Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2021. (XI. 25.) önkormányzati rendelete
a Képviselőtestület és szervei szervezeti és működési szabályzatáról
Hatályos: 2024. 10. 25Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2021. (XI. 25.) önkormányzati rendelete
a Képviselőtestület és szervei szervezeti és működési szabályzatáról
Zalakaros Város Önkormányzata Képviselőtestülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotó hatáskörében, valamint az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésének d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:1
Általános rendelkezések
1. § (1) Az önkormányzat hivatalos megnevezése: Zalakaros Város Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) Székhelye: Zalakaros, Gyógyfürdő tér 1.
(2) Az Önkormányzat jogi személy.
(3) Az Önkormányzat képviselőtestületének elnevezése: Zalakaros Város Önkormányzata Képviselőtestülete (a továbbiakban: Képviselőtestület) Székhelye: Zalakaros, Gyógyfürdő tér 1.
(4) Az Önkormányzat illetékességi területe: Zalakaros város közigazgatási területe.
(5)2 Az Önkormányzat jelzőszámait a rendelet 5. melléklete tartalmazza.
2. § (1) A Képviselőtestület tagjainak száma 7 fő. A polgármester Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (továbbiakban: Mötv.) alapján tagja a testületnek.
(2) A Képviselőtestület tagjainak névsorát a rendelet 6. melléklete tartalmazza.
Az Önkormányzat jelképei, bélyegzője, kapcsolatai, feladatai
3. § (1) Az Önkormányzat jelképe: a címer és a zászló.
a) Az Önkormányzat címere kerektalpú pajzs vörös színű mezejében, zöldlombozatú fa ezüst színű törzsére háromszor tekeredett, jobbra induló balra fordult ezüst színű kígyó. A fa gyökerekkel indulva - a pajzstalp közepéből kétoldalt ívelő ezüst színű fél dombok közül nő ki.
b) Az Önkormányzat zászlója téglalap alakú, zöld alapon elhelyezett címer fölötte elhelyezett ezüst "Zalakaros" felirattal. Alsó szélét ezüst rojt szegi.
c) Az Önkormányzat jelképeit valamint használatuk rendjét külön önkormányzati rendelet állapítja meg.
(2) A polgármester hivatalos kör alakú pecsétjén középen Magyarország címere van, a köríven pedig a következő felirat olvasható: Zalakaros Város Polgármestere.
(3) A Város Napja minden év július hónap harmadik hétvégéjén kerül megrendezésre. A polgármester gondoskodik arról, hogy a település lakossága a nemzeti és a helyi ünnepeket méltó módon megünnepelhesse.
(4) A település hazai kapcsolatai:
a) Az Önkormányzat hivatalos kapcsolatot tart fenn Magyarországon:
aa) Kisvárosok Szövetsége
ab) Balatoni Szövetség
ac) Fürdővárosok Szövetsége
ad) Zalai Borút Egyesület
ae) Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete
af) 2022. január 1-jétől a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége
ag) Innovativ Dél-Zalai Vidékfejlesztési Egyesület
ah) Zalaispa Hulladékgazdálkodási Társulás
ai) Zalakarosi Turisztikai Egyesület
aj) Zalakaros Kistérség Többcélú Társulása
ak) Dél-Zala Hulladékgazdasági Társulás
al)3 Nyugdíjas Klubok és Idősek „Életet az Éveknek” Országos Szövetsége Zalai Szervezete
b) A település nemzetközi kapcsolatai:
ba) Németországban Puchheim településsel
bb) Ausztriában Asperhofen településsel
bc) Lengyelországban Olesno településsel
bd)4 Szlovéniában Selnica ob Dravi településsel
(5)5 A Képviselőtestület a helyi közszolgáltatások szervezésében, a helyi társadalom- és gazdaságszervező munkában – ezek fejlesztése érdekében – együttműködik a Zala Vármegyei Önkormányzattal. A koordináció keretében közvetlen cél a megyei tervek, koncepciók, elképzelések kidolgozásában való közvetlen részvétel, valamint azok egyeztetése a helyi elképzelésekkel. A folyamatos és rendszeres kapcsolattartás a polgármester, illetve a jegyző feladata.
(6) Az Mötv. 13. §-ában foglalt rendelkezések alapján az Önkormányzat helyi közszolgáltatási feladatairól az alábbiak szerint gondoskodik:
a) az egészséges ivóvíz ellátásáról a Dél-Zalai Víz- és Csatornamű Zrt. gondoskodik,
b) az óvodai nevelésről saját fenntartású intézménye a Zalakarosi Óvoda és Bölcsőde útján gondoskodik
c)6 az egészségügyi alapellátást egyrészt az Önkormányzattal háziorvosi feladatok ellátása vállalkozási formában szerződést kötött szolgáltató biztosítja, továbbá a fogorvosi alapellátásról társulásos formában gondoskodik.
d) a szociális alapellátást saját önkormányzati alkalmazottak valamint a Szociális Alapellátó Szolgálat útján biztosítja.
e) az intézményi villamos energia és a közvilágítás szolgáltatást az önkormányzat által vásárolt villamos energia szállításával az E.ON Energiakereskedelmi Kft. biztosítja
f) a helyi közutak és köztemetők fenntartását részben maga az Önkormányzat, részben pedig az e célra alapított Karos Park Kft. útján látja el.
g)7 a települési szilárd hulladék elszállításáról a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. gondoskodik.
h) az épített és természeti környezet védelméről, a feladatellátás mértékéről és módjáról, a településkép védelméről valamint a helyi környezet védelméről, valamint a helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánításról szóló önkormányzati rendeleteiben foglaltaknak megfelelően gondoskodik.
i)8 gyógy-idegenforgalom, bel- és külföldi turizmus szervezése a Zalakarosi Turisztikai Egyesület és a Zalakarosi Turisztikai Nonprofit Kft. útján.
j) a közművelődési feladatokat a Zalakaros Közösségi Ház és Könyvtár útján látja el.
(7) Önként vállalt önkormányzati ügyek az alábbiak:
a) szőlő- és bortermelési kultúra segítése;
b) helyi civil szervezetek alakulásának, működésének segítése;
c) gyermekjóléti ellátásként gyermekek napközbeni ellátása: bölcsőde működtetése.
(8) Az önként vállalt (többlet) feladatok tárgyában az éves költségvetésben, a gazdálkodást meghatározó pénzügyi tervben – a fedezet biztosításával egyidejűleg – kell állást foglalni.
Az önkormányzat jogállása
4. § (1) Az Önkormányzat jogállását az Mötv. 2. § -9. § -a határozza meg.
(2)9 Az önkormányzati feladatokat a Képviselőtestület és szervei: a bizottsága, a polgármester, valamint a Zalakarosi Közös Önkormányzati Hivatal (továbbiakban: Önkormányzati Hivatal), jegyző, társulás látja el.
(3)10 A Képviselőtestület átruházható hatásköreit a polgármesterre, a bizottságára, illetve jegyzőre és a társulásra átruházhatja. A polgármesterre átruházott hatásköröket a rendelet 1. melléklete a bizottságra átruházott hatásköröket a rendelet 2. melléklete tartalmazza. E hatáskörök gyakorlásához a testület utasítást adhat, illetve az átruházott hatásköröket visszavonhatja, az átruházott hatáskör döntéseit megsemmisítheti és megváltoztathatja.
(4)11 A vagyonnyilatkozatok vizsgálatát a Pénzügyi és Igazgatási Bizottság végzi.
(5) Az átruházott hatáskör tovább nem ruházható.
(6) A testület hatásköréből nem ruházhatóak át az Mötv. 42. §-ában meghatározott hatáskörök.
(7) Az átruházott hatáskörök gyakorlásáról az azt gyakorló szerv szükség szerint, de legalább évente egyszer köteles a testületnek beszámolni.
(8) A képviselőtestület egyes feladat - és hatásköreinek gyakorlását a 4. mellékletben foglaltak szerint a Nyugat-Balaton és Zala folyó medence nagytérségi települési szilárd hulladékai kezelésének korszerű megoldására létrehozott Önkormányzati Társulásra átruházza.
(9) A Képviselőtestület a feladatkörébe tartozó közszolgáltatások céljából önkormányzati intézményt, más szervezetet (a továbbiakban együtt: intézmény) alapíthat.
(10) Az egyes vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló 2007. évi CLII. törvény alapján vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséggel járó munkaköröket az alábbiakban határozza meg:
a) Zalakarosi Fürdő Zrt. vezérigazgatója, vezető tisztségviselője, Felügyelő Bizottság tagjai.
b) Karos Park Kft ügyvezetője, Felügyelő Bizottság tagjai
c) Zalakarosi Óvoda és Bölcsőde vezetője és valamennyi kötelezettség vállalásra jogosult alkalmazottja,
d) Zalakarosi Közösségi Ház és Könyvtár vezetője és valamennyi kötelezettség vállalásra jogosult alkalmazottja.
(11)12 A (10) bekezdés szerint vagyonnyilatkozat-tételre kötelezettekre is megfelelően alkalmazni kell a Képviselőtestület tagjai és hozzátartozóik vagyonnyilatkozatának kezeléséről, nyilvántartásáról és ellenőrzéséről szóló részletes szabályokat a rendelet 3. melléklete szerint.
A képviselőtestület működése
5. § (1) A Képviselőtestület alakuló, rendes és rendkívüli ülést tart.
(2) A Képviselőtestületet a polgármester – akadályoztatása esetén az alpolgármester – írásbeli meghívónak az önkormányzat internetes portálján a képviselői portálon történő közzétételével hívja össze. A polgármesteri és az alpolgármesteri tisztség egyidejű betöltetlensége, vagy tartós akadályoztatásuk esetén a megválasztott képviselők közül a legidősebb képviselő (korelnök) hívja össze és vezeti a Képviselőtestület ülését.
(3) A Képviselőtestület az Önkormányzat székhelyén tartja üléseit, de az ülés az összes megválasztott képviseli 2/3-ának írásbeli, előzetes kezdeményezése alapján más helyszínen is megtartható a nyilvánosság biztosítása mellett.
6. § (1) Az Mötv. 47. § (1) bekezdése alapján a Képviselőtestület akkor határozatképes, ha az ülésen a települési képviselőknek több mint a fele jelen van.
(2) Ha fentiekben megjelölt számú képviselő nincs jelen, akkor az ülés határozatképtelen, a polgármester az ülést bezárja, a nem tárgyalt napirendet, vagy rendkívüli ülésen, vagy a következő rendes ülésen tárgyalja a Képviselőtestület, az irányadó szabályok szerint az előzetesen kitűzött napirend bővíthető.
A képviselőtestület megalakulása
7. § (1) A Képviselőtestület az alakuló ülését a választás eredményének jogerőssé válását követő tizenöt napon belül tartja meg az általános szabályok szerint, melyet a polgármester hív össze és vezet.
(2) A Képviselőtestület alakuló ülésén résztvevőket a helyi választási bizottság elnöke tájékoztatja a polgármester és a képviselik választásának eredményéről és törvényességéről.
(3) A polgármester és a képviselők megválasztásukat követő – a választás eredményének jogerőssé válásától számított - 5 munkanapon belül átveszik megbízó levelüket, majd az alakuló ülésen, illetve a – időközi választás esetén – megválasztásukat követő első ülésen ünnepélyes esküt tesznek és aláírják az eskü szövegét. A megválasztott képviselőktől, majd azt követően a polgármestertől a Helyi Választási Bizottság elnöke veszi ki az esküt.
(4)13 A Képviselőtestület az alakuló ülésen a polgármester előterjesztése alapján megválasztja a bizottság elnökét, továbbá képviselő és nem képviselő tagokat. A bizottság nem képviselő tagjai a Képviselőtestület előtt esküt tesznek.
(5) Az alakuló ülésről távollevő képviselő az esküt azon a testületi ülésen teszi le, amelyen először vesz részt.
(6) Az alakuló ülés napirendjei:
a) a helyi Választási Bizottság tájékoztatója a választás végleges eredményéről,
b) a Képviselőtestület tagjainak és a polgármester eskütétele
c) a napirend elfogadása
d) a polgármesteri program ismertetése
e) a polgármester illetményének megállapítása
f) a képviselői tiszteletdíjak megállapítása
g) a szavazatszámláló bizottság létrehozása
h) az alpolgármester választása titkos szavazással
i) az alpolgármester eskütétele
j) az alpolgármester tiszteletdíjának megállapítása
k)14 a bizottság tagjainak megválasztása
l) Szervezeti és Működési Szabályzat felülvizsgálatának elrendelése
m) Gazdasági Program, Fejlesztési Terv elkészítésének elrendelése.
(7) A polgármesteri foglalkoztatási jogviszony választással létrejövő sajátos közszolgálati jogviszony.
Az alpolgármester választása
8. § (1) A Képviselőtestület a saját tagjai közül – a polgármester javaslatára, titkos szavazással, -az Mötv. 76. §-ában meghatározott időtartamra – a polgármester helyettesítésére, munkájának segítésére egy alpolgármestert választ.
(2) Az alpolgármester feladatköreit a polgármester határozza meg.
Rendes ülés
9. § (1)15 A Képviselőtestület munkatervében megjelölt időpontban (továbbiakban: rendes ülés) ülésezik. A képviselőtestület szükség szerint, de évente legalább 6 alkalommal ülésezik. Az ülés napját februárban, áprilisban, júniusban, szeptemberben, novemberben és decemberben a tárgyhó utolsó csütörtöki napján 8.00 órára kell ütemezni, amennyiben a tárgyalandó napirendi pontok mennyisége indokolja a polgármester korábbi időpontra is összehívhatja az ülést. A rendes ülés hivatalos helyszíne a Városháza tanácsterme. A bizottsági ülésekre lehetőség szerint a képviselőtestületi ülést megelőző hét csütörtöki napján 8.00 órától kerüljön sor.
(2) Az ülés meghívóját és az előterjesztéseket a képviselőknek és a tanácskozási joggal meghívottaknak olyan időpontban kell megküldeni, hogy azt az ülés előtt legalább 5 nappal megkapják.
(3)16 A testületi ülés meghívóját az ülést megelőző öt nappal a Zalakarosi Közös Önkormányzati Hivatal (a továbbiakban: Közös Önkormányzati Hivatal) hirdetőtábláján ki kell függeszteni. A testületi ülés időpontjáról, helyéről és tervezett napirendjéről a polgármester tájékoztatja a lakosságot a testületi ülés meghívójának honlapon való megjelentetésével. A nyilvános ülés előterjesztéseit ezzel együtt a honlapon közzéteszi.
(4) A meghívóban szereplő tárgysorozat sorrendje:
a) jelentés a lejárt határidejű képviselőtestületi határozatok végrehajtásáról
b) rendelet-tervezetek
c) költségvetési, zárszámadási előterjesztések
d) polgármester, alpolgármester, jegyző, bizottsági elnök előterjesztései
e) testületi hatáskörbe tartozó egyedi ügy
f) gazdasági, vagyoni ügyek
g) választási és kinevezési ügyek
Rendkívüli ülés
10. § (1)17
(2) Rendkívüli ülés indítványozását írásban a polgármesternél kell előterjeszteni.
(3) A polgármester az indítvány benyújtásától számított 15 napon belül köteles a rendkívüli ülést írásban a napirend(ek) feltüntetésével összehívni.
(4)18 A polgármester - a (3) bekezdésben foglaltakon túl - rendkívüli ülést hívhat össze. A rendkívüli ülés összehívásának indokát és időpontját a meghívóban fel kell tüntetni.
(5) A rendkívüli ülés esetén a meghívó az ülés előtt 20 órával is kiküldhető, bármilyen értesítési mód igénybe vehető, el lehet tekinteni az írásbeliségtől is, azonban az ülés előtt 20 órával korábban kiküldött meghívó sürgősségi okát közölni kell. A rendkívüli ülések ad hoc napokon és időpontban kezdődhetnek.
(6)19 Ha az ülés összehívására az Mötv. 44. § (1) bekezdés a) vagy b) pontja alapján kerül sor, a meghívónak az ülés összehívásának indokát is tartalmaznia kell.
Az ülések meghívottjai
11. § (1) A testületi ülésekre meg kell hívni:
a) képviselőket
b) a jegyzőt, aljegyzőt, osztályvezetőket,
c) Nagykanizsai Járási Hivatal vezetőjét,
d)20 a napirenddel érintett bizottság által felkért szakértőket,
e) akiket a polgármester vagy a testület indokoltnak tart,
f) a napirend által érintett intézmények, szervezetek vezetőit,
g) akiknek meghívását jogszabály kötelezően előírja.
(2) A Képviselőtestület ülésére meghívandó önszerveződő közösségek képviselőit - Tűzoltó Egyesület elnöke, Zalakarosi Vállalkozók Szövetségének elnöke, Turisztikai Egyesület elnöke, Zalakarosi Magánszállásadók Egyesülete elnöke - tevékenységi körében tanácskozási jog illeti meg a Képviselőtestület és bizottsága ülésein. A településen működő egyéb önszerveződő közösségek képviselői eseti döntéssel részt vehetnek egyes napirendek megvitatásán.
Az ülések nyilvánossága
12. § (1) A testületi ülések nyilvánosak.
(2) A nyilvános ülésen a részvételi lehetőség nem korlátozható. Az ülésen – az erre kijelölt helyen – hallgatóként bárki megjelenhet. A Képviselőtestület működését hozzászólással, megjegyzéssel kérdéssel, véleménynyilvánítással a hallgatóság nem zavarhatja. A rendbontó választópolgárokat a polgármester kivezettetheti.
(3)21 A testület – egyszerű szótöbbséggel – dönt a hozzászólási jog megadásáról az ülésen hallgatóként megjelenteknek maximum 5 perc időtartamra.
(4)22 A Képviselőtestület nyilvános üléséről készült videofelvételt változtatás nélkül le kell adni (a képviselőtestületi ülést követően majd az azt követő napon lehetőleg 19 órakor). A képviselőtestületi ülésről készült videó felvételeket archiválni kell. Az archiválásért és az anyagok biztonságos tárolásáért az Önkormányzati Hivatal rendszergazdája felelős.
Zárt ülés
13. § (1) A Képviselőtestület:
a) zárt ülést tart az Mötv. 46. § (2) bekezdés a.) b.) pontjai alapján.
b) minősített többséggel zárt ülést rendelhet el az Mötv. 46. § (2) bekezdés c) pontjában foglalt esetben. Az Mötv 46. § (2) bekezdés c) pontjában meghatározott üzleti érdek sérelme áll fenn, ha a rendelkezés konkrét vagyontárgy (vagyonelem) felett történik és
a rendelkezés az adott vagyontárgy (vagyonelem) jogi helyzetét közvetlenül befolyásolja és a döntéshozatali folyamat nyilvánossága vagy a döntés indokainak (előzetes) nyilvánosságra kerülése az önkormányzat gazdasági érdekeit vagy gazdálkodásának biztonságát alaposan vélelmezhetően közvetlenül veszélyeztetné.
(2) A zárt ülésen az Mötv. 46. § (3) bekezdésben felsorolt személyek vehet(nek) részt.
(3) Zárt ülés tartását indítványozhatja:
a) a polgármester;
b) bármely képviselő;
c) a jegyző;
d) az érintett személy.
(4) Az (1) bekezdés a) pont esetében a zárt ülést el kell rendelni, a b) pont esetében az indítványról a testület dönt.
(5)23 A zárt ülés jegyzőkönyvébe – a polgármesteren és a jegyzőn kívül – csak -adott ügyben, a képviselői döntéselőkészítő munkájukkal összefüggésben - a képviselőtestület tagjai, és a tárgyban közvetlenül érdekelt vagy annak hivatalos jogi képviselője tekinthet be.
(6)24 A zárt ülésen hozott határozatokról a személyes adatok kivételével a nyilvánosságot – a döntés honlapon történő közzétételével - tájékoztatni kell.
Munkaterv
14. § (1) A Képviselőtestület üléseit munkaterv szerint tartja. Az éves munkatervet a polgármester állítja össze és terjeszti a testület elé legkésőbb a tárgyévet megelőző év december 15. napjáig.
(2) A munkaterv összeállításához a polgármester köteles javaslatot kérni.
a) a képviselőktől;
b) a jegyzőtől;
c)25 a bizottságtól
(3) A munkaterv tartalmazza:
a) a Képviselőtestület által meghatározott és a végrehajtásukhoz szükséges tennivalókat, illetve azok ütemezését;
b) a jogszabály által kötelezően előírt napirendi pontokat;
c) a napirendi pontok előadóit;
d) azokat a munkatervi feladatokat, melyek előkészítéséhez közmeghallgatást kell tartani;
e) az egyes napirendi pontok bizottsági előkészítésére vonatkozó javaslatokat;
f) a napirend megtárgyalásának időpontját a hónap megnevezésével
g) a közmeghallgatás időpontját.
(4) A munkaterv előterjesztésével egyidejűleg a Képviselőtestületet tájékoztatni kell a munkatervbe fel nem vett javaslatokról, azok mellőzésének indokolásával.
A napirendi pontok előkészítése, megvitatása
15. § (1) A képviselőtestületi ülés napirendi pontjaira, tárgyalásuk sorrendjére a polgármester a meghívóban tesz javaslatot. Az ülés napirendjéről - figyelembe véve a képviselői javaslatokat - a Képviselőtestület határoz.
(2) A Képviselőtestület olyan halaszthatatlan döntést igénylő előterjesztést is napirendre vehet, melyre tekintettel a Képviselőtestület rendkívüli ülése is összehívható lenne. A napirendre vétel önálló napirendi pontként történik.
A napirendi pontok tárgyalási sorrendje
16. § (1) A Képviselőtestület üléseinek napirendjét, eltérő indítvány hiányában a következő sorrendben kell megtárgyalni:
a) a polgármester tájékoztatója a lejárt határidejű határozatokról, valamint egyéb a polgármester két ülés között tett intézkedéséről és egyéb eseményekről szóló tájékoztatója és az átruházott hatáskörben hozott intézkedésekről szóló beszámolója
b) rendeletalkotásra irányuló előterjesztések
c) munkaterv szerinti napirendek, egyéb határozati javaslatot tartalmazó előterjesztések
d) egyéb tájékoztatók
e) interpellációk
f) képviselői kérdések
g) egyéb közérdekű bejelentések, javaslatok.
(2) A tájékoztatókhoz csak kérdés tehető fel és a tájékoztatókra és a kérdésekre adott válaszokról vita nem indítható.
Az előterjesztés és az előterjesztések rendje
17. § (1) Előterjesztésnek minősül a Képviselőtestület, a bizottság, a polgármester, vagy valamely képviselőtestületi képviselő által javasolt:
a) rendeleti javaslat
b) határozati javaslat
c) beszámoló
(2) A képviselőtestületi ülésre az előterjesztést a polgármesternél az ülést megelőzően 21 nappal (a 22. § (2) bekezdésben foglalt esetet kivéve) írásban kell benyújtani.
(3) Halaszthatatlan esetben a polgármester engedélyezheti az írásba foglalt előterjesztésnek és határozati javaslatnak az ülésen történő kiosztását.
(4) A Képviselőtestülethez előterjesztést nyújthatnak be:
a) a képviselők;
b) a polgármester és az alpolgármester;
c)26 a bizottság;
d) a jegyző;
e) akit a polgármester felkér.
(5) Az előterjesztésnek tartalmaznia kell:
a) az előterjesztő megnevezését;
b) az előterjesztés készítőjét;
c) az előterjesztés tárgyát;
d) az előzetes véleményezés megtörténtét;
e) a lehetséges döntési alternatívákat és azok jogszabályi alapját;
f) a döntési javaslatok indokait;
g) a határozati javaslatot, illetve a rendelet tervezetét;
h) a határidőt, a végrehajtásért, illetve az ellenőrzésért felelős megnevezését;
(6) Tájékoztató-jelentés határozati javaslat nélkül is előterjeszthető.
(7) Írásos előterjesztést kell készíteni:
a) az át nem ruházható hatáskörbe tartozó ügyek
b) az Önkormányzati vállalkozásokkal kapcsolatos ügyek
c) a Polgári Törvénykönyvből eredő jogügylettel kapcsolatos ügyekben
(8) Az előterjesztés főbb elemei:
a) Az előterjesztés csak a jegyző által kiadott előlappal együtt kerülhet kiadásra, mely tartalmazza a felelősök (polgármester, előadó, pénzügyi ellenjegyző és jogi ellenjegyző) aláírásait. A pénzügyi előterjesztésnél az előlapnak a pénzügyi osztályvezető nyilatkozatát is tartalmazni kell arra vonatkozóan, hogy a költségvetés mely fejezete tartalmazza a rendelkezésre álló forrást.
b) Meg kell határozni az előterjesztés címét, tárgyát, előterjesztés készítőjét. Az első részben ismertetni kell az előzményeket (testületi megállapításokat, a hozott határozatok eredményeit), a tárgykört rendező jogszabályokat, az előkészítésben résztvevők nevét, véleményét, s mindazokat a körülményeket, összefüggéseket, tényeket, adatokat, amelyek lehetővé teszik az értékelést és a döntést indokolják, és a megalapozott érdemi döntés meghozatalához elengedhetetlenek. Utalni kell a tárgyban született korábbi döntésekre, valamint a végrehajtás tapasztalataira. Az előterjesztés első részében kell összefoglalni az előkészítés során elhangzott, de a döntési javaslatnál figyelembe nem vett eltérő véleményeket is. Amennyiben az adott témakörben több megoldás lehetséges, azokat lehetőség szerint ismertetni szükséges (alternatív javaslatként). Ha indokolt javasolni kell a korábbi testületi döntés módosítását kiegészítését, vagy hatályon kívül helyezését. Pontosan szabatosan, és tömören - az általánosság kerülésével kell megfogalmazni az elérendő célt.
c) A második részben egyértelműen – az előterjesztés tárgyától, illetve jellegétől függően egy vagy több változatban - kell a határozati javaslatot megfogalmazni, mely tartalmazza a végrehajtásért felelősök megnevezését és a határidőket (részhatáridőket). Ha szükséges el kell különíteni végrehajtásért és a végrehajtás ellenőrzéséért felelős személyét. Több felelős esetén az elsőként megnevezett személy köteles a végrehajtást megszervezni.
(9) Az előterjesztés elkészítésének szabályai:
a) az előterjesztés és a hozzá kapcsolódó döntéstervezet határidőre történő alapos előkészítéséért, az abban foglaltak tényszerűségéért, megalapozottságáért közérthető megfogalmazásáért az előterjesztő felelős.
b) a munkatervben előterjesztésre kötelezett az ülés előtt legalább 14 nappal köteles az igazgatási ügyintézőnek az előterjesztést átadni,
c) a polgármester – különleges szakértelmet igénylő ügyekben – szakértőt is felkérhet az előterjesztés és a döntési javaslat (javaslatok) megvizsgálására.
d) az előterjesztést – törvényességi szempontból – a jegyző észrevételezi, minden esetben, mikor nem személye az előterjesztő.
e) a véleményezést záradékkal a meghívó anyagaiban, rendkívüli ülés esetén kiosztott határozati javaslatban kell szerepeltetni.
f)27 az előterjesztéseket az azt tárgyaló bizottsági ülésre kell elkészíteni és – a bizottság elnökével történő előzetes egyeztetések után – az érintetteknek eljuttatni. Az így elkészült előterjesztések általában már csak kiegészülnek a bizottságok észrevételeivel, módosító javaslataival, ami az előterjesztést nem feltétlenül módosítja. Ennek megfelelően, az eredeti formájukban, plusz az esetleges kiegészítésekkel kerülnek kiküldésre – a rendeletben foglalt határidőben – a Képviselőtestület tagjainak és az érintetteknek.
g) a bizottsági megtárgyalást követően csak a polgármester külön engedélyével kerülhet be előterjesztés a Képviselőtestület anyagába.
h)28 határidőn túl leadott, vagy jogsértő előterjesztéseknek a testület elé viteléről a polgármester dönt. Az előterjesztő az anyagot az észrevételek alapján köteles egy napon belül átdolgozni és ismételten bemutatni. Amennyiben a törvénysértés észlelésére csak az előterjesztés és a döntéstervezet kiküldését követően kerül sor, a napirendi pont előadója a Képviselőtestület ülésén még a téma feletti vita megkezdése előtt köteles a törvénysértésre a figyelmet felhívni és annak alapján a döntéstervezetre vonatkozóan a jegyzővel egyeztetett módosító javaslatot előterjeszteni.
i) az éves munkatervben meghatározott előterjesztésnek a teljes szövege, vagy annak csak a kivonata kerül a meghívóval együtt kiküldésre a polgármester döntése szerint.
(10) Az előterjesztések leadása, tartalma, mellékletei:
a) amennyiben a Képviselőtestület munkaterve azt előírja, úgy előterjesztés csak a hatáskörrel rendelkező bizottság véleményének kikérésével kerülhet a képviselőtestületi ülésen előterjesztésre. Az előterjesztések határozati javaslatához a jegyző véleményének kikérése szükséges, amelyet az előterjesztésekhez csatolt előlapon kell illetve a véleményeltérést is itt kell megfogalmazni. A nem az önkormányzati hivatal által készített előterjesztéseket szükség szerint, a határozati javaslatokat a jegyző az osztályvezetők bevonásával véleményezteti, amely véleményeket az előterjesztés előlapján szintén rögzíteni kell. Előterjesztés csak aláírt előlappal együtt kerülhet feltöltésre a képviselői portálra.
b) az előterjesztés mellékleteit kötelező csatolni az előterjesztéshez
ba) ha jogszabály kötelezővé teszi
bb) ha árajánlatot, vételi ajánlatot tartalmaz
bc) a polgármester utasítása szerint
c) az irattárba helyezés az igazgatási ügyintéző feladata.
A sürgősségi indítvány
18. § (1) Az előterjesztés kiküldésekor még nem ismert olyan kérdésekben, amelyekben sürgős döntést kell hozni, az ülésen is lehet előterjesztést kiosztani és felvenni a napirendi pontok közé, melynek feltétele, hogy azt a képviselők egyszerű szótöbbséggel a napirendek közé megszavazzák, amennyiben a (2) bekezdésben meghatározott feltételek fennállnak.
(2) E sürgősségi indítványok benyújtásának a feltételei:
a)29 sürgősségi indítvány – a sürgősség tényének rövid indokolásával – legkésőbb az ülést megelőző nap 15 óráig írásban nyújtható be a polgármesternél. Sürgősségi indítványt nyújthat be: a polgármester, az alpolgármester, a bizottság elnöke, a képviselők, a jegyző.
b) ha a polgármester vagy valamely képviselő ellenzi az azonnali tárgyalást, akkor a sürgősségi kérdését – a napirend lezárása után – vitára kell bocsátani. A polgármester ismerteti az indítványt, majd alkalmat ad az indítványozónak a sürgősség tényének rövid megindokolására.
c) az indítványt napirendi javaslatként kell kezelni, s a napirendek meghatározásakor kell állást foglalni arról, hányadik napirendként tárgyalja a Képviselőtestület.
d)30 költségvetést érintő előterjesztést a Pénzügyi és Igazgatási Bizottság véleményezi.
18/A. §31 A képviselő - indokolt esetben - a képviselő-testület ülésén is kezdeményezheti rendelet megalkotását vagy határozat meghozatalát, amelyre a sürgősségi indítványra vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni. A határozati javaslatot szóbeli előterjesztés esetén is írásban kell a képviselők rendelkezésére bocsátani. Ha felvételre kerül a szóbeli előterjesztés, akkor a jegyzőnek intézkednie kell, hogy az előterjesztővel megszerkessze és a képviselő-testület tagjaihoz eljuttassa a tárgyalás időpontjáig a határozati javaslatot és az indokokat.
Interpelláció
19. § (1) Az interpelláció olyan felszólalás, melynek tárgya szoros kapcsolatban kell, hogy álljon az Önkormányzat hatáskörének ellátásával, vagy annak valamely – az Önkormányzat irányítása alá tartozó – szervezet hatáskörébe kell tartoznia.
(2)32 A képviselő a Képviselőtestület ülésén – napirendek lezárása után – a polgármestertől, az alpolgármestertől, az önkormányzati bizottság elnökétől és a jegyzőtől önkormányzati ügyben felvilágosítást kérhet (interpellálhat).
(3) Az interpellált az ülésen – vagy legkésőbb 15 napon belül írásban – legfeljebb 5 percben köteles válaszolni. Ha a megkérdezett írásban ad választ, válaszát minden képviselőhöz el kell juttatni. Az elfogadásáról azonban ekkor is (a következő) testületi ülésen kell dönteni.
(4) Ha az interpelláció benyújtására a Képviselőtestület ülését megelőzően legalább 8 nappal sor került, úgy arra az ülésen kell érdemi választ adni, 8 napon belül benyújtott interpelláció megválaszolása írásban is történhet a polgármester döntése alapján.
(5) Az interpelláció tárgyának kivizsgálásába az interpelláló képviselőt is be kell vonni. A Képviselőtestület részletesebb kivizsgálást is elrendelhet, ezzel megbízhatja a polgármestert, az alpolgármestert, a bizottság elnökét. Ideiglenes bizottság is megbízható a kivizsgálással, valamint a kivizsgálás bármely szakaszában külső szakértő is bevonható. A kivizsgálásban az interpelláló képviselő maga is részt vehet.
(6) A Képviselőtestület ülésén az interpellációra adott válasz elfogadásáról először az előterjesztő nyilatkozik, majd vita nélkül a testület dönt az elfogadásról. Ha a testület nem fogadja el a választ, annak vizsgálatát az (5) bekezdés szerint kell lefolytatni.
(7) Az interpellációkról a jegyző rendszeres és folyamatos nyilvántartást vezet.
Képviselői kérdés és közlemény
20. § (1)33 A képviselő a Képviselőtestület ülésén a polgármesterhez, alpolgármesterhez, jegyzőhöz és a bizottság elnökéhez kérdést intézhet.
(2) A kérdés az önkormányzat feladatkörébe tartozó, szervezeti, működési, döntési és előkészítő jellegű felvilágosítás kérés, amely nem kapcsolódik az ülés napirendjeinek témaköréhez, és nem sorolható az interpelláció fogalomkörébe.
(3) A kérdéshez hozzászólásnak, viszontválasznak nincs helye, a válasz elfogadásáról a Képviselőtestület nem dönt.
(4) A kérdés elmondására és a válaszra 3-3 perc áll rendelkezésre.
(5) Amennyiben a kérdezett a választ az ülésen nem tudja azonnal megadni, úgy köteles arra 15 napon belül írásban válaszolni, mely írásos választ egyidejűleg valamennyi képviselő részére meg kell küldeni.
21. § A képviselő a közérdeklődésre számot tartó bejelentéseket, kérdéseket a képviselői közlemények keretében legfeljebb egyszer, 2 perc időtartamban terjesztheti elő. A közleményekhez kérdésnek, hozzászólásnak nincs helye.
Képviselői indítvány
22. § (1) A képviselő a – Képviselőtestület feladat- és hatáskörébe tartozó ügyben – munkatervben nem szereplő képviselői indítványt terjeszthet elő, amelynek meg kell felelnie az előterjesztésekkel szemben támasztott alaki követelményeknek.
(2) A képviselői indítványokat legalább a képviselőtestületi ülést megelőző 5 nappal kell a polgármesternek írásban vagy elektronikus úton leadni.
(3) Az önálló indítványt a polgármester a testületi ülés meghívójában napirendi javaslatként tünteti fel, és annak mellékleteként kiküldi.
(4) A képviselőtestületi ülés előtt csak a napirendekhez vagy az önkormányzati feladatokhoz kapcsolódó kiegészítő anyagok oszthatók ki.
A tanácskozás rendje
23. § (1) A képviselőtestületi ülést a polgármester vagy a 5. § (2) bekezdésében meghatározott személy (levezető elnök) vezeti, akinek a munkáját a jegyző segíti.
(2) Az ülést a polgármester nyitja meg és a határozatképesség szempontjából megállapítja a jelenlévő képviselők számát továbbá javaslatot tesz a két fő jegyzőkönyv hitelesítő személyére, melyről a Képviselőtestület egyszerű többséggel dönt.
(3) A Képviselőtestület által jegyzőkönyv hitelesítésre kijelölt képviselők kötelesek a jegyzőkönyvet aláírásukkal hitelesíteni, amennyiben annak tartalma az ülésről készült hang és képfelvétellel nem ellentétes. A képviselőtestületi ülésről készült kép-és hangfelvételeket az ülést követő 48 órán belül vagy az azt követő első munkanapon a rögzítést végző személy köteles a jegyzőnek vagy az általa kijelölt személynek átadni. A jegyző a kép-és hangfelvételeket a módosítás lehetőségének kizárásával köteles megőrizni legalább az ülésről készült jegyzőkönyv aláírásáig.
(4) A polgármester az ülés tartama alatt az egyes napirendi pontokkal kapcsolatos határozathozatalnál is ellenőrzi a határozatképességet.
(5) A polgármester, illetve az előterjesztő javasolhatja – maximum 3 perces indokolással – a napirendi pont tárgyalásának megszakítását vagy a napirendi pont határozathozatal nélkül történő lezárását. Erről a Képviselőtestület vita nélkül – egyszerű szótöbbséggel – dönt, egyúttal meghatározza a napirendi pont szükség szerinti kiegészítését, illetve tárgyalásának új időpontját.
(6) A képviselőtestületi ülésen résztvevő képviselők, illetve minden jelenlévő személy köteles a tanácskozás rendjét fenntartani és méltóságát tiszteletben tartani.
(7) A polgármester gondoskodik a képviselőtestületi ülés rendjének fenntartásáról.
(8) A tanácskozás rendjének megtartása érdekében a polgármester:
a) a tárgytól eltérő vagy önmagát ismétlő felszólalót figyelmezteti, ismétlődő figyelmeztetés esetében megvonja tőle a szót. Akitől a szót megvonták, az ugyanabban a tárgykörben nem szólalhat fel újra;
b) rendreutasítja azt a képviselőt, aki a testületi ülés méltóságát sértő kifejezést használ. Súlyos esetben jegyzőkönyvi megrovásban részesítheti a képviselőt;
c) rendzavarás esetén figyelmeztetésben részesíti a rendbontót. Amennyiben a rendzavarás a tanácskozás folytatását lehetetlenné teszi az ülést határozott időre félbeszakíthatja.
(9) A polgármesternek a rend fenntartása érdekében tett – e rendeletben szabályozott – indokolt intézkedései ellen észrevételt tenni, azokat visszautasítani, vagy azokkal vitába szállni nem lehet.
(10) A képviselőtestületi ülésen bármilyen címen jelenlévő meghívott, illetve érdeklődő által a tanácskozás rendjének bármilyen módon történő megzavarása az ülés levezető elnökének rendreutasítását vonja maga után.
(11) Az érdeklődők részéről történt ismételt rendzavarás esetén az ülés levezető elnöke az érintetteket a terem elhagyására kötelezheti.
(12) A Képviselőtestület ülése alatt a teremben a mobil telefonokat ki kell kapcsolni, vagy csengőhangját el kell némítani akkor is, ha erre a polgármester nem hívja fel a figyelmet.
A Képviselőtestület ülésének vezetése
24. § (1) A polgármester minden napirendi pont felett (a tájékoztatók kivételével) köteles vitát nyitni, majd azt lezárni.
(2) Minden napirendnél elsőként az adott napirendi pont előterjesztőjét, őt követően pedig annak a bizottságnak az előadóját illeti meg a szó, mely az adott napirendet bizottsági ülésen előzetesen tárgyalta.
(3) A kisebbségi álláspontot az előterjesztőnek ismertetni kell.
(4) Amennyiben a bizottság előterjesztője vagy a bizottsági elnök, nem a bizottság többségi és kisebbségi véleményének és határozatnak megfelelően ismerteti a bizottság álláspontját, akkor a levezető elnök megvonhatja a szót és ő kérheti fel a bizottság egy jelenlévő tagját, aki ismerteti a bizottsági véleményt. A bizottsági előterjeszti a bizottság álláspontját és a kisebbségi álláspontot maximum 3 perc időtartamban ismertetheti.
(5) Az előterjesztő szóbeli kiegészítése maximum 5 perc lehet. Az előterjesztő a válaszok megadásánál igénybe veheti a tanácskozási joggal nem rendelkező, de jelenlévő szakértő(k) segítségét is.
(6) A képviselőknek a napirendhez való hozzászólásra a polgármester adja meg a szót.
(7) A hozzászóló mondanivalójának időtartama maximum 5 perc lehet, amibe a kérdésfeltevés ideje nem számít bele.
(8) Második hozzászólásra 2 percben van lehetőség. A polgármester engedélyezheti a többszöri hozzászólást.
(9) A vita lezárását követően a polgármester szavazásra teszi fel a határozati javaslatokat.
(10) A vita lezárására bármelyik képviselő vagy a levezető elnök tehet javaslatot. A képviselőtestület a javaslatról vita nélkül határoz.
(11) A jegyző törvényességi észrevétel esetén köteles felszólalni.
Módosító javaslat
25. § Módosító javaslatot a képviselők a napirendi pont vitájának keretében terjeszthetnek elő.
Ügyrendi javaslat
26. § (1) Az ügyrendi javaslat a Képviselőtestület vezetésével, rendjével összefüggő, a tárgyalt napirendi pontot érdemben nem érintő, eljárási kérdésekre vonatkozó javaslat.
(2) Ügyrendi javaslat céljából a képviselők az ülés során bármikor szót kérhetnek, ha a levezető elnök megállapítja, hogy a javaslat nem ügyrendi, a képviselőtől megvonja a szót.
(3) Az ügyrendi javaslat megfogalmazásának időtartama legfeljebb 1 perc lehet.
(4) Az ügyrendi javaslatról a Képviselőtestület vita nélkül dönt.
(5) Nem minősül vitának a jegyzőnek az adott ügyrendi javaslat jogszabályba ütközése tekintetében kifejtett álláspontja.
A döntéshozatal szabályai
27. § (1) A Képviselőtestület döntéshozatalából történő kizárásra az Mötv. 49. § (1) – (3) bekezdése szerinti szabályokat kell alkalmazni.
(2) A Képviselőtestület minősített többségének szavazata szükséges az Mötv. 50. §-ában meghatározottakon kívül az alábbi esetekben:
a) a Képviselőtestület munkaprogramjának, gazdasági programjának, fejlesztési tervének az elfogadása,
b) a településrendezési terv elfogadása,
c) az Önkormányzat vagyonával, tulajdonával való rendelkezés 20 millió forint értékhatáron felül,
d) 20 millió forint feletti hitel felvétele,
e) kitüntetés, díszpolgári cím adományozása,
f) helyi népszavazás kiírása,
g) testületi hatáskörök átruházása.
A szavazás módja
28. § (1) A képviselőknek szavazni csak személyesen lehet.
(2) A szavazás jellege nyílt vagy titkos lehet. A nyílt szavazás esetén név szerint szavazás is elrendelhető.
(3)34 A levezető elnöknek a vita során elhangzottakat egymástól elkülönítve kell megszavaztatni, mégpedig úgy, hogy előbb a módosító javaslatokat, majd az eredeti javaslatot bocsátja szavazásra. A szavazás eredményének megállapítása után a levezető elnök kihirdeti a végleges határozatot.
(4) A képviselőtestületi ülésen a nyílt szavazás kézfeltartással történik.
Név szerinti szavazás esete
29. § (1) Név szerinti szavazást kell elrendelni az Mötv. 48. § (3) bekezdésében meghatározott esetekben. A képviselői indítványról a Képviselőtestület egyszerű szótöbbséggel határoz.
(2) Név szerinti szavazás esetén a képviselők névsorát ABC sorrendben kell a jegyzőnek felolvasni.
(3) A képviselők az „igen” „nem”, illetve a „tartózkodás” szavak érthető kimondásával szavaznak.
(4) Az elnök vagy az őt helyettesítő képviselő a szavazást a képviselők névsorán feltünteti, a szavazatokat külön-külön összeszámolja és kihirdeti a szavazás eredményét. A szavazási névsor a jegyzőkönyv része.
(5) Nem lehet név szerinti szavazást tartani az Mötv. 48. § (3) bekezdésében meghatározott esetekben.
Titkos szavazás lehetőségei
30. § A Képviselőtestület titkos szavazást tarthat az Mötv. 46. § (2) bekezdésében meghatározott ügyekben, titkos szavazást tart az alpolgármester választás esetében.
31. § (1) A szavazás titkosságáról és a titkos szavazás módjáról a Képviselőtestület egyszerű szótöbbséggel dönt.
(2) A titkos szavazás szavazólapon történik, amelyet a hivatal hivatalos pecsétjével kell ellátni.
(3)35 Érvényesen szavazni csak a szavazólapon szereplő jelölt(ek)re, döntési alternatívákra lehet a jelölt neve melletti körök egyikébe tollal írt, két egymást metsző vonallal.
(4)36 Igen szavazatnak a jelölt(ek) neve/döntési alternatíva(ák) melletti „Igen” körbe írt két egymást metsző vonal, Nem szavazatnak a jelölt(ek) neve/döntési alternatíva(ák) melletti „Nem” körbe írt két egymást metsző vonal számít. A szavazáshoz tollat kell használni.
(5) Érvénytelen a szavazat; ha:
a) nem hivatalos – bélyegzőlenyomat nélküli – szavazólapon adták le;
b) ceruzával töltötték ki a szavazólapot;
c)37 nem lehet kétséget kizáróan megállapítani, hogy a képviselő kire, illetve milyen döntési alternatívákra szavazott.
d)38
32. § (1)39 A titkos szavazás lebonyolításában a Pénzügyi és Igazgatási Bizottság vesz részt.
(2) Az (1) bekezdés szerinti bizottság megállapítja a titkos szavazás eredményét, melyről tájékoztatja a Képviselőtestületet. A titkos szavazásról külön jegyzőkönyv készül.
(3) A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell:
a) a szavazás helyét és időpontját;
b) a szavazás során hozott határozatokat, fontosabb eseményeket;
c) a szavazás eredményét.
(4) A jegyzőkönyvet az (1) bekezdés szerinti bizottság szavazás lebonyolításában résztvevő tagjai aláírásukkal hitelesítik.
33. § A szavazólapoknak a képviselők részére történő átadását a képviselők névjegyzékén jelölni kell.
A testület döntései
34. § (1) A Képviselőtestület önkormányzati rendeletet alkot és határozatokat hoz.
(2) A Képviselőtestület döntéseit naptári évenként kezdődően folyamatos sorszámmal és évszámmal kell ellátni: ……./……… (… …) önkormányzati rendelet/határozat.
(3)40 A rendelet kihirdetésére a helyben szokásos módon az Önkormányzati Hivatal (Zalakaros, Gyógyfürdő tér 1.) épületén található hivatalos hirdetőtáblán kerül sor. Az egységes szerkezetbe foglalt rendeleteket közzé kell tenni Zalakaros Város honlapján.
(4)41 Az önkormányzat normatív határozatait az önkormányzat hirdetőtábláján történő kifüggesztéssel és Zalakaros Város honlapján közzé kell tenni.
A testületi ülés jegyzőkönyve
35. § (1) A Képviselőtestület üléséről jegyzőkönyvet kell készíteni, melynek tartalmára és készítésének szabályaira az Mötv. 52. §-ában foglaltakat kell alkalmazni.
(2)42 A jegyzőkönyv készítés szabályaira az Mötv.-ben foglaltak az irányadóak. A jegyzőkönyv tartalmazza az ülés helyét, idejét, a távol maradt képviselők nevét, a távollét okát, zárt ülés tartásának indokát, napirendi pontonkén az előadók nevét, szóbeli előterjesztés esetén annak rövid tartalmát, a felszólalók nevét és mondanivalójuk lényegét, az elhangzott bejelentéseket, interpellációkat, kérdéseket, azokkal kapcsolatos válaszokat, határozatokat, képviselő kérésére véleményének rögzítését, a jegyző törvénysértésre utaló jelzését.
(3) A választópolgárok a képviselőtestületi előterjesztéseket és az ülések jegyzőkönyveit – a zárt ülés kivételével – az Önkormányzati Hivatalban (Zalakaros, Gyógyfürdő tér 1.), valamint a város hivatalos honlapján tekinthetik meg.
(4) A Képviselőtestület nyilvános üléséről készült videofelvételt a helyi kábeltévében 48 órán belül változtatás nélkül le kell adni. A képviselőtestület üléséről készült videó, vagy hangfelvételt 24 hónapig meg kell őrizni.
(5)43
(6)44 A polgármester vagy a képviselők egynegyedének indítványára a testületi ülésről vagy valamely napirendi pontjának tárgyalásáról szó szerinti jegyzőkönyvet kell készíteni. Továbbá a vitában részt vevő képviselő erre vonatkozó kérésére a napirendi pont vitájában történő hozzászólását szó szerint kell rögzíteni a jegyzőkönyvben.
Együttes ülés
36. § (1) A Képviselőtestület más település képviselőtestületeivel együttes ülést tarthat.
(2) A képviselőtestületek együttes ülésére szóló meghívót az érintett települések polgármesterei írják alá.
(3) Ha az együttes ülés színhelyeként Zalakaros van megjelölve, akkor az együttes ülést Zalakaros város polgármestere vezeti.
(4) Az együttes ülésen a határozatképességet a résztvevő képviselőtestületek külön-külön megállapított határozat képessége figyelembevételével kell megállapítani.
(5) A napirend vitája után a határozati javaslatot a résztvevő képviselőtestületeknek külön-külön kell szavazásra feltenni. Egybehangzó határozatok meghozatala esetén a javaslatot elfogadottnak kell tekinteni és a jegyzőkönyvben a részdöntések eredményét egy határozatban kell rögzíteni.
(6) Az együttes ülésről jegyzőkönyvet kell készíteni a Képviselőtestület üléseiről készült jegyzőkönyvre vonatkozó szabályok szerint. A jegyzőkönyvet az érintett települések polgármesterei, jegyzői valamint településenként egy-egy képviselő, mint hitelesítők írják alá.
Közmeghallgatás, Lakossági Fórum
37. § (1) A Képviselőtestület évente legalább egyszer, előre meghirdetetten, a munkatervben tervezetten közmeghallgatást tart.
(2) A közmeghallgatás időpontjáról a lakosságot tájékoztatni kell, összehívásáért és meghirdetéséért a polgármester a felelős.
(3) A közmeghallgatáson elhangzottak (közérdekű javaslatok, észrevételek) összegzéséről a közmeghallgatást követi két hónapon belül a polgármester ad tájékoztatást.
(4) A közmeghallgatás technikai lebonyolításáért a jegyző felelős.
(5) A polgármester tájékoztatást tesz közzé a közmeghallgatás időpontja előtt legalább 30 nappal a következő helyeken:
a) az Önkormányzat hirdetőtábláin történő kifüggesztéssel,
b) Karosi Krónikában,
c) város hivatalos honlapján,
d)45
(6) A közmeghallgatáson elhangzott kérdésekre lehetőleg azonnal válaszolni kell.
(7) Amennyiben a közérdekű kérdés vagy javaslat a közmeghallgatáson nem válaszolható meg, a meg nem válaszolt közérdekű kérdést és javaslatot a polgármester vizsgálja.
(8) A kérdést a polgármester 15 napon belül megválaszolja a kérdezőnek. A válaszról a Képviselőtestületet a soron következő ülésen tájékoztatni kell.
(9) A közmeghallgatáson a Képviselőtestület önálló napirendeket is megtárgyalhat.
(10)46 A közmeghallgatás időpontját megelőzően a helyi lakosság és a helyben érdekelt szervezetek képviselői írásban is észrevételeket és kérdéseket tehetnek fel, melyre a közmeghallgatáson vagy legkésőbb tizenöt napon belül választ kell adni. Az írásos észrevételeket a Közös Önkormányzati Hivatalhoz postai vagy elektronikus úton szükséges eljuttatni.
38. § (1) Lakossági fórumot kell tartani:
a) a településrendezési szabályzat, valamint a szabályozási tervek elfogadását megelőzően,
b)47
c) minden olyan kérdésben, amit törvény ír elő.
(1a)48 Lakossági fórum tartható a lakosság életkörülményeire jelentősen ható helyi önkormányzati döntések előkészítésekor.
(2) A lakossági fórum megtartására nem vonatkoznak a közmeghallgatás szabályai, a fórumról feljegyzés készül. A fórum állásfoglalásairól és az ott felmerült kisebbségi véleményekről a Képviselőtestületet tájékoztatni kell.
A képviselő
39. § (1) A képviselő jogállását az Mötv. rendelkezései határozzák meg.
(2) A képviselő a Bünteti Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 459. § (1) bekezdés 11. pontja szerint hivatalos személynek minősül.
(3) Minden önkormányzati képviselő jogai és kötelezettségei azonosak.
A képviselő kötelezettségei
40. § (1) A képviselő köteles:
a) részt venni a Képviselőtestület munkájában;
b) olyan magatartást tanúsítani, amely méltóvá teszi a közéleti tevékenységre, a választók bizalmára;
c) felkérés alapján részt venni a testületi ülések előkészítésében, valamint különböző vizsgálatokban;
d) rendszeresen kapcsolatot tartani a választókkal, a lakosság közösségeivel;
e) bejelenteni személyes érintettségét döntéshozatalnál;
f) testületi vagy bizottsági ülésről történő távolmaradását minden esetben indoklással együtt előzetesen a polgármesterhez kell bejelenteni;
g) a képviselői minőségében megszerzett vagy tudomására jutott információt megőrizni, azt saját maga és más előnyére, illetve hátrányára felhasználni tilos;
h) köteles megtartani a tudomására jutott állami és szolgálati titkot, valamint köteles figyelembe venni az Alaptörvénynek, a Polgári Törvénykönyvnek a magántitok és a személyi adatok védelmére vonatkozó szabályait. Titoktartási kötelezettsége megbízatásának lejárta után is fennáll.
i) vagyonnyilatkozatot tenni az Mötv. 39. § (1) bekezdése alapján kell.
(2) Azt a képviselőt, aki a szabályszerűen kiküldött meghívóban megjelölt időpontban a Képviselőtestület üléséről előzetes bejelentés vagy igazolás nélkül távol marad, és távolmaradását alapos indokkal nem menti ki, igazolatlanul távollevőnek kell minősíteni.
(3) A Képviselőtestület tagjai és hozzátartozóik vagyonnyilatkozatának kezeléséről, nyilvántartásáról és ellenőrzéséről szóló részletes szabályokat a rendelet 3. melléklete tartalmazza.
A képviselő díjazása
41. §49 (1) A képviselő a Képviselőtestület külön rendeletében meghatározottak szerint jogosult tiszteletdíjra.
(2) Ha a képviselőtestületi illetve a bizottsági tag igazolatlanul vagy előzetes bejelentés nélkül nem vesz részt az ülése(ke)n, vagy előzetes bejelentés nélkül távozik az ülésről, úgy a tag tárgyhavi tiszteletdíját 25 %-al kell csökkenteni.
(3) Ha a képviselőtestületi vagy a bizottsági tag hat hónapon belül a testületi ülések feléről igazolatlanul vagy előzetes bejelentés nélkül hiányzik, a következő hat hónapra tiszteletdíja megvonásra kerül.
(4) A (2) és (3) bekezdésben foglaltak ellenőrzése az üléseken készült jelenléti ívek illetve az ülésekről készült jegyzőkönyvek alapján történik.
(5) A képviselőtestületi vagy a bizottsági tag tárgyhavi tiszteletdíját 20%-kal csökkenteni kell, a személyes érintettsége bejelentésének elmulasztása esetén. A tiszteletdíj elszámolásáról és tárgyhót követő hónapban történő kifizetéséről a jegyző gondoskodik, a kifizetés alapja az ülésekről készült hangfelvétel és az arról készült jegyzőkönyv.
A Képviselőtestület bizottságai
42. § (1)50 A Képviselőtestület bizottsága a 2. melléklet szerinti feladatkörökben előkészítő, véleményező, javaslattevő, ellenőrzési feladatokat ellátó, átruházott hatáskörben, önkormányzati ügyekben döntési jogkörrel rendelkező választott testületi szerv.
(2)51 A bizottság elnökét és tagjainak több mint felét az önkormányzati képviselők közül kell választani.
43. § (1) A Képviselőtestület állandó és ideiglenes (ad hoc) bizottságokat hozhat létre.
(2) A képviselő-testület az ideiglenes (ad hoc) bizottságot meghatározott időre vagy feladat elvégzésére hozza létre, amely ezt követően automatikusan megszűnik. Az ideiglenes (ad hoc) bizottságra az állandó bizottságra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
44. § (1) Az Mötv. 58. § (1) bekezdésében meghatározott személy a bizottság elnökéül és tagjául nem választható.
(2) A bizottság elnökére a polgármester tesz javaslatot.
(3)52 A Képviselőtestület az alábbi bizottságot hozza létre: Pénzügyi és Igazgatási Bizottság, mely 5 fő önkormányzati képviselő tagból és 4 fő külsős tagból áll.
45. §53 A bizottság általános feladatai:
a) dönt a hatáskörébe utalt ügyekben,
b) a Képviselőtestület döntéseinek előkészítése érdekében megvitatja és állást foglal a feladatkörébe tartozó ügyekben, beleértve a testületi előterjesztések véleményezését is.
c) előkészíti a munkatervben meghatározott előterjesztéseket,
d) közreműködik a feladatkörébe tartozó önkormányzati rendeletek és határozatok előkészítésében,
e) javaslatot tesz a Képviselőtestület hatáskörébe tartozó és a bizottság feladatkörét érintő személyi kérdésekben.
46. § (1)54 A bizottság tagjainak névsorát a rendelet 7. melléklete tartalmazza. A részletszabályokat e rendelet rendelkezéseivel összhangban az ügyrendjükben állapítják meg.
(2) A bizottság maga készíti ügyrendjét, maga fogadja el.
(3)55 A bizottság ülését az elnök hívja össze és vezeti. Az elnököt akadályoztatása esetén az elnökhelyettes, az elnökhelyettes akadályoztatása esetén az elnök által kijelölt tag helyettesíti.”
(4) Kötelező a bizottság ülését összehívni:
a) a Képviselőtestület döntése alapján,
b) a polgármester indítványára,
c) bizottsági tagok legalább felének indítványára.
(5) A bizottság határozatképessége és határozathozatalára, a Képviselőtestületre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
47. § (1)56 A Képviselőtestület a munkatervében meghatározza azokat az előterjesztéseket, amelyeket a bizottság nyújt be, illetve azokat, amelyek csak a bizottságok állásfoglalásával nyújthatók be a Képviselőtestülethez.
(2) Bármely képviselő javaslatot tehet valamely – a bizottságok feladatkörébe tartozó – ügy megtárgyalására. A bizottság elnöke az indítványt a bizottság legközelebbi ülése elé terjeszti, melyre köteles meghívni az indítványozó képviselőt.
(3) A bizottsági döntéshozatalból kizárható az, akit, vagy akinek a hozzátartozóját személyesen érinti az ügy. A személyes érintettséget az érdekelt köteles bejelenteni. A kizárásról a bizottság dönt.
(4)57 A bizottság azokban az esetekben tartanak zárt ülést, amelyekben azt az Mötv. kötelezővé teszi vagy megengedi. Döntéseiről azonban csak a bizottság elnöke adhat tájékoztatást.
48. §58 A bizottság minden tagja köteles az ülésen tudomására jutott állami és szolgálati titkot megőrizni.
49. § (1)59 A bizottság üléséről jegyzőkönyv készül, amely a tanácskozás lényegét, a hozott döntést, valamint – külön indítványra – a kisebbségi véleményeket tartalmazza.
(2) A munkatervben rögzített bizottsági feladatok megoldásáról és végrehajtásáról mindig jegyzőkönyvet kell készíteni azokon a bizottsági üléseken is, ahol a Képviselőtestület által átruházott hatáskörben születik döntés. A jegyzőkönyvet a bizottság elnöke és egy tagja írja alá. Az átruházott hatáskörben hozott döntésről a bizottság elnöke a legközelebbi testületi ülésen ad tájékoztatást.
(3) A jegyzőkönyv egy-egy példányát 3 napon belül meg kell küldeni a polgármesternek, illetve a jegyzőnek.
(4)60 A bizottság a tevékenységéről megbízatási ideje alatt beszámol a Képviselőtestületnek.
(5)61 A bizottság működésével kapcsolatos ügyviteli teendőket az Önkormányzati Hivatal látja el.
A polgármester
50. § (1) A polgármester a választópolgárok által közvetlenül megválasztott tisztségviselő, az önkormányzat képviselőtestületének tagja.
(2) A polgármester a megbízatását főállásban látja el.
(3)62 A polgármester ügyfélfogadási rendje az alábbiak szerint kerül meghatározásra: Minden hónap első hétfőn 13.00 - 15.00 óráig.
(4) A polgármester illetményét a Képviselőtestület állapítja meg.
(5)63 Amennyiben a képviselőtestület – határozatképtelenség vagy határozathozatal hiánya miatt – két egymást követő alkalommal ugyanazon ügyben nem hozott döntést, a polgármester – az Mötv. 42. §-ában meghatározott ügyek kivételével – döntést hozhat azokban az ügyekben, melyek esetében képviselőtestület döntés hiányában az önkormányzatot kár érné. A polgármester a döntésről a képviselőtestületet a következő ülésen tájékoztatja.
(6)64 A Képviselőtestület az Mötv. 68. § (3) bekezdésébe tartozó esetekre vonatkozóan nem határoz meg olyan ügytípusokat, melyekben a polgármester saját hatáskörben hozhat döntést.
A polgármester feladatai
51. § (1) A polgármester az Mötv. 67. § rendelkezései szerint látja el feladatait.
(2) A polgármester egyéb feladatai:
a)65 törvényben vagy annak felhatalmazása alapján kormányrendeletben meghatározott feladatain túlmenően ellátja a képviselőtestület által önkormányzati rendeletekben átruházott hatásköröket, melyet a rendelet 1. melléklete tartalmaz;
b) gondoskodik az önkormányzati intézmények, gazdasági szervezetek, valamint az Önkormányzat más szervezetének ellenőrzéséről;
c) segíti a képviselők és a bizottság munkáját;
d) rendszeres időközönként fogadóórát tart;
e) ápolja az Önkormányzat hazai és nemzetközi kapcsolatait, dönt a külföldi delegációban résztvevők személyéről.
(3) A polgármester szabadságütemezésére és szabadságkiadására a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 225/C. §. (1)–(2) bekezdéseit kell oly módon alkalmazni, hogy a szabadság kérelmét az alpolgármester írja alá.
(4) A polgármester szabadság nyilvántartását a jegyző vezeti és gondoskodik a Magyar Államkincstár illetékes igazgatóságához való jelentés megtételéről.
(5) A polgármester tartós távolléte estén – 10 munkanapot meghaladóan – a polgármester megbízása nélkül is jogosult az alpolgármester eljárni.
(6) A polgármesteri és az alpolgármesteri tisztség egyidejű betöltetlensége, illetve tartós akadályoztatásuk esetén a Képviselőtestület összehívására a korelnök jogosult (a megválasztott képviselők közül a legidősebb képviselő), aki jogosult az ülés vezetésére is az e rendeletben meghatározottak szerint.
(7)66 A polgármester díjazására, jutalmára és egyéb juttatásaira vonatkozó javaslattételre a Pénzügyi és Igazgatási Bizottság jogosult.
Alpolgármester
52. § (1) A Képviselőtestület az Mötv. 74. § (1) bekezdése alapján egy alpolgármestert választ.
(2) A Képviselőtestület tagjai közül választott alpolgármester képviseli az Önkormányzatot, szükség szerint helyettesíti a polgármestert.
(3) Az alpolgármester a tisztségét társadalmi megbízatásban látja el.
(4)67 Az alpolgármester általános és egyedi ügyekre kiterjedő feladatait a polgármester határozza meg. Az alpolgármester nem egyedi ügyekre kiterjedő feladatairól a polgármester tájékoztatja a Képviselőtestületet.
(5)68 Zalakaros Város Önkormányzatának Képviselőtestülete felhatalmazza az alpolgármestert, hogy
a) a Zalakarosi Turisztikai Egyesületben
b) a Zalakarosi Fürdő Zrt.-ben
c) a Zalakarosi Közösségi Ház és Könyvtárban
az önkormányzatot képviselje.
(6)69 Az alpolgármestert az (5) bekezdésben foglalt képviselet ellátása során akadályoztatása esetén
a) az (5) bekezdés a) pont szerinti szervezetben a Zalakarosi Turisztikai Nonprofit Kft. Felügyelőbizottságának elnöke
b) az (5) bekezdés b)-c) pont szerinti szervezetekben a Pénzügyi és Igazgatási Bizottsági elnöke
helyettesíti.
Az Önkormányzat hivatali feladatainak ellátása
53. § (1) Az Önkormányzati Hivatal Zalakaros Város Önkormányzata és Zalamerenye Község Önkormányzata fenntartásában működő költségvetési szerv. Működését az Mötv. 84. §-86. §-a., valamint saját szervezeti és működési szabályzata alapján végzi.
a) Az Önkormányzati Hivatal
aa) székhelye: Zalakaros
ab) elnevezése: Zalakarosi Közös Önkormányzati Hivatal
ac) címe: 8749 Zalakaros Gyógyfürdő tér 1.
b) Az Önkormányzati Hivatal ügyfélfogadási ideje Zalakaros Városban
ba) Hétfő: 8,00-12,00 óra 12.30 -14,00 óra
bb) Kedd: 8,00 -12,00 óra
bc) Szerda: 8,00 -12,00 óra 12,30 -14,00 óra
bd) Csütörtök: ügyfélfogadás nincs
be) Péntek: 8,00 -12,00 óra
(2) A polgármester a jegyző javaslatára előterjesztés nyújt be Képviselőtestületnek az Önkormányzati Hivatal belső szervezeti tagozódásra, munka és ügyfélfogadási rendjének meghatározására.
(3) A Önkormányzati Hivatalon belüli kiadmányozást – feladat és hatáskörön belül – a polgármester és a jegyző külön intézkedésben szabályozza.
(4)70 Az Önkormányzati Hivatal igény és szükség szerint köteles adatokat szolgáltatni és jelentést készíteni a Képviselőtestületnek és a bizottságnak.
53/A. §71 A Képviselőtestület a közterület-felügyeleti feladatok ellátásáról Zalakaros város közigazgatási területére kiterjedő illetékességgel az Önkormányzati Hivatalban alkalmazott közterület-felügyelő révén gondoskodik. Az Önkormányzat által működtetett közterületi térfigyelő rendszert a közterület-felügyelő kezeli és üzemelteti. Az Önkormányzati Hivatalt létrehozó megállapodás alapján a közterület-felügyelet illetékességi területe Zalamerenye Község Önkormányzatának közigazgatási területére is kiterjed.
A jegyző, aljegyző
54. § (1) A polgármester – pályázat alapján – az Mötv. 82. § (1)-(2) bekezdésében megállapított képesítési követelményeknek megfelelő jegyzőt nevez ki. A polgármester a jegyző javaslatára – a jegyzőre vonatkozó szabályok szerint – a jegyző helyettesítésére a jegyző által meghatározott feladatok ellátására aljegyzőt nevez ki.
(2) A jegyző vezeti a hivatalt, megszervezi annak munkáját az Mötv. 81. §-ában foglaltak szerint.
(3) A jegyző:
a) rendszeres tájékoztatást ad a testületnek, a bizottságnak, a polgármesternek és az alpolgármesternek az Önkormányzat munkáját érintő jogszabályokról;
b) javaslatot tesz a polgármesternek az Önkormányzati Hivatal ügyrendjére;
c) havonta két alkalommal ügyfélfogadást tart;
d) ellátja a jogszabályokban előírt államigazgatási feladatokat, hatósági jogköröket;
e) ellátja a közigazgatási tevékenység korszerűsítésével és fejlesztésével összefüggi feladatokat;
f) gondoskodik az Önkormányzati Hivatal köztisztviselőinek rendszeres továbbképzéséről;
g) gondoskodik a különbözi kerületi civil közösségek, érdekképviseleti szervek megfelelő tájékoztatásáról;
h) tájékoztatja a Képviselőtestületet az Önkormányzati Hivatal munkájáról, az államigazgatási ügyintézés helyzetéről;
i) az aljegyző bevonásával a testület elé kerüli előterjesztések jogszerűségének előzetes vizsgálatát végzi.
55. § (1)72 A jegyző köteles jelezni a Képviselőtestületnek, a bizottságnak és a polgármesternek az Mötv. 81. § (3) bekezdés e) pontja alapján, ha döntésüknél jogszabálysértést észlel.
(2) A jegyzői és az aljegyzői tisztség együttes betöltetlensége, illetve tartós távolléte, akadályoztatása esetén a jegyzői feladatokat legfeljebb 6 hónapra az Önkormányzati Hivatal megfelelő szakképzettséggel rendelkező köztisztviselője látja el.
Helyi népszavazás, népi kezdeményezés
56. § A helyi népszavazásra, népi kezdeményezésre vonatkozó szabályokról külön törvény rendelkezik.
A lakossággal való kapcsolati formák
57. § (1) A Képviselőtestület - a költségvetésben meghatározott összeg erejéig - anyagilag is támogatja a lakossági önszerveződő közösségek tevékenységét, továbbá a közösségekkel együttműködik.
(2) Az együttműködés formái:
a) közmeghallgatás;
b) képviselői fogadóóra;
c) a Képviselőtestület ülésének nyilvánossága (az érdeklődők a részükre meghatározott helyen az ülésen részt vehetnek, a Képviselőtestület engedélyével az ülésen felszólalhatnak);
d) lakossági fórumok.
(3) A lakossággal való élő és szorosabb kapcsolattartást szolgálja a Képviselőtestület dokumentumainak széles körben való ismertetése.
Az Önkormányzat gazdálkodása és vagyona
58. § A Képviselőtestület az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (továbbiakban: Áht.) 23. § (1) bekezdésében foglaltak alapján éves költségvetéséről rendeletet alkot.
59. § A gazdasági programot a Képviselőtestület az alakuló ülést követő 6 hónapon belül fogadja el, ha az egy választási ciklus idejére szól. Ha a meglevő gazdasági program az előző cikluson túlnyúló, úgy azt az újonnan megválasztott Képviselőtestület az alakuló ülést követő 6 hónapon belül köteles megvizsgálni és legalább a ciklusidő végéig kiegészíteni, vagy módosítani.
60. § A zárszámadással kapcsolatban az Áht. 91. § rendelkezéseit kell alkalmazni.
61. § (1) Az Önkormányzat vagyona a tulajdonából és az önkormányzatot megillető vagyoni értékű jogokból áll.
(2) Az Önkormányzat vagyontárgyainak nyilvántartását, elidegenítésének, megterhelésének, vállalkozásba vitelének, illetve más célú hasznosításának lehetőségeit külön önkormányzati rendelet szabályozza.
(3) A Képviselőtestület az Önkormányzat vagyonának növelése érdekében részt vehet gazdasági vállalkozásokban. Az Önkormányzat csak olyan vállalkozásban vehet részt, amelyben felelősségének mértéke nem haladja meg a vagyoni hozzájárulásának mértékét.
(4) A Képviselőtestület az ügyek eredményesebb megvalósítása érdekében a meglévő alapítványait működteti és közérdekű kötelezettség vállalásokat tehet.
62. § Az önkormányzat gazdálkodásáról, vagyoni helyzetének alakulásáról a Képviselőtestület a zalakarosi polgárokat a lakossági fórumokon tájékoztatja.
Az önkormányzat és a kisebbségi önkormányzat kapcsolatai
63. § (1) Az Önkormányzat a nemzetiségi önkormányzat jogainak gyakorlásához a jogszabályi keretek között nyújt segítséget.
(2)73 A német nemzetiségi önkormányzat megnevezését, tagjainak jegyzékét a nemzetiségi önkormányzat saját hatáskörben hozott határozattal állapítja meg. Az Önkormányzat a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény (a továbbiakban: Njtv.) 80. §-a valamint az Áht. 6/C. § (2) bekezdés b) pontja alapján a helyi német nemzetiségi önkormányzat részére az önkormányzati működés személyi és tárgyi feltételei biztosításáról, a működéssel kapcsolatos végrehajtási feladatok ellátásáról, valamint a helyi német nemzetiségi önkormányzat gazdálkodásának végrehajtásával, elszámolási és nyilvántartási rendjéről szóló együttműködési megállapodást köt.
(3) A nemzetiségi önkormányzatot az Njtv.-ben és az Mötv.-ben meghatározott jogosítványok illetik meg.
(4) A nemzetiségi önkormányzat képviseletére jogosult személy tanácskozási joggal vesz részt a Képviselőtestület ülésein.
(5) A nemzetiségi önkormányzat elnökét a nemzetiséget érintő ügyekben megilleti az interpelláció és a kérdésfeltevés joga.
Záró rendelkezések
64. § E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a képviselőtestület és szervei szervezeti és működési szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.27.) önkormányzati rendelet.
65. § Ez a rendelet 2021. november 26-án lép hatályba.
A bevezető a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. § (5) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2023. (V. 25.) önkormányzati rendelete 2. §-a szerint módosított szöveg.
A 3. § (4) bekezdés a) pont al) alpontját a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdése iktatta be.
A 3. § (4) bekezdés b) pont bd) alpontját a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdése iktatta be.
A 3. § (5) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 2. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. § (6) bekezdés c) pontja a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 2. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. § (6) bekezdés g) pontja a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 2. § (5) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. § (6) bekezdés i) pontja a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 2. § (6) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. § (2) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 1. pontja szerint módosított szöveg.
A 4. § (3) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 2. pontja szerint módosított szöveg.
A 4. § (4) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 3. pontja szerint módosított szöveg.
A 4. § (11) bekezdését a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 3. §-a iktatta be.
A 7. § (4) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 4. pontja szerint módosított szöveg.
A 7. § (6) bekezdés k) pontja a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 5. pontja szerint módosított szöveg.
A 9. § (1) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 4. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 9. § (3) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 4. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 10. § (1) bekezdését a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 23. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
A 10. § (4) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 5. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 10. § (6) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 5. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 11. § (1) bekezdés d) pontja a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 7. pontja szerint módosított szöveg.
A 12. § (3) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 6. §-ával megállapított szöveg.
A 12. § (4) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 6. §-ával megállapított szöveg.
A 13. § (5) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 7. §-ával megállapított szöveg.
A 13. § (6) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 7. §-ával megállapított szöveg.
A 14. § (2) bekezdés c) pontja a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 8. pontja szerint módosított szöveg.
A 17. § (4) bekezdés c) pontja a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 9. pontja szerint módosított szöveg.
A 17. § (9) bekezdés f) pontja a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 10. pontja szerint módosított szöveg. A 17. § (9) bekezdés f) pontja a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 8. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 17. § (9) bekezdés h) pontja a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 8. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 18. § (2) bekezdés a) pontja a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 11. pontja szerint módosított szöveg.
A 18. § (2) bekezdés d) pontja a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 12. pontja szerint módosított szöveg.
A 18/A. §-t a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 9. §-a iktatta be.
A 19. § (2) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 13. pontja szerint módosított szöveg.
A 20. § (1) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 14. pontja szerint módosított szöveg.
A 28. § (3) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 10. §-ával megállapított szöveg.
A 31. § (3) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 11. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 31. § (4) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 11. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 31. § (5) bekezdés c) pontja a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 11. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 31. § (5) bekezdés d) pontját a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 23. § b) pontja hatályon kívül helyezte.
A 32. § (1) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2022. (XI. 23.) önkormányzati rendelete 1. §-a szerint módosított szöveg.
A 34. § (3) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 12. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 34. § (4) bekezdését a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 12. § (2) bekezdése iktatta be.
A 35. § (2) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 13. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 35. § (5) bekezdését a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 23. § c) pontja hatályon kívül helyezte.
A 35. § (6) bekezdését a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 13. § (2) bekezdése iktatta be.
A 37. § (5) bekezdés d) pontját a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 23. § d) pontja hatályon kívül helyezte.
A 37. § (10) bekezdését a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 14. §-a iktatta be.
A 38. § (1) bekezdés b) pontját a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 23. § e) pontja hatályon kívül helyezte.
A 38. § (1a) bekezdését a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 15. §-a iktatta be.
A 41. § a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 16. §-ával megállapított szöveg.
A 42. § (1) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 15. pontja szerint módosított szöveg.
A 42. § (2) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 16. pontja szerint módosított szöveg.
A 44. § (3) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg. A 44. § (3) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 17. §-ával megállapított szöveg.
A 45. § nyitó szövegrésze a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 17. pontja szerint módosított szöveg.
A 46. § (1) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 18. pontja szerint módosított szöveg.
A 46. § (3) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A 47. § (1) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 19. pontja szerint módosított szöveg.
A 47. § (4) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 20. pontja szerint módosított szöveg.
A 48. §-a a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 21. pontja szerint módosított szöveg.
A 49. § (1) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 22. pontja szerint módosított szöveg.
A 49. § (4) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 23. pontja szerint módosított szöveg.
A 49. § (5) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 24. pontja szerint módosított szöveg.
Az 50. § (3) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 18. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 50. § (5) bekezdését a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 18. § (2) bekezdése iktatta be.
Az 50. § (6) bekezdését a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 18. § (2) bekezdése iktatta be.
Az 51. § (2) bekezdés a) pontja a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 19. §-ával megállapított szöveg.
Az 51. § (7) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 25. pontja szerint módosított szöveg.
Az 52. § (4) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 20. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 52. § (5) bekezdését a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 20. § (2) bekezdése iktatta be.
Az 52. § (6) bekezdését a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 20. § (2) bekezdése iktatta be.
Az 53. § (4) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 26. pontja szerint módosított szöveg.
Az 53/A. §-t a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2024. (III. 21.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.
Az 55. § (1) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 4. § 27. pontja szerint módosított szöveg.
A 63. § (2) bekezdése a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 21. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. melléklet a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 22. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. melléklet a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 3. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. melléklet a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 3. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 5. melléklet a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2023. (V. 25.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg. Az 5. melléklet a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 22. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 6. melléklet a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 3. § (3) bekezdésével megállapított szöveg. A 6. melléklet a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2022. (VII. 26.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdés - 1. mellékletével megállapított szöveg. A 6. melléklet a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (X. 24.) önkormányzati rendelete 22. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 7. melléklet a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 23.) önkormányzati rendelete 3. § (4) bekezdésével megállapított szöveg. A 7. melléklet a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2022. (VII. 26.) önkormányzati rendelete 1. § (2) bekezdés - 2. mellékletével megállapított szöveg. A 7. melléklet a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (II. 9.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg. A 7. melléklet a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2023. (III. 9.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg. A 7. melléklet a Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024.(X.24.) önkormányzati rendelet 22. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.