Vámospércs Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2026. (III. 23.) önkormányzati rendelete

Vámospércs Városi Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 8/2015. (V. 5.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2026. 03. 24- 2026. 03. 24

Vámospércs Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2026. (III. 23.) önkormányzati rendelete

Vámospércs Városi Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 8/2015. (V. 5.) önkormányzati rendelet módosításáról

2026.03.24.

[1] A rendelet célja Vámospércs Szervezeti és Működési Szabályzatának a kormányhivatal észrevételeinek történő megfeleltetése.

[2] Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésben meghatározott eredeti jogalkotói jogkörben, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 53. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § A Vámospércs Városi Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 8/2015. (V. 5.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: SZMSZ) 16. alcíme helyébe a következő rendelkezés lép:

„16. A képviselő, a képviselővel, bizottsági taggal szemben alkalmazott szankciók

33. § (1) A képviselő – más jogszabályban meghatározott kötelezettségei mellett – köteles:

a) írásban, vagy szóban a polgármesternek, illetve a bizottság elnökének bejelenteni, ha a Képviselő-testületi ülésen, illetve a bizottsági ülésen nem tud részt venni, vagy egyéb megbízatása teljesítésében akadályoztatva van,

b) a választópolgárokkal közvetlen és rendszeres kapcsolatot tartani.

(2) Az a képviselő, aki orvos által igazolt egészségügyi ok kivételével:

a) az eskütételt követő három hónapon belül a kormányhivatal által szervezett képzésen nem vesz részt, vagy

b) a tárgyévben 5 alkalommal hiányzik a testület rendes üléseiről, vagy

c) a választópolgárokkal a kapcsolattartást és részükre évente legalább egyszer a képviselői tevékenységéről történő tájékoztatást elmulasztja,

30 %-kal csökkentett tiszteletdíjra jogosult 12 hónapig.

(3) Az a bizottsági tag, aki tárgyévben – orvos által igazolt egészségügyi ok kivételével – 5 alkalommal hiányzik a bizottság rendes üléseiről 30 %-kal csökkentett tiszteletdíjra jogosult 12 hónapig.

(4) Az a képviselő, aki e minőségére saját szakmai vagy üzleti ügyében hivatkozik, 30 %-kal csökkentett tiszteletdíjra jogosult 12 hónapig.

(5) Nem jogosult tiszteletdíjra 6 hónapig az a képviselő, aki tárgyévben – orvos által igazolt egészségügyi ok kivételével – 8 alkalommal hiányzik a testület rendes üléseiről.

(6) Amennyiben a képviselő elmulasztja személyes érintettségének bejelentését és a képviselő-testület így nem határoz a döntésből való kizárásáról, és ezt a képviselő-testület ülését követő 60 napon belül bárki írásban jelzi, akkor az érintett képviselő 30 %-kal csökkentett tiszteletdíjra jogosult 12 hónapig.

(7) A tiszteletdíj (2)-(6) bekezdések szerinti csökkentését, megvonását a Pénzügyi és Beruházási bizottság tárgyévet követő év január 31-ig állapítja meg.”

2. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.