Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata Képviselő-testületének 41/2023. (XII. 19.) önkormányzati rendelete

a Budapest XI. kerület, Balatoni út – MÁV vasútvonal – Partfutó utca – villamosvonal által határolt terület kerületi építési szabályzatáról

Hatályos: 2024. 01. 19

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata Képviselő-testületének 41/2023. (XII. 19.) önkormányzati rendelete

a Budapest XI. kerület, Balatoni út – MÁV vasútvonal – Partfutó utca – villamosvonal által határolt terület kerületi építési szabályzatáról

2024.01.19.

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. § (6) bekezdés 6. pontjában kapott felhatalmazás alapján, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 13. § (1) bekezdésében, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 23. § (5) bekezdésének 6. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 9. mellékletében meghatározott véleményezésben részt vevő szervek, valamint az érintett területi és települési önkormányzatok és partnerek véleményének kikérésével a következőket rendeli el:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. A rendelet hatálya

1. § E rendelet hatálya a Budapest XI. kerület, Balatoni út - MÁV vasútvonal - Partfutó utca - villamosvonal által határolt területre (a továbbiakban: Szabályozási terület) terjed ki.

2. Az előírások alkalmazása

2. § (1) A Szabályozási területen az Országos Településrendezési és Építési Követelmények (a továbbiakban: OTÉK), a Fővárosi Településszerkezeti Terv és a Budapest Főváros Rendezési Szabályzat vonatkozó előírásait e rendeletben foglaltakkal együtt kell alkalmazni, és az általános érvényű rendelkezések, hatósági előírások és szabványok vonatkozó előírásait kell betartani.

(2) A rendelet mellékletei:

a) 1. melléklet: Szabályozási Terv,

b) 2. melléklet: Építési övezetek, övezetek szabályozási határértékeinek összefoglaló táblázata,

c) 3. melléklet: A parkolás helyi rendjének szabályozása.

(3) A Szabályozási Terven rögzített kötelező szabályozási elemek:

a) szabályozási vonal,

b) építési övezet, övezet határa,

c) építési övezet, övezet jele,

d) építési hely,

e) korlátozottan beépíthető terület,

f) kötelező megszüntető jel,

g) méretezés,

h) közlekedés elemei:

ha) tervezett településszerkezeti jelentőségű kerékpáros infrastruktúra nyomvonala,

hb) gyalogút.

(4) Más jogszabály által elrendelt szabályozási elemek:

a) védőtávolság,

b) művi értékvédelem:

ba) műemlék,

bb) régészeti lelőhely határa,

c) táj- és természetvédelem: ökológiai hálózat ökológiai folyosójának övezete és határa,

d) egyéb korlátozó tényezők: vízminőség-védelmi terület határa.

3. Értelmező rendelkezések, fogalommagyarázat

3. § E rendelet alkalmazásában:

1. gyeprácsos talajborítás: a talajfelszínen elhelyezett műanyag vagy fém anyagból készült rácsos szerkezet, mely a rácsok között alkalmas növényzet telepítésére,

2. gyephézagos talajborítás: a talaj felső termőrétegébe süllyesztett, betonelemekből álló szerkezet, melynek hézagaiba növényzet telepíthető,

3. szintterületi mutató: az összes építhető bruttó szintterület és a telekterület hányadosa. Az összes építhető bruttó szintterület értéke az általános szintterületi mutató értékének (szmá) és a kizárólag az épületen belül elhelyezhető parkolók – a kiszolgáló közlekedési területeikkel együtt – épületen belüli elhelyezésére igénybe vehető parkolási szintterületi mutató értékének (szmp) összege (szm=szmá+szmp),

4. telekszélesség: a telek átlagos szélessége az építési hely középvonalában,

5. természetes terepszint: az a talajszint, amelyen a humuszos felső réteg szintjét nem változtatták meg; amennyiben ez nem állapítható meg, akkor a földhivatali alaptérkép szintvonalai az irányadók.

II. Fejezet

A területek felhasználásának és beépítésének általános szabályai

4. § A 4–12. alcímekben foglalt általános jellegű előírások a Szabályozási terület egészére vonatkoznak, amennyiben a vonatkozó építési övezeti, övezeti előírások másként nem rendelkeznek.

4. Telekalakításra vonatkozó rendelkezések

5. § (1) A telekalakítás során nem jöhet létre

a) új nyúlványos telek, vagy

b) a (2) bekezdésben foglalt eseteket kivéve az övezeti előírásokkal ellentétes állapot.

(2) Közmű elhelyezésének céljára az övezet előírásainál kisebb telek is kialakítható bármely építési övezetben vagy övezetben.

(3) Lakóterületen újonnan kialakításra kerülő magánút szélességi mérete nem lehet kisebb 12,0 m-nél.

(4) Beépítésre szánt területeket kiszolgáló gépjárműforgalom számára is szolgáló, 30,0 méternél hosszabb új zsákutca akkor létesíthető, ha a végén a tehergépjárművek számára (hulladékszállítás, katasztrófavédelmi feladatok ellátása) a megfelelő forduló kialakításra kerül. A zsákutcaként kialakítható útszakasz legnagyobb hossza 250,0 méter lehet.

5. Az építés általános feltételei

6. § (1) Az építési helyen kívül eső meglévő épület, épületrész meglévő épülettömegen belül felújítható, korszerűsíthető, átalakítható, de csak építési helyen belül bővíthető, az egyéb jogszabályi és övezeti előírások figyelembevételével.

(2) Építési telken létesített terepszint alatti gépkocsitároló rámpája közterületen nem alakítható ki.

6. Az építési hely, az elő-, oldal- és hátsókert előírásai

7. § (1) Amennyiben a Szabályozási Terven feltüntetésre került építési hely, az elő-, oldal- és hátsókertet aszerint kell figyelembe venni.

(2) Új épület elhelyezésénél

a) az előkerti építési határvonalnak a kialakult állapothoz kell igazodni, ennek hiányában az előkert 5,0 m, vagy

b) saroktelek esetében az előkerti építési határvonalat – az utcakép egységessége és a településkép megőrzése érdekében – úgy kell megválasztani, hogy a csatlakozó utcák telkeinek építési határvonalához igazodjon.

(3) Szabadon álló beépítés esetén az építési telek oldalkertje az övezetben előírt legnagyobb épületmagasság fele, de legalább 3,0 m.

(4) Az építési telek hátsókertje a hátsókertre néző homlokzatmagasság mértéke, de legalább 6,0 m.

7. Melléképítmények elhelyezésének szabályai

8. § (1) Az építési övezetekben nem helyezhető el

a) állattartó épület,

b) az építési telek hátsókertjében mosókonyha, nyárikonyha, garázs, egyéb tároló épület.

(2) Az építési övezetekben a melléképítmények közül a következők nem helyezhetők el:

a) kirakatszekrény,

b) húsfüstölő, jégverem, zöldségverem,

c) állatól, állatkifutó,

d) trágyatároló, komposztáló, és

e) siló, ömlesztett anyag-, folyadék- és gáztároló.

(3) Lakóterületek építési övezeteiben elhelyezett melléképítmény terepcsatlakozástól mért legmagasabb pontja nem haladhatja meg az 5,0 m-t.

(4) Az építési telek előkertjében az alábbi építmények helyezhetők el:

a) kerítéssel egybeépített, legfeljebb 6 m2 alapterületű kukatároló,

b) közműbecsatlakozási műtárgy.

8. Tereprendezés, támfal, kerítés

9. § (1) Tereprendezés során az oldal- és hátsókertben a terep természetes terepszintje, a szomszédos telek terepszintjéhez csatlakozóan, felfelé vagy lefelé legfeljebb 0,5 méterrel változtatható meg.

(2) Támfal kialakítása során a természetes terepszint felfelé és lefelé legfeljebb 1,0 méterrel változtatható meg, de a támfal magassága mellvéddel együtt sem haladhatja meg a 1,5 m-t. Ettől eltérni kizárólag pinceszinti gépkocsitároló megközelítését szolgáló lehajtót kísérő támfal esetén lehet.

(3) Az utcavonalon a kerítés helye a közterületi határon van, kivéve

a) a külön megállapodásban rögzített közhasználat céljára átadott telekrész esetében, amikor a szabályozási terv jelöli ki a kerítés helyét és

b) közterületi kiszabályozással érintett telek esetében, a még végre nem hajtott szabályozási vonalon.

(4) Az utcafronti kerítés magassága legfeljebb 2,0 m lehet.

9. Közlekedés, parkolás

10. § (1) Új épület létesítése esetén az e rendeletben előírt személygépjármű és kerékpár férőhelyeket az építéssel egy időben telken belül kell kialakítani.

(2) Az építési telkek megközelítését szolgáló magánút csak közforgalom elől el nem zárt magánútként alakítható ki.

(3) Lakó, iroda és igazgatási rendeltetésű épület elhelyezése esetén a szükséges gépjármű-várakozóhelyek legfeljebb 30%-a, de legfeljebb 15 gépjármű-várakozóhely helyezhető el a felszínen.

(4) Újonnan épített teremgarázsban csak olyan emelőgépes parkológép alkalmazható, mely egymástól függetlenül használható parkolóállások kialakítását eredményezi.

11. § (1) A Szabályozási területen e rendelet előírásainak megfelelően kell a rendeltetések kiszolgálásához szükséges parkolóhelyeket kialakítani:

a) új épület építése, vagy meglévő épület bővítése, átalakítása esetén,

b) építési tevékenységgel nem járó rendeltetésmódosítás esetén (ideértve a rendeltetési egységek számának megváltoztatását is), vagy

c) olyan területhasználat folytatása esetén, ami új parkolóhelyek létesítését követeli meg.

(2) A parkolóhelyszám és a kerékpárférőhely számításánál a 3. melléklet szerinti parkolószámot kell biztosítani.

(3) A parkolóhely-létesítési kötelezettség részben vagy teljes egészében pénzben megváltható a parkolás biztosításának módjáról, a parkolóhely-létesítési kötelezettségekről és a parkolóhely-megváltás eljárási szabályairól szóló önkormányzati rendeletben foglaltak szerint.

10. A közműlétesítményekre vonatkozó rendelkezések

12. § (1) A meglévő és a tervezett közcélú közműhálózatok és létesítményeik, továbbá azok ágazati előírások szerinti közmű-védőtávolságai (biztonsági övezetei) számára közterületen vagy közműterületen kell helyet biztosítani. Ettől eltérni csak az ágazati előírások betartásával lehet.

(2) A közművesítésre kerülő területen telkenként kell a közhálózathoz önálló bekötésekkel és mérési helyekkel csatlakozni.

(3) A Szabályozási területen új épület építése, meglévő épület bővítése vagy rendeltetésváltása csak teljes közműellátás megléte esetén lehetséges.

(4) A meglévő közművek egyéb építési tevékenység miatt szükségessé váló kiváltásakor

a) a feleslegessé vált közművet, hálózatot és létesítményt el kell bontani, vagy

b) az indokoltan földben maradó vezeték, létesítmény betömedékelését, felhagyását szakszerűen kell megoldani.

13. § (1) Új vízhálózat csak szennyvízcsatorna-hálózattal együtt építhető.

(2) A felszín alatti vizek védelme érdekében a szennyvíz, tisztított szennyvíz nem szikkasztható, közműpótló műtárgyként egyedi biológiai szennyvíztisztító berendezés nem telepíthető.

14. § (1) Új csapadékvízelvezető-hálózatot elválasztott rendszerű zárt csatornaként kell kiépíteni.

(2) A Szabályozási területen bármilyen burkolt felület növekedésével járó építési tevékenység esetén a többlet csapadékvíz visszatartására telken belül záportározót vagy más csapadékvíz visszatartásra alkalmas megoldást kell kialakítani - a befogadó kezelője által előírt feltételek figyelembevételével.

(3) A záportározó vagy más csapadékvíz visszatartásra alkalmas eszköz túlfolyójából a csapadékvizet csak késleltetve, a felszíni vízelvezető-hálózat kezelőjének engedélyében meghatározottak szerint lehet a közterületi felszíni vízelvezető-rendszerbe vezetni. Felszíni vízelvezető rendszer hiányában a túlfolyó vizek befogadóba történő vezetése a befogadó kezelője által előírt mértékig lehetséges.

(4) A záportározó egyéb célú hasznosítása csak többlet tárolókapacitás biztosításával valósítható meg.

15. § (1) A Szabályozási területen a hőellátást vezetékes energiaszolgáltatással vagy megújuló energiaforrásokkal kötelező biztosítani, a vonatkozó jogszabályi rendelkezések figyelembevételével.

(2) Új villamosenergia- és elektronikus hírközlési ingatlanbekötés csak földalatti csatlakozással létesíthető, akkor is, ha a közhálózat oszlopsoron halad.

(3) Háztartási méretű kiserőmű kapacitását meghaladó, megújuló energiahordozó hasznosítású energia termelést szolgáló erőmű a Szabályozási területen nem létesíthető.

(4) Új építésű irodaházak esetén az épületek energiaellátásának 30%-át helyben termelt megújuló energiából kell fedezni.

11. Táj- és természetvédelem, környezetvédelem

16. § A Szabályozási területen található természeti, tájképi értékek megóvását biztosítani kell.

17. § (1) A Szabályozási területen kontakt talajszennyezéssel járó üzemi, szolgáltató tevékenység nem folytatható.

(2) Új épület elhelyezése során

a) a fennálló talajszennyezettség megszüntetéséről gondoskodni kell,

b) a felső termékeny talajréteget szakszerűen le kell termelni, deponálni kell, amelyet az építés befejezése után, a telken belül elterítve a zöldfelületek kialakításához fel kell használni; a termőföld legfeljebb egy évig deponálható, ezt követően talajjavítással használható fel, és

c) szennyezett talajjal, építési törmelékkel terep nem tölthető fel.

(3) Zajt, vagy rezgést előidéző üzemi létesítményt, és egyéb helyhez kötött külső zajforrást csak oly módon szabad elhelyezni, hogy a keletkező zaj vagy rezgés a vonatkozó határértékeket ne haladja meg. Zenés vendéglátó létesítmény lakó rendeltetést tartalmazó épület telekhatárától számított 200 méteren belül nem helyezhető el.

(4) Veszélyes hulladék keletkezésével járó tevékenység a vonatkozó jogszabályok szerint, az átmeneti gyűjtés és tárolás szabályainak betartásával végezhető. A Szabályozási területen csak a tevékenység során helyben keletkező veszélyes hulladékok átmenti tárolása megengedett, külső forrásból származó veszélyes hulladék tárolása, kezelése, ártalmatlanítása nem megengedett.

(5) Új lapostetők létesítése és meglévő lapostetők rekonstrukciója során a tetőfelület 40 m2-t meghaladó részét legalább extenzív zöldtetőként kell kialakítani, amennyiben a meglévő épület szerkezete statikai szakvélemény alapján azt lehetővé teszi.

(6) 100 lakást meghaladó lakóparkok esetében vizsgálni kell a légszennyezettséget. Ha a légszennyezettség értéke bármely szennyező komponens esetében meghaladja az éves egészségügyi határértéket, akkor ezen a területen lakóingatlan építése nem lehetséges.

(7) A 100 lakást meghaladó, egyedi gáztüzeléssel megvalósítandó lakóparkoknál modellezéssel vizsgálni kell a szennyező anyagok terjedési irányát, hatásterületét, az esetlegesen kialakuló szennyező gócpontokat (áramlástani vizsgálatok). Amennyiben a mért értékek a határértékeket meghaladják, nem tervezhető egyedi gázfűtés.

(8) Irodaházak és 100 lakást meghaladó lakóparkok építésénél gazdaságossági számításokkal meg kell határozni a távhőellátás kiépítésének lehetőségét. Ezen épületeknél egyedi gázfűtés csak akkor lehetséges, ha a távhőellátás kiépítése gazdaságtalanul valósítható meg, és az egyedi gáztüzelés hatásterületén a légszennyezettség a beruházás okozta légszennyezettség növekedéssel sem haladja meg az éves egészségügyi határértéket.

(9) Irodák és lakóparkok építése esetén vizsgálni kell a beruházás által előidézendő hőszigethatás nagyságát. Tervezett beruházás eredményeként újonnan nem alakulhat ki hősziget.

12. Zöldfelületek

18. § (1) A kedvezőbb városökológiai adottságok kialakítása érdekében az övezetekben előírt zöldfelületi minimum 50%-át egybefüggő felületként kell kialakítani, amely legfeljebb 3,0 m széles gyalogúttal szakítható meg.

(2) Az építési övezetekben a zöldfelület legkisebb mértékét biztosító zöldfelületbe a gyeprácsos talajborítás, a gyephézagos talajborítás és a 4 m2-nél kisebb egybefüggő zöldfelület nem számítható be.

(3) Telken belüli felszíni parkoló esetén minden 3 db parkolóhely létesítése után legalább 1 db közepes növekedésű lombos fa telepítése szükséges.

(4) A Szabályozási Terven jelölt, „Kerületi jelentőségű (egyéb) közlekedési közterület” besorolású területeken a közterület kialakítása során a 12,0 m szabályozási szélességet el nem érő utcákban legalább egyoldali, 12,0 m szabályozási szélességet meghaladó szélességű utcákban kétoldali fasor telepítése szükséges.

III. Fejezet

Részletes övezeti előírások

13. Beépítésre szánt területek építési övezetei

19. § A Szabályozási területen a beépítésre szánt területek sajátos használatuk szerint a következő építési övezetekbe tartoznak:

a) kisvárosias, jellemzően szabadonálló jellegű lakóterület (Lk-2-XI),

b) nagykiterjedésű rekreációs és szabadidő terület (K-Rek-XI).

14. Lk-2-XI jelű kisvárosias, jellemzően szabadonálló jellegű lakóterület építési övezeteire vonatkozó előírások

20. § (1) Az Lk-2-XI jelű építési övezetek a kisvárosias, jellemzően szabadonálló beépítésű területek, melyek elsősorban lakó rendeltetésű épületek elhelyezésére szolgálnak.

(2) Lk-2-XI jelű építési övezetekben elhelyezhető épület az alábbi rendeltetéseket tartalmazhatja:

a) lakó,

b) igazgatási, iroda,

c) kereskedelmi, szolgáltató,

d) hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,

e) kulturális, közösségi szórakoztató,

f) szállás jellegű és

g) sport.

(3) Lk-2-XI jelű építési övezetek telkein legfeljebb a létesíthető általános célú bruttó szintterület 100-zal való osztásából adódó egész számú lakó vagy egyéb önálló rendeltetési egység létesíthető.

(4) Lk-2-XI jelű építési övezetek telkein kereskedelmi rendeltetés legfeljebb 500 m2 bruttó szintterületen helyezhető el - mely a vendéglátó rendeltetési egységekre nem vonatkozik.

(5) Lk-2-XI jelű építési övezetekben a tetőről összegyűjtött esővizet telken belül kell összegyűjteni, tárolni és a helyben történő felhasználást megoldani.

(6) Lk-2-XI jelű építési övezetekben az előkert jogszabályban meghatározott minimális méretén belül burkolt felület – a telken álló épület megközelítésére szolgáló út, járda és behajtó kivételével – nem létesíthető. Az előkert területét biológiailag aktív zöldfelületként kell kialakítani.

21. § (1) Lk-2-XI/3 építési övezet telkein lakó rendeltetést tartalmazó épület esetén csak a korlátozott beépítési határértékek alkalmazhatók.

(2) Lk-2-XI/3 és Lk-2-XI/4 jelű építési övezetben a Szabályozási Terven jelölt, korlátozottan beépíthető területen elhelyezett épület esetén

a) a közterületek és a vasút menti épülettraktusok első két szintjén lakó rendeltetés nem létesíthető, és

b) lakó rendeltetés a harmadik szinttől csak abban az esetben helyezhető el, ha a zajhatás igazoltan a lakó rendeltetési egységekre vonatkoztatott határérték alá csökkenthető.

15. K-Rek-XI jelű nagykiterjedésű rekreációs és szabadidő terület építési övezeteire vonatkozó előírások

22. § (1) A K-Rek-XI jelű építési övezetek a nagy zöldfelülettel rendelkező, a lakosság és a turizmus számára jelentős, aktív pihenést szolgáló területek, melyek elsősorban a sport- és strandlétesítmények, valamint az ezeket kiszolgáló és kiegészítő rendeltetésű létesítmények elhelyezésére szolgálnak.

(2) K-Rek-XI jelű építési övezetekben elhelyezhető épület az alábbi rendeltetéseket tartalmazhatja:

a) iroda,

b) hitéleti, igazgatási, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,

c) kulturális, közösségi szórakoztató,

d) kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó,

e) szállás jellegű és

f) sport.

16. Beépítésre nem szánt területek övezetei

23. § A Szabályozási területen a beépítésre nem szánt területek sajátos használatuk szerint a következő övezetekbe tartoznak:

a) I. rendű főút számára szolgáló közúti közlekedési terület (KÖu-XI-02),

b) kötöttpályás közlekedési terület (KÖk-XI)

c) közpark, közkert terület (Zkp-XI),

d) folyóvizek medre és partja (Vf-XI).

17. KÖu-XI-02 jelű I. rendű főút számára szolgáló közúti közlekedési terület övezeteire vonatkozó előírások

24. § (1) KÖu-XI-02 jelű övezet az I. rendű főútvonalak útpályáinak, szervízútjainak, csomópontjainak, műtárgyainak csapadékvízelvezető-rendszerének, valamint parkolófelületek, kerékpáros és gyalogos infrastruktúra elemek, közúti-vasúti pályák (villamos), közmű- és elektronikus hírközlési építmények, közlekedési zöldfelületi elemek elhelyezésére szolgálnak.

(2) KÖu-XI-02 jelű övezetben épület nem, csak az (1) bekezdésben felsorolt elemek működtetéséhez szükséges, valamint a közterület-használat tárgykörébe tartozó egyéb műtárgyak helyezhetők el.

18. KÖk-XI jelű kötöttpályás közlekedési terület övezeteire vonatkozó előírások

25. § (1) KÖk-XI jelű övezet a közlekedési vonalak felszíni szakaszainak, megállóhelyeinek, továbbá a gyorsvasúti vonalak felszíni szakaszainak, és a közúti infrastruktúrától elkülönülő villamospályák, közmű- és elektronikus hírközlési építmények, közlekedési zöldfelületi elemek elhelyezésére szolgál.

(2) KÖk-XI jelű övezetben az (1) bekezdésben felsorolt elemek működtetéséhez szükséges és a közterület-használat tárgykörébe tartozó műtárgyak helyezhetők el, épület nem helyezhető el.

19. Zkp-XI jelű közpark, közkert terület övezeteire vonatkozó előírások

26. § (1) Zkp-XI jelű övezetekbe a városi és lakóterületi közparkok, közkertek, a jelentősebb fásított közterek és az egyéb szerkezetileg meghatározó zöldfelületek tartoznak.

(2) Zkp-XI jelű övezetben épület nem, csak a pihenést, a testedzést szolgáló, valamint a zöldterület fenntartásához tartozó egyéb műtárgyak helyezhetők el.

(3) Zkp-XI jelű övezetben kialakított közkertet közhasználat elől elzárni nem lehet, közhasználatát kizárólag időben lehet korlátozni és azt is csak közbiztonsági okból a sötétedés utáni zárvatartás idejére.

20. Vf-XI jelű folyóvizek medre és partja övezetre vonatkozó előírások

27. § (1) Vf-XI jelű övezetbe tartozik a közcélú nyílt vízelvezető árkok és csatornák medre és parti sávja.

(2) Az övezetben kizárólag a vonalas közmű-, valamint a közlekedést és karbantartást szolgáló létesítmények, árvízvédelmi műtárgyak helyezhetők el, a felszíni vízelvezetés fenntartó sávjának a szabadon hagyásával és az átjárhatóságának a biztosításával.

IV. Fejezet

Záró rendelkezések

28. §1

29. §2

30. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.

1

A 28. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

2

A 29. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése hatályát vesztette.