat, tevékenységeket, szolgáltatásokat szervez, támogatja azok megvalósítását,

ce) a helyi vagy térségi nemzetiségi vagy kisebbségi közösségek bevonásával a nemzetiségi és más kisebbségi kultúra értékeinek megismertetése érdekében programokat, tevékenységeket, szolgáltatásokat szervez, támogatja azok megvalósítását, valamint

cf) az ünnepek kultúrájának gondozása érdekében a helyi szokások figyelembevételével, a művelődő közösségek, illetve a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítésével foglalkozó közösségek bevonásával szervezi az állami, a nemzeti, a társadalmi és településhez kötődő ünnepek helyi alkalmait, támogatja azok megvalósítását.

d)1 az amatőr alkotó- és előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása, ennek keretében:

da) a képzőművészet, a zeneművészet, a táncművészet, a színház- és bábművészet, a versmondás, a film- és médiaművészetek, az irodalom területén tevékenységet folytató amatőrművészeti csoportot, szakkört, klubot szervez, elősegíti azok létrejöttét, támogatja azok működését, valamint

db) a da) pont szerinti közösségek tevékenységének támogatása érdekében szakmai és infrastrukturális támogatást nyújt;

e)2 a tehetséggondozás- és -fejlesztés feltételeinek biztosítása, ennek keretében:

ea) a településen élő vagy tanuló hátrányos helyzetű személyek tehetségének kibontakoztatása, kompetenciáinak fejlesztése érdekében művészeti és egyéb foglalkozásokat, szakköröket, klubokat működtet, támogatja azok megvalósítását, valamint

eb) felzárkóztatást segítő tanórán kívüli foglalkozásokat biztosít.

(3) Az Önkormányzat az (1) bekezdésében meghatározott feladatokon felül további feladatának tekinti és biztosítja a nyilvános könyvtári ellátás jogszabályban rögzített rendszerének működtetését, alapkövetelményeit és meghatározza a működtetés alapfeladatait.

5. § Az Önkormányzat a helyi közművelődési tevékenységek keretében az alábbi feladatokat támogatja:

1. Olyan ismeretterjesztő szerveződések, és tevékenységek támogatása, melyek biztosítják a résztvevők testi, szellemi jólétének javítását, életminőségének növelését, különféle szabadidős tevékenységek végzését.

2. A hátrányos helyzetű társadalmi csoportok öntevékeny lehetőségei felkutatásának segítése. Önszerveződő közösségek, helyi civil szervezetek tevékenységének szakmai támogatása.

3. A településen fellelhető értékek, hagyományok feltárása, gyűjtése, gondozása, rendszerbe foglalása, az utókor számára elérhetővé tétele.

4. Szervezi a nyilvános könyvtári feladatok ellátásával kapcsolatos feladatokat, ezen belül állománygyarapító terveket készít, szakembert alkalmaz, a könyvtárak állománygyarapítását segíti, a nyilvános könyvtári ellátást a helyi igények és a törvényi előírások alapján biztosítja.

5. A szabadidő kulturált eltöltéséhez szükséges feltételek biztosítása, nyilvános olvasóterem működtetése, a közönség számára internetezési lehetőség biztosítása, ehhez szakember alkalmazása.

6. Könyv, folyóirat egyéb ismerethordozó eszközök beszerzése, folyamatos állománygyarapítása. Könyvbemutató foglalkozások író-olvasó találkozók szervezése.

7. A helyi lakosság önkéntes összefogásán alapuló kezdeményezések, civil szervezetek tevékenységének támogatása, a helyi társadalmi csoportok közti kapcsolatrendszer kiépítése, és gondozása, közösségi élet szervezése.

8. Színházi előadások, filmvetítések, irodalmi estek szervezése.

9. Idősek, hátrányos helyzetben lévő társadalmi csoportok bevonása a kulturális életbe, kapcsolatteremtés, kommunikáció biztosítása, közös programok szervezése a helyi társadalom egyéb rétegeivel.

10. Különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítése és fenntartásának segítése, ezen belül a településen élő roma nemzetiségi kulturális tevékenység támogatása.

11. A szabadidő kulturális célú eltöltéséhez, a szórakozási közösségi igényekhez szükséges feltételek biztosítása.

12. A település helytörténetét bemutató, kulturális hagyományokat felelevenítő, a helyi művészeti értékekre figyelmet felhívó programok szervezése és lebonyolítása.

13. Nemzeti és társadalmi ünnepek szervezése, lebonyolítása.

3. A közművelődési feladatellátás formája, módja és mértéke

6. § (1)3 Az Önkormányzat a 4. §-ban meghatározott közművelődési alapszolgáltatások ellátását, további feladatok biztosítását az alábbi szervezeti keretekben végzi:

a) az Önkormányzat fenntartásában működő, gazdasági szervezettel nem rendelkező, szakágazati besorolása szerint könyvtári, levéltári tevékenység besorolású, művelődési központ típusú közművelődési intézménye,

b) és közművelődési megállapodás útján.

(2)4 Az Önkormányzat a 4. §-ban foglalt közművelődési alapszolgáltatások folyamatos hozzáférhetőségét, valamint további feladatainak ellátását elsősorban az Önkormányzat által fenntartott Püspökladányi Tájékoztató és Közművelődési Központ, Könyvtár, Múzeum (a továbbiakban: Közművelődési Intézmény), Dorogi Márton Művelődési Központ útján biztosítja.

(3)5 Az Önkormányzat a nyilvános könyvtári tevékenységet a Közművelődési Intézmény, Kecskés Gyula Városi Könyvtár által, a muzeális intézmény működtetését a Közművelődési Intézmény, Karacs Ferenc Múzeum által biztosítja.

(4) Az Önkormányzat biztosítja a Közművelődési Intézmény működtetéséhez szükséges megfelelő számú szakember foglalkoztatását.

(5) A Közművelődési Intézmény gazdasági feladatait Püspökladány Város Gazdasági Ellátó Szervezete, mint önállóan működő és gazdálkodó szerv látja el.

(6) A Közművelődési Intézmény az alapító okiratban rögzített feladatok teljesítésével járul hozzá a kulturális, közművelődési célkitűzések megvalósításához.

(7) A Közművelődési Intézménynek a feladatai színvonalasabb ellátása érdekében ki kell használnia a pályázati lehetőségeket, a vállalt cél megvalósítása az alaptevékenységének ellátását, annak biztonságát nem veszélyeztetheti.

(8) A Közművelődési Intézmény kulturális programja, munkaterve, továbbá az éves szakmai beszámolója Önkormányzati jóváhagyással válik érvényessé.

4. A közművelődési feladatellátás támogatása

7. § (1) Az Önkormányzat e rendeletben meghatározott közművelődési alapszolgáltatások megvalósítására a Kult. tv. követelményeinek megfelelően, jogi vagy természetes személlyel közművelődési megállapodást köthet.

(2) Az Önkormányzat támogatja az önkormányzati közművelődési feladatok ellátásában résztvevő, közművelődési célú tevékenységet folytató civil szervezeteket az államháztartáson kívüli forrás átadásának és átvételének szabályairól szóló önkormányzati rendelet alapján.

(3) Az Önkormányzat a közművelődési feladatainak ellátása során együttműködik:

a) a településen működő, közművelődési feladatokat is ellátó, valamint művészeti, hagyományőrző, hagyományápoló, kulturális tevékenységet végző szervezetekkel, személyekkel,

b) egyházakkal,

c) nevelési-oktatási intézményekkel,

d) nemzetiségi önkormányzatokkal,

e) civil szervezetekkel, alapítványokkal,

f)6 Települési Értéktár Bizottsággal,

g) Püspökladány testvérvárosaival,

h) környező települések kulturális intézményeivel,

i)7 Hajdú-Bihar Vármegyei Önkormányzattal,

j)8 Nemzeti Művelődési Intézettel.

5. A közművelődési feladatok ellátásának finanszírozása

8. § (1) A közművelődési feladatok ellátásának finanszírozása és forrásai a következők:

a) központi költségvetési támogatás,

b) helyi költségvetési forrás (önkormányzati kiegészítés),

c) intézményi saját bevétel,

d) pályázati úton elnyerhető támogatás, ideértve az érdekeltségnövelő pályázatot.

(2) Az Önkormányzat a közművelődési feladatainak ellátása érdekében biztosítja az Közművelődési Intézmény fenntartásához, illetve a 4. § szerinti közművelődési alapszolgáltatások és további feladatinak teljesítéséhez szükséges személyi, szakképzettségi és tárgyi feltételeket. Az Önkormányzat évente a közművelődési feladatainak finanszírozására az e célra adott központi költségvetési támogatás összegénél kevesebbet nem fordíthat.

6. A közművelődési tevékenység irányítása, ellenőrzése, képviselete

9. § (1) A Kult. tv. és a jelen rendelet által meghatározott közművelődési feladatokkal kapcsolatos hatásköröket Püspökladány Város Önkormányzatának Képviselő-testülete gyakorolja.

(2) Az Önkormányzat a Közművelődési Intézménynek törvényességi ellenőrzését a vonatkozó jogszabályokban foglaltak alapján látja el.

(3) Az Önkormányzat a Közművelődési Intézmény szakmai ellenőrzését a Képviselő-testület szakmai beszámolók és szakértői vélemények alapján látja el.

7. Záró rendelkezések

10. § (1) Ez a rendelet 2019. február 1-jén lép hatályba.

(2) Hatályon kívül helyezve.

1

A 4. § (2) bekezdés d) pontját a Püspökladány Város Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2022. (XII. 16.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.

2

A 4. § (2) bekezdés e) pontját a Püspökladány Város Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2022. (XII. 16.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.

3

A 6. § (1) bekezdése a Püspökladány Város Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2022. (XII. 16.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

4

A 6. § (2) bekezdése a Püspökladány Város Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2022. (XII. 16.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

5

A 6. § (3) bekezdése a Püspökladány Város Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2022. (XII. 16.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

6

A 7. § (3) bekezdés f) pontja a Püspökladány Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2023. (I. 27.) önkormányzati rendelete 6. § a) pontja szerint módosított szöveg.

7

A 7. § (3) bekezdés i) pontja a Püspökladány Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2023. (I. 27.) önkormányzati rendelete 6. § b) pontja szerint módosított szöveg.

8

A 7. § (3) bekezdés j) pontja a Püspökladány Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2023. (I. 27.) önkormányzati rendelete 6. § c) pontja szerint módosított szöveg.