Budapest Főváros XV. kerület Rákospalota, Pestújhely, Újpalota Önkormányzat Képviselő-testületének 14/2012. (IV.27.) önkormányzati rendelete

a köztéri műalkotások állításának rendjéről

Hatályos: 2020. 12. 11

Budapest Főváros XV. kerület Rákospalota, Pestújhely, Újpalota Önkormányzat Képviselő-testületének 14/2012. (IV.27.) önkormányzati rendelete

a köztéri műalkotások állításának rendjéről

2020.12.11.

Budapest Főváros XV. kerület Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. tv. (továbbiakban: Hatásköri törvény) 109. §-ában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

Bevezető rendelkezések

1. § Budapest Főváros XV. kerület Rákospalota, Pestújhely, Újpalota Önkormányzat Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) feladatának tekinti, hogy a történelmi jelentőségű, vagy a kerületben élt vagy tevékenységükkel ide kötődő, kiemelkedő érdemeket szerzett személyek, illetve történelmi vagy a kerülethez köthető események emlékét megörökítő kezdeményezéseket támogassa, megvalósításában részt vállaljon, vagy azt átvállalja.

A rendelet hatálya

2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Budapest Főváros XV. kerület valamennyi közterületére, valamint a közigazgatási területén elhelyezkedő épületek közterülettel határos homlokzatára.

(2) A rendelet hatálya kiterjed az (1) bekezdésben meghatározott közterületen vagy épület közterülettel határos homlokzatán elhelyezni, áthelyezni, eltávolítani kívánt művészeti alkotásokkal és művészeti alkotásnak nem minősülő művekkel kapcsolatos eljárásra.

Általános rendelkezések

3. § (1) Élő személy tiszteletére köztéri műalkotás nem helyezhető el, tiszteletére emlékhely nem alakítható ki.

(2) Amennyiben a köztéri műalkotás elhelyezéséhez építési engedély szükséges, vagy az bejelentéshez kötött, az eljárás kezdeményezésére csak azt követően kerülhet sor, hogy a 4. § (5) bekezdésében foglalt testület a döntését meghozta.

(3) Köztéri műalkotás magántulajdonban álló ingatlanon történő elhelyezéséhez az ingatlan valamennyi tulajdonosának írásbeli hozzájárulása, társasházi tulajdonban álló vagy szövetkezeti ingatlanon történő elhelyezéséhez a társasház illetve szövetkezet közgyűlésének hozzájáruló határozata szükséges.

Eljárási rendelkezések

4. § (1) Köztéri műalkotás elhelyezését kezdeményezheti:

a) polgármester;

b) alpolgármester;

c) helyi önkormányzati képviselő;

d) bizottság,

e) a kerület országgyűlési képviselője;

f) a kerületben működő, az Önkormányzat fenntartásában lévő intézmény;

g) a kerületben működő egyház;

h) a kerületben székhellyel vagy képviselettel rendelkező alapítvány, egyesület, civil szervezet, kerületi pártszervezet.

(2) Az (1) bekezdés b)-h) pontban felsoroltak általi kezdeményezést a polgármesterhez kell benyújtani a rendelet mellékletét képező formanyomtatványon.

(3) A kezdeményezésnek tartalmaznia kell:

a) a köztéri műalkotás főbb ismertetőjegyeit, tervezett szövegét;

b) a köztéri műalkotás elhelyezését kezdeményező és indokoló leírást;

c) javaslatot a kihelyezés helyére, módjára;

d) a 3. § (3) bekezdésében foglalt esetben a nyilatkozatot;

e) a kezdeményező személy, illetve az (1) bekezdés f)-h) pontja esetében a kezdeményező(k) képviselőjének nevét és címét;

f) az (1) bekezdés g)-h) pontja esetében nyilatkozatot a fenntartás és szükség szerinti felújítás vállalásáról,

g) az (1) bekezdés g)-h) pontja esetében nyilatkozatot a köztéri műalkotás állításával kapcsolatos költségek viseléséről.

(4) Amennyiben a kezdeményezés nem felel meg a (3) bekezdésben foglalt követelményeknek, úgy a kezdeményezést a polgármester annak beérkezésétől számított 15 munkanapon belül elutasítja hiánypótlásra történő felszólítás nélkül. A kezdeményezés elutasításáról - okainak feltüntetésével - a kezdeményezőt haladéktalanul írásban tájékoztatni kell és ezzel egyidejűleg az általa benyújtott iratanyagot vissza kell küldeni részére.

(5)1 A benyújtott kezdeményezésről - amennyiben a (3) bekezdésben foglalt feltételeknek megfelel -

a) művészeti alkotás kerületi önkormányzati tulajdonú közterületen és épületen való elhelyezéséről, áthelyezéséről, lebontásáról és felújításáról a Képviselő-testület dönt;

b) művészeti alkotásnak nem minősülő emlékkő, emlékoszlop elhelyezéséről, áthelyezéséről, cseréjéről, szövegének megváltoztatásáról vagy eltávolításáról a Képviselő-testület dönt;

c) művészeti alkotásnak nem minősülő szöveges emléktábla elhelyezéséről, áthelyezéséről, cseréjéről, szövegének megváltoztatásáról vagy eltávolításáról a közművelődéssel összefüggő feladatokat ellátó bizottság dönt.

(6)2 Nem önkormányzati épületen elhelyezendő művészeti alkotást a közművelődéssel összefüggő feladatokat ellátó bizottság véleményezi.

(7)3 A Képviselő-testület dönt Budapest Főváros Önkormányzatának megkereséséről, ha annak tárgya a Budapest Főváros Önkormányzatának tulajdonában álló közterületen vagy épületen műalkotás elhelyezése.

(8) A hozzájárulás nélkül, vagy a hozzájárulásról szóló határozattól eltérően elhelyezett köztéri műalkotást a polgármester az eltávolításra vonatkozó eredménytelen felszólítás kézbesítését követő 15 nap elteltével az elhelyező költségére eltávolíttathatja és elszállíttathatja, majd 30 napos tárolást követően megsemmisítheti. Az ebből származó költségeket az elhelyező köteles megtéríteni az Önkormányzatnak.

Pályáztatás rendje

5. § (1)4 A 4. § (5) bekezdés a)-b) pontjában meghatározott esetben a köztéri műalkotás tervezésére a Képviselő-testület által kiírt nyílt, vagy meghívásos pályázat alapján kerülhet sor.

(2) Nyílt pályázat esetén a felhívást közzé kell tenni az Önkormányzat lapjában és az Önkormányzat www.bpxv.hu honlapján.

(3)5 Meghívásos pályázat esetén a tervezésre legalább három művészt kell felkérni.

(4) A pályázatra beérkező pályamunkák értékelését a Képviselő-testület által felkért hét tagú Bíráló Bizottság (továbbiakban: zsűri) végzi. A zsűri legalább négy tagjának képzőművészeti szakértőnek kell lennie.

(5) A zsűri a beérkező pályamunkák értékelését követően indokolással ellátott ajánlást tesz a Képviselő-testületnek a nyertes pályamunkára, mely ajánlás az előterjesztés mellékletét képezi.

6. §6 A 4. § (5) bekezdés c) pont esetében három ajánlat bekérése alapján hoz döntést a bizottság.

Nyilvántartás

7. § A köztéri műalkotásokról a polgármester nyilvántartást vezet, mely tartalmazza:

a) az elhelyezés pontos helyét;

b) az elhelyezés időpontját;

c) az alkotó nevét és címét;

d) a köztéri műalkotás szövegét és fotóját;

e) a testületi, bizottsági vagy a fővárosi közgyűlési határozat számát;

f) a fenntartásra kötelezett nevét és címét.

Finanszírozás rendje

8. § (1)7 E rendelet

a) 4. § (1) bekezdés a)-e) pontban felsorolt személyek által kezdeményezett köztéri műalkotás létesítésének költsége az Önkormányzatot terheli;

b) 4. § (1) bekezdés f)-h) pontban szereplő kezdeményező félnek a felmerült költségek legalább 50 %-át kell önerőből biztosítania, mely összeget a köztéri műalkotás létrehozásáról szóló döntést követő 30 napon belül meg kell fizetni az Önkormányzat részére, az erről szóló igazolást pedig haladéktalanul be kell nyújtani a polgármesternek. A fennmaradó költség az Önkormányzatot terheli.

(2) Amennyiben a kezdeményező fél a befizetést határidőben nem igazolja, tudomásul veszi, hogy az Önkormányzat a megvalósításról szóló döntését ennek következtében visszavonhatja.

(3) Az Önkormányzat támogatásával megvalósuló köztéri műalkotások finanszírozásának költségvetési fedezetét a mindenkori éves költségvetési rendeletben, a céltartalékok között külön soron kell megtervezni.

Fenntartás, felújítás

9. § (1) Művészeti alkotás fenntartása és felújítása, illetve az ebből fakadó költségek viselése közterületen, valamint önkormányzati tulajdonú épület esetében a tulajdonost terheli a Hatásköri törvény 109. § (1) bekezdése alapján.

(2) Művészeti alkotásnak nem minősülő emlékoszlop, emlékkő, szöveges emléktábla fenntartása és felújítása, illetve az ebből fakadó költségek viselése

a) a 4. § (1) bekezdés a)-e) pontja szerinti kezdeményezők esetén az Önkormányzatot terheli;

b) a 4. § (1) bekezdés f)-h) pontja esetén a kezdeményező felet terheli a kezdeményező fél jogutód nélküli megszűnéséig, de legfeljebb a kihelyezéstől számított 20 évig. Ezt követően ezen kötelezettségek és költségek az Önkormányzatot terhelik.

(3) Amennyiben a kezdeményező fél a (2) bekezdés b) pontjában foglalt kötelezettségének nem tesz eleget, úgy az Önkormányzat a fenntartással és felújítással járó munkát saját költségén elvégeztetheti. A fenntartással és felújítással keletkezett költségeket a kezdeményező fél az Önkormányzat felszólításának kézhezvételét követő 30 napon belül köteles megtéríteni.

Záró rendelkezések

10. § (1) Ez a rendelet 2012. május 1. napján lép hatályba.

(2) Hatályát veszti

a) a 30/2009. (XII.4.) ök. rendelet a köztéri műalkotások állításának rendjéről;

b) az 1/2010. (II.5.) önkormányzati rendelet az Önkormányzat által fenntartott piacokról és vásárcsarnokokról szóló 38/2006. (XII.21.) ök. rendelet hatályon kívül helyezéséről és a köztéri műalkotások állításának rendjéről szóló 30/2009. (XII.4.) önkormányzati rendelet módosításáról.

1

Módosította 28/2020. (XII.10.) önkormányzati rendelet 12. § (1) bekezdése. Hatályos 2020. december 11. napjától.

2

Módosította 28/2020. (XII.10.) önkormányzati rendelet 12. § (1) bekezdése. Hatályos 2020. december 11. napjától.

3

Módosította 28/2020. (XII.10.) önkormányzati rendelet 12. § (1) bekezdése. Hatályos 2020. december 11. napjától.

4

Módosította a 16/2019. (XII. 17.) önkormányzati rendelet 19. § a) pontja. Hatályos 2019. december 18. napjától.

5

Módosította 28/2020. (XII.10.) önkormányzati rendelet 12. § (2) bekezdése. Hatályos 2020. december 11. napjától.

6

Módosította 28/2020. (XII.10.) önkormányzati rendelet 12. § (3) bekezdése. Hatályos 2020. december 11. napjától.

7

Módosította a 16/2019. (XII. 17.) önkormányzati rendelet 18. §-a. Hatályos 2019. december 18. napjától.