Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2020.(III.10.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat 2020. évi költségvetéséről és a költségvetés vitelének szabályairól
Hatályos: 2021. 05. 30- 2021. 05. 29Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2020.(III.10.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat 2020. évi költségvetéséről és a költségvetés vitelének szabályairól
Szuha Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében eljárva, a 32. cikk (1) bekezdésének a) és f) pontjában meghatározott feladatkörében, a Magyarország önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. tv. 111. § (1)-(3) bekezdése alapján az önkormányzat 2020. évi költségvetéséről az alábbi rendeletet alkotja.
I. FEJEZET A rendelet hatálya
1. § (1) A rendelet hatálya az Önkormányzatra, képviselő-testületére és annak bizottságaira az általa fenntartott költségvetési szervekre terjed ki.
(2) A rendelet személyi hatálya kiterjed a közvetlen és közvetett támogatások tekintetében minden támogatást nyújtó e rendelet hatálya alá tartozó szervre, szervezetre, valamint minden támogatásban részesülőre
II. FEJEZET Az önkormányzat összesített 2020. évi költségvetése
2. § [1] A képviselő-testület az önkormányzat önkormányzati szinten összesített 2020. évi költségvetési kiadási és bevételi főösszegét 228.235.794 forintban állapítja meg.
3. § (1) A Képviselő-testület az Önkormányzat 2020. évi módosított előirányzatát
(2)[6] Működési és felhalmozási egyenleg:
- a) 19.417.598 Ft működési többlet
- b) -127.810.125 Ft felhalmozási hiány, ebből: 0 Ft külső finanszírozási bevétellel és 127.810.125 Ft belső finanszírozási bevétellel, az előző évi költségvetési maradvány igénybevételével állapítja meg.
(3)[7] Finanszírozási egyenleg:
- a) 16.550.217 Ft finanszírozási kiadással
- b) 124.942.744 Ft finanszírozási bevétellel állapítja meg.
(4) Az Önkormányzat az (1) bekezdés a) pontjában megállapított bevételek forrásonkénti, az (1) bekezdés b) pontjában megállapított kiadási jogcímenkénti megosztását, valamint a finanszírozási bevételeket és kiadásokat mérlegszerűen a rendelet 1. melléklete szerint állapítja meg.
(5) Az (1) bekezdésben megállapított bevételek és kiadások kiemelt előirányzatok és részletes előirányzatonként (rovatonkénti) csoportosítását a 2. és 3. számú melléklet részletezi.
(6)[8] Az (1) bekezdés b) pontjában megállapított kiadási főösszegen belül
71.075.399 Ft működési költségvetés
ebből:
a) 24.292.902 Ft személyi juttatás
b) 3.429.000 Ft munkaadót terhelő járulékkal és szociális hozzájárulási adó
c) 29.577.920 Ft dologi kiadás
d) 730.000 ellátottak pénzbeli juttatás
e) 13.045.577 Ft átadott pénzeszköz
f) 0 Ft tartalék
140.610.178 Ft felhalmozási költségvetés
ebből:
g) 53.680.794 Ft beruházási célú kiadás
h) 86.815.084 Ft felújítási célú kiadás
i) 114.300 Ft egyéb felhalmozási kiadás
16.550.217 Ft finanszírozási kiadás
ebből:
j) 13.939.000 Ft központi irányítószervi támogatás
k) 2.611.217 Ft államháztartáson belüli megelőlegezés visszafizetése
l) 0 Ft rövid lejáratú hitel
(7) Az Önkormányzat nem tervez olyan fejlesztési célokat, melyek megvalósításához Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény (továbbiakban: stabilitási törvény) rendelkezései alapján, mint adósságot keletkeztető ügylethez a Kormány hozzájárulásának megszerzése szükséges, vagy szükséges lehet.
(8) A stabilitási törvény rendelkezései alapján adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségeket az adósságot keletkeztető ügyletek futamidejének végéig, illetve a kezesség érvényesíthetőségéig és az Önkormányzat jogszabályban meghatározottak szerinti működési támogatását és közhatalmi bevételeit a 9. számú melléklet tartalmazza.
4. § (1) A Képviselő-testület az önkormányzat 2020. évre összesített – közfoglalkoztatottak nélküli – létszám-előirányzatát az alábbiak szerint állapítja meg
- a)[9] engedélyezett létszámkeret 4 fő
(2)[10] A közfoglalkoztatottak engedélyezett létszámkerete 6 fő
5. § Az Önkormányzat összevont költségvetésében az általános tartalék 200.000 Ft, céltartalék 0 Ft
6. § Az Önkormányzat költségvetésében szereplő beruházások kiadásainak és bevételeinek beruházásonkénti részletezését a 10. melléklet tartalmazza.
7. § Az Önkormányzat feladatonkénti előirányzatait az 5. melléklet a kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, állami (államigazgatási) feladatok szerinti bontásban tartalmazza.
8. § (1) Az Önkormányzat által nyújtott közvetett támogatások a 4. melléklet tartalmazza.
(2) Az előirányzat felhasználási tervet a 8. számú melléklet mutatja be.
(3) 2020. évben tervezett pénzeszköz átadásokat és pénzeszköz átvételeket a 6. számú melléklet részletezi.
(4) A kormányzati funkciók szerinti dologi kiadásokat a 7. számú melléklet, a működési bevételeket a 15. számú melléklet tartalmazza
(5) Az ellátottaknak nyújtott pénzbeli juttatásait a 11. számú melléklet ismerteti.
(6) A foglalkoztatottak személyi juttatásait, a munkaadót terhelő járulékokat, valamint az engedélyezett létszámkeretet a 12. számú melléklet mutatja be.
(7) Az Önkormányzat hitelállományának alakulását a 13. számú melléklet részletezi.
A Szuhai Kikerics Óvoda költségvetése
9. § (1)[11] Az Önkormányzat Képviselő-testülete a Szuhai Kikerics Óvoda 2020. évi költségvetési főösszegét 15.581.453 Ft-ban állapítja meg.
(2) A Szuhai Kikerics Óvoda költségvetését a 14. és 14/1. számú melléklet tartalmazza.
(3)[12] A Képviselő-testület a Szuhai Kikerics Óvoda 2020. évre összesített létszám előirányzatát az alábbiak szerint állapítja meg: engedélyezett létszámkeret 3 ebből közfoglalkoztatott: 0 fő
A Mátramindszenti Közös Önkormányzati Hivatal költségvetése
10. § (1)[13] [4]Az Önkormányzat Képviselő-testülete a Mátramindszenti Közös Önkormányzati Hivatal 2020. évi költségvetési főösszegét 65.079.793 Ft-ban állapítja meg.
(2) A Mátramindszenti Közös Önkormányzati Hivatal részletes költségvetését Mátramindszent Község Önkormányzat költségvetése tartalmazza. A Mátramindszenti közös Önkormányzati Hivatal részletes költségvetését a 16.számú melléklet tartalmazza.
(3) A Képviselő-testület a Mátramindszenti Közös Önkormányzati Hivatal alkalmazásában álló köztisztviselőinek illetményalapját 2020. évre vonatkozóan 46.380.-Ft forintban állapítja meg.
Az önkormányzat engedélyezett létszámkerete
11. § (1) A Képviselő-testület az Önkormányzat és költségvetési szervei engedélyezett létszámát 14 főben határozza meg.
(2) A közfoglalkoztatottak létszáma 9 fő, közfoglalkoztatás csak az Önkormányzatnál történik.
(3) Az Önkormányzatnál közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott dolgozók munkabérét a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvényben foglaltak alapján állapítja meg.
(4) A Képviselő-testület a költségvetési törvényben foglaltak figyelembe vételével az Önkormányzat dolgozóinak adható cafeteria-juttatás keretösszegét a cafeteria-szabályzat tartalmazza. A cafeteria-juttatáshoz kapcsolódó –munkáltatót terhelő – közterhek az éves keretösszeg részét képezik.
A költségvetés végrehajtására vonatkozó szabályok
12. § (1) Az önkormányzat szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős. A jegyző gondoskodik az önkormányzat költségvetési rendeletének megfelelően a költségvetési szervek pénzellátásáról.
(2) A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert a költségvetési rendeletben szereplő önkormányzatot érintő bevételek beszedésére és az ott meghatározott kiadások teljesítésére.
(3) A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy rendkívüli esetben két testületi ülés között hatáskörében eljárva, a költségvetési szabályoknak megfelelően - utólagos tájékoztatási kötelezettség mellett – 500 e.Ft-ig döntsön. E keret nem használható az önkormányzat bármely költségvetési szervének alkalmazotti béremelésére, jutalmazásra.
(4) Az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás, illetőleg következményeinek elhárítása érdekében (veszélyhelyzetben) a polgármester az önkormányzat költségvetése körében átmeneti intézkedést hozhat, amelyről a Képviselő-testület legközelebbi ülésén köteles beszámolni.
(5) A feladatelmaradásból származó – személyi és dologi – megtakarítások felhasználására csak a Képviselő-testület engedélyével kerülhet sor.
(6) Az önkormányzat és költségvetési szervei bevételi és kiadási előirányzatai év közben megváltoztathatóak.
(7) A Képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartozik a költségvetési rendelet módosítása.
(8) Amennyiben az Országgyűlés, a Kormány, illetve valamely költségvetési fejezet, vagy elkülönített állami pénzalap az önkormányzat számára pótelőirányzatot biztosít, arról a polgármester a Képviselő-testület – az első negyedév kivételével – negyedévenként, de legkésőbb a költségvetési szerv számára a költségvetési beszámoló irányító szervhez történő megküldésének külön jogszabályban meghatározott határidejéig, december 31-i hatállyal dönt a költségvetési rendeletének ennek megfelelő módosításáról.
(9) Amennyiben az Országgyűlés előirányzatot zárol az Önkormányzatnál, annak kihirdetését követően haladéktalanul a Képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.
(10) Az összevont mérlegben jóváhagyott kiemelt előirányzatok és az önkormányzati és intézményi szintű létszámkeretek megváltoztatását, valamint a címrendben szereplő költségvetési szervek kiemelt előirányzatai közötti átcsoportosítás jogát a Képviselő-testület magának tartja fenn.
A költségvetési hiány, a hiány finanszírozásának módja
13. § (1) Az Önkormányzati gazdálkodás során év közben létrejött hiány finanszírozásának módja: hitelfelvétel pénzügyi szolgáltatótól, illetve a helyi önkormányzatok kiegészítő támogatásának igénylése.
(2) Hitel csak a Képviselő-testület döntése után vehető fel, a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény előírásainak figyelembe vételével. Az erre vonatkozó előterjesztést a polgármester terjeszti a képviselő-testület elé.
(3) A Képviselő-testület hatáskörébe tartozik a garancia és kezességvállalás, értékpapír vásárlás, váltókibocsátás és elfogadás, kötvénykibocsátás, pénzügyi lízing vagy faktoring ügyletre vonatkozó szerződéskötés figyelembe véve a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló törvény előírásait.
(4) Az önkormányzati gazdálkodás során az év közben létrejött költségvetési többlet pénzintézeti lekötés, illetve értékpapír vásárlás útján hasznosítható. A költségvetési többlet felhasználásáról a Képviselő-testület határozatban dönt.
(5) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert 3.578.000 Ft, rendkívüli önkormányzati költségvetési támogatás igénylésére.
III. FEJEZET ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
Hatályba léptető rendelkezések
14. § - E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, de rendelkezéseit 2020. január 1. napjától kell alkalmazni.
- A rendelet kihirdetéséről a helyben szokásos módon a jegyző gondoskodik.
1. melléklet [14]
2. melléklet [15]
3. melléklet [16]
4. melléklet
5. melléklet
6. melléklet [17]
7. melléklet
8. melléklet
9. melléklet [18]
10. melléklet [19]
11. melléklet [20]
12. melléklet [21]
13. melléklet
14. melléklet [22]
15. melléklet [23]
16. melléklet
Indokolás