Solymár Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (VI. 16.) önkormányzati rendelete

Solymár Nagyközség Önkormányzatának kezelésében álló helyi közutak fokozott elhasználódását, állagromlását és károsodását eredményező igénybevétele miatti kártalanítási kötelezettség előírásáról, valamint az egyes behajtási engedéllyel érintett útszakaszok védelméről

Hatályos: 2022. 07. 01- 2023. 02. 07

Solymár Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (VI. 16.) önkormányzati rendelete

Solymár Nagyközség Önkormányzatának kezelésében álló helyi közutak fokozott elhasználódását, állagromlását és károsodását eredményező igénybevétele miatti kártalanítási kötelezettség előírásáról, valamint az egyes behajtási engedéllyel érintett útszakaszok védelméről

Hatályos: 2022. 07. 01- 2023. 02. 07

Solymár Nagyközség Önkormányzata Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXCIX. törvény 13. § (1) bekezdésének 2. pontja szerint meghatározott helyi önkományzati feladatkörében eljárva a településüzemeltetés biztosítása érdekében a helyi közutak megfelelő fenntartása érdekében, Magyarország Alaptörvényének 32. cikk (1) bekezdésének e) pontja szerinti jogkörében, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:564. §-a alapján, valamint az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, az Önkormányzat törzsvagyonának részét képező helyi közutak és műtárgyak állagának megóvása, fenntartás és a helyi közutakon a biztonságos közlekedés biztosítása érdekében, az alábbi rendeletet alkotja.

1. Kártalanítási Megállapodás megkötésével összefüggő szabályok

1. § (1) A rendelet területi hatálya Solymár Nagyközség Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) közigazgatási területén lévő, az Önkormányzat tulajdonában és kezelésében lévő helyi közutakra (a továbbiakban: közúthálózat) terjed ki.

(2) A rendelet személyi hatálya kiterjed a közúthálózatot igénybe vevő 2. § (3) bekezdése szerinti össztömeget meghaladó tehergépjárművek tulajdonosaira, üzemeltetőire, használóira, (a továbbiakban együtt: Használó) azonban nem terjed ki a fegyveres erők és testületek, a katasztrófavédelem, a mentők, a kommunális és közmű szolgáltatók járműveire, közfeladataik teljesítése során.

2. § (1) Az Önkormányzat hatáskörében eljárva, illetékességi területén a vagyonbiztonság fenntartása érdekében megállapítja és folyamatosan felülvizsgálja a közlekedés rendjét.

(2) Az Önkormányzat közlekedés rendje szerint meghatározott súlykorlátozástól eltérő, azt meghaladó tehergépjárművek megengedett legnagyobb össztömegének utakra gyakorolt terhelését építkezés, felújítás, valamint túlméretes áruszállítás jogszerű igénybevétele miatt, a köztulajdon megóvása érdekében jogszerű károkozásnak tekinti.

(3) Az Önkormányzat területén a 3.5 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó tehergépjárművek a közúthálózat fokozott elhasználódását, állagromlását és károsodását eredményező egyben jogszerű használata miatt, a közúthálózat használóját kártalanítási kötelezettség terheli a Ptk. 6:564. §-a alapján.

(4) A közúthálózatot igénybe venni szándékozó Használóval az Önkormányzat - amennyiben a megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó tengelyterheléssel fokozott elhasználódást és állagromlást valósít meg a Használó, de nem okoz balesetveszélyes és végleges rongálódást a közlekedési infrastruktúrában - Kártalanítási Megállapodást (a továbbiakban: Kártalanítási Megállapodás) köt a Ptk. 6:71. §-a (szerződéskötési kötelezettség) alapján. A Kártalanítási Megállapodás megkötése és a megállapodásban rögzített kártalanítási összeg megfizetése a Használó részéről a közúthálózat igénybevételének előfeltétele. A megállapodás szerinti befizetést igazoló bizonylat a Kártalanítási Megállapodás mellékletét képezi.

(5) A Kártalanítási Megállapodásban rögzítésre kerül a Használó gépjárművének össztömege, a súlykorlátozástól eltérő, azt meghaladó gépjárművek megengedett legnagyobb össztömegének utakra gyakorolt tonnánkénti terhelése, a közút közlekedés rendjétől eltérő használatának időpontja, valamint a fizetendő kártalanítási összeg, amelynek mértékét jelen rendelet mellékletét képező 1. melléklet tartalmazza.

(6) A behajtási engedély iránti kérelmet e rendelet 2. melléklete tartalmazza.

(7) A Kártalanítási Megállapodás szövegét e rendelet 3. melléklete tartalmazza.

3. § Jelen rendelet 2. § (4) bekezdése szerinti megállapodás és 1. mellékletben megállapított kártalanítási összegek 30 %-a terheli azokat a vállalkozásokat, vállalkozókat és civil szervezeteket, amelyeknek cégnyilvántartásba, vagy egyéb nyilvántartásba bejegyzett székhelye, telephelye, fióktelepe az Önkormányzat közigazgatási területén található. Továbbá, mindazok a 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó gépjármű tulajdonosok, akiknek a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 14/A. § (6) bekezdése alapján Solymár Nagyközség Önkormányzatának Jegyzője a tárolásra való alkalmasságról hatósági bizonyítvány állít ki.

2. A Koppány Márton utca és az Akácfa utca behajtási rendjének szabályozása

4. § (1) A Koppány Márton utcán, valamint az Akácfa utca településrészt a 11106. jelű út felől megközelítő névtelen úton hétköznap délelőtt 6-9 óra között kizárólag behajtási engedély birtokában, vagy megkülönböztető jelzés használatával lehet közlekedni.

(2) A 4. § (1) bekezdésében meghatározott behajtási engedély iránti kérelmet e rendelet 4. mellékletében meghatározott formanyomtatványon kell benyújtani, a kérelmet a jegyző bírálja el az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL.törvény alapján az eljárás önkormányzati hatósági ügynek minősül. Az eljárás illetékköteles.

5. § (1) A behajtási engedélyt az alábbi esetekben kell megadni:

a) a kérelmező Solymár, Kerekhegy, vagy Akácfa utca településrészen található

aa) ingatlan tulajdonosa, haszonélvezője, bérlője;

ab) a munkajogi, vagy tartós megbízási jogviszony keretében a munkavégzés helye és a munkavégzés kezdési/befejezési időpontja a behajtási engedéllyel érintett idősávban van.

ac) az aa) alpont Ptk. szerinti közeli hozzátartozója és hozzátartozója.

b) a kérelmező közfeladatot ellátó egészségügyi szolgáltató, kegyeleti szolgáltatási tevékenységet végző szervezet és a szolgáltatást Kerekhegyen vagy az Akácfa utcában látja el.

(2) A jegyző által hozott határozattal szemben a jegyzőhöz benyújtott és a képviselő-testületnek címzett jogorvoslatnak van helye.

3. Vegyes és záró rendelkezések

6. § (1) A behajtási engedély az itt élők és pihenők nyugalmának érdekében csak munkanapokra adható ki, hétfőtől péntekig 7.00-től 17.00 óráig, szombaton 8.00-tól 13.00 óráig. Vasárnapra és ünnepnapokra engedély nem adható ki.

(2) A behajtási engedély birtokosa köteles a szállítási feladat igénybevételéhez szükséges tehergépjármű össztömeg minimalizálására, a gazdaságossági számítások figyelembe vételével.

(3) Engedélyes köteles a szállítás útvonalát folyamatosan tisztántartani, az engedélyezett időtartam végén az utat eredeti állapotára helyreállítani.

(4) A behajtási engedélyt vagy azok másolati példányát a gépjármű szélvédője mögött, jól látható módon kell elhelyezni az összes szállítást végző járművön.

7. § (1) A Kártalanítási Megállapodások alapján befolyt összegeket a közúthálózat állagmegóvására, javítására és felújítására kell felhasználni.

(2) A Kártalanítási Megállapodásokról és az azok alapján befolyt összegekről a Polgármesteri Hivatal elkülönített nyilvántartást vezet.

(3) A behajtási engedély iránti kérelmet a kérelmezett napot megelőző 2 munkanappal korábban kell benyújtani.

8. § (1) A rendelet végrehajtásáról a Jegyző gondoskodik.

(2) A rendelet 5. melléklete és 6. melléklete tartalmazza a behajtási engedélyek mintáját.

9. § (1) Jelen rendelet hatályba lépésével a korábban kiadott közúthálózat használatára vonatkozó engedélyek azok lejártáig érvényesek.

(2) Jelen rendelet hatályba lépésének időpontjában a korábbiakban elfogadott és érvényben lévő helyi közutakra történő behajtás korlátozásáról szóló 12/2011 (V. 9.) önkormányzati rendelet hatályát veszti

10. § Ez a rendelet 2022. július 1-jén lép hatályba.