Mogyoróska Község Önkormányzata Polgármesterének 2/2020. (V.29.) önkormányzati rendelete

a szociális igazgatás és szociális ellátások helyi szabályairól

Hatályos: 2020. 05. 30- 2022. 03. 16

Mogyoróska Község Önkormányzata Polgármesterének 2/2020. (V.29.) önkormányzati rendelete

a szociális igazgatás és szociális ellátások helyi szabályairól 1

2020.05.30.
Mogyoróska Község Önkormányzatának Polgármestere a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdésében, valamint a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvényének 32. cikke (1) bekezdésének a) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdésének 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

A rendelet célja

1.  § A rendelet célja, hogy az önkormányzat teherbíró képességének figyelembevételével megállapítsa a helyi sajátosságoknak megfelelő, a szociális rászorultságtól függő, pénzbeli és természetbeni szociális ellátások formáit, szervezeti kereteit, az eljárási és jogosultsági szabályokat, továbbá azok igénybevételének és érvényesítésének módját, feltételeit, garanciáit.

A rendelet hatálya

2.  § A rendelet hatálya kiterjed a Mogyoróska Község közigazgatási területén állandó lakóhellyel rendelkező, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott személyekre.

Értelmező rendelkezések

3.  § E rendeletben feltüntetett fogalmak tartalma tekintetében az Szt-ben foglaltak az irányadóak.

A rendeletben szabályozott szociális ellátási és alapszolgáltatási formák

4.  § (1) Szociális ellátások:

1. települési támogatás,

2. rendkívüli települési támogatás,

c) köztemetés.

(2) Szociális alapszolgáltatások:

szociális étkeztetés
házi segítségnyújtás,
családsegítés.
Szociális földprogram keretében nyújtható természetbeni ellátások.

Hatáskörök

5.  § (1) A képviselő-testület dönt a rendkívüli települési támogatás megállapításáról.

(2) A képviselő-testülettől átruházott hatáskörben a polgármester dönt az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként nyújtott települési támogatás megállapításáról és a köztemetésről.

6.  § A polgármester a döntésekről köteles tájékoztatni a képviselő-testületet a soron következő képviselő-testületi ülésen.

7.  § (1) A személyes gondoskodást nyújtó ellátás iránti kérelmeket az Abaúj-Hegyközi Gyermekjóléti és Szociális Alapszolgáltatási Körzethez kell benyújtani. A kérelmek elbírálása az intézményvezető hatáskörébe tartozik.

(2) A szociális étkeztetés iránti kérelmeket a Fonyi Szociális Intézményi Társulás által fenntartott Fonyi Gondozási Központhoz kell benyújtani. A kérelmek elbírálása az intézményvezető hatáskörébe tartozik.

Eljárási rendelkezések

8.  § (1) Az eljárás kérelemre vagy hivatalból indulhat.

(2) A kérelmet írásban vagy szóban lehet előterjeszteni a Telkibányai Közös Önkormányzati Hivatalnál (Fonyi Kirendeltség: 3893 Fony, Fő út 3.) A szóbeli kérelemről jegyzőkönyvet kell felvenni.

(3) A szociális ellátás hivatalból történő megállapításának kezdeményezésére jogosult:

polgármester,
jegyző,
helyi önkormányzati képviselő.

9.  § (1) A kérelmező köteles a saját és a vele közös háztartásban élők vagyoni, jövedelmi viszonyairól nyilatkozni, illetve az azokat igazoló okiratokat benyújtani.

(2) A havi rendszeres jövedelmeket munkáltatói igazolással, fizetési jegyzékkel, nyugdíjszelvénnyel, postai feladóvevénnyel vagy bankszámlakivonattal kell igazolni.

(3) A nem rendszeres jövedelmeket írásbeli nyilatkozattal (amit a kérelmező büntetőjogi felelőssége tudatában tesz) kell igazolni.

(4) A jövedelemszámításnál irányadó időszak tekintetében az Szt. rendelkezéseit kell alkalmazni.

(5) Amennyiben a kérelmező által a vagyoni, jövedelmi helyzetére vonatkozóan megadott adatok vitathatók, a Telkibányai Közös Önkormányzati Hivatal szükség szerint környezettanulmányt készít, megkeresi az illetékes hatóságokat adatszolgáltatás iránt. Amennyiben a kérelmező a szükséges környezettanulmány felvételét nem teszi lehetővé, kérelmét el kell utasítani.

10.  § A kérelmező az eljárás során köteles folyamatosan együttműködni a Telkibányai Közös Önkormányzati Hivatallal a szociális helyzetének felmérésében és a valóságnak megfelelő nyilatkozatokat tenni.

11.  § (1) A támogatásban részesülő személy a jogosultsága feltételeit érintő lényeges tények, körülmények, vagyoni és jövedelmi viszonyainak változását annak bekövetkeztétől számított 15 napon belül köteles bejelenteni a Telkibányai Közös Önkormányzati Hivatalnak.

(2) Ha a támogatásban részesülő személy jogosulatlanul és rosszhiszeműen vette igénybe a szociális ellátást vagy alapszolgáltatást, annak nyújtását meg kell szüntetni és intézkedni kell a kifizetett ellátás visszatérítése iránt.

(3) A szociális ellátás vagy alapszolgáltatás megállapítása iránti kérelmet elbírálni jogosult méltányosságból engedélyezheti a visszafizetendő támogatás összegének részletekben történő megfizetését, amennyiben a visszafizetés miatt a család egy főre jutó jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege alá csökken.

12.  § (1) A nem rendszeres pénzbeli szociális ellátást a határozat véglegessé válásától számított 5 napon belül, a rendszeres pénzbeli szociális ellátást utólag, a tárgyhót követő hónap 5. napjáig Mogyoróska Község Önkormányzatának házipénztárból kell kifizetni.

(2) A kérelmező rendkívüli élethelyzetére tekintettel a polgármester jogosult az ellátás azonnali készpénzben történő kifizetésének engedélyezésére. Erről a képviselő-testületet – a soron következő ülésén – tájékoztatni kell.

13.  § A szociális ellátás vagy alapszolgáltatás megállapítása iránti kérelmet elbírálni jogosult megkeresése alapján a Telkibányai Közös Önkormányzati Hivatal ellenőrzi a megállapított támogatás felhasználását.

Települési támogatás

14.  § (1) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként települési temetési támogatás állapítható meg annak a személynek, aki az elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodott, amennyiben a kérelmező és a vele egy háztartásban élő személyek havi egy főre jutó jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400 %-át.

(2) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként nyújtott települési temetési támogatás összege 25.000.-Ft.

(3) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként nyújtott települési temetési támogatás iránti kérelmet a haláleset anyakönyvezését követő 30 napon belül lehet benyújtani. A kérelemhez mellékelni kell a halotti anyakönyvi kivonat másolati példányát és a temetés költségeit igazoló, a kérelmező nevére kiállított számlákat eredeti példányban.

(4) A (3) bekezdésben meghatározott számlákat a kérelem elbírálását követően vissza kell adni a kérelmező részére. A számla eredeti példányán fel kell tüntetni a megállapított települési támogatás összegét - a kérelem elutasításának tényét -, illetve a határozat számát.

Rendkívüli települési támogatás

15.  § (1) A képviselő-testület rendkívüli települési támogatást nyújt az átmeneti jelleggel létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan, vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdő családok és személyek részére, amennyiben a kérelmező és a vele egy háztartásban élő személyek havi egy főre jutó jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400 %-át.

(2) Rendkívüli élethelyzetnek kell tekinteni, ha a kérelmező

a) családját elemi csapás érte,

b) közlekedési balesetben vagy bűncselekmény sértettjeként súlyos, maradandó egészségkárosodással járó sérülést szenved,

c) egyéb hirtelen bekövetkező, előre nem várt családi tragédia (különösen betegség, haláleset) elszenvedője,

d) bűncselekmény sértettjeként anyagi segítségre szorul,

e) 15 napot meghaladó tartós kórházi kezelésre szorul,

f) a válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartásához segítségre szorul,

g) gyermek iskoláztatáshoz támogatásra szorul,

h) a gyermek fogadásának előkészítéséhez segítségre szorul.

(3) Létfenntartási gondnak kell tekinteni, ha a kérelmező

a) megélhetése valamilyen előre nem látható esemény bekövetkezése során, igazolt

módon veszélyeztetve van,
olyan - kérelmezőnek fel nem róható okból bekövetkezett - váratlan anyagi kiadás
jelentkezik, amely veszélyezteti létfenntartásának biztosítását.

Köztemetés

16.  § (1) A polgármester köztemetés esetén csak a helyben szokásos legolcsóbb temetés iránt intézkedhet.

(2) A helyben szokásos legolcsóbb temetés költsége 100.000.-Ft. összeg.

(3) Amennyiben a polgármester a köztemetés költségeinek az eltemettetésre köteles személy általi megtérítését rendeli el, maximum 12 havi részletfizetés engedélyezhet. Az első részlet megfizetésének határideje a részletfizetést megállapító határozat véglegessé válását követő hónap utolsó napja. Ha a kérelmező valamelyik megállapított részletet késedelmesen fizet meg, a teljes összeg azonnal esedékessé válik.

Szociális étkeztetés

17.  § (1) A szociális étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkezéséről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen

a) koruk,

b) egészségi állapotuk,

c) fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük,

d) szenvedélybetegségük, vagy

e) hajléktalanságuk

miatt, amennyiben a kérelmező rendszeres havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400 %-át.

(2) Mogyoróska Község Önkormányzata a szociális étkeztetést a Fonyi Gondozási Központ (383 Fony, Templom út 2.) útján biztosítja.

(3) A szociális étkeztetésre való jogosultság megállapítása az intézményvezető feladata, aki köteles nyilvántartást vezetni a jogosultakról és az adatszolgáltatásokat teljesíteni.

(4) Az intézményvezető az szociális étkeztetést igénylővel, illetve törvényes képviselőjével írásban megállapodást köt, amely tartalmazza

a) az igénybe vevő természetes személyazonosító adatait
b) a szociális étkeztetés kezdetének időpontját,
c) a szociális étkeztetés időtartamát (a határozott vagy határozatlan időtartam megjelölését),
d) az igénybe vevő számára nyújtott szolgáltatások tartalmát és módját /napi egyszeri meleg
étel, falugondnok általi házhoz szállítás/,
a térítési díj megállapítására, fizetésére vonatkozó szabályokat,
az ellátástól való távolmaradás esetén (pl. betegség, kórházi ápolás, elutazás) az előzetes
bejelentési kötelezettség szabályait,
az ellátás megszüntetésének eseteire vonatkozó figyelmeztetést,
a szociális étkeztetésre való jogosultság megállapításáról szóló határozat keltét és számát.
A szociális étkeztetés az étel házhoz szállításával történik, amelyről a falugondnok gondoskodik.
A szociális étkeztetés alapellátás megszűnik, ha az igénybe vevő:
a térítési díjat két hónapon keresztül nem fizeti meg, kivéve, ha ingyenes ellátásban kell részesíteni,
a szolgáltatást két hónapon keresztül nem veszi igénybe,
elhalálozik,
kéri az alapellátás megszüntetését.
Az alapellátás megszüntetése az intézményvezető hatáskörébe tartozik. Az alapellátás megszűnéséről az intézményvezető írásban értesíti az igénybe vevőt.
Az étkeztetésért fizetendő térítési díjakat és az abból nyújtott kedvezményeket az
1. melléklet
tartalmazza.

Házi segítségnyújtás

18.  § Mogyoróska Község Önkormányzata a házi segítségnyújtás szociális alapszolgáltatási feladatokat az Abaúj-Hegyközi Többcélú Kistérségi Társulás által fenntartott Abaúj-Hegyközi Gyermekjóléti és Szociális Alapszolgáltatási Körzet (3895 Gönc, Petőfi út 8.) útján látja el.

Családsegítés

19.  § Mogyoróska Község Önkormányzata a családsegítés szociális alapszolgáltatási feladatokat az Abaúj-Hegyközi Többcélú Kistérségi Társulás által fenntartott Abaúj-Hegyközi Gyermekjóléti és Szociális Alapszolgáltatási Körzet (3895 Gönc, Petőfi út 8.) útján látja el.

Szociális földprogram

20.  § (1) A szociális földprogram célja a szociálisan támogatásra szorulók kistermelői munkájának lehetővé tétele, a szociális problémák enyhítése, a szociálisan nehéz helyzetbe került, kisnyugdíjas családok megélhetési gondjainak enyhítése. A programban résztvevők támogatása pályázat útján elnyert központi költségvetési támogatásból valósítható meg.

(2) Az ellátásra az jogosult, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át, de különösen:

- aki házigondozásban, házi segítségnyújtásban részesül,
- a tartósan munkanélküliek rendszeres szociális segélyben részesülők,
- jövedelemmel nem rendelkezők,
- az álláskeresési járadékban részesülők,
- a közhasznú, közcélú foglalkoztatásban részesülők.
Kivételesen méltányolható esetben megállapítható a szociális földprogram keretében nyújtott támogatás, ha a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem a
(2) bekezdés
ben meghatározott jövedelmet meghaladja, de a család szociális helyzete a támogatást indokolja.
A szociális földprogram keretében nyújtott természetbeni támogatások:
napos –és előnevelt csirke, kacsa, tojótyúk stb.,
sertés, kecske, szarvasmarha, birka.
A szociális földprogram szakmai előkészítésében és lebonyolításában a falugazda és szaktanácsadó is közreműködik. A program szakmai és pénzügyi lebonyolításáért – mint programkoordinátor – a polgármester felelős.
A programban aktívan résztvevő, életminőségének javításáért maga is tenni akaró, halmozottan hátrányos helyzetű személyek plusz jövedelemre tesznek szert, azáltal, hogy az általuk megtermelt húst saját élelmezési célra vagy értékesítésre használhatják fel.
A Szociális Földprogram Szervezeti és Működési Szabályzatát e rendelet 1. függeléke tartalmazza.

Záró rendelkezések

21.  § (1) Ez a rendelet – a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A 17. § 2020. július 1-jén lép hatályba.

(3) Ezt a rendeletet az Szt. és a 63/2006. (III.27.) Korm. rendeletrendelkezéseivel összhangban kell alkalmazni.

(4) Hatályát veszti az egyes szociális ellátásokról 2/2015. (II.25.) önkormányzati rendelet.

1. melléklet
Az étkeztetésért fizetendő térítési díjak
1./ Az étkeztetés nyersanyagnormája: 500-Ft./adag
2./ Szociálisan rászorultak étkeztetése:
A szociálisan rászorultak étkeztetésének térítési díja: 600-Ft./ebéd.
Mogyoróska Község Önkormányzata 50-Ft. kedvezményt biztosít a szociális étkeztetés térítési díjából.
3./ Az óvodai étkeztetés térítési díjai:
- tízórai: 120-Ft./adag,
- ebéd: 240-Ft./adag,
- uzsonna: 120-Ft./adag.
Az óvodai étkeztetés nyersanyagnormája: 480.-Ft./adag.
Az étkeztetésért fizetendő térítési díjak tartalmazzák az áfa összegét.
2. melléklet
üres cím
A Program elnevezése: Szociális Földprogram Mogyoróskán
A Program székhelye: 3893 Mogyoróska, Fő út 58.
A Program fenntartója: Mogyoróska Község Önkormányzata
A Program felügyeleti szerve Mogyoróska Község Önkormányzatának Képviselő-testülete
A Program célja
1. A szociálisan támogatásra szorulók kistermelői munkájának lehetővé tétele, a szociális problémák enyhítése, a szociálisan nehéz helyzetbe került, kisnyugdíjas családok megélhetési gondjainak enyhítése.
2. Az önkormányzat a Programon keresztül közreműködjön a foglalkoztatás elősegítésében.
A Programban működtetésében résztvevő személyek
A programkoordinátor feladatait a polgármester látja el. A Programelemek lebonyolítása során az önkormányzat szaktanácsadóként megkeresheti a falugazdászt.
A polgármester a Program sikeres megvalósítása érdekében segítőket vonhat be.
A Programban működtetésében résztvevő személyek a tevékenységüket önkéntesen és térítésmentesen végzik.
Az ellátottak köre
Az ellátásra az jogosult, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 200 %-át, de különösen:
- aki házigondozásban, házi segítségnyújtásban részesül,
- a tartósan munkanélküliek rendszeres szociális segélyben részesülők,
- jövedelemmel nem rendelkezők,
- az álláskeresési járadékban részesülők,
- közfoglalkoztatási jogviszony keretében foglalkoztatottak.
Kivételesen méltányolható esetben megállapítható a szociális földprogram keretében nyújtott támogatás, ha a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem az előzőekben meghatározott jövedelmet meghaladja, de a család szociális helyzete a támogatást indokolja.
A beérkező kérelmek közül Mogyoróska Község Önkormányzatának Képviselő-testülete választja ki a Programban résztvevő ellátottakat.
Az ellátottak kötelesek:
- együttműködni a Program előkészítése és lebonyolítása során,
- szakmai képzésben részt venni,
- a Programelemeket a Program szabályainak megfelelő módon és gondossággal elvégezi,
- a Program nyújtotta lehetőségek alapján törekedni szociális helyzetük és életminőségük javítására.
A szociális földprogram keretében nyújtott természetbeni támogatások:
Az ellátásra jogosult köteles a tulajdonában került állatok megfelelő tartásáról és takarmány felhasználásáról jó gazda módjára gondoskodni.
Mogyoróska Község Önkormányzata biztosítja a Programmal kapcsolatos nyilvánosságot. A szükséges tájékoztatásokat és információkat a helyben szokásos módon rendelkezésre bocsátja.
a) napos – és előnevelt csirke, kacsa, tojótyúk stb.,
b) sertés, kecske, szarvasmarha, birka.
×
Jelmagyarázat

Lap tetejére

1

Az önkormányzati rendeletet a Mogyoróska Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2022. (II. 23.) önkormányzati rendelete 31. §-a hatályon kívül helyezte 2022. március 17. napjával.