Szihalom Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2016. (III. 31.) önkormányzati rendelete
a vagyonáról szóló 19/2012. (XI. 25.) Önkormányzati rendeletének módosításáról
Hatályos: 2016. 03. 31- 2016. 03. 31Szihalom Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2016. (III.31.) önkormányzati rendelete
a vagyonáról szóló 19/2012. (XI. 25.) Önkormányzati rendeletének módosításáról
2016-03-31-tól
Szihalom Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk 2. bekezdésében a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. Tv. 106-110. §-ában foglaltak végrehajtására, figyelembe véve a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. Tv. 18. § (1) bekezdésében foglaltakat, az alábbi rendeletet alkotja:
A rendelet hatálya
1. §
A rendelet hatálya Szihalom Községi Önkormányzat tulajdonában álló ingatlanokra, ingó dolgokra, vagyoni értékű jogokra, gazdasági társaságban lévő üzletrészekre, értékpapírokra, pénzeszközökre terjed ki.
Az önkormányzat vagyona
2. §
Az önkormányzat vagyona törzsvagyonból és üzleti vagyonból áll.
A törzsvagyon
3. §
- Az önkormányzat törzsvagyona a kötelező önkormányzati feladatok ellátását szolgálja, azt a többi vagyontól elkülönítve kell nyilvántartani az éves zárszámadáshoz csatolt leltárban kell kimutatni.
- A törzsvagyon körébe tartozó tulajdon forgalomképtelen vagy korlátozottan forgalomképes.
- A törzsvagyonnak a helyi önkormányzat kizárólagos tulajdonát képező nemzeti vagyonba tartozó forgalomképtelen vagyontárgyai:
a)helyi közutak és műtárgyaik
b)helyi önkormányzat tulajdonában álló terek, parkok
- A törzsvagyon további forgalomképtelen vagyontárgyai:
a)földutak,
b)járdák,
c)árkok,
d)temető
e)játszóterek, egyéb közterületek
f)továbbá minden ingó és ingatlan dolog, amelyet törvény, vagy az önkormányzat rendeletében forgalomképtelennek nyilvánít.
- Az önkormányzat forgalomképtelennek minősülő vagyonában nincs olyan vagyonelem, amely a Nv. tv. 5. § (4) bekezdés szerinti kiemelt jelentőségű (a Nv. tv. 2. mellékletében meghatározott) nemzeti vagyonként forgalomképtelen törzsvagyon.
- A forgalomképtelen vagyontárgyak elidegenítésére kötött szerződés semmis, azok hitelfedezetül nem használhatók fel és semmilyen más módon nem terhelhetők meg.
4. §
- A forgalomképtelen vagyon tulajdonjogát nem érintő 3. § (6) bekezdéssel nem ellentétes hasznosítás a Képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartozik.
- A közterületek hasznosítása a közterület használatáról szóló önkormányzati rendeletnek megfelelő módon történhet.
- A forgalomképtelen vagyontárgyak körét e rendelet 1. sz. melléklete tartalmazza.
- A törzsvagyon korlátozottan forgalomképes vagyontárgyai:
a)közművek
b)művelődési, oktatási, egészségügyi, szociális, sport, igazgatási- és egyéb intézmények épülete és a használatukban lévő önkormányzati vagyontárgyak,
c)ravatalozó épülete és a temetkezéshez szükséges ingó dolgok
d)mindazon ingó és ingatlan vagyon, melyet a Képviselő-testület annak nyilvánít
- A korlátozottan forgalomképes vagyontárgyak körét e rendelet 2. sz. melléklete tartalmazza.
Az üzleti vagyon
5. §
- Az önkormányzat üzleti vagyona a telkekből, mezőgazdasági földterületekből, önkormányzati bérlakásokból, szolgálati lakásokból, nem lakáscélú ingatlanokból, ingóságokból és mindazon vagyontárgyakból áll, amelyek nem tartoznak a törzsvagyon – 3. § (5) bekezdésében és a 4. § (1) bekezdésében szabályozott – körébe.
- Az önkormányzat üzleti vagyona forgalomképes.
- Az üzleti vagyonba tartozó forgalomképes ingatlanok körét a rendelet 3. sz. melléklete tartalmazza.
A tulajdonosi jogok gyakorlása, gazdálkodási szabályok
6. §
- Szihalom Községi Önkormányzatot megilletik mindazok a jogok és terhek, mindazok a kötelezettségek, amelyek a tulajdonost megilletik, illetve terhelik.
- A tulajdonost megillető jogokat az új Ötv. 106-11. §-ában foglaltak értelmében a Képviselő-testület gyakorolja, ezt a jogát szerveire, intézményeire és hivatalára ruházhatja.
- A Képviselő-testület a helyi önkormányzat tulajdonában lévő nemzeti vagyonra az új Ötv. 109. §-a és a Nv. tv. rendelkezései szerint az Önkormányzati közfeladat átadásához kapcsolódva vagyonkezelői jogot létesíthet.
- Az önkormányzat tulajdonában tartozó vagyonelemekről, annak változásairól és értékéről nyilvántartást kell vezetni (vagyonkataszter).
- A vagyonkataszteri nyilvántartás vezetéséről a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően a jegyző gondoskodik.
- A Nv. tv. 13. §-ára figyelemmel a bruttó 20 millió forint forgalmi érték feletti, a helyi önkormányzat tulajdonában álló nemzeti vagyont és egyéb önkormányzati vagyont elidegeníteni, a használat, illetve hasznosítás-, illetve tulajdonjog átengedés, átruházás csak versenyeztetés útján, az összességében legelőnyösebb ajánlatot tevő részére, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás értékarányosságával lehet.
- §
- Az önkormányzati vagyon elidegenítésére tett javaslatot csak forgalmi értékbecsléssel megalapozva lehet előterjeszteni a Képviselő-testület felé.
- Amennyiben a földterület vagy az épület piaci értéken történő értékesítése az értékbecslő által megállapított áron nem lehetséges, a Képviselő-testület a megállapított árhoz képest legfeljebb 5 %-al alacsonyabb áron az ingatlant értékesítheti.
- 1 Az önkormányzat szabad rendelkezésű vagyona – az e rendeletben szabályozott feltételek szerint – üzleti vállalkozásba fektethető. Az üzleti vállalkozásba adott vagyonnal a legnagyobb jövedelmet biztosító és vagyongyarapodással járó módon kell gazdálkodni.
- Az önkormányzati vagyonleltárba tartozó vagyont ingyenesen átruházni, továbbá önkormányzati követelésről lemondani csak a törvényben meghatározott esetben lehet, kivéve, ha az ingyenes átruházás, vagy követelés fejében munkahelyteremtő beruházás valósul meg.
- Az önkormányzati vagyon védelme, az előre nem számolható rendkívüli események hatásainak kivédése érdekében a vagyontárgyakra biztosítást kell kötni.
- Az önkormányzat tulajdonába tartozó vagyonról és a nevesíthető vagyoni értékű jogokról – figyelmet fordítva a vagyon gyarapodására vagy esetleges csökkenésére – a jegyző kétévente készít átfogó leltárt, s annak eredményét a polgármester az előző évi zárszámadással együtt terjeszti a Képviselő-testület elé.
A korlátozottan forgalomképes vagyon feletti tulajdonjog gyakorlása
8. §
- A Képviselő-testület rendelkezik a 4. §-ban felsorolt önkormányzati vagyonszerzésről, elidegenítésről, megterhelésről és gazdasági társaságba való bevitelről. A gazdasági társaságba bevitel előkészítése és arra javaslattétel a Pénzügyi bizottság feladata.
- A korlátozottan forgalomképes vagyontárgyak akkor idegeníthetőek el, ha kihasználtságuk alacsony szintje, vagy a magas fenntartási költségek miatt nagy terhet jelentenek az önkormányzatnak.
- Az Önkormányzat vagyonának kezelője a Füzesabonyi Közös Önkormányzati Hivatal Szihalmi Kirendeltsége és a következő intézmények: KLIK, Füzesabony-Szihalom Szociális, Család- és Gyermekjóléti Társulás, Szihalmi Egységes Óvoda-Bőlcsöde, Óvoda, Művelődési ház.
- A bérbeadás útján történő hasznosítás az intézmény alapfeladatainak ellátását nem korlátozhatja, az csakis a feladatellátás színvonalának megtartása vagy javítása mellett történhet.
- Az intézmények által megszerzett vagyontárgyak az önkormányzat tulajdonába kerülnek és a megszerző intézmény használatában maradnak.
9. §
- Az önkormányzati ingatlanvagyon tulajdonjog változással nem járó, egyéb módon történő hasznosításáról a Képviselő-testület rendelkezik.
- Az intézmények alapfeladat ellátási körébe nem tartozó önkormányzati ingó vagyontárgyak tulajdonjog változással nem járó, egyéb módon történő hasznosításáról a polgármester dönt a Képviselő-testület utólagos tájékoztatási kötelezettségével.
Az üzleti vagyon hasznosítása
10. §
- A Képviselő-testület rendelkezik a nem törzsvagyon körébe tartozó ingatlanvagyonról, valamint a bruttó 500.000 Ft-ot elérő vagy azt meghaladó egyedi forgalmi értékű, önkormányzati ingó vagyon szerzéséről, elidegenítéséről, megterheléséről, bérbeadásáról, használatba adásáról és gazdasági társaságba történő beviteléről, illetve bármilyen más tulajdonjog változásról.
- A polgármester rendelkezik a nem törzsvagyon körébe tartozó forgalomképes, bruttó 500.000 Ft egyedi forgalmi értékhatár alatti ingó vagyon szerzéséről, megterheléséről, bérbeadásáról, használatba adásáról, melyről az azt követő első Képviselő-testületi ülésen be kell számolnia.
- Az önkormányzat tulajdonában lévő bérlakások bérbeadása a vonatkozó helyi rendeletben meghatározottak szerint történik.
- A telkek, önkormányzati földterületek bérbeadásának, értékesítésének feltételeit a Képviselő-testület külön határozatban állapítja meg. Az elidegenítéssel megbízott ügyvéd közreműködésével a polgármester gondoskodik.
11. §
- Az önkormányzat pénz- és értékpapír vagyonának költségvetése szerint gazdálkodik.
- Az önkormányzat Képviselő-testülete döntése alapján vállalkozhat.
Vagyontárgyak minősítése
12. §
- Az új Ötv. és a Nv. tv. előírásai alapján a Képviselő-testület dönt:
a)vagyontárgy törzsvagyonná nyilvánításáról
b)vagyontárgy forgalomképtelenné, korlátozottan forgalomképessé, vagy forgalomképessé nyilvánításáról
c)törzsvagyoni körbe tartozó (forgalomképtelen vagy korlátozottan forgalomképes) vagyontárgy üzleti vagyoni körbe átsorolásáról, ha a vagyontárgy minősítése az önkormányzat érdekei szempontjából már nem szükséges és azt sem az új Ötv., sem a Nv. tv. nem sorolja a törzsvagyoni körbe.
- Ha az önkormányzat tulajdonába olyan vagyontárgy kerül, amely egyértelműen be nem sorolható valamelyik kategóriába, a Képviselő-testület a tulajdonba vétellel egyidejűleg dönt a minősítésről és e rendelet mellékleteinek módosításáról.
- Törzsvagyonnak az az önkormányzati tulajdon nyilvánítható, amely az önkormányzati feladatok és célok ellátását szolgálják.
Záró és értelmező rendelkezések
13. §
- E rendelet alkalmazásában a vagyontárgy hasznosítása: tulajdonjog átruházása, vállalkozásba való bevitele, bérbeadás és használatba adás.
- Ez a rendelet 2012. november 01-én lép hatályba.
- E rendelet hatályba lépésével hatályát veszti Szihalom Község Önkormányzatának 12/1994. (IX. 26.) rendelete az önkormányzat tulajdonáról és a vagyonnal való gazdálkodás egyes szabályairól.
Bóta József Sándor sk Széll Gáborné Blaskó Erzsébet sk.
Polgármester Jegyző
Záradék: E rendeletet 2012. november 25. napján 10.00 órakor kihirdettem.
1 Hatályba lép: 2016. 03. 31. 6/2016. (III. 31.) Önkormányzati rendelettel
2 Hatályba lép: 2016. 03. 31. 6/2016. (III. 31.) Önkormányzati rendelettel
3 Hatályba lép: 2016. 03. 31. 6/2016. (III. 31.) Önkormányzati rendelettel
4 Hatályba lép: 2016. 03. 31. 6/2016. (III. 31.) Önkormányzati rendelettel