Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 36/2024. (XII. 10.) önkormányzati rendelete

a távhőszolgáltatásról szóló 45/2015. (XI.23.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2025. 01. 10- 2025. 01. 10

Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 36/2024. (XII. 10.) önkormányzati rendelete

a távhőszolgáltatásról szóló 45/2015. (XI.23.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2025. 01. 10- 2025. 01. 10

Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény 60. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 20. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény 10. § a) pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Fejér Vármegyei Kormányhivatal Közlekedési, Műszaki Engedélyezési, Mérésügyi és Fogyasztóvédelmi Főosztály Fogyasztóvédelmi Osztálya és a Lakásbérlők és Lakástulajdonosok Érdekvédelmi Egyesülete véleményének kikérésével a következőket rendeli el.

1. § A távhőszolgáltatásról szóló 45/2015. (XI.23.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„1. § (1) E rendelet alkalmazásában:

1. a lakások rendeltetésszerű használatára szolgáló épületrészek: a kapualj, a lépcsőház, a folyosó, a mosókonyha, a szárítóhelyiség, a közös fürdőszoba, a közös mosdó, a közös WC, a gyermekkocsi- és kerékpártároló helyiség, a gépkocsitároló, a központi berendezések helyiségei, a közös pince- és padlástér;

2. fűtési idény: a minden év október 15-e és a következő év április 15-e közötti időszak.

(2) A hőközpont alkotórészeinek minősülnek a hőközponti helyiségen belüli technológiai berendezések.”

2. § A Rendelet 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„3. § (1) Új felhasználó távhőszolgáltatáshoz való csatlakozása esetén hiteles hőmennyiségmérővel ellátott felhasználói hőközpontot kell létesíteni.

(2) Új felhasználó használati melegvíz-szolgáltatási célú távhőszolgáltatást kizárólag egyedi vízmennyiségmérésre alkalmas felhasználói berendezés létesítésével igényelhet.

(3) Meglévő épületben új távhőszolgáltatás csak hiteles hőmennyiségmérővel ellátott felhasználói hőközpont kialakítása esetén vehető igénybe.”

3. § A Rendelet 5. § b) pont bb) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Amennyiben a távhőszolgáltató tulajdonába új szolgáltatói hőközpont kerül, a távhőszolgáltató köteles a szolgáltatott távhő mennyiségéből az egyes ellátott épületekre jutó hőmennyiségmérés feltételeit felhasználói hőközpontok létesítésével és mérők beépítésével biztosítani, amennyiben a szolgáltatói hőközpontból ellátott valamennyi felhasználó

vállalja, hogy)

„bb) amennyiben a közszolgáltatási szerződés az üzembehelyezéstől számított 15 éven belül a felhasználó felelősségi körébe tartozó okból megszűnik, vagy a felhasználó a közszolgáltatási szerződést felmondja, a hőközpont felmondáskori nyilvántartási értékét a szerződés megszűnésétől számított 15 napon belül egy összegben megfizeti a távhőszolgáltatónak.”

4. § A Rendelet 7. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A lakossági felhasználó az általános közszolgáltatási szerződés felmondása vagy módosítása iránti szándékát a távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Tszt.) 38. § (2) bekezdésében foglaltak szerint köteles írásban bejelenteni a távhőszolgáltatónak. A távhőszolgáltató köteles a felhasználót írásban tájékoztatni a felmondás vagy módosítás feltételeiről.”

5. § (1) A Rendelet 8. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A szolgáltatott hőmennyiség mérésére kizárólag érvényes EU-MID hitelesítéssel rendelkező vagy a mérésügyi hatóság által hitelesített mérőberendezés alkalmazható. A hőmennyiségmérő üzemben tartásáról és időszakos hitelesítéséről a hőmennyiségmérő tulajdonosa köteles gondoskodni. A hőmennyiségmérő hitelességének ellenőrzésére mind a szolgáltató, mind a felhasználó jogosult.”

„(5) A felhasználó 2025. február 28-ig köteles bejelenteni a távhőszolgáltatónak azt, ha a felhasználási helyen a közös használatú épületrészek kivételével valamennyi épületrész rendelkezik az elfogyasztott fűtési célú távhő felosztása érdekében a távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény végrehajtásáról szóló 157/2005. (VIII.15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 17/A. § 4. pontja szerinti fűtési költségmegosztóval.

(6) A felhasználó az (5) bekezdésben foglalt bejelentést abban az esetben is köteles megtenni, ha a távhőszolgáltatóval nem költségmegosztó alkalmazásával számított arány szerinti díjmegosztásra vonatkozóan áll szerződésben.”

6. § (1) A Rendelet 10. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) Az alapdíj összege

a) a felhasználási hely, illetve a felhasználási hely épületrésze légtérfogatának és az alapdíj egységárának vagy

b) az egyedi közszolgáltatási szerződésben meghatározott hőteljesítménynek és az alapdíj egységárának

szorzata.”

(2) A Rendelet 10. § (6) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A felhasználási hely épületrészei légtérfogatának vagy a közszolgáltatási szerződésben meghatározott hőteljesítménynek megfelelő alapdíjat akkor is meg kell fizetni, ha)

„c) a közszolgáltatási szerződés felmondása esetén a felmondási idő lejárt, de a felhasználó, illetve a díjfizető a 7. § (4) bekezdésében, valamint a Tszt. 38. § (2), (4) és (5) bekezdésében előírt valamennyi feltételt nem teljesítette és ennek tényét a távhőszolgáltatónak írásban nem jelentette be.”

7. § (1) A Rendelet 13. § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A távhőszolgáltatási díjat)

„b) a díjfizető”

(köteles megfizetni.)

„(1a) Amennyiben a költségmegosztó funkciót a Vhr. 17/A. § 4. pont c) alpontja szerinti költségmegosztó látja el, a hőközponti hőmennyiségmérőn mért felhasználás díja és az épületrészenkénti költségmegosztók szerinti felhasználások összesített díja közötti különbözet tekintetében a távhővel ellátott lakóépület vagy vegyes célra használt épület tulajdonosi közössége (a társasház, a lakásszövetkezet, vagy a Polgári Törvénykönyv szerinti közös tulajdon esetén a tulajdonostársak) a díjfizető.”

8. § A Rendelet 14. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A fűtési célú távhőszolgáltatás hődíját

a) a felhasználási hely épületrészeiben elhelyezett fűtési költségmegosztók adatai, vagy

b) fűtési költségmegosztók alkalmazásának hiányában a felhasználási hely épületrészeinek légtérfogata

alapján kell a díjfizetők között megosztani.”

9. § A Rendelet 15. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) Paneles építési technológiával készült épületek esetén a belméretek meghatározásánál a típustervek adatait kell alapul venni. Új építésű épületek esetén a belméretek meghatározásánál az építési tervek adatait kell alapul venni.”

10. § A Rendelet 16. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„16. § Épületrészenkénti díjmegosztás esetén a felhasználó minden számlázási időszakban köteles a távhőszolgáltató által meghatározott időpontig, írásban, a távhőszolgáltató által előírt formában bejelenteni a számla kiállításához szükséges adatokat. E kötelezettség elmulasztása esetén a távhőszolgáltató a felhasználói vagy a szolgáltatói hőközpontban elhelyezett hőmennyiségmérő által mért fogyasztás díját a 14. § (1) bekezdés b) pontja, a 14. § (2) bekezdés a) pontja, illetve a 14. § (4) bekezdése szerint osztja fel.”

11. § A Rendelet 17. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(1) A távhőszolgáltató a távhőszolgáltatás díját havonta számolja el.

(2) Az (1) bekezdés szerinti elszámolás esetén

a) az egy évre számított alapdíj 1/12-ed részének megfelelő összeget a szolgáltatást követő hónapban a számlán feltüntetett fizetési határidőig,

b) a fűtési célú távhőszolgáltatás hődíját a szolgáltatást követő hónapban, a számlán feltüntetett fizetési határidőig,

c) a vízfelmelegítés-szolgáltatás hődíját a szolgáltatást követő hónapban, a számlán feltüntetett fizetési határidőig

kell megfizetni.”

12. § A Rendelet 8. alcíme a következő 17/A. §-sal egészül ki:

„17/A. § (1) Azon felhasználók, akik a 8. § (5) bekezdése szerinti bejelentésük alapján fűtési költségmegosztóval rendelkeznek, a 2025. október 15-től induló fűtési idénytől kezdődően - a Vhr. vonatkozó rendelkezéseire is figyelemmel - a fűtési költségmegosztó alapján havonta kiszámított arányok szerinti díjmegosztásra kötelesek áttérni.

(2) Azok a felhasználók, akiknél a felhasználási hely épületrészei - a távhőszolgáltató rendelkezésére álló információk szerint - nem rendelkeznek fűtési költségmegosztóval, a Vhr. 17/C. § (1c) bekezdésében rögzített határidőben, de legkésőbb 2027. január 31-ig kötelesek nyilatkozni a távhőszolgáltatónak a Vhr. 17/C. § (1a) bekezdésében előírt átalakítás megvalósításáról, illetve annak mellőzése esetén a Vhr. 17/C. § (1d) bekezdésben előírt átalakítás megvalósításáról vagy annak mellőzéséről.

(3) A (2) bekezdés szerinti bármely átalakítás megvalósítása esetén a felhasználók a bejelentés megtételét követő első fűtési idénytől, de legkésőbb a 2027. október 15-től induló fűtési idénytől kezdődően - a Vhr. vonatkozó rendelkezéseire is figyelemmel - a fűtési költségmegosztó alapján havonta kiszámított arányok szerinti díjmegosztásra kötelesek áttérni.

(4) Ha a felhasználó a (2) bekezdés szerint a Vhr. 17/C. § (1d) bekezdésében előírt átalakítás mellőzéséről nyilatkozik, vagy a nyilatkozat megtételét elmulasztja, a jegyző a távhőszolgáltató adatszolgáltatása alapján, a távhőszolgáltató közreműködésével megvizsgálja a Vhr. 17/E. § (3a) bekezdésben foglalt jogkövetkezmény alkalmazásának lehetőségét.

(5) A Vhr. 8. melléklete szerinti „Megtakarítási arány (E)” értéke: 0,1.

(6) E rendeletnek történő megfelelést a jegyző a távhőszolgáltató adatszolgáltatása alapján, a távhőszolgáltató közreműködésével ellenőrzi, és dönt a Vhr.-ben foglalt jogkövetkezmények alkalmazásáról.”

13. § (1) A Rendelet 22. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A szerződés nélküli távhőfogyasztás és a Tszt. 49. § (2) bekezdés a), c)-d) és f)-g) pontjában meghatározott szerződésszegés esetén fizetendő pótdíj pót-alapdíjból és – az (5) és (6) bekezdésben foglalt kivétellel – pót-hődíjból áll.”

(2) A Rendelet 22. § (6) és (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(6) Amennyiben a felhasználó vagy a díjfizető a közszolgáltatási szerződés érvényes felmondásának vagy módosításának hiányában szünteti meg a távhőszolgáltatás igénybevételét és a felhasználói berendezéseket, a pótdíj mértéke a felhasználási hely vagy a felhasználási hely egyes épületrésze légtérfogata után fizetendő alapdíj.

(7) A felhasználó - vagy a közszolgáltatási szerződés módosítása esetén a díjfizető - a (6) bekezdés szerinti pótdíjat mindaddig köteles fizetni, amíg a közszolgáltatási szerződés felmondásának - vagy a távhőszolgáltatásnak az épületrészben történő végleges megszüntetése esetén a közszolgáltatási szerződés módosításának - a távhőszolgáltatásról szóló törvényben és e rendeletben rögzített feltételei maradéktalanul nem teljesülnek.”

14. § (1) A Rendelet 25. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A távhőszolgáltató – a Tszt. 41. § (1) bekezdésében foglalt esetekben – jogosult a távhőszolgáltatást korlátozni. A korlátozás elrendeléséről, a korlátozás fokozatáról és a korlátozás kezdő időpontjáról a távhőszolgáltató köteles a felhasználókat és az Önkormányzatot értesíteni.”

(2) A Rendelet 25. § (3) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A korlátozás fázisai és fokozatai a következők:)

„b) II. fázis:
ba) 1. fokozat: a földgázellátás biztonságának megőrzését szolgáló intézkedésekről szóló 399/2023. (VIII.24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 13. § (2) bekezdés c) és e) pontjában meghatározott felhasználók kivételével a vízfelmelegítés-szolgáltatás szüneteltetése az egyéb felhasználóknál,
bb) 2. fokozat: a Korm. rendelet 13. § (2) bekezdés c) és e) pontjában meghatározott felhasználók kivételével az egyéb felhasználók által igényelt fűtési hőellátáshoz képest a szolgáltatott hőmennyiség legfeljebb 80 %-os csökkentése (temperálás),
bc) 3. fokozat: a Korm. rendelet 13. § (2) bekezdés c) és e) pontjában meghatározott felhasználók kivételével az egyéb felhasználók részére a teljes távhőszolgáltatás szüneteltetése,
bd) 4. fokozat: a vízfelmelegítés-szolgáltatás szüneteltetése a lakossági felhasználóknál,
be) 5. fokozat: a lakossági felhasználók által igényelt fűtési hőellátáshoz képest a szolgáltatott hőmennyiség legfeljebb 80 %-os csökkentése (temperálás),
bf) 6. fokozat: a Korm. rendelet 13. § (2) bekezdés c) és e) pontjában meghatározott felhasználók kivételével teljes felhasználói korlátozás.”

„(2a) E rendelet 36/2024. (XII.10.) önkormányzati rendelettel módosított rendelkezéseit a hatálybalépésekor fennálló jogviszonyokra is alkalmazni kell.”

16. § Hatályát veszti a Rendelet

e) 27. §-a.

17. § Ez a rendelet 2025. január 10-én lép hatályba, és 2025. január 11-én hatályát veszti.